nepomuk - en to ja translation catalogue (54 entries)

en: Desktop Search Details
ja: デスクトップ検索結果

en: Files
ja: ファイル

en: Calculating
ja: 計算中

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
ja: インデックス除外フィルタ

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
ja: <filename>%1</filename><nl/>(デスクトップ検索用のインデックスを作成します)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
ja: <filename>%1</filename><nl/>(デスクトップ検索用のインデックスを作成しません)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
ja: インデックスフォルダをカスタマイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
ja: デスクトップ検索を高速化するためにインデックスを作成するファイルを含むローカルフォルダを選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
ja: 隠しフォルダを選択できるようにするにはチェックします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
ja: 隠しフォルダを表示する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
ja: 基本設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
ja: Nepomuk セマンティックデスクトップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
ja: Nepomuk セマンティックデスクトップを有効にすると、ファイルにデスクトップ検索で利用できるタグや評価を付けることができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
ja: Nepomuk セマンティックデスクトップを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
ja: 詳細...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
ja: Nepomuk デスクトップ・ファイルインデクサ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
ja: Nepomuk デスクトップ検索を有効にすると、ファイル名だけでなく、その内容によってファイルを検索することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
ja: Nepomuk ファイルインデクサを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
ja: 一時停止

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
ja: PIM データのインデックス作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
ja: PIM データのインデクサを有効にする

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
ja: インデックス作成

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
ja: ファイルのインデックス作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
ja: 文書のインデックスを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
ja: 音声ファイルのインデックスを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
ja: 画像ファイルのインデックスを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
ja: 動画ファイルのインデックスを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
ja: ソースコードのインデクッスを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
ja: 詳細設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
ja: フォルダをカスタマイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
ja: リムーバブルメディアの扱い:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
ja: リムーバブルメディアのファイルのインデックスを作成

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
ja: すべてのリムーバブルメディアを無視

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
ja: すべてのリムーバブルメディアのファイルのインデックスを作成

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
ja: マウント時に聞く

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
ja: バックアップ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
ja: 自動バックアップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
ja: バックアップ頻度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
ja: バックアップ作成時間:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
ja: バックアップを作成する時間

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
ja: 保存するバックアップの数:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
ja: ツール

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
ja: 手動バックアップ...

en: Desktop Search Configuration Module
ja: デスクトップ検索設定モジュール

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
ja: デスクトップ検索サービス (Nepomuk) の起動に失敗しました。設定は保存され、サーバの次回起動時に使用されます。

en: Desktop search service not running
ja: デスクトップ検索サービスが起動していません

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
ja: ファイルインデクササービスと交信できませんでした (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
ja: ファイルインデクササービスの初期化に失敗しました。おそらくインストールに問題があるためです。

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
ja: ファイルインデクササービスが起動していません。

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
ja: 復旧

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
ja: 一時停止

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
ja: PIM データインデクササービスと交信できませんでした (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
ja: PIM データインデクサは一時停止中です

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
ja: PIM データインデクササービスが起動していません。
