klinkstatus - en to it translation catalogue (225 entries)

en: New Session
it: Nuova sessione

en: Open URL...
it: Apri URL...

en: Close Session
it: Chiudi sessione

en: Download New Stylesheets...
it: Scarica nuovi fogli di stile...

en: Configure KLinkStatus...
it: Configura KLinkStatus...

en: About KLinkStatus
it: Informazioni su KLinkStatus

en: &Report Bug...
it: Segnala un &bug...

en: All...
it: Tutti...

en: Broken...
it: Interrotti...

en: Create Site Map...
it: Crea una mappa del sito...

en: &Follow Last Link
it: &Segui l'ultimo collegamento

en: Follow last Link checked (slower)
it: Segui gli ultimi collegamenti verificati (più lento)

note: i18n("&Do not follow last Link checked"), "go-jump", "Do not follow last Link checked (faster)"); toggle_action->setCheckedState(item); this action must be in the tabwidget because the slot can't be connected to a particular sessionWidget
en: &Hide Search Panel
it: &Nascondi pannello di ricerca

note: i18n("&Show Search Panel"), "go-top", "Show Search Panel"); toggle_action->setCheckedState(item);
en: &Reset Search Options
it: &Reimposta opzioni di ricerca

en: &Disable Updates on Results Table
it: &Disabilita gli aggiornamenti sulla tabella dei risultati

en: Disable Updates on Results Table (faster)
it: Disabilita gli aggiornamenti sulla tabella dei risultati (più veloce)

note: i18n("&Enable Updates on Results Table"), "view-refresh", "Enable Updates on Results Table (slower)"); toggle_action->setCheckedState(item); *************** Search menu *********************
en: &Start Search
it: &Inizia ricerca

en: &Pause Search
it: Metti in &pausa la ricerca

en: St&op Search
it: Arresta la ri&cerca

en: Search in Background
it: Ricerca in background

en: Check Links in background and update results when finished (faster)
it: Verifica collegamenti in background e aggiorna i risultati al termine (più veloce)

en: &Broken Links
it: Collegamenti &interrotti

en: &Displayed Links
it: Collegamenti &mostrati

en: &Unreferred Documents...
it: &Documenti senza riferimento alla pagina di provenienza (unreferred)...

en: &Fix All...
it: Ripara &tutto...

en: Check Links
it: Verifica dei collegamenti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Unreferred Documents
it: Documenti senza riferimento alla pagina di provenienza (unreferred)

en: Previous View
it: Vista precedente

en: Next View
it: Vista successiva

en: Previous Session
it: Sessione precedente

en: Next Session
it: Sessione successiva

en: Change View
it: Cambia vista

note: i18n: ectx: label, entry, group (pim)
en: Whether to use the system real name and e-mail
it: Se usare il nome e l'indirizzo di posta elettronica di sistema

note: i18n: ectx: label, entry, group (pim)
en: The name associated to the user
it: Il nome associato all'utente

note: i18n: ectx: label, entry, group (pim)
en: The email associated to the user
it: L'indirizzo di posta elettronica associato all'utente

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Maximum number of entries in the combo url.
it: Massimo numero di elementi nell'URL combinato.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Maximum number of simultaneous connections.
it: Massimo numero di connessioni simultanee.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Timeout on getting an URL.
it: Tempo scaduto nel visitare un URL.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: History of combo url.
it: Cronologia degli URL combinati.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Maximum depth to check.
it: Massima profondità della verifica.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to check parent folders.
it: Se verificare le cartelle superiori.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to check external links.
it: Se verificare i collegamenti esterni.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to remember the check settings like depth, and so on, on exit.
it: Se ricordare le impostazioni di verifica, quali la profondità ed altre, all'uscita.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether preview prefix in Quanta project is used to set the URL to check.
it: Se utilizzare il prefisso dell'anteprima del progetto in Quanta per impostare l'URL da verificare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to display a tree view or a flat view in the results view.
it: Se visualizzare una vista ad albero o una vista piatta nella vista dei risultati.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to automatically adjust the width of the result columns (Not used).
it: Se regolare automaticamente la larghezza della colonna dei risultati (non utilizzato).

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether the viewport of the result view should follow the last link checked.
it: Se la vista del risultato deve seguire l'ultimo collegamento verificato.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether to send an User-Agent in HTTP requests.
it: Se inviare un identificativo del browser nelle richieste HTTP.

note: i18n: ectx: label, entry (UserAgent), group (klinkstatus)
en: Defines the HTTP User-Agent to send.
it: Definisce l'identificativo del browser da inviare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Whether the user can see if the markup is valid by showing a column with an icon indicator.
it: Permette all'utente di riscontrare la validità del markup visualizzando una colonna con un'icona indicativa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (klinkstatus)
en: Available Stylesheets for exporting the results in HTML
it: Fogli di stile disponibili per l'esportazione in HTML del risultato

note: i18n: ectx: label, entry (PreferedStylesheet), group (klinkstatus)
en: Defines the stylesheet to use when exporting results to HTML
it: Definisce il foglio di stile da usare per l'esportazione in HTML dei risultati

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the number of spaces Tidy uses to indent content, when indentation is enabled.
it: Questa opzione specifica il numero di spazi di rientro a margine usati da Tidy, quando il rientro a margine è abilitato.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: Whether to do line wrapping.
it: Se effettuare a capo automatico.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the right margin Tidy uses for line wrapping. Tidy tries to wrap lines so that they do not exceed this length.
it: Questa opzione specifica il margine destro usato da Tidy per l'a capo automatico del testo. Tidy prova ad andare a capo automaticamente in modo che il testo non superi questo limite.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should output tag names in upper case. The default is no, which results in lower case tag names, except for XML input, where the original case is preserved.
it: Questa opzione indica se l'output di Tidy debba includere i nomi dei tag in lettere maiuscole. L'impostazione predefinita è no, cioè che vengano usate le lettere minuscole, tranne che per l'input XML, in cui la distinzione originale tra maiuscole e minuscole viene preservata.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should output attribute names in upper case. The default is no, which results in lower case attribute names, except for XML input, where the original case is preserved.
it: Questa opzione indica se l'output di Tidy debba includere i nomi degli attributi in lettere maiuscole. L'impostazione predefinita è no, cioè che vengano usate le lettere minuscole, tranne che per l'input XML, in cui la distinzione originale tra maiuscole e minuscole viene preservata.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the DOCTYPE declaration generated by Tidy. If set to "omit" the output won't contain a DOCTYPE declaration. If set to "auto" (the default) Tidy will use an educated guess based upon the contents of the document. If set to "strict", Tidy will set the DOCTYPE to the strict DTD. If set to "loose", the DOCTYPE is set to the loose (transitional) DTD. Alternatively, you can supply a string for the formal public identifier (FPI).
it: Questa opzione specifica la dichiarazione DOCTYPE generata da Tidy. Se impostata su "omit" non conterrà dichiarazione DOCTYPE, Se impostata su  "auto" (predefinito) Tidy userà una stima appropriata basata sul contesto del documento. Se impostata su  "strict", Tidy imposterà il DOCTYPE rigorosamente a DDT. Se impostato su "loose" il DOCTYPE verrà impostato a "loose" (di transizione) DDT. In alternativa si può fornire una stringa per il formal public identifier (FPI).

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should pretty print output, writing it as well-formed XML. Any entities not defined in XML 1.0 will be written as numeric entities to allow them to be parsed by a XML parser. The original case of tags and attributes will be preserved, regardless of other options.
it: Questa opzione specifica se Tidy debba elegantemente stampare il documento come XML. ben formato. Ogni entità non definita in XML 1.0 sarà rappresentata come numerica per permetterle di essere analizzata da un parser di XML. La maiuscola o minuscola originale dei tag e gli attributi verranno mantenuti, senza tener conto delle altre opzioni.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies if Tidy should strip out surplus presentational tags and attributes replacing them by style rules and structural markup as appropriate. It works well on the HTML saved by Microsoft Office products.
it: Questa opzione specifica se Tidy debba eliminare i tag della presentazione in eccesso e gli attributi, sostituendoli con regole di stile e markup strutturali appropriati. Tutto ciò lavora bene sull'HTML prodotto con Microsoft Office.

note: i18n: ectx: label, entry, group (tidy)
en: This option specifies the character encoding Tidy uses for both the input and output.
it: Questa opzione specifica la codifica dei caratteri che Tidy usa sia per l'output sia per l'input.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scheduling)
en: Name of the configuration, e.g. kdewebdev
it: Nome della configurazione, ad es. kdewebdev

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scheduling)
en: Periodicity of the check
it: Periodicità della verifica

note: i18n: ectx: label, entry, group (Scheduling)
en: Hour in which the task will be executed
it: Ora di esecuzione dell'attività

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: URL of the site to check
it: URL del sito da verificare

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: For protocols different than HTTP, specify the root of your files, e.g. '/var/www'
it: Per protocolli diversi da HTTP, specificare l'indirizzo di base dei file, ad es. «/var/www»

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: Depth of recursive search, -1 is unlimited
it: Profondità della ricerca ricorsiva, -1 per ricerca illimitata

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: Whether to check links in parent folders
it: Se verificare i collegamenti nelle cartelle superiori

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: Whether to check external links
it: Se verificare i collegamenti esterni

note: i18n: ectx: label, entry, group (SearchOptions)
en: The URLs that match the regexp will not be checked
it: Le URL che corrispondono alle espressioni regolari non saranno verificate

note: i18n: ectx: label, entry, group (Results)
en: Whether to include only broken links in the result
it: Se includere solo i collegamenti interrotti nei risultati

note: i18n: ectx: label, entry, group (Results)
en: The directory where the results will be saved
it: La cartella in cui salvare i risultati

note: i18n: ectx: label, entry, group (Results)
en: The e-mail address to where results will be emailed
it: L'indirizzo di posta elettronica a cui inviare i risultati

en: No Content
it: Nessun contenuto

en: redirection
it: ridirezione

en: Could not find the KLinkStatus part; did you configure with '--prefix=/$KDEDIR' and perform 'make install'?
it: Non posso trovare la part di KLinkStatus; hai configurato con '--prefix=/$KDEDIR' ed eseguito 'make install'?

en: A Link Checker
it: Un verificatore di collegamenti

en: Check
it: Verifica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Results
it: Risultati

en: Identification
it: Identificazione

en: Configure the way KLinkstatus reports itself
it: Configura il modo in cui KLinkstatus si identifica

en: Mail Transport
it: Trasporto della posta

en: (C) 2004 Paulo Moura Guedes
it: © 2004 Paulo Moura Guedes

note: i18n: ectx: Menu (file_export_html)
en: Export to HTML
it: Esporta come HTML

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: &Impostazioni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
it: C&erca

note: i18n: ectx: Menu (recheck)
en: Recheck
it: Verifica nuovamente

note: i18n: ectx: Menu (validate)
en: &Validate
it: Con&valida

note: i18n: ectx: Menu (manual_validation)
en: Manual Fix
it: Riparazione manuale

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
it: &Finestra

note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: Navigation
it: Navigazione

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
it: &Aiuto

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (linksToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

en: A Link Checker.
    
    KLinkStatus belongs to the kdewebdev module from KDE.
it: Un verificatore di collegamenti.
    
    KLinkStatus appartiene al modulo kdewebdev di KDE.

en: (C) 2004-2008 Paulo Moura Guedes
it: © 2004-2008 Paulo Moura Guedes

en: Document to open
it: Documento da aprire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSystemIdentity)
en: Use System Identity
it: Usa identità di sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Real name
it: Nome reale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail address
it: Indirizzo di posta elettronica

en: Configure PIM information
it: Configura informazioni di PIM

en: User Information
it: Informazioni utente

en: Hourly
it: Ogni ora

en: Daily
it: Giornaliera

en: Weekly
it: Settimanale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scheduling
it: Pianificazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name
it: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Periodicity
it: Periodicità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Hour
it: Ora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BrokenLinksOnly)
en: Show Broken Links Only
it: Mostra solo collegamenti interrotti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Results Folder
it: Cartella dei risultati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: E-Mail Recipient
it: Indirizzo di posta del destinatario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Document Root
it: Indirizzo base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Depth
it: Profondità

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntSpinBox, kcfg_Depth) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spinbox_depth)
en: Unlimited
it: Illimitata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckParentFolders)
en: Check Parent Folders
it: Verifica cartelle superiori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckExternalLinks)
en: Check External Links
it: Verifica collegamenti esterni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RegularExpression)
en: Do not check Regular Expression
it: Non verificare espressioni regolari

en: Configure Site check Automation
it: Configura automazione verifica siti

en: New...
it: Nuovo...

en: Remove
it: Rimuovi

en: empty
it: non specificato

en: Could not delete configuration file %1
it: Impossibile eliminare il file di configurazione %1

en: Recurring Check Name
it: Nome verifica periodica

en: Schedule Link Checks...
it: Pianifica verifica dei collegamenti...

en: Edit Script Actions...
it: Modifica azioni degli script...

en: Reset Script Actions...
it: Reimposta azioni degli script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Links Checked
it: Collegamenti verificati

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Status
it: Stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Good
it: Buono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Broken
it: Interrotto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Undetermined
it: Indeterminato

note: i18n: tag script attribute text
en: Statistics
it: Statistiche

note: i18n: tag script attribute comment
en: Statistics Script
it: Script statistiche

en: Choose a Document Root
it: Scegli un documento radice

en: As you are using a protocol other than HTTP, 
    there is no way to guess where the document root is, 
    in order to resolve relative URLs like the ones started with "/".
    
    Please specify one:
it: Dal momento che stai utilizzando un protocollo diverso da HTTP, 
    è impossibile ricavare quale sia la radice del documento, 
    per risolvere URL relativi come quelli che iniziano con "/".
    
    Per favore, indicane uno:

en: Login Input
it: Inserimento del nome utente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Domain
it: Dominio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">URL to send to the HTTP POST request, e.g. '<span style=" font-family:'Courier New,courier';">POST </span><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">/login/login</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';"> HTTP/1.1</span>'. Should be the same as the action attribute in the form element, e.g.: '<a name="line163"></a><span style=" font-family:'Courier New,courier';">&lt;</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';">form action="/login/login"&gt;</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">URL a cui inviare la richiesta HTTP di tipo POST, ad es. '<span style=" font-family:'Courier New,courier';">POST </span><span style=" font-family:'Courier New,courier'; font-weight:600;">/login/login</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';"> HTTP/1.1</span>'. Deve coincidere con l'attributo action nell'elemento form, ad es.: '<a name="line163"></a><span style=" font-family:'Courier New,courier';">&lt;</span><span style=" font-family:'Courier New,courier';">form action="/login/login"&gt;</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: POST URL
it: URL POST

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, lineeditPostUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineeditPostUrl)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">URL to send to the HTTP POST request, e.g. 'POST <span style=" font-weight:600;">/login/login</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">URL a cui inviare la richiesta HTTP di tipo POST, ad es. 'POST <span style=" font-weight:600;">/login/login</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: POST Data
it: Dati POST

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Insert the fields to send to the POST request. Typically, the keys are <span style=" font-weight:600;">user</span>, <span style=" font-weight:600;">password</span> and <span style=" font-weight:600;">button</span> 'name' attributes in the <span style=" font-weight:600;">input</span> elements inside the form definition</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Inserisci i campi a cui inviare la richiesta POST. Normalmente le chiavi sono <span style=" font-weight:600;">user</span>, <span style=" font-weight:600;">password</span> e gli attributi 'name' degli oggetti <span style=" font-weight:600;">button</span> negli elementi <span style=" font-weight:600;">input</span> definiti nella form</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidgetPostData)
en: Key
it: Chiave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidgetPostData)
en: Value
it: Valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, buttonAdd)
en: Add
it: Aggiungi

en: S&earch:
it: C&erca:

en: Status:
it: Stato:

en: All Links
it: Tutti i collegamenti

en: Good Links
it: Collegamenti validi

en: Broken Links
it: Collegamenti interrotti

en: Malformed Links
it: Collegamenti difettosi

en: Undetermined Links
it: Collegamenti indeterminati

en: Clear filter
it: Pulisci filtro

en: Enter the terms to filter the result link list
it: Inserisci le voci per filtrare i risultati della lista dei collegamenti

en: Choose what kind of link status to show in result list
it: Scegli quale tipo di stato dei collegamenti mostrare nella lista dei risultati

en: Markup
it: Marcatore

en: Label
it: Etichetta

en: Javascript not supported
it: JavaScript non supportato

en: Checking...
it: Verifica in corso...

en: Cowardly refusing to check an empty URL.
it: Vigliaccamente mi rifiuto di verificare un URL vuoto.

en: Stopped
it: Interrotto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_progressbar) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, progressLabel)
en: Ready
it: Pronto

en: Finished checking %1
it: Verifica di %1 terminata

en: Paused
it: Messo in pausa

en: Adding level...
it: Aggiunta livello...

en: Resuming
it: Ripristino in corso

en: Export Results as HTML
it: Esporta risultati come HTML

en: Create XML Site Map
it: Crea una mappa XML del sito

en: Use a protocol other than HTTP, e.g. file, ftp, sftp, fish, etc., so the files can be saved.
it: Usa un protocollo diverso da HTTP, per esempio file, ftp, sftp, fish, etc, affinché i file possano essere salvati.

en: Checking %1
it: Verifica di %1 in corso

en: Done rechecking %1
it: Verifica di %1 effettuata nuovamente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Search
it: Cerca

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, checkBoxLogin)
en: Cookie based authentication, only possible with HTTP based protocol.
it: Autenticazione basata su cookie, possibile solo con protocolli basati su HTTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxLogin)
en: Login
it: Accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Depth)
en: Depth:
it: Profondità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkbox_subdirs_only)
en: Do &not check parent folders
it: &Non verificare cartelle superiori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkbox_external_links)
en: Chec&k external links
it: Verifica colle&gamenti esterni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Do not check regular expression:
it: Non verificare espressioni regolari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_checked_links)
en: Checked Links:
it: Collegamenti verificati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_elapsed_time) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, elapsedTimeLabel)
en: Elapsed time:
it: Tempo impiegato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTTP Identification
it: Identificazione HTTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SendIdentification)
en: Send Identification
it: Invia identificazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: User-Agent
it: Identificazione del browser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDefault)
en: Default
it: Predefinita

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup)
en: Identity
it: Identità

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: View
it: Vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisplayTreeView)
en: Tree
it: Albero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DisplayFlatView)
en: Flat (faster)
it: Piatta (veloce)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup13_2)
en: Misc
it: Varie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FollowLastLinkChecked)
en: Follow Last Link Checked
it: Segui l'ultimo collegamento verificato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Export Results
it: Esporta risultati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preferred Style Sheet:
it: Foglio di stile preferito:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network
it: Rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Number of simultaneous connections:
it: Numero di connessioni simultanee:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Timeout in seconds:
it: Tempo massimo in secondi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckExternalLinks)
en: Check external links
it: Verifica collegamenti esterni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of items in URL history:
it: Numero di elementi nella cronologia degli URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckParentFolders)
en: Check parent folders
it: Verifica cartelle superiori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuantaUrlPreviewPrefix)
en: Check this one if you want to use Quanta's project preview prefix in the URL to check
it: Seleziona questo se vuoi usare il prefisso di anteprima del progetto di Quanta nell'URL da verificare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuantaUrlPreviewPrefix)
en: Use preview prefix
it: Usa prefisso di anteprima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberCheckSettings)
en: Remember settings when exit
it: Ricorda le impostazioni all'uscita

en: Open new tab
it: Apri nuova scheda

en: Close the current tab
it: Chiudi la scheda corrente

en: Session%1
it: Sessione%1

en: KLinkStatus - Link Checker
it: KLinkStatus - un verificatore di collegamenti

en: Invalid URL.
it: URL non valido.

en: ROOT URL.
it: URL RADICE.

en: Edit Referrer
it: Modifica il riferimento alla pagina di provenienza (referrer)

en: All
it: Tutti

en: Open URL
it: Apri URL

en: Open Referrer URL
it: Apri URL del riferimento alla pagina di provenienza (referrer)

en: Copy URL
it: Copia URL

en: Copy Referrer URL
it: Copia URL del riferimento alla pagina di provenienza (referrer)

en: Copy Cell Text
it: Copia testo della cella

en: Delete checked Documents
it: Cancella i documenti marcati

en: Delete All Documents
it: Cancella tutti i documenti

en: Cannot crawl through directories using HTTP.
    
    Try using file, ftp, sftp or fish, for example.
it: Non è possibile esaminare le cartelle usando HTTP.
    
    Prova ad usare per esempio, file, ftp, sftp, oppure fish.

en: Crawling folders...
it: Esame delle cartelle in corso...

en: Matching results...
it: Risultati corrispondenti...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UnreferredDocumentsWidget)
en: Unreferred DocumentsWidget
it: DocumentsWidget senza riferimenti alla pagina di provenienza (unreferred)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlabel_url)
en: Base Folder:
it: Cartella base:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KListWidgetSearchLine, documentSearchLine)
en: Filter Documents...
it: Filtra documenti...
