plasmapkg - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
it: Installa, elenca, rimuovi pacchetti Plasma

en: Addon Name
it: Nome dell'aggiunta

en: Service Type
it: Tipo di servizio

en: Path
it: Percorso

en: Package types that are installable with this tool:
it: Tipi di pacchetti installabili con questo strumento:

en: Built in:
it: Integrati:

en: DataEngine
it: Motore di dati

en: Layout Template
it: Modello di disposizione

en: Plasmoid
it: Plasmoide

en: Runner
it: Esecutore

en: Theme
it: Tema

en: Wallpaper Images
it: Immagini di sfondo

en: Wallpaper Plugin
it: Estensione di sfondo

en: KWin Effect
it: Effetto di KWin

en: KWin Window Switcher
it: Scambiafinestre di KWin

en: KWin Script
it: Script di KWin

en: Provided by plugins:
it: Forniti dalle estensioni:

en: Provided by .desktop files:
it: Forniti dai file .desktop:

en: Plasma Package Manager
it: Gestore dei pacchetti di Plasma

en: (C) 2008, Aaron Seigo
it: © 2008, Aaron Seigo

en: Original author
it: Autore originale

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
it: Genera un codice di controllo SHA1 per il pacchetto in <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
it: Per l'installazione o la rimozione, opera sui pacchetti installati per tutti gli utenti.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
it: Il tipo di pacchetto, per esempio tema, sfondo, plasmoide, motore di dati, esecutore, modello di disposizione, eccetera.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
it: Installa il pacchetto in <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
it: Aggiorna il pacchetto in <path>

en: List installed packages
it: Elenca pacchetti installati

en: lists all known Package types that can be installed
it: elenca tutti i tipi di pacchetti noti che si possono installare

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
it: Rimuovi il pacchetto chiamato <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
it: Percorso assoluto alla radice dei pacchetti. Se non indicato, si cercherà nelle cartelle dei dati standard per questa sessione di KDE.

en: Failed to generate a Package hash for %1
it: Generazione di un codice di controllo di pacchetto non riuscita per %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
it: Codice di controllo SHA1 per il pacchetto a %1: «%2»

[ctx: package type]
en: wallpaper
it: sfondo

[ctx: package type]
en: plasmoid
it: plasmoide

[ctx: package type]
en: theme
it: tema

[ctx: package type]
en: dataengine
it: motore di dati

[ctx: package type]
en: runner
it: esecutore

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
it: estensione di sfondo

[ctx: package type]
en: layout-template
it: modello di disposizione

[ctx: package type]
en: windowswitcher
it: scambiafinestre

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
it: Impossibile trovare un installatore appropriato per il pacchetto di tipo %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
it: Impossibile caricare l'installatore per il pacchetto di tipo %1. È stato segnalato l'errore: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
it: La radice del pacchetto e le opzioni globali sono in conflitto, selezionane una sola.

en: Successfully removed %1
it: Rimozione di %1 riuscita.

en: Removal of %1 failed.
it: Rimozione di %1 non riuscita.

en: Plugin %1 is not installed now.
it: L'estensione %1 non è installata.

en: Successfully installed %1
it: Installazione di %1 riuscita.

en: Installation of %1 failed.
it: Installazione di %1 non riuscita.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
it: Si richiede uno tra installa, aggiorna, rimuovi o elenca.
