kcmicons - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Use of Icon
ja: アイコンの使用

[ctx: @label The icon rendered by default]
en: Default
ja: 通常

[ctx: @label The icon rendered as active]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: @label The icon rendered as disabled]
en: Disabled
ja: 無効

en: Size:
ja: サイズ:

en: Animate icons
ja: アイコンをアニメーション表示する

en: Set Effect...
ja: 効果を設定...

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Small Icons
ja: 小さいアイコン

en: Panel
ja: パネル

en: Dialogs
ja: ダイアログ

en: All Icons
ja: すべてのアイコン

en: Setup Default Icon Effect
ja: 通常のアイコンの効果設定

en: Setup Active Icon Effect
ja: アクティブなアイコンの効果設定

en: Setup Disabled Icon Effect
ja: 非アクティブなアイコンの効果設定

en: &Effect:
ja: 効果(&E):

en: No Effect
ja: 効果なし

en: To Gray
ja: 灰色に

en: Colorize
ja: 色を付ける

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Desaturate
ja: 減色

en: To Monochrome
ja: 白黒に

en: &Semi-transparent
ja: 半透明(&T)

en: Preview
ja: プレビュー

en: Effect Parameters
ja: 効果のパラメータ

en: &Amount:
ja: 量(&A):

en: Co&lor:
ja: 色(&L):

en: &Second color:
ja: 二つ目の色(&S):

en: Name
ja: 名前

en: Description
ja: 説明

en: Install Theme File...
ja: テーマをインストール...

en: Install a theme archive file you already have locally
ja: 既にローカルにあるテーマファイルをインストールします

en: If you already have a theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
ja: 既にローカルにあるテーマのアーカイブを展開し、KDE アプリケーションで使えるようにします。

en: Get New Themes...
ja: 新しいテーマを取得...

en: Get new themes from the Internet
ja: インターネットから新しいテーマを取得します

en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of themes from the http://www.kde.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
ja: このアクションを利用するにはインターネットに接続している必要があります。http://www.kde.org にあるテーマの一覧がダイアログに表示されます。それぞれのテーマの「インストール」ボタンをクリックすると、インストールされます。

en: Remove Theme
ja: テーマを削除

en: Remove the selected theme from your disk
ja: 選択したテーマをディスクから削除します

en: This will remove the selected theme from your disk.
ja: 選択したテーマをディスクから削除します。

en: Select the icon theme you want to use:
ja: 使用するアイコンテーマを選択してください:

en: Drag or Type Theme URL
ja: テーマの URL をドラッグまたは入力

en: Unable to find the icon theme archive %1.
ja: アイコンテーマアーカイブ %1 が見つかりません。

en: Unable to download the icon theme archive;
    please check that address %1 is correct.
ja: アイコンテーマアーカイブをダウンロードできません。
    アドレス %1 が正しいか確認してください。

en: The file is not a valid icon theme archive.
ja: ファイルは有効なアイコンテーマアーカイブではありません。

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
ja: インストール処理中に問題が発生しました。が、アーカイブ内のほとんどのテーマはインストールされました

en: Installing icon themes
ja: アイコンテーマのインストール

en: <qt>Installing <strong>%1</strong> theme</qt>
ja: <qt>テーマ “%1” をインストール中</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br /><br />This will delete the files installed by this theme.</qt>
ja: <qt>本当にアイコンテーマ “%1” を削除しますか？<br /><br />このテーマによってインストールされたファイルを削除することになります。</qt>

en: Confirmation
ja: 確認

en: &Theme
ja: テーマ(&T)

en: Ad&vanced
ja: 詳細オプション(&N)

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons Control Panel Module
ja: アイコン設定モジュール
