kttsd - en to ja translation catalogue (181 entries)

en: A utility for testing Jovie filter plugins.
ja: Jovie フィルタプラグインをテストするユーティリティ

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Name of a Jovie filter plugin (required)
ja: Jovie フィルタプラグインの名前 (必須)

en: Talker code passed to filter
ja: フィルタに渡す話者コード

en: D-Bus application ID passed to filter
ja: フィルタに渡す D-Bus アプリケーション ID

en: Config file group name passed to filter
ja: フィルタに渡す設定ファイルグループ名

en: Display list of available Filter PlugIns and exit
ja: 利用可能なフィルタプラグインのリストを表示して終了

en: Display tabs as \t, otherwise they are removed
ja: タブを \t として表示、そうでなければ削除

en: Display list of available filter plugins and exit
ja: 利用可能なフィルタプラグインのリストを表示して終了

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, typeGroupBox)
en: &Type
ja: タイプ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordRadioButton)
en: &Word
ja: ワード(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, regexpRadioButton)
en: Regular &expression
ja: 正規表現(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, matchLabel)
en: &Match:
ja: マッチ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, substLabel)
en: &Replace with:
ja: 置換(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCaseCheckBox)
en: Match &case
ja: 大文字と小文字を区別する(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Language
ja: 言語

en: Code
ja: コード

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開けません。

en: File not in proper XML format.
ja: ファイルは正しい XML 形式ではありません。

[ctx: Abbreviation for 'Regular Expression']
en: RegExp
ja: 正規表現

en: Word
ja: ワード

[ctx: Yes or no]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Yes or no]
en: No
ja: いいえ

en: Unable to open file
ja: ファイルを開けません

en: String Replacer
ja: 文字列置換

en: Multiple Languages
ja: 複数の言語

[ctx: Abbreviation for 'Regular Expresion']
en: RegExp
ja: 正規表現

en: Error
ja: エラー

en: Select Languages
ja: 言語の選択

en: Edit String Replacement
ja: 文字列置換の編集

en: String Replacer Word List (*.xml)
ja: 文字列置換単語一覧 (*.xml)

en: Error Opening File
ja: ファイルのオープンエラー

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StringReplacerConfWidget)
en: Configure String Replacer
ja: 文字列置換の設定

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter any name you like for this filter.
ja: このフィルタに付ける名前を入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any name you like for this filter.
ja: このフィルタに付ける名前を入力してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: These settings determines when the filter is applied to text.
ja: これらの設定は、どのような場合にテキストにフィルタを適用するかを決定します。

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank the filter applies to all text jobs of any language.
ja: このフィルタは、指定した言語のテキストジョブにのみ適用されます。選択ボタンをクリックし、Ctrl キーを押しながらリストの項目をクリックすることで、複数の言語を選択することもできます。空の場合は、すべての言語のテキストジョブに適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Lan&guage is:
ja: 言語(&G):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, appIdLabel)
en: Enter a D-Bus Application ID.  This filter will only apply to text jobs queued by that application.  You may enter more than one ID separated by commas.  If blank, this filter applies to text jobs queued by all applications.  Tip: Use kdcop from the command line to get the Application IDs of running applications.  Example: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"
ja: D-Bus アプリケーション ID を入力します。このフィルタは、そのアプリケーションによってキューされたテキストジョブにのみ適用されます。コンマで区切って複数の ID を入力できます。空の場合は、すべてのアプリケーションによってキューされたテキストジョブに適用されます。ヒント: 実行中のアプリケーションのアプリケーション ID を取得するには、コマンドラインから kdcop を使います。例: “konversation, kvirc,ksirc,kopete”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: Application &ID contains:
ja: アプリケーション &ID:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, languageLineEdit)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank the filter applies to all text jobs of any language.
ja: このフィルタは、指定した言語のテキストジョブにのみ適用されます。選択ボタンをクリックし、Ctrl キーを押しながらリストの項目をクリックすることで、複数の言語を選択することもできます。空の場合は、すべての言語のテキストジョブに適用されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, languageBrowseButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, reEditorButton)
en: Click to select one or more languages.  This filter will be applied to text jobs of those languages.
ja: 言語を選択するにはクリックしてください。このフィルタは選択したすべての言語のテキストジョブに適用されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, appIdLineEdit)
en: <qt>Enter a D-Bus Application ID.  This filter will only apply to text jobs queued by that application.  You may enter more than one ID separated by commas.  Use <b>knotify</b> to match all messages sent as KDE notifications.  If blank, this filter applies to text jobs queued by all applications.  Tip: Use kdcop from the command line to get the Application IDs of running applications.  Example: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"</qt>
ja: <qt>D-Bus アプリケーション ID を入力します。このフィルタは、そのアプリケーションによってキューされたテキストジョブにのみ適用されます。コンマで区切って複数の ID を入力できます。KDE 通知として送られる全メッセージにマッチさせるには、<b>knotify</b> を使ってください。空の場合は、すべてのアプリケーションによってキューされたテキストジョブに適用されます。ヒント: 実行中のアプリケーションのアプリケーション ID を取得するには、コマンドラインから kdcop を使います。例: “konversation, kvirc,ksirc,kopete”</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a word list from a file.
ja: ファイルからワードリストを読み込むにはクリックしてください。

[ctx: Load a word list from a file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: Load
ja: 読み込み

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save word list to a file.
ja: ファイルにワードリストを保存するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save
ja: 保存(&S)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to empty the word list.
ja: ワードリストを空にするにはクリックしてください。

[ctx: Clear the word list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clear
ja: クリア

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: Click to add another word or regular expression to the list.
ja: 他のワードや正規表現をリストに追加するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add
ja: 追加(&A)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Click to move selected word up in the list.  Words higher in the list are applied first.
ja: 選択されたワードをリストの上位に移動するにはクリックしてください。リストで上位のワードが最初に適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: &Up
ja: 上へ(&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Click to move a word down in the list.  Words lower in the list are applied last.
ja: ワードをリストの下位に移動するにはクリックしてください。リストで下位のワードが後に適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Do&wn
ja: 下へ(&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, editButton)
en: Click to modify an existing word or regular expression in the list.
ja: リスト中の既存のワードまたは正規表現を変更するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeButton)
en: Click to remove a word or regular expression from the list.
ja: リストからワードまたは正規表現を削除するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeFilterButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Type
ja: タイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match Case
ja: 英文字大小を区別

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match
ja: マッチ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Replace With
ja: 置換

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SelectTalkerWidget)
en: Select Talker
ja: 話者を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: When checked, will use the default Talker, which is the topmost Talker listed in the Talkers tab.
ja: これをチェックすると、話者タブで最上位にリストされているデフォルトの話者を使います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: &Use default Talker
ja: デフォルトの話者を使う(&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useSpecificTalkerRadioButton)
en: When checked, will use the specific Talker (if it is still configured), otherwise the Talker most closely matching.
ja: これをチェックすると、設定されているなら、指定の話者を使います。そうでなければ、最も類似マッチする話者を使います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useSpecificTalkerRadioButton)
en: Use specific &Talker
ja: 指定の話者を使う(&T)

en: Talker Chooser
ja: 話者選択

en: Talker Chooser Config (*rc)
ja: 話者選択設定 (*rc)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TalkerChooserConfWidget)
en: Configure Talker Chooser
ja: 話者選択の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: &Apply This Filter When
ja: このフィルタを適用する条件(&A)

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, reLabel)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank, the filter applies to all text jobs of any language.
ja: このフィルタは、指定した言語のテキストジョブにのみ適用されます。選択ボタンをクリックし、Ctrl キーを押しながらリストの項目をクリックすることで、複数の言語を選択することもできます。空の場合は、すべての言語のテキストジョブに適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reLabel)
en: Te&xt contains:
ja: テキストが次を含む(&X):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, reLineEdit)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank, the filter applies to all text jobs of any language.
ja: このフィルタは、指定した言語のテキストジョブにのみ適用されます。選択ボタンをクリックし、Ctrl キーを押しながらリストの項目をクリックすることで、複数の言語を選択することもできます。空の場合は、すべての言語のテキストジョブに適用されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, talkerLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, talkerLineEdit)
en: The new Talker that will be used when the conditions above are met.  The default Talker is the topmost in the Talkers tab.  Click the button to choose a Talker.
ja: 上の条件に一致したときに使用する新しい話者。デフォルトの話者は話者タブの最上位の話者です。話者を選択するにはボタンをクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, talkerLabel)
en: &Talker:
ja: 話者(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, talkerButton)
en: Click to select a Talker.
ja: 話者を選択するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a Talker Chooser configuration from a file.
ja: 話者選択設定をファイルから読み込むにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: &Load...
ja: 読み込み(&L)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save this Talker Chooser to a file.
ja: この話者選択をファイルに保存するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save...
ja: 保存(&S)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to clear everything.
ja: すべて消去するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Cl&ear
ja: クリア(&E)

en: XML Transformer
ja: XML 変換

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XmlTransformerConfWidget)
en: Configure XML Transformer
ja: XML 変換の設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
ja: このフィルタを説明する名前を入力してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, xsltPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, xsltLabel)
en: Enter the full path to an XML Style Language - Transforms (XSLT) stylesheet file.  XSLT files usually end with extension .xsl.
ja: XML スタイルシート言語 (XSLT スタイルシートファイル) のフルパスを入力してください。XSLT ファイルは通常、.xsl 拡張子で終わります。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, xsltprocPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, xsltprocLabel)
en: Enter the path to the xsltproc executable program.  If it is in the PATH environment variable, just enter "xsltproc".
ja: xsltproc 実行ファイルのパスを入力してください。PATH 環境変数にあるなら、単に “xsltproc” と入力します。

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
ja: このフィルタを説明する名前を入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltLabel)
en: &XSLT file:
ja: &XSLT ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltprocLabel)
en: xsltproc &executable:
ja: xsltproc 実行ファイル(&E):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: Apply This &Filter When
ja: このフィルタを適用する条件(&F)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, rootElementLineEdit)
en: This filter will be applied only to text having the specified XML root element.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one root element separated by commas.  Example: "html".
ja: このフィルタは、指定の XML ルート要素を持つテキストにのみ適用されます。空の場合は、すべてのテキストに適用されます。コンマで区切って複数のルート要素を指定することもできます。例: “html”。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, doctypeLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, doctypeLabel)
en: This filter will be applied only to text having the specified DOCTYPE specification.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one DOCTYPE separated by commas.  Example: "xhtml".
ja: このフィルタは、指定の DOCTYPE 仕様を持つテキストにのみ適用されます。空の場合は、すべてのテキストに適用されます。コンマで区切って複数の DOCTYPE を指定することもできます。例: “xhtml”。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, appIdLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, appIdLabel)
en: <qt>Enter a D-Bus Application ID.  This filter will only apply to text queued by that application.  You may enter more than one ID separated by commas.  Use <b>knotify</b> to match all messages sent as KDE notifications.  If blank, this filter applies to text queued by all applications.  Tip: Use kdcop from the command line to get the Application IDs of running applications.  Example: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"</qt>
ja: <qt>D-Bus アプリケーション ID を入力します。このフィルタは、そのアプリケーションによってキューされたテキストにのみ適用されます。コンマで区切って複数の ID を入力できます。KDE 通知として送られる全メッセージにマッチさせるには、<b>knotify</b> を使ってください。空の場合は、すべてのアプリケーションによってキューされたテキストに適用されます。ヒント: 実行中のアプリケーションのアプリケーション ID を取得するには、コマンドラインから kdcop を使います。例: “konversation, kvirc,ksirc,kopete”</qt>

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, rootElementLabel)
en: This filter will be applied only to text having the specified XML root element.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one root element separated by commas.  Example: "html".
ja: このフィルタは、指定の XML ルート要素を持つテキストにのみ適用されます。空の場合は、すべてのテキストに適用されます。コンマで区切って複数のルート要素を指定することもできます。例: “html”。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rootElementLabel)
en: &Root element is:
ja: ルート要素(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doctypeLabel)
en: or DOC&TYPE is:
ja: または DOC&TYPE:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: and Application &ID contains:
ja: かつアプリケーション &ID が次を含む:

en: KDE Text-to-Speech
ja: KDE テキスト読み上げ

en: KDE Text-to-Speech Manager
ja: KDE テキスト読み上げマネージャ

en: &Stop/Delete
ja: 停止/削除(&S)

en: &Pause
ja: 一時停止(&P)

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: R&epeat
ja: 繰り返し(&E)

en: Spea&k Clipboard Contents
ja: クリップボードの内容を読み上げ(&K)

en: Text-to-speech synthesis daemon
ja: テキスト読み上げシンセサイズデーモン

en: Current Maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Previous Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Contributor
ja: 協力者

en: Testing
ja: テスト

en: Add Talker
ja: 話者を追加

en: Filter
ja: フィルタ

en: You have made changes to the configuration but have not saved them yet.  Click Apply to save the changes or Cancel to abandon the changes.
ja: 設定が変更されましたが、まだ保存されていません。変更を保存するには「適用」、変更を破棄するには「キャンセル」をクリックしてください。

en: <h1>Text-to-Speech</h1><p>This is the configuration for the text-to-speech D-Bus service</p><p>This allows other applications to access text-to-speech resources</p><p>Be sure to configure a default language for the language you are using as this will be the language used by most of the applications</p>
ja: <h1>テキスト読み上げ</h1><p>これはテキスト読み上げ D-Bus サービスの設定です。</p><p>このサービスによって、他のアプリケーションがテキスト読み上げリソースにアクセスできるようになります。</p><p>この言語が大部分のアプリケーションによって使用される言語になるので、必ずお使いの言語をデフォルトの言語に設定してください。</p>

en: Author
ja: 作者

en: Select Filter
ja: フィルタを選択

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, kttsjobmgr)
en: Jobs
ja: ジョブ

en: Jovie Version: %1
ja: Jovie バージョン: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kttsdVersion)
en: Jovie not running
ja: Jovie が起動していません

en: Filter Configuration
ja: フィルタの設定

[ctx: General, as title of window]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableJovieCheckBox)
en: Check to start the Jovie Daemon and enable Text-to-Speech.
ja: Jovie デーモンを起動してテキスト読み上げを有効にするにはチェックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableJovieCheckBox)
en: &Enable Text-to-Speech System (Jovie)
ja: テキスト読み上げシステム (Jovie) を有効にする(&E)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Talkers
ja: 話者

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addTalkerButton)
en: Click to add and configure a new Talker (speech synthesizer).
ja: 新しい話者 (スピーチシンセサイザー) を追加・設定するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Add...
ja: 追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: U&p
ja: 上へ(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureTalkerButton)
en: Click to configure options for the highlighted Talker.
ja: ハイライトされた話者のオプションを設定するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeTalkerButton)
en: Click to remove the highlighted Talker.
ja: ハイライトされた話者を削除するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Filters
ja: フィルタ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Click to add and configure a new Filter.
ja: 新しいフィルタの追加・設定を行うにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: Click to move selected filter up in the list.  Filters higher in the list are applied first.
ja: 選択したフィルタをリストの上位に移動するにはクリックしてください。リストで上位にあるフィルタが最初に適用されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton)
en: Click to move a filter down in the list.  Filters lower in the list are applied last.
ja: フィルタをリストの下位に移動するにはクリックしてください。リストで下位にあるフィルタが後に適用されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: Click to configure options for the highlighted Filter.
ja: ハイライトされたフィルタのオプションを設定するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeFilterButton)
en: Click to remove the highlighted Filter.
ja: ハイライトされたフィルタを削除するにはクリックしてください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Speech Control
ja: 音声制御

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
ja: 停止

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, cancelButton)
en: <p>Deletes the job.  If it is currently speaking, it stops speaking.  The next speakable job in the list begins speaking.</p>
ja: <p>ジョブを削除します。現在読み上げ中であれば、読み上げを中止します。リストの次の読み上げ可能ジョブの読み上げを開始します。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelButton)
en: Cancel
ja: キャンセル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, pauseButton)
en: <p>Changes a job to Paused state.  If currently speaking, the job stops speaking. Paused jobs prevent jobs that follow them from speaking, so either click <b>Resume</b> to make the job speakable, or click <b>Later</b> to move it down in the list.</p>
ja: <p>ジョブの状態を一時停止に変更します。現在読み上げ中であれば、ジョブは読み上げを停止します。一時停止されたジョブは後に続くジョブの読み上げを妨げます。「再開」をクリックしてジョブを読み上げ可能にするか、「後で」をクリックしてリストの下位に移動してください。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pauseButton)
en: Pause
ja: 一時停止

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, resumeButton)
en: <p>Resumes a paused job or changes a Queued job to Waiting.  If the job is the top speakable job in the list, it begins speaking.</p>
ja: <p>一時停止中のジョブを再開するか、キュー済みのジョブを待機中に変更します。ジョブがリストの読み上げ可能ジョブの最上位にある場合は、読み上げを開始します。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, resumeButton)
en: Resume
ja: 再開

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: <p>Queues the current contents of the clipboard for speaking and sets its state to Waiting.  If the job is the topmost in the list, it begins speaking.  The job will be spoken by the topmost Talker in the <b>Talkers</b> tab.</p>
ja: <p>クリップボードの現在の内容を読み上げキューに追加し、状態を待機中に設定します。ジョブがリストの最上位にある場合は、読み上げを開始します。ジョブは話者タブの最上位の話者によって読み上げられます。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: &Speak Clipboard
ja: クリップボードを読み上げ(&S)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, speak_file)
en: <p>Prompts you for a file name and queues the contents of the file for speaking.  You must click the <b>Resume</b> button before the job will be speakable.  The job will be spoken by the topmost Talker in the <b>Talkers</b> tab.</p>
ja: <p>ファイル選択ダイアログを表示し、選択されたファイルの内容を読み上げキューに追加します。ジョブを読み上げ可能にするには「再開」ボタンをクリックする必要があります。ジョブは話者タブの最上位の話者によって読み上げられます。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_file)
en: Spea&k File
ja: ファイルを読み上げ(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name
ja: 名前(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Synthesizer
ja: シンセサイザー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Voice &Type
ja: 音声タイプ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 1
ja: 男性 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 2
ja: 男性 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 3
ja: 男性 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 1
ja: 女性 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 2
ja: 女性 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 3
ja: 女性 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male Child
ja: 男の子

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female Child
ja: 女の子

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Speed
ja: 速度(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Pitch
ja: ピッチ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Volume
ja: 音量(&V)

[ctx: Default language code]
en: default
ja: デフォルト

[ctx: The name of the first Male voice]
en: Male 1
ja: 男性 1

[ctx: The name of the first Female voice]
en: Female 1
ja: 女性 1

[ctx: The name of the male child voice]
en: Boy
ja: 男の子

[ctx: The name of the female child voice]
en: Girl
ja: 女の子

[ctx: Somehow user has gotten a voice type that is not valid, i.e. not Male1, Male2, etc.]
en: Invalid voice type
ja: 不正な音声タイプ

[ctx: Other language]
en: Other
ja: その他

[ctx: full country name]
en: United States of America
ja: アメリカ合衆国

[ctx: full country name]
en: United Kingdom
ja: 英国

en: Name
ja: 名前

en: Voice Type
ja: 音声タイプ

[ctx: Volume of noise]
en: Volume
ja: 音量

en: Speed
ja: 速度

en: Pitch
ja: ピッチ
