kdelibs_colors4 - en to is translation catalogue (434 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
is: Aliceblár

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
is: Antíkhvítur

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
is: Antíkhvítur1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
is: Antíkhvítur2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
is: Antíkhvítur3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
is: Antíkhvítur4

[ctx: color]
en: BlueViolet
is: FölVínrauður

[ctx: color]
en: CadetBlue
is: Kadettblár

[ctx: color]
en: CadetBlue1
is: Kadettblár1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
is: Kadettblár2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
is: Kadettblár3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
is: Kadettblár4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
is: Kornblómablár

[ctx: color]
en: DarkBlue
is: dökkblár

[ctx: color]
en: DarkCyan
is: dökkblágrænn

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
is: dökkgylltur

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
is: dökkgylltur1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
is: dökkgylltur2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
is: dökkgylltur3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
is: dökkgylltur4

[ctx: color]
en: DarkGray
is: Dökkgrár

[ctx: color]
en: DarkGreen
is: dökkgrænn

[ctx: color]
en: DarkGrey
is: Dökkgrár

[ctx: color]
en: DarkKhaki
is: Dökkkakí

[ctx: color]
en: DarkMagenta
is: dökkblárauður

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
is: dökkólífugrænt

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
is: dökkólífugrænt1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
is: dökkólífugrænt2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
is: dökkólífugrænt3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
is: dökkólífugrænt4

[ctx: color]
en: DarkOrange
is: dökkappelsínugult

[ctx: color]
en: DarkOrange1
is: dökkappelsínugult1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
is: dökkappelsínugult2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
is: dökkappelsínugult3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
is: dökkappelsínugult4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
is: dökkorkídeu

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
is: dökkorkídeu1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
is: dökkorkídeu2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
is: dökkorkídeu3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
is: dökkorkídeu4

[ctx: color]
en: DarkRed
is: dökkrauður

[ctx: color]
en: DarkSalmon
is: dökklaxableikur

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
is: dökksægrænn

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
is: dökksægrænn1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
is: dökksægrænn2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
is: dökksægrænn3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
is: dökksægrænn4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
is: dökkleirflögublár

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
is: dökkleirflögugrár

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
is: dökkleirflögugrár1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
is: dökkleirflögugrár2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
is: dökkleirflögugrár3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
is: dökkleirflögugrár4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
is: dökkleirflögugrár

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
is: dökktúrkís

[ctx: color]
en: DarkViolet
is: dökkfjólublár

[ctx: color]
en: DeepPink
is: djúpbleikur

[ctx: color]
en: DeepPink1
is: djúpbleikur1

[ctx: color]
en: DeepPink2
is: djúpbleikur2

[ctx: color]
en: DeepPink3
is: djúpbleikur3

[ctx: color]
en: DeepPink4
is: djúpbleikur4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
is: djúphiminblár

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
is: djúphiminblár1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
is: djúphiminblár2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
is: djúphiminblár3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
is: djúphiminblár4

[ctx: color]
en: DimGray
is: dimmgrár

[ctx: color]
en: DimGrey
is: dimmgrár

[ctx: color]
en: DodgerBlue
is: dodgerblár

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
is: dodgerblár1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
is: dodgerblár2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
is: dodgerblár3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
is: dodgerblár4

[ctx: color]
en: FloralWhite
is: Blómhvítt

[ctx: color]
en: ForestGreen
is: skóggrænn

[ctx: color]
en: GhostWhite
is: draughvítur

[ctx: color]
en: GreenYellow
is: grængulur

[ctx: color]
en: HotPink
is: heitbleikur

[ctx: color]
en: HotPink1
is: heitbleikur1

[ctx: color]
en: HotPink2
is: heitbleikur2

[ctx: color]
en: HotPink3
is: heitbleikur3

[ctx: color]
en: HotPink4
is: heitbleikur4

[ctx: color]
en: IndianRed
is: indíarautt

[ctx: color]
en: IndianRed1
is: Indíarautt1

[ctx: color]
en: IndianRed2
is: indíarautt2

[ctx: color]
en: IndianRed3
is: indíarautt3

[ctx: color]
en: IndianRed4
is: indíarautt4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
is: lavenderroði

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
is: lavenderroði1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
is: lavenderroði2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
is: lavenderroði3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
is: lavenderroði4

[ctx: color]
en: LawnGreen
is: grasgrænn

[ctx: color]
en: LemonChiffon
is: sítrónusiffon

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
is: sítrónusiffon1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
is: sítrónusiffon2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
is: sítrónusiffon3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
is: sítrónusiffon4

[ctx: color]
en: LightBlue
is: Ljósblár

[ctx: color]
en: LightBlue1
is: Ljósblár1

[ctx: color]
en: LightBlue2
is: Ljósblár2

[ctx: color]
en: LightBlue3
is: Ljósblár3

[ctx: color]
en: LightBlue4
is: Ljósblár4

[ctx: color]
en: LightCoral
is: Ljóskórall

[ctx: color]
en: LightCyan
is: LjósBlágrænn

[ctx: color]
en: LightCyan1
is: LjósBlágrænn1

[ctx: color]
en: LightCyan2
is: LjósBlágrænn2

[ctx: color]
en: LightCyan3
is: LjósBlágrænn3

[ctx: color]
en: LightCyan4
is: LjósBlágrænn4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
is: LjósGylltur

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
is: LjósGylltur1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
is: LjósGylltur2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
is: LjósGylltur3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
is: ljósgylltur4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
is: LjósGylltGulur

[ctx: color]
en: LightGray
is: Ljósgrár

[ctx: color]
en: LightGreen
is: Ljósgrænn

[ctx: color]
en: LightGrey
is: Ljósgrár

[ctx: color]
en: LightPink
is: Ljosbleikur

[ctx: color]
en: LightPink1
is: Ljosbleikur1

[ctx: color]
en: LightPink2
is: Ljosbleikur2

[ctx: color]
en: LightPink3
is: Ljosbleikur3

[ctx: color]
en: LightPink4
is: ljósbleikur4

[ctx: color]
en: LightSalmon
is: Ljóslaxrauður

[ctx: color]
en: LightSalmon1
is: Ljóslaxrauður1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
is: Ljóslaxrauður2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
is: ljóslaxableikur3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
is: ljóslaxableikur4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
is: ljóssægrænn

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
is: Ljóshiminblátt

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
is: Ljóshiminblátt1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
is: Ljóshiminblátt2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
is: Ljóshiminblátt3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
is: ljóshiminblátt4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
is: LjósFlöguBlár

[ctx: color]
en: LightSlateGray
is: LjósFlöguGrár

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
is: LjósFlöguGrár

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
is: LjósStálblár

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
is: LjósStálblár1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
is: LjósStálblár2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
is: LjósStálblár3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
is: LjósStálblár4

[ctx: color]
en: LightYellow
is: Ljósgulur

[ctx: color]
en: LightYellow1
is: Ljósgulur1

[ctx: color]
en: LightYellow2
is: Ljósgulur2

[ctx: color]
en: LightYellow3
is: Ljósgulur3

[ctx: color]
en: LightYellow4
is: Ljósgulur4

[ctx: color]
en: LimeGreen
is: límónugrænn

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
is: meðal-aquamarine

[ctx: color]
en: MediumBlue
is: meðalblár

[ctx: color]
en: MediumOrchid
is: meðal-orkídeu

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
is: meðal-orkídeu1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
is: meðal-orkídeu2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
is: meðal-orkídeu3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
is: meðal-orkídeu4

[ctx: color]
en: MediumPurple
is: meðal-fjólublár

[ctx: color]
en: MediumPurple1
is: meðal-fjólublár1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
is: meðal-fjólublár2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
is: meðal-fjólublár3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
is: meðal-fjólublár4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
is: meðal-sægrænn

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
is: meðal-flögublár

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
is: meðal-vorgrænn

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
is: meðal-túrkís

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
is: milli-rauðfjólublár

[ctx: color]
en: MidnightBlue
is: miðnæturblár

[ctx: color]
en: MintCream
is: rjómamynta

[ctx: color]
en: MistyRose
is: móðurós

[ctx: color]
en: MistyRose1
is: móðurós1

[ctx: color]
en: MistyRose2
is: móðurós2

[ctx: color]
en: MistyRose3
is: móðurós3

[ctx: color]
en: MistyRose4
is: móðurós4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
is: NavajoHvítt

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
is: NavajoHvítt1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
is: NavajoHvítt2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
is: NavajoHvítt3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
is: NavajoHvítt4

[ctx: color]
en: NavyBlue
is: flotablár

[ctx: color]
en: OldLace
is: blúnduhvítt

[ctx: color]
en: OliveDrab
is: ólífuhrafl

[ctx: color]
en: OliveDrab1
is: ólífuhrafl1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
is: ólífuhrafl2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
is: ólífuhrafl3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
is: ólífuhrafl4

[ctx: color]
en: OrangeRed
is: appelsínurautt

[ctx: color]
en: OrangeRed1
is: appelsínurautt1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
is: appelsínurautt2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
is: appelsínurautt3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
is: appelsínurautt4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
is: fölgylltur

[ctx: color]
en: PaleGreen
is: fölgrænn

[ctx: color]
en: PaleGreen1
is: fölgrænn1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
is: fölgrænn2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
is: fölgrænn3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
is: fölgrænn4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
is: föltúrkís

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
is: föltúrkís1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
is: föltúrkís2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
is: föltúrkís3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
is: föltúrkís4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
is: fölfjólubleikur

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
is: fölfjólubleikur1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
is: fölfjólubleikur2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
is: fölfjólubleikur3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
is: fölfjólubleikur4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
is: PapayaÞeytingur

[ctx: color]
en: PeachPuff
is: FerskjuKokkteill

[ctx: color]
en: PeachPuff1
is: FerskjuKokkteill1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
is: FerskjuKokkteill2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
is: FerskjuKokkteill3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
is: FerskjuKokkteill4

[ctx: color]
en: PowderBlue
is: púðurblámi

[ctx: color]
en: RosyBrown
is: rósbrúnn

[ctx: color]
en: RosyBrown1
is: rósbrúnn1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
is: rósbrúnn2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
is: rósbrúnn3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
is: rósbrúnn4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
is: kóngablár

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
is: kóngablár1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
is: kóngablár2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
is: kóngablár3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
is: kóngablár4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
is: leðurbrúnn

[ctx: color]
en: SandyBrown
is: sandbrúnn

[ctx: color]
en: SeaGreen
is: sægrænn

[ctx: color]
en: SeaGreen1
is: sægrænn1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
is: sægrænn2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
is: sægrænn3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
is: sægrænn4

[ctx: color]
en: SkyBlue
is: himinblár

[ctx: color]
en: SkyBlue1
is: himinblár1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
is: himinblár2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
is: himinblár3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
is: himinblár4

[ctx: color]
en: SlateBlue
is: leirflögublár

[ctx: color]
en: SlateBlue1
is: leirflögublár1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
is: leirflögublár2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
is: leirflögublár3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
is: leirflögublár4

[ctx: color]
en: SlateGray
is: leirflögugrár

[ctx: color]
en: SlateGray1
is: leirflögugrár1

[ctx: color]
en: SlateGray2
is: leirflögugrár2

[ctx: color]
en: SlateGray3
is: leirflögugrár3

[ctx: color]
en: SlateGray4
is: leirflögugrár4

[ctx: color]
en: SlateGrey
is: leirflögugrár

[ctx: color]
en: SpringGreen
is: vorgrænn

[ctx: color]
en: SpringGreen1
is: vorgrænn1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
is: vorgrænn2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
is: vorgrænn3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
is: vorgrænn4

[ctx: color]
en: SteelBlue
is: stálblár

[ctx: color]
en: SteelBlue1
is: stálblár1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
is: stálblár2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
is: stálblár3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
is: stálblár4

[ctx: color]
en: VioletRed
is: rauðfjólublár

[ctx: color]
en: VioletRed1
is: rauðfjólublár1

[ctx: color]
en: VioletRed2
is: rauðfjólublár2

[ctx: color]
en: VioletRed3
is: rauðfjólublár3

[ctx: color]
en: VioletRed4
is: rauðfjólublár4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
is: reykhvítur

[ctx: color]
en: YellowGreen
is: gulgrænn

[ctx: color]
en: azure
is: azor

[ctx: color]
en: azure1
is: azor1

[ctx: color]
en: azure2
is: azor2

[ctx: color]
en: azure3
is: azor3

[ctx: color]
en: azure4
is: azor4

[ctx: color]
en: beige
is: beyki

[ctx: color]
en: bisque
is: súpa

[ctx: color]
en: bisque1
is: súpa1

[ctx: color]
en: bisque2
is: súpa2

[ctx: color]
en: bisque3
is: súpa3

[ctx: color]
en: bisque4
is: súpa4

[ctx: color]
en: black
is: svartur

[ctx: color]
en: blue
is: blár

[ctx: color]
en: blue1
is: blár1

[ctx: color]
en: blue2
is: blár2

[ctx: color]
en: blue3
is: blár3

[ctx: color]
en: blue4
is: blár4

[ctx: color]
en: brown
is: brúnn

[ctx: color]
en: brown1
is: brúnn1

[ctx: color]
en: brown2
is: brúnn2

[ctx: color]
en: brown3
is: brúnn3

[ctx: color]
en: brown4
is: brúnn4

[ctx: color]
en: burlywood
is: spónarviður

[ctx: color]
en: burlywood1
is: spónarviður1

[ctx: color]
en: burlywood2
is: spónarviður2

[ctx: color]
en: burlywood3
is: spónarviður3

[ctx: color]
en: burlywood4
is: spónarviður4

[ctx: color]
en: chocolate
is: súkkulaði

[ctx: color]
en: chocolate1
is: súkkulaði1

[ctx: color]
en: chocolate2
is: súkkulaði2

[ctx: color]
en: chocolate3
is: súkkulaði3

[ctx: color]
en: chocolate4
is: súkkulaði4

[ctx: color]
en: coral
is: kórall

[ctx: color]
en: coral1
is: kórall1

[ctx: color]
en: coral2
is: kórall2

[ctx: color]
en: coral3
is: kórall3

[ctx: color]
en: coral4
is: kórall4

[ctx: color]
en: cornsilk
is: kornsilki

[ctx: color]
en: cornsilk1
is: kornsilki1

[ctx: color]
en: cornsilk2
is: kornsilki2

[ctx: color]
en: cornsilk3
is: kornsilki3

[ctx: color]
en: cornsilk4
is: kornsilki4

[ctx: color]
en: cyan
is: blágrænn

[ctx: color]
en: cyan1
is: blágrænn1

[ctx: color]
en: cyan2
is: blágrænn2

[ctx: color]
en: cyan3
is: blágrænn3

[ctx: color]
en: cyan4
is: blágrænn4

[ctx: color]
en: firebrick
is: múrsteins

[ctx: color]
en: firebrick1
is: múrsteins1

[ctx: color]
en: firebrick2
is: múrsteins2

[ctx: color]
en: firebrick3
is: múrsteins3

[ctx: color]
en: firebrick4
is: múrsteins4

[ctx: color]
en: gold
is: gull

[ctx: color]
en: gold1
is: gull1

[ctx: color]
en: gold2
is: gull2

[ctx: color]
en: gold3
is: gull3

[ctx: color]
en: gold4
is: gull4

[ctx: color]
en: goldenrod
is: ljósgylltur

[ctx: color]
en: goldenrod1
is: ljósgylltur1

[ctx: color]
en: goldenrod2
is: ljósgylltur2

[ctx: color]
en: goldenrod3
is: ljósgylltur3

[ctx: color]
en: goldenrod4
is: ljósgylltur4

[ctx: color]
en: green
is: grænn

[ctx: color]
en: green1
is: grænn1

[ctx: color]
en: green2
is: grænn2

[ctx: color]
en: green3
is: grænn3

[ctx: color]
en: green4
is: grænn4

[ctx: color]
en: honeydew
is: hunangsdögg

[ctx: color]
en: honeydew1
is: hunangsdögg1

[ctx: color]
en: honeydew2
is: hunangsdögg2

[ctx: color]
en: honeydew3
is: hunangsdögg3

[ctx: color]
en: honeydew4
is: hunangsdögg4

[ctx: color]
en: ivory
is: fílabein

[ctx: color]
en: ivory1
is: fílabein1

[ctx: color]
en: ivory2
is: fílabein2

[ctx: color]
en: ivory3
is: fílabein3

[ctx: color]
en: ivory4
is: fílabein4

[ctx: color]
en: khaki
is: kakí

[ctx: color]
en: khaki1
is: kakí1

[ctx: color]
en: khaki2
is: kakí2

[ctx: color]
en: khaki3
is: kakí3

[ctx: color]
en: khaki4
is: kakí4

[ctx: color]
en: linen
is: lín

[ctx: color]
en: magenta
is: bleikfjólublátt

[ctx: color]
en: magenta1
is: bleikfjólublátt1

[ctx: color]
en: magenta2
is: bleikfjólublátt2

[ctx: color]
en: magenta3
is: bleikfjólublátt3

[ctx: color]
en: magenta4
is: bleikfjólublátt4

[ctx: color]
en: maroon
is: ljósbrúnt

[ctx: color]
en: maroon1
is: ljósbrúnt1

[ctx: color]
en: maroon2
is: ljósbrúnt2

[ctx: color]
en: maroon3
is: ljósbrúnt3

[ctx: color]
en: maroon4
is: ljósbrúnt4

[ctx: color]
en: moccasin
is: mokkasín

[ctx: color]
en: navy
is: dökkblátt

[ctx: color]
en: orange
is: appelsínugulur

[ctx: color]
en: orange1
is: appelsínugulur1

[ctx: color]
en: orange2
is: appelsínugulur2

[ctx: color]
en: orange3
is: appelsínugulur3

[ctx: color]
en: orange4
is: appelsínugulur4

[ctx: color]
en: orchid
is: orkídea

[ctx: color]
en: orchid1
is: orkídea1

[ctx: color]
en: orchid2
is: orkídea2

[ctx: color]
en: orchid3
is: orkídea3

[ctx: color]
en: orchid4
is: orkídea4

[ctx: color]
en: pink
is: bleikur

[ctx: color]
en: pink1
is: bleikur1

[ctx: color]
en: pink2
is: bleikur2

[ctx: color]
en: pink3
is: bleikur3

[ctx: color]
en: pink4
is: bleikur4

[ctx: color]
en: plum
is: plóma

[ctx: color]
en: plum1
is: plóma1

[ctx: color]
en: plum2
is: plóma2

[ctx: color]
en: plum3
is: plóma3

[ctx: color]
en: plum4
is: plóma4

[ctx: color]
en: purple
is: fjólublár

[ctx: color]
en: purple1
is: fjólublár1

[ctx: color]
en: purple2
is: fjólublár2

[ctx: color]
en: purple3
is: fjólublár3

[ctx: color]
en: purple4
is: fjólublár4

[ctx: color]
en: red
is: rauður

[ctx: color]
en: red1
is: rauður1

[ctx: color]
en: red2
is: rauður2

[ctx: color]
en: red3
is: rauður3

[ctx: color]
en: red4
is: rauður4

[ctx: color]
en: salmon
is: laxrauður

[ctx: color]
en: salmon1
is: laxrauður1

[ctx: color]
en: salmon2
is: laxrauður2

[ctx: color]
en: salmon3
is: laxrauður3

[ctx: color]
en: salmon4
is: laxrauður4

[ctx: color]
en: seashell
is: sjóskel

[ctx: color]
en: seashell1
is: sjóskel1

[ctx: color]
en: seashell2
is: sjóskel2

[ctx: color]
en: seashell3
is: sjóskel3

[ctx: color]
en: seashell4
is: sjóskel4

[ctx: color]
en: snow
is: snjór

[ctx: color]
en: snow1
is: snjór1

[ctx: color]
en: snow2
is: snjór2

[ctx: color]
en: snow3
is: snjór3

[ctx: color]
en: snow4
is: snjór4

[ctx: color]
en: tan
is: brúnka

[ctx: color]
en: tan1
is: brúnka1

[ctx: color]
en: tan2
is: brúnka2

[ctx: color]
en: tan3
is: brúnka3

[ctx: color]
en: tan4
is: brúnka4

[ctx: color]
en: thistle
is: þistill

[ctx: color]
en: thistle1
is: þistill1

[ctx: color]
en: thistle2
is: þistill2

[ctx: color]
en: thistle3
is: þistill3

[ctx: color]
en: thistle4
is: þistill4

[ctx: color]
en: tomato
is: tómatur

[ctx: color]
en: tomato1
is: tómatur1

[ctx: color]
en: tomato2
is: tómatur2

[ctx: color]
en: tomato3
is: tómatur3

[ctx: color]
en: tomato4
is: tómatur4

[ctx: color]
en: turquoise
is: túrkís

[ctx: color]
en: turquoise1
is: túrkís1

[ctx: color]
en: turquoise2
is: túrkís2

[ctx: color]
en: turquoise3
is: túrkís3

[ctx: color]
en: turquoise4
is: túrkís4

[ctx: color]
en: violet
is: fjólublár

[ctx: color]
en: wheat
is: hveiti

[ctx: color]
en: wheat1
is: hveiti1

[ctx: color]
en: wheat2
is: hveiti2

[ctx: color]
en: wheat3
is: hveiti3

[ctx: color]
en: wheat4
is: hveiti4

[ctx: color]
en: white
is: hvítur

[ctx: color]
en: yellow
is: gulur

[ctx: color]
en: yellow1
is: gulur1

[ctx: color]
en: yellow2
is: gulur2

[ctx: color]
en: yellow3
is: gulur3

[ctx: color]
en: yellow4
is: gulur4
