kcmhtmlsearch - en to it translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
it: La funzione di ricerca del testo completo fa uso del motore di ricerca HTML ht://dig. Puoi trovare ht://dig al

en: Information about where to get the ht://dig package.
it: Informazioni su dove scaricare il pacchetto ht://dig.

en: ht://dig home page
it: Home page di ht://dig

en: Program Locations
it: Locazioni dei programmi

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
it: Inserisci qui il percorso del programma htdig, ad es. /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
it: Inserisci qui il percorso del programma htsearch, ad es. usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
it: Inserisci qui il percorso del programma htmerge, ad es. usr/local/bin/htmerge

en: Scope
it: Intervallo di visibilità

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
it: Qui puoi selezionare quali parti della documentazione devono essere incluse nell'indice della ricerca a testo completo. Le opzioni disponibili sono le pagine di aiuto di KDE, le pagine di manuale installate e le pagine info installate. Puoi selezionare un qualunque numero di queste.

en: &KDE help
it: Guida di &KDE

en: &Man pages
it: Pagine di &manuale

en: &Info pages
it: Pagine &info

en: Additional Search Paths
it: Percorsi di ricerca aggiuntivi

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
it: Qui puoi inserire percorsi di ricerca aggiuntivi per la documentazione. Per aggiungere un percorso fa clic sul pulsante <em>Aggiungi...</em> e seleziona la cartella in cui deve essere cercata la documentazione aggiuntiva. Puoi rimuovere le cartella facendo clic sul pulsante <em>Elimina</em>.

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Delete
it: Elimina

en: Language Settings
it: Impostazioni lingua

en: Here you can select the language you want to create the index for.
it: Qui puoi selezionare la lingua per cui vuoi creare l'indice.

en: &Language
it: &Lingua

en: Generate Index...
it: Genera indice...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
it: Premi questo pulsante per generare l'indice per la ricerca a testo completo.

en: without name
it: senza nome

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
it: <h1>Indice della guida</h1> Questo modulo di configurazione ti permette di configurare il motore ht://dig che può essere utilizzato per le ricerche di testi nella documentazione di KDE e nella documentazione di altri sistemi come le pagine di man e le pagine info.
