libplasma - en to ja translation catalogue (135 entries)

en: animation() takes one argument
ja: animation() は引数を一つだけ取ります

en: %1 is not a known animation type
ja: %1 は未知のアニメーションタイプです

en: Script initialization failed
ja: スクリプトの初期化に失敗しました

en: Unable to load the widget
ja: ウィジェットを読み込めません

en: Panel
ja: パネル

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Widget
ja: 不明なウィジェット

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: Configure...
ja: 設定...

en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Activate %1 Widget
ja: %1 ウィジェットを有効化

en: Widget Settings
ja: ウィジェットの設定

en: Remove this Widget
ja: このウィジェットを削除

en: Run the Associated Application
ja: 関連するアプリケーションを実行

en: Settings
ja: 設定

en: %1 Settings
ja: %1 の設定

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
ja: %1 の設定

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Application Launchers
ja: アプリケーションランチャー

en: Astronomy
ja: 天文学

en: Date and Time
ja: 日付と時間

en: Development Tools
ja: 開発ツール

en: Education
ja: 教育

en: Environment and Weather
ja: 環境と天気

en: Examples
ja: 例

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Fun and Games
ja: ゲーム・気晴らし

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Language
ja: 言語

en: Mapping
ja: 地図

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Online Services
ja: オンラインサービス

en: Productivity
ja: プロダクティビティ

en: System Information
ja: システム情報

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Windows and Tasks
ja: ウィンドウとタスク

en: Keyboard Shortcut
ja: キーボードショートカット

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
ja: %2 の %1

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
ja: この “%1” を削除

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
ja: %1 の設定

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
ja: %2 ウィジェットのための %1 スクリプトエンジンを作成できませんでした。

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
ja: %2 ウィジェットに必要なパッケージ ‘%1’ を開けませんでした。

en: This object could not be created.
ja: このオブジェクトを作成できませんでした。

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
ja: <qt>次の理由によりこのオブジェクトを作成できませんでした:<p>%1</p></qt>

en: Remove this Panel
ja: このパネルを削除

en: Remove this Activity
ja: このアクティビティを削除

en: Activity Settings
ja: アクティビティの設定

en: Add Widgets...
ja: ウィジェットを追加...

en: Next Widget
ja: 次のウィジェット

en: Previous Widget
ja: 前のウィジェット

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
ja: %1 のオプション

en: Fetching file type...
ja: ファイルタイプを取得中...

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Icon
ja: アイコン

en: Wallpaper
ja: 壁紙

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
ja: %1 を削除

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
ja: 本当にこの “%1” を削除しますか？

en: Could not find requested component: %1
ja: 要求されたコンポーネントが見つかりませんでした: %1

en: This plugin needs to be configured
ja: このプラグインは設定が必要です

en: Lock Widgets
ja: ウィジェットをロック

en: Unlock Widgets
ja: ウィジェットのロックを解除

en: Shortcut Settings
ja: ショートカットの設定

en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Show this group.
ja: このグループを表示

en: Hide this group.
ja: このグループを隠す

en: Expand this widget
ja: このウィジェットを展開

en: Collapse this widget
ja: このウィジェットをたたむ

en: Close
ja: 閉じる

en: This system does not support OpenGL widgets.
ja: このシステムは OpenGL ウィジェットをサポートしていません。

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
ja: お使いのマシンは OpenGL ウィジェットをサポートしていません。

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
ja: 無効

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
ja: このウィジェットに関連するアプリケーションの実行でエラーが発生しました。

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
ja: 無効なトークンです。

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
ja: 正しいパスワードが必要です。

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Unknown error.
ja: 未知のエラー。

en: Images
ja: 画像

en: Configuration Definitions
ja: 設定の定義

en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: Data Files
ja: データファイル

en: Executable Scripts
ja: 実行可能なスクリプト

en: Translations
ja: 翻訳

en: Main Config UI File
ja: メイン設定 UI ファイル

en: Configuration XML file
ja: 設定 XML ファイル

en: Main Script File
ja: メインスクリプトファイル

en: Default configuration
ja: デフォルトの設定

en: Images for dialogs
ja: ダイアログの画像

en: Generic dialog background
ja: 一般ダイアログの背景

en: Theme for the logout dialog
ja: ログアウトダイアログのテーマ

en: Wallpaper packages
ja: 壁紙パッケージ

en: Images for widgets
ja: ウィジェットの画像

en: Background image for widgets
ja: ウィジェットの背景画像

en: Analog clock face
ja: アナログ時計の文字盤

en: Background image for panels
ja: パネルの背景画像

en: Background for graphing widgets
ja: グラフウィジェットの背景

en: Background image for tooltips
ja: ツールチップの背景画像

en: Opaque images for dialogs
ja: ダイアログの不透明な画像

en: Opaque generic dialog background
ja: 一般ダイアログの不透明な背景

en: Opaque theme for the logout dialog
ja: ログアウトダイアログの不透明なテーマ

en: Opaque images for widgets
ja: ウィジェットの不透明な画像

en: Opaque background image for panels
ja: パネルの不透明な背景画像

en: Opaque background image for tooltips
ja: ツールチップの不透明な背景画像

en: Low color images for dialogs
ja: ダイアログの低ビットカラーの画像

en: Low color generic dialog background
ja: 一般ダイアログの低ビットカラーの背景

en: Low color theme for the logout dialog
ja: ログアウトダイアログの低ビットカラーのテーマ

en: Low color background image for widgets
ja: ウィジェットの低ビットカラーの背景画像

en: Low color analog clock face
ja: アナログ時計の低ビットカラーの文字盤

en: Low color background image for panels
ja: パネルの低ビットカラーの背景画像

en: Low color background for graphing widgets
ja: グラフウィジェットの低ビットカラーの背景

en: Low color background image for tooltips
ja: ツールチップの低ビットカラーの背景画像

en: KColorScheme configuration file
ja: KColorScheme 設定ファイル

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Recommended wallpaper file
ja: おすすめの壁紙ファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
ja: 下にパスワードを入力します。接続しようとするデバイスで同じパスワードを入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
ja: このユーザにすべてのサービスへのアクセスを許可する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
ja: このユーザを記憶する

en: Connect with remote widget
ja: リモートウィジェットと接続

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
ja: ネットワークでウィジェットを共有すると、他のコンピュータからこのウィジェットにアクセスして遠隔操作することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
ja: このウィジェットをネットワークで共有する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
ja: 誰でも自由にこのウィジェットにアクセスできるようにする

en: Timeout.
ja: タイムアウト。

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
ja: 無効な (ヌル) サービスです。何もできません。

en: The "%1" widget is not installed.
ja: ウィジェット “%1” はインストールされていません。

en: Server sent an invalid plasmoid package.
ja: サーバが無効なプラズモイドパッケージを送ってきました。

en: Remote Widget
ja: リモートウィジェット

en: Open Widget
ja: ウィジェットを開く

en: Reject Widget
ja: ウィジェットを拒否

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
ja: このシステムは「リモートウィジェット」機能をサポートしていないため、アクセスできませんでした。

en: search term
ja: 検索語

en: Unknown Wallpaper
ja: 不明な壁紙
