kscd - en to is translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
is: Spýta diskinum út þegar spilun lokið

en: loop track
is: endurtaka lag

en: loop disc
is: endurtaka disk

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
is: slembið

en: WELCOME!
is: VELKOMIN!

en: eject CD
is: spýta út geisladiski

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
is: KsCD - Lagalisti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
is: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Plata</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
is: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ár</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
is: Lag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
is: Titill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
is: Lengd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
is: Textaletur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
is: Textalitur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
is: Slóð:

en: KDE CD player
is: KDE spilari fyrir geisladiska

en: Configure Shortcuts...
is: Stilla flýtilykla...

en: Configure...
is: Stilla...

en: Download Info
is: Niðurhalsupplýsingar

en: Upload Info
is: Sendingarupplýsingar

en: Play/Pause
is: Spila/bíða

en: Stop
is: Stöðva

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
is: Næsta

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
is: Fyrra

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
is: Spýta út

en: Volume Up
is: Hækka hljóðstyrk

en: Volume Down
is: Lækka hljóðstyrk

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
is: Slembið

en: Repeat Track
is: Endurtaka lag

en: Repeat Album
is: Endurtaka plötu

en: Show Tracklist
is: Sýna lagalista

en: Mute/Unmute
is: Þagga/Kveikja á hljóði

en: Minimize
is: Lágmarka

en: No disc
is: Enginn diskur

en: Invalid disc
is: Gallaður diskur

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
is: Almennt

en: Settings
is: Stillingar

en: Appearance
is: Útlit

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
is: Núverandi umsjónarmaður, Solid/Phonon uppfærsla, QDBus tenging

en: Previous maintainer
is: Fyrrverandi umsjónarmaður

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
is: Workman uppfærsla safns, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
is: Workman forritasafn, fyrri viðhaldsforritari

en: Patches galore
is: Hellingur af plástrum

en: Workman library
is: Workman forritasafn

en: UI Work
is: UI Vinna

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
is: Sérstakar þakkir fá freedb.org fyrir að leggja til CDDB líkan gagnagrunn

en: Start playing
is: Hefja spilun

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
is: Spila sjálfkrafa þegar diskur er settur í.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
is: Þegar þessi kostur er valinn verður sjálfkrafa byrjað að spila diskinn þegar hann er settur í CD-ROM drifið.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
is: Spýta diskinum út þegar spilun lokið.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
is: Þegar þessi kostur er valinn verður disknum sjálfkrafa spýtt út þegar hann er búinn.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
is: Litur texta sem verður notaður á spjaldinu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
is: Breyta lit textans á spjaldinu

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
is: Letrið sem verður notað á spjaldinu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
is: Breyta letri textans á spjaldinu

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
is: Skinnið sem verður notað á forritið

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
is: Breyta skinni forritsins

en: Unknown album
is: Óþekkt plata

en: Unknown artist
is: Óþekktur flytjandi

en: Unknown title
is: Óþekktur titill

en: No Disc
is: Enginn diskur
