kcmnotify - en to ja translation catalogue (11 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
ja: <h1>システム通知</h1>KDE では、特定のイベントが発生したときに、それをどのようにユーザに通知するかを細かく制御できるようになっています。以下のような選択肢があります。<ul><li>各アプリケーションの仕様どおり</li><li>ビープ音またはその他の音を鳴らす</li><li>ポップアップダイアログボックスに情報を表示する</li><li>音を鳴らしたり視覚的に通知せずに、ログファイルにイベントを記録する</li></ul>

en: Event source:
ja: イベントソース:

en: &Applications
ja: アプリケーション(&L)

en: &Player Settings
ja: プレーヤー設定(&P)

en: System Notification Control Panel Module
ja: システム通知コントロールパネルモジュール

en: (c) 2002-2006 KDE Team
ja: (c) 2002-2006 KDE 開発チーム

en: Original implementation
ja: オリジナルの実装

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
ja: KDE サウンドシステムを使う(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
ja: 外部プレーヤーを使う(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
ja: プレーヤー(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
ja: 音声出力なし(&N)
