libphonon - en to it translation catalogue (23 entries)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
it: <html>Il dispositivo di riproduzione audio <b>%1</b> non funziona.<br/>Ripiego su <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
it: <html>Passaggio in corso al dispositivo di riproduzione audio <b>%1</b><br/>che è appena diventato disponibile e ha una preferenza maggiore.</html>

en: Revert back to device '%1'
it: Torna al dispositivo «%1»

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
it: <html>Passaggio in corso al dispositivo di riproduzione audio <b>%1</b><br/>che ha una preferenza maggiore o è stato appositamente configurato per questo flusso.</html>

en: Restart Application
it: Riavvia applicazione

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
it: Hai cambiato il motore del sistema multimediale Phonon.
    
    Per applicare questa modifica dovrai riavviare «%1».

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Title Menu
it: Menu dei titoli

en: Audio Menu
it: Menu audio

en: Subtitle Menu
it: Menu dei sottotitoli

en: Chapter Menu
it: Menu dei capitoli

en: Angle Menu
it: Menu delle angolazioni

en: %0 by %1
it: %0 per %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: Phonon::]
en: Music
it: Musica

[ctx: Phonon::]
en: Communication
it: Comunicazione

[ctx: Phonon::]
en: Games
it: Giochi

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
it: Accessibilità

[ctx: Phonon::]
en: Recording
it: Registrazione

[ctx: Phonon::]
en: Control
it: Controllo

en: PulseAudio Sound Server
it: Server sonoro PulseAudio

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
it: Usa questo cursore per regolare il volume. La posizione in fondo sinistra è 0%, in fondo a destra è %1%

en: Muted
it: Muto
