kolf - en to ja translation catalogue (125 entries)

en: No configuration options
ja: 設定オプションはありません

en: Add object:
ja: オブジェクトを追加:

en: Course name:
ja: コース名:

en: Course author:
ja: コースの作者:

en: Par:
ja: パー:

en: Maximum:
ja: 最大:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
ja: 各プレイヤーがこのホールで打てる最大ストローク数

en: Maximum number of strokes
ja: 最大ストローク数

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Show border walls
ja: ボーダーの壁を表示する

en: Course Author
ja: コースの作者

en: Course Name
ja: コース名

en: Drop Outside of Hazard
ja: ハザード外にドロップ

en: Rehit From Last Location
ja: もう一度前の場所から打つ

en: What would you like to do for your next shot?
ja: 次のショットはどうしましょう？

en: %1 is in a Hazard
ja: %1 がハザードに入りました

en: %1 will start off.
ja: %1 が開始します。

en: New Hole
ja: 新しいホール

en: Course name: %1
ja: コース名: %1

en: Created by %1
ja: 作者: %1

en: %1 holes
ja: %1 ホール

en: Course Information
ja: コース情報

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
ja: このホールには現在インストールされていない次のプラグインが必要です:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
ja: 現在のホールには未保存の変更があります。保存しますか？

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Save &Later
ja: 後で保存(&L)

en: Pick Kolf Course to Save To
ja: コースを保存するファイルを選択

en: &Do not ask again
ja: 次回から確認しない(&D)

en: Slope
ja: 斜面

en: Puddle
ja: 池

en: Wall
ja: 壁

en: Cup
ja: カップ

en: Sand
ja: 砂地

en: Windmill
ja: 風車

en: Black Hole
ja: ブラックホール

en: Floater
ja: フローター

en: Bridge
ja: 橋

en: Sign
ja: 標識

en: Bumper
ja: バンパー

en: Save &Course
ja: コースを保存(&C)

en: Save &Course As...
ja: 名前を付けてコースを保存(&C)...

en: &Save Game
ja: ゲームを保存(&S)

en: &Save Game As...
ja: 名前を付けてゲームを保存(&S)...

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &Reset
ja: リセット(&R)

en: &Undo Shot
ja: ショットを元に戻す(&U)

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
ja: ホールに移動

en: &Next Hole
ja: 次のホール(&N)

en: &Previous Hole
ja: 前のホール(&P)

en: &First Hole
ja: 最初のホール(&F)

en: &Last Hole
ja: 最後のホール(&L)

en: &Random Hole
ja: ランダムなホール(&R)

en: Enable &Mouse for Moving Putter
ja: マウスを使ってパターを動かす(&M)

en: Enable &Advanced Putting
ja: 上級者用のパット方法を使う(&A)

en: Show &Info
ja: 情報を表示(&I)

en: Show Putter &Guideline
ja: パターのガイドラインを表示(&G)

en: Enable All Dialog Boxes
ja: すべてのダイアログボックスを有効に

en: Play &Sounds
ja: 効果音あり(&S)

en: &About Course
ja: コースについて(&A)

en: &Tutorial
ja: チュートリアル(&T)

en: Par
ja: パー

en:  and
ja:  と

en: %1 tied
ja: %1 が引き分けました

en: %1 won!
ja: %1 が勝ちました!

en: High Scores for %1
ja: %1 のハイスコア

en: Pick Saved Game to Save To
ja: ゲームを保存するファイルを選択

en: Pick Kolf Saved Game
ja: ゲームファイルを選択

en: %1's turn
ja: %1 のショット

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
ja: %1 のスコアがこのホールの最大ストローク数を超えました。

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
ja: ホール(&L)

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
ja: 移動(&G)

en: Enable show/hide
ja: 点滅させる

en: Slow
ja: 遅い

en: Fast
ja: 速い

en: Vertical
ja: 垂直

en: Horizontal
ja: 水平

en: Diagonal
ja: 対角

en: Opposite Diagonal
ja: 逆対角

en: Reverse direction
ja: 逆方向

en: Unmovable
ja: 移動不可

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
ja: フローターのような他のオブジェクトがこの斜面を動かせるかどうか

en: Grade:
ja: グレード:

en: KDE Minigolf Game
ja: KDE ミニチュアゴルフ

en: Advanced putting mode
ja: 上級者用のパットモード

en: Border around course
ja: コースのボーダー

en: Some good sound effects
ja: 効果音

en: Wall-bouncing help
ja: 壁のバウンドの手伝い

en: Suggestions, bug reports
ja: 提案、バグレポート

en: File
ja: ファイル

en: Print course information and exit
ja: コース情報を表示して終了する

en: By %1
ja: %1 作

en: par %1
ja: パー %1

en: Course %1 does not exist.
ja: %1 というコースはありません。

en: New Game
ja: 新しいゲーム

en: Players
ja: プレイヤー

en: &New Player
ja: プレイヤーを追加(&N)

en: Choose Course to Play
ja: コース

en: Course
ja: コース

en: Create New
ja: 新しいコースを作成

en: You
ja: あなた

en: Highscores
ja: ハイスコア

en: Add...
ja: 追加...

en: Remove
ja: 削除

en: Game Options
ja: オプション

en: Options
ja: オプション

en: &Strict mode
ja: 厳しいモード(&S)

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
ja: 厳しいモードでは、元に戻すことや編集、ホールの変更が許されません。一般には競技用です。ハイスコアは厳しいモードでのみ記録されます。

en: Par %1
ja: パー %1

en: %1 Holes
ja: %1 ホール

en: Pick Kolf Course
ja: コースを選択

en: Chosen course is already on course list.
ja: 選択されたコースは既にリストにあります。

en: Player %1
ja: プレイヤー %1

en:  degree |  degrees
ja[0]:  度
ja[1]:  度

en: Exiting ball angle:
ja: ボールが出る角度:

en: Minimum exit speed:
ja: 出る最低速度:

en: &Top
ja: 上(&T)

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Bottom
ja: 下(&B)

en: Walls on:
ja: 壁:

en: Sign HTML:
ja: 標識の HTML:

en: Moving speed
ja: 速度

en: New Text
ja: 新しいテキスト

en: Total
ja: 合計
