kcmnotify - en to it translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
it: <h1>Avvisi di sistema</h1>KDE fornisce molto controllo sulla modalità di notifica degli eventi; queste sono le scelte possibili:<ul><li>Come l'applicazione è stata originariamente realizzata.</li><li>Con un bip o un altro suono.</li><li>Con una finestra di dialogo con informazioni aggiuntive.</li><li>Registrando gli eventi in un file di log senza ulteriori segnalazioni visive o acustiche.</li></ul>

en: Event source:
it: Sorgente dell'evento:

en: &Applications
it: &Applicazioni

en: &Player Settings
it: Im&postazioni riproduzione

en: System Notification Control Panel Module
it: Modulo del pannello di controllo per gli avvisi di sistema

en: (c) 2002-2006 KDE Team
it: (c) 2002-2006 Il Team di KDE

en: Original implementation
it: Realizzazione originale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
it: Utilizza il sistema sonoro di &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
it: Forza &volume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
it: &Utilizza un lettore esterno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
it: &Lettore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
it: &Nessuna uscita audio
