nepomuk - en to ja translation catalogue (11 entries)

en: Disk space is running low (%1 left). Suspending indexing of files.
ja: ディスク領域が少なくなりました (残り %1)。ファイルのインデックス作成を一時停止します。

en: Resuming indexing of files for fast searching.
ja: 検索を高速化するためにファイルのインデックス作成を再開します。

en: Developer
ja: 開発者

en: NepomukIndexer indexes the contents of a file and saves the results in Nepomuk
ja: NepomukIndexer はファイルの内容からインデックスを生成し、その結果を Nepomuk に保存します

en: Current maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: The URL of the file to be indexed
ja: インデックスするファイルの URL

en: Remove all indexed data of the URL provided
ja: 指定された URL から生成されたインデックス情報を削除する

[ctx: @info:status]
en: File indexer is suspended.
ja: ファイルインデクサは一時停止中です

[ctx: @info:status]
en: Indexing files for desktop search.
ja: デスクトップ検索のためにファイルのインデックスを作成しています。

[ctx: @info:status]
en: Scanning for recent changes in files for desktop search
ja: デスクトップ検索のために最近変更されたファイルを走査中

[ctx: @info:status]
en: File indexer is idle.
ja: ファイルインデクサは待機中です
