kscd - en to it translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
it: Espelli CD a fine riproduzione

en: loop track
it: ripeti traccia

en: loop disc
it: ripeti disco

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
it: casuale

en: WELCOME!
it: BENVENUTO

en: eject CD
it: espelli CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
it: KsCD - Lista delle tracce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
it: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Anno</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
it: Traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
it: Titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
it: Lunghezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
it: Carattere del testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
it: Colore del testo:

en: KDE CD player
it: Lettore di CD per KDE

en: Configure Shortcuts...
it: Configura le scorciatoie...

en: Configure...
it: Configura...

en: Download Info
it: Scarica informazioni

en: Upload Info
it: Invia informazioni

en: Play/Pause
it: Riproduci/pausa

en: Stop
it: Interrompi

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
it: Successiva

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
it: Espelli

en: Volume Up
it: Aumenta il volume

en: Volume Down
it: Diminuisci il volume

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
it: Casuale

en: Repeat Track
it: Ripeti traccia

en: Repeat Album
it: Ripeti album

en: Show Tracklist
it: Mostra lista delle tracce

en: Mute/Unmute
it: Muto/non muto

en: Minimize
it: Minimizza

en: No disc
it: Nessun disco

en: Invalid disc
it: Disco non valido

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
it: Generale

en: Settings
it: Impostazioni

en: Appearance
it: Aspetto

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
it: © 2001, Dirk Försterling
    © 2003, Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
it: Responsabile corrente, aggiornamento a Solid e Phonon, connessioni via D-Bus

en: Previous maintainer
it: Responsabile precedente

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
it: Aggiornamento libreria Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
it: Libreria Workman, responsabile precedente

en: Patches galore
it: Patch in abbondanza

en: Workman library
it: Libreria Workman

en: UI Work
it: Lavoro sull'interfaccia

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
it: Un ringraziamento speciale a freedb.org per offrire un database libero simile a CDDB

en: Start playing
it: Inizia riproduzione

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
it: Riproduci automaticamente all'inserimento del CD

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
it: Questo questa opzione è selezionata il CD sarà riprodotto automaticamente appena inserito nel lettore CD-ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
it: Espelli CD a fine riproduzione.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
it: Quando questa opzione è selezionata il CD sarà espulso automaticamente quando giungerà al termine.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
it: Il colore del testo che sarà utilizzato nel pannello.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
it: Cambia il colore del testo nel pannello

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
it: Il carattere che sarà usato per il pannello.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
it: Cambia il carattere del testo nel pannello

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
it: Il tema usato per l'applicazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
it: Cambia il tema dell'applicazione

en: Unknown album
it: Album sconosciuto

en: Unknown artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

en: No Disc
it: Nessun disco
