kio_help4 - en to it translation catalogue (26 entries)

en: Output file
it: File di output

en: Generates DocBook entities for key shortcuts of standard actions
it: Genera entità DocBook per le scorciatoie da tastiera di azioni standard

en: There is no documentation available for %1.
it: Non c'è documentazione disponibile per %1.

en: Looking up correct file
it: Ricerca del file corretto

en: Preparing document
it: Preparazione del documento

en: The requested help file could not be parsed:<br />%1
it: Il file della guida richiesto non può essere elaborato:<br />%1

en: Saving to cache
it: Salvataggio nella cache

en: Using cached version
it: Uso della versione in cache

en: Looking up section
it: Ricerca della sezione

en: Could not find filename %1 in %2.
it: Impossibile trovare il nome file %1 in %2.

en: Stylesheet to use
it: Foglio di stile da usare

en: Output whole document to stdout
it: Scrivi l'intero documento su stdout

en: Output whole document to file
it: Scrivi l'intero documento su file

en: Create a ht://dig compatible index
it: Crea un indice compatibile con ht://dig

en: Check the document for validity
it: Controlla la validità del documento

en: Create a cache file for the document
it: Crea un file di cache per il documento

en: Set the srcdir, for kdelibs
it: Imposta la directory sorgente, per kdelibs

en: Parameters to pass to the stylesheet
it: Parametri da passare al foglio di stile

en: The file to transform
it: Il file da trasformare

en: XML-Translator
it: Traduttore XML

en: KDE Translator for XML
it: Traduttore XML per KDE

en: Could not write to cache file %1.
it: Impossibile scrivere nel file di cache %1.

en: Parsing stylesheet
it: Analisi del foglio di stile

en: Parsing document
it: Analisi del documento

en: Applying stylesheet
it: Applicazione del foglio di stile

en: Writing document
it: Scrittura del documento
