kopete - en to ja translation catalogue (3188 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
ja: 私は物覚えがよい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
ja: 名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
ja: 説明

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
ja: <h2>Kopete へようこそ</h2><p>どのメッセージサービスに接続しますか？</p>

en: Step Two: Account Information
ja: ステップ 2: アカウント情報

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
ja: <h2>おめでとうございます</h2><p>アカウントの設定が完了しました。「設定」メニューの「設定」でさらにアカウントを追加できます。「完了」ボタンをクリックしてください。</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
ja: プロトコル %1 のプラグインを読み込めませんでした。

en: Error While Adding Account
ja: アカウント追加中にエラー

en: This protocol does not currently support adding accounts.
ja: このプロトコルは、アカウントの追加をサポートしていません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
ja: ステップ 1: メッセージサービスを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
ja: <h2>アカウント追加ウィザードへようこそ!</h2>
    <p>メッセージサービスを下の一覧から選んでください。</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
ja: 完了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
ja: <h2>おめでとうございます!</h2>
    <p>アカウントの設定が完了しました。「完了」をクリックしてください。</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
ja: このアカウントでカスタム色を使用

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
ja: アカウントはプロトコルアイコンで区別されます。しかし、同じプロトコルで複数のアカウントを持っている場合、アイコンにカラーフィルタをかけて区別することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
ja: このアカウントにカスタム色を使う(&C):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
ja: アカウントのカスタム色を選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
ja: 「完了」を押すと直ちに接続します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
ja: これをチェックすると、「完了」を押すと直ちにあなたのアカウントを接続します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
ja: 今すぐ接続(&N)

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Save Conversation
ja: 会話を保存

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
ja: <qt><b>%1</b> を書き込みのために開けませんでした。</qt>

en: Error While Saving
ja: 保存中にエラー

en: User Has Left
ja: ユーザは離席しました

en: Chat style could not be found, or is invalid.
ja: チャットスタイルが見つからなかったか、不正です。

en: Save File as
ja: 名前を付けて保存

en: Wav file (*.wav)
ja: Wav ファイル (*.wav)

en: Chat Text Edit Part
ja: チャットテキスト編集コンポーネント

en: A simple rich text editor part
ja: 簡単なリッチテキストエディタ

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
ja: <qt>たった今 <b>%1</b> からメッセージを受信しました。本当にこのチャットを閉じますか？</qt>

en: Unread Message
ja: 未読メッセージ

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
ja: チャットを消去

en: <qt>You are about to leave the groupchat session <b>%1</b>.<br />You will not receive future messages from this conversation.</qt>
ja: <qt>グループチャットセッション <b>%1</b> から退室しようとしています。<br/>この後ここでの会話を聞くことはできません。</qt>

en: Closing Group Chat
ja: グループチャットを閉じる

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
ja: チャットを閉じる

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
ja: <qt>たった今 <b>%1</b> からメッセージを受信しました。本当にこのチャットを閉じますか？</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
ja: 送信中のメッセージがありますが、このチャットを閉じると、送信は中止されます。本当にこのチャットを閉じますか？

en: Message in Transit
ja: 送信中のメッセージ

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
ja[0]: 1 人がチャット中
ja[1]: %1 人がチャット中

en: %1 is typing a message
ja: %1 はメッセージを入力中

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
ja: %1 がメッセージを入力中

en: %1 is now known as %2
ja: %1 は現在 %2 です

en: %1 has joined the chat.
ja: %1 がチャットに参加しました。

en: %1 has left the chat.
ja: %1 がチャットを離れました。

en: %1 has left the chat (%2).
ja: %1 がチャットを離れました。(%2)

en: You are now marked as %1.
ja: あなたは %1 と記されました。

en: %2 is now %1.
ja: %2 は現在 %1 です。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
ja: 参加者

[ctx: @action:button]
en: Send
ja: 送信

[ctx: @info:status]
en: Ready.
ja: 準備完了。

en: &Send Message
ja: メッセージを送信(&S)

en: Send File...
ja: ファイルを送信...

en: Close All Chats
ja: すべてのチャットを閉じる

en: &Activate Next Active Tab
ja: 次のアクティブなタブをアクティブにする(&A)

en: &Activate Next Tab
ja: 次のタブをアクティブにする(&A)

en: &Activate Previous Tab
ja: 前のタブをアクティブにする(&A)

en: Nic&k Completion
ja: ニックネームの補完(&K)

en: &Detach Chat
ja: チャットを切り離す(&D)

en: Close &All But This Tab
ja: このタブ以外のすべてを閉じる(&A)

en: &Move Tab to Window
ja: タブをウィンドウへ移動(&M)

en: &Tab Placement
ja: タブの位置(&T)

en: Previous History
ja: 前の履歴

en: Next History
ja: 次の履歴

en: Automatic Spell Checking
ja: 自動スペルチェック

en: Show Participants
ja: 参加者を表示

en: Co&ntacts
ja: コンタクト(&N)

en: Toolbar Animation
ja: ツールバーのアニメーション

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じます

en: More...
ja: 次...

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
ja: チャット(&C)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
ja: フォーマット(&F)

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
ja: タブ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
ja: チャットツールバー

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
ja: 状態

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
ja: 書式ツールバー

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Name of a Adium/Kopete chat window style.
ja: Adium/Kopete チャットウィンドウのスタイル名。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Group consecutive messages from the same user as one block.
ja: 同じユーザからの連続するメッセージを一つのブロックとしてグループ化する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Text color used when highlighting.
ja: 強調するときのテキスト色

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Background color used when highlighting.
ja: 強調するときの背景色

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
ja: チャットのテキスト色。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
ja: チャットの背景色。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
ja: チャットのリンクの色。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
ja: チャットのフォント。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Play
ja: 再生

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: << Prev
ja: << 前へ

en: (0) Next >>
ja: (0) 次へ >>

en: &Set Font...
ja: フォントを設定(&S)...

en: Set Text &Color...
ja: テキスト色を設定(&C)...

en: Set &Background Color...
ja: 背景色を設定(&B)...

en: (%1) Next >>
ja: (%1) 次へ >>

en: Cl&ose Chat
ja: チャットを閉じる(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
ja: 送信

en: Reply
ja: 返信

en: Add Smiley
ja: 顔文字を挿入

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ja: フォーマット(&O)

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
ja: 配置(&A)

en: Enable &Rich Text
ja: リッチテキストを有効にする(&R)

en: Reset Font And Color
ja: フォントと色をリセット

en: Modify Account
ja: アカウントを編集

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
ja: 本当にアカウント “%1” を削除しますか？

en: Remove Account
ja: アカウントを削除

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
ja: 本当に分身 “%1” を削除しますか？

en: Remove Identity
ja: 分身を削除

en: Before removing the identity %1, the following accounts must be assigned to another identity:
ja: 分身 “%1” を削除する前に以下のアカウントを他の分身に割り当てなければなりません:

en: Select an identity for the account:
ja: アカウントで使用する分身を選択:

en: New Identity
ja: 新しい分身

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
ja: “%1” のコピー

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
ja: “%2” のコピー %1

en: &Add Account...
ja: アカウントを追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
ja: アカウントを編集(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
ja: アカウントを削除(&R)

en: &Switch Identity...
ja: 分身を切り替え(&S)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
ja: 色を設定(&O)...

en: Add &Identity...
ja: 分身を追加(&I)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
ja: 分身をコピー(&C)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
ja: 分身を編集(&O)...

en: R&emove Identity
ja: 分身を削除(&E)

en: Set &Default
ja: デフォルトにする(&D)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
ja: アカウント管理

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
ja: このウィジェットはあなたの分身とアカウントを階層的に表示します。設定済みの分身には、それぞれに関連付けられているアカウントが表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
ja: アカウント ID

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
ja: <span style=" font-style:italic;">全体の接続に含めるものにチェックを入れます</span>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
ja: <span style=" font-style:italic;">リストの一番上にあるものが最優先です</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
ja: アカウント

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
ja: 新しいアカウントを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
ja: 選択したアカウントを削除

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
ja: 選択したアカウントを編集

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
ja: アカウントのプロパティを編集します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
ja: 選択したアカウントを他の分身に関連付けます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Each account is associated with exactly one identity. You can use this button to change the association and switch an account to a different identity
ja: 各アカウントは一つの分身に関連付けられています。このボタンを使って関連付けられている分身を他のものに変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
ja: 分身を切り替え(&I)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
ja: このアカウントにカスタム色を設定します

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
ja: 分身

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
ja: 新しい分身を追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
ja: 分身を追加(&D)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
ja: 既存の分身を元にして新しい分身を作成

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
ja: 選択した分身を削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
ja: 削除(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
ja: 選択した分身を編集

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
ja: アカウントのプロパティを編集します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
ja: 選択した分身をデフォルトの分身に設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
ja: デフォルトにする(&S)

en: Contact List
ja: コンタクトリスト

en: Colors && Fonts
ja: 色とフォント

en: Advanced
ja: 詳細

en: Layout
ja: レイアウト

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
ja: コンタクトリストの詳細設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
ja: コンタクトリストのアニメーション表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
ja: コンタクトリスト項目への変更をアニメーション表示する(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
ja: コンタクトの登場・退場をフェードイン/アウトする(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
ja: コンタクトの登場・退場をフォールドイン/アウトする(&L)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
ja: コンタクトリストを自動的に隠す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
ja: コンタクトリストを自動的に隠す(&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Since vertical scrollbars occupy space, we introduced this auto-hide feature. The vertical scrollbar will not be available until you move your mouse over the contact list.<br>
    (<b>Disabled</b> if "<b>Hide vertical scrollbar</b>" option is selected above.)
ja: <qt>縦のスクロールバーは場所を取るので、この自動隠しの機能を導入しました。縦のスクロールバーは、コンタクトリスト上にマウスを移動するまで表示されません。<br/>
    (上の「縦のスクロールバーを隠す」オプションが選択されていない場合)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
ja: 縦のスクロールバーを自動的に隠す(&S)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
ja: コンタクトリストとスクロールバーの自動隠しのタイムアウト値

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
ja:  秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
ja: ウィンドウからカーソルが外れた後

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
ja: スクリーン上のコンタクトの数に合わせてコンタクトリストを自動的にリサイズする(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
ja: カスタムフォント(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
ja: 通常のフォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
ja: 小さいフォント:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_greyIdleMetaContacts)
en: Tint &idle contacts:
ja: アイドルなコンタクトを別色で表示する(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
ja: グループ名(&G):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
ja: コンタクトリストの外観

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
ja: グループ順序:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
ja: 手動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
ja: コンタクトの順序:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
ja: コンタクトの写真があれば使う(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
ja: 縁取り

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
ja: 角を丸くする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
ja: メタコンタクトをグループごとに配置する(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
ja: 木構造の枝を表示する(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
ja: コンタクトをインデントする(&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
ja: 常に縦のスクロールバーを無効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
ja: 縦のスクロールバーを隠す(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
ja: ステータスバーにアカウントではなく分身を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
ja: ツールチップの項目を変更(&T)...

en: Show Icon
ja: アイコンを表示

en: Unsaved data?
ja: 未保存のデータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
ja: レイアウト名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
ja: プレビュー

en: Optimal width
ja: 最適な幅

en: Small
ja: 小さい

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Center
ja: 中央

en: Alignment
ja: 配置

en: Width
ja: 幅

en: Tooltip Editor
ja: ツールチップエディタ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
ja: この矢印を使ってリスト中の項目の順序を変更します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
ja: この矢印を使ってコンタクトのツールチップに表示する項目を追加したり削除したりします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
ja: 左右の矢印ボタンを使ってコンタクトのツールチップに表示する項目を右側に移動します。項目の順序は上下の矢印を使って変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
ja: ここでコンタクトのツールチップをカスタマイズできます

en: Reset sliders & options to default values
ja: スライダーとオプションをデフォルトの値にリセット

en: Execute
ja: 実行

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AVDeviceConfig_VideoDevice)
en: Video
ja: 映像

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
ja: デバイス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
ja: デバイス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
ja: 入力:

[ctx: Label of a combo box containing video standards like PAL-B, NTSC-M, etc]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, standardLabel)
en: Standard:
ja: 規格:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
ja: 映像入力に使用するデバイスを選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mInputKComboBox)
en: Select from multiple inputs provided by some devices
ja: いくつかのデバイスが提供する複数の入力から選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
ja: 使用するビデオの規格を選択

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
ja: スライダー

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
ja: オプション(&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
ja: 動作

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
ja: 全般(&G)

en: &Events
ja: イベント(&E)

en: A&way Settings
ja: 不在設定(&W)

en: Cha&t
ja: チャット(&T)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
ja: 自動不在モード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
ja: 自動的に不在通知を出す(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
ja: 次の時間ユーザの活動がなかった場合

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
ja: 分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
ja: 活動を検知したら自動的に復帰する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
ja: 自動不在メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
ja: 最後に使用した不在メッセージを表示(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
ja: 次の不在メッセージを表示(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
ja: タイトル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
ja: メッセージ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
ja: チャット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
ja: イベントをチャットウィンドウに表示する(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
ja: 自分のニックネームを含むメッセージを強調表示する(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spellCheck)
en: E&nable automatic spell checking by default
ja: デフォルトで自動スペルチェックを有効にする(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_richTextByDefault)
en: E&nable rich text by default
ja: デフォルトでリッチテキストを有効にする(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
ja: 常にタブを表示する(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
ja: インターフェース設定(&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
ja: チャットウィンドウのグループ化ポリシー(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
ja: チャットごとに別のウィンドウが開きます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
ja: すべてのメッセージを新しいチャットウィンドウで開く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
ja: 同じアカウントからのメッセージを同じチャットウィンドウにまとめる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
ja: すべてのメッセージを同じチャットウィンドウにまとめる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
ja: 同じグループのコンタクトからのメッセージを同じチャットウィンドウにまとめる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
ja: 同じメタコンタクトからのメッセージを同じチャットウィンドウにまとめる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
ja: メッセージの日付を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
ja: 次の文字数より長いコンタクト名を切り詰める(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
ja: チャットウィンドウに表示する行数を制限し、複雑なレイアウト時のスピードを改善します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
ja: チャットウィンドウの最大行数(&X):

en: Animation is not possible as your Qt version does not support the mng video format.
ja: インストールされている Qt のバージョンが MNG 動画フォーマットをサポートしていないため、アニメーション表示はできません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
ja: イベント

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
ja: 通知

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
ja: 新着メッセージでシステムトレイのアニメーションを表示します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
ja: 新しいメッセージが届いたときにシステムトレイのアニメーションを表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
ja: システムトレイアイコンのアニメーションを表示する(&Y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
ja: 点滅しているシステムトレイアイコンの左クリックでメッセージを開く (通常はコンタクトリストを復元/最小化)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: A left mouse click on the flashing system tray icon opens the incoming message instead of restoring/minimizing the contact list (e.g. to check who is sending messages). A middle click always opens this message.
ja: 点滅しているシステムトレイアイコンを左クリックすることでメッセージを開き、メッセージの送信者を確認することができます (通常はコンタクトリストを復元/最小化します)。マウスの中クリックは常にメッセージを開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
ja: マウスの左クリックでメッセージを開く(&L)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
ja: 開いているチャットに新しいメッセージが届いたときにコンタクトリストまたはシステムトレイにアニメーションを表示します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
ja: 開いているチャットの新着メッセージでアニメーションを表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: The "Ignore" button of the new message popup closes the chat window for the sender
ja: 新着通知ポップアップ中の「無視」ボタンで送信者のチャットウィンドウを閉じる

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: If there is already a chat window opened for the sender of the message displayed in the new message popup the "Ignore" button will close this chat window.
ja: 新着通知ポップアップに表示されているメッセージの送信者用のチャットウィンドウが既に開いている場合は、「無視」ボタンでそのチャットウィンドウを閉じます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
ja: 新着通知ポップアップ中の「無視」ボタンでチャットを閉じる(&G)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Notify only highlighted messages in group chats
ja: グループチャットの強調されているメッセージのみ通知します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: In very active group chats, important messages can be singled out by preventing notifications for non-highlighted messages.
ja: 非常に活発なグループチャットで、強調されていないメッセージに対する通知を無効にすることにより、重要なメッセージを選び出すことができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Exclude non-&highlighted messages in group chats
ja: グループチャットの強調されていないメッセージを除く(&H)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Use the same notifications for events in the active chat window and other chat windows on the current desktop (usually less intrusive)
ja: 現在のデスクトップのアクティブでないチャットウィンドウにも、アクティブなチャットウィンドウと同じ通知を行います (通常は通知の回数が減ります)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: If activated, events for chat windows that are on the current desktop will be handled like events in the active chat window: The system tray icon and the sender icon in the contact list are not animated and the "Incoming Message for Active Chat" event is used for the notification. Chat windows on other desktops will trigger notifications.
    If not activated, all chat windows except the active one will notify you that an event has occurred using animations (if activated) and the "Incoming Message" event.
ja: <p>これを有効にすると、現在のデスクトップのすべてのチャットウィンドウのイベントがアクティブなチャットウィンドウのイベントと同様に扱われます。新着メッセージはすべて「アクティブなチャットの受信メッセージ」として通知され、システムトレイアイコンやコンタクトリストの送信者アイコンのアニメーションは表示されません。</p><p>有効にしなれば、アクティブでないチャットウィンドウの新着メッセージは「受信メッセージ」として通知され、オプションが有効になっていればアニメーションが表示されます。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Treat all chats on the current des&ktop like active chats
ja: 現在のデスクトップのすべてのチャットをアクティブと見なす(&K)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
ja: その他

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
ja: アカウントの状態が「不在」のときもイベントを有効にします

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable notification events even if your account status is "Away" or less available, e.g. "Not Available" or "Do not Disturb". Note: This does not affect the flashing of the system tray icon.
ja: あなたのアカウントが「不在」や「取り込み中」のようなチャットできない状態であっても、通知イベントを有効にします。これはシステムトレイアイコンの点滅には影響しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
ja: 不在時もイベントを有効にする(&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
ja: メッセージを開いたときに、そのメッセージの送信者用のチャットウィンドウがあるデスクトップに切り替えます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: If there is already a chat window open for the sender of the message, opening his/her message will cause a switch to the desktop which contains this chat window.
ja: メッセージ送信者用のチャットウィンドウが既に開いている場合、メッセージを開くことで、このチャットウィンドウを含むデスクトップに切り替えます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
ja: メッセージを開いたときに、そのチャットのあるデスクトップに切り替える(&T)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
ja: 新着メッセージでウィンドウ/タブを前面に表示します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: If there is already a chat window opened for the sender of an incoming message this window will be put on the current desktop and in front of all other windows.
ja: メッセージ送信者用のチャットウィンドウが既に存在する場合、そのウィンドウを現在のデスクトップの他のすべてのウィンドウより前面に配置します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
ja: 新着メッセージでウィンドウを前面に表示する(&R)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
ja: システムトレイ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
ja: システムトレイにアイコン表示します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
ja: 標準設定では、新しいメッセージが届くとシステムトレイアイコンがアニメーションを使って通知します。アイコンをマウスの左または中ボタンでクリックすると、メッセージが新しいチャットウィンドウに表示されます。通知ポップアップ中の「表示」ボタンでも同じ操作ができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
ja: システムトレイにアイコン表示する(&T)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
ja: メインウィンドウをシステムトレイに最小化して起動します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
ja: メインウィンドウを表示せずに起動します。見えるのはシステムトレイのアイコンだけです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
ja: メインウィンドウを表示せずに起動する(&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
ja: メッセージ処理

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
ja: 受信メッセージをすぐに開きます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
ja: チャットウィンドウが開いていない場合、新しいメッセージが届くと同時に新しいウィンドウを開きます。既にその送信者用のチャットウィンドウが開いている場合は、そこにメッセージを表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
ja: すぐにメッセージを開く(&Y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
ja: 受信メッセージをキューにためます

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Store new incoming messages in a message queue. New messages are messages that cannot be displayed in an already open chat window. Only queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations.
ja: 新着メッセージをメッセージキューに貯蔵します。新着メッセージとは、既に開いているチャットウィンドウに表示できないメッセージです。キューに入っているメッセージだけが、チャットウィンドウとシステムトレイアイコンのアニメーションによる通知の対象になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
ja: メッセージキューを使う(&Q)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
ja: 未読メッセージもキューに追加します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Unread messages are messages that will be displayed in an already opened but inactive chat window. Only incoming queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations. With this option disabled only new incoming messages are queued, i.e. messages that cannot be displayed in an already open chat window.
ja: 未読メッセージとは、既に開いているがアクティブではないチャットウィンドウに表示されるメッセージです。メッセージキューに入った受信メッセージだけが、チャットウィンドウとシステムトレイアイコンのアニメーションによる通知の対象になります。このオプションを無効にすることで、既に開いているチャットウィンドウに表示できない新着メッセージだけがメッセージキューに追加されるようになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
ja: 未読メッセージをキューに追加する(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
ja: 初期状態

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
ja: 初期状態をセットします

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
ja: Kopete の起動時にコンピュータがオンラインであれば、すべてのアカウントをここで選択した状態にセットします。除外するアカウントは、アカウントのプロパティで設定できます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
ja: オフライン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
ja: オンライン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
ja: 不在

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
ja: 取り込み中

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
ja: 潜伏中

en: &Style
ja: スタイル(&S)

en: &Emoticons
ja: 感情アイコン(&E)

en: (No Variant)
ja: (関連スタイルなし)

en: Choose Chat Window Style to Install
ja: インストールするチャットウィンドウのスタイルを選択

en: The specified archive cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
ja: 指定されたアーカイブを開くことができませんでした。
    アーカイブが有効な ZIP か TAR アーカイブであることを確認してください。

en: Cannot Open Archive
ja: アーカイブを開けません

en: Could not find a suitable place to install the chat window style.
ja: チャットウィンドウのスタイルをインストールするのに適当な場所がありませんでした。

en: Cannot Find Styles Directory
ja: スタイルディレクトリがありません

en: The specified archive does not contain a valid chat window style.
ja: 指定されたアーカイブには有効なチャットウィンドウのスタイルが含まれていません。

en: Invalid Style
ja: 不正なスタイル

en: The chat window style was successfully installed.
ja: チャットウィンドウのスタイルをインストールしました。

en: Install Successful
ja: インストール成功！

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
ja: チャットウィンドウのスタイルをインストール中に未知のエラーが発生しました。

en: Unknown Error
ja: 未知のエラー

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
ja: チャットウィンドウのスタイル <resource>%1</resource> を削除しました。

[ctx: @info]
en: An error occurred while trying to delete the <resource>%1</resource> Chat Window Style. Your account might not have permission to remove it.
ja: チャットウィンドウのスタイル <resource>%1</resource> を削除する際にエラーが発生しました。あなたのアカウントに削除する権限がないのかもしれません。

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
ja: スタイル <resource>%1</resource> のインストール

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
ja: 指定されたアーカイブ <filename>%1</filename> を開くことができませんでした。
    アーカイブが有効な ZIP か TAR アーカイブであることを確認してください。

[ctx: @info]
en: Could not find a suitable place to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
ja: チャットウィンドウのスタイル <resource>%1</resource> をインストールするのに適当な場所がありませんでした。

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> does not contain a valid Chat Window Style.
ja: 指定されたアーカイブ <filename>%1</filename> には有効なチャットウィンドウのスタイルが含まれていません。

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
ja: チャットウィンドウのスタイル <resource>%1</resource> をインストール中に未知のエラーが発生しました。

en: One Chat Window Style package has been installed. | %1 Chat Window Style packages have been installed.
ja[0]: チャットウィンドウのスタイルをインストールしました。
ja[1]: %1 個のチャットウィンドウのスタイルをインストールしました。

en: Jack
ja: ジャック

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
ja: セッションのプレビュー

en: Hello, this is an incoming message :-)
ja: こんにちは、これは受信メッセージです :-)

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
ja: こんにちは、これは連続する受信メッセージです :-)

en: Ok, this is an outgoing message
ja: 了解、こちらは送信メッセージです

en: Ok, an outgoing consecutive message.
ja: 了解、こちらは連続する送信メッセージです

en: Message that is being sent.
ja: 送信中のメッセージです。

en: Delivered message.
ja: 配信されたメッセージです。

en: Message that cannot be delivered.
ja: 配信できなかったメッセージです。

en: Here is an incoming colored message.
ja: これはカラーの受信メッセージです

en: This is an internal message
ja: これは内部メッセージです

en: performed an action
ja: アクションを実行しました

en: This is a highlighted message
ja: これは強調されたメッセージです

en: Hello, this is an incoming file transfer request
ja: こんにちは、これは受信したファイル転送要求です

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
ja: こんにちは、受信した無効化されたファイル転送要求です

en: Bye
ja: じゃあね

en: Configure Emoticon Themes
ja: 感情アイコンテーマの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
ja: フォント

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
ja: チャットウィンドウの通常のフォント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
ja: 通常のフォント(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
ja: システムフォントを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
ja: カスタムフォントを使う:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
ja: 強調表示の前景色(&H):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
ja: 強調されたメッセージのテキスト色

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
ja: チャットウィンドウの背景の色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
ja: 背景色(&B):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
ja: 強調されたメッセージの背景色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
ja: 強調表示の背景色(&K):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
ja: チャットウィンドウのリンクの色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
ja: リンクの色(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
ja: フォーマットの変更

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
ja: これをチェックすると、メッセージ中の感情アイコンが画像に置き換えられます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: U&se the following emoticon theme:
ja: 以下の感情アイコンテーマを使う(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
ja: 感情アイコンの管理(&M)...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
ja: チャットウィンドウの外観

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
ja: 表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
ja: 連続するメッセージをグループ化する(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
ja: チャットルームではコンパクトなスタイルを使う(&M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
ja: スタイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
ja: 関連スタイル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
ja: インターネットから新しいチャットウィンドウのスタイルを取得します

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
ja: 新規(&G)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
ja: インストール(&I)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: General Plugins
ja: 一般プラグイン

en: &Manager
ja: 管理(&M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
ja: オンライン状態メニュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
ja: プロトコルのオンライン状態メニュー:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
ja: 汎用状態メニューとして

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: Only Statuses With Matching Category
ja: マッチするカテゴリの状態のみ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: All Statuses With Parent Category
ja: すべての状態とそのカテゴリ

en: Free For Chat
ja: チャットできます

en: Extended Away
ja: 長期の不在

en: Idle
ja: アイドル

en: Do Not Change
ja: 変更しない

en: New Status
ja: 新しい状態

en: New Group
ja: 新しいグループ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
ja: グループを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
ja: 表示名

en: Status Title
ja: 状態名

en: Status Message
ja: 状態メッセージ

en: Contact Icons
ja: コンタクトのアイコン

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
ja: レイアウト「%1」はデフォルトの一つで削除することはできません。

en: Cannot Delete Default Layouts
ja: デフォルトの配置を削除するこはできません

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
ja: <qt>このコンタクトは既にコンタクトリストに入っています。これは <b>%1</b> の子コンタクトです。</qt>

en: <qt>Are you sure you want to merge meta contacts?
    <b>%1</b>
ja: <qt>本当にメタコンタクトをマージしますか？
    “%1”

en: Meta Contact Merge
ja: メタコンタクトをマージする

en: Select Address Book
ja: アドレス帳を選択

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
ja: コンタクトを選択

en: No writeable address book resource found.
ja: 書き込み可能なアドレス帳が見つかりません。

en: Add or enable one using the KDE System Settings.
ja: KDE システム設定を使って追加または有効にしてください。

en:  (already in address book)
ja:  (既にアドレス帳に存在)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
ja: このウィザードは、インスタントメッセージのコンタクトを KDE アドレス帳にエクスポートするお手伝いをします。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
ja: アドレス帳を選択(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
ja: 選択されたコンタクトが、KDE アドレス帳に追加されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
ja: すべて選択解除(&D)

en: <Not Set>
ja: <設定なし>

en: Export to Address Book
ja: アドレス帳にエクスポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
ja: Kopete で指定されたデータを使用してアドレス帳のフィールドを埋める

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
ja: アドレス帳とマージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
ja: ファーストネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
ja: 自宅電話:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
ja: 会社電話:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
ja: 携帯電話:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
ja: ラストネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
ja: メールアドレス:

en: Create New Group...
ja: 新しいグループを作成...

en: &Move To
ja: 移動先(&M)

en: &Copy To
ja: コピー先(&C)

en: Merge Meta Contacts
ja: メタコンタクトをマージ

en: Send Email...
ja: メールを送信...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
ja: コンタクトを追加(&A)

en: Select Account
ja: アカウントを選択

en: Add to Your Contact List
ja: コンタクトリストに追加

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: Please enter the name for the new group:
ja: 新しいグループの名前を入力:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
ja: <qt>本当にコンタクト “%1” をコンタクトリストから削除しますか？</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
ja: <qt>本当にグループ “%1” と、それに属するすべてのコンタクトを削除しますか？</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
ja: 本当にこれらのコンタクトをコンタクトリストから削除しますか？

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
ja: 本当にこれらのグループとコンタクトを削除しますか？

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
ja: KDE アドレス帳にはこのコンタクトのメールアドレスがありません。

en: No Email Address in Address Book
ja: アドレス帳にメールアドレスがありません

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
ja: このコンタクトは KDE アドレス帳にありませんでした。プロパティダイアログでコンタクトが選択されていることを確認してください。

en: Not Found in Address Book
ja: アドレス帳にありませんでした

en: Rename Contact
ja: コンタクト名を変更

en: Remove Contact
ja: コンタクトを削除

en: Send Single Message...
ja: 単一メッセージを送信...

en: &Add Subcontact
ja: 副コンタクトを追加(&A)

en: Rename Group
ja: グループ名を変更

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Send Message to Group
ja: グループへメッセージを送信

en: &Add Contact to Group
ja: コンタクトをグループへ追加(&A)

en: Make Meta Contact
ja: メタコンタクトにする

en: Add Contact
ja: コンタクトを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
ja: アイコン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
ja: カスタムアイコンを使う(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
ja: 開く(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
ja: 閉じる(&L):

en: Properties of Group %1
ja: グループ “%1” のプロパティ

en: Custom &Notifications
ja: カスタム通知(&N)

en: Properties of Meta Contact %1
ja: メタコンタクト “%1” のプロパティ

en: Sync KABC...
ja: KDE アドレス帳を同期...

en: No Contacts with Photo Support
ja: 写真サポートのあるコンタクトはいません

en: No contacts were imported from the address book.
ja: アドレス帳からコンタクトはインポートされませんでした。

en: No Change
ja: 変更なし

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
ja: アドレス帳へのリンク

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
ja: コンタクトの詳細を KDE アドレス帳へエクスポートします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
ja: 詳細をエクスポート(&X)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
ja: KDE アドレス帳からコンタクトをインポートします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
ja: コンタクトをインポート(&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
ja: 表示名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameKABC)
en: Use address book &name (needs address book link)
ja: アドレス帳の名前を使う(&N) (アドレス帳のリンクが必要)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
ja: 次のコンタクトのものを使う:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountPhoto)
en: Contact with which to synchronize the displayname.
ja: 表示名を同期するコンタクト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
ja: カスタム(&T):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
ja: 写真

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
ja: アドレス帳の写真を使う(&S) (アドレス帳のリンクが必要)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
ja: 写真

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
ja: カスタム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
ja: 選択...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSyncPhoto)
en: S&ync photo to address book
ja: 写真をアドレス帳と同期(&Y)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
ja: 詳細(&V)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
ja: このコンタクトにカスタムアイコンを使用する場合、これをチェックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
ja: カスタムアイコンを使う(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
ja: オンライン(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
ja: オフライン(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
ja: 不在(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
ja: 不明(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
ja: グループ(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
ja: アドレス帳のエントリ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
ja: アカウントの分身

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
ja: アカウントで使用する分身を選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
ja: <img name=foobar> マイアカウント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
ja: 分身

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
ja: 詳細情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
ja: メールアドレス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
ja: 個人電話:

en: Identity Information
ja: 分身情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
ja: 写真なし

en: General Information
ja: 一般情報

en: Detailed Information
ja: 詳細情報

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
ja: 一般情報

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
ja: 写真を選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
ja: 写真をクリア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
ja: 表示方法:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
ja: ニックネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
ja: 分身名

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
ja: クリックしてアカウントを追加

en: View
ja: 見る

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
ja: クイック検索バー

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
ja: 他の動作(&O)

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
ja: グループ(&G)

en: Global status message
ja: 汎用状態メッセージ

en: Service messages
ja: サービスメッセージ

en: &Export Contacts...
ja: コンタクトをエクスポート(&E)...

en: &Away
ja: 不在(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
ja: 取り込み中(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
ja: 潜伏中(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
ja: オンライン(&O)

en: &Set Status
ja: 状態をセット(&S)

en: Configure &Global Shortcuts...
ja: グローバルショートカットを設定(&G)...

en: Show &All
ja: すべて表示(&A)

en: Show Offline &Users
ja: オフラインユーザを表示(&U)

en: Show Empty &Groups
ja: 空のグループを表示(&G)

en: Read Message
ja: メッセージを読む

en: Read the next pending message
ja: 次の未読メッセージを読む

en: Show/Hide Contact List
ja: コンタクトリストを表示/隠す

en: Show or hide the contact list
ja: コンタクトリストを表示/隠す

en: Set Away/Back
ja: 不在/復帰にセット

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
ja: <qt>メインウィンドウを閉じても Kopete はシステムトレイで実行し続けます。終了するには「ファイル」メニューから「終了」を選択してください。</qt>

en: Docking in System Tray
ja: システムトレイにドッキング

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
ja: <b>状態名:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
ja: <br/><b>状態メッセージ:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
ja: Kopete, KDE のインスタントメッセンジャー

en: Developer and Project founder
ja: 開発者、およびプロジェクト設立者

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
ja: 開発者、Yahoo プラグインのメンテナ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
ja: 開発者

en: Developer, Connection status plugin author
ja: 開発者、接続状況プラグインの作者

en: Developer, Video device support
ja: 開発者、映像デバイスのサポート

en: Developer, MSN
ja: 開発者、MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
ja: 開発者、Gadu プラグインのメンテナ

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
ja: リード開発者、AIM と ICQ プラグインのメンテナ

en: IRC plugin maintainer
ja: IRC プラグインのメンテナ

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
ja: リード開発者、Telepathy とメッセンジャープラグインのメンテナ

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
ja: リード開発者、MSN プラグインのメンテナ

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
ja: アーティスト、開発者、アートワークのメンテナ

en: Developer, UI maintainer
ja: 開発者、UI のメンテナ

en: Developer, WLM plugin maintainer
ja: 開発者、WLM プラグインのメンテナ

en: Developer, Jabber plugin maintainer
ja: 開発者、Jabber プラグインのメンテナ

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
ja: リード開発者、GroupWise のメンテナ

en: Developer, AIM and ICQ
ja: 開発者、AIM と ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
ja: 開発者、Bonjour プラグインのメンテナ

en: Konki style author
ja: Konki スタイルの作者

en: Hacker style author
ja: Hacker スタイルの作者

en: Kopete's icon author
ja: Kopete のアイコンの作者

en: Sounds
ja: サウンド

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
ja: Kopete ドキュメント、バグとパッチのテスト

en: Iris Jabber Backend Library
ja: Iris Jabber バックエンドライブラリ

en: OscarSocket author
ja: OscarSocket の作者

en: Kmerlin MSN code
ja: Kmerlin MSN コード

en: Former developer
ja: 元開発者

en: Former developer, project co-founder
ja: 元開発者、プロジェクトの共同設立者

en: Misc bugfixes and enhancements
ja: その他のバグ修正と機能強化

en: Former developer, original Gadu plugin author
ja: 元開発者、オリジナルの Gadu プラグインの作者

en: Former developer, Jabber plugin author
ja: 元開発者、Jabber プラグインの作者

en: Former developer, Oscar plugin
ja: 元開発者、Oscar プラグインの作者

en: Former developer and WinPopup maintainer
ja: 元開発者、WinPopup プラグインのメンテナ

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
ja: プラグインを読み込まない。このオプションは他のすべてのオプションに優先する。

en: Disable auto-connection
ja: 自動的に接続しない

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
ja: 指定されたアカウントに自動的に接続する。複数指定するときはコンマで区切る。

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
ja: 指定したプラグインを読み込まない。複数指定するときはコンマで区切る。

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
ja: 指定したプラグインのみを読み込む。
    複数指定するときはコンマで区切る。
    プラグイン関係の他のコマンドラインオプションに優先するが、--noplugins が指定されたときは無効。

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
ja: Kopete に渡す URL / インストールする感情アイコンテーマ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
ja: クリア(&L)

en: Edit Message
ja: メッセージの編集

en: Edit Message...
ja: メッセージの編集...

en: Edit Statuses...
ja: 状態を編集...

en: Configure Statuses
ja: 状態の設定

note: i18n: Target Size (KB) (=> KB = kilobyte)
en: Target KB
ja: 目標 KB

en: Flicker Reduction
ja: ちらつき軽減

en: Framerate
ja: フレームレート

note: i18n: Selection of combinations of light sources
en: Lights
ja: 光源

en: Reset Camera
ja: カメラをリセット

note: i18n: Combfilter
en: combfilter
ja: コームフィルタ

note: i18n: Automute
en: automute
ja: 自動ミュート

note: i18n: U-V Gain Ratio (NOT Ultra Violet !)
en: uv ratio
ja: UV 比

en: Invert
ja: 反転

note: i18n: Band Filter
en: band filter
ja: バンドフィルタ

note: i18n: RGB Gamma
en: rgb gamma
ja: RGB ガンマ

note: i18n: Reset Level
en: reset level
ja: リセットレベル

en: Webcam Effects
ja: ウェブカメラ効果

en: Infrared
ja: 赤外線

note: i18n: Black/White
en: B/W
ja: 白黒

en: Auto Luminance Control
ja: 自動輝度コントロール

en: Red Saturation
ja: 赤色彩度

en: Blue Saturation
ja: 青色彩度

en: Vertical Noise Reduction
ja: 垂直ノイズリダクション

en: Save User Settings
ja: ユーザ設定の保存

en: Restore User Settings
ja: ユーザ設定の復旧

en: Restore Factory Settings
ja: 初期設定に復旧

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
ja: カラーモード

en: Contour
ja: 輪郭

note: i18n: Backlight Compensation
en: Backlight compensation
ja: バックライト補正

note: i18n: Noise Reduction
en: Noise reduction
ja: ノイズリダクション

en: Automatic
ja: 自動

en: Off
ja: なし

en: Both
ja: 両方

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Hue
ja: 色相

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
ja: 色

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Whiteness
ja: 白色度

en: Automatic Brightness/Contrast Correction
ja: 明るさとコントラストの自動調整

en: Automatic Color Correction
ja: 自動色補正

en: Vertical Flip
ja: 垂直反転

en: Horizontal Flip
ja: 水平反転

en: Saturation
ja: 彩度

en: Volume
ja: 音量

en: Balance
ja: バランス

en: Bass
ja: ベース

en: Treble
ja: トレブル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
ja: ミュート

en: Loudness
ja: ラウドネス

en: Black Level
ja: 黒色レベル

en: Automatic White Balance
ja: ホワイトバランスの自動設定

en: Do White Balance
ja: ホワイトバランス無効

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Exposure
ja: 露出

en: Automatic Gain
ja: 自動ゲイン

en: Gain
ja: ゲイン

en: Horizontal Center
ja: 水平方向中央揃え

en: Vertical Center
ja: 垂直方法中央揃え

en: Power Line Frequency
ja: 電源周波数

en: Automatic Hue
ja: 自動色相

en: White Balance Temperature
ja: ホワイトバランス温度

en: Backlight Compensation
ja: バックライト補正

en: Color Effects
ja: カラー効果

en: Rotate
ja: 回転

en: Background color
ja: 背景色

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
ja: ネットワーク接続が失われました。アプリケーションは現在オフラインモードです。ネットワークに再接続したときに、アプリケーションのネットワーク作業を再開しますか？

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
ja: アプリケーションは現在オフラインモードです。ネットワークに接続しますか？

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
ja: アプリケーションは現在オフラインモードです。この操作を実行するためにネットワークに接続しますか？

en: Leave Offline Mode?
ja: オフラインモードを終了？

en: Connect
ja: 接続する

en: Stay Offline
ja: オフラインを維持する

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
ja: Kopete のアプリケーションデータの中に contactlist.xml が見つかりませんでした。

en: Could not open contact list file.
ja: コンタクトリストファイルを開けませんでした。

en: Could not write contact list to a file.
ja: コンタクトリストをファイルに書き出せませんでした。

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
ja: <qt>Kopete は %1 をサポートしていません。</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
ja: KDE アドレス帳と同期できませんでした。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
ja: 使用しない

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
ja: <qt>別のアプリケーションがこのコンタクトのアドレスを追加しました。
    <br/>そのアドレスを Kopete で使用しますか？
    <br/><b>プロトコル:</b> %1<br/><b>アドレス:</b> %2</qt>

en: Import Address From Address Book
ja: アドレス帳からアドレスをインポート

en: Use
ja: 使用

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
ja: %1 を使用するあなたのアカウントのいくつかがオフラインになっています。たいていのシステムではコンタクトを追加するには接続する必要があります。これらのアカウントを接続して、やり直してください。

en: Not Connected
ja: 接続していません

en: Choose Account
ja: アカウントを選択

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
ja: <qt><b>%1</b> のためのアカウントがありません。アカウントを作成して、やり直してください。</qt>

en: No Account Found
ja: アカウントが見つかりません

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
ja: <qt>コンタクトを追加できませんでした。</qt>

en: Could Not Add Contact
ja: コンタクトの追加に失敗

en: You have been disconnected
ja: サーバから切断されました。

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
ja: アカウント “%1” に、別のクライアントかコンピュータから接続しました。

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
ja: ほとんどの商用インスタントメッセージサービスは複数の個所から接続することを許可しません。誰かが無断であなたのアカウントを使用していないか確認してください。複数の個所から同時に接続するサービスが必要なら、Jabber プロトコルを使用してください。

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
ja: あなた自身をコンタクトリストに追加することはできません。“%1” の、アカウント “%2” への追加は行われません。

en: Error Creating Contact
ja: コンタクトを作成中にエラー

en: Properties
ja: プロパティ

en: Edit Account
ja: アカウントを編集

en: You have been added
ja: 追加されました

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
ja: 追加...

en: Authorize
ja: 許可

en: Block
ja: ブロック

en: Info...
ja: 情報...

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
ja: <b>%1</b> があなたをコンタクトリストに追加しました。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether using the system font for the chat window.
ja: チャットウィンドウにシステムフォントを使うかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Color used to identify idle contacts.
ja: アイドルなコンタクトの色

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether to use a different color for idle contacts.
ja: アイドルなコンタクトに違う色を使うかどうか

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list group sorting
ja: コンタクト一覧のグループ順序

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable borders on the contact's photo.
ja: コンタクトの写真に枠を付ける

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Round contact photo corners.
ja: コンタクトの写真の角を丸くする

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show contact list as a tree view.
ja: コンタクトリストをツリー表示

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
ja: 縦のスクロールバーを隠す

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Group contacts by group.
ja: コンタクトをグループごとに集める

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
ja: コンタクトリストにカスタムフォントを使用します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
ja: メインウィンドウを自動的にリサイズ

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
ja: コンタクトリストの通常フォント

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
ja: グループ名の色。

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Animate contact list on contact list changes.
ja: コンタクトリスト項目への変更をアニメーション表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide contact list after a while.
ja: しばらくしてコンタクトリストを自動的に隠す

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide vertical scrollbar in contact list after a while.
ja: しばらくしたらコンタクトリストの縦のスクロールバーを自動的に隠す

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
ja: 自動的に隠すまでの時間

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
ja: オフラインユーザをコンタクトリストに表示

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
ja: 空のグループをコンタクトリストに表示

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
ja: ステータスバーにアカウントではなく分身を表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Start Kopete docked.
ja: Kopete をドックした状態で起動。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
ja: Kopete をシステムトレイに表示します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
ja: メッセージキューを使う

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
ja: 未読メッセージをキューに追加する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use mouse navigation only in contact list.
ja: コンタクトリストをマウスのみで操作する。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
ja: 接続したら自動的に再接続。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
ja: 新着メッセージでウィンドウを前面に表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
ja: イベントをチャットウィンドウに表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue only highlighted messages in group chats
ja: グループチャットの強調されているメッセージのみキューに追加します

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
ja: Trayflash 通知

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
ja: 開いているチャットの新着メッセージでアニメーションを表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable events while away.
ja: 不在時もイベントを有効にする

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
ja: チャットウィンドウのグループ化ポリシー

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
ja: デフォルトでスペルチェックを有効にする。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable rich text by default.
ja: デフォルトでリッチテキストを有効にする

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
ja: チャットウィンドウに送信ボタンを表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
ja: メッセージの日付を表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name.
ja: コンタクト名を短くする

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name max length.
ja: 次の文字数より長いコンタクト名を切り詰める。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Maximum number of messages to show in a chat window.
ja: チャットルームに許される最大メッセージ数。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Hightlight messages containing your nickname.
ja: 自分のニックネームを含むメッセージを強調表示する

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
ja: 自動的に不在通知を出す

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Auto away timeout.
ja: 不在時間

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Go available after detecting an activity.
ja: 活動を検知したら自動的に復帰する

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away message.
ja: 自動不在メッセージ

en: I am gone right now, but I will be back later
ja: 今は居ません、後ほど戻ります

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
ja: 常にタブを表示する

en: Outgoing Message Sent
ja: メッセージを送信しました

en: A contact sent you a buzz/nudge.
ja: コンタクトがあなたをつついています

en: User <i>%1</i> is typing a message
ja: ユーザ <i>%1</i> はメッセージを入力中

[ctx: @action]
en: Chat
ja: チャット

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
ja: <qt>チャットウィンドウを作成中にエラーが発生しました。チャットウィンドウは作成しませんでした。</qt>

en: Error While Creating Chat Window
ja: チャットウィンドウを作成中にエラー

en: Enter Arguments
ja: 引数を入力

en: Enter the arguments to %1:
ja: %1 の引数を入力:

en: Alias "%1" expands to itself.
ja: エイリアス “%1” はそれ自身に展開されます。

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
ja[0]: “%2” は最低 %1 個の引数を必要とします。
ja[1]: “%2” は最低 %1 個の引数を必要とします。

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
ja[0]: “%2” は最大 %1 個の引数を必要とします。
ja[1]: “%2” は最大 %1 個の引数を必要とします。

en: You are not authorized to perform the command "%1".
ja: “%1” のコマンドを実行する権限がありません。

en: Command Error
ja: コマンドエラー

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
ja: 使い方: /help [<コマンド>] - 利用できるコマンドを一覧表示したり、特定のコマンドのヘルプを表示する。

en: USAGE: /close - Closes the current view.
ja: 使い方: /close - 現在のビューを閉じる。

en: USAGE: /part - Closes the current view.
ja: 使い方: /part - 現在のビューを閉じる。

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
ja: 使い方: /clear - アクティブビューのチャットバッファをクリアする。

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
ja: 使い方: /away [<理由>] - 現在のアカウントについて不在/復帰と記す。

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
ja: 使い方: /awayall [<理由>] - すべのアカウントについて不在/復帰と記す。

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
ja: 使い方: /say <テキスト> - 現在のチャットでテキストを送信。メッセージを普通にタイプするとの同じだが、スクリプトから使えて便利。

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
ja: 使い方: /exec [-o] <コマンド> - コマンドを実行し、その結果をチャットバッファに出力する。-o が指定されると、チャットメンバー全員に出力を送信する。

en: Available Commands:
ja: 利用可能なコマンド:

en: 
    Type /help <command> for more information.
ja: 
    /help <コマンド> で詳細な情報が得られます。

en: There is no help available for '%1'.
ja: %1 にヘルプはありません。

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
ja: エラー: シェルのアクセスが制限されています。/exec コマンドは使用できません。

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
ja: コマンド

en: &Add to Your Contact List
ja: コンタクトリストに追加(&A)

en: Move Contact
ja: コンタクトを移動

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
ja: このコンタクトを移動させるメタコンタクトを選択してください:

en: Create a new metacontact for this contact
ja: このコンタクトのための新しいメタコンタクトを作成する

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
ja: このオプションを選択すると、このコンタクトの名前を使って新しいメタコンタクトをトップレベルに作成し、このコンタクトをそこへ移動します。

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
ja: 現在このユーザと連絡が取れません。オフライン送信をサポートするプロトコルを使うか、ユーザがオンラインになるのを待ってください。

en: User is Not Reachable
ja: ユーザと連絡が取れません

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
ja: コンタクトリストからコンタクト “%1” を本当に削除しますか？

[ctx: @label:textbox %3 is contact-display-name, %1 is its status]
en: <b><nobr>%3</nobr></b><br /><img src="%2">&nbsp;%1
ja: <b><nobr>%3</nobr></b><br/><img src="%2">&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox %4 is contact-display-name, %3 is contact-id, %1 is its status]
en: <nobr><b>%4</b> (%3)</nobr><br /><img src="%2">&nbsp;%1
ja: <nobr><b>%4</b> (%3)</nobr><br/><img src="%2">&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
ja: <br/><b>名前:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
ja: <br/><b>アイドル時間:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
ja: <br/><b>ホームページ:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
ja: <br/><b>状態名:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox property label %2 is name, %1 is value]
en: <br /><nobr><b>%2:</b></nobr>&nbsp;%1
ja: <br/><nobr><b>%2:</b></nobr>&nbsp;%1

[ctx: <days>d <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %4d %3h %2m %1s
ja: %4日 %3時間 %2分 %1秒

[ctx: <hours>h <minutes>m <seconds>s]
en: %3h %2m %1s
ja: %3時間 %2分 %1秒

[ctx: <minutes>m <seconds>s]
en: %2m %1s
ja: %2分 %1秒

en: Full Name
ja: 名前

en: Idle Time
ja: アイドル時間 (分)

en: Online Since
ja: オンライン開始時

en: Last Seen
ja: 最終オンライン時

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Last Name
ja: ラストネーム

en: Private Phone
ja: 個人 電話

en: Private Mobile Phone
ja: 個人 携帯電話

en: Work Phone
ja: 勤務先 電話

en: Work Mobile Phone
ja: 勤務先 携帯電話

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Nick Name
ja: ニックネーム

en: Shown even if offline
ja: オフラインでも表示

en: Top Level
ja: トップレベル

en: Not in your contact list
ja: コンタクトリストにありません

[ctx: Account tooltip information: <nobr>ICON <b>PROTOCOL:</b> NAME (<i>STATUS</i>)</nobr><br />]
en: <nobr><img src="kopete-account-icon:%3:%4"> <b>%1:</b> %2 (<i>%5</i>)</nobr><br />
ja: <nobr><img src="kopete-account-icon:%3:%4"> <b>%1:</b> %2 (%5)</nobr><br />

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
ja: デフォルトの分身

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
ja: 現在このユーザと連絡が取れません。オフライン送信をサポートするプロトコルを使うか、ユーザがオンラインになるのを待ってください。

en: Status not available
ja: 状態は不明です

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
ja: <qt>%1 は現在 %2 です。</qt>

en: Unable to find the file %1.
ja: ファイル ‘%1’ が見つかりません。

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
ja: <qt>ファイルをダウンロードできませんでした。<br/>アドレス %1 を確認してください。</qt>

en: Connecting
ja: 接続中

en: Unknown
ja: 不明

en: Password Required
ja: パスワードが必要です

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
ja: <qt>Kopete はパスワードをウォレットに安全に保存できませんでした。<br/>代わりに<u>安全性の保証のない</u>設定ファイルにパスワードを保存しますか？</qt>

en: Unable to Store Secure Password
ja: パスワードを安全に保存できません

en: Store &Unsafe
ja: 安全性の保証のない保存(&U)

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
ja: <qt><b>パスワードが違います。</b> %1 のアカウント <b>%2</b> のパスワードを再入力してください。</qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
ja: <qt>%1 のアカウント <b>%2</b> のパスワードを入力してください</qt>

en: Account Offline
ja: アカウントがオフライン

en: Sorry, I am busy right now
ja: すみません、現在取り込み中です

note: i18n: ectx: label, entry, group (Status)
en: Protocol's status menu type.
ja: プロトコルの状態メニュータイプ。

en: Copying
ja: コピー

en: Source
ja: 転送元

en: Destination
ja: 転送先

en: File transfer %1 completed.
ja: ファイル転送 %1 が完了しました。

en: File transfer %1 failed.
ja: ファイル転送 %1 が失敗しました。

en: You cancelled file transfer %1
ja: あなたがファイル転送 %1 をキャンセルしました。

en: File transfer %1 cancelled.
ja: ファイル転送 %1 がキャンセルされました。

en: Kopete File Transfer
ja: Kopete ファイル転送

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
ja: このプロトコルは、ローカルに保存されていないファイルの送信をサポートしていません。あなたのコンピュータにこのファイルをコピーして、やり直してください。

en: File Transfer
ja: ファイル転送

en: You must provide a valid local filename
ja: 有効なローカルファイル名を入力してください

en: You do not have permission to write to selected file
ja: あなたには選択したファイルに書き込む権限がありません

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。上書きしますか？

en: Overwrite File
ja: ファイルを上書き

en: The directory %1 does not exist
ja: ディレクトリ ‘%1’ は存在しません

en: You do not have permission to write to selected directory
ja: あなたには選択したディレクトリに書き込む権限がありません

en: You must provide a valid local directory
ja: 有効なローカルディレクトリを指定してください

en: You have been disconnected.
ja: サーバから切断されました。

en: Connection Lost.
ja: 接続が切れました。

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
ja: Kopete はインスタントメッセージシステムとの通信チャネルを失いました。
    あなたのインターネット接続がダウンしたか、サーバ側に問題があるか、あなたが同じアカウントで複数の個所から接続しようとしてサーバに切断されたものと考えられます。しばらくしてから再接続してください。

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
ja: インスタントメッセージサーバ/ピアに接続できません。

en: Cannot connect.
ja: 接続できません。

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
ja: これは、Kopete がインスタントメッセージサーバまたはピアに接続できなかったことを意味します。
    あなたのインターネット接続がダウンしたか、サーバ側に問題があるものと考えられます。しばらくしてから再接続してください。

en: More Information...
ja: 追加情報...

en: + %1 more message | + %1 more messages
ja[0]: + あと %1 件のメッセージ
ja[1]: + あと %1 件のメッセージ

en: Incoming message from <i>%1</i>
ja: %1 からメッセージを受信

en: A highlighted message arrived from <i>%1</i>
ja: %1 から強調表示のメッセージを受信

[ctx: @action]
en: View
ja: 見る

en: Choose the corresponding entry for '%1'
ja: “%1” に対応するエントリを選んでください。

en: Choose the corresponding entry in the address book
ja: アドレス帳の対応するエントリを選択してください。

en: Address Book Association
ja: アドレス帳との関連付け

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
ja: この Kopete コンタクトと関連付けられている KDE アドレス帳のエントリ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
ja: クリア

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
ja: アドレス帳エントリを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
ja: 変更(&H)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
ja: メール

en: New Address Book Entry
ja: 新しいアドレス帳エントリ

en: Name the new entry:
ja: 新しいエントリ名:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
ja: アドレス帳に新しいエントリを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
ja: たらしいエントリ(&Y)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
ja: インスタントメッセージで通信するコンタクトを選択してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
ja: 検索(&E):

en: Select Avatar
ja: アバターを選択

en: No Avatar
ja: アバターなし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
ja: アバターを追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
ja: アバターを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
ja: ウェブカムから

en: Take a photo
ja: 写真を撮る

en: Someone Has Added You
ja: 誰かがあなたを追加しました

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
ja: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> コンタクト “%2” があなたをコンタクトリストに追加しました。(アカウント %3)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: The contact XXX has added you to his/her contactlist
ja: コンタクト XXX が、あなたをコンタクトリストに追加しました。

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
ja: このコンタクトに関する詳細情報を読む

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
ja: このコンタクトに私の状態を公開

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
ja: このコンタクトをコンタクトリストに追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: The display name of the contact.  Leave it empty to use the contact's nickname.
ja: コンタクトの表示名。コンタクトのニックネームを使う場合は空欄にしておきます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: Enter the contact's display name. This is how the contact will appear in the contact list.
    Leave it empty if you want to see the contact's nickname as their display name.
ja: コンタクトの表示名を入力します。この名前がコンタクトリストに表示されます。
    ニックネームを表示名に使う場合は空欄にしておきます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
ja: 表示名:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
ja: コンタクトを追加するグループを入力してください。トップレベルのグループに追加する場合は空欄にしておきます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
ja: 所属グループ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_groupList)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it to the top level group.
ja: コンタクトを追加するグループを入力してください。トップレベルのグループに追加する場合は空欄にしておきます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
ja: アドレス帳のリンク:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
ja: 不在メッセージを入力するか、あらかじめ用意されているメッセージから選んでください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
ja: 情報

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
ja: パスワードが必要になるたびに尋ねられたくない場合、ここをチェックして、以下にパスワードを入力してください。パスワードはウォレットに保存されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
ja: パスワードを保存する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
ja: ここにパスワードを入力してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
ja: ここにパスワードを入力してください。パスワードを保存したくない場合は、上の「パスワードを保存する」のチェックを外してください。この場合、必要に応じてパスワードの入力を求められます。

en: Start &Chat...
ja: チャットを開始(&C)...

en: &Send Single Message...
ja: 単一メッセージを送信(&S)...

en: User &Info
ja: ユーザ情報(&I)

en: Send &File...
ja: ファイルを送信(&F)...

en: View &History...
ja: 履歴を表示(&H)...

en: &Create Group...
ja: グループを作成(&C)...

en: Cha&nge Meta Contact...
ja: メタコンタクトを変更(&N)...

en: &Delete Contact
ja: コンタクトを削除(&D)

en: Change A&lias...
ja: ニックネームを変更(&L)...

en: &Block Contact
ja: コンタクトをブロック(&B)

en: Un&block Contact
ja: コンタクトのブロック解除(&B)

en: Contacts
ja: コンタクト

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
ja: コンタクトごとにサブフォルダを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
ja: 常に

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
ja: しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
ja: 選択したコンタクトのみ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
ja: 選択したコンタクト以外

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
ja: 新しいエイリアスを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
ja: コマンド:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
ja: このエイリアスを実行するときに実行するコマンド。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, command)
en: <qt>This is the command that you want to run when you execute this alias.
    
    You can use the variables <b>%1, %2 ... %9</b> in your command, and they will be replaced with the arguments of the alias. The variable <b>%s</b> will be replaced with all arguments. <b>%n</b> expands to your nickname.
    
    Do not include the '/' in the command (if you do it will be stripped off anyway).</qt>
ja: <qt>このエイリアスを実行したときに実行するコマンドです。
    
    コマンド中の変数 <b>%1, %2, ..., %9</b> は、エイリアスの引数で置き換えられます。<b>%s</b> は、すべての引数で置き換えられます。<b>%n</b> は、あなたのニックネームで置き換えられます。
    
    コマンドに “/” を含めないでください (含めた場合、取り除かれます)。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
ja: エイリアス:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
ja: 追加するエイリアスです (コマンド識別子 “/” の後にタイプするもの)。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/'). Do not include the '/' (it will be stripped off if you do anyway).
ja: 追加するエイリアスです (コマンド識別子 “/” の後にタイプするもの)。“/” を含めないでください (含めた場合、取り除かれます)。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
ja: 保存(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
ja: 特定のプロトコルでのみ有効にする場合、ここでそのプロトコルを選択してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
ja: プロトコル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
ja: プロトコル:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
ja: 追加したカスタムエイリアスとコマンドの一覧です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
ja: エイリアス

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
ja: コマンド

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
ja: 新しいエイリアスを追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
ja: 選択したものを削除(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
ja: エイリアスを編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
ja: 追加(&A)

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
ja: <qt>エイリアス <b>%1</b> を追加できませんでした。エイリアスにアンダースコア (_) と等号 (=) を含めることはできません。</qt>

en: Invalid Alias Name
ja: 不正なエイリアス名

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled either by another alias or Kopete itself.</qt>
ja: <qt>エイリアス <b>%1</b> を追加できませんでした。このコマンドは既に別のエイリアスか Kopete 自身で扱われています。</qt>

en: Could Not Add Alias
ja: エイリアスの追加失敗

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
ja: <qt>エイリアス <b>%1</b> を追加できませんでした。このコマンドは既に別のエイリアスか Kopete 自身で扱われています。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
ja: 削除

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
ja: 選択したエイリアスを削除しますか？

en: Delete Aliases
ja: エイリアスを削除

en: Text
ja: テキスト

en: Replacement
ja: 置換語

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
ja: 文のオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
ja: 送信行の最後に点 (.) を追加する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
ja: 送信行の先頭を大文字にする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
ja: 置換リスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
ja: テキスト(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
ja: 置換(&P):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
ja: 置換オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
ja: 受信メッセージを自動置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
ja: 送信メッセージを自動置換

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
ja: コンタクトメモ

en: Notes about %1:
ja: %1 に関するメモ:

en: &Notes
ja: メモ(&N)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (cryptographyToolBar)
en: Cryptography Toolbar
ja: 暗号化ツールバー

en: Cryptography
ja: 暗号化

[ctx: @action toggle action]
en: Encrypt Messages
ja: メッセージを暗号化

[ctx: @action toggle action]
en: Sign Messages
ja: メッセージに署名

[ctx: @action toggle action]
en: Export Contacts' Keys to Address Book
ja: コンタクトの鍵をアドレス帳にエクスポート

en: No Private Key
ja: 秘密鍵が選択されていません

[ctx: @info]
en: This protocol may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
ja: このプロトコルは暗号化されたメッセージを扱えない可能性があります。暗号化されたメッセージは非常に長くなるので、サーバまたは受取人に拒否されることがあるためです。サインオフされたり、アカウントが警告されたり一時的に停止されたりするのを避けるには、暗号化を無効にしてください。

en: Cryptography Unsupported Protocol
ja: 暗号化をサポートしていないプロトコル

[ctx: @info]
en: You need to select a public key for %2 to send encrypted messages to that contact. | You need to select a public key for the following meta-contacts to send encrypted messages to them:
    %2
ja[0]: %2 にメッセージを暗号化して送るには、そのコンタクトの公開鍵を選択する必要があります。
ja[1]: 以下のメタコンタクトにメッセージを暗号化して送るには、公開鍵を選択する必要があります:
    %2

en: Missing public key | Missing public keys
ja[0]: 公開鍵が選択されていません
ja[1]: 公開鍵が選択されていません

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found an encryption key for %1 (%2) in your KDE address book. Do you want to use key %3 as this contact's public key?
ja: KDE のアドレス帳に %1 (%2) の暗号化鍵が見つかりました。鍵 %3 をこのコンタクトの公開鍵として使いますか？

en: Public Key Found
ja: 公開鍵が見つかりました

en: Public Keys Found
ja: 公開鍵が見つかりました

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found multiple encryption keys for %1 (%2) in your KDE address book. To use one of these keys, select it and choose OK.
ja: KDE のアドレス帳に %1 (%2) の暗号化鍵が複数見つかりました。これらの鍵のいずれかを使う場合は、それを選択して「OK」を押してください。

en: Private Key:
ja: 秘密鍵:

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
ja: メッセージの署名と暗号化に使う鍵を選択

en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
ja: メッセージの署名と暗号化に使う鍵を選択

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
ja: 復号と署名に使う秘密鍵

[ctx: @info:whatsthis]
en: View and change the private key used for signing and encrypting messages using the Cryptography plugin
ja: 暗号化プラグインによるメッセージの署名と暗号化に使う秘密鍵を参照したり変更したりします。

[ctx: @info]
en: <para>Before you can sign messages or receive encrypted ones, you must select a private key for yourself.</para><para>Before you can send encrypted messages to someone, you must select their public key by right-clicking on their name in your contact list and choosing "Select Public Key".</para>
ja: <para>メッセージに署名したり暗号化されたメッセージを受け取るには、先にあなたの秘密鍵を選択しなければなりません。</para><para>メッセージを暗号化して送るときは、相手の公開鍵を選択しなければなりません。コンタクトリストで受取人の名前を右クリックし、<interface>公開鍵を選択</interface>を選択してください。</para>

en: Select Contact's Public Key
ja: コンタクトの公開鍵を選択

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use encrypt messages to the recipient
ja: 受取人へのメッセージの暗号化に使う鍵を選択

en: Select public key
ja: 公開鍵を選択

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
ja: %1 の公開鍵を選択

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: User's private key fingerprint.
ja: ユーザの秘密鍵のフィンガープリント

en: Export Public Keys
ja: 公開鍵をエクスポート

[ctx: @action:button]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @info:tooltip]
en: Export checked keys to address book
ja: チェックした鍵をアドレス帳にエクスポート

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Export
ja: エクスポートする鍵を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Check the box next to the name and key of each user that you want to export to the address book.
ja: 各ユーザの名前と鍵の横にあるボックスをチェックして、アドレス帳にエクスポートする鍵を選択します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Use
ja: 使用する鍵を選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Select the key you want to use for to encrypt to the metacontact
ja: メタコンタクトへのメッセージの暗号化に使う鍵を選択

en: -New filter-
ja: -新しいフィルタ-

en: Rename Filter
ja: フィルタ名を変更

en: Please enter the new name for the filter:
ja: フィルタの新しい名前を入力:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
ja: 利用可能なフィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
ja: 名前変更...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
ja: 基準

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
ja: これを含むメッセージ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
ja: 正規表現

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
ja: 編集...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
ja: 動作

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
ja: メッセージの重要度を設定:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
ja: 低い

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
ja: 普通

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
ja: 強調表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
ja: 背景色を変更:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
ja: 前景色を変更:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
ja: ウィンドウを前面に表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
ja: 通知を設定...

en: Keep
ja: 保存する

en: Would you like to remove the old history files?
ja: 古い履歴ファイルを削除しますか？

en: History Converter
ja: 履歴の変換

en: History converter
ja: 履歴の変換

en: Parsing the old history in %1
ja: %1 の古い履歴を解析中

en: Parsing the old history in %1:
    %2
ja: %1 の古い履歴を解析中:
    %2

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
ja: 新しいチャットに過去のメッセージを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
ja: 表示メッセージ数。

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
ja: ページあたりのメッセージ数

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
ja: メッセージの色

en: History for %1
ja: %1 の履歴

en: All
ja: すべて

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Searching...
ja: 検索中...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
ja: 検索(&S)

en: History for All Contacts
ja: すべてのコンタクトの履歴

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
ja: 準備完了

en: Latest History
ja: 最新の履歴

en: View &History
ja: 履歴を表示(&H)

en: Quote Last Message
ja: 最後のメッセージを引用

en: Import History
ja: 履歴をインポート

en: Import Listed Logs
ja: リスト表示されたログをインポート

en: Get History From &Pidgin...
ja: Pidgin から履歴を取得(&P)...

en: Select log directory by hand
ja: ログディレクトリを手動で選択する

en: Parsed History
ja: 解析した履歴

en: Saving logs to disk ...
ja: ログをディスクに保存中...

en: Abort Saving
ja: 保存を中止

en: Saving
ja: 保存

en: Are You Sure?
ja: よろしいですか？

en: You already imported logs from pidgin. If you do it twice, each message is imported twice.
    Are you sure you want to continue?
ja: Pidgin のログは既にインポートされています。もう一度インポートするとすべてのメッセージが 2 回インポートされます。
    本当に続けますか？

en: Select Log Directory
ja: ログディレクトリを選択

en: Parsing history from pidgin ...
ja: Pidgin の履歴を解析中...

en: Abort parsing
ja: 解析を中止

en: Parsing history
ja: 履歴の解析

en: WARNING: Cannot find matching account for %1 (%2).
ja: 【警告】 %1 (%2) にマッチするアカウントが見つかりません。

en: WARNING: Cannot find %1 (%2) in your contact list. Found logs will not be imported.
ja: 【警告】 あなたのコンタクトリストに %1 (%2) が見つかりません。見つかったログはインポートされません。

en: WARNING: Cannot open file %1. Skipping.
ja: 【警告】 ファイル ‘%1’ を開けません。スキップします。

en: WARNING: XML parser error in %1 at line %2, character %3: %4
ja: 【警告】 ‘%1’ の %2 行目 %3 文字目で XML 解析エラー: %4

en: History
ja: 履歴

en: Old history files from Kopete 0.6.x or older has been detected.
    Do you want to import and convert them to the new history format?
ja: Kopete 0.6.x 以前の履歴ファイルが見つかりました。
    ファイルをインポートして新しい履歴フォーマットに変換しますか？

en: History Plugin
ja: 履歴プラグイン

en: Import && Convert
ja: インポートして変換

en: Do Not Import
ja: インポートしない

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
ja: チャット履歴

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
ja: チャットウィンドウで履歴を見るときに表示するメッセージの数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
ja: ページあたりのメッセージ数:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
ja: チャットウィンドウ中の過去のメッセージの色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
ja: メッセージの色:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
ja: 新しいチャットを開く際に自動的に追加するメッセージの数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
ja: 表示メッセージ数:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
ja: チャットウィンドウの履歴を見るときに表示するメッセージの数

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
ja: 新しくチャットを開いたときに、そのコンタクトとの最後のいくつかのメッセージを自動的に追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
ja: 新しいチャットに過去のメッセージを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
ja: コンタクト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
ja: 履歴をインポート...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
ja: メッセージフィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
ja: すべてのメッセージ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
ja: 受信のみ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
ja: 送信のみ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
ja: 日付

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
ja: コンタクト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalDPI), group (Latex Plugin)
en: Horizontal Rendering Resolution (DPI).
ja: 水平レンダリング解像度 (DPI)。

note: i18n: ectx: label, entry (VerticalDPI), group (Latex Plugin)
en: Vertical Rendering Resolution (DPI).
ja: 垂直レンダリング解像度 (DPI)。

note: i18n: ectx: label, entry (LatexIncludeFile), group (Latex Plugin)
en: Latex Include File.
ja: LaTeX インクルードファイル

en: Preview Latex Images
ja: LaTeX 画像のプレビュー

en: The message you are typing does not contain any LaTeX.  A LaTeX formula must be enclosed within two pairs of dollar signs: $$formula$$
ja: あなたが入力中のメッセージには LaTeX が含まれていません。LaTeX の数式は $$ で挟まなければなりません ($$数式$$)。

en: No LaTeX Formula
ja: LaTeX の数式がありません

en: <b>Preview of the LaTeX message :</b> <br />%1
ja: <b>LaTeX メッセージのプレビュー:</b><br/>%1

en: Cannot find the Magick 'convert' program.
    convert is required to render the LaTeX formulae.
    Please get the software from www.imagemagick.org or from your distribution's package manager.
ja: ImageMagick の convert プログラムが見つかりません。
    LaTeX の数式を表示するには convert が必要です。
    www.imagemagick.org またはディストリビューションのパッケージマネージャから入手してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The KopeteTeX plugin allows Kopete to render LaTeX formulas in the chat window. The sender must enclose the formula between two pairs of $ signs. ie: $$formula$$
    This plugin requires that the ImageMagick convert program be installed in order to work.
ja: KopeteTeX プラグインを使うと、Kopete のチャットウィンドウに LaTeX の数式を表示することができます。送信者は数式を $$ で挟まなければなりません ($$数式$$)。
    このプラグインは、ImageMagick を必要とします。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
ja: レンダリング解像度 (DPI):

en: Unknown artist
ja: 不明なアーティスト

en: Unknown album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown track
ja: 不明なトラック

note: i18n: ectx: label, entry (Header), group (Now Listening Plugin)
en: Header of the message advertised.
ja: 告知するメッセージのヘッダ。

en: Now listening to:
ja: 今聴いているもの:

note: i18n: ectx: label, entry (PerTrack), group (Now Listening Plugin)
en: Core of the message advertised.
ja: 告知するメッセージの中身。

en: %track( by %artist)( on %album)
ja: %track (アーティスト名: %artist)(アルバム名: %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
ja: 、と

note: i18n: ectx: label, entry (ChatAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in chat window.
ja: 今聴いているものをチャットウィンドウに表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (StatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in place of your status message.
ja: 状態メッセージの代わりに今聴いているものを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (AppendStatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened appended to your status message.
ja: 状態メッセージの代わりに今聴いているものを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
ja: 指定したメディアプレーヤーを使う

en: Send Media Info
ja: メディア情報を送信

en: None of the supported media players (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet, or Qmmp) are playing anything.
ja: サポートするメディアプレーヤー (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet, Qmmp) は何も再生していません。

en: Nothing to Send
ja: 送信するものがありません

en: USAGE: /media - Displays information on current song
ja: USAGE: /media - 現在の曲の情報を表示

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
ja: 今聴いているもの - 私が何を聴いているか通知します。サポートされているメディアプレーヤーを使っている場合にのみ機能します。

en: Unknown player
ja: 未知のプレーヤー

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
ja: 今聴いているもの

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
ja: <b>あなたの音楽の趣味を分かち合う</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
ja: メッセージ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
ja: 告知するときこのメッセージを使う:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
ja: %track, %artist, %album, %player は既知の場合置換されます。
    括弧内は置換によります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
ja: これで開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
ja: 今聴いているもの:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
ja: トラックごとに:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
ja: %track (アーティスト名: %artist)(アルバム名: %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
ja: 連結句 (2 つ以上のトラックの場合):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
ja: 告知モード(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExplicitAdvertising)
en: Explicit &via "Tools->Send Media Info",
    or by typing "/media" in the chat
    window edit area.
ja: 「ツール|メディア情報を送信」を選択するか
    チャットウィンドウの編集エリアに “/media” と入力する(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
ja: チャットウィンドウに自動的に表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
ja: 状態メッセージの代わりに今聴いているものを表示する(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
ja: 状態メッセージに追加する(&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
ja: メディアプレーヤー(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
ja: 指定したメディアプレーヤーを使う(&S)

en: Waiting for %1...
ja: %1 を待っています...

en: Checking if answers match...
ja: 答えが一致しているか確認しています...

en: Incoming authentication request from %1
ja: %1 からの認証要求

[ctx: @title]
en: Select authentication method
ja: 認証方法を選択

en: Question and Answer
ja: 質問と答え

en: Shared Secret
ja: 共通の秘密

en: Manual fingerprint verification
ja: フィンガープリントを手動で検証

[ctx: @title]
en: Question and Answer
ja: 質問と答え

[ctx: @info]
en: Enter a question that only %1 is able to answer:
ja: %1 だけが答えることのできる質問を入力:

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
ja: あなたの質問に対する答えを入力:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
ja: %1 との認証

[ctx: @info]
en: %1 would like to verify your authentication. Please answer the following question in the field below:
ja: %1 があなたを認証したいそうです。下のフィールドにこの質問に対する答えを入力してください:

[ctx: @title]
en: Shared Secret
ja: 共通の秘密

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
ja: あなたと %1 だけが知っている秘密のパスフレーズを入力:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
ja: %1 との認証

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
ja: あなたと %1 だけが知っている秘密のパスフレーズを入力:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
ja: 手動検証

[ctx: @info]
en: Contact %1 via another secure channel and verify that the following fingerprint is correct:
ja: 他の安全な経路で %1 に連絡して、以下のフィンガープリントが正しいことを確認してください:

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
ja: 確認していません

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
ja: 確認しました

[ctx: @info:label I have...]
en: verified that this is in fact the correct fingerprint for %1
ja: これが本当に %1 の正しいフィンガープリントであることを確認しました

en: Authentication successful
ja: 認証に成功

en: The authentication with %1 was completed successfully. The conversation is now secure.
ja: %1 の認証に成功しました。会話はセキュアです。

en: <b>%1</b> has successfully authenticated you. You may want to authenticate this contact as well by asking your own question.
ja: %1 があなたの認証に成功しました。今度はあなたから質問して、このコンタクトを認証した方がよいでしょう。

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗

en: The authentication with %1 failed. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method. Note that the conversation is now insecure.
ja: %1 との認証に失敗しました。別人になりすましたユーザと会話していないことを確認するために、フィンガープリントによる手動認証を試みてください。現在の会話はセキュアではありません。

en: Authentication aborted
ja: 認証を中止

en: %1 has aborted the authentication process. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method.
ja: %1 は認証を中断しました。別人になりすましたユーザと会話していないことを確認するために、フィンガープリントによる手動認証を試みてください。

en: Ask %1 a question, the answer to which is known only to you and them. If the answer does not match, you may be talking to an imposter.
ja: あなたと %1 だけが答えを知っている質問をしてください。答えが一致しなければ、別人になりすましたユーザと会話している可能性があります。

en: Pick a secret known only to you and %1. If the secret does not match, you may be talking to an imposter. Do not send the secret through the chat window, or this authentication method could be compromised with ease.
ja: あなたと %1 だけが知っている共通の秘密を選んでください。秘密が一致しなければ、別人になりすましたユーザと会話している可能性があります。チャットウィンドウから秘密のパスフレーズを送信するとこの認証方法は簡単に損なわれてしまうので、それはしないでください。

en: Verify %1's fingerprint manually. For example via a phone call or signed (and verified) email.
ja: %1 のフィンガープリントを電話や電子署名された (その有効性も検証された) メールなどを使って手動で検証します。

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
ja: コンタクトを認証中...

note: i18n: ectx: label, entry (rbAlways), group (Policy)
en: Always encrypt outgoing messages
ja: 常に送信メッセージを暗号化します

note: i18n: ectx: label, entry (rbOpportunistic), group (Policy)
en: Automatically encrypt messages if the other side supports OTR
ja: 相手が OTR をサポートしていれば自動的にメッセージを暗号化します

note: i18n: ectx: label, entry (rbManual), group (Policy) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: Encrypt messages if the other side requests an OTR connection
ja: 相手が OTR 接続を要求したらメッセージを暗号化します

note: i18n: ectx: label, entry (rbNever), group (Policy)
en: Never encrypt outgoing messages
ja: 送信するメッセージを暗号化しません

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
ja: OTR の設定

en: OTR Encryption
ja: OTR 暗号化

en: Start OTR Session
ja: OTR セッションを開始

en: End OTR Session
ja: OTR セッションを終了

en: Authenticate Contact
ja: コンタクトを認証

en: Refresh OTR Session
ja: OTR セッションを更新

en: <b>Received a new fingerprint from <a>%1</a>. You should authenticate this contact.</b>
ja: <a>%1</a> から新しいフィンガープリントを受け取りました。このコンタクトを認証する必要があります。

en: <b>Private OTR session started.</b>
ja: プライベート OTR セッションを開始しました。

en: <b>Unverified OTR session started.</b>
ja: 未検証の OTR セッションを開始しました。

en: <b>OTR Session ended. Note that the conversation is now insecure.</b>
ja: OTR セッションを終了しました。会話はセキュアでなくなりました。

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
ja: OTR 接続を更新しました。

en: Authentication with <b>%1</b> successful. The conversation is now secure.
ja: %1 との認証に成功しました。会話はセキュアです。

en: Authentication with <b>%1</b> failed. The conversation is now insecure.
ja: %1 との認証に失敗しました。会話はセキュアではありません。

en: <b>%1</b> has ended the OTR session. You should do the same.
ja: <b>%1</b> が OTR セッションを終了しました。あなたも終了してください。

en: An error occurred while encrypting the message.
ja: メッセージを暗号化中にエラーが発生しました

en: Terminating OTR session.
ja: OTR セッションを終了します。

en: <b>Authentication aborted. Note that the conversation is now insecure.</b>
ja: 認証が中止されました。会話はセキュアではありません。

en: <b>Authenticating contact...</b>
ja: コンタクトを認証中...

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
ja: フィンガープリントがありません。

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
ja: 未使用

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
ja: プライベート

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
ja: 未検証

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
ja: 終了

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
ja: 非プライベート

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
ja: はい

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
ja: いいえ

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
ja: OTR ポリシー(&O)

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
ja: デフォルト(&D)

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
ja: 常に(&W)

[ctx: @item:inmenu Use the opportunistic encryption mode]
en: &Opportunistic
ja: 日和見的(&O)

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
ja: 手動(&M)

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
ja: しない(&V)

[ctx: @info:status]
en: Your policy settings do not allow encrypted sessions to this contact.
ja: あなたのポリシーの設定は、このコンタクトとの暗号化セッションを許可していません。

[ctx: @info:status]
en: Attempting to refresh the OTR session with <b>%1</b>...
ja: <b>%1</b> との OTR セッションを更新します...

[ctx: @info:status]
en: Attempting to start a private OTR session with <b>%1</b>...
ja: <b>%1</b> とのプライベート OTR セッションを開始します...

en: Selected account already has a key. Do you want to create a new one?
ja: 選択されたアカウントには既に鍵があります。新しい鍵を作成しますか？

en: Overwrite key?
ja: 鍵を上書きしますか？

en: Please contact %1 via another secure way and verify that the following fingerprint is correct:
ja: 他の安全な方法で %1 に連絡して、以下のフィンガープリントが正しいことを確認してください:

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
ja: 本当にこのフィンガープリントを信用しますか？

en: Verify fingerprint
ja: フィンガープリントを検証

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
ja: OTR プラグインの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
ja: 秘密鍵

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
ja: アカウント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
ja: 生成(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
ja: フィンガープリントなし

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
ja: デフォルトの OTR ポリシー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
ja: 常にメッセージを暗号化します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
ja: 常に(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
ja: 手動(&M)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: Encrypt messages automatically if the other side supports OTR
ja: 相手が OTR をサポートしていれば自動的にメッセージを暗号化します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: &Opportunistic
ja: 日和見的(&O)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
ja: メッセージを暗号化しません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
ja: しない(&V)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
ja: 既知のフィンガープリント(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
ja: コンタクト ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
ja: 検証済み

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
ja: プロトコル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
ja: フィンガープリントを検証(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
ja: フィンガープリントを削除(&O)

en: Please wait
ja: お待ちください

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
ja: お待ちください

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
ja: 秘密鍵を生成しています。しばらくお待ちください。

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
ja: 受信

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
ja: 送信

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
ja: 両方向

en: HTML Message Body
ja: HTML のメッセージ本文

en: Plain Text Message Body
ja: プレーンテキストのメッセージ本文

en: Kopete Message XML
ja: Kopete メッセージの XML

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
ja: 受信

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
ja: 送信

en: Path
ja: パス

en: Direction
ja: 方向

en: Pipe Contents
ja: パイプの内容

en: The pipe %1 returned malformed XML to the Pipes plugin.The error is:
    
    %2
    
    Located at line %3 and column %4
ja: パイプ %1 がプラグインに不正な形式の XML を返しました。エラーは:
    
    %2
    
    場所は %3 行目 %4 列

en: Select Program or Script to Pipe Messages Through
ja: メッセージを渡すプログラムまたはスクリプトを選択

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAddExistingMetaContact)
en: Add an existing metacontact:
ja: 既存のメタコンタクトを追加:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
ja: 別のコンタクトを指定:

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButWhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Allow nobody to send you messages, except the contacts on the whitelist.
ja: ホワイトリストのコンタクトからのメッセージのみを許可

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAllButBlackList), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButContactList), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages, except the contacts on the blacklist.
ja: ブラックリストのコンタクト以外からのすべてのメッセージを許可

note: i18n: ectx: label, entry (WhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the whitelist.
ja: ホワイトリストのコンタクト。

note: i18n: ectx: label, entry (BlackList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the blacklist.
ja: ブラックリストのコンタクト。

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAny), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain at least one of the following words.
ja: 以下のいずれかの語を含むメッセージを拒否する。

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain all of the following words.
ja: 以下のすべての語を含むメッセージを拒否する。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Filter by Sender
ja: 送信者によるフィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
ja: ホワイトリストのコンタクトからのメッセージのみを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
ja: ブラックリスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
ja: すべてのメッセージを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
ja: 自分のコンタクトリストのコンタクトからのメッセージのみを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
ja: ブラックリストのコンタクト以外からのすべてのメッセージを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
ja: ホワイトリスト:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter by Content (separate multiple words by commas)
ja: 内容によるフィルタ (複数の単語はコンマで区切ります)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
ja: 以下のすべての語を含むメッセージを拒否する:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
ja: 以下のいずれかの語を含むメッセージを拒否する:

en: Add to WhiteList
ja: ホワイトリストに追加

en: Add to BlackList
ja: ブラックリストに追加

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
ja: %1 からのメッセージを拒否しました。このコンタクトはホワイトリストに載っていません。

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
ja: %1 からのメッセージを拒否しました。このコンタクトはブラックリストに載っています。

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
ja: %1 からのメッセージを拒否しました。このコンタクトはあなたのコンタクトリストに載っていません。

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
ja: 拒否する語が一つ含まれていたため、%1 からのメッセージを拒否しました。

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
ja: 拒否する語が含まれていたため、%1 からのメッセージを拒否しました。

en: Add Contact to Whitelist
ja: コンタクトをホワイトリストに追加

en: Add Contact to Blacklist
ja: コンタクトをブラックリストに追加

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
ja: プライバシー

en: Statistics for %1
ja: %1 の統計

en: Key:  <font color="%1">Online</font>  <font color="%2">Away</font>  <font color="%3">Offline</font>
ja: 鍵:  <font color="%1">オンライン</font>  <font color="%2">不在</font>  <font color="%3">オフライン</font>

en: <h1>Statistics for %1</h1>
ja: <h1>%1 の統計</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
ja: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">一般</a></b><br/><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>曜日: </b><a href="dayofweek:1">月</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">火</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">水</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">木</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">金</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">土</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">日</a><br/><b>月: </b><a href="monthofyear:1">1月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">2月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">3月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">4月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">5月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">6月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">7月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">8月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">9月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">10月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">11月</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">12月</a>&nbsp;</span></div><br/>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
ja: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>今日</h2><table width="100%"><tr><td>状態</td><td>発送元</td><td>宛先</td></tr>

en: General information
ja: 一般情報

en: <b>Average message length:</b> %1 character<br> | <b>Average message length:</b> %1 characters<br>
ja[0]: <b>平均メッセージ長:</b> %1 文字<br/>
ja[1]: <b>平均メッセージ長:</b> %1 文字<br/>

en: <b>Time between two messages:</b> %1 second | <b>Time between two messages:</b> %1 seconds
ja[0]: <b>二つのメッセージ間の時間: </b> %1 秒
ja[1]: <b>二つのメッセージ間の時間: </b> %1 秒

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
ja: <b title="The last time you talked with %1">前回の会話:</b> %2<br/>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
ja: <b title="The last time %1 was online or away">前回の在席:</b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
ja: 現在の状態

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
ja: は <b>%2</b> から <b>%1</b>

[ctx: TRANSLATOR: please reverse 'left' and 'right' as appropriate for your language]
en: When was this contact visible?<br />All charts are in 24 blocks, one per hour, encompassing one day. %1 is on the left, and %2 is on the right.
ja: このコンタクトのオンライン状況<br />すべてのチャートは 1 日分で、それぞれが 1 時間を表す 24 個のブロックから成っていています。%1 が左で、%2 が右です。

en: Between %1 and %2, %3 was visible for %4% of the hour.
ja: %1 から %2 の間、%3 は %4% 非潜伏でした。

en: Online time
ja: オンライン時間

en: Away time
ja: 不在時間

en: Offline time
ja: オフライン時間

en: online
ja: オンライン

en: away
ja: 不在

en: offline
ja: オフライン

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
ja: %1 から %2 までの間、%3 は %4% %5でした。

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
ja: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>状態</td><td>から</td><td>まで</td></tr>

en: View &Statistics
ja: 統計を表示(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
ja: カレンダー表示(&C)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
ja: 色(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
ja: 順不同

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
ja: 全体のテキスト色を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
ja: 文字ごとに色を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
ja: 単語ごとに色を変更

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
ja: 効果

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lamer)
en: L4m3r t4lk
ja: 変なしゃべり (L4m3r t4lk)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_casewaves)
en: CasE wAVes
ja: (英字) 大小切り替え (CasE wAVes)

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Translator plugin)
en: Default native language
ja: デフォルトの言語

note: i18n: ectx: label, entry (Service), group (Translator plugin)
en: Translation service
ja: 翻訳サービス

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate incoming messages
ja: 受信メッセージを翻訳しない

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original incoming message
ja: 受信メッセージを原文表示

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate incoming message directly
ja: 受信メッセージを直訳

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate outgoing messages
ja: 送信メッセージを翻訳しない

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original outgoing message
ja: 送信メッセージを原文表示

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate outgoing message directly
ja: 送信メッセージを直訳

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingAsk), group (Translator plugin)
en: Show dialog before sending message
ja: 送信前にダイアログを表示

en: Translator Plugin
ja: 翻訳プラグイン

en: Translate
ja: 翻訳

en: Detect language
ja: 言語を検出

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Basque
ja: バスク語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Catalan
ja: カタラン語

en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語 (簡体字)

en: Chinese (Traditional)
ja: 中国語 (繁体字)

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: English
ja: 英語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語・朝鮮語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Macedonian
ja: マセドニア語

en: Malay
ja: マレーシア語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Norwegian
ja: ノルウェイ語

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swedish
ja: スエーデン語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Set &Language
ja: 言語を設定(&L)

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
ja: %2
    自動翻訳: 
    %1

en: %2 <br/>Auto Translated: <br/>%1
ja: %2 <br/>自動翻訳: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
ja: 翻訳サービス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
ja: デフォルトの言語:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
ja: 受信メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
ja: 翻訳しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
ja: 原文を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
ja: 直接翻訳

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
ja: 送信メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
ja: 送信前にダイアログを表示

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
ja: プレビューの最大数

en: Preview of:
ja: プレビュー:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
ja: 画像プレビューの設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: If checked, only the selected number of pictures are downloaded and displayed as previews.
    Otherwise, an unlimited number of previews are generated.
ja: チェックすると、指定された数の画像のみをダウンロードしてプレビューを表示します。
    チェックしなければ、無制限にプレビューを生成します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: &Restrict number of previews:
ja: プレビューの数を制限する(&R):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewAmount)
en: The maximum number of pictures to download and preview.
ja: ダウンロードしてプレビューを表示する画像の最大数です。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
ja: 縮小

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: If checked, preview images get scaled down to the width specified.
    Otherwise, the images are not scaled at all and appear in their original size.
ja: チェックすると、指定した幅にプレビュー画像が縮小されます。
    チェックしなければ、元のサイズどおりに表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
ja: 縮小後の幅(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en: The width to which images should be scaled down. Smaller images will appear in their original size.
ja: 縮小後の画像の幅を指定します。これより小さい画像は元のサイズどおりに表示されます。

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
ja:  ピクセル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
ja: リンクのプレビュー

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Creates a preview picture of the link.
ja: リンクのプレビュー画像を生成します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Enable lin&k preview
ja: リンクのプレビューを有効にする(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
ja: プレビューの生成を中止するまでの秒数(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en: After the specified number of seconds the creation of the preview is aborted automatically.
    Use 0 seconds to never abort the creation.
ja: 指定された秒数が経過すると、プレビューの生成を自動的に中止します。
    生成を中止しない場合は 0 を指定してください。

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
ja:  秒

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
ja: HTML フォーマット

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
ja: XHTML フォーマット

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
ja: XML フォーマット

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheet), group (Web Presence Plugin)
en: XML transformation with a XSLT sheet
ja: この XSLT シートを使って XML 変換する

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
ja: XSLT シート

note: i18n: ectx: label, entry (useImagesHTML), group (Web Presence Plugin)
en: Replace protocol text with images in (X)HTML
ja: (X)HTML 中のプロトコルテキストを画像で置き換える

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
ja: インスタントメッセージの名前の一つを表示名として使う

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
ja: 別の名前を表示名として使う

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
ja: 希望する表示名

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
ja: インスタントメッセージのアドレスを含める

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
ja: あなたの状態表示ページをアップロード中にエラーが発生しました。
    相手ホストのパスと書き込み許可を確認してください。

en: Not yet known
ja: 未知

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
ja: アップロード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
ja: アップロード先(&A):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
ja: フォーマット

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional using the ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
ja: ISO-8859-1 (別名 Latin 1) 文字セットのエンコーディングを使った HTML 4.01 Transitional

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional formatting using ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
    
    This version should be easily opened by most web browsers.
ja: ISO-8859-1 (別名 Latin 1) 文字セットのエンコーディングを使った HTML 4.01 Transitional フォーマットです。
    
    このバージョンはほとんどのウェブブラウザで簡単に開けます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
ja: HTML (シンプルな外観) (&K)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: The resulting page will be formatted using the XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation. The character set encoding is UTF-8.
    
    Note that some web browsers do not support XHTML. You should also make sure your web server serves it out with the correct mime type, such as application/xhtml+xml.
ja: 結果ページは、XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation を使ってフォーマットされます。文字セットエンコーディングは UTF-8 です。
    
    XHTML をサポートしていないウェブブラウザがあることに注意してください。また、ウェブサーバが、application/xhtml+xml のような正しい MIME タイプを提供していることを確認してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
ja: XHTML (シンプルな外観)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
ja: UTF-8 文字セットを使って出力を XML フォーマットで保存します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
ja: UTF-8 エンコーディングを使って出力を XML フォーマットで保存します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
ja: この XSLT シートを使って XML 変換する(&U):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
ja: MSN や IRC のようなプロトコル名を画像に置き換えます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
    
    Note that you have to manually copy the PNG files into place.
    
    The following files are used by default:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png
ja: MSN や IRC のようなプロトコル名を画像に置き換えます。
    
    PNG ファイルを手動でコピーしておく必要があることに注意してください。
    
    標準では以下のファイルが使われます:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
ja: (X)HTML 中のプロトコルテキストを画像で置き換える(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
ja: インスタントメッセージの名前の一つを使う(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
ja: インスタントメッセージのアドレスを含める(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
ja: 別の名前を使う(&N):

en: Unable to publish Bonjour service. Currently the Bonjour plugin only works with Avahi.
ja: Bonjour サービスを公開できません。現在のところ Bonjour プラグインは Avahi でのみ動作します。

en: Unable to connect to the local mDNS server. Please ensure the Avahi daemon is running.
ja: ローカルの mDNS サーバに接続できません。Avahi デーモンが起動していることを確認してください。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
ja: アカウント設定 - Bonjour

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
ja: 基本設定(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
ja: アカウント情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
ja: メールアドレス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: The Bonjour protocol needs you to at least specify a name. The name can be of form 'Full Name@Hostname'
ja: Bonjour プロトコルには少なくとも名前が必要です。名前は “フルネーム@ホスト名” の形式にできます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
ja: オンライン(&N)

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
ja: 不在

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
ja: 不在(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
ja: オフライン(&F)

en: &Search for Friends
ja: 友達を検索(&S)

en: Export Contacts to Server
ja: サーバへコンタクトをエクスポート

en: Import Contacts from Server
ja: サーバからコンタクトをインポート

en: Delete Contacts from Server
ja: サーバからコンタクトを削除

en: Export Contacts to File...
ja: コンタクトをファイルへエクスポート...

en: Import Contacts from File...
ja: コンタクトをファイルからインポート...

en: Only for Friends
ja: 友達のみ

en: Go O&nline
ja: オンラインにする(&N)

en: Set &Busy
ja: 取り込み中にする(&B)

en: Set &Invisible
ja: 潜伏する(&I)

en: Go &Offline
ja: オフラインにする(&O)

en: Set &Description...
ja: 説明を設定(&D)...

en: Export Contacts on change
ja: 変更時にコンタクトをエクスポート

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
ja: SSL を利用した接続はできませんでした。利用せず再試行します。

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
ja: Gadu-Gadu サーバ (%1) に接続できませんでした。

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Imported contacts list is empty.
ja: インポートしたコンタクトリストが空です。

en: Contacts imported.
ja: コンタクトをインポートしました。

en: Contacts exported.
ja: コンタクトをエクスポートしました。

en: Contacts deleted from the server.
ja: コンタクトをサーバから削除しました。

en: Save Contacts List for Account %1 As
ja: アカウント “%1” のコンタクトリストを別名で保存

en: Unable to create temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できませんでした。

en: Save Contacts List Failed
ja: コンタクトリストの保存に失敗しました

en: Load Contacts List for Account %1 As
ja: アカウント “%1” のコンタクトリストを読み込み

en: Contacts List Load Has Failed
ja: コンタクトリストの読み込みに失敗しました。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
ja: 不在ダイアログ

en: Unable to retrieve token.
ja: トークンを取得できません。

en: Registration FAILED
ja: 登録に失敗

en: Unknown connection error while retrieving token.
ja: トークンの取得中に未知のエラー

en: Token retrieving status: %1
ja: トークン取得状態: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
ja: Gadu-Gadu トークン取得に失敗

en: Unknown connection error while registering.
ja: 登録中に未知のエラー

en: Registration status: %1
ja: 登録状態: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
ja: Gadu-Gadu 登録エラー

en: Registration Finished
ja: 登録完了

en: Registration has been completed successfully.
ja: 登録が完了しました。

en: Registration Error
ja: 登録エラー

en: Incorrect data sent to server.
ja: サーバに不正なデータを送信しました。

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
ja: パスワードを思い出させるのが、接続エラーのため途中で終了してしました。

en: Success
ja: 成功

en: Unsuccessful. Please retry.
ja: 正常に終了しませんでした。やり直してください。

en: Remind Password
ja: パスワードを思い出させる

en: Remind password finished:
ja: パスワードを思い出させる:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
ja: パスワード変更が接続エラーのため、途中で終了してしまいました。

en: State Error
ja: 状態エラー

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
ja: パスワードの変更がセッションに関する問題のため、途中で終了してしまいました。しばらくたってからやり直してください。

en: Changed Password
ja: パスワードを変更しました

en: Your password has been changed.
ja: パスワードが変更されました。

en: Show Profile
ja: プロファイルを表示

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list.</qt>
ja: <qt>コンタクトをコンタクトリストから削除するにはオンラインになる必要があります。</qt>

en: Gadu-Gadu Plugin
ja: Gadu-Gadu プラグイン

en: &Resume
ja: 継続(&R)

en: Over&write
ja: 上書き(&W)

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。継続しますか？上書きしますか？

en: File Exists: %1
ja: ファイルが存在します: %1

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
ja: ピアへの接続が拒否されました。おそらく着信接続を待ち受けしていません。

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
ja: ピアはファイル転送トランザクションに同意しませんでした。

en: File-transfer handshake failure.
ja: ファイル転送ハンドシェイクに失敗。

en: File transfer had problems with the file.
ja: ファイル転送中にファイルに問題がありました。

en: There was network error during file transfer.
ja: ファイル転送中にネットワークにエラーが発生しました。

en: Unknown File-Transfer error.
ja: 未知のファイル転送エラー。

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
ja: <p align="center">サーバから取得中</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
ja: <b>登録に失敗しました。</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
ja: <b>UIN を入力してください。</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
ja: <b>UIN は正数でなければなりません。</b>

en: <b>Enter password please.</b>
ja: パスワードを入力してください。

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
ja: <b>DCC 待ち受けソケットの開始に失敗しました。DCC は機能していません。</b>

en: Edit Contact's Properties
ja: コンタクトのプロパティを変更

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
ja: ブロックしています

en: A&way
ja: 不在(&W)

en: B&usy
ja: 取り込み中(&U)

en: I&nvisible
ja: 潜伏中(&N)

en: Search &More...
ja: 次を検索(&M)...

en: Gadu-Gadu Public Directory
ja: Gadu-Gadu 一般ディレクトリ

en: &New Search
ja: 新規検索(&N)

en: S&earch
ja: 検索(&E)

en: &Add User...
ja: ユーザを追加(&A)...

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Register New Account
ja: 新しいアカウント登録

en: &Register
ja: 登録(&R)

en: Retrieving token
ja: トークンを取得

en: Please enter a valid E-Mail Address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter the same password twice.
ja: パスワードを二度入力してください。

en: Password entries do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Please enter the verification sequence.
ja: 認証コードを入力してください。

en: Account created; your new UIN is %1.
ja: アカウントを作成しました。あなたの UIN は %1 です。

en: Registration failed: %1
ja: 登録に失敗: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
ja: 登録に失敗しました。やり直してください。

en: You are not connected to the server.
ja: サーバに接続していません。

en: You have to be connected to the server to change your status.
ja: 状態を変更するにはサーバに接続する必要があります。

en: idle
ja: アイドル

en: resolving host
ja: ホストを解決

en: connecting
ja: 接続中

en: reading data
ja: データ読み込み

en: error
ja: エラー

en: connecting to hub
ja: ハブに接続中

en: connecting to server
ja: サーバに接続中

en: retrieving key
ja: キーを取得中

en: waiting for reply
ja: 応答を待っています

en: connected
ja: 接続しました

en: sending query
ja: クエリを送信

en: reading header
ja: ヘッダを読み込み

en: parsing data
ja: データを解析

en: done
ja: 完了

en: TLS connection negotiation
ja: TLS 接続ネゴシエーション

en: unknown
ja: 不明

en: Resolving error.
ja: 解決エラー

en: Connecting error.
ja: 接続エラー

en: Reading error.
ja: 読み込みエラー

en: Writing error.
ja: 書き込みエラー

en: Unknown error number %1.
ja: 未知のエラー番号 %1

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
ja: サーバアドレスを解決できませんでした。DNS エラー。

en: Unable to connect to server.
ja: サーバに接続できませんでした。

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
ja: サーバが不正なデータを送信してきました。プロトコルエラー。

en: Problem reading data from server.
ja: サーバからのデータ読み込みに失敗。

en: Problem sending data to server.
ja: サーバへのデータ送信に失敗。

en: Incorrect password.
ja: パスワードが違います。

en: Unable to connect over an encrypted channel.
    Try to turn off encryption support in the Gadu account settings, then reconnect.
ja: 暗号化チャンネルで接続できませんでした。
    暗号化サポートを Gadu アカウント設定で無効にし、再接続してみてください。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
ja: 追加する Gadu-Gadu アカウントのユーザ ID。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).  This field is mandatory.
ja: 追加する Gadu-Gadu アカウントのユーザ ID。小数点およびスペースを含まない数字でなければなりません。このフィールドは必須です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Gadu-Gadu &UIN:
ja: Gadu-Gadu UIN(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
ja: (例: 1234567)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
ja: 追加するコンタクトのファーストネーム。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename (first name) of the contact you wish to add.  Optionally this may include a middle name.
ja: 追加するコンタクトのファーストネーム。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
ja: ファーストネーム(&F):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
ja: 追加するコンタクトのラストネーム。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
ja: 追加するコンタクトのラストネーム。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
ja: ラストネーム(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
ja: 追加するコンタクトのニックネーム。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
ja: ニックネーム(&I):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
ja: このコンタクトのメールアドレス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
ja: メールアドレス(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
ja: 電話番号(&T):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notAFriend_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Check if you want to exclude this contact from the "Just for friends" status mode.
ja: これをチェックすると、「友達にだけ」モードのときにこのコンタクトを除外します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
ja: 「友達にだけ」に設定したときに除外する(&J)

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
ja: グループ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, statusGroup_)
en: Choose a status; by default Online status is selected. 
    So all you need to do is just to type in your description. 
    Choosing Offline status will disconnect you, with given description.
ja: 状態を選択します。
    自動的に「オンライン」が選択されるので、理由を入力してください。
    オフラインを選択すると、指定された理由で接続を切断します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
ja: 状態をオンラインにセットします。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
ja: あなたの状態をオンラインにします。これはあなたが誰とでもチャットできる状態であることを示します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
ja: 状態を取り込み中にします。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy, indicating that you should not be bothered with trivial chat, and may not be able to reply immediately.
ja: あなたの状態を取り込み中にします。これはあなたが重要ではないチャットをしたり、すぐ返信することのできない状態であることを示します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
ja: 状態を潜伏中にします。そうすることで他のユーザから隠れることができます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
ja: 状態を潜伏中にします。そうすることで他のユーザから隠れることができます。(他のユーザにはオフラインと表示されます。) チャットを続けることは可能です。また他のユーザの状態を確認することもできます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, offlineButton_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: Choose this status to disconnect with the description entered below.
ja: 下に入力した理由で接続を切る場合、この状態を選択します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
ja: あなたの状態の説明。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
ja: あなたの状態の説明 (70 バイト以下)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
ja: メッセージ(&M):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
ja: アカウント設定 - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
ja: Gadu-Gadu アカウントのユーザ ID。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
ja: Gadu-Gadu アカウントのユーザ ID。小数点およびスペースを含まない数字でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_)
en: Check to disable automatic connection. When checked, you may connect to this account manually via the icon in the bottom of the main Kopete window.
ja: 自動接続をしない場合、これをチェックしてください。チェックした場合、Kopete のメインウィンドウの下部にあるアイコンから手動で接続することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
ja: すべて接続から除外する(&X)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
ja: 登録

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Gadu-Gadu network, you will need a Gadu-Gadu account.<br><br>
    If you do not currently have an account, please click the button to create one.
ja: <qt>Gadu-Gadu ネットワークに接続するには、Gadu-Gadu アカウントが必要です。<br/><br/>
    Gadu-Gadu アカウントがない場合は、ボタンをクリックして作成してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
ja: このネットワークで新しいアカウントを登録します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
ja: 新しいアカウント登録(&G)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
ja: アカウント設定(&C)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
ja: 接続設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: Cache connection information for each server connected to in case the main load-balancing server fails.
ja: 接続しているサーバの接続情報をキャッシュし、メインのロードバランスサーバに障害が発生したときに備えます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: This option is used whenever the primary Gadu-Gadu load-balancing server fails.  If this is checked, Kopete will try to connect to the actual servers directly using cached information about them.  This prevents connection errors when the main load-balancing server does not answer. In practice it only helps very rarely.
ja: このオプションは、メインの Gadu-Gadu ロードバランスサーバに障害が発生したときに使われます。ここをチェックすると、Kopete はキャッシュされている情報を元に、実際のサーバに直接接続しようとします。こうすることで、メインのロードバランスサーバに障害が発生したときに、接続エラーが発生するのを防ぎます。実際には、まれにしか役に立ちません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
ja: サーバ情報をキャッシュ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
ja: 直接接続 (DCC) を使う(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: &Export contact list on change
ja: 変更時にコンタクトリストをエクスポート(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: I&mport contact list on startup
ja: 起動時にコンタクトリストをインポート(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreCheck_)
en: &Ignore people not on your contact list
ja: コンタクトリストにない人を無視する(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
ja: サーバとの通信を SSL で暗号化するかどうか

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
ja: サーバとの通信を SSL で暗号化するかどうかを選択します。これは両端間の通信を暗号化するのではなく、サーバとの通信を暗号化することに注意してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
ja: プロトコルを SSL で暗号化する(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
ja: 利用可能な場合

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
ja: 必須

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
ja: ユーザ情報(&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
ja: ユーザ情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
ja: <p align="center">個人情報を変更するには接続する必要があります</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
ja: 結婚前の名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
ja: 出身地:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_2)
en: The values below will be used in the search, but will not appear in the results.
ja: 以下の値は検索に使用されますが、結果には表示されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Forename:
ja: ファーストネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
ja: 名字:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
ja: ニックネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
ja: 性別:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
ja: 誕生年:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
ja: 市:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
ja: 女

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
ja: 男

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
ja: ファイル転送(&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
ja: DCC の共通オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
ja: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">これらのオプションはすべての Gadu-Gadu アカウントに影響します。</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
ja: 標準設定を変更する(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
ja: ローカル IP アドレス(&I) /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
ja: ポート(&R):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
ja: アカウント登録 - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
ja: パスワードを確認します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
ja: このアカウントのパスワードを確認します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
ja: パスワードを再入力(&W):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
ja: パスワード

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
ja: このアカウントのパスワード。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
ja: あなたのメールアドレス

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
ja: このアカウントを登録するのに使用するメールアドレス。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
ja: メールアドレス(&E):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
ja: 下の絵のテキスト。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.  This is used to prevent abusive automated registration scripts.
ja: 下の絵のテキスト。これはスクリプトによる自動登録を防ぐためです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
ja: 認証コード(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
ja: パスワード(&P):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
ja: Gadu-Gadu 登録トークン

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, pixmapToken)
en: This field contains an image showing a number that you need to type into the <b>Verification Sequence</b> field above.
ja: ここの画像中の数字を上の認証コード欄に入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInstructions)
en: <i>Type the letters and numbers shown in the image above into the <b>Verification Sequence</b> field.  This is used to prevent automated registration abuse.</i>
ja: 上の画像中の文字と数字を「認証コード」欄に入力してください。これは自動登録の悪用を防ぐためです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
ja: 指定したデータで検索:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
ja: ニックネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
ja: 年齢:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
ja:  -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
ja: ユーザについての情報を要求する:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
ja: ユーザ番号:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
ja: 現在オンラインのユーザの中で検索

en: &Set Auto-Reply...
ja: 自動返信を設定(&S)...

en: &Join Channel...
ja: チャンネルに参加(&J)...

en: &Manage Privacy...
ja: プライバシーを設定(&M)...

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
ja: アカウント “%1” のために SSL を初期化できませんでした。これはおそらく QCA TLS プラグインがあなたのシステムにインストールされていなからだと思われます。

en: GroupWise SSL Error
ja: GroupWise SSL エラー

[ctx: Message Sending Failed using the named local account]
en: Kopete was not able to send the last message sent on account '%1'.
    If possible, please send the console output from Kopete to <wstephenson@novell.com> for analysis.
ja: 最後のメッセージをアカウント “%1” に送信できませんでした。
    もし可能であれば、Kopete のコンソール出力を分析のために <wstephenson@novell.com> へお送りください。

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
ja: アカウント “%1” のメッセージを送信できません

en: Kopete: Conflicting Changes Made Offline
ja: Kopete: オフライン中に矛盾した変更が行われました。

en: A change happened to your GroupWise contact list while you were offline which was impossible to reconcile.
ja: オフライン中に、解決できない変更が GroupWise のコンタクトリストに対して行われました。

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
ja: Kopete はアカウント “%1” を使って GroupWise メッセンジャーサーバに接続できませんでした。
    サーバとポートの設定を確認してやり直してください。

en: Unable to Connect '%1'
ja: “%1” に接続できませんでした

en: The host name does not match the one in the certificate.
ja: ホスト名が証明書のものと一致しません。

en: The certificate is invalid.
ja: 証明書は無効です。

en: No certificate was presented.
ja: 証明書が提示されませんでした。

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
ja: 認証局 (CA) が証明書を拒否しました。

en: The certificate is not trusted.
ja: 証明書は信頼されていません。

en: The signature is invalid.
ja: 署名が不正です。

en: The Certificate Authority is invalid.
ja: 認証局 (CA) が不正です。

en: Invalid certificate purpose.
ja: 証明書目的が不正です。

en: The certificate is self-signed.
ja: 証明書は自己署名されています。

en: The certificate has been revoked.
ja: 証明書は破棄されています。

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
ja: 最大証明チェーン長を超えました。

en: The certificate has expired.
ja: 証明書は失効しています。

en: The Certificate Authority has expired.
ja: 認証局 (CA) が失効しています。

en: Validity is unknown.
ja: 有効性は不明です。

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
ja: <qt><p>アカウント “%2” のために、サーバ %1 の身元と証明書を検証できませんでした:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>続けますか？</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
ja: <qt> <p>アカウント “%2” のために、サーバ %1 の証明書を検証できませんでした: %3</p> <p>続けますか？</p></qt>

en: GroupWise Connection Certificate Problem
ja: GroupWise 接続証明書の問題

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
ja: %1 からの自動返信:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
ja: %1 からの告知:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
ja: %1 からのシステム告知:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
ja: コンタクト “%1” をコンタクトリストに追加できませんでした。エラーメッセージ: %2

en: Error Adding Contact
ja: コンタクトを追加中にエラー

en: Kopete: Signed in as %1 Elsewhere
ja: Kopete: 他から %1 としてサインイン

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
ja: 他から %1 としてサインインしたので、GroupWise メッセンジャーから切断されました。

en: %1 has been invited to join this conversation.
ja: %1 は、会話に加わるよう招待されました。

en: Enter Auto-Reply Message
ja: 自動返信メッセージを入力

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
ja: あなたが不在か取り込み中にメッセージを送ってきたユーザに自動的に返信するメッセージを入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
ja: アカウント名(&A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
ja: 追加するアカウントのアカウント名。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
ja: コンタクトタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
ja: エコー(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
ja: 見て！選択肢は一つだけ。ドロップダウンにして Null を追加してくれる？

en: Unblock User
ja: ユーザのブロック解除

en: Block User
ja: ユーザをブロック

en: %1|Blocked
ja: %1|ブロックされた

en: &Invite
ja: 招待(&I)

en: Security Status
ja: セキュリティ設定

en: Conversation is secure
ja: 会話の安全は守られます

en: Archiving Status
ja: アーカイブ状態

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
ja: チャットを開始中にエラーが発生しました: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
ja: メッセージを送信できませんでした。あなたの状態がオフラインの場合、メッセージを送信することはできません。

en: &Other...
ja: その他(&O)...

en: Enter Invitation Message
ja: 招待メッセージを入力

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
ja: 招待する理由を入力 (特に理由がなければ空欄にしておきます):

en: Search for Contact to Invite
ja: 招待するコンタクトを検索

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
ja: (承諾待ち)

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
ja: あなた以外の参加者全員が退室し、未承諾の招待がいくつかあります。あなたのメッセージは、誰かがチャットに参加するまで保留されます。

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
ja: %1 はこの会話への参加招待を拒否しました。

en: Conversation is being administratively logged
ja: 会話は管理者権限でログに記録されています

en: Conversation is not being administratively logged
ja: 会話は管理者権限でログに記録されていません

en: This conversation is secured with SSL security.
ja: この会話は SSL で保護されています。

en: This conversation is being logged administratively.
ja: この会話は管理者権限でログに記録されています。

en: A&vailable
ja: 在席(&V)

en: Appear Offline
ja: オフラインにする

en: A&ppear Offline
ja: オフラインにする(&P)

en: Invalid Status
ja: 不正な状態

en: Auto Reply Message
ja: 自動返信メッセージ

en: Common Name
ja: 共通名

en: Access denied
ja: アクセスを拒否されました

en: Not supported
ja: サポートされていません

en: Password expired
ja: パスワードが失効しています

en: Invalid password
ja: 無効なパスワードです

en: User not found
ja: ユーザが見つかりません

en: Attribute not found
ja: 属性が見つかりません

en: User not enabled
ja: ユーザが有効化されていません

en: Directory failure
ja: ディレクトリのエラー

en: Host not found
ja: ホストが見つかりません

en: Locked by admin
ja: 管理者によってロックされています

en: Duplicate participant
ja: 参加者の重複

en: Server busy
ja: サーバが混み合っています

en: Object not found
ja: オブジェクトが見つかりません

en: Directory update
ja: ディレクトリの更新

en: Duplicate folder
ja: フォルダの重複

en: Contact list entry already exists
ja: コンタクトリストのエントリが既に存在します

en: User not allowed
ja: ユーザが許可されていません

en: Too many contacts
ja: コンタクトが多すぎます

en: Conference not found
ja: カンファレンスが見つかりません

en: Too many folders
ja: フォルダが多すぎます

en: Server protocol error
ja: サーバのプロトコルエラー

en: Conversation invitation error
ja: 会話への招待のエラー

en: User is blocked
ja: ユーザはブロックされています

en: Master archive is missing
ja: マスターアーカイブがありません

en: Expired password in use
ja: 失効したパスワードが使われています

en: Credentials missing
ja: 資格情報がありません

en: Unsupported client version
ja: サポートされていないクライアントのバージョン

en: A duplicate chat was found
ja: 重複したチャットが見つかりました

en: Chat not found
ja: チャットが見つかりません

en: Invalid chat name
ja: 無効なチャット名

en: The chat is active
ja: チャットがアクティブです

en: Chat is busy; try again
ja: チャットが混み合っています。やり直してください。

en: Tried request too soon after another; try again
ja: 再要求が早すぎました。やり直してください。

en: Server's chat subsystem is not active
ja: サーバのチャットサブシステムがアクティブではありません

en: The chat update request is invalid
ja: チャットの更新要求が無効です

en: Write failed due to directory mismatch
ja: ディレクトリ不一致のため書き込みできませんでした

en: Recipient's client version is too old
ja: 受信者のクライアントのバージョンが古すぎます

en: Chat has been removed from server
ja: チャットがサーバから削除されました

en: Unrecognized error code: %1
ja: 未知のエラーコード: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
ja: アカウント設定 - Groupwise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
ja: あなたのアカウント名。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
ja: ユーザ ID(&U):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
ja: 自動接続しない場合、これをチェックします。チェックした場合、Kopete のメインウィンドウの下部にあるアイコンから手動で接続することができます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
ja: 接続するサーバの IP アドレスかホスト名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
ja: 接続するサーバの IP アドレスかホスト名 (例: im.yourcorp.com)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver:
ja: サーバ(&V):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
ja: 接続するサーバのポート。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
ja: 接続するサーバのポート (標準は 5222)。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: Po&rt:
ja: ポート(&R):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
ja: 詳細設定(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
ja: 常に招待を受諾する(&L)

en: You need to be connected to be able to add contacts.
ja: コンタクトを追加するには接続する必要があります。

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
ja: GroupWise メッセンジャーに接続して、やり直してください。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
ja: 基本(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
ja: 使って追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
ja: 名前の全体または一部分。アスタリスクは無視されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
ja: コンタクト名の一部または全部を入力します。合致したものが下に表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
ja: ユーザ ID(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
ja: ユーザ名(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
ja: 正確なユーザ ID

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
ja: ユーザの正確なユーザ ID が分かっている場合、このフィールドを使ってコンタクトを追加します

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseChatProps)
en: GroupWise Chat Properties
ja: GroupWise チャットのプロパティ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
ja: チャットルームを作成したユーザ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
ja: クエリ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
ja: トピック:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
ja: チャットルームへ参加する人への免責事項

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
ja: 所有者:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
ja: 現在のトピック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
ja: 最大ユーザ数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
ja: 作成日時:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
ja: 免責:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
ja: チャットルームの概要

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxUsers)
en: Maximum number of simultaneous users allowed in the chatroom
ja: チャットルームに許される最大ユーザ数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
ja: 作成者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
ja: チャットルームが作成された日時

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
ja: チャットルームがサーバ上でアーカイブされているかどうかを示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
ja: アーカイブ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
ja: このチャットルームの所有者

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
ja: デフォルトのアクセス許可

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
ja: チャットルームのメッセージを読むことを許可します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
ja: メッセージを読む

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
ja: チャットルームにメッセージを書き込むことを許可します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
ja: メッセージの書き込み

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
ja: チャットルームのアクセス制御リストを変更することを許可します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
ja: アクセス許可の変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
ja: アクセス制御リスト (ACL)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
ja: 特定ユーザのアクセス許可

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
ja: 新しい ACL エントリを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
ja: 既存の ACL エントリを編集

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
ja: ACL エントリを削除

en: Chatroom properties
ja: チャットルームのプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
ja: 最新の情報に更新(&R)

en: Search Chatrooms
ja: チャットルームの検索

en: Updating chatroom list...
ja: チャットルームの一覧を更新中...

en: Contact Properties
ja: コンタクトのプロパティ

en: Telephone Number
ja: 電話番号

en: Department
ja: 部署

en: Location
ja: 場所

en: Mailstop
ja: メールストップ

en: Personal Title
ja: 個人タイトル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
ja: このコンタクトの表示名を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
ja: 状態:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
ja: 表示名(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
ja: 他のプロパティ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
ja: 新しいカラム

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
ja: GroupWise メッセンジャーを検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
ja: ファーストネーム(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
ja: ユーザ ID(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
ja: タイトル(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
ja: 部署(&D)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
ja: 含む

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
ja: から始まる

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
ja: 等しい

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
ja: ラストネーム(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
ja: クリア(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
ja: 結果(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
ja: 詳細(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
ja: 該当ユーザは見つかりません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
ja: 状態(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
ja: 不在メッセージ(&Y):

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
ja: 今回の変更は次回 GroupWise にログインしたときに有効になります。

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
ja: サインイン中に GroupWise の設定が変更されました

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Users who can see my online status and send me messages:
ja: オンライン状態を参照してメッセージを送ることができるユーザ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
ja: 許可された人(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
ja: 拒絶(&B) >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
ja: << 許可(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
ja: 追加(&D)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
ja: 拒絶(&K)

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
ja: %1 のプライバシーを設定

en: Privacy settings have been administratively locked
ja: プライバシー設定は管理者特権でロックされています

en: Search for Contact to Block
ja: 拒絶するコンタクトを検索

en: You can only change privacy settings while you are logged in to the GroupWise Messenger server.
ja: GroupWise メッセンジャーサーバにログインしている間だけ、プライバシー設定を変更することができます。

en: '%1' Not Logged In
ja: “%1” ログインしていません

en: Invitation to Conversation
ja: 会話へ招待

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: Searching
ja: 検索中

en: 1 matching user found | %1 matching users found
ja[0]: 1 名の該当ユーザがいます
ja[1]: %1 名の該当ユーザがいます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
ja: <p align="right">送信元:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
ja: <p align="right">送信済み:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
ja: 招待日

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
ja: コンタクト名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
ja: 招待メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
ja: 会話に加わりますか？

en: Temporary Network - %1
ja: 一時ネットワーク - %1

en: Network imported from previous version of Kopete, or an IRC URI
ja: 前のバージョンの Kopete からインポートされたネットワーク、または IRC の URI

en: Join Channel...
ja: チャンネルに参加...

en: Search Channels...
ja: チャンネルを検索...

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
ja: <qt>このアカウントに関連付けられたネットワークには有効なホストがありません。アカウントに有効なネットワークが関連付けられているか確認してください。</qt>

en: Network is Empty
ja: ネットワークが空

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
ja: <qt>アカウント “%1” と関連付けられたネットワークには有効なホストがありません。このアカウントに有効なネットワークが関連付けられていることを確認してください。</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
ja: <qt>Kopete は、このアカウント (<b>%1</b>) に関連付けられたネットワークのいずれのサーバとも接続できませんでした。しばらくたってからやり直してください。</qt>

en: Network is Unavailable
ja: ネットワークは利用できません

en: Join Channel
ja: チャンネルに参加

en: Please enter the name of the channel you want to join:
ja: 参加するチャンネル名を入力してください:

en: Password Incorect
ja: パスワードが違います

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
ja[0]: 1 人のオペレータがオンラインです。
ja[1]: %1 人のオペレータがオンラインです。

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
ja[0]: 1 件の不明な接続があります。
ja[1]: %1 件の不明な接続があります。

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
ja[0]: 1 個のチャンネルがあります。
ja[1]: %1 個のチャンネルがあります。

en: Server was too busy to execute %1.
ja: サーバが非常に混み合っていて %1 を実行できませんでした。

en: You have been marked as being away.
ja: あなたは不在と記されました。

en: %1 is a registered nick.
ja: %1 は登録済みのニックネームです。

en: %1 is an IRC operator.
ja: %1 は IRC 管理者です。

en: You cannot send messages to channel %1.
ja: あなたはチャンネル %1 にメッセージを送信することはできません。

en: Nickname %1 is already in use.
ja: ニックネーム %1 は既に使われています。

en: You are not on channel %1.
ja: あなたはチャンネル %1 にいません。

en: Cannot join %1, channel is full.
ja: %1 に参加できません。チャンネルは満員です。

en: Cannot join %1, channel is invite only.
ja: %1 に参加できません。チャンネルは招待のみです。

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
ja: %1 に参加できません。あなたはチャンネルへの参加を禁止されています。

en: Cannot join %1, wrong channel key was given.
ja: %1 に参加できません。与えられたチャンネルキーが不正です。

en: There is one operator online. | There are %1 operators online.
ja[0]: 1 人のオペレータがオンラインです。
ja[1]: %1 人のオペレータがオンラインです。

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
ja[0]: 1 件の不明な接続があります。
ja[1]: %1 件の不明な接続があります。

en: One channel has been formed. | %1 channels have been formed.
ja[0]: 1 個のチャンネルがあります。
ja[1]: %1 個のチャンネルがあります。

en: Acknowledge size is greater than the expected file size
ja: 確認されたサイズが予期されたファイルサイズを上回っています。

en:  members
ja:  メンバー

en: Channel
ja: チャンネル

en: Users
ja: ユーザ

en: Topic
ja: トピック

en: Search for:
ja: 検索:

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.
ja: ここに入力した文字列で IRC サーバのチャンネルを検索できます。

en: Channels returned must have at least this many members.
ja: 最低これだけのメンバーがいるチャンネルのみを返します。

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.  For instance, you may type 'linux' to find channels that have something to do with Linux.
ja: ここで入力した文字列で IRC サーバのチャンネルを検索できます。例えば、“linux” と入力して Linux に関連したチャンネルを検索します。

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
ja: ここに入力した文字列で IRC サーバのチャンネルを検索できます。

en: Perform a channel search.
ja: チャンネル検索を実行

en: Perform a channel search.  Please be patient, as this can be slow, depending on the total number of channels on the server.
ja: チャンネルを検索します。しばらくお待ちください。IRC サーバにあるチャンネル数によっては時間がかかることがあります。

en: Double click on a channel to select it.
ja: ダブルクリックしてチャンネルを選択します。

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
ja: チャンネル一覧を取得するには IRC サーバに接続する必要があります。

en: You have been disconnected from the IRC server.
ja: IRC サーバから切断されました。

en: Disconnected
ja: 切断しました

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
ja: 追加する IRC コンタクト名かチャンネル名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.  You can type a person's nickname, or a channel name, preceded by a pound sign ('#').
ja: 追加する IRC コンタクト名かチャンネル名。コンタクトのニックネームを入力するか、“#” に続けてチャンネル名を入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
ja: ニックネーム/チャンネルを追加(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
ja: (例: joe_bob または #somechannel)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
ja: チャンネル検索(&S)

en: <qt>You need to specify a channel to join, or a query to open.</qt>
ja: <qt>参加するチャンネルを指定するか、開くクエリを指定してください。</qt>

en: You Must Specify a Channel
ja: チャンネルを指定してください

en: The nickname %1 is already in use
ja: ニックネーム %1 は既に使用中

en: IRC Plugin
ja: IRC プラグイン

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
ja: ニックネーム %1 は既に使われています。別のニックネームを指定してください:

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
ja: “%1” は無効なチャンネル名です。チャンネルは次の 4 つの文字のいずれかで始まります: #, !, +, &

en: Channel List for %1
ja: %1 のチャンネル一覧

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
ja: IRC サーバは現在非常に混み合っていて要求に応答できません。

en: Server is Busy
ja: サーバが混み合っています

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_nickNamesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickNames)
en: This is the name that everyone will see every time you say something
ja: この名前が、あなたが発言するといつもみんなに見られるものです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
ja: ニックネーム(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
ja: 本名(&R):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
ja: システムが identd をサポートしていない場合、IRC で希望するユーザ名を指定します。システムのアカウント名を使用する場合は空欄にしておきます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
ja: システムが identd をサポートしていない場合の IRC で希望するユーザ名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickNames)
en: The alias you would like to use on IRC.  Once you are online, you can change it with the /nick command.
ja: IRC で使用するニックネーム。オンライン中は /nick コマンドで変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
ja: ネットワーク:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p><b>Note:</b> most IRC servers do not require a password to connect, only a nickname.</p>
ja: <qt><p>【注】 ほとんどの IRC サーバはパスワードを必要としません。ニックネームだけで接続できます。</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
ja: 接続(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
ja: デフォルトの文字セット(&C):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: If you enable this option, this account will not be connected when you press the "Connect All" button, nor at startup even if you have enabled automatic connection at startup.
ja: このオプションを有効にすると、「すべて接続」ボタンを押しても、起動時に自動的に接続するオプションを選択していても、このアカウントは接続されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
ja: 可能であれば SSL 接続を使う(&P)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
ja: 接続時に実行するコマンド

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
ja: ここに追加したコマンドは、IRC サーバに接続すると直ちに実行されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
ja: コマンドを追加(&M)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
ja: 詳細設定(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
ja: CTCP カスタム返信

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, ctcpList)
en: You can use this dialog to add custom replies for when people send you CTCP requests. You can also use this dialog to override the built-in replies for VERSION, USERINFO, and CLIENTINFO.
ja: このダイアログで、受信した CTCP 要求に対する自分の返事を設定することができます。また、VERSION、USERINFO、CLIENTINFO に対する既定の返事を変更することもできます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: &CTCP:
ja: CTCP(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
ja: 返信(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
ja: 返信を追加(&Y)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
ja: デフォルトのメッセージ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, quitMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, quitMessage)
en: The message you want people to see when you disconnect from IRC without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
ja: 理由を言わずに IRC から切断するときのメッセージ。空欄の場合は Kopete の標準のメッセージが使用されます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, partMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, partMessage)
en: The message you want people to see when you part a channel without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
ja: 理由を言わずにチャンネルを離れるときのメッセージ。空欄の場合は Kopete の標準のメッセージが使用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
ja: 退席メッセージ(&Q):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
ja: 離席メッセージ(&P):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
ja: ウィンドウ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
ja: メッセージの表示方法

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
ja: 匿名ウィンドウを自動表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
ja: サーバウィンドウを自動表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
ja: サーバメッセージ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
ja: サーバ通知:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
ja: アクティブウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
ja: サーバウィンドウ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
ja: 匿名ウィンドウ

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
ja: 無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
ja: エラーメッセージ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
ja: 応答情報:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
ja: <qt>ニックネームを入力してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
ja: ネットワーク設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
ja: ホスト設定(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
ja: 新規(&N)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
ja: このネットワークに関連付けられた IRC サーバ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
ja: このネットワークに関連付けられた IRC サーバ。上下矢印ボタンを使って接続順序を変更します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
ja: このサーバを下へ移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Decrease connection-attempt priority for this server
ja: このサーバの接続優先順位を下げます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
ja: 下へ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
ja: このサーバを上へ移動

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Increase connection-attempt priority for this server
ja: このサーバの接続優先順位を上げます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
ja: 上へ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
ja: ここをチェックすると、この接続で SSL が有効になります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
ja: SSL を使う(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
ja: ホスト名(&H):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
ja: ポート(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
ja: 説明(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
ja: 新規(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
ja: 名前変更(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
ja: 削除(&V)

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
ja: <qt>本当にネットワーク “%1” を削除しますか？<br/>削除するとこのネットワークを使うすべてのコンタクトを編集しなければなりません。</qt>

en: Deleting Network
ja: ネットワークの削除

en: &Delete Network
ja: ネットワークを削除(&D)

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当にホスト “%1” を削除しますか？</qt>

en: Deleting Host
ja: ホストの削除

en: &Delete Host
ja: ホストを削除(&D)

en: New Host
ja: 新しいホスト

en: Enter the hostname of the new server:
ja: 新しいサーバのホスト名を入力:

en: A host already exists with that name
ja: 同名のホストが既に存在します

en: Rename Network
ja: ネットワーク名を変更

en: Enter the new name for this network:
ja: このネットワークの新しい名前を入力:

en: A network already exists with that name
ja: 同名のネットワークが既に存在します

en: Could not bind the Jabber file transfer manager to a local port. Please check if the file transfer port is already in use, or choose another port in the account settings.
ja: Jabber ファイル転送マネージャをローカルポートにバインドできませんでした。ファイル転送ポートが既に使用されていないか確認するか、アカウント設定で別のポートを指定してください。

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
ja: Jabber ファイル転送マネージャの起動に失敗

en: Join Groupchat...
ja: グループチャットに参加...

en: Services...
ja: サービス...

en: XML Console
ja: XML コンソール

en: Edit User Info...
ja: ユーザ情報を編集...

en: Set Mood
ja: 気分をセット

en: Jabber Error
ja: Jabber エラー

en: Please connect first.
ja: まず接続してください。

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because TLS support for QCA is not available.
ja: アカウント “%1” のために SSL を初期化できませんでした。これはおそらく QCA TLS プラグインがあなたのシステムにインストールされていなからだと思われます。

en: Jabber SSL Error
ja: Jabber SSL エラー

en: Jabber Connection Certificate Problem
ja: Jabber 接続証明書の問題

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
ja: Jabber サーバと暗号化された接続を確立できませんでした。

en: Jabber Connection Error
ja: Jabber 接続エラー

en: Malformed packet received.
ja: 不正なパケットを受信。

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
ja: プロトコル中に回復不能なエラーがありました。

en: Generic stream error.
ja: 一般的なストリームエラーです。

en: There was a conflict in the information received.
ja: 受信した情報が矛盾しています。

en: The stream timed out.
ja: ストリームがタイムアウトしました。

en: Internal server error.
ja: サーバの内部エラー

en: Stream packet received from an invalid address.
ja: 不正なアドレスからストリームパケットを受信しました。

en: Malformed stream packet received.
ja: 不正なストリームパケットを受信しました。

en: Policy violation in the protocol stream.
ja: プロトコルストリームにポリシー違反がありました。

en: Resource constraint.
ja: リソース制限

en: System shutdown.
ja: システムシャットダウン

en: Unknown reason.
ja: 未知の理由。

en: There was an error in the protocol stream: %1
ja: プロトコルストリームにエラーがありました: %1

en: Host not found.
ja: ホストを見つけることができませんでした。

en: Address is already in use.
ja: アドレスは既に使用中です。

en: Connection refused.
ja: 接続を拒否されました。

en: Connection attempt already in progress.
ja: 接続処理中。

en: Network failure.
ja: ネットワーク障害

en: Socket timed out.
ja: ソケットがタイムアウトしました。

en: Remote closed connection.
ja: リモートが接続を閉じました。

en: Unexpected error condition (%1).
ja: 予期しないエラーの状態 (%1) です。

en: There was a connection error: %1
ja: 接続エラー: %1

en: Unknown host.
ja: 未知のホスト。

en: Could not connect to a required remote resource.
ja: 必要なリモートリソースに接続できませんでした。

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
ja: 他のサーバに転送されたようです。どう処理したらいいか分かりません。

en: Unsupported protocol version.
ja: サポートされていないプロトコルバージョン

en: Unknown error.
ja: 未知のエラー。

en: There was a negotiation error: %1
ja: ネゴシエーションエラーがありました: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
ja: サーバが当方の TLS ハンドシェイクを拒否しました。

en: Failed to establish a secure connection.
ja: 安全な接続を確保できませんでした。

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
ja: TLS エラー発生: %1

en: Login failed with unknown reason.
ja: 不明な理由でログインに失敗しました。

en: No appropriate authentication mechanism available.
ja: 適切な認証モジュールがありません。

en: Bad SASL authentication protocol.
ja: 不正な SASL 認証プロトコルでした。

en: Server failed mutual authentication.
ja: サーバが相互認証に失敗しました。

en: Encryption is required but not present.
ja: 暗号化が必要だが存在しません。

en: Invalid user ID.
ja: 不正なユーザ ID

en: Invalid mechanism.
ja: 無効なメカニズムです。

en: Invalid realm.
ja: 無効なレルムです。

en: Mechanism too weak.
ja: メカニズムが弱すぎます。

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
ja: 認証情報は間違っています。(ユーザ ID とパスワードを確認してください)

en: Temporary failure, please try again later.
ja: 一時的な障害です。しばらくたってからやり直してください。

en: There was an error authenticating with the server: %1
ja: サーバと認証中にエラーが発生しました: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
ja: TLS 障害

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
ja: SASL 障害

en: There was an error in the security layer: %1
ja: セキュリティ層にエラー発生: %1

en: No permission to bind the resource.
ja: リソースをバインドする権限がありません。

en: The resource is already in use.
ja: リソースは既に使用中です。

en: Could not bind a resource: %1
ja: リソースをバインドできませんでした: %1

en: Kopete: Connection problem with Jabber server %1
ja: Kopete: Jabber サーバ %1 との接続エラー

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
ja: Jabber ユーザ %1 は %2 の彼/彼女への購読を削除しました。このアカウントはもう彼/彼女のオンライン/オフライン状態を確認することはできません。コンタクトを削除しますか？

en: Notification
ja: 通知

en: Waiting for authorization
ja: 許可を待つ

en: A password is required to join the room %1.
ja: ルーム %1 に参加するにはパスワードが必要です。

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
ja: %1 に参加しようとしてエラー: ニックネーム %2 は既に使われています

en: Provide your nickname
ja: ニックネームを入力してください

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
ja: %1 に参加することはできません。あなたは参加を禁止されています。

en: Jabber Group Chat
ja: Jabber グループチャット

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
ja: ルーム %1 に参加できませんでした。許容人数を超えています。

en: No reason given by the server
ja: サーバは理由を提示しませんでした

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
ja: グループチャット %1 への要求の処理にエラーがありました。(理由: %2, コード: %3)

en: Do you want to also unregister "%1" from the Jabber server ?
    If you unregister, your whole contact list may be removed from the server, and you will never be able to connect to this account with any client
ja: Jabber サーバから “%1” の登録も解除しますか？
    登録解除した場合、サーバ上のあなたのコンタクトリストも削除される可能性があります。
    また、どのクライアントからもこのアカウントに接続できなくなります。

en: Unregister
ja: 登録解除

en: Remove and Unregister
ja: 削除して登録解除

en: Remove only from Kopete
ja: Kopete からのみ削除

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
ja: アカウントの削除中にエラーが発生しました:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
ja: Jabber アカウント登録削除

en: You cannot see each others' status.
ja: お互いの状態を知ることはできません。

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
ja: あなたはこのコンタクトの状態を知ることができますが、相手はあなたの状態を知ることができません。

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
ja: このコンタクトはあなたの状態を知ることができますが、あなたは相手の状態を知ることができません。

en: You can see each others' status.
ja: お互いの状態を知ることができます。

en: Client
ja: クライアント

en: Groupchat
ja: グループチャット

en: Rich text messages
ja: リッチテキストメッセージ

en: File transfers
ja: ファイル転送

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Message
ja: メッセージ

en: Failed to download Jabber contact photo.
ja: Jabber コンタクトの写真をダウンロードできませんでした。

en: Groupchat Bookmark
ja: グループチャットのブックマーク

en: Show audio calls
ja: 音声通話を表示

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
ja: 許可

en: (Re)send Authorization To
ja: 許可を (再) 送信

en: (Re)request Authorization From
ja: 許可を (再) 要求

en: Remove Authorization From
ja: 許可を取り除く

en: Set Availability
ja: 状態をセット

en: Free to Chat
ja: チャットできます

en: Do Not Disturb
ja: 邪魔しないでください

en: Select Resource
ja: リソースを選択

en: Automatic (best/default resource)
ja: 自動 (最良/デフォルトのリソース)

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
ja: <i></i>元のメッセージは: “%1”<br/>

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press OK.<br />If you want to decline, press Cancel.</qt>
ja: <qt>%1 がカンファレンス <b>%2</b> に参加するよう招待しています。<br/>%3<br/>承諾して参加するには、あなたのニックネームを入力して「OK」を押してください。<br/>辞退するには「キャンセル」を押してください。</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
ja: カンファレンスへ招待: Jabber プラグイン

en: Message has been displayed
ja: メッセージが表示されました

en: Message has been delivered
ja: メッセージが配信されました

en: Message stored on the server, contact offline
ja: メッセージがサーバに蓄積されました。コンタクトはオフラインです

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
ja: %1 はこの会話への参加を終了しました。

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
ja: メッセージを配信できませんでした: “%1”、理由: “%2”

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
ja: ユーザ %1 から、あなたの状態を見る権限も取り除きますか？

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
ja: コンタクト “%1” のためのリソースをあらかじめ選択しましたが、あなたはまだこのコンタクトとチャット中です。選択されたリソースは新しく開かれたチャットウィンドウでのみ有効になります。

en: Jabber Resource Selector
ja: Jabber リソースを選択

en: You have been invited to %1
ja: %1 へ招待されました。

en: Change nickname
ja: ニックネームを変更

en: Change nickname - Jabber Plugin
ja: ニックネームを変更 - Jabber プラグイン

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
ja: ルーム %1 で使う新しいニックネームを入力してください。

en: Free for Chat
ja: チャットできます

en: Do not Disturb
ja: 邪魔しないでください

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
ja: 購読

en: Authorization Status
ja: 許可状態

en: Available Resources
ja: 利用可能なリソース

en: vCard Cache Timestamp
ja: vCard キャッシュタイムスタンプ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
ja: 誕生日

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Company name
ja: 会社名

en: Company Departement
ja: 部署

en: Company Position
ja: 肩書

en: Company Role
ja: 会社役割

en: Work Street
ja: 勤務先 住所 1

en: Work Extra Address
ja: 勤務先 住所 2

en: Work PO Box
ja: 勤務先 私書箱

en: Work City
ja: 勤務先 市

en: Work Postal Code
ja: 勤務先 郵便番号

en: Work Country
ja: 勤務先 国

en: Work Email Address
ja: 勤務先 メールアドレス

en: Home Street
ja: 自宅 住所 1

en: Home Extra Address
ja: 自宅 住所 2

en: Home PO Box
ja: 自宅 私書箱

en: Home City
ja: 自宅 市

en: Home Postal Code
ja: 自宅 郵便番号

en: Home Country
ja: 自宅 国

en: Fax
ja: ファクス

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
ja: 情報

en: Choose an account to handle the URL %1
ja: URI %1 を扱うアカウントを選択

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
ja: %1 をコンタクトリストに追加しますか？

en: Do Not Add
ja: 追加しない

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
ja: “%1” をコンタクトリストから削除しますか？

en: Do Not Remove
ja: 削除しない

en: Please enter your nickname for the room %1
ja: チャットルーム %1 で使うニックネームを入力してください

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
ja: メインウィンドウ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Audio
ja: 音声

en: Choose the contents you want to accept:
ja: 受け入れるコンテンツを選択:

en: New Jingle session from %1
ja: %1 からの新しい Jingle セッション

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Accepted
ja: 承諾しました

en: Calling...
ja: 呼び出し中...

en: Rejected
ja: 拒否されました

en: Call in progress
ja: 呼び出し中です

en: Waiting...
ja: 待っています...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
ja: 通話状態:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
ja: 承諾

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
ja: 拒否

en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
ja: コンタクトを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
ja: 追加するアカウントの Jabber ID。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
ja: 追加するアカウントの Jabber ID。メールアドレスのようにユーザ名とドメイン名の両方を指定してください。これは複数の Jabber サーバが存在するためです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
ja: (例: joe@jabber.org)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
ja: 更新

en: Execute command
ja: コマンドを実行

en: Command executing
ja: コマンドの実行

en: Finish
ja: 終了

en: Next
ja: 次へ

en: Previous
ja: 前へ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
ja: 現在のパスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
ja: 新しいパスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
ja: 現在のパスワードを入力してから
    新しいパスワードを二回入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
ja: サーバ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
ja: クエリ(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
ja: チャットルーム名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
ja: チャットルームの説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
ja: ルーム:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
ja: Jabber サービスの登録

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
ja: 登録フォーム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
ja: サーバに問い合わせています。しばらくお待ちください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
ja: 実行(&E)

en: Change Jabber Password
ja: Jabber パスワードを変更

en: You entered your current password incorrectly.
ja: 入力された現在のパスワードは間違っています。

en: Password Incorrect
ja: パスワードが違います

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
ja: 新しいパスワードが一致していません。もう一度入力してください。

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
ja: セキュリティのため、空のパスワードは許可されません。

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
ja: パスワードを変更する前に、アカウントに接続する必要があります。今接続しますか？

en: Jabber Password Change
ja: Jabber パスワード変更

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
ja: パスワードが変更されました。変更は今すぐに有効にはならないかもしれません。新しいパスワードでログインできない場合は、管理者に連絡してください。

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
ja: パスワードを変更できませんでした。サーバがその機能をサポートしていないか、管理者がパスワードの変更を許可していません。

en: Join Jabber Groupchat
ja: Jabber グループチャットに参加

en: Join
ja: 参加

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
ja: チャットルームの一覧を取得できませんでした。

en: List Chatrooms
ja: チャットルームを一覧表示

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
ja: サーバの選択 - Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
ja: アカウント設定 - Jabber

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
ja: 基本設定(&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
ja: 使用するアカウントの Jabber ID。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
ja: 使用するアカウントの Jabber ID。メールアドレスのようにユーザ名とドメイン名の両方を指定してください。これは複数の Jabber サーバが存在するためです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
ja: 使用するアカウントの Jabber ID。ユーザ名とドメイン名の両方を指定してください (例: joe@jabber.org)。これは複数の Jabber サーバが存在するためです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you can connect manually to this account, using the icon at the bottom of the main Kopete window
ja: 自動接続しない場合、これをチェックします。チェックした場合、Kopete のメインウィンドウの下部にあるアイコンから手動で接続することができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
ja: Jabber ネットワークに接続するには、Jabber サーバにアカウントが必要です。アカウントがない場合は、ボタンをクリックして作成してください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
ja: パスワードを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
ja: パスワードを変更(&Y)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
ja: 既存の Jabber アカウントのパスワードを変更する場合、このボタンを押して新しいパスワードを入力します。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
ja: 接続(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
ja: 平文による認証を許可する(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
ja: 標準設定のサーバ情報を変更する(&O)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
ja: 接続するサーバの IP アドレスかホスト名。(例: jabber.org)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
ja: 場所設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
ja: Jabber ネットワークで使用するリソース名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
ja: Jabber ネットワークで使用するリソース名。Jabber は異なるリソース名を使うことで、一つのアカウントで複数のサインオンを認めます。ここには例えば「自宅」または「会社」と入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
ja: リソース(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
ja: 優先度(&R):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPriority) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPriority)
en: <qt>Each resource can have different <b>priority </b> levels. The messages will be sent to the resource which has the highest priority level.
    
    If two resources have the same priority, the messages will be sent to the one most recently connected.</qt>
ja: <qt>それぞれのリソースに異なる優先度を設定することができます。メッセージは一番優先度の高いリソースへ送られます。
    
    二つのリソースの優先度が同じ場合は、メッセージは一番最近接続した方へ送信されます。</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
ja: ファイル転送(&L)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
ja: ファイル転送の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
ja: プロキシ JID(&X):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
ja: 公開 IP アドレス(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i><ul><li>The information in the "public IP address" and "port" fields applies to all Jabber accounts.</li>
    <li>You can leave the "public IP address" empty if your computer is directly connected to the internet.</li>
    <li>A hostname is also valid.</li>
    <li>Changes to these fields will only take effect the next time you start Kopete.</li>
    <li>The "Proxy JID" can be configured per account.</li></ul></i>
ja: <ul><li>公開 IP アドレスとポートに関する情報は、すべての Jabber アカウントに適用されます。</li>
    <li>コンピュータが直接インターネットに接続している場合は、公開 IP アドレスを空のままにしておいても構いません。</li>
    <li>ホスト名でも構いません。</li>
    <li>これらの項目への変更は、Kopete の次回起動時に有効になります。</li><li>プロキシ JID はアカウントごとに設定することができます。</li></ul>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
ja: ネットワーク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
ja: 外部 IP アドレスを自動検出する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
ja: 使用する最初のポート:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firstPortEdit)
en: Set the first incoming port to use for Jingle sessions.
    One media type uses 2 ports and each new Jingle session will use the next 2 available ports.
ja: Jingle セッションに使用する最初の受信ポートを設定します。
    メディアのタイプごとに 2 つのポートを使用し、新しい Jingle セッションは利用可能な次の 2 つのポートを使用します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
ja: メディア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
ja: 使用するマイクロホン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
ja: 音声出力:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
ja: プライバシー(&V)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
ja: 一般プライバシー

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: By default, Kopete gives the other users some info about your system and the client. Checking this box will hide that information.
ja: 標準設定では、Kopete は他のユーザにあなたのシステムとクライアントに関する情報を提供します。このボックスをチェックすると、これらの情報を隠すことができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
ja: システムとクライアント情報を隠す(&H)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Check this box if you always want to send notifications to your contacts.
ja: コンタクトに常に通知を送信する場合、ここをチェックしてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
ja: 常に通知を送信(&I)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
ja: <qt>配信通知をコンタクトに送信するには、ここをチェックしてください。メッセージが Kopete に配信されたとき、Kopete はコンタクトにメッセージを受け取ったことを通知することができます。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
ja: 配信通知を常に送信(&Y)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
ja: <qt>表示通知をコンタクトに送信するには、ここをチェックしてください。メッセージが Kopete に表示されたとき、Kopete はコンタクトにメッセージが表示されたことを通知することができます。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
ja: 表示通知を常に送信(&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Typing notification</b> to your contacts : when you are composing a message, you might want your contact to know that you are typing so that he/she knows you are answering.</qt>
ja: <qt>入力通知をコンタクトに送信するには、ここをチェックしてください。あなたがメッセージを入力しているときに、相手にメッセージを入力中だということを通知することができます。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
ja: 入力通知を常に送信(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
ja: 退席通知を常に送信(&G) (ウィンドウを閉じる)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
ja: プライバシーリスト

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
ja: 登録フォームを取得できませんでした。
    理由: “%1”

en: Registration sent successfully.
ja: 登録フォームの提出に成功しました。

en: Jabber Registration
ja: Jabber の登録

en: The server rejected the registration form.
    Reason: "%1"
ja: サーバは登録フォームを拒否しました。
    理由: “%1”

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
ja: アカウント登録 - Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
ja: 選択(&H)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
ja: 希望する Jabber ID(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
ja: パスワード(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
ja: パスワードを再入力(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
ja: ポート(&P):

en: Services
ja: サービス

en: Register...
ja: 登録...

en: Search...
ja: 検索...

en: Execute...
ja: 実行...

en: &Save User Info
ja: ユーザ情報を保存(&S)

en: Fetch vCard
ja: vCard を取得

en: Saving vCard to server...
ja: vCard をサーバに保存中...

en: vCard successfully saved.
ja: vCard の保存に成功しました。

en: Error: Unable to save vCard.
ja: エラー: vCard を保存できません。

en: Fetching contact vCard...
ja: コンタクトの vCard を取得中...

en: vCard successfully retrieved.
ja: vCard の取得に成功しました。

en: No vCard available.
ja: vCard が利用できません。

en: Error: vCard could not be fetched correctly.
    Check connectivity with the Jabber server.
ja: エラー: vCard の取得に失敗しました。
    Jabber サーバとの接続を確認してください。

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
ja: <qt>表示絵を変更しようとしてエラーが発生しました。<br/>有効な画像ファイルを選択したことを確認してください。</qt>

en: Register
ja: 登録

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
ja: 検索

en: Please wait while retrieving search form...
ja: 検索フォームを取得しています。しばらくお待ちください。

en: Unable to retrieve search form.
ja: 検索フォームを取得できませんでした。

en: The Jabber server rejected the search.
ja: Jabber サーバが検索を拒否しました。

en: Jabber Search
ja: Jabber 検索

en: Nickname
ja: ニックネーム

[ctx: First name]
en: First
ja: ファーストネーム

[ctx: Last name]
en: Last
ja: ラストネーム

en: e-mail
ja: メールアドレス

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
ja: 検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
ja: ノード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
ja: クエリサーバ(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
ja: ノード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
ja: ホームページ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
ja: 誕生日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
ja: 写真を選択(&S)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
ja: 写真をクリア(&T)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
ja: 自宅住所(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
ja: 住所:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
ja: 私書箱:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
ja: 郵便番号:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
ja: 国:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
ja: 勤務先住所(&W)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
ja: 勤務先情報(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
ja: 会社名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
ja: 部署:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
ja: 肩書:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
ja: 肩書:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
ja: 電話番号(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
ja: 自宅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
ja: 会社:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
ja: ファクス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
ja: 携帯:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
ja: 情報(&B)

en: Loading instructions from gateway...
ja: ゲートウェイから指示を受信中...

en: Connect to the Jabber network and try again.
ja: Jabber ネットワークに接続して、やり直してください。

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
ja: ゲートウェイから指示を受信中にエラーが発生しました。

en: Choose Jabber Server
ja: Jabber サーバを選択

en: Retrieving server list...
ja: サーバリストを取得中...

en: Could not retrieve server list.
ja: サーバリストを取得できませんでした。

en: Could not parse the server list.
ja: サーバリストを解析できませんでした。

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
ja: 今回の変更は次回 Jabber にログインするときに有効になります。

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
ja: Jabber オンラインセッション中の変更

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
ja: 指定された Jabber ID は不正です。user@server.com のようなメールアドレスの形式であることを確認してください。

en: Invalid Jabber ID
ja: 不正な Jabber ID

en: Register New Jabber Account
ja: 新しい Jabber アカウントの登録

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
ja: 特別な理由がない限り、Jabber ID は “username@server.com” の形式で指定します。あなたの場合は “username@%1” です。

en: Connecting to server...
ja: サーバに接続しています...

en: Protocol error.
ja: プロトコルエラー

en: Connected successfully, registering new account...
ja: 接続に成功。アカウントを登録中...

en: Registration successful.
ja: 登録成功！

en: Registration failed.
ja: 登録に失敗。

en: Unable to create an account on the server. The Jabber ID is probably already in use.
ja: サーバにアカウントを作成できませんでした。おそらく Jabber ID は既に使用されています。

en: Jabber Account Registration
ja: Jabber アカウント登録

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
ja: 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
ja: デフォルトのリスト (すべてのセッション):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
ja: アクティブなリスト (現在のセッション):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
ja: リストエディタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
ja: リスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
ja: 新しいリスト...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
ja: リストを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
ja: 接続時に自動的にこのリストを有効にする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
ja: ルール

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
ja: 適用

en: %1: Privacy Lists
ja: %1: プライバシーリスト

en: <None>
ja: <なし>

en: There was an error changing the list.
ja: リストの変更でエラーがありました。

en: Error
ja: エラー

en: There was an error processing your request.
ja: 要求の処理にエラーがありました。

en: New List
ja: 新しいリスト

en: Enter the name of the new list:
ja: 新しいリストの名前を入力:

en: A list with this name already exists.
ja: この名前のリストは既に存在します。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
ja: プライバシールールを編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
ja: メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
ja: クエリ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
ja: 拒否

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
ja: 許可

en: Edit Privacy List Rule
ja: プライバシーリストのルールを編集

en: &Change Status Message
ja: 状態メッセージを変更(&C)

en: Meanwhile Plugin: Message from server
ja: Meanwhile プラグイン: サーバからのメッセージ

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
ja: <qt>有効なスクリーン名を入力してください。</qt>

en: Meanwhile Plugin
ja: Meanwhile プラグイン

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
ja: <qt>パスワードを保存するオプションを無効にするか、有効なパスワードを入力してください。</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
ja: <qt>サーバのホスト名/IP アドレスを入力してください。</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
ja: <qt>0 は有効なポート番号ではありません。</qt>

en: Could not connect to server
ja: サーバに接続できませんでした

en: Could not connect to redirected server
ja: リダイレクトされたサーバに接続できませんでした

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
ja: Meanwhile プラグイン: カンファレンスへの招待

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
ja: Sametime コンタクトを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
ja: 追加するコンタクトのユーザ ID。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
ja: ユーザ ID を検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
ja: 検索(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
ja: (例: johndoe)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
ja: Meanwhile アカウントを編集

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
ja: あなたの Sametime ユーザ ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
ja: Meanwhile ユーザ名(&U):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
ja: 接続

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
ja: 接続する Sametime サーバの IP アドレスかホスト名。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
ja: 接続する Sametime サーバのポート。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
ja: 接続する Sametime サーバのポート。通常は 1533。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
ja: クライアントの識別子

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
ja: クライアントの識別子を変更する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
ja: クライアントの識別子:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
ja: クライアントのバージョン (メジャー.マイナー):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
ja: サーバとポートを標準設定の値に戻します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
ja: 標準設定に戻す(&D)

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
ja: Kopete のウェブサイトを参照してください <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
ja: チャットに参加...

en: In&visible
ja: 潜伏中(&V)

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
ja: 接続していないので、ユーザ情報を編集することはできません。

en: Unable to edit user info
ja: ユーザ情報を編集できません

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
ja: 接続していないので、AIM チャットルームに参加することはできません。

en: Unable to Join AIM Chat Room
ja: AIM チャットルームに参加できません

en: &Warn User
ja: ユーザを警告(&W)

en: Always &Visible To
ja: 次のユーザに対していつも表示(&V)

en: Always &Invisible To
ja: 次のユーザに対していつも非表示(&I)

en: <qt>Would you like to warn %1 anonymously or with your name?<br>(Warning a user on AIM will result in a "Warning Level" increasing for the user you warn. Once this level has reached a certain point, they will not be able to sign on. Please do not abuse this function, it is meant for legitimate practices.)</qt>
ja: <qt>%1 を匿名か実名で警告しますか？
    <br/>
    (AIM でユーザを警告すると、そのユーザの「警告レベル」が上昇します。これがある数値に達すると、ユーザはサインオンできなくなります。これは正当な目的のためにある機能なので、悪用しないでください。)</qt>

en: Warn User %1?
ja: ユーザ %1 に警告しますか？

en: Warn Anonymously
ja: 匿名で警告

en: Warn
ja: 警告

en: Join AIM Chat Room
ja: AIM チャットルームに参加

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
ja: チャットルーム %1 に接続できませんでした。%2 のアカウントを接続してください。

en: User Profile
ja: ユーザプロファイル

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Waiting for Authorization
ja: 許可待ち

en: &Do Not Disturb
ja: 邪魔しないでください(&D)

en: O&ccupied
ja: 取り込み中(&C)

en: Occupied
ja: 取り込み中

en: Not Available
ja: 不在です

en: Not A&vailable
ja: 不在です(&V)

en: &Free for Chat
ja: チャットできます(&F)

en: Mobile
ja: 携帯

en: User Information on %1
ja: %1 のユーザ情報

en: &Save Profile
ja: プロファイルを保存(&S)

en: Requesting User Profile, please wait...
ja: プロファイルを要求中。しばらくお待ちください。

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
ja: <html><body>ユーザ情報はありませんでした</body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
ja: コンタクトを追加するには接続する必要があります。
    AIM ネットワークに接続して、やり直してください。

en: ICQ Plugin
ja: ICQ プラグイン

en: You must enter a valid ICQ number.
ja: 有効な ICQ 番号を入力してください。

en: You must enter a valid AOL screen name.
ja: 有効な AOL スクリーン名を入力してください。

en: No Screen Name
ja: スクリーンネームなし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
ja: AOL スクリーンネーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
ja: ICQ 番号:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
ja: アカウント設定 - AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the AOL Instant Messaging network, you will need to use a screen name from AIM, AOL, or .Mac.<br><br>If you do not currently have an AIM screen name, please click the button to create one.
ja: <qt>AOL インスタントメッセージネットワークに接続するには、AIM か AOL か .Mac のスクリーン名が必要です。<br/><br/>AIM スクリーン名がない場合は、ボタンをクリックして作成してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
ja: AIM アカウントのスクリーン名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
ja: AIM アカウントのスクリーン名。これは英数字列でなければなりません。(スペース可。大文字と小文字は区別されません。)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
ja: AIM スクリーン名(&S):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
ja: アカウント設定(&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
ja: 接続する AIM サーバの IP アドレスかホスト名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
ja: 接続する AIM サーバの IP アドレスかホスト名。通常は標準の login.oscar.aol.com を使用します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
ja: 接続する AIM サーバのポート。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
ja: 接続する AIM サーバのポート。通常は 5190。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
ja: 直接接続のオプション

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
ja: 直接接続に使用するポート。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use when listening for direct connections. These must not be blocked by a firewall or router.
ja: 直接接続を待ち受けるポートです。ファイアウォールやルータによって遮断されていないポートでなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
ja: ポート範囲(&R):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
ja: ポート範囲の開始値。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
ja: ポート範囲の開始値。通常は 5190 です。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
ja: ポート範囲の終了値。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
ja: ポート範囲の終了値。通常は 5199 です。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use AOL proxy server instead of direct connections. If you are behind a router that you do not control, you will probably want this.
ja: 直接接続の代わりに AOL プロキシサーバを使います。あなたが制御できないルータの背後にいる場合は、おそらくこれが必要です。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use the AOL proxy server for things that would normally need a direct connection, like file transfers. You will want this if there is a firewall or router that blocks connections to your computer and you cannot get unblocked. If a direct connection fails, a proxy connection will be tried regardless of this setting.
ja: 通常は直接接続が必要になるファイルの転送などに AOL プロキシサーバを使います。ファイアウォールやルータによってコンピュータへの接続が遮断されていて、それを解除できない場合は、これが必要になります。直接接続が失敗したときは、この設定に関係なくプロキシ接続を試みます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
ja: プロキシを使う(&U)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
ja: 直接接続のタイムアウト。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: The number of seconds to wait for a connection to succeed before trying a different method.
ja: 他の方法を試みる前に接続が確立するのを待つ時間 (秒単位) です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
ja: タイムアウト (秒) (&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
ja: メッセージのデフォルトのエンコーディング(&E):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
ja: 可視性設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
ja: 可視リストからのみ許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
ja: コンタクトリストのユーザのみ許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
ja: すべてのユーザを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
ja: すべてのユーザをブロック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
ja: AIM ユーザをブロック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
ja: 非可視リストからのみブロック

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
ja: 表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
ja: 常に表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
ja: 追加するコンタクト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
ja: 常に非表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
ja: スクリーン名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
ja: 警告レベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
ja: 不活動時間 (分):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
ja: オンライン開始日時:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
ja: 不在メッセージ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
ja: プロファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
ja: 参加するチャットルーム名を入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
ja: ルーム名(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
ja: 交換(&X):

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: Select Encoding...
ja: エンコーディングを選択...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
ja: Xtraz 状態をセット

en: Set Status...
ja: 状態をセット...

en: User %1 is reading your status message
ja: ユーザ %1 があなたの状態メッセージを読んでいます

en: Request Authorization
ja: 許可を要求

en: Reason for requesting authorization:
ja: 許可を要求する理由:

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
ja: あなたをコンタクトリストに追加することを許可してください

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
ja: ユーザ %1 があなたの許可要求を承認しました。
    理由: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
ja: ユーザ %1 があなたの許可要求を拒否しました。
    理由: %2

en: RTF-Messages
ja: RTF-メッセージ

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
ja: <qt>ユーザにメッセージを送信するには ICQ にログインする必要があります。</qt>

en: Not Signed On
ja: サインオンしていません

en: &Request Authorization
ja: 許可を要求(&R)

en: &Grant Authorization
ja: 許可する(&G)

en: You must be online to add a contact.
ja: コンタクトを追加するにはオンラインでなければなりません。

en: '%1'
ja: “%1”

en: '%1' (%2)
ja: “%1” (%2)

en: Do you want to add %1 to your contact list?
ja: %1 をコンタクトリストに追加しますか？

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Antigua
ja: アンティグア

en: Ascension Island
ja: アセンション諸島

en: Barbuda
ja: バーブーダ

en: British Virgin Islands
ja: 英領バージン諸島

en: Canary Islands
ja: カナリアス諸島

en: Cocos-Keeling Islands
ja: ココス諸島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Diego Garcia
ja: ディエゴ・ガルシア

en: French Antilles
ja: 仏領アンティル

en: Antilles
ja: アンティル

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: Mayotte Island
ja: マヨット島

en: Nevis
ja: ネビス

en: Reunion Island
ja: レユニオン島

en: Rota Island
ja: ロタ島

en: Saipan Island
ja: サイパン島

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: St. Kitts
ja: セントクリストファー

en: Tinian Island
ja: テニアン島

en: Wales
ja: ウェールズ

en: Scotland
ja: スコットランド

en: Yugoslavia - Serbia
ja: ユーゴスラビア - セルビア

en: Yugoslavia - Montenegro
ja: ユーゴスラビア - モンテネグロ

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
ja: コンゴ民主共和国 (旧ザイール)

note: i18n("Arabic")
en: Bhojpuri
ja: ボージュプリー語

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
ja: 広東語

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
ja: ペルシア語

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
ja: パンジャーブ語

note: i18n("Chamorro") i18n("Mongolian")
en: Mandarin
ja: 中国語 (普通話)

en: Taiwanese
ja: 台湾語

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
ja: ベラルーシ語

en: euc-JP Japanese
ja: euc-JP 日本語

en: euc-KR Korean
ja: euc-KR 韓国語・朝鮮語

en: GB-2312 Chinese
ja: GB-2312 中国語

en: GBK Chinese
ja: GBK 中国語

en: GB18030 Chinese
ja: GB18030 中国語

en: JIS Japanese
ja: JIS 日本語

en: Shift-JIS Japanese
ja: Shift-JIS 日本語

en: KOI8-R Russian
ja: KOI8-R ロシア語

en: KOI8-U Ukrainian
ja: KOI8-R ウクライナ語

en: ISO-8859-1 Western
ja: ISO-8859-1 欧米

en: ISO-8859-2 Central European
ja: ISO-8859-2 中欧

en: ISO-8859-3 Central European
ja: ISO-8859-3 中欧

en: ISO-8859-4 Baltic
ja: ISO-8859-4 バルト言語

en: ISO-8859-5 Cyrillic
ja: ISO-8859-5 キリル文字

en: ISO-8859-6 Arabic
ja: ISO-8859-6 アラビア語

en: ISO-8859-7 Greek
ja: ISO-8859-7 ギリシャ語

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
ja: ISO-8859-8 ヘブライ語、視覚順

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
ja: ISO-8859-8-I ヘブライ語、論理順

en: ISO-8859-9 Turkish
ja: ISO-8859-9 トルコ語

en: ISO-8859-15 Western
ja: ISO-8859-15 欧米

en: Windows-1250 Central European
ja: Windows-1250 中欧

en: Windows-1251 Cyrillic
ja: Windows-1251 キリル文字

en: Windows-1252 Western
ja: Windows-1252 欧米

en: Windows-1253 Greek
ja: Windows-1253 ギリシャ語

en: Windows-1254 Turkish
ja: Windows-1254 トルコ語

en: Windows-1255 Hebrew
ja: Windows-1255 ヘブライ語

en: Windows-1256 Arabic
ja: Windows-1256 アラビア語

en: Windows-1257 Baltic
ja: Windows-1257 バルト言語

en: Windows-1258 Viet Nam
ja: Windows-1258 ベトナム語

en: TIS-620 Thai
ja: TIS-620 タイ語

en: Single
ja: 独身

en: Long term relationship
ja: 長期的な関係

en: Engaged
ja: 婚約中

en: Married
ja: 既婚

en: Divorced
ja: 離婚

en: Separated
ja: 離別

en: Widowed
ja: 死別

en: Art
ja: 芸術

en: Cars
ja: 自動車

en: Celebrity Fans
ja: 芸能人

en: Collections
ja: 収集

en: Computers
ja: コンピュータ

en: Culture
ja: 文化

en: Fitness
ja: 健康

en: Games
ja: ゲーム

en: Hobbies
ja: 趣味

en: ICQ - Help
ja: ICQ - ヘルプ

en: Internet
ja: インターネット

en: Lifestyle
ja: ライフスタイル

en: Movies and TV
ja: 映画とテレビ

en: Music
ja: 音楽

en: Outdoors
ja: 野外

en: Parenting
ja: 育児

en: Pets and Animals
ja: ペットと動物

en: Religion
ja: 宗教

en: Science
ja: 科学

en: Skills
ja: 技能

en: Sports
ja: スポーツ

en: Web Design
ja: ウェブデザイン

en: Ecology
ja: 環境

en: News and Media
ja: ニュースとメディア

en: Government
ja: 行政

en: Business
ja: ビジネス

en: Mystics
ja: 神秘

en: Travel
ja: 旅行

en: Astronomy
ja: 天文

en: Space
ja: 宇宙

en: Clothing
ja: 衣服

en: Parties
ja: パーティー

en: Women
ja: 女性

en: Social science
ja: 社会科学

en: 60's
ja: 60年代

en: 70's
ja: 70年代

en: 80's
ja: 80年代

en: 50's
ja: 50年代

en: Finance and Corporate
ja: 財政と企業

en: Entertainment
ja: 娯楽

en: Consumer Electronics
ja: 電化製品

en: Retail Stores
ja: 小売店

en: Health and Beauty
ja: 健康と美容

en: Household Products
ja: 家庭用品

en: Mail Order Catalog
ja: 通販カタログ

en: Business Services
ja: ビジネスサービス

en: Audio and Visual
ja: オーディオ・ビジュアル

en: Sporting and Athletic
ja: スポーツと競技

en: Publishing
ja: 出版

en: Home Automation
ja: ホームオートメーション

en: Academic
ja: 学術

en: Administrative
ja: 行政

en: Art/Entertainment
ja: 芸術/娯楽

en: College Student
ja: カレッジの学生

en: Community & Social
ja: コミュニティと社会

en: Education
ja: 教育

en: Engineering
ja: エンジニアリング

en: Financial Services
ja: 金融サービス

en: High School Student
ja: 中学生/高校生

en: ICQ - Providing Help
ja: ICQ - ヘルプを提供

en: Law
ja: 法律

en: Managerial
ja: 経営

en: Manufacturing
ja: 製造

en: Medical/Health
ja: 医療/保健

en: Military
ja: 軍隊

en: Non-Government Organization
ja: 非政府組織

en: Other Services
ja: その他のサービス

en: Retail
ja: 小売

en: Retired
ja: 退職

en: Science & Research
ja: 科学と研究

en: Technical
ja: 技術

en: University Student
ja: 大学生

en: Web Building
ja: ウェブ構築

en: Alumni Org.
ja: 同窓会

en: Charity Org.
ja: 慈善団体

en: Club/Social Org.
ja: クラブ/社会組織

en: Community Org.
ja: 地域団体

en: Cultural Org.
ja: 文化団体

en: Fan Clubs
ja: ファンクラブ

en: Fraternity/Sorority
ja: 学生社交クラブ

en: Hobbyists Org.
ja: 愛好家団体

en: International Org.
ja: 国際組織

en: Nature and Environment Org.
ja: 自然環境団体

en: Other
ja: その他

en: Professional Org.
ja: 職能団体

en: Scientific/Technical Org.
ja: 科学/技術団体

en: Self Improvement Group
ja: 自己改革グループ

en: Spiritual/Religious Org.
ja: 宗教/心霊団体

en: Sports Org.
ja: スポーツ団体

en: Support Org.
ja: 支援団体

en: Trade and Business Org.
ja: 商業/ビジネス団体

en: Union
ja: 組合

en: Voluntary Org.
ja: ボランティア団体

en: Elementary School
ja: 小学校

en: High School
ja: 中学校/高校

en: College
ja: カレッジ

en: University
ja: 大学

en: Past Work Place
ja: 過去の勤務先

en: Past Organization
ja: 過去の組織/団体

en: &Fetch Again
ja: 再取得(&F)

en: '%2' Message for %1
ja: %1 の “%2” メッセージ

en: Fetching '%2' Message for %1...
ja: %1 の “%2” メッセージを取得...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
ja: 代わりに ICQ ホワイトページを検索できます:

en: Authorization Reply
ja: 許可の返信

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
ja: <b>%1</b> がコンタクトリストにあなたを追加してよいか許可を求めています。

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
ja: <b>%1</b> への許可の返信。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
ja: ICQ 許可返信

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
ja: %1 があなたをコンタクトリストに追加してよいか許可を求めています。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
ja: 要求理由:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
ja: ある理由...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
ja: 許可する(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
ja: 許可しない(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
ja: 理由:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
    Password have to be between 6-8 characters long.
ja: 現在のパスワードを入力してから
    新しいパスワードを二回入力してください。
    パスワードは 6 から 8 文字でなければなりません。

en: Change ICQ Password
ja: ICQ パスワードを変更

en: ICQ Password Change
ja: ICQ パスワード変更

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
ja: パスワードは 6 から 8 文字でなければなりません。

en: Your password could not be changed.
ja: パスワードを変更できませんでした。

en: Your password has been changed successfully.
ja: パスワードを変更しました。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
ja: アカウント設定 - ICQ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
ja: 基本設定(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
ja: アカウント設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
ja: ICQ アカウントのユーザ ID。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
ja: ICQ アカウントのユーザ ID。小数点およびスペースを含まない数字でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: IC&Q UIN:
ja: ICQ UIN(&Q):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
ja: <qt>ICQ ネットワークに接続するには、ICQ アカウントが必要です。<br/><br/>ICQ アカウントがない場合は、ボタンをクリックして作成してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
ja: パスワードを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
ja: 既存の ICQ アカウントのパスワードを変更する場合、このボタンを押して新しいパスワードを入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
ja: パスワードを変更...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
ja: アカウント設定(&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
ja: プライバシー設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.
ja: コンタクトリストへの追加を許可制にします。あなたの許可がなければ、ユーザはあなたをコンタクトリストに追加することはできません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.  Check this box, and you will have to confirm any users who add you to their list before they may see your online status.
ja: コンタクトリストへの追加を許可制にします。あなたの許可がなければ、ユーザはあなたをコンタクトリストに追加することはできません。ここをチェックすると、あなたをコンタクトリストに追加するユーザを一人一人承認しなければ、ユーザはあなたのオンライン状態を知ることができません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
ja: あなたをコンタクトリストに追加するには許可が必要(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
ja: 他のユーザから IP アドレスを隠すには、ここをチェックします。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Checking this box prevent people from seeing your IP address if they view your ICQ user details such as name, address, or age.
ja: これをチェックすると、他のユーザがあなたの ICQ ユーザ詳細情報 (名前、住所、年齢など) を見るときに、IP アドレスは見せません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
ja: IP アドレスを隠す(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
ja: ここをチェックするとウェブ対応機能が有効になります。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable ICQ's Web Aware functionality, which allows people to see your online status from ICQ's web page, and send you a message without necessarily having ICQ themselves.
ja: これをチェックすると、ICQ のウェブ対応機能が有効になります。これによって ICQ のアカウントを持っていない人も ICQ のウェブページであなたの状態を確認し、あなたにメッセージを送ることができるようになります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
ja: 自分の状態を ICQ のメッセージセンターに公開する(&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
ja: 接続する ICQ サーバの IP アドレスかホスト名。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver /
ja: サーバ(&V) /

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
ja: 接続する ICQ サーバのポート。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server.
ja: ICQ サーバに接続するためのプロキシサーバの IP アドレスかホスト名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128 or 8080.
ja: プロキシサーバが受信するポート。通常は 3128 か 8080。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Peer Connection Options
ja: ピア接続のオプション

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
ja: 表示

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
ja: 潜伏中

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
ja: 無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
ja: 無視:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
ja: <qt>有効な ICQ 番号を入力してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
ja: ユーザ情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uinLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &UIN #:
ja: UIN 番号(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipLabel)
en: &IP:
ja: IP(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
ja: ニックネーム(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
ja: ファーストネーム(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
ja: ラストネーム(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
ja: 性別(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
ja: 婚姻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
ja: タイムゾーン(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
ja: 日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
ja: 月:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
ja: 年:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
ja: 年齢(&G):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
ja: 話す言語

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
ja: 第一:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
ja: 第二:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
ja: 第三:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
ja: 場所とコンタクト情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
ja: アドレス(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
ja: 市(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
ja: 州(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
ja: 郵便番号(&Z):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
ja: 国(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
ja: 電話(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
ja: 携帯(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
ja: ファクス(&X):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
ja: ホームページ(&H):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
ja: 出身

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
ja: 州:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
ja: 興味

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
ja: 組織の種類

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
ja: メールアドレス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendInfoCheck)
en: Send updates and ICQ promotional info to my primary email
ja: アップデートと ICQ のプロモーション情報を一次アドレスに送る

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Non-published email will be used for password retrieval purposes.
ja: パスワードの取得には非公開のメールが使われます。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
ja: ICQ ホワイトページ検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
ja: メールアドレス(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
ja: 性別(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
ja: 言語(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
ja: 国(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
ja: オンラインコンタクトのみ検索

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
ja: UIN 検索

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, searchResults)
en: This is where the results from your search are displayed. If you double-click a result, the search window will close and pass the UIN of the contact you wish to add back to the Add Contact Wizard. You can only add one contact at a time.
ja: 検索結果がここに表示されます。結果をダブルクリックすると、検索ウィンドウは閉じ、追加するコンタクトの UID がコンタクト追加ウィザードに渡されます。一度に一つのコンタクトしか追加できません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
ja: 検索基準に従って ICQ ホワイトページを検索

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
ja: 検索フィールドと検索結果をともにクリアする

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
ja: 検索を停止

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
ja: 停止

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
ja: 選択したコンタクトの情報を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
ja: ユーザ情報

en: ICQ User Search
ja: ICQ ユーザ検索

en: Add the selected user to your contact list
ja: 選択したユーザをコンタクトリストに追加

en: Requires Authorization
ja: 許可を要求

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
ja: IRQ ホワイトページを検索するにはオンラインでなければなりません。

en: You must enter a valid UIN.
ja: 有効な UIN を入力してください。

en: You must enter search criteria.
ja: 検索基準を入力してください。

en: You must be online to display user info.
ja: ユーザ情報を表示するには、オンラインでなければなりません。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: ICQ User Information
ja: ICQ ユーザ情報

en: General ICQ Information
ja: ICQ 一般情報

en: Home Info
ja: 自宅情報

en: Home Information
ja: 自宅情報

en: Work Info
ja: 勤務先情報

en: Work Information
ja: 勤務先情報

en: Other Info
ja: 他の情報

en: Other ICQ Information
ja: ICQ その他の情報

en: Interest Info
ja: 興味

en: Interest Information
ja: 興味

en: Type
ja: タイプ

[ctx: Primary email address]
en: Primary
ja: 一次アドレス

[ctx: Other email address]
en: More
ja: 他のアドレス

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
ja: 会社所在地情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
ja: アドレス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
ja: 郵便番号:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
ja: 勤務先情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
ja: 職業:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
ja: 電話:

en: Xtraz Status Editor
ja: Xtraz 状態エディタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
ja: アイコン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
ja: メニューに追加する

en: file is empty:
ja: ファイルが空です:

en: Bad Request
ja: 不正な要求

en: Request Timed Out
ja: 要求がタイムアウトしました

en: Acceptance Period Timed Out
ja: 承諾期間がタイムアウトしました

en: Unknown Error:
ja: 未知のエラー:

en: missing IP or port
ja: IP またはポートがありません

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Adding contacts
ja: コンタクトを追加

en: Adding contacts to ICQ server list.
ja: コンタクトを ICQ サーバリストに追加しています。

en: Adding contacts to AIM server list.
ja: コンタクトを AIM サーバリストに追加しています。

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
ja: %2 人中 %1 人追加しました。

en: Chat Room Invitation
ja: チャット招待

en: ICQ Web Express
ja: ICQ ウェブエクスプレス

en: ICQ Email Express
ja: ICQ メールエクスプレス

[ctx: account has been disconnected]
en: Kopete: %1 disconnected
ja: Kopete: %1 は切断されました

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
ja: プロトコルの処理にエラーがありましたが、致命的ではありませんでした。このことで切断されることはありません。

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
ja: プロトコルの処理にエラーがありました。再接続中です。

en: Kopete: OSCAR Protocol error
ja: Kopete: OSCAR プロトコルエラー

[ctx: AIM user id]
en: screen name
ja: スクリーン名

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
ja: 同じ %1 で 2 回以上ログインしました。アカウント “%2” は切断されました。

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
ja: サインオンできませんでした。%1かパスワードが無効です。アカウント “%2” の設定を確認してください。

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
ja: %1 サービスは一時的に利用できなくなっています。しばらくたってからやり直してください。

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
ja: アカウント “%2” で %1 にサインオンできませんでした。パスワードが違います。

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
ja: %1 にサインオンできませんでした。アカウント “%2” は存在しません。

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
ja: %1 にサインオンできませんでした。あなたのアカウント “%2” は失効しています。

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
ja: %1 にサインオンできませんでした。あなたのアカウント “%2” は現在停止処分を受けています。

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
ja: %1 にサインオンできませんした。同じコンピュータからの接続が多すぎます。

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ja: サーバ %2 は、メッセージを頻繁に送信したためアカウント “%1” をブロックしました。10 分待ってからやり直してください。このまま続けると、もっと待たなければならなくなります。

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ja: サーバ %2 は、再接続までの待ち時間が短いためアカウント “%1” をブロックしました。10 分待ってからやり直してください。このまま続けると、もっと待たなければならなくなります。

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
ja: %1 に %2 のアカウントでサインオンできませんでした。

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
ja: %1 サーバは、あなたが使用しているクライアントが古すぎると通知してきています。http://bugs.kde.org でバグレポートを提出してください。

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
ja: あなたの年齢が 13 歳未満なので、アカウント “%1” は %2 のサーバで無効となっています。

en: Buddy icons
ja: バディーアイコン

en: Group chat
ja: グループチャット

en: Voice chat
ja: ボイスチャット

en: Send buddy list
ja: バディーリストを送信

en: The user %1 requires authorization before being added to a contact list. Do you want to send an authorization request?
    
    Reason for requesting authorization:
ja: ユーザ %1 は許可がなればコンタクトリストに追加できません。
    このユーザに許可要求を送信しますか？
    
    許可要求の理由:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
ja: このコンタクトとチャットするときに使うエンコーディング(&E):

en: Select Encoding
ja: エンコーディングを選択

en: Default
ja: デフォルト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
ja: 以下のコンタクトはあなたのコンタクトリストにありません。追加しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
ja: 次回から確認しない(&N)

en: Add Contacts to Server List
ja: コンタクトをサーバリストへ追加

en: Do &Not Add
ja: 追加しない(&N)

en: Client Features
ja: クライアント機能

en: Buddy Icon MD5 Hash
ja: バディーアイコン MD5 ハッシュ

en: Contact Encoding
ja: コンタクトのエンコーディング

en: Member Since
ja: メンバー登録

en: Protocol Version
ja: プロトコルのバージョン

en: Show my own video...
ja: 自分自身のビデオを見せる...

en: View Contact's Webcam
ja: コンタクトのウェブカムを見る

en: Send Webcam
ja: ウェブカムを送信

en: Country
ja: 国

en: State
ja: 州/県

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
ja: 自宅住所

en: Zipcode
ja: 郵便番号

en: Age
ja: 年齢

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
ja: QQ サーバに接続中にエラーが発生しました。
    エラーメッセージ:

en: Unable to lookup %1
ja: %1 を検索できません

en: Unhandled QQ error code %1 
    Please file a bug report with a detailed description and, if possible, the last console debug output.
ja: 未知の QQ エラーコード %1
    詳細なバグレポートを送ってください。
    できればコンソールのデバッグ出力も添えてください。

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
ja: 【注意】 この vCard は古くなっている可能性があります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
ja: コンタクト名(&C):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
ja: アカウント設定 - QQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
ja: 使用する QQ コンタクトのユーザ ID。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.  This should be in the form of a valid E-mail address.
ja: 使用する QQ コンタクトのユーザ ID。これは正しいメールアドレスである必要があります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: &QQ ID:
ja: QQ ID(&Q):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
ja: これをチェックすると、「すべて接続」ボタンを押しても、起動時に自動的に接続するオプションを選択していても、このアカウントは接続されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
ja: 自分の vCard を表示/更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the QQ network, you will need a QQ ID.
    
    If you do not currently have an ID, please create one.
ja: QQ ネットワークに接続するには、QQ アカウントが必要です。
    
    QQ アカウントがない場合は、ボタンをクリックして作成してください。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
ja: これらの値は特別な IM プロキシサーバ (例えば SIMP) を使用するときにのみ変更してください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
ja: QQ の共通オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
ja: <qt>【注】 これらの設定はすべての QQ アカウントに適用されます</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
ja: このオプションを有効にすると、コンタクトがメッセージの入力を開始したときに、入力が完了してメッセージが送信されるのを待たずに通知します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
ja: 誰かが会話を開始したら自動的にチャットウィンドウを開く(&T)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the display pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
ja: <qt><p>Kopete がいつコンタクトの表示絵をダウンロードするかを指定します。</p>
    <dl><dt>手動のみ</dt><dd>絵は自動的にダウンロードされません。ユーザが要求したときにのみダウンロードします。</dd>
    <dt>チャットを開いたとき</dt><dd>あなたがチャットウィンドウを開いたとき (ソケットが開かれたとき) にダウンロードします。</dd>
    <dt>自動的に</dt><dd>コンタクトに絵があれば常にダウンロードを試みます。【注】 このために接続が行われ、ユーザはあなたが絵をダウンロードしていることを知ることができます。</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
ja: QQ の画像をダウンロード:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
ja: <qt><p>Kopete がいつコンタクトの絵をダウンロードするかを指定します。</p>
    <dl><dt>手動のみ</dt><dd>絵は自動的にダウンロードされません。ユーザが要求したときにのみダウンロードします。</dd>
    <dt>チャットを開いたとき</dt><dd>あなたがチャットウィンドウを開いたとき (ソケットが開かれたとき) にダウンロードします。</dd>
    <dt>自動的に</dt><dd>コンタクトに絵があれば常にダウンロードを試みます。【注】 このために接続が行われ、ユーザはあなたが絵をダウンロードしていることを知ることができます。</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
ja: 手動のみ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
ja: チャットを開いたとき (標準)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
ja: 自動的に (ヘルプを参照)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: QQ Messenger allows users to download and use custom emoticons. If this option is enabled, Kopete will download and display such emoticons.
ja: QQ メッセンジャーでは、ユーザがカスタム感情アイコンをダウンロードして使うことができます。このオプションが有効な場合、Kopete は感情アイコンをダウンロードして表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
ja: カスタム感情アイコンをダウンロードして表示する(&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: Export all the emoticon themes as custom emoticons (only works for emoticons in the PNG format).
ja: すべての感情アイコンをカスタム感情アイコンテーマとしてエクスポートします。(PNG フォーマットの感情アイコンでのみ可能です)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
ja: 現在の感情アイコンテーマをユーザにエクスポート(&X)

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
ja: <qt>有効なメールアドレスを入力してください。</qt>

en: QQ Plugin
ja: QQ プラグイン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
ja: 画像

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
ja: 年齢:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
ja: 該当なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
ja: 署名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
ja: 郵便番号:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
ja: 電話番号

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
ja: 子 (ね)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
ja: 丑 (うし)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
ja: 寅 (とら)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
ja: 卯 (う)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
ja: 辰 (たつ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
ja: 巳 (み)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
ja: 午 (うま)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
ja: 未 (ひつじ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
ja: 申 (さる)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
ja: 酉 (とり)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
ja: 戌 (いぬ)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
ja: 亥 (い)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
ja: 学歴:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
ja: 干支 (えと):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
ja: おひつじ座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
ja: おうし座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
ja: ふたご座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
ja: かに座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
ja: しし座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
ja: おとめ座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
ja: てんびん座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
ja: さそり座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
ja: いて座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Capricorn
ja: やぎ座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
ja: みずがめ座

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
ja: うお座

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
ja: 星座:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
ja: 自己紹介:

en: Webcam for %1
ja: %1 のウェブカム

en: No webcam image received
ja: ウェブカムの画像が受信されません

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Please login to Skype first
ja: まず Skype にログインしてください

en: Configure Skype client
ja: Skype クライアントの設定

en: Please enter your skype user name
ja: Skype ユーザ名を入力してください

en: You must enter your skype user name
ja: 有効な Skype ユーザ名を入力してください

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
ja: 検索(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
ja: 表示名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
ja: システム(&Y)

en: Could not load service %1.
ja: サービス %1 を読み込むことができませんでした。

en: Error Loading Service
ja: サービス読み込みエラー

en: <qt>GSMLib is a library (and utilities) for sending SMS via a GSM device. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
ja: <qt>GSMLib は GSM デバイスを使って SMS を送信するライブラリ/ユーティリティです。<br/><a href="%1">%1</a> にあります。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
ja: GSBLib の設定

en: Could Not Send Message
ja: メッセージの送信に失敗

en: No provider configured
ja: プロバイダが設定されていません

en: <qt>SMSClient is a program for sending SMS with the modem. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
ja: <qt>SMSClient はモデムで SMS を送信するプログラムです。<br/><a href="%1">%1</a> にあります。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
ja: SMSClinet 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
ja: SMSClient プログラム(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
ja: プロバイダ(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
ja: SMSClient の設定パス(&C):

en: No provider configured.
ja: プロバイダが設定されていません。

en: No prefix set for SMSSend, please change it in the configuration dialog.
ja: SMSSend のためのプレフィックスが設定されていません。設定ダイアログで変更してください。

en: No Prefix
ja: プレフィックスなし

en: %1 Settings
ja: %1 の設定

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
ja: <qt>SMSSend はウェブでゲートウェイを通して SMS を送信するプログラムです。<br/><a href="%1">%2</a> にあります。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
ja: SMSSend オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
ja: SMSSend プレフィックス(&X):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
ja: プロバイダのオプション

en: Could not determine which argument should contain the message.
ja: どの引数がメッセージなのか判断できませんでした。

en: Could not determine which argument should contain the number.
ja: どの引数が番号なのか判断できませんでした。

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
ja: このメッセージは最大許容長 (%1) を超えています。%2 個のメッセージに分割しますか？

en: Message Too Long
ja: メッセージが長すぎます

en: Divide
ja: 分割する

en: Do Not Divide
ja: 分割しない

en: Message too long.
ja: メッセージが長すぎます。

en: Something went wrong while sending the message.
ja: メッセージの送信中に異常が発生しました。

en: &Contact Settings
ja: コンタクト設定(&C)

en: User Preferences
ja: ユーザ設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
ja: アカウント設定 - SMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
ja: この SMS アカウントの名前。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
ja: SMS 配信サービス(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
ja: 使用する配信サービス。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.  Note that you will need to have this software installed prior to using this account.
ja: 使用する配信サービス。このアカウントを使用する前に、このソフトウェアをインストールする必要があります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
ja: 説明(&D)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
ja: SMS 配信サービスの説明

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
ja: SMS 配信サービスの説明。ダウンロード先も含む。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
ja: SMS を使用するには、配信サービスのあるアカウントが必要です。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
ja: メッセージング設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
ja: メッセージが長すぎる場合(&L):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
ja: 一つの SMS メッセージに収まらないメッセージを入力した場合の対処。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.  You can either choose to break it up into smaller messages automatically, cancel the message from being sent entirely, or have Kopete prompt you each time you enter a message that is too long.
ja: 一つの SMS メッセージに収まらないメッセージを入力した場合の対処を選択します。自動的に分割するか、メッセージの送信を中止するか、その都度尋ねるようにすることができます。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
ja: 尋ねる (推奨)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
ja: 複数に分割

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
ja: 送信を中止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
ja: 電話番号の国際化(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
ja: 電話番号を国際化する場合、これをチェックします。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.  Without this option, you will only be able to use SMS for accounts within your country.
ja: 電話番号を国際化する場合チェックしてください。このオプションが有効になっていない場合は、国内のアカウントに対してしか SMS を使用できません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
ja: 先頭の 0 をコードで置き換える(&Z):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine)
en: Whatever you want to substitute for a leading zero.
ja: 先頭の 0 を置き換えるコード (何でも可)。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
ja: 追加するコンタクトの電話番号。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
ja: 追加するコンタクトの電話番号。この番号には SMS サービスが必要です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
ja: コンタクト名(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
ja: コンタクトの電話番号。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
ja: コンタクトの電話番号。この番号には SMS サービスが必要です。

en: The working directory %1 does not exist.
    If you have not yet configured anything for Samba please see
    Install Into Samba (Configure... -> Account -> Edit) information
    on how to do this.
    Should the directory be created? (May require the root password)
ja: <html><p>作業ディレクトリ ‘%1’ がありません。Samba の設定をまだしていない場合は、「設定|アカウント|編集」を選択し、「Samba にインストール」の情報で設定方法を調べてください。</p><p>このディレクトリを作成しますか？(root 権限が必要になるかもしれません)</p></html>

en: Create Directory
ja: ディレクトリを作成

en: Do Not Create
ja: 作成しない

en: Permissions of the working directory %1 are incorrect.
    You will not receive messages if choose No.
    You can also correct it manually (chmod 0777 %1), restart Kopete.
    Fix this (may require the root password)?
ja: 作業ディレクトリ ‘%1’ のパーミッションが間違っています。
    「修正しない」を選択した場合、メッセージを受信することはできません。
    自分で修正して (chmod 0777 %1) Kopete を再起動することも可能です。
    修正しますか？ (root のパスワードが必要になるかもしれません)

en: Fix
ja: 修正

en: Do Not Fix
ja: 修正しない

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
ja: localhost への接続に失敗しました。
    Samba サーバは実行されていますか？

en: A message file could not be removed; maybe the permissions are incorrect.
    Fix this (may require the root password)?
ja: メッセージファイルを取り除くことができませんでした。
    おそらくパーミッションが間違っています。
    修正しますか？(root パスワードが必要かもしれません)

en: Still cannot remove it; please fix it manually.
ja: 削除できません。手動で直してください。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPAddContactBase)
en: Add WinPopup Contact
ja: WinPopup コンタクトを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostName)
en: The hostname to which you want to send WinPopup messages.
ja: WinPopup メッセージの送信先のホスト名。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
ja: コンピュータのホスト名(&P):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages.
ja: WinPopup メッセージの送信先のコンピュータがあるワークグループかドメイン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
ja: ワークグループ/ドメイン(&W):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostGroup) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostGroup)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages
ja: WinPopup メッセージの送信先のコンピュータがあるワークグループかドメイン

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
ja: アカウント設定 - WinPopup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
ja: 基本設定(&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The hostname under which you want to send WinPopup messages.
ja: WinPopup メッセージを送信するときに使用するホスト名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The host name under which you want to send WinPopup messages. Note that you do not have to specify the true hostname in order to send messages, but you do if you want to receive them.
ja: WinPopup メッセージを送信するときに使用するホスト名。送信するときは実際のホスト名と異なっていても構いませんが、受信するためには合っていなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
ja: ホスト名(&T):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
ja: このサービスを有効にするために Samba にサポートをインストールします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: To receive WinPopup messages sent from other machines, the hostname above must be set to this machine's hostname.
ja: WinPopup メッセージを他のパソコンから受信するには、上のホスト名はこのパソコンのホスト名でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
ja: Samba サーバが設定されて実行されていなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "Install into Samba" is a simple method to create the directory for the temporary message files and configure your samba server.<br>
    However, the recommended way is to ask your administrator to create this directory ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') and for you to add
    'message command = _PATH_TO_/winpopup-send %s %m %t &' (substitute _PATH_TO_ by the real path) to the [global] section in your smb.conf.
ja: <qt><p>「Samba にインストール」を使うと、一時メッセージファイルを格納するディレクトリの作成と Samba サーバの設定を簡単に行うことができます。</p><p>しかしながら、管理者にこのディレクトリを作成してもらい (<tt>mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup</tt>)、あなたの smb.conf の [global] セクションに <tt>message command = _PATH_TO_/winpopup-send.sh %s %m %t &</tt> (<tt>_PATH_TO_</tt> は実際のパスに置き換え) を追加することを推奨します。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
ja: プロトコル設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
ja: 秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
ja: ホスト確認頻度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
ja: smbclient 実行ファイルのパス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
ja: これらのオプションはすべての WinPopup アカウントに適用されます

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
ja: このコンタクトのコンピュータのホスト名。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
ja: コンピュータ名(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
ja: コンピュータ名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
ja: コメント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
ja: 参照中

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
ja: このコンタクトのコンピュータのあるワークグループ/ドメイン。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
ja: このコンタクトのコンピュータの OS。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
ja: OS(&Y):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
ja: このコンタクトのコンピュータのソフトウェア。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
ja: サーバソフト(&V):

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
ja: <qt>有効なホスト名を入力しなければなりません。</qt>

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
ja: <qt>LOCALHOST はコンタクトとして許可されません</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
ja: <qt>正しい smbclient パスを入力してください。</qt>

en: The Samba configuration file has been modified.
ja: Samba 設定ファイルが更新されました。

en: Configuration Successful
ja: 設定を更新しました

en: Updating the Samba configuration file failed.
ja: Samba 設定ファイルの更新に失敗しました。

en: Configuration Failed
ja: 設定失敗

en: User Info for %1
ja: %1 のユーザ情報

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
ja: アカウント設定 - WLM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
ja: WLM パスポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
ja: <qt>Microsoft ネットワークに接続するには、Microsoft パスポートが必要です。<br/><br/>パスポートがない場合は、ボタンをクリックして作成してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
ja: ブロックされたコンタクト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
ja: 許可されたコンタクト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">あなたのコンタクトリストにないコンタクトは<span style=" font-style:italic;">イタリック体</span>で表示されます。</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
ja: 【注意】 このページを変更するには接続する必要があります。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
ja: 接続設定 (上級ユーザ用)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
ja: ホスト /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPort)
en: port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
ja: 一般オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotSendEmoticons)
en: Do not send custom emoticons to other contacts
ja: 他のコンタクトにカスタム感情アイコンを送信しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotRequestEmoticons)
en: Do not show custom emoticons from other contacts
ja: 他のコンタクトからのカスタム感情アイコンを表示しない

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
ja: <qt>WLM の有効なパスワードを入力してください。</qt>

en: MSN Plugin
ja: MSN プラグイン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
ja: WLM パスポート(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
ja: (例: joe@hotmail.com)

en: WLM Plugin
ja: WLM プラグイン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
ja: 個人的なメッセージ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
ja: 電話

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
ja: 携帯:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
ja: このユーザのコンタクトリストに入っているかどうかを表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: If this box is checked, you are on this user's contact list.
    If not, the user has not added you to their list, or has removed you.
ja: ここがチェックされていると、あなたはこのユーザのコンタクトリストに入っています。
    チェックされていない場合は、あなたはこのユーザのコンタクトリストに入っていないか、削除されました。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
ja: 私はこのコンタクトのコンタクトリストに載っています(&T)

en: Open Inbo&x...
ja: 受信箱を開く(&X)...

en: &Change Display Name...
ja: 表示名を変更(&C)...

note: i18n("&Start Chat..."), this); QObject::connect(m_startChatAction, SIGNAL(triggered(bool)), this, SLOT(slotStartChat()));
en: Open MS&N service status site...
ja: MSN Service Status サイトを開く(&N)...

en: Buddies
ja: バディー

en: Change Display Name - MSN Plugin
ja: 表示名変更 - MSN プラグイン

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
ja: MSN で使用する新しい表示名を入力してください:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
ja: <qt>入力された表示名は長すぎます。もっと短い表示名を選んでください。
    表示名は変更されていません。</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
ja[0]: Hotmail 受信箱に 1 件の未読メッセージがあります。
ja[1]: Hotmail 受信箱に %1 件の未読メッセージがあります。

[ctx: @action]
en: Open Inbox
ja: 受信箱を開く

en: New message from %1 in your Hotmail inbox.<p>Subject: %2
ja: Hotmail 受信箱に %1 からのメッセージがあります。<p>件名: %2

en: Send Nudge
ja: 相手をつつく

en: Send &Voice
ja: 音声を送信(&V)

en: Stop &recording
ja: 録音を止める(&R)

en: You cannot send voice clips in invisible status
ja: かくれた状態ではボイスクリップを送信することはできません

en: has sent a nudge
ja: コンタクトがつついています

en: has sent you a nudge
ja: コンタクトがあなたをつついています

en: Block Contact
ja: コンタクトをブロック

en: Update Photo
ja: 写真を更新

en: &Block custom emoticons
ja: カスタム感情アイコンをブロック(&B)

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list. This contact will appear again when you reconnect.</qt>
ja: <qt>コンタクトをコンタクトリストから削除するにはオンラインになる必要があります。このコンタクトは再接続すると再び現れます。</qt>

en: This contact does not have you in his/her list
ja: あなたはこのコンタクトのコンタクトリストに入っていません

en: This contact is blocked
ja: このコンタクトはブロックされています

en: Be Right Back
ja: すぐ戻ります

en: Be &Right Back
ja: すぐ戻ります(&R)

en: On the Phone
ja: 電話中

en: On The &Phone
ja: 電話中(&P)

en: Out to Lunch
ja: 昼食中

en: Out To &Lunch
ja: 昼食中(&L)

en: &Idle
ja: アイドル(&I)

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
ja: 今聴いているもの

en: File transfer cancelled.
ja: ファイル転送がキャンセルされました。

en: An error occurred while saving the address book entry.
ja: アドレス帳エントリの保存中にエラーが発生しました。

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
ja: Yahoo アドレス帳にエントリを保存できませんでした:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
ja: Yahoo アドレス帳にエントリを作成できませんでした:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
ja: Yahoo アドレス帳からエントリを削除できませんでした:
    %1 - %2

en: The picture was not successfully uploaded
ja: 写真のアップロードに失敗しました。

en: Could not open file for writing.
ja: 書き込みのためにファイルを開けませんでした。

en: An error occurred while downloading the file.
ja: ファイルをダウンロード中にエラーが発生しました。

en: Unable to connect to file transfer server
ja: ファイル転送サーバに接続できませんでした。

en: An error occurred while sending the file.
ja: ファイルの送信中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while sending the message
ja: メッセージの送信中にエラーが発生しました

en: The message is empty.
ja: メッセージが空です。

en: Error opening file: %1
ja: ファイルを開くときにエラー: %1

en: An unknown error has occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
ja: ユーザ %1 へのウェブカム接続ができませんでした。
    
    ログインし直してやり直してください。

en: An error occurred closing the webcam session.
ja: ウェブカムセッションの終了中にエラーが発生しました。

en: You tried to close a connection that did not exist.
ja: 存在しない接続を閉じようとしました。

en: Could not retrieve server side address book for user info.
ja: サーバのアドレス帳からユーザ情報を取得できませんでした。

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
ja: バディーアイコンのダウンロード中にエラーが発生しました。(%1)

en: Could not join chat
ja: チャットに参加できませんでした

en: The room is full. Please choose another one.
ja: チャットルームは満員です。他のものを選んでください。

en: Invalid user.
ja: 無効なユーザ。

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
ja: チャットルームに参加する際に未知のエラーが発生しました。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
ja: Yahoo コンタクトを追加

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
ja: 追加する Yahoo アカウントのアカウント名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
ja: 追加する Yahoo アカウントのアカウント名。スペースを含まない英数字列でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
ja: Yahoo ユーザ名(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
ja: (例: joe8752)

en: Choose a chat room...
ja: チャットルームを選択...

en: Yahoo Chat rooms
ja: Yahoo チャットルーム

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
ja: ユーザ: %1 ウェブカム: %2 ボイス: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
ja: チャットルームを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
ja: チャットルーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
ja: カテゴリ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
ja: アカウント設定 - Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
ja: Yahoo アカウントのアカウント名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
ja: Yahoo アカウントのアカウント名。スペースを含まない英数字列でなければなりません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
ja: <qt>Yahoo ネットワークに接続するには、Yahoo アカウントが必要です。<br/><br/>Yahoo アカウントがない場合は、ボタンをクリックして作成してください。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
ja: 新しいアカウント登録(&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
ja: アカウント設定(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
ja: 標準設定のサーバ情報を変更する(&V)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
ja: 接続する Yahoo サーバの IP アドレスかホスト名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
ja: 接続する Yahoo サーバの IP アドレスかホスト名。通常は標準の scs.msg.yahoo.com を使用します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
ja: 接続する Yahoo サーバのポート。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
ja: 接続する Yahoo サーバのポート。通常は 5050 ですが、ファイアウォールを隔てた場合、80 に接続することも認められています。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
ja: ポート(&O):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
ja: 接続する Yahoo サーバのポート。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
ja: バディーアイコン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
ja: 他のユーザにバディーアイコンを送る(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
ja: 写真を選択...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
ja: コンタクト情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
ja: メール &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
ja: ポケットベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
ja: メール &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
ja: その他:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
ja: 所在地情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
ja: 記念日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
ja: セカンド名:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
ja: 敬称:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
ja: 友達をカンファレンスへ招待

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
ja: カンファレンスメンバー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
ja: 追加 >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
ja: << 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
ja: チャット招待リスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
ja: 友達リスト

en: Invite
ja: 招待

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
ja: メモ 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
ja: メモ 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
ja: メモ 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
ja: メモ 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
ja: コンタクトのコメント:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
ja: 表示名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
ja: オフライン(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
ja: 恒久的にオフライン(&N)

en: Yahoo User Information
ja: Yahoo ユーザ情報

en: Save and Close
ja: 保存して終了

en: Merge with existing entry
ja: 既存のエントリとマージ

en: General Yahoo Information
ja: Yahoo 一般情報

en: Other Yahoo Information
ja: Yahoo その他の情報

en: Replace existing entry
ja: 既存のエントリを置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
ja: <qt>何度もログインに失敗したため、あなたのアカウントを検証する必要があります。<br/>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
ja: 絵に表示されている文字を入力してください:

en: %1 has stopped broadcasting
ja: %1 は放送を中断しました。

en: %1 has cancelled viewing permission
ja: %1 は閲覧許可を取り消しました

en: %1 has declined permission to view webcam
ja: %1 はウェブカムの閲覧許可を辞退しました。

en: %1 does not have his/her webcam online
ja: %1 のウェブカムはオンラインではありません

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
ja: 不明な理由で %1 のウェブカムを見ることができません

en: 1 viewer | %1 viewers
ja[0]: 閲覧者 1 名
ja[1]: 閲覧者 %1 名

en: Open &Address book...
ja: アドレス帳を開く(&A)...

en: &Edit my contact details...
ja: コンタクトのプロパティを変更(&E)...

en: &Join chat room...
ja: チャットに参加(&J)...

en: Could not log into the Yahoo service: your account has been locked.
    Visit %1 to reactivate it.
ja: Yahoo サービスにログインできませんでした。
    あなたのアカウントはロックされています。
    %1 へ行って復活させてください。

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
ja: Yahoo サービスにログインできませんでした。
    指定されたユーザ名が不正です。

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
ja: Yahoo サービスからログアウトされました。
    おそらく重複したログインです。

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
ja: %1 の接続を失いました。
    エラーメッセージ:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
ja: %1 を Yahoo サーバに接続中にエラーが発生しました。
    エラーメッセージ:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
ja: %1
    
    理由: %2

en: Yahoo Plugin
ja: Yahoo プラグイン

en: User %1 has granted your authorization request.
ja: ユーザ %1 があなたの許可要求を承認しました。

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
ja: ユーザ %1 があなたの許可要求を拒否しました。
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
ja: ビー！

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
ja: %1 が %2 と一緒にカンファレンスに参加するよう招待しています。
    
    先方のメッセージ: %3
    
    承諾しますか？

[ctx: @action]
en: Accept
ja: 承諾

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
ja: %1 はカンファレンスへの招待を辞退しました: “%2”

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
ja[0]: Yahoo 受信箱に 1 件の未読メッセージがあります。
ja[1]: Yahoo 受信箱に %1 件の未読メッセージがあります。

en: %1 has a message from %2 in your Yahoo inbox. <br><br>Subject: %3
ja: %1 は Yahoo 受信箱に %2 からのメッセージがあります。<br><br>件名: %3

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
ja: %1 がウェブカムを見るよう招待しています。承諾しますか？

en: Webcam for %1 is not available.
ja: %1 のウェブカムは利用できません。

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
ja: <qt>選択したバディーアイコンが開けません。<br/>新しいバディーアイコンを設定してください。</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
ja: 表示絵を変更しようとしてエラーが発生しました。

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
ja: %1 がウェブカムを見たいと言っています。承諾しますか？

en: You are now in %1 (%2)
ja: あなたは今 %1 (%2) にいます

en: Yahoo Chat:
ja: Yahoo チャット:

en: Yahoo Chat: %1
ja: Yahoo チャット: %1

en: Buzz Contact
ja: コンタクトを起こす

en: Show User Info
ja: ユーザ情報を表示

en: Request Webcam
ja: ウェブカムを要求

en: Invite to view your Webcam
ja: あなたのウェブカムを見るよう招待

en: Yahoo Display Picture
ja: Yahoo 表示絵

en: &Invite others
ja: 他を招待(&I)

en: %1|Stealthed
ja: %1|潜伏中

en: View &Webcam
ja: ウェブカムを見る(&W)

en: &Buzz Contact
ja: コンタクトを起こす(&B)

en: &Stealth Setting
ja: 潜伏設定(&S)

en: &Invite to Conference
ja: カンファレンスへ招待(&I)

en: &View Yahoo Profile
ja: Yahoo プロファイルを表示(&V)

en: Stealth Setting
ja: 潜伏設定

en: Buzz
ja: ビー！

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
ja: <qt>正しいパスワードを入力してください。</qt>

en: Be right back
ja: すぐ戻ります

en: Not at home
ja: 家を空けています

en: Not at my desk
ja: 席を外しています

en: Not in the office
ja: 外に出ています

en: On the phone
ja: 電話中

en: On vacation
ja: 休暇中

en: Out to lunch
ja: 昼食中

en: Stepped out
ja: 外出中

en: Custom
ja: カスタム

en: Buddy Icon Checksum
ja: バディーアイコンのチェックサム

en: Buddy Icon Expires
ja: バディーアイコンの失効期日

en: Buddy Icon Remote URL
ja: バディーアイコンのリモート URL

en: Pager number
ja: ポケットベル番号

en: Fax number
ja: ファクス番号

en: Additional number
ja: 他の番号

en: Alternative email 1
ja: 代替 メール 1

en: Private Address
ja: 個人住所

en: Private City
ja: 個人 市

en: Private State
ja: 個人 州

en: Private ZIP
ja: 個人 郵便番号

en: Private Country
ja: 個人 国

en: Private URL
ja: 個人 URL

en: Corporation
ja: 会社

en: Work Address
ja: 勤務先住所

en: Work State
ja: 勤務先 州

en: Work ZIP
ja: 勤務先 郵便番号

en: Work URL
ja: 勤務先 URL

en: Anniversary
ja: 記念日

en: Notes
ja: メモ

en: Additional 1
ja: その他 1

en: Additional 2
ja: その他 2

en: Additional 3
ja: その他 3

en: Additional 4
ja: その他 4

en: Account Verification - Yahoo
ja: アカウントの確認 - Yahoo
