libconversion - en to ja translation catalogue (1456 entries)

en: Acceleration
ja: 加速度

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
ja: メートル毎秒毎秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
ja: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2;メートル毎秒毎秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
ja: %1 メートル毎秒毎秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
ja[0]: %1 メートル毎秒毎秒
ja[1]: %1 メートル毎秒毎秒

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
ja: フィート毎秒毎秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
ja: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2;フィート毎秒毎秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
ja: %1 フィート毎秒毎秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
ja[0]: %1 フィート毎秒毎秒
ja[1]: %1 フィート毎秒毎秒

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
ja: 標準重力加速度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
ja: standard gravity;g;標準重力加速度

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
ja: 標準重力加速度の %1 倍

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
ja[0]: 標準重力加速度の %1 倍
ja[1]: 標準重力加速度の %1 倍

en: Angle
ja: 角度

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
ja: 度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
ja: deg;degree;degrees;°;度

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
ja: %1 度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
ja[0]: %1 度
ja[1]: %1 度

[ctx: unit description in lists]
en: radians
ja: ラジアン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
ja: rad;radian;radians;ラジアン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
ja: %1 ラジアン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
ja[0]: %1 ラジアン
ja[1]: %1 ラジアン

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
ja: グラード

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
ja: grad;gradian;gradians;grade;gon;グラード;グラジアン;ゴン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
ja: %1 グラード

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
ja[0]: %1 グラード
ja[1]: %1 グラード

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
ja: 分

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
ja: minute of arc;MOA;arcminute;minute;';分

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
ja: %1 分

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
ja[0]: %1 分
ja[1]: %1 分

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
ja: 秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
ja: second of arc;arcsecond;second;";秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
ja: %1 秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
ja: 面積

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
ja: 平方ヨタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
ja: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2;平方ヨタメートル

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
ja: %1 平方ヨタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
ja[0]: %1 平方ヨタメートル
ja[1]: %1 平方ヨタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
ja: 平方ゼタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
ja: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2;平方ゼタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
ja: %1 平方ゼタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
ja[0]: %1 平方ゼタメートル
ja[1]: %1 平方ゼタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
ja: 平方エクサメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
ja: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2;平方エクサメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
ja: %1 平方エクサメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
ja[0]: %1 平方エクサメートル
ja[1]: %1 平方エクサメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
ja: 平方ペタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
ja: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2;平方ペタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
ja: %1 平方ペタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
ja[0]: %1 平方ペタメートル
ja[1]: %1 平方ペタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
ja: 平方テラメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
ja: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2;平方テラメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
ja: %1 平方テラメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
ja[0]: %1 平方テラメートル
ja[1]: %1 平方テラメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
ja: 平方ギガメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
ja: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2;平方ギガメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
ja: %1 平方ギガメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
ja[0]: %1 平方ギガメートル
ja[1]: %1 平方ギガメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
ja: 平方メガメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
ja: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2;平方メガメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
ja: %1 平方メガメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
ja[0]: %1 平方メガメートル
ja[1]: %1 平方メガメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
ja: 平方キロメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;km²;km/-2;km^2;km2
ja: square kilometer;square kilometers;km²;km/-2;km^2;km2;平方キロメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
ja: %1 平方キロメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
ja[0]: %1 平方キロメートル
ja[1]: %1 平方キロメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
ja: 平方ヘクトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
ja: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares;平方ヘクトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
ja: %1 平方ヘクトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
ja[0]: %1 平方ヘクトメートル
ja[1]: %1 平方ヘクトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
ja: 平方デカメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
ja: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2;平方デカメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
ja: %1 平方デカメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
ja[0]: %1 平方デカメートル
ja[1]: %1 平方デカメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
ja: 平方メートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;m²;m/-2;m^2;m2
ja: square meter;square meters;m²;m/-2;m^2;m2;平方メートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
ja: %1 平方メートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
ja[0]: %1 平方メートル
ja[1]: %1 平方メートル

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
ja: 平方デシメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
ja: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2;平方デシメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
ja: %1 平方デシメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
ja[0]: %1 平方デシメートル
ja[1]: %1 平方デシメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
ja: 平方センチメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
ja: square centimeter;square centimeters;cm²;cm/-2;cm^2;cm2;平方センチメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
ja: %1 平方センチメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
ja[0]: %1 平方センチメートル
ja[1]: %1 平方センチメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
ja: 平方ミリメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
ja: square millimeter;square millimeters;mm²;mm/-2;mm^2;mm2;平方ミリメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
ja: %1 平方ミリメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
ja[0]: %1 平方ミリメートル
ja[1]: %1 平方ミリメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
ja: 平方マイクロメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
ja: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2;平方マイクロメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
ja: %1 平方マイクロメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
ja[0]: %1 平方マイクロメートル
ja[1]: %1 平方マイクロメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
ja: 平方ナノメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
ja: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2;平方ナノメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
ja: %1 平方ナノメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
ja[0]: %1 平方ナノメートル
ja[1]: %1 平方ナノメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
ja: 平方ピコメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
ja: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2;平方ピコメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
ja: %1 平方ピコメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
ja[0]: %1 平方ピコメートル
ja[1]: %1 平方ピコメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
ja: 平方フェムトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
ja: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2;平方フェムトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
ja: %1 平方フェムトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
ja[0]: %1 平方フェムトメートル
ja[1]: %1 平方フェムトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
ja: 平方アトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
ja: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2;平方アトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
ja: %1 平方アトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
ja[0]: %1 平方アトメートル
ja[1]: %1 平方アトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
ja: 平方ゼプトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
ja: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2;平方ゼプトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
ja: %1 平方ゼプトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
ja[0]: %1 平方ゼプトメートル
ja[1]: %1 平方ゼプトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
ja: 平方ヨクトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
ja: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2;平方ヨクトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
ja: %1 平方ヨクトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
ja[0]: %1 平方ヨクトメートル
ja[1]: %1 平方ヨクトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: acres
ja: エーカー

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
ja: acre;acres;エーカー

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
ja: %1 エーカー

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
ja[0]: %1 エーカー
ja[1]: %1 エーカー

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
ja: 平方フィート

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
ja: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²;平方フィート

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
ja: %1 平方フィート

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
ja[0]: %1 平方フィート
ja[1]: %1 平方フィート

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
ja: 平方インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
ja: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²;平方インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
ja: %1 平方インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
ja[0]: %1 平方インチ
ja[1]: %1 平方インチ

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
ja: 平方マイル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
ja: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²;平方マイル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
ja: %1 平方マイル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
ja[0]: %1 平方マイル
ja[1]: %1 平方マイル

en: Invalid
ja: 無効

en: Currency
ja: 通貨

en: From ECB
ja: ECB (ヨーロッパ中央銀行) より

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
ja: euro;euros;ユーロ;€;eur;EUR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
ja: %1 ユーロ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 euro | %1 euros
ja[0]: %1 ユーロ
ja[1]: %1 ユーロ

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
ja: schilling;schillings;シリング;ats;ATS

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
ja: %1 シリング

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
ja[0]: %1 シリング
ja[1]: %1 シリング

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ja: franc;francs;フラン;bef;BEF

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
ja: %1 ベルギー・フラン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
ja[0]: %1 ベルギー・フラン
ja[1]: %1 ベルギー・フラン

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
ja: guilder;guilders;ギルダー;nlg;NLG

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
ja: %1 ギルダー

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
ja[0]: %1 ギルダー
ja[1]: %1 ギルダー

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
ja: markka;markkas;markkaa;マルッカ;fim;FIM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
ja: %1 マルッカ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
ja[0]: %1 マルッカ
ja[1]: %1 マルッカ

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ja: franc;francs;フラン;frf;FRF

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
ja: %1 フランス・フラン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
ja[0]: %1 フランス・フラン
ja[1]: %1 フランス・フラン

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
ja: mark;marks;マルク;dem;DEM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
ja: %1 マルク

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
ja[0]: %1 マルク
ja[1]: %1 マルク

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
ja: Irish pound;Irish pounds;アイルランド・ポンド;アイルランドポンド;iep;IEP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
ja: %1 アイルランド・ポンド

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
ja[0]: %1 アイルランド・ポンド
ja[1]: %1 アイルランド・ポンド

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
ja: lira;liras;リラ;itl;ITL

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
ja: %1 イタリア・リラ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
ja[0]: %1 イタリア・リラ
ja[1]: %1 イタリア・リラ

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ja: franc;francs;フラン;luf;LUF

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
ja: %1 ルクセンブルク・フラン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
ja[0]: %1 ルクセンブルク・フラン
ja[1]: %1 ルクセンブルク・フラン

[ctx: PTE Portugeuse Escudo - unit synonyms for matching user input]
en: escudo;escudos
ja: escudo;escudos;エスクード;pte;PTE

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
ja: %1 エスクード

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 escudo | %1 escudos
ja[0]: %1 エスクード
ja[1]: %1 エスクード

[ctx: ESP Spanish Pesetas - unit synonyms for matching user input]
en: peseta;pesetas
ja: peseta;pesetas;ペセタ;esp;ESP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
ja: %1 ペセタ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 peseta | %1 pesetas
ja[0]: %1 ペセタ
ja[1]: %1 ペセタ

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
ja: drachma;drachmas;ドラクマ;grd;GRD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
ja: %1 ドラクマ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
ja[0]: %1 ドラクマ
ja[1]: %1 ドラクマ

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
ja: tolar;tolars;tolarjev;トラール;sit;SIT

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
ja: %1 トラール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
ja[0]: %1 トラール
ja[1]: %1 トラール

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
ja: Cypriot pound;Cypriot pounds;キプロス・ポンド;キプロスポンド;cyp;CYP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
ja: %1 キプロス・ポンド

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
ja[0]: %1 キプロス・ポンド
ja[1]: %1 キプロス・ポンド

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
ja: Maltese lira;マルタ・リラ;マルタリラ;mtl:MTL

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
ja: %1 マルタ・リラ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
ja[0]: %1 マルタ・リラ
ja[1]: %1 マルタ・リラ

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
ja: koruna;korunas;koruny;korun;コルナ;skk;SKK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
ja: %1 スロバキア・コルナ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
ja[0]: %1 スロバキア・コルナ
ja[1]: %1 スロバキア・コルナ

[ctx: USD United States Dollars - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
ja: dollar;dollars;ドル;$;usd;USD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
ja: %1 米ドル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
ja[0]: %1 米ドル
ja[1]: %1 米ドル

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
ja: yen;円;¥;jpy;JPY

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
ja: %1 円

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
ja[0]: %1 円
ja[1]: %1 円

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
ja: lev;leva;レフ;bgn;BGN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
ja: %1 レフ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lev | %1 leva
ja[0]: %1 レフ
ja[1]: %1 レフ

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
ja: koruna;korunas;コルナ;czk;CZK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
ja: %1 チェコ・コルナ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
ja[0]: %1 チェコ・コルナ
ja[1]: %1 チェコ・コルナ

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
ja: Danish krone;Danish kroner;デンマーク・クローネ;デンマーククローネ;dkk;DKK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
ja: %1 デンマーク・クローネ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
ja[0]: %1 デンマーク・クローネ
ja[1]: %1 デンマーク・クローネ

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
ja: kroon;kroons;krooni;クローン;eek;EEK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
ja: %1 クローン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
ja[0]: %1 クローン
ja[1]: %1 クローン

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
ja: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling;英ポンド;イギリス・ポンド;イギリスポンド;£;gbp;GBP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
ja: %1 英ポンド

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
ja[0]: %1 英ポンド
ja[1]: %1 英ポンド

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
ja: forint;フォリント;huf;HUF

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
ja: %1 フォリント

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
ja[0]: %1 フォリント
ja[1]: %1 フォリント

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
ja: litas;litai;litu;リタス;ltl;LTL

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 litas
ja: %1 リタス

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 litas | %1 litai
ja[0]: %1 リタス
ja[1]: %1 リタス

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
ja: lats;lati;ラッツ;lvl;LVL

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lati
ja: %1 ラッツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
ja[0]: %1 ラッツ
ja[1]: %1 ラッツ

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
ja: zloty;zlotys;zloties;ズロチ;pln;PLN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
ja: %1 ズロチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
ja[0]: %1 ズロチ
ja[1]: %1 ズロチ

[ctx: RON Roumanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
ja: leu;lei;レウ;ron;RON

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
ja: %1 レウ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
ja[0]: %1 レウ
ja[1]: %1 レウ

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
ja: krona;kronor;クローナ;sek;SEK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
ja: %1 クローナ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
ja[0]: %1 クローナ
ja[1]: %1 クローナ

[ctx: CHF Swiss Francs - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ja: franc;francs;フラン;chf;CHF

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
ja: %1 スイス・フラン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
ja[0]: %1 スイス・フラン
ja[1]: %1 スイス・フラン

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
ja: Norwegian krone;Norwegian kroner;ノルウェー・クローネ;ノルウェークローネ;nok;NOK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
ja: %1 ノルウェー・クローネ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
ja[0]: %1 ノルウェー・クローネ
ja[1]: %1 ノルウェー・クローネ

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
ja: kuna;kune;クーナ;hrk;HRK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
ja: %1 クーナ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
ja[0]: %1 クーナ
ja[1]: %1 クーナ

[ctx: RUB Russsian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
ja: ruble;rubles;rouble;roubles;ルーブル;rub;RUB

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
ja: %1 ルーブル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
ja[0]: %1 ルーブル
ja[1]: %1 ルーブル

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
ja: lira;リラ;try;TRY

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
ja: %1 トルコ・リラ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
ja[0]: %1 トルコ・リラ
ja[1]: %1 トルコ・リラ

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
ja: Australian dollar;Australian dollars;オーストラリア・ドル;オーストラリアドル;豪ドル;aud;AUD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
ja: %1 オーストラリア・ドル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
ja[0]: %1 オーストラリア・ドル
ja[1]: %1 オーストラリア・ドル

[ctx: BRL Brazillian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
ja: real;reais;レアル;brl;BRL

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
ja: %1 レアル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
ja[0]: %1 レアル
ja[1]: %1 レアル

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
ja: Canadian dollar;Canadian dollars;カナダ・ドル;カナダドル;cad;CAD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
ja: %1 カナダ・ドル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
ja[0]: %1 カナダ・ドル
ja[1]: %1 カナダ・ドル

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
ja: yuan;元;人民元;中国元;cny;CNY

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
ja: %1 元

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
ja[0]: %1 元
ja[1]: %1 元

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
ja: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars;香港ドル;ホンコンドル;hkd;HKD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
ja: %1 香港ドル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
ja[0]: %1 香港ドル
ja[1]: %1 香港ドル

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
ja: rupiah;rupiahs;ルピア;idr;IDR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
ja: %1 ルピア

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
ja[0]: %1 ルピア
ja[1]: %1 ルピア

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
ja: rupee;rupees;ルピー;inr;INR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
ja: %1 ルピー

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
ja[0]: %1 ルピー
ja[1]: %1 ルピー

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
ja: won;ウォン;krw;KRW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
ja: %1 ウォン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
ja[0]: %1 ウォン
ja[1]: %1 ウォン

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
ja: Mexican peso;Mexican pesos;メキシコ・ペソ;メキシコペソ;mxn;MXN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
ja: %1 メキシコ・ペソ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
ja[0]: %1 メキシコ・ペソ
ja[1]: %1 メキシコ・ペソ

[ctx: MYR Malasian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
ja: ringgit;ringgits;リンギット;myr;MYR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ringgit
ja: %1 リンギット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ringgit | %1 ringgit
ja[0]: %1 リンギット
ja[1]: %1 リンギット

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
ja: New Zealand dollar;New Zealand dollars;ニュージーランド・ドル;ニュージーランドドル;nzd;NZD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
ja: %1 ニュージーランド・ドル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
ja[0]: %1 ニュージーランド・ドル
ja[1]: %1 ニュージーランド・ドル

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
ja: Philippine peso;Philippine pesos;フィリピン・ペソ;フィリピンペソ;php;PHP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
ja: %1 フィリピン・ペソ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
ja[0]: %1 フィリピン・ペソ
ja[1]: %1 フィリピン・ペソ

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
ja: Singapore dollar;Singapore dollars;シンガポール・ドル;シンガポールドル;sgd;SGD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
ja: %1 シンガポール・ドル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
ja[0]: %1 シンガポール・ドル
ja[1]: %1 シンガポール・ドル

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
ja: baht;バーツ;thb;THB

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 baht
ja: %1 バーツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
ja[0]: %1 バーツ
ja[1]: %1 バーツ

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
ja: rand;ランド;zar;ZAR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
ja: %1 ランド

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
ja[0]: %1 ランド
ja[1]: %1 ランド

en: Density
ja: 密度

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
ja: キログラム毎立方メートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
ja: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³;キログラム毎立方メートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
ja: %1 キログラム毎立方メートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
ja[0]: %1 キログラム毎立方メートル
ja[1]: %1 キログラム毎立方メートル

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
ja: キログラム毎リットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
ja: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l;キログラム毎リットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
ja: %1 キログラム毎リットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
ja[0]: %1 キログラム毎リットル
ja[1]: %1 キログラム毎リットル

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
ja: グラム毎リットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
ja: gram per liter;grams per liter;g/l;グラム毎リットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
ja: %1 グラム毎リットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
ja[0]: %1 グラム毎リットル
ja[1]: %1 グラム毎リットル

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
ja: グラム毎ミリリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
ja: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml;グラム毎ミリリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
ja: %1 グラム毎ミリリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
ja[0]: %1 グラム毎ミリリットル
ja[1]: %1 グラム毎ミリリットル

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
ja: オンス毎立方インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
ja: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³;オンス毎立方インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
ja: %1 オンス毎立方インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
ja[0]: %1 オンス毎立方インチ
ja[1]: %1 オンス毎立方インチ

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
ja: オンス毎立方フィート

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
ja: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³;オンス毎立方フィート

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
ja: %1 オンス毎立方フィート

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
ja[0]: %1 オンス毎立方フィート
ja[1]: %1 オンス毎立方フィート

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
ja: ポンド毎立方インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
ja: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³;ポンド毎立方インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
ja: %1 ポンド毎立方インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
ja[0]: %1 ポンド毎立方インチ
ja[1]: %1 ポンド毎立方インチ

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
ja: ポンド毎立方フィート

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
ja: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³;ポンド毎立方フィート

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
ja: %1 ポンド毎立方フィート

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
ja[0]: %1 ポンド毎立方フィート
ja[1]: %1 ポンド毎立方フィート

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
ja: ポンド毎立方ヤード

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
ja: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³;ポンド毎立方ヤード

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
ja: %1 ポンド毎立方ヤード

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
ja[0]: %1 ポンド毎立方ヤード
ja[1]: %1 ポンド毎立方ヤード

en: Energy
ja: エネルギー

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
ja: ヨタジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
ja: yottajoule;yottajoules;YJ;ヨタジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
ja: %1 ヨタジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
ja[0]: %1 ヨタジュール
ja[1]: %1 ヨタジュール

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
ja: ゼタジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
ja: zettajoule;zettajoules;ZJ;ゼタジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
ja: %1 ゼタジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
ja[0]: %1 ゼタジュール
ja[1]: %1 ゼタジュール

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
ja: エクサジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
ja: exajoule;exajoules;EJ;エクサジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
ja: %1 エクサジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
ja[0]: %1 エクサジュール
ja[1]: %1 エクサジュール

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
ja: ペタジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
ja: petajoule;petajoules;PJ;ペタジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
ja: %1 ペタジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
ja[0]: %1 ペタジュール
ja[1]: %1 ペタジュール

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
ja: テラジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
ja: terajoule;terajoules;TJ;テラジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
ja: %1 テラジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
ja[0]: %1 テラジュール
ja[1]: %1 テラジュール

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
ja: ギガジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
ja: gigajoule;gigajoules;GJ;ギガジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
ja: %1 ギガジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
ja[0]: %1 ギガジュール
ja[1]: %1 ギガジュール

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
ja: メガジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
ja: megajoule;megajoules;MJ;メガジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
ja: %1 メガジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
ja[0]: %1 メガジュール
ja[1]: %1 メガジュール

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
ja: キロジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
ja: kilojoule;kilojoules;kJ;キロジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
ja: %1 キロジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
ja[0]: %1 キロジュール
ja[1]: %1 キロジュール

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
ja: ヘクトジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
ja: hectojoule;hectojoules;hJ;ヘクトジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
ja: %1 ヘクトジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
ja[0]: %1 ヘクトジュール
ja[1]: %1 ヘクトジュール

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
ja: デカジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
ja: decajoule;decajoules;daJ;デカジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
ja: %1 デカジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
ja[0]: %1 デカジュール
ja[1]: %1 デカジュール

[ctx: unit description in lists]
en: joules
ja: ジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
ja: joule;joules;J;ジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
ja: %1 ジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
ja[0]: %1 ジュール
ja[1]: %1 ジュール

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
ja: デシジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
ja: decijoule;decijoules;dJ;デシジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
ja: %1 デシジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
ja[0]: %1 デシジュール
ja[1]: %1 デシジュール

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
ja: センチジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
ja: centijoule;centijoules;cJ;センチジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
ja: %1 センチジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
ja[0]: %1 センチジュール
ja[1]: %1 センチジュール

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
ja: ミリジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
ja: millijoule;millijoules;mJ;ミリジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
ja: %1 ミリジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
ja[0]: %1 ミリジュール
ja[1]: %1 ミリジュール

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
ja: マイクロジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
ja: microjoule;microjoules;µJ;uJ;マイクロジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
ja: %1 マイクロジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
ja[0]: %1 マイクロジュール
ja[1]: %1 マイクロジュール

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
ja: ナノジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
ja: nanojoule;nanojoules;nJ;ナノジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
ja: %1 ナノジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanojoule | %1 nanojoules
ja[0]: %1 ナノジュール
ja[1]: %1 ナノジュール

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
ja: ピコジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
ja: picojoule;picojoules;pJ;ピコジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
ja: %1 ピコジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
ja[0]: %1 ピコジュール
ja[1]: %1 ピコジュール

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
ja: フェムトジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
ja: femtojoule;femtojoules;fJ;フェムトジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
ja: %1 フェムトジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtojoule | %1 femtojoules
ja[0]: %1 フェムトジュール
ja[1]: %1 フェムトジュール

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
ja: アトジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
ja: attojoule;attojoules;aJ;アトジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
ja: %1 アトジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attojoule | %1 attojoules
ja[0]: %1 アトジュール
ja[1]: %1 アトジュール

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
ja: ゼプトジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
ja: zeptojoule;zeptojoules;zJ;ゼプトジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
ja: %1 ゼプトジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptojoule | %1 zeptojoules
ja[0]: %1 ゼプトジュール
ja[1]: %1 ゼプトジュール

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
ja: ヨクトジュール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
ja: yoctojoule;yoctojoules;yJ;ヨクトジュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
ja: %1 ヨクトジュール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
ja[0]: %1 ヨクトジュール
ja[1]: %1 ヨクトジュール

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
ja: 1 日の摂取目安量

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
ja: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA;摂取目安量;摂取量

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
ja: %1 GDA (1 日の摂取目安量)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
ja[0]: %1 GDA (1 日の摂取目安量)
ja[1]: %1 GDA (1 日の摂取目安量)

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
ja: 電子ボルト

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
ja: electronvolt;electronvolts;eV;電子ボルト

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
ja: %1 電子ボルト

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
ja[0]: %1 電子ボルト
ja[1]: %1 電子ボルト

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
ja: ジュール毎モル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
ja: %1 ジュール毎モル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
ja[0]: %1 ジュール毎モル
ja[1]: %1 ジュール毎モル

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
ja: キロジュール/モル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
ja: %1 キロジュール毎モル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
ja[0]: %1 キロジュール毎モル
ja[1]: %1 キロジュール毎モル

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
ja: リュードベリ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
ja: rydberg;rydbergs;Ry;リュードベリ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
ja: %1 リュードベリ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rydberg | %1 rydbergs
ja[0]: %1 リュードベリ
ja[1]: %1 リュードベリ

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
ja: キロカロリー

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
ja: kilocalorie;kilocalories;kcal;キロカロリー

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
ja: %1 キロカロリー

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
ja[0]: %1 キロカロリー
ja[1]: %1 キロカロリー

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
ja: %1 ナノメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
ja[0]: %1 ナノメートル
ja[1]: %1 ナノメートル

en: Force
ja: 力

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
ja: ヨタニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
ja: yottanewton;yottanewtons;YN;ヨタニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
ja: %1 ヨタニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottanewton | %1 yottanewtons
ja[0]: %1 ヨタニュートン
ja[1]: %1 ヨタニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
ja: ゼタニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
ja: zettanewton;zettanewtons;ZN;ゼタニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
ja: %1 ゼタニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettanewton | %1 zettanewtons
ja[0]: %1 ゼタニュートン
ja[1]: %1 ゼタニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
ja: エクサニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
ja: exanewton;exanewtons;EN;エクサニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
ja: %1 エクサニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exanewton | %1 exanewtons
ja[0]: %1 エクサニュートン
ja[1]: %1 エクサニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
ja: ペタニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
ja: petanewton;petanewtons;PN;ペタニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
ja: %1 ペタニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petanewton | %1 petanewtons
ja[0]: %1 ペタニュートン
ja[1]: %1 ペタニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
ja: テラニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
ja: teranewton;teranewtons;TN;テラニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
ja: %1 テラニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teranewton | %1 teranewtons
ja[0]: %1 テラニュートン
ja[1]: %1 テラニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
ja: ギガニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
ja: giganewton;giganewtons;GN;ギガニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
ja: %1 ギガニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 giganewton | %1 giganewtons
ja[0]: %1 ギガニュートン
ja[1]: %1 ギガニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
ja: メガニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
ja: meganewton;meganewtons;MN;メガニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
ja: %1 メガニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meganewton | %1 meganewtons
ja[0]: %1 メガニュートン
ja[1]: %1 メガニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
ja: キロニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
ja: kilonewton;kilonewton;kN;キロニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
ja: %1 キロニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilonewton | %1 kilonewtons
ja[0]: %1 キロニュートン
ja[1]: %1 キロニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
ja: ヘクトニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
ja: hectonewton;hectonewtons;hN;ヘクトニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
ja: %1 ヘクトニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
ja[0]: %1 ヘクトニュートン
ja[1]: %1 ヘクトニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
ja: デカニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
ja: decanewton;decanewtons;daN;デカニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
ja: %1 デカニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
ja[0]: %1 デカニュートン
ja[1]: %1 デカニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
ja: ニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
ja: newton;newtons;N;ニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
ja: %1 ニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 newton | %1 newtons
ja[0]: %1 ニュートン
ja[1]: %1 ニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
ja: デシニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
ja: decinewton;decinewtons;dN;デシニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
ja: %1 デシニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decinewton | %1 decinewtons
ja[0]: %1 デシニュートン
ja[1]: %1 デシニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
ja: センチニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
ja: centinewton;centinewtons;cN;センチニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
ja: %1 センチニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centinewton | %1 centinewtons
ja[0]: %1 センチニュートン
ja[1]: %1 センチニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
ja: ミリニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
ja: millinewton;millinewtons;mN;ミリニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
ja: %1 ミリニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
ja[0]: %1 ミリニュートン
ja[1]: %1 ミリニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
ja: マイクロニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
ja: micronewton;micronewtons;µm;uN;マイクロニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
ja: %1 マイクロニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micronewton | %1 micronewtons
ja[0]: %1 マイクロニュートン
ja[1]: %1 マイクロニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
ja: ナノニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
ja: nanonewton;nanonewtons;nN;ナノニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
ja: %1 ナノニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanonewton | %1 nanonewtons
ja[0]: %1 ナノニュートン
ja[1]: %1 ナノニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
ja: ピコニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
ja: piconewton;piconewtons;pN;ピコニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
ja: %1 ピコニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
ja[0]: %1 ピコニュートン
ja[1]: %1 ピコニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
ja: フェムトニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
ja: femtonewton;femtonewtons;fN;フェムトニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
ja: %1 フェムトニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtonewton | %1 femtonewtons
ja[0]: %1 フェムトニュートン
ja[1]: %1 フェムトニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
ja: アトニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
ja: attonewton;attonewtons;aN;アトニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
ja: %1 アトニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attonewton | %1 attonewtons
ja[0]: %1 アトニュートン
ja[1]: %1 アトニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
ja: ゼプトニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
ja: zeptonewton;zeptonewtons;zN;ゼプトニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
ja: %1 ゼプトニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptonewton | %1 zeptonewtons
ja[0]: %1 ゼプトニュートン
ja[1]: %1 ゼプトニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
ja: ヨクトニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
ja: yoctonewton;yoctonewtons;yN;ヨクトニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
ja: %1 ヨクトニュートン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
ja[0]: %1 ヨクトニュートン
ja[1]: %1 ヨクトニュートン

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
ja: ダイン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
ja: dyne;dynes;dyn;ダイン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
ja: %1 ダイン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
ja[0]: %1 ダイン
ja[1]: %1 ダイン

[ctx: force unit symbol]
en: kp
ja: kgf

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
ja: 重量キログラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
ja: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp;重量キログラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
ja: %1 重量キログラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
ja[0]: %1 重量キログラム
ja[1]: %1 重量キログラム

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
ja: 重量ポンド

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
ja: pound-force;lbf;重量ポンド

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
ja: %1 重量ポンド

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
ja[0]: %1 重量ポンド
ja[1]: %1 重量ポンド

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
ja: パウンダル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
ja: poundal;poundals;pdl;パウンダル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
ja: %1 パウンダル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
ja[0]: %1 パウンダル
ja[1]: %1 パウンダル

en: Frequency
ja: 周波数

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
ja: ヨタヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
ja: yottahertz;yottahertzs;YHz;ヨタヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
ja: %1 ヨタヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottahertz | %1 yottahertzs
ja[0]: %1 ヨタヘルツ
ja[1]: %1 ヨタヘルツ

[ctx: frequency unit symbol]
en: ZHz
ja: Zhz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
ja: ゼタヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
ja: zettahertz;zettahertzs;ZHz;ゼタヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
ja: %1 ゼタヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettahertz | %1 zettahertzs
ja[0]: %1 ゼタヘルツ
ja[1]: %1 ゼタヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
ja: エクサヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
ja: exahertz;exahertzs;EHz;エクサヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
ja: %1 エクサヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exahertz | %1 exahertzs
ja[0]: %1 エクサヘルツ
ja[1]: %1 エクサヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
ja: ペタヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
ja: petahertz;petahertzs;PHz;ペタヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
ja: %1 ペタヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petahertz | %1 petahertzs
ja[0]: %1 ペタヘルツ
ja[1]: %1 ペタヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
ja: テラヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
ja: terahertz;terahertzs;THz;テラヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
ja: %1 テラヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terahertz | %1 terahertzs
ja[0]: %1 テラヘルツ
ja[1]: %1 テラヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
ja: ギガヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
ja: gigahertz;gigahertzs;GHz;ギガヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
ja: %1 ギガヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigahertz | %1 gigahertzs
ja[0]: %1 ギガヘルツ
ja[1]: %1 ギガヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
ja: メガヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
ja: megahertz;megahertzs;MHz;メガヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
ja: %1 メガヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megahertz | %1 megahertzs
ja[0]: %1 メガヘルツ
ja[1]: %1 メガヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
ja: キロヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
ja: kilohertz;kilohertzs;kHz;キロヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
ja: %1 キロヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
ja[0]: %1 キロヘルツ
ja[1]: %1 キロヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
ja: ヘクトヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
ja: hectohertz;hectohertzs;hHz;ヘクトヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
ja: %1 ヘクトヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
ja[0]: %1 ヘクトヘルツ
ja[1]: %1 ヘクトヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
ja: デカヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
ja: decahertz;decahertzs;daHz;デカヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
ja: %1 デカヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
ja[0]: %1 デカヘルツ
ja[1]: %1 デカヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
ja: ヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
ja: hertz;hertzs;Hz;ヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
ja: %1 ヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hertz | %1 hertzs
ja[0]: %1 ヘルツ
ja[1]: %1 ヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
ja: デシヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
ja: decihertz;decihertzs;dHz;デシヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
ja: %1 デシヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
ja[0]: %1 デシヘルツ
ja[1]: %1 デシヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
ja: センチヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
ja: centihertz;centihertzs;cHz;センチヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
ja: %1 センチヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centihertz | %1 centihertzs
ja[0]: %1 センチヘルツ
ja[1]: %1 センチヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
ja: ミリヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
ja: millihertz;millihertzs;mHz;ミリヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
ja: %1 ミリヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
ja[0]: %1 ミリヘルツ
ja[1]: %1 ミリヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
ja: マイクロヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
ja: microhertz;microhertzs;µHz;uHz;マイクロヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
ja: %1 マイクロヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
ja[0]: %1 マイクロヘルツ
ja[1]: %1 マイクロヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
ja: ナノヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
ja: nanohertz;nanohertzs;nHz;ナノヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
ja: %1 ナノヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanohertz | %1 nanohertzs
ja[0]: %1 ナノヘルツ
ja[1]: %1 ナノヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
ja: ピコヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
ja: picohertz;picohertzs;pHz;ピコヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
ja: %1 ピコヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
ja[0]: %1 ピコヘルツ
ja[1]: %1 ピコヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
ja: フェムトヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
ja: femtohertz;femtohertzs;fHz;フェムトヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
ja: %1 フェムトヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtohertz | %1 femtohertzs
ja[0]: %1 フェムトヘルツ
ja[1]: %1 フェムトヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
ja: アトヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
ja: attohertz;attohertzs;aHz;アトヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
ja: %1 アトヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attohertz | %1 attohertzs
ja[0]: %1 アトヘルツ
ja[1]: %1 アトヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
ja: ゼプトヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
ja: zeptohertz;zeptohertzs;zHz;ゼプトヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
ja: %1 ゼプトヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptohertz | %1 zeptohertzs
ja[0]: %1 ゼプトヘルツ
ja[1]: %1 ゼプトヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
ja: ヨクトヘルツ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
ja: yoctohertz;yoctohertzs;yHz;ヨクトヘルツ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
ja: %1 ヨクトヘルツ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
ja[0]: %1 ヨクトヘルツ
ja[1]: %1 ヨクトヘルツ

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
ja: 回毎分

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
ja: revolutions per minute;revolution per minute;RPM;回毎分

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
ja: 毎分 %1 回

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
ja[0]: 毎分 %1 回
ja[1]: 毎分 %1 回

en: Fuel Efficiency
ja: 燃費

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
ja: 100 km 当たりのリットル数

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
ja: 100 km 当たり %1 リットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
ja[0]: 100 km 当たり %1 リットル
ja[1]: 100 km 当たり %1 リットル

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
ja: 1 米ガロン当たりのマイル数

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
ja: 1 米ガロン当たり %1 マイル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
ja[0]: 1 米ガロン当たり %1 マイル
ja[1]: 1 米ガロン当たり %1 マイル

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
ja: mpg (英ガロン)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
ja: 1 英ガロン当たりのマイル数

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
ja: 1 英ガロン当たり %1 マイル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
ja[0]: 1 英ガロン当たり %1 マイル
ja[1]: 1 英ガロン当たり %1 マイル

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
ja: 1 リットル当たりのキロ数

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
ja: 1 リットル当たり %1 km

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
ja[0]: 1 リットル当たり %1 km
ja[1]: 1 リットル当たり %1 km

en: Length
ja: 長さ

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
ja: ヨタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
ja: yottameter;yottameters;Ym;ヨタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
ja: %1 ヨタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
ja[0]: %1 ヨタメートル
ja[1]: %1 ヨタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
ja: ゼタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
ja: zettameter;zettameters;Zm;ゼタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
ja: %1 ゼタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
ja[0]: %1 ゼタメートル
ja[1]: %1 ゼタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
ja: エクサメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
ja: exameter;exameters;Em;エクサメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
ja: %1 エクサメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
ja[0]: %1 エクサメートル
ja[1]: %1 エクサメートル

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
ja: ペタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
ja: petameter;petameters;Pm;ペタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
ja: %1 ペタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
ja[0]: %1 ペタメートル
ja[1]: %1 ペタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
ja: テラメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
ja: terameter;terameters;Tm;テラメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
ja: %1 テラメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
ja[0]: %1 テラメートル
ja[1]: %1 テラメートル

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
ja: ギガメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
ja: gigameter;gigameters;Gm;ギガメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
ja: %1 ギガメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
ja[0]: %1 ギガメートル
ja[1]: %1 ギガメートル

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
ja: メガメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
ja: megameter;megameters;Mm;メガメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
ja: %1 メガメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
ja[0]: %1 メガメートル
ja[1]: %1 メガメートル

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
ja: キロメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
ja: kilometer;kilometers;km;キロメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
ja: %1 キロメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
ja[0]: %1 キロメートル
ja[1]: %1 キロメートル

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
ja: ヘクトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
ja: hectometer;hectometers;hm;ヘクトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
ja: %1 ヘクトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
ja[0]: %1 ヘクトメートル
ja[1]: %1 ヘクトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
ja: デカメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
ja: decameter;decameters;dam;デカメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
ja: %1 デカメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
ja[0]: %1 デカメートル
ja[1]: %1 デカメートル

[ctx: unit description in lists]
en: meters
ja: メートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
ja: meter;meters;m;メートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
ja: %1 メートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
ja[0]: %1 メートル
ja[1]: %1 メートル

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
ja: デシメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
ja: decimeter;decimeters;dm;デシメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
ja: %1 デシメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
ja[0]: %1 デシメートル
ja[1]: %1 デシメートル

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
ja: センチメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
ja: centimeter;centimeters;cm;センチメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
ja: %1 センチメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
ja[0]: %1 センチメートル
ja[1]: %1 センチメートル

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
ja: ミリメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
ja: millimeter;millimeters;mm;ミリメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
ja: %1 ミリメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
ja[0]: %1 ミリメートル
ja[1]: %1 ミリメートル

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
ja: マイクロメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
ja: micrometer;micrometers;µm;um;マイクロメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
ja: %1 マイクロメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
ja[0]: %1 マイクロメートル
ja[1]: %1 マイクロメートル

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
ja: ナノメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
ja: nanometer;nanometers;nm;ナノメートル

[ctx: unit description in lists]
en: Ångström
ja: オングストローム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
ja: %1 オングストローム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
ja[0]: %1 オングストローム
ja[1]: %1 オングストローム

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
ja: ピコメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
ja: picometer;picometers;pm;ピコメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
ja: %1 ピコメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
ja[0]: %1 ピコメートル
ja[1]: %1 ピコメートル

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
ja: フェムトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
ja: femtometer;femtometers;fm;フェムトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
ja: %1 フェムトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
ja[0]: %1 フェムトメートル
ja[1]: %1 フェムトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
ja: アトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
ja: attometer;attometers;am;アトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
ja: %1 アトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
ja[0]: %1 アトメートル
ja[1]: %1 アトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
ja: ゼプトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
ja: zeptometer;zeptometers;zm;ゼプトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
ja: %1 ゼプトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
ja[0]: %1 ゼプトメートル
ja[1]: %1 ゼプトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
ja: ヨクトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
ja: yoctometer;yoctometers;ym;ヨクトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
ja: %1 ヨクトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
ja[0]: %1 ヨクトメートル
ja[1]: %1 ヨクトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: inches
ja: インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
ja: inch;inches;in;";インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
ja: %1 インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
ja[0]: %1 インチ
ja[1]: %1 インチ

[ctx: unit description in lists]
en: feet
ja: フィート

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
ja: foot;feet;ft;フィート

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
ja: %1 フィート

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
ja[0]: %1 フィート
ja[1]: %1 フィート

[ctx: unit description in lists]
en: yards
ja: ヤード

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
ja: yard;yards;yd;ヤード

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
ja: %1 ヤード

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
ja[0]: %1 ヤード
ja[1]: %1 ヤード

[ctx: unit description in lists]
en: miles
ja: マイル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
ja: mile;miles;mi;マイル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
ja: %1 マイル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
ja[0]: %1 マイル
ja[1]: %1 マイル

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
ja: 海里

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
ja: nautical mile;nautical miles;nmi;海里

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
ja: %1 海里

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
ja[0]: %1 海里
ja[1]: %1 海里

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
ja: 光年

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
ja: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears;光年

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
ja: %1 光年

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
ja[0]: %1 光年
ja[1]: %1 光年

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
ja: パーセク

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
ja: parsec;parsecs;pc;パーセク

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
ja: %1 パーセク

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
ja[0]: %1 パーセク
ja[1]: %1 パーセク

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
ja: 天文単位

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
ja: astronomical unit;astronomical units;au;天文単位

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
ja: %1 天文単位

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
ja[0]: %1 天文単位
ja[1]: %1 天文単位

en: Mass
ja: 質量

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
ja: ヨタグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
ja: yottagram;yottagrams;Yg;ヨタグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
ja: %1 ヨタグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
ja[0]: %1 ヨタグラム
ja[1]: %1 ヨタグラム

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
ja: ゼタグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
ja: zettagram;zettagrams;Zg;ゼタグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
ja: %1 ゼタグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
ja[0]: %1 ゼタグラム
ja[1]: %1 ゼタグラム

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
ja: エクサグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
ja: exagram;exagrams;Eg;エクサグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
ja: %1 エクサグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
ja[0]: %1 エクサグラム
ja[1]: %1 エクサグラム

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
ja: ペタグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
ja: petagram;petagrams;Pg;ペタグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
ja: %1 ペタグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
ja[0]: %1 ペタグラム
ja[1]: %1 ペタグラム

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
ja: テラグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
ja: teragram;teragrams;Tg;テラグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
ja: %1 テラグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
ja[0]: %1 テラグラム
ja[1]: %1 テラグラム

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
ja: ギガグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
ja: gigagram;gigagrams;Gg;ギガグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
ja: %1 ギガグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
ja[0]: %1 ギガグラム
ja[1]: %1 ギガグラム

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
ja: メガグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
ja: megagram;megagrams;Mg;メガグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
ja: %1 メガグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
ja[0]: %1 メガグラム
ja[1]: %1 メガグラム

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
ja: キログラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
ja: kilogram;kilograms;kg;キログラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
ja: %1 キログラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
ja[0]: %1 キログラム
ja[1]: %1 キログラム

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
ja: ヘクトグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
ja: hectogram;hectograms;hg;ヘクトグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
ja: %1 ヘクトグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
ja[0]: %1 ヘクトグラム
ja[1]: %1 ヘクトグラム

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
ja: デカグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
ja: decagram;decagrams;dag;デカグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
ja: %1 デカグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
ja[0]: %1 デカグラム
ja[1]: %1 デカグラム

[ctx: unit description in lists]
en: grams
ja: グラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
ja: gram;grams;g;グラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
ja: %1 グラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
ja[0]: %1 グラム
ja[1]: %1 グラム

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
ja: デシグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
ja: decigram;decigrams;dg;デシグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
ja: %1 デシグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
ja[0]: %1 デシグラム
ja[1]: %1 デシグラム

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
ja: センチグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
ja: centigram;centigrams;cg;センチグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
ja: %1 センチグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
ja[0]: %1 センチグラム
ja[1]: %1 センチグラム

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
ja: ミリグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
ja: milligram;milligrams;mg;ミリグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
ja: %1 ミリグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
ja[0]: %1 ミリグラム
ja[1]: %1 ミリグラム

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
ja: マイクログラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
ja: microgram;micrograms;µg;ug;マイクログラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
ja: %1 マイクログラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
ja[0]: %1 マイクログラム
ja[1]: %1 マイクログラム

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
ja: ナノグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
ja: nanogram;nanograms;ng;ナノグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
ja: %1 ナノグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
ja[0]: %1 ナノグラム
ja[1]: %1 ナノグラム

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
ja: ピコグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
ja: picogram;picograms;pg;ピコグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
ja: %1 ピコグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
ja[0]: %1 ピコグラム
ja[1]: %1 ピコグラム

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
ja: フェムトグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
ja: femtogram;femtograms;fg;フェムトグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
ja: %1 フェムトグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
ja[0]: %1 フェムトグラム
ja[1]: %1 フェムトグラム

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
ja: アトグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
ja: attogram;attograms;ag;アトグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
ja: %1 アトグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
ja[0]: %1 アトグラム
ja[1]: %1 アトグラム

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
ja: ゼプトグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
ja: zeptogram;zeptograms;zg;ゼプトグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
ja: %1 ゼプトグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
ja[0]: %1 ゼプトグラム
ja[1]: %1 ゼプトグラム

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
ja: ヨクトグラム

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
ja: yoctogram;yoctograms;yg;ヨクトグラム

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
ja: %1 ヨクトグラム

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
ja[0]: %1 ヨクトグラム
ja[1]: %1 ヨクトグラム

[ctx: unit description in lists]
en: tons
ja: トン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne
ja: ton;tons;t;tonne;トン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
ja: %1 トン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
ja[0]: %1 トン
ja[1]: %1 トン

[ctx: unit description in lists]
en: carats
ja: カラット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD
ja: carat;carats;CD;カラット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
ja: %1 カラット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
ja[0]: %1 カラット
ja[1]: %1 カラット

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
ja: ポンド

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb
ja: pound;pounds;lb;ポンド

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
ja: %1 ポンド

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
ja[0]: %1 ポンド
ja[1]: %1 ポンド

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
ja: オンス

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
ja: ounce;ounces;oz;オンス

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
ja: %1 オンス

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
ja[0]: %1 オンス
ja[1]: %1 オンス

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
ja: トロイオンス

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
ja: troy ounce;troy ounces;t oz;トロイオンス

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
ja: %1 トロイオンス

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
ja[0]: %1 トロイオンス
ja[1]: %1 トロイオンス

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewton
ja: キロニュートン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
ja: kilonewton;kilonewton;kN;キロニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewton
ja: %1 キロニュートン

en: Power
ja: 仕事率

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
ja: ヨタワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
ja: yottawatt;yottawatts;YW;ヨタワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
ja: %1 ヨタワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
ja[0]: %1 ヨタワット
ja[1]: %1 ヨタワット

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
ja: ゼタワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
ja: zettawatt;zettawatts;ZW;ゼタワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
ja: %1 ゼタワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
ja[0]: %1 ゼタワット
ja[1]: %1 ゼタワット

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
ja: エクサワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
ja: exawatt;exawatts;EW;エクサワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
ja: %1 エクサワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
ja[0]: %1 エクサワット
ja[1]: %1 エクサワット

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
ja: ペタワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
ja: petawatt;petawatts;PW;ペタワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
ja: %1 ペタワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
ja[0]: %1 ペタワット
ja[1]: %1 ペタワット

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
ja: テラワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
ja: terawatt;terawatts;TW;テラワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
ja: %1 テラワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
ja[0]: %1 テラワット
ja[1]: %1 テラワット

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
ja: ギガワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
ja: gigawatt;gigawatts;GW;ギガワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
ja: %1 ギガワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
ja[0]: %1 ギガワット
ja[1]: %1 ギガワット

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
ja: メガワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
ja: megawatt;megawatts;MW;メガワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
ja: %1 メガワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
ja[0]: %1 メガワット
ja[1]: %1 メガワット

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
ja: キロワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
ja: kilowatt;kilowatts;kW;キロワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
ja: %1 キロワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
ja[0]: %1 キロワット
ja[1]: %1 キロワット

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
ja: ヘクトワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
ja: hectowatt;hectowatts;hW;ヘクトワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
ja: %1 ヘクトワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
ja[0]: %1 ヘクトワット
ja[1]: %1 ヘクトワット

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
ja: デカワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
ja: decawatt;decawatts;daW;デカワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
ja: %1 デカワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
ja[0]: %1 デカワット
ja[1]: %1 デカワット

[ctx: unit description in lists]
en: watts
ja: ワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
ja: watt;watts;W;ワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
ja: %1 ワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
ja[0]: %1 ワット
ja[1]: %1 ワット

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
ja: デシワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
ja: deciwatt;deciwatts;dW;デシワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
ja: %1 デシワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
ja[0]: %1 デシワット
ja[1]: %1 デシワット

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
ja: センチワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
ja: centiwatt;centiwatts;cW;センチワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
ja: %1 センチワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
ja[0]: %1 センチワット
ja[1]: %1 センチワット

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
ja: ミリワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
ja: milliwatt;milliwatts;mW;ミリワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
ja: %1 ミリワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
ja[0]: %1 ミリワット
ja[1]: %1 ミリワット

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
ja: マイクロワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
ja: microwatt;microwatts;µW;uW;マイクロワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
ja: %1 マイクロワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
ja[0]: %1 マイクロワット
ja[1]: %1 マイクロワット

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
ja: ナノワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
ja: nanowatt;nanowatts;nW;ナノワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
ja: %1 ナノワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
ja[0]: %1 ナノワット
ja[1]: %1 ナノワット

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
ja: ピコワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
ja: picowatt;picowatts;pW;ピコワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
ja: %1 ピコワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
ja[0]: %1 ピコワット
ja[1]: %1 ピコワット

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
ja: フェムトワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
ja: femtowatt;femtowatts;fW;フェムトワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
ja: %1 フェムトワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
ja[0]: %1 フェムトワット
ja[1]: %1 フェムトワット

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
ja: アトワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
ja: attowatt;attowatts;aW;アトワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
ja: %1 アトワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
ja[0]: %1 アトワット
ja[1]: %1 アトワット

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
ja: ゼプトワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
ja: zeptowatt;zeptowatts;zW;ゼプトワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
ja: %1 ゼプトワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
ja[0]: %1 ゼプトワット
ja[1]: %1 ゼプトワット

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
ja: ヨクトワット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
ja: yoctowatt;yoctowatts;yW;ヨクトワット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
ja: %1 ヨクトワット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
ja[0]: %1 ヨクトワット
ja[1]: %1 ヨクトワット

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
ja: 馬力

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
ja: horsepower;horsepowers;hp;馬力

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
ja: %1 馬力

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
ja[0]: %1 馬力
ja[1]: %1 馬力

en: Pressure
ja: 圧力

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
ja: ヨタパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
ja: yottapascal;yottapascals;YPa;ヨタパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
ja: %1 ヨタパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
ja[0]: %1 ヨタパスカル
ja[1]: %1 ヨタパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
ja: ゼタパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
ja: zettapascal;zettapascals;ZPa;ゼタパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
ja: %1 ゼタパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
ja[0]: %1 ゼタパスカル
ja[1]: %1 ゼタパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
ja: エクサパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
ja: exapascal;exapascals;EPa;エクサパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
ja: %1 エクサパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
ja[0]: %1 エクサパスカル
ja[1]: %1 エクサパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
ja: ペタパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
ja: petapascal;petapascals;PPa;ペタパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
ja: %1 ペタパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
ja[0]: %1 ペタパスカル
ja[1]: %1 ペタパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
ja: テラパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
ja: terapascal;terapascals;TPa;テラパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
ja: %1 テラパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
ja[0]: %1 テラパスカル
ja[1]: %1 テラパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
ja: ギガパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
ja: gigapascal;gigapascals;GPa;ギガパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
ja: %1 ギガパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
ja[0]: %1 ギガパスカル
ja[1]: %1 ギガパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
ja: メガパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
ja: megapascal;megapascals;MPa;メガパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
ja: %1 メガパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
ja[0]: %1 メガパスカル
ja[1]: %1 メガパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
ja: キロパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
ja: kilopascal;kilopascals;kPa;キロパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
ja: %1 キロパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
ja[0]: %1 キロパスカル
ja[1]: %1 キロパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
ja: ヘクトパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
ja: hectopascal;hectopascals;hPa;ヘクトパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
ja: %1 ヘクトパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
ja[0]: %1 ヘクトパスカル
ja[1]: %1 ヘクトパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
ja: デカパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
ja: decapascal;decapascals;daPa;デカパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
ja: %1 デカパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
ja[0]: %1 デカパスカル
ja[1]: %1 デカパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
ja: パスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
ja: pascal;pascals;Pa;パスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
ja: %1 パスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
ja[0]: %1 パスカル
ja[1]: %1 パスカル

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
ja: デシパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
ja: decipascal;decipascals;dPa;デシパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
ja: %1 デシパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
ja[0]: %1 デシパスカル
ja[1]: %1 デシパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
ja: センチパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
ja: centipascal;centipascals;cPa;センチパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
ja: %1 センチパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
ja[0]: %1 センチパスカル
ja[1]: %1 センチパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
ja: ミリパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
ja: millipascal;millipascals;mPa;ミリパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
ja: %1 ミリパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
ja[0]: %1 ミリパスカル
ja[1]: %1 ミリパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
ja: マイクロパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
ja: micropascal;micropascals;µPa;uPa;マイクロパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
ja: %1 マイクロパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
ja[0]: %1 マイクロパスカル
ja[1]: %1 マイクロパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
ja: ナノパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
ja: nanopascal;nanopascals;nPa;ナノパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
ja: %1 ナノパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
ja[0]: %1 ナノパスカル
ja[1]: %1 ナノパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
ja: ピコパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
ja: picopascal;picopascals;pPa;ピコパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
ja: %1 ピコパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
ja[0]: %1 ピコパスカル
ja[1]: %1 ピコパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
ja: フェムトパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
ja: femtopascal;femtopascals;fPa;フェムトパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
ja: %1 フェムトパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
ja[0]: %1 フェムトパスカル
ja[1]: %1 フェムトパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
ja: アトパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
ja: attopascal;attopascals;aPa;アトパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
ja: %1 アトパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
ja[0]: %1 アトパスカル
ja[1]: %1 アトパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
ja: ゼプトパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
ja: zeptopascal;zeptopascals;zPa;ゼプトパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
ja: %1 ゼプトパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
ja[0]: %1 ゼプトパスカル
ja[1]: %1 ゼプトパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
ja: ヨクトパスカル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
ja: yoctopascal;yoctopascals;yPa;ヨクトパスカル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
ja: %1 ヨクトパスカル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
ja[0]: %1 ヨクトパスカル
ja[1]: %1 ヨクトパスカル

[ctx: unit description in lists]
en: bars
ja: バール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
ja: bar;bars;bar;バール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
ja: %1 バール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
ja[0]: %1 バール
ja[1]: %1 バール

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
ja: ミリバール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
ja: millibar;millibars;mbar;mb;ミリバール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
ja: %1 ミリバール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
ja[0]: %1 ミリバール
ja[1]: %1 ミリバール

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
ja: デシバール

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
ja: decibar;decibars;dbar;デシバール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
ja: %1 デシバール

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
ja[0]: %1 デシバール
ja[1]: %1 デシバール

[ctx: unit description in lists]
en: Torr
ja: トル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Torr
ja: Torr;トル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 torr
ja: %1 トル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
ja[0]: %1 トル
ja[1]: %1 トル

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
ja: 工学気圧

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
ja: technical atmosphere;technical atmospheres;at;工学気圧

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
ja: %1 工学気圧

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
ja[0]: %1 工学気圧
ja[1]: %1 工学気圧

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
ja: 標準気圧

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
ja: atmosphere;atmospheres;atm;標準気圧

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
ja: %1 標準気圧

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
ja[0]: %1 標準気圧
ja[1]: %1 標準気圧

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
ja: 重量ポンド毎平方インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
ja: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi;重量ポンド毎平方インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
ja: %1 重量ポンド毎平方インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
ja[0]: %1 重量ポンド毎平方インチ
ja[1]: %1 重量ポンド毎平方インチ

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
ja: 水銀柱インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
ja: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in";水銀柱インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
ja: %1 水銀柱インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
ja[0]: %1 水銀柱インチ
ja[1]: %1 水銀柱インチ

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
ja: 水銀柱ミリメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
ja: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg;水銀柱ミリメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
ja: %1 水銀柱ミリメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
ja[0]: %1 水銀柱ミリメートル
ja[1]: %1 水銀柱ミリメートル

en: Temperature
ja: 温度

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
ja: ケルビン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
ja: kelvin;kelvins;K;ケルビン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
ja: %1 ケルビン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kelvin | %1 kelvins
ja[0]: %1 ケルビン
ja[1]: %1 ケルビン

[ctx: unit description in lists]
en: Celsius
ja: 摂氏

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
ja: Celsius;°C;C;摂氏

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
ja: 摂氏 %1 度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
ja[0]: 摂氏 %1 度
ja[1]: 摂氏 %1 度

[ctx: unit description in lists]
en: Fahrenheit
ja: 華氏

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
ja: Fahrenheit;°F;F;華氏

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
ja: 華氏 %1 度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
ja[0]: 華氏 %1 度
ja[1]: 華氏 %1 度

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
ja: ランキン度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
ja: Rankine;°R;R;Ra;ランキン度;ランキン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
ja: %1 ランキン度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
ja[0]: %1 ランキン度
ja[1]: %1 ランキン度

[ctx: unit description in lists]
en: Delisle
ja: ドリール度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
ja: Delisle;°De;De;ドリール度;ドリール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
ja: %1 ドリール度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
ja[0]: %1 ドリール度
ja[1]: %1 ドリール度

[ctx: unit description in lists]
en: Newton
ja: ニュートン度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
ja: Newton;°N;N;ニュートン度;ニュートン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
ja: %1 ニュートン度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
ja[0]: %1 ニュートン度
ja[1]: %1 ニュートン度

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
ja: レオミュール度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
ja: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re;レオミュール度;レオミュール

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
ja: %1 レオミュール度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
ja[0]: %1 レオミュール度
ja[1]: %1 レオミュール度

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
ja: レーマー度

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
ja: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro;レーマー度;レーマー

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
ja: %1 レーマー度

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
ja[0]: %1 レーマー度
ja[1]: %1 レーマー度

en: Time
ja: 時間

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
ja: ヨタ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
ja: yottasecond;yottaseconds;Ys;ヨタ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
ja: %1 ヨタ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
ja[0]: %1 ヨタ秒
ja[1]: %1 ヨタ秒

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
ja: ゼタ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
ja: zettasecond;zettaseconds;Zs;ゼタ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
ja: %1 ゼタ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
ja[0]: %1 ゼタ秒
ja[1]: %1 ゼタ秒

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
ja: エクサ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
ja: exasecond;exaseconds;Es;エクサ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
ja: %1 エクサ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
ja[0]: %1 エクサ秒
ja[1]: %1 エクサ秒

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
ja: ペタ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
ja: petasecond;petaseconds;Ps;ペタ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
ja: %1 ペタ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
ja[0]: %1 ペタ秒
ja[1]: %1 ペタ秒

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
ja: テラ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
ja: terasecond;teraseconds;Ts;テラ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
ja: %1 テラ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
ja[0]: %1 テラ秒
ja[1]: %1 テラ秒

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
ja: ギガ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
ja: gigasecond;gigaseconds;Gs;ギガ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
ja: %1 ギガ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
ja[0]: %1 ギガ秒
ja[1]: %1 ギガ秒

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
ja: メガ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
ja: megasecond;megaseconds;Ms;メガ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
ja: %1 メガ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
ja[0]: %1 メガ秒
ja[1]: %1 メガ秒

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
ja: キロ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
ja: kilosecond;kiloseconds;ks;キロ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
ja: %1 キロ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
ja[0]: %1 キロ秒
ja[1]: %1 キロ秒

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
ja: ヘクト秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
ja: hectosecond;hectoseconds;hs;ヘクト秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
ja: %1 ヘクト秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
ja[0]: %1 ヘクト秒
ja[1]: %1 ヘクト秒

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
ja: デカ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
ja: decasecond;decaseconds;das;デカ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
ja: %1 デカ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
ja[0]: %1 デカ秒
ja[1]: %1 デカ秒

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
ja: 秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
ja: second;seconds;s;秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
ja: %1 秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
ja: デシ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
ja: decisecond;deciseconds;ds;デシ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
ja: %1 デシ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
ja[0]: %1 デシ秒
ja[1]: %1 デシ秒

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
ja: センチ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
ja: centisecond;centiseconds;cs;センチ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
ja: %1 センチ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
ja[0]: %1 センチ秒
ja[1]: %1 センチ秒

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
ja: ミリ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
ja: millisecond;milliseconds;ms;ミリ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
ja: %1 ミリ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ja[0]: %1 ミリ秒
ja[1]: %1 ミリ秒

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
ja: マイクロ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
ja: microsecond;microseconds;µs;us;マイクロ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
ja: %1 マイクロ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
ja[0]: %1 マイクロ秒
ja[1]: %1 マイクロ秒

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
ja: ナノ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
ja: nanosecond;nanoseconds;ns;ナノ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
ja: %1 ナノ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
ja[0]: %1 ナノ秒
ja[1]: %1 ナノ秒

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
ja: ピコ秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
ja: picosecond;picoseconds;ps;ピコ秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
ja: %1 ピコ秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
ja[0]: %1 ピコ秒
ja[1]: %1 ピコ秒

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
ja: フェムト秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
ja: femtosecond;femtoseconds;fs;フェムト秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
ja: %1 フェムト秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
ja[0]: %1 フェムト秒
ja[1]: %1 フェムト秒

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
ja: アト秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
ja: attosecond;attoseconds;as;アト秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
ja: %1 アト秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
ja[0]: %1 アト秒
ja[1]: %1 アト秒

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
ja: ゼプト秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
ja: zeptosecond;zeptoseconds;zs;ゼプト秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
ja: %1 ゼプト秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
ja[0]: %1 ゼプト秒
ja[1]: %1 ゼプト秒

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
ja: ヨクト秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
ja: yoctosecond;yoctoseconds;ys;ヨクト秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
ja: %1 ヨクト秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
ja[0]: %1 ヨクト秒
ja[1]: %1 ヨクト秒

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
ja: 分

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
ja: minute;minutes;min;分

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
ja: %1 分

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分
ja[1]: %1 分

[ctx: unit description in lists]
en: hours
ja: 時間

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
ja: hour;hours;h;時間

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
ja: %1 時間

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間
ja[1]: %1 時間

[ctx: unit description in lists]
en: days
ja: 日

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
ja: day;days;d;日

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
ja: %1 日

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
ja[0]: %1 日
ja[1]: %1 日

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
ja: 週

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
ja: week;weeks;週

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
ja: %1 週

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
ja[0]: %1 週
ja[1]: %1 週

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
ja: ユリウス年

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
ja: Julian year;Julian years;a;ユリウス年

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
ja: %1 ユリウス年

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
ja[0]: %1 ユリウス年
ja[1]: %1 ユリウス年

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
ja: うるう年

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
ja: leap year;leap years;うるう年

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
ja: %1 うるう年

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
ja[0]: %1 うるう年
ja[1]: %1 うるう年

[ctx: unit description in lists]
en: year
ja: 年

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
ja: year;years;y;年

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
ja: %1 年

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
ja[0]: %1 年
ja[1]: %1 年

en: Speed
ja: 速度

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
ja: メートル毎秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
ja: meter per second;meters per second;m/s;ms;メートル毎秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
ja: %1 メートル毎秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
ja[0]: %1 メートル毎秒
ja[1]: %1 メートル毎秒

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
ja: キロメートル毎時

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh
ja: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;キロメートル毎時

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
ja: %1 キロメートル毎時

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
ja[0]: %1 キロメートル毎時
ja[1]: %1 キロメートル毎時

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
ja: マイル毎時

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
ja: mile per hour;miles per hour;mph;マイル毎時

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
ja: %1 マイル毎時

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
ja[0]: %1 マイル毎時
ja[1]: %1 マイル毎時

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
ja: フィート毎秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
ja: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps;フィート毎秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
ja: %1 フィート毎秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
ja[0]: %1 フィート毎秒
ja[1]: %1 フィート毎秒

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
ja: インチ毎秒

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
ja: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips;インチ毎秒

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
ja: %1 インチ毎秒

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
ja[0]: %1 インチ毎秒
ja[1]: %1 インチ毎秒

[ctx: unit description in lists]
en: knots
ja: ノット

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
ja: knot;knots;kt;nautical miles per hour;ノット

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
ja: %1 ノット

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
ja[0]: %1 ノット
ja[1]: %1 ノット

[ctx: unit description in lists]
en: Mach
ja: マッハ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
ja: mach;machs;Ma;speed of sound;マッハ;音速

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
ja: マッハ %1

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
ja[0]: マッハ %1
ja[1]: マッハ %1

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
ja: 光速

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
ja: speed of light;c;光速

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
ja: %1 光速

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
ja[0]: %1 光速
ja[1]: %1 光速

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
ja: ビューフォート風力階級

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
ja: Beaufort;Bft;ビューフォート風力階級;ビューフォート;風力階級

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
ja: ビューフォート風力階級 %1

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
ja[0]: ビューフォート風力階級 %1
ja[1]: ビューフォート風力階級 %1

en: Volume
ja: 体積

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
ja: 立方ヨタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
ja: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3;立方ヨタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
ja: %1 立方ヨタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
ja[0]: %1 立方ヨタメートル
ja[1]: %1 立方ヨタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
ja: 立方ゼタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
ja: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3;立方ゼタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
ja: %1 立方ゼタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
ja[0]: %1 立方ゼタメートル
ja[1]: %1 立方ゼタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
ja: 立方エクサメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
ja: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3;立方エクサメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
ja: %1 立方エクサメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
ja[0]: %1 立方エクサメートル
ja[1]: %1 立方エクサメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
ja: 立方ペタメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
ja: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3;立方ペタメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
ja: %1 立方ペタメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
ja[0]: %1 立方ペタメートル
ja[1]: %1 立方ペタメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
ja: 立方テラメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
ja: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3;立方テラメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
ja: %1 立方テラメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
ja[0]: %1 立方テラメートル
ja[1]: %1 立方テラメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
ja: 立方ギガメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
ja: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3;立方ギガメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
ja: %1 立方ギガメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
ja[0]: %1 立方ギガメートル
ja[1]: %1 立方ギガメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
ja: 立方メガメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
ja: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3;立方メガメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
ja: %1 立方メガメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
ja[0]: %1 立方メガメートル
ja[1]: %1 立方メガメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
ja: 立方キロメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
ja: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3;立方キロメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
ja: %1 立方キロメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
ja[0]: %1 立方キロメートル
ja[1]: %1 立方キロメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
ja: 立方ヘクトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
ja: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3;立方ヘクトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
ja: %1 立方ヘクトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
ja[0]: %1 立方ヘクトメートル
ja[1]: %1 立方ヘクトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
ja: 立方デカメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
ja: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3;立方デカメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
ja: %1 立方デカメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
ja[0]: %1 立方デカメートル
ja[1]: %1 立方デカメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
ja: 立方メートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
ja: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3;立方メートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
ja: %1 立方メートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
ja[0]: %1 立方メートル
ja[1]: %1 立方メートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
ja: 立方デシメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
ja: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3;立方デシメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
ja: %1 立方デシメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
ja[0]: %1 立方デシメートル
ja[1]: %1 立方デシメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
ja: 立方センチメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
ja: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3;立方センチメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
ja: %1 立方センチメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
ja[0]: %1 立方センチメートル
ja[1]: %1 立方センチメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
ja: 立方ミリメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
ja: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3;立方ミリメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
ja: %1 立方ミリメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
ja[0]: %1 立方ミリメートル
ja[1]: %1 立方ミリメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
ja: 立方マイクロメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
ja: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3;立方マイクロメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
ja: %1 立方マイクロメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
ja[0]: %1 立方マイクロメートル
ja[1]: %1 立方マイクロメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
ja: 立方ナノメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
ja: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3;立方ナノメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
ja: %1 立方ナノメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
ja[0]: %1 立方ナノメートル
ja[1]: %1 立方ナノメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
ja: 立方ピコメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
ja: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3;立方ピコメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
ja: %1 立方ピコメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
ja[0]: %1 立方ピコメートル
ja[1]: %1 立方ピコメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
ja: 立方フェムトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
ja: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3;立方フェムトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
ja: %1 立方フェムトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
ja[0]: %1 立方フェムトメートル
ja[1]: %1 立方フェムトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
ja: 立方アトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
ja: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3;立方アトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
ja: %1 立方アトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
ja[0]: %1 立方アトメートル
ja[1]: %1 立方アトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
ja: 立方ゼプトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
ja: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3;立方ゼプトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
ja: %1 立方ゼプトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
ja[0]: %1 立方ゼプトメートル
ja[1]: %1 立方ゼプトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
ja: 立方ヨクトメートル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
ja: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3;立方ヨクトメートル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
ja: %1 立方ヨクトメートル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
ja[0]: %1 立方ヨクトメートル
ja[1]: %1 立方ヨクトメートル

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
ja: ヨタリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
ja: yottaliter;yottaliters;Yl;ヨタリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
ja: %1 ヨタリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
ja[0]: %1 ヨタリットル
ja[1]: %1 ヨタリットル

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
ja: ゼタリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
ja: zettaliter;zettaliters;Zl;ゼタリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
ja: %1 ゼタリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
ja[0]: %1 ゼタリットル
ja[1]: %1 ゼタリットル

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
ja: エクサリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
ja: exaliter;exaliters;El;エクサリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
ja: %1 エクサリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
ja[0]: %1 エクサリットル
ja[1]: %1 エクサリットル

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
ja: ペタリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
ja: petaliter;petaliters;Pl;ペタリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
ja: %1 ペタリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
ja[0]: %1 ペタリットル
ja[1]: %1 ペタリットル

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
ja: テラリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
ja: teraliter;teraliters;Tl;テラリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
ja: %1 テラリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
ja[0]: %1 テラリットル
ja[1]: %1 テラリットル

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
ja: ギガリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
ja: gigaliter;gigaliters;Gl;ギガリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
ja: %1 ギガリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
ja[0]: %1 ギガリットル
ja[1]: %1 ギガリットル

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
ja: メガリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
ja: megaliter;megaliters;Ml;メガリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
ja: %1 メガリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
ja[0]: %1 メガリットル
ja[1]: %1 メガリットル

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
ja: キロリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
ja: kiloliter;kiloliters;kl;キロリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
ja: %1 キロリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
ja[0]: %1 キロリットル
ja[1]: %1 キロリットル

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
ja: ヘクトリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
ja: hectoliter;hectoliters;hl;ヘクトリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
ja: %1 ヘクトリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
ja[0]: %1 ヘクトリットル
ja[1]: %1 ヘクトリットル

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
ja: デカリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
ja: decaliter;decaliters;dal;デカリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
ja: %1 デカリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
ja[0]: %1 デカリットル
ja[1]: %1 デカリットル

[ctx: unit description in lists]
en: liters
ja: リットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
ja: liter;liters;l;リットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
ja: %1 リットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
ja[0]: %1 リットル
ja[1]: %1 リットル

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
ja: デシリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
ja: deciliter;deciliters;dl;デシリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
ja: %1 デシリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
ja[0]: %1 デシリットル
ja[1]: %1 デシリットル

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
ja: センチリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
ja: centiliter;centiliters;cl;センチリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
ja: %1 センチリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
ja[0]: %1 センチリットル
ja[1]: %1 センチリットル

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
ja: ミリリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
ja: milliliter;milliliters;ml;ミリリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
ja: %1 ミリリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
ja[0]: %1 ミリリットル
ja[1]: %1 ミリリットル

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
ja: マイクロリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
ja: microliter;microliters;µl;ul;マイクロリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
ja: %1 マイクロリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
ja[0]: %1 マイクロリットル
ja[1]: %1 マイクロリットル

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
ja: ナノリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
ja: nanoliter;nanoliters;nl;ナノリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
ja: %1 ナノリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
ja[0]: %1 ナノリットル
ja[1]: %1 ナノリットル

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
ja: ピコリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
ja: picoliter;picoliters;pl;ピコリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
ja: %1 ピコリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
ja[0]: %1 ピコリットル
ja[1]: %1 ピコリットル

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
ja: フェムトリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
ja: femtoliter;femtoliters;fl;フェムトリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
ja: %1 フェムトリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
ja[0]: %1 フェムトリットル
ja[1]: %1 フェムトリットル

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
ja: アトリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
ja: attoliter;attoliters;al;アトリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
ja: %1 アトリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
ja[0]: %1 アトリットル
ja[1]: %1 アトリットル

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
ja: ゼプトリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
ja: zeptoliter;zeptoliters;zl;ゼプトリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
ja: %1 ゼプトリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
ja[0]: %1 ゼプトリットル
ja[1]: %1 ゼプトリットル

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
ja: ヨクトリットル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
ja: yoctoliter;yoctoliters;yl;ヨクトリットル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
ja: %1 ヨクトリットル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
ja[0]: %1 ヨクトリットル
ja[1]: %1 ヨクトリットル

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
ja: 立方フィート

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
ja: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³;立方フィート

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
ja: %1 立方フィート

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
ja[0]: %1 立方フィート
ja[1]: %1 立方フィート

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
ja: 立方インチ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
ja: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³;立方インチ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
ja: %1 立方インチ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
ja[0]: %1 立方インチ
ja[1]: %1 立方インチ

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
ja: 立方マイル

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
ja: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³;立方マイル

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
ja: %1 立方マイル

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
ja[0]: %1 立方マイル
ja[1]: %1 立方マイル

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
ja: 液量オンス

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
ja: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce;液量オンス

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
ja: %1 液量オンス

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
ja[0]: %1 液量オンス
ja[1]: %1 液量オンス

[ctx: unit description in lists]
en: cups
ja: カップ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
ja: cup;cups;cp;カップ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
ja: %1 カップ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
ja[0]: %1 カップ
ja[1]: %1 カップ

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
ja: 米液量ガロン

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
ja: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons;米液量ガロン

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
ja: %1 米液量ガロン

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
ja[0]: %1 米液量ガロン
ja[1]: %1 米液量ガロン

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
ja: 英パイント

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
ja: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p;英パイント

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
ja: %1 英パイント

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
ja[0]: %1 英パイント
ja[1]: %1 英パイント
