kmix - en to ja translation catalogue (109 entries)

en: Audio Setup
ja: オーディオ設定

en: Hardware &Information
ja: ハードウェア情報(&I)

en: Hide Mixer Window
ja: ミキサーウィンドウを隠す(&H)

en: Configure &Channels...
ja: チャンネルを設定(&N)...

en: Select Master Channel...
ja: マスターチャンネルを選択...

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Mute
ja: ミュート

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
ja: ビューを追加できません - GUIProfile が不正です。

en: View already exists. Cannot add View.
ja: ビューが既に存在します。ビューを追加できません。

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
ja: マスターデバイスを含むサウンドカードが取り外されています。カード %2 のコントロール %1 に変更します。

en: The last soundcard was unplugged.
ja: 前回のサウンドカードが取り外されています。

en: Mixer Hardware Information
ja: ミキサーのハードウェア情報

en: The helper application is either not installed or not working.
ja: ヘルパーアプリケーションがインストールされていないか、正常に動いていません。

en: Error
ja: エラー

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
ja: kmixctrl - kmix の音量を保存/復元するユーティリティ

en: Save current volumes as default
ja: 現在の音量をデフォルトとして保存

en: Restore default volumes
ja: デフォルトの音量を復元

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
ja: KMix - フル機能の KDE ミニミキサー

en: PulseAudio support
ja: PulseAudio サポート

en: Temporary maintainer
ja: 臨時のメンテナ

en: *BSD fixes
ja: *BSD の修正

en: Mute and volume preview, other fixes
ja: ミュートと音量のプレビュー、その他の修正

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
ja: emu10k1 ベースのサウンドカードのサポートを改善

en: TerraTec DMX6Fire support
ja: TerraTec DMX6Fire サポート

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
ja: KMix が既に実行中であれば、KMix のメインウィンドウの再表示を阻止する

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
ja: あなたには ALSA ミキサーデバイスにアクセスする権限がありません。
    ALSA デバイスがすべて適切に作成されているか確認してください。

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
ja: ALSA ミキサーが見つかりません。
    サウンドカードがインストールされていて、
    サウンドドライバがロードされているか確認してください。

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
ja: kmix: ミキサーデバイスにアクセスする権限がありません。
    OS のマニュアルを参照してアクセスを可能にしてください。

en: kmix: Could not write to mixer.
ja: kmix: ミキサーに書き込めません。

en: kmix: Could not read from mixer.
ja: kmix: ミキサーから読み込めません。

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
ja: kmix: ミキサーが見つかりません。
    サウンドカードがインストールされていて、
    サウンドドライバがロードされているか確認してください。

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
ja: kmix: 不明なエラー。このエラーの再現方法を報告してください。

en: Recording level of the microphone input.
ja: マイク入力の録音レベル。

en: Playback Streams
ja: 再生ストリーム

en: PhoneIn
ja: Phone In

en: PhoneOut
ja: Phone Out

en: unknown
ja: 不明

en: unused
ja: 未使用

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
ja: kmix: あなたにはミキサーデバイスにアクセスする権限がありません。
    アクセスを可能にするには root でログインして
    chmod a+rw /dev/mixer* を実行してください。

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
ja: kmix: ミキサーが見つかりません。
    サウンドカードがインストールされていて、
    サウンドカードのドライバがロードされているか確認してください。
    Linux ではドライバをロードするために
    insmod を使う必要があるかもしれません。
    商用版の OSS を使っている場合は
    soundon を使ってください。

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
ja: kmix: ミキサーが見つかりません。
    サウンドカードがインストールされていて、
    サウンドカードのドライバがロードされているか確認してください。
    Linux ではドライバをロードするために
    insmod を使う必要があるかもしれません。
    4front の OSS4 を使っている場合は
    soundon を使ってください。

en: Unknown Application
ja: 不明なアプリケーション

en: Playback Devices
ja: 再生デバイス

en: Capture Devices
ja: キャプチャデバイス

en: Capture Streams
ja: キャプチャストリーム

en: Master Volume
ja: マスター音量

en: Internal Speaker
ja: 内部スピーカー

en: Headphone
ja: ヘッドフォン

en: Record Monitor
ja: 録音モニタ

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
ja: kmix: あなたにはミキサーデバイスにアクセスする権限がありません。
    /dev/audioctl をアクセスできるようシステム管理者に修正を依頼してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customColors)
en: &Use custom colors
ja: カスタム色を使う(&U)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeColors)
en: Active
ja: アクティブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: &Silent:
ja: 小音量(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoad)
en: &Loud:
ja: 大音量(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: &Background:
ja: 背景(&B):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mutedColors)
en: Muted
ja: ミュート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Lou&d:
ja: 大音量(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Backgrou&nd:
ja: 背景(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Silen&t:
ja: 小音量(&T):

en: Sound drivers supported:
ja: サウンドドライバは次をサポートしています:

en: Sound drivers used:
ja: サウンドドライバは次を使用しています:

en: All controls
ja: すべてのコントロール

en: Only playback controls
ja: 再生コントロールのみ

en: Only capture controls
ja: キャプチャコントロールのみ

en: Add View
ja: ビューを追加

en: Select mixer:
ja: ミキサーを選択:

en: Current mixer
ja: 現在のミキサー

en: Select the design for the new view:
ja: 新しいビューのデザインを選択:

en: Select Master Channel
ja: マスターチャンネルを選択

en: Current mixer:
ja: 現在のミキサー:

en: Select the channel representing the master volume:
ja: マスター音量を表すチャンネルを選択:

en: Visible channels
ja: 表示するチャンネル

en: Available channels
ja: 利用可能なチャンネル

en: Volume Control
ja: 音量のコントロール

en: M&ute
ja: ミュート(&U)

en: Mixer cannot be found
ja: ミキサーが見つかりません

en: Volume at %1%
ja: 音量 %1%

en:  (Muted)
ja:  (ミュート)

en: Configure
ja: 設定

en: Restore volumes on login
ja: ログイン時に前回の音量設定を復元する(&R)

en: &Horizontal
ja: 水平方向(&H)

en: &Vertical
ja: 垂直方向(&V)

en: Behavior
ja: 挙動

en: Visual
ja: 外観

en: Show &tickmarks
ja: 目盛を表示する(&T)

en: Enable/disable tickmark scales on the sliders
ja: スライダーの目盛を有効/無効にします。

en: Show &labels
ja: ラベルを表示する(&L)

en: Enables/disables description labels above the sliders
ja: スライダー上部の説明ラベルを有効/無効にします。

en: Slider orientation:
ja: スライダーの向き:

en: &Dock in system tray
ja: システムトレイに配置する(&D)

en: Docks the mixer into the KDE system tray
ja: KDE のシステムトレイにミキサーを配置します。

en: &Hide
ja: 隠す(&H)

en: C&onfigure Shortcuts...
ja: ショートカットを設定(&O)...

en: &Split Channels
ja: 左右のチャンネルを分離する(&S)

en: &Muted
ja: ミュート(&M)

en: Set &Record Source
ja: 録音源として設定(&R)

en: Mo&ve
ja: 移動(&V)

en: Toggle Mute
ja: ミュートの切り替え

en: capture
ja: キャプチャ

en: Capture/Uncapture %1
ja: キャプチャ %1 開始/停止

en: Mute/Unmute %1
ja: %1 をミュート/ミュート解除

en: Capture
ja: キャプチャ

en: %1 (capture)
ja: %1 (キャプチャ)

en: &Channels
ja: チャンネル(&C)

en: Device Settings
ja: デバイスの設定

en: Mixer
ja: ミキサー

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)
