kcm_platform - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Platform
it: Piattaforma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
it: Modulo configurazione piattaforma specifico

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
it: Shell del desktop di Windows

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
it: Shell Windows Explorer nativa

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
it: Questa è la shell standard del desktop Windows. Scegli questo se vuoi riportare il sistema al desktop predefinito.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
it: Shell nativa del desktop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
it: Shell del desktop predefinita di sistema

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
it: Usa la shell del desktop di KDE, così come si vede in Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
it: Scegli quest'opzione se vuoi usare la shell Plasma in Windows.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
it: Shell del desktop Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
it: Shell del desktop Plasma KDE4

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
it: Shell del desktop personalizzata

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
it: Scegli questo e fai clic sul pulsante «<i>Configura...</i>» per configurare la shell del desktop. Funzionalità non consigliata all'utente medio.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
it: Shell del desktop personalizzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
it: Questa shell è riservata come shell personalizzata dell'utente. Premi il pulsante «Configura» per impostare la shell preferita.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
it: Premi per configurare la shell del desktop personalizzata

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
it: Premi qui e comparirà una finestra di dialogo per permetterti la configurazione della shell personalizzata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
it: Configura...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
it: Integrazione nel sistema

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
it: Questo abiliterà la rigenerazione automatica delle voci del menu avvio di Windows per le applicazioni KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
it: Quest'opzione definisce se le voci del menu avvio di Windows debbano essere rigenerate o no. Le voci del menu avvio vengono rigenerate automaticamente in maniera predefinita, ma potresti voler disabilitare questa opzione se hai dei problemi.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
it: Abilita rigenerazione automatica delle voci del menu avvio

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
it: Usa finestre di dialogo per i file native di Windows al posto di quelle per KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
it: Scegli quest'opzione per permettere alle applicazioni di KDE di usare le finestre di dialogo Apri/Salva file standard di Windows al posto di quelle normalmente usate in KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
it: Usa finestre di dialogo file native

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
it: Installa Impostazioni di sistema nel Pannello di controllo di Windows.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
it: Questo installerà «Impostazioni di sistema» di KDE come un elemento del Pannello di controllo di Windows.<br><b>Attenzione: Questa opzione modifica il registro di Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
it: Installa come elemento del pannello di controllo

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
it: Installa i puntatori Oxygen come schema di cursori di Windows

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
it: Questo installerà i puntatori Oxygen nel sistema e li raggrupperà come tema di puntatori.<br><b>Attenzione: Questa opzione modifica il registro di Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
it: Installa lo schema di puntatori Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
it: Quest'opzione installa gli sfondi di KDE nella cartella «Immagini»

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
it: Questo installerà gli sfondi di KDE nella cartella «<i>Immagini</i>» in modo che possano essere usati come sfondi per Windows. Se la casella è spuntata a metà significa che ci sono nuovi sfondi disponibili da aggiornate.<br>Le proporzioni dello sfondo verranno selezionate a seconda della risoluzione attuale dello schermo.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
it: Installa gli sfondi Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
it: Questo avvierà i processi essenziali di KDE quando l'utente accede

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
it: Abilitando quest'opzione verranno avviati i processi essenziali di KDE quando l'utente accede. Normalmente questi processi vengono eseguiti quando apri un'applicazione di KDE per la prima volta, a costo di un piccolo rallentamento.<br>È raccomandato selezionare quest'opzione se desideri avviare più rapidamente le applicazioni quando le esegui la prima volta.<br><b>Attenzione: Questa opzione modifica il registro di Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
it: Carica KDE quando l'utente accede

en: KDE System Settings
it: Impostazioni di sistema di KDE

en: All KDE settings in one place
it: Tutte le impostazioni di KDE in un posto solo

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
it: Questa shell è riservata come shell personalizzata dell'utente. Premi il pulsante «Configura» per impostare la shell preferita.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
it: Imposta shell personalizzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
it: Comando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
it: Descrizione:
