kcm_phonon - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: Playback (%1)
ja: 再生 (%1)

en: Recording (%1)
ja: 録音 (%1)

en: Independent Devices
ja: 独立したデバイス

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
ja: ハードウェア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
ja: プロファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
ja: サウンドカード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
ja: デバイス設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
ja: コネクタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
ja: 音声デバイス

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
ja: 入力レベル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
ja: あなたのシステムに検出した Phonon バックエンドの一覧です。Phonon はこのリストの順序に従ってバックエンドを使用します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
ja: 優先

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
ja: 後回し

en: Audio Playback
ja: 音声再生

en: Audio Recording
ja: 録音

en: Video Recording
ja: 録画

en: Test the selected device
ja: 選択したデバイスをテスト

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
ja: デバイスのデフォルトの優先順位を設定します。これはカテゴリごとに変更できます。

en: Default Audio Playback Device Preference
ja: デフォルトの音声再生デバイスの優先順位

en: Default Audio Recording Device Preference
ja: デフォルトの録音デバイスの優先順位

en: Default Video Recording Device Preference
ja: デフォルトの録画デバイスの優先順位

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
ja: 「%1」カテゴリでの音声再生デバイスの優先順位

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
ja: 「%1」カテゴリでの録音デバイスの優先順位

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
ja: 「%1」カテゴリでの録画デバイスの優先順位

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
ja: 現在表示されているデバイスの優先順位を以下の音声再生カテゴリに適用:

en: Default/Unspecified Category
ja: デフォルト/カテゴリの指定なし

en: Your backend may not support audio recording
ja: バックエンドは録音をサポートしていないかもしれません

en: Your backend may not support video recording
ja: バックエンドは録画をサポートしていないかもしれません

en: Testing %1
ja: %1 をテスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
ja: メディア使用例のカテゴリです。それぞれのカテゴリについて使用するデバイスを選択することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
ja: 高度なデバイスを表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
ja: 現在表示されているデバイス一覧を他のカテゴリにも適用。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
ja: デバイスのリストを適用...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
ja: システムが検出したデバイスの内、選択したカテゴリに適したものです。アプリケーションで使用するデバイスを選択してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
ja: この順序によってデバイスの優先順位が決まります。何らかの理由で最初のデバイスが使用できなかった場合、Phonon は他のデバイスを順に試します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
ja: テスト

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
ja: 選択したデバイスの優先順位を上げます

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
ja: 選択したデバイスの優先順位を下げます

en: Phonon Configuration Module
ja: Phonon 設定モジュール

en: Device Preference
ja: デバイスの優先順位

en: Backend
ja: バックエンド

en: Front Left
ja: 正面左

en: Front Center
ja: 正面中央

en: Mono
ja: モノラル

en: Front Right
ja: 正面右

en: Side Left
ja: 左横

en: Side Right
ja: 右横

en: Rear Left
ja: 背面左

en: Rear Center
ja: 背面中央

en: Rear Right
ja: 背面右

en: Subwoofer
ja: サブウーファー

en: Unknown Channel
ja: 未知のチャンネル
