timezones4 - en to is translation catalogue (682 entries)

en: Africa/Abidjan
is: Afríka/Abidjan

en: Africa/Accra
is: Afríka/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
is: Afríka/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
is: Afríka/Algiers

en: Africa/Asmara
is: Afríka/Asmara

en: Africa/Asmera
is: Afríka/Asmera

en: Africa/Bamako
is: Afríka/Bamako

en: Africa/Bangui
is: Afríka/Bangui

en: Africa/Banjul
is: Afríka/Banjul

en: Africa/Bissau
is: Afríka/Bissau

en: Africa/Blantyre
is: Afríka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
is: Afríka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
is: Afríka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
is: Afríka/Cairo

en: Africa/Casablanca
is: Afríka/Casablanca

en: Africa/Ceuta
is: Afríka/Ceuta

en: Africa/Conakry
is: Afríka/Conakry

en: Africa/Dakar
is: Afríka/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
is: Afríka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
is: Afríka/Djibouti

en: Africa/Douala
is: Afríka/Douala

en: Africa/El_Aaiun
is: Afríka/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
is: Afríka/Freetown

en: Africa/Gaborone
is: Afríka/Gaborone

en: Africa/Harare
is: Afríka/Harare

en: Africa/Johannesburg
is: Afríka/Johannesburg

en: Africa/Juba
is: Afríka/Juba

en: Africa/Kampala
is: Afríka/Kampala

en: Africa/Khartoum
is: Afríka/Khartoum

en: Africa/Kigali
is: Afríka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
is: Afríka/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
is: Vestur Kongó

en: Africa/Lagos
is: Afríka/Lagos

en: Africa/Libreville
is: Afríka/Libreville

en: Africa/Lome
is: Afríka/Lome

en: Africa/Luanda
is: Afríka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
is: Afríka/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
is: Austur Kongó

en: Africa/Lusaka
is: Afríka/Lusaka

en: Africa/Malabo
is: Afríka/Malabo

en: Africa/Maputo
is: Afríka/Maputo

en: Africa/Maseru
is: Afríka/Maseru

en: Africa/Mbabane
is: Afríka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
is: Afríka/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
is: Afríka/Monrovia

en: Africa/Nairobi
is: Afríka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
is: Afríka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
is: Afríka/Niamey

en: Africa/Nouakchott
is: Afríka/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
is: Afríka/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
is: Afríka/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
is: Afríka/Pretoría

en: Africa/Sao_Tome
is: Afríka/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
is: Afríka/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
is: Afríka/Tripoli

en: Africa/Tunis
is: Afríka/Tunis

en: Africa/Windhoek
is: Afríka/Windhoek

en: America/Adak
is: Ameríka/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
is: Aljútaeyjar

en: America/Anchorage
is: Ameríka/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
is: Alaskatími

en: America/Anguilla
is: Ameríka/Anguilla

en: America/Antigua
is: Ameríka/Antigua

en: America/Araguaina
is: Ameríka/Araguaina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
is: Tocantin

en: America/Argentina/Buenos_Aires
is: Ameríka/Argentína/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
is: Ameríka/Argentína/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
is: Ameríka/Argentína/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
is: Ameríka/Argentína/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
is: flestar staðsetningar (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
is: flestar staðsetningar (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
is: Ameríka/Argentína/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
is: Ameríka/Argentína/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
is: Ameríka/Argentína/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
is: Ameríka/Argentína/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
is: Ameríka/Argentína/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
is: Ameríka/Argentína/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
is: Ameríka/Argentína/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
is: Ameríka/Argentína/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
is: Ameríka/Argentína/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
is: Tierra del Fuego - Eldlandið (TF)

en: America/Aruba
is: Ameríka/Aruba

en: America/Asuncion
is: Ameríka/Asuncion

en: America/Atikokan
is: Ameríka/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
is: Austurstrandartími EST - Atikokan, Ontario og Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
is: Ameríka/Atka

en: America/Bahia
is: Ameríka/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
is: Ameríka/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
is: Mexíkóskur miðtími - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
is: Ameríka/Barbados

en: America/Belem
is: Ameríka/Belem

en: America/Belize
is: Ameríka/Belize

en: America/Blanc-Sablon
is: Ameríka/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
is: Atlantshafstími AST - Quebec - Lower North Shore

en: America/Boa_Vista
is: Ameríka/Boa_Vista

en: America/Bogota
is: Ameríka/Bogota

en: America/Boise
is: Ameríka/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
is: Klettafjallatími - suður Idaho & austur Oregon

en: America/Buenos_Aires
is: Ameríka/Buenos_Aires

en: America/Calgary
is: Ameríka/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
is: Klettafjallatími - Alberta, austur British Columbia & vestur Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
is: Ameríka/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
is: Klettafjallatími - vestur Nunavut

en: America/Campo_Grande
is: Ameríka/Campo_Grande

en: America/Cancun
is: Ameríka/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
is: Miðríkjatími - Quintana Roo

en: America/Caracas
is: Ameríka/Caracas

en: America/Catamarca
is: Ameríka/Catamarca

en: America/Cayenne
is: Ameríka/Cayenne

en: America/Cayman
is: Ameríka/Cayman

en: America/Chicago
is: Ameríka/Chicago

en: America/Chihuahua
is: Ameríka/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
is: Klettafjallatími - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
is: Klettafjallatími - Chihuahua fjær landamærum BNA

en: America/Coral_Harbour
is: Ameríka/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
is: Ameríka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
is: Ameríka/Costa_Rica

en: America/Creston
is: Ameríka/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
is: Klettafjallatími MST - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
is: Ameríka/Cuiaba

en: America/Curacao
is: Ameríka/Curacao

en: America/Danmarkshavn
is: Ameríka/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
is: austurströndin, norðan Scoresbysunds

en: America/Dawson
is: Ameríka/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
is: Kyrrahafstími - norður Yukon

en: America/Dawson_Creek
is: Ameríka/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
is: Klettafjallatími MST - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
is: Ameríka/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
is: Klettafjallatími

en: America/Detroit
is: Ameríka/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
is: Austurstrandartími - Michigan - flestir staðir

en: America/Dominica
is: Ameríka/Dominica

en: America/Edmonton
is: Ameríka/Edmonton

en: America/Eirunepe
is: Ameríka/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
is: Vestur Amazonas

en: America/El_Salvador
is: Ameríka/El_Salvador

en: America/Ensenada
is: Ameríka/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
is: Kyrrahafstími

en: America/Fort_Wayne
is: Ameríka/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
is: Austurstrandartími - Indiana - flestir staðir

en: America/Fortaleza
is: Ameríka/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
is: NA-Brasilía (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
is: Ameríka/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
is: Atlantshafstími - Nova Scotia (flestir staðir), PEI

en: America/Glace_Bay
is: Ameríka/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
is: Atlantshafstími - Nova Scotia - staðir sem ekki tóku upp DST 1966-1971

en: America/Godthab
is: Ameríka/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
is: flestar staðsetningar

en: America/Goose_Bay
is: Ameríka/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
is: Atlantshafstími - Labrador - flestir staðir

en: America/Grand_Turk
is: Ameríka/Grand_Turk

en: America/Grenada
is: Ameríka/Grenada

en: America/Guadeloupe
is: Ameríka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
is: Ameríka/Guatemala

en: America/Guayaquil
is: Ameríka/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
is: meginlands

en: America/Guyana
is: Ameríka/Guyana

en: America/Halifax
is: Ameríka/Halifax

en: America/Havana
is: Ameríka/Havana

en: America/Hermosillo
is: Ameríka/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
is: Klettafjallatími MST - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
is: Ameríka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
is: Ameríka/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
is: Austurstrandartími - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
is: Miðríkjatími - Indiana - Starke County

en: America/Indiana/Marengo
is: Ameríka/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
is: Austurstrandartími - Indiana - Crawford County

en: America/Indiana/Petersburg
is: Ameríka/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
is: Miðríkjatími - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
is: Austurstrandartími - Indiana - Pike County

en: America/Indiana/Tell_City
is: Ameríka/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
is: Miðríkjatími - Indiana - Perry County

en: America/Indiana/Vevay
is: Ameríka/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
is: Austurstrandartími - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
is: Ameríka/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
is: Austurstrandartími - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: America/Indiana/Winamac
is: Ameríka/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
is: Austurstrandartími - Indiana - Pulasky County

en: America/Indianapolis
is: Ameríka/Indianapolis

en: America/Inuvik
is: Ameríka/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
is: Klettafjallatími - vestur Northwest Territories

en: America/Iqaluit
is: Ameríka/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
is: Austurstrandartími - austur Nunavut - flestir staðir

en: America/Jamaica
is: Ameríka/Jamaica

en: America/Jujuy
is: Ameríka/Jujuy

en: America/Juneau
is: Ameríka/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
is: Alaskatími - Alaska panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
is: Ameríka/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
is: Austurstrandartími - Kentucky - Louisville svæðið

en: America/Kentucky/Monticello
is: Ameríka/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
is: Austurstrandartími - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
is: Ameríka/Knox_IN

en: America/Kralendijk
is: Ameríka/Kralendijk

en: America/La_Paz
is: Ameríka/La_Paz

en: America/Lima
is: Ameríka/Lima

en: America/Los_Angeles
is: Ameríka/Los_Angeles

en: America/Louisville
is: Ameríka/Louisville

en: America/Lower_Princes
is: Ameríka/Lower_Princes

en: America/Maceio
is: Ameríka/Maceio

en: America/Managua
is: Ameríka/Managua

en: America/Manaus
is: Ameríka/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
is: Austur Amazon

en: America/Marigot
is: Ameríka/Marigot

en: America/Martinique
is: Ameríka/Martinique

en: America/Matamoros
is: Ameríka/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
is: Miðtími - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nær landamærum BNA

en: America/Mazatlan
is: Ameríka/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
is: Klettafjallatími - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
is: Ameríka/Mendoza

en: America/Menominee
is: Ameríka/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
is: Miðríkjatími - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: America/Merida
is: Ameríka/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
is: Miðtími - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
is: Ameríka/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
is: Metlakatla-tími - Annette-eyja

en: America/Mexico_City
is: Ameríka/Mexico_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
is: Miðtími - flestir staðir

en: America/Miquelon
is: Ameríka/Miquelon

en: America/Moncton
is: Ameríka/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
is: Atlantshafstími - New Brunswick

en: America/Monterrey
is: Ameríka/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
is: Miðtími - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
is: Miðtími - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas fjær landamærum BNA

en: America/Montevideo
is: Ameríka/Montevideo

en: America/Montreal
is: Ameríka/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
is: Austurstrandartími - Quebec - flestir staðir

en: America/Montserrat
is: Ameríka/Montserrat

en: America/Nassau
is: Ameríka/Nassau

en: America/New_York
is: Ameríka/New_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
is: Austurstrandartími

en: America/Nipigon
is: Ameríka/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
is: Austurstrandartími - Ontario & Quebec - staðir sem ekki tóku upp DST 1967-1973

en: America/Nome
is: Ameríka/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
is: Alaskatími - vestur Alaska

en: America/Noronha
is: Ameríka/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
is: Atlantshafseyjar

en: America/North_Dakota/Beulah
is: Ameríka/Norður_Dakóta/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
is: Miðtími - Norður Dakóta - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
is: Ameríka/Norður_Dakóta/Mið

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
is: Austurstrandartími - Norður Dakóta - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
is: Ameríka/North_Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
is: Austurstrandartími - Norður Dakóta - Morton County (nema Mandan svæðið)

en: America/Ojinaga
is: Ameríka/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
is: Klettafjallatími - Chihuahua nær landamærum BNA

en: America/Ontario
is: Ameríka/Ontario

en: America/Panama
is: Ameríka/Panama

en: America/Pangnirtung
is: Ameríka/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
is: Austurstrandartími - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
is: Ameríka/Paramaribo

en: America/Phoenix
is: Ameríka/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
is: Klettafjallatími MST - Arizona

en: America/Port-au-Prince
is: Ameríka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
is: Ameríka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
is: Ameríka/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
is: Ameríka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
is: Ameríka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
is: Ameríka/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
is: Miðtími - Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
is: Ameríka/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
is: Miðtími - mið-Nunavut

en: America/Recife
is: Ameríka/Recife

en: America/Regina
is: Ameríka/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
is: Miðtími CST - Saskatchewan - flestir staðir

en: America/Resolute
is: Ameríka/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
is: Austurstrandartími - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
is: Miðtími CST - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
is: Ameríka/Rio_Branco

en: America/Rosario
is: Ameríka/Rosario

en: America/Santa_Isabel
is: Ameríka/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
is: Mexíkóskur Kyrrahafstími - Baja California fjær landamærum BNA

en: America/Santarem
is: Ameríka/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
is: Vestur Para

en: America/Santiago
is: Ameríka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
is: Ameríka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
is: Ameríka/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
is: S- & SA-Brasilía (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
is: Ameríka/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
is: Ameríka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
is: Ameríka/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
is: Klettafjallatími - Navajo

en: America/Sitka
is: Ameríka/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
is: Alaskatími - Suðaustur-Alaska pönnuskaftið (panhandle)

en: America/St_Barthelemy
is: Ameríka/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
is: Ameríka/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
is: Nýfundnalandstími, þar með talið SA-Labrador

en: America/St_Kitts
is: Ameríka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
is: Ameríka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
is: Ameríka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
is: Ameríka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
is: Ameríka/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
is: Miðtími CST - Saskatchewan - miðvestur

en: America/Tegucigalpa
is: Ameríka/Tegucigalpa

en: America/Thule
is: Ameríka/Thule

en: America/Thunder_Bay
is: Ameríka/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
is: Austurstrandartími - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
is: Ameríka/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
is: Bandarískur Kyrrahafstími - Baja California nær landamærum BNA

en: America/Toronto
is: Ameríka/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
is: Austurstrandartími - Ontario - flestir staðir

en: America/Tortola
is: Ameríka/Tortola

en: America/Vancouver
is: Ameríka/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
is: Kyrrahafstími - vestur British Columbia

en: America/Virgin
is: Ameríka/Virgin

en: America/Whitehorse
is: Ameríka/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
is: Kyrrahafstími - suður Yukon

en: America/Winnipeg
is: Ameríka/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
is: Miðtími - Manitoba & vestur Ontario

en: America/Yakutat
is: Ameríka/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
is: Alaskatími - Alaska panhandle neck

en: America/Yellowknife
is: Ameríka/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
is: Klettafjallatími - mið Northwest Territories

en: Antarctica/Casey
is: Suðurskautið/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
is: Casey stöðin, Bailey skaga

en: Antarctica/Davis
is: Suðurskautið/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
is: Davis stöðin, Vestfold hæðum

en: Antarctica/DumontDUrville
is: Suðurskautið/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
is: Dumont-d'Urville stöðin, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
is: Suðurskautið/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
is: Macquarie-eyju stöðin, Macquarie-eyju

en: Antarctica/Mawson
is: Suðurskautið/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
is: Mawson stöðin, Holme flóa

en: Antarctica/McMurdo
is: Suðurskautið/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
is: McMurdo stöðin, Ross eyju

en: Antarctica/Palmer
is: Suðurskautið/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
is: Palmer stöðin, Anvers eyju

en: Antarctica/Rothera
is: Suðurskautið/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
is: Rothera stöðin, Adelaide eyju

en: Antarctica/South_Pole
is: Suðurskautið/Suðurpóll

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
is: Amundsen-Scott stöðin, Suðurpól

en: Antarctica/Syowa
is: Suðurskautið/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
is: Syowa stöðin, Austur-Ongul eyju

en: Antarctica/Vostok
is: Suðurskautið/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
is: Vostok stöðin, Suðursegulpól

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
is: Vostok stöðin, Vostokvatn

en: Asia/Aden
is: Asía/Aden

en: Asia/Almaty
is: Asía/Almaty

en: Asia/Amman
is: Asía/Amman

en: Asia/Anadyr
is: Asía/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
is: Moskva+10 - Beringshaf

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
is: Moskva+08 - Beringshaf

en: Asia/Aqtau
is: Asía/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
is: Asía/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
is: Asía/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
is: Asía/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
is: Asía/Baghdad

en: Asia/Bahrain
is: Asía/Bahrain

en: Asia/Baku
is: Asía/Baku

en: Asia/Bangkok
is: Asía/Bangkok

en: Asia/Beijing
is: Asía/Beijing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
is: Austur-Kína - Beijing, Guangdong, Shanghai, o.s.frv.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
is: Kínverskur staðaltími

en: Asia/Beirut
is: Asía/Beirut

en: Asia/Bishkek
is: Asía/Bishkek

en: Asia/Brunei
is: Asía/Brunei

en: Asia/Calcutta
is: Asía/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
is: Asía/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
is: Asía/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
is: Mið-Kína - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, o.s.frv.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
is: Fjalllendi Kína

en: Asia/Chungking
is: Asía/Chungking

en: Asia/Colombo
is: Asía/Colombo

en: Asia/Dacca
is: Asía/Dacca

en: Asia/Damascus
is: Asía/Damascus

en: Asia/Dhaka
is: Asía/Dhaka

en: Asia/Dili
is: Asía/Dili

en: Asia/Dubai
is: Asía/Dubai

en: Asia/Dushanbe
is: Asía/Dushanbe

en: Asia/Gaza
is: Asía/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
is: Gazaströnd

en: Asia/Harbin
is: Asía/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
is: Heilongjiang (fyrir utan Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
is: Norðurkína

en: Asia/Hebron
is: Asía/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
is: Vesturbakkinn

en: Asia/Ho_Chi_Minh
is: Asía/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
is: Asía/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
is: Asía/Hovd

en: Asia/Irkutsk
is: Asía/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
is: Moskva+05 - Baikalvatn

en: Asia/Jakarta
is: Asía/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
is: Java & Súmatra

en: Asia/Jayapura
is: Asía/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
is: Iríanska Jaya & Moluccaeyjar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
is: Vestur-Nýja-Gínea (Iríanska Jaya) & Malukus (Moluccaeyjar)

en: Asia/Jerusalem
is: Asía/Jerusalem

en: Asia/Kabul
is: Asía/Kabul

en: Asia/Kamchatka
is: Asía/Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
is: Moskva+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
is: Moskva+08 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
is: Asía/Karachi

en: Asia/Kashgar
is: Asía/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
is: Vestur-Tíbet & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
is: Vesturkína Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
is: Asía/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
is: Asía/Katmandu

en: Asia/Kolkata
is: Asía/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
is: Asía/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
is: Moskva+04 - Yenisei áin

en: Asia/Kuala_Lumpur
is: Asía/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
is: Malaysíuskagi

en: Asia/Kuching
is: Asía/Kuching

en: Asia/Kuwait
is: Asía/Kuwait

en: Asia/Macao
is: Asía/Macaó

en: Asia/Macau
is: Asía/Macau

en: Asia/Magadan
is: Asía/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
is: Moskva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
is: Asía/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
is: austur- & suður-Borneó, Celebes, Balí, Nusa Tengarra, vestur-Tímor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
is: austur- & suður-Borneó, Súlavesí (Celebes), Balí, Nusa Tengarra, Vestur-Tímor

en: Asia/Manila
is: Asía/Manila

en: Asia/Muscat
is: Asía/Muscat

en: Asia/Nicosia
is: Asía/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
is: Asía/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
is: Moskva+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
is: Asía/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
is: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
is: Asía/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
is: Moskva+03 - vestur Síbería

en: Asia/Oral
is: Asía/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
is: Vestur Kazakhstan

en: Asia/Phnom_Penh
is: Asía/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
is: Asía/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
is: vestur- & mið-Borneó

en: Asia/Pyongyang
is: Asía/Pyongyang

en: Asia/Qatar
is: Asía/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
is: Asía/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
is: Asía/Rangoon

en: Asia/Riyadh
is: Asía/Riyadh

en: Asia/Saigon
is: Asía/Saigon

en: Asia/Sakhalin
is: Asía/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
is: Moskva+07 - Sakhalíneyja

en: Asia/Samarkand
is: Asía/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
is: vestur Uzbekistan

en: Asia/Seoul
is: Asía/Seoul

en: Asia/Shanghai
is: Asía/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
is: Austurkína

en: Asia/Singapore
is: Asía/Singapore

en: Asia/Taipei
is: Asía/Taipei

en: Asia/Tashkent
is: Asía/Tashkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
is: austur Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
is: Asía/Tbilisi

en: Asia/Tehran
is: Asía/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
is: Asía/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
is: Asía/Thimbu

en: Asia/Thimphu
is: Asía/Thimphu

en: Asia/Tokyo
is: Asía/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
is: Asía/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
is: Asía/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
is: Asía/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
is: Asía/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
is: mest af Tibet & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
is: China Xinjiang-Tíbet

en: Asia/Vientiane
is: Asía/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
is: Asía/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
is: Moskva+07 - Amur áin

en: Asia/Yakutsk
is: Asía/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
is: Moskva+06 - Lena áin

en: Asia/Yekaterinburg
is: Asía/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
is: Moskva+02 - Uralfjöll

en: Asia/Yerevan
is: Asía/Yerevan

en: Atlantic/Azores
is: Atlantshaf/Azores

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
is: Azoreyjar

en: Atlantic/Bermuda
is: Atlantshaf/Bermuda

en: Atlantic/Canary
is: Atlantshaf/Canary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
is: Kanaríeyjar

en: Atlantic/Cape_Verde
is: Atlantshaf/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
is: Atlantshaf/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
is: Atlantshaf/Færeyjar

en: Atlantic/Jan_Mayen
is: Atlantshaf/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
is: Atlantshaf/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
is: Madeira eyjar

en: Atlantic/Reykjavik
is: Atlantshaf/Reykjavík

en: Atlantic/South_Georgia
is: Atlantshaf/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
is: Atlantshaf/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
is: Atlantshaf/Stanley

en: Australia/ACT
is: Ástralia/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
is: Nýja Suður-Wales - flestir staðir

en: Australia/Adelaide
is: Ástralía/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
is: Suður Ástralía

en: Australia/Brisbane
is: Ástralía/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
is: Queensland - flestir staðir

en: Australia/Broken_Hill
is: Ástralía/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
is: Nýja Suður-Wales - Yancowinna

en: Australia/Canberra
is: Ástralia/Canberra

en: Australia/Currie
is: Ástralia/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
is: Tasmanía - King eyja

en: Australia/Darwin
is: Ástralía/Darwin

en: Australia/Eucla
is: Ástralía/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
is: Vestur-Ástralía - Eucla svæðið

en: Australia/Hobart
is: Ástralía/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
is: Tasmanía - flestir staðir

en: Australia/LHI
is: Ástralía/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
is: Lord Howe eyja

en: Australia/Lindeman
is: Ástralía/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
is: Queensland - Holiday eyjar

en: Australia/Lord_Howe
is: Ástralía/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
is: Ástralía/Melbourne

en: Australia/NSW
is: Ástralía/NSW

en: Australia/North
is: Ástralía/Norður

en: Australia/Perth
is: Ástralía/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
is: Vestur-Ástralía - flestir staðir

en: Australia/Queensland
is: Ástralía/Queensland

en: Australia/South
is: Ástralía/Suður

en: Australia/Sydney
is: Ástralía/Sydney

en: Australia/Tasmania
is: Ástralía/Tasmanía

en: Australia/Victoria
is: Ástralía/Viktoría

en: Australia/West
is: Ástralía/Vestur

en: Australia/Yancowinna
is: Ástralía/Yancowinna

en: Brazil/Acre
is: Brasilía/Acre

en: Brazil/DeNoronha
is: Brasilía/DeNoronha

en: Brazil/East
is: Brasilía/Austur

en: Brazil/West
is: Brasilía/Vestur

en: Canada/Atlantic
is: Kanada/Atlantshafs

en: Canada/Central
is: Kanada/Mið

en: Canada/East-Saskatchewan
is: Kanada/Austur-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
is: Kanada/Austur

en: Canada/Mountain
is: Kanada/Klettafjöll

en: Canada/Newfoundland
is: Kanada/Nýfundnaland

en: Canada/Pacific
is: Kanada/Kyrrahafs

en: Canada/Saskatchewan
is: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
is: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
is: Chile/Meginland

en: Chile/EasterIsland
is: Chile/Páskaeyja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
is: Páskaeyja & Sala y Gomez

en: Cuba
is: Kúba

en: Egypt
is: Egyptaland

en: Eire
is: Írland

en: Europe/Amsterdam
is: Evrópa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
is: Evrópa/Andorra

en: Europe/Athens
is: Evrópa/Aþena

en: Europe/Belfast
is: Evrópa/Belfast

en: Europe/Belgrade
is: Evrópa/Belgrað

en: Europe/Berlin
is: Evrópa/Berlin

en: Europe/Bratislava
is: Evrópa/Bratislava

en: Europe/Brussels
is: Evrópa/Brussel

en: Europe/Bucharest
is: Evrópa/Bucharest

en: Europe/Budapest
is: Evrópa/Búdapest

en: Europe/Chisinau
is: Evrópa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
is: Evrópa/Kaupmannahöfn

en: Europe/Dublin
is: Evrópa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
is: Evrópa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
is: Evrópa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
is: Evrópa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
is: Evrópa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
is: Evrópa/Istanbul

en: Europe/Jersey
is: Evrópa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
is: Evrópa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
is: Moskva-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
is: Evrópa/Kiev

en: Europe/Lisbon
is: Evrópa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
is: Evrópa/Ljubljana

en: Europe/London
is: Evrópa/London

en: Europe/Luxembourg
is: Evrópa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
is: Evrópa/Madrid

en: Europe/Malta
is: Evrópa/Malta

en: Europe/Mariehamn
is: Evrópa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
is: Evrópa/Minsk

en: Europe/Monaco
is: Evrópa/Mónakó

en: Europe/Moscow
is: Evrópa/Moscow

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
is: Moskva+00 - vestur Rússland

en: Europe/Oslo
is: Evrópa/Osló

en: Europe/Paris
is: Evrópa/París

en: Europe/Podgorica
is: Evrópa/Podgorica

en: Europe/Prague
is: Evrópa/Prag

en: Europe/Riga
is: Evrópa/Ríga

en: Europe/Rome
is: Evrópa/Róm

en: Europe/Samara
is: Evrópa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
is: Moskva+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
is: Moskva+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
is: Evrópa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
is: Evrópa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
is: Evrópa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
is: Mið-Krímskagi

en: Europe/Skopje
is: Evrópa/Skopje

en: Europe/Sofia
is: Evrópa/Sofia

en: Europe/Stockholm
is: Evrópa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
is: Evrópa/Tallinn

en: Europe/Tirane
is: Evrópa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
is: Evrópa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
is: Evrópa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
is: Evrópa/Vaduz

en: Europe/Vatican
is: Evrópa/Vatican

en: Europe/Vienna
is: Evrópa/Vienna

en: Europe/Vilnius
is: Evrópa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
is: Evrópa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
is: Moskva+00 - Kaspíahaf

en: Europe/Warsaw
is: Evrópa/Warsjá

en: Europe/Zagreb
is: Evrópa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
is: Evrópa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
is: Evrópa/Zurich

en: GB-Eire
is: GB-Írland

en: Iceland
is: Ísland

en: Indian/Antananarivo
is: Indíur/Antananarivo

en: Indian/Chagos
is: Indíur/Chagos

en: Indian/Christmas
is: Indíur/Christmas

en: Indian/Cocos
is: Indíur/Cocos

en: Indian/Comoro
is: Indíur/Comoro

en: Indian/Kerguelen
is: Indíur/Kerguelen

en: Indian/Mahe
is: Indíur/Mahe

en: Indian/Maldives
is: Indíur/Maldives

en: Indian/Mauritius
is: Indíur/Mauritius

en: Indian/Mayotte
is: Indíur/Mayotte

en: Indian/Reunion
is: Indíur/Reunion

en: Iran
is: Íran

en: Israel
is: Ísrael

en: Libya
is: Líbýa

en: Mexico/BajaNorte
is: Mexíkó/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
is: Mexíkó/BajaSur

en: Mexico/General
is: Mexíkó/Almennt

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
is: Chatham eyjar

en: Pacific/Apia
is: Eyjaálfa/Apia

en: Pacific/Auckland
is: Eyjaálfa/Auckland

en: Pacific/Chatham
is: Eyjaálfa/Chatham

en: Pacific/Chuuk
is: Eyjaálfa/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
is: Chuuk (Truk) og Yap

en: Pacific/Easter
is: Eyjaálfa/Páskaey

en: Pacific/Efate
is: Eyjaálfa/Efate

en: Pacific/Enderbury
is: Eyjaálfa/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
is: Phoenix eyjar

en: Pacific/Fakaofo
is: Eyjaálfa/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
is: Eyjaálfa/Fiji

en: Pacific/Funafuti
is: Eyjaálfa/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
is: Eyjaálfa/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
is: Galapagos eyjar

en: Pacific/Gambier
is: Eyjaálfa/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
is: Gambier eyjar

en: Pacific/Guadalcanal
is: Eyjaálfa/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
is: Eyjaálfa/Guam

en: Pacific/Honolulu
is: Eyjaálfa/Honolulu

en: Pacific/Johnston
is: Eyjaálfa/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
is: Johnston kóralrifið

en: Pacific/Kiritimati
is: Eyjaálfa/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
is: Line eyjar

en: Pacific/Kosrae
is: Eyjaálfa/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
is: Eyjaálfa/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
is: Eyjaálfa/Majuro

en: Pacific/Marquesas
is: Eyjaálfa/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
is: Marquesas eyjar

en: Pacific/Midway
is: Eyjaálfa/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
is: Midway eyjar

en: Pacific/Nauru
is: Eyjaálfa/Nauru

en: Pacific/Niue
is: Eyjaálfa/Niue

en: Pacific/Norfolk
is: Eyjaálfa/Norfolk

en: Pacific/Noumea
is: Eyjaálfa/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
is: Eyjaálfa/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
is: Eyjaálfa/Palau

en: Pacific/Pitcairn
is: Eyjaálfa/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
is: Eyjaálfa/Ponapei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
is: Ponape (Pohnpei)

en: Pacific/Ponape
is: Eyjaálfa/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
is: Eyjaálfa/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
is: Eyjaálfa/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
is: Eyjaálfa/Saipan

en: Pacific/Samoa
is: Eyjaálfa/Samóa

en: Pacific/Tahiti
is: Eyjaálfa/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
is: Society eyjar

en: Pacific/Tarawa
is: Eyjaálfa/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
is: Gilbert eyjar

en: Pacific/Tongatapu
is: Eyjaálfa/Tongatapu

en: Pacific/Truk
is: Eyjaálfa/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
is: Truk (Chuuk) og Yap

en: Pacific/Wake
is: Eyjaálfa/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
is: Wake eyja

en: Pacific/Wallis
is: Eyjaálfa/Wallis

en: Pacific/Yap
is: Eyjaálfa/Yap

en: Poland
is: Pólland

en: Portugal
is: Portúgal

en: Singapore
is: Singapúr

en: Turkey
is: Tyrkland

en: US/Alaska
is: BNA/Alaska

en: US/Aleutian
is: BNA/Aljúta

en: US/Arizona
is: BNA/Arizona

en: US/Central
is: BNA/Miðfylki

en: US/East-Indiana
is: BNA/Austur-Indiana

en: US/Eastern
is: BNA/Austurfylki

en: US/Hawaii
is: BNA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
is: BNA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
is: BNA/Michigan

en: US/Mountain
is: BNA/Klettafjöll

en: US/Pacific
is: BNA/Kyrrahafs

en: US/Samoa
is: BNA/Samóa

en: W-SU
is: Vestur-SU
