kwalletd - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: Already open.
ja: 既に開いています。

en: Error opening file.
ja: ファイルのオープンエラー。

en: Not a wallet file.
ja: ウォレットファイルではありません。

en: Unsupported file format revision.
ja: サポートされていないファイルフォーマットのリビジョンです。

en: Unknown encryption scheme.
ja: 未知の暗号化スキーム。

en: Corrupt file?
ja: 壊れたファイル？

en: Error validating wallet integrity. Possibly corrupted.
ja: ウォレットの整合性チェックでエラー。おそらく壊れています。

en: Read error - possibly incorrect password.
ja: 読み取りエラー。おそらく不正なパスワードです。

en: Decryption error.
ja: 暗号解除エラー。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, _allowOnce)
en: Allow &Once
ja: 一度だけ許可(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, _allowAlways)
en: Allow &Always
ja: 常に許可(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, _deny)
en: &Deny
ja: 拒否(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, _denyForever)
en: Deny &Forever
ja: 永久に拒否(&F)

note: i18n: ectx: property (comment), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: The KDE Wallet System
ja: KDE ウォレットシステム

en: KDE Wallet Service
ja: KDE ウォレットサービス

en: <qt>KDE has requested to open the wallet '<b>%1</b>'. Please enter the password for this wallet below.</qt>
ja: <qt>KDE がウォレット “%1” を開くよう要求しています。このウォレットのパスワードを下に入力してください。</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to open the wallet '<b>%2</b>'. Please enter the password for this wallet below.</qt>
ja: <qt>アプリケーション %1 がウォレット “%2” を開くよう要求しています。このウォレットのパスワードを下に入力してください。</qt>

en: &Open
ja: 開く(&O)

[ctx: Text of a button to ignore the open-wallet notification]
en: Ignore
ja: 無視

en: <b>KDE</b> has requested to open a wallet (%1).
ja: <b>KDE</b> がウォレット “%1” を開くよう要求しています。

[ctx: Text of a button for switching to the (unnamed) application requesting a password]
en: Switch there
ja: そこに切り替え

en: <b>%1</b> has requested to open a wallet (%2).
ja: <b>%1</b> がウォレット “%2” を開くよう要求しています。

[ctx: Text of a button for switching to the application requesting a password]
en: Switch to %1
ja: %1 に切り替え

en: <qt>Error opening the wallet '<b>%1</b>'. Please try again.<br />(Error code %2: %3)</qt>
ja: <qt>ウォレット “%1” を開くときにエラーが発生しました。やり直してください。<br />(エラーコード %2: %3)</qt>

en: KDE has requested to open the wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please enter a password to use with this wallet or click cancel to deny the application's request.
ja: KDE がウォレットを開くよう要求しています。これは機密データを安全な方法で保存するために使用されます。このウォレットで使用するパスワードを入力するか、「キャンセル」をクリックしてアプリケーションの要求を拒否してください。

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to open the KDE wallet. This is used to store sensitive data in a secure fashion. Please enter a password to use with this wallet or click cancel to deny the application's request.</qt>
ja: <qt>アプリケーション %1 が KDE ウォレットを開くよう要求しています。これは機密データを安全な方法で保存するのに使用されます。このウォレットで使用するパスワードを入力するか、「キャンセル」をクリックしてアプリケーションの要求を拒否してください。</qt>

en: <qt>KDE has requested to create a new wallet named '<b>%1</b>'. Please choose a password for this wallet, or cancel to deny the application's request.</qt>
ja: <qt>KDE が “%1” という名前の新しいウォレットの作成を要求しています。このウォレットのパスワードを選択するか、「キャンセル」をクリックしてアプリケーションの要求を拒否してください。</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested to create a new wallet named '<b>%2</b>'. Please choose a password for this wallet, or cancel to deny the application's request.</qt>
ja: <qt>アプリケーション %1 が “%2” という名前の新しいウォレットの作成を要求しています。このウォレットのパスワードを選択するか、「キャンセル」をクリックしてアプリケーションの要求を拒否してください。</qt>

en: C&reate
ja: 作成(&R)

en: <qt>KDE has requested access to the open wallet '<b>%1</b>'.</qt>
ja: <qt>KDE が開いているウォレット “%1” へのアクセスを要求しています。</qt>

en: <qt>The application '<b>%1</b>' has requested access to the open wallet '<b>%2</b>'.</qt>
ja: <qt>アプリケーション %1 が開いているウォレット “%2” へのアクセスを要求しています。</qt>

en: Unable to open wallet. The wallet must be opened in order to change the password.
ja: ウォレットを開けません。パスワードを変更するためには、ウォレットを開く必要があります。

en: <qt>Please choose a new password for the wallet '<b>%1</b>'.</qt>
ja: <qt>ウォレット “%1” の新しいパスワードを選択してください。</qt>

en: Error re-encrypting the wallet. Password was not changed.
ja: ウォレットの再暗号化でエラー。パスワードは変更されていません。

en: Error reopening the wallet. Data may be lost.
ja: ウォレットを開き直す際にエラー。データが失われた可能性があります。

en: There have been repeated failed attempts to gain access to a wallet. An application may be misbehaving.
ja: ウォレットへのアクセス試行に繰り返し失敗しています。アプリケーションの誤動作の可能性があります。

en: <qt>Password is empty.  <b>(WARNING: Insecure)</b></qt>
ja: <qt>パスワードが空です。(警告: 安全ではありません)</qt>

en: Passwords match.
ja: パスワードが一致しました。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致していません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Welcome to KWallet, the KDE Wallet System.  KWallet allows you to store your passwords and other personal information on disk in an encrypted file, preventing others from viewing the information.  This wizard will tell you about KWallet and help you configure it for the first time.
ja: ようこそ KWallet へ。KWallet は KDE のウォレットシステムで、パスワードやその他の個人情報を暗号化ファイルにしてディスク上に保存し、他の人がその情報を閲覧しないようにする機能を提供しています。このウィザードは KWallet の詳細を説明し、最初の設定を行う手助けをします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _basic)
en: &Basic setup (recommended)
ja: 基本設定(&B) (推奨)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _advanced)
en: &Advanced setup
ja: 高度な設定(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The KDE Wallet system allows you to control the level of security of your personal data.  Some of these settings do impact usability.  While the default settings are generally acceptable for most users, you may wish to change some of them.  You may further tune these settings from the KWallet control module.
ja: KDE ウォレットシステムを利用して個人データのセキュリティレベルを制御することができます。ユーザビリティ (使いやすさ) に影響する設定もあります。ほとんどのユーザには標準の設定で十分ですが、必要であれば KWallet 管理モジュールで設定を調整できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Automatically close idle wallets
ja: アイドル状態のウォレットを自動的に閉じる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _networkWallet)
en: Store network passwords and local passwords in separate wallet files
ja: ネットワークパスワードとローカルパスワードを別のウォレットファイルに保存する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Various applications may attempt to use the KDE wallet to store passwords or other information such as web form data and cookies.  If you would like these applications to use the wallet, you must enable it now and choose a password.  The password you choose <i>cannot</i> be recovered if it is lost, and will allow anyone who knows it to obtain all the information contained in the wallet.
ja: 各種アプリケーションが KDE ウォレットを使用して、パスワードやウェブフォーム、クッキーなどの情報を保存しようとします。アプリケーションにウォレットを使用させる場合は、ここで有効にしてパスワードを選択する必要があります。選択するパスワードは紛失した場合に取り戻すことはできません。また、そのパスワードを知っている人は誰でもウォレット内に格納されている情報をすべて取得することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useWallet)
en: Yes, I wish to use the KDE wallet to store my personal information.
ja: はい、KDE ウォレットを使用して個人情報を保存します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Enter a new password:
ja: 新しいパスワードを入力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Verify password:
ja: パスワードを再入力:

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: D-Bus Interface
ja: D-Bus インターフェース
