kio_man - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
ja: <html>%1 にマッチするマニュアルページが見つかりませんでした。<br /><br />マニュアルページの名前を打ち間違えていないかチェックしてください。<br />大文字と小文字の違いを区別する必要があることに注意してください。<br />すべてが正しい場合、おそらく環境変数 <tt>$MANPATH</tt> またはディレクトリ ‘/etc’ にある設定ファイルで、マニュアルページの検索パスをより適切に設定する必要があります。</html>

en: Open of %1 failed.
ja: %1 を開けませんでした。

en: Man output
ja: man 出力

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
ja: <h1>KDE マニュアルビューアのエラー</h1>

en: There is more than one matching man page.
ja: マッチするマニュアルページが複数あります。

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
ja: 【注意】 あなたの言語でマニュアルページを読む場合、誤りや古くなった内容が含まれている可能性があります。疑わしい場合は、英語版を一読してみる必要があります。

en: User Commands
ja: ユーザコマンド

en: User Commands (POSIX)
ja: ユーザコマンド (POSIX)

en: System Calls
ja: システムコール

en: Subroutines
ja: サブルーチン

en: Perl Modules
ja: Perl モジュール

en: Network Functions
ja: ネットワーク機能

en: Devices
ja: デバイス

en: File Formats
ja: ファイルフォーマット

en: Games
ja: ゲーム

en: Miscellaneous
ja: その他

en: System Administration
ja: システム管理

en: Kernel
ja: カーネル

en: Local Documentation
ja: ローカルドキュメント

en: New
ja: 新規

en: UNIX Manual Index
ja: UNIX マニュアルインデックス

en: Section %1
ja: セクション %1

en: Index for Section %1: %2
ja: セクション %1 のインデックス: %2

en: Generating Index
ja: インデックス生成中

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
ja: sgml2roff プログラムが見つかりません。必要ならインストールして、KDE 起動前に環境変数 PATH を設定し直してください。
