libkremotecontrol - en to it translation catalogue (137 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
it: Riproduci

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
it: Avvia la riproduzione

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
it: Ferma

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
it: Ferma la riproduzione

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
it: Pausa

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
it: Sospendi la riproduzione

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
it: Riproduci Pausa

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
it:  Commuta Riproduci/Pausa

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
it: Salta in avanti

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
it: Avanza alla traccia successiva

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
it: Salta all'indietro

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
it: Vai alla traccia precedente

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
it: Avanti veloce

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
it: Posizionamento in avanti

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
it: Durata dell'avanzamento veloce in ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
it: All'indietro

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
it: Posizionamento all'indietro

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
it: Durata del riavvolgimento in ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
it: Schermo intero

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
it: Commuta la modalità a schermo intero

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
it: Aumentare il volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
it: Aumenta il volume

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
it: Aumento del volume in percentuale

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
it: Ridurre il volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
it: Riduce il volume

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
it: Riduzione del volume in percentuale

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
it: Esegui comando

en: Run commands with KLauncher
it: Avvia i programmi con KLauncher

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
it: Esegue un comando con argomenti aggiuntivi

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
it: Il nome e il percorso del programma o dello script da eseguire

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
it: Parametri per il programma o script

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
it: Variabili d'ambiente

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
it: ID di avvio

en: Sound Mixer
it: Mixer audio

en: Volume control actions for kmix
it: Azioni di controllo del volume per kmix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
it: Aumenta il volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
it: Riduci il volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
it: Silenzia

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
it: Commuta il silenzio

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
it: Crea una nuova finestra

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
it: Crea una nuova finestra e carica un URL arbitrario

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
it: L'URL da caricare inizialmente nella finestra

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
it: ID di avvio

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
it: Esci

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
it: Chiude la finestra di Konqueror

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
it: Avvia la riproduzione del CD

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
it: Ferma il CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
it: Espelli

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
it: Espelli il CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
it: Precedente

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
it: Salta alla traccia precedente del CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
it: Successiva

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
it: Salta alla traccia successiva del CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
it: Riproduci traccia

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
it: Salta a una traccia specifica del CD

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
it: Il numero della traccia alla quale saltare

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
it: Imposta volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
it: Imposta il volume di riproduzione

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
it: Il nuovo valore per il volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
it: Mescola

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
it: Commuta il mescolamento delle tracce

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
it: Indietro

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
it: Va alla pagina precedente

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
it: Avanti

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
it: Va alla pagina successiva

note: i18n: tag action attribute name
en: First
it: Prima

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
it: Va alla prima pagina

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
it: Ultima

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
it: Va all'ultima pagina

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
it: Presentazione

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
it: Avvia / Ferma la presentazione

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
it: Ricarica

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
it: Ricarica il documento aperto

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
it: Vai alla pagina

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
it: Va alla pagina specificata

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
it: La pagina da scegliere

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
it: Apri documento

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
it: Apre un documento specifico

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
it: Il documento da aprire

en: Power management
it: Gestione dell'energia

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
it: Spegni, sospendi o riavvia il computer

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
it: Sospendi

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
it: Sospende il computer in RAM (sospensione)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
it: Comando di sistema da utilizzare per la sospensione

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
it: Parametri per il comando di sospensione

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
it: Iberna

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
it: Sospende il computer sul disco (ibernazione)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
it: Parametri per il comando di ibernazione

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
it: Spegni

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
it: Chiude la sessione e spegne il computer

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
it: Chiedere conferma? 1 = No, 2 = Sì

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
it: Spegnere? 1 = Riavvio, 2 = Spegni, 3 = Chiudi sessione

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
it: Quando? 0 = Quando pronto, 1 = Prova subito, 2 = Forza subito, 3 = Interattivo

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
it: Riavvia

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
it: Chiude la sessione e riavvia il computer

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
it: Chiudi sessione

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
it: Chiude solo la sessione

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
it: 
    		Questo modello di KRemoteControl fornisce una configurazione semplice per Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
it: Lettore multimediale VLC (Versione 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
it: Questo profilo funziona solo se VLC è configurato per l'esecuzione a istanza singola

en: VLC Media Player (Version 2)
it: Lettore multimediale VLC (Versione 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
it: 
    		Questo modello di KRemoteControl fornisce una configurazione semplice per il lettore multimediale VLC 2.
    		Abilita l'interfaccia D-Bus di VLC per utilizzare KRemoteControl e controllare VLC.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
it: sconosciuto

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: Keypress:
it: Pressione tasto:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
it: Riproduci Pausa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
it: Salta in avanti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
it: Salta all'indietro

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
it: Avanti veloce

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
it: Riavvolgimento

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
it: Canale giù

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
it: Canale su

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
it: Ridurre il volume

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
it: Aumentare il volume

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
it: Silenzia

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
it: Espelli

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
it: Accensione

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
it: Su

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
it: Giù

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
it: Destra

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
it: Indietro

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
it: Guida

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
it: Musica

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
it: Testo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
it: Blu

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
it: Verde

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
it: Rosso

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
it: Motore caricato, ma il tipo ottenuto non è valido, era atteso %1
