kppp - en to ja translation catalogue (404 entries)

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: Allows you to modify the selected account
ja: 選択した接続先を編集します。

en: &New...
ja: 新規(&N)...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
ja: 新しいダイヤルアップ接続を作成します。

en: Co&py
ja: コピー(&P)

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
ja: 選択した接続先のコピーを作成します。コピー元のすべての設定は新しい接続にコピーされ、必要に応じて編集することができます。

en: De&lete
ja: 削除(&L)

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
ja: <p>選択した接続先を削除します。<font color="red">慎重に選んでください。</font>

en: Phone costs:
ja: 電話代:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
ja: <html><p>選択した接続先への電話代の累積額が分かります。</p><p>【重要】 複数の接続先がある場合、これはすべての接続先の総額ではないことに注意してください。</p></html>

en: Volume:
ja: 通信量:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
ja: <p>選択した接続先と何バイト通信があったかを示します。すべての接続先に対してではありません。選択した接続先のみが対象になります。<a href="#volaccounting">通信量に関しての詳細</a>

en: &Reset...
ja: リセット(&R)...

en: &View Logs
ja: ログを見る(&V)

en: Maximum number of accounts reached.
ja: 接続先はもう増やせません。

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
ja: 新しいアカウントを作成するのにウィザードとダイアログによる標準的なセットアップのどちらを使いますか？
    ウィザードは簡単で、ほとんどの場合はこれで十分です。細かい設定をする場合は、ダイアログによる手動設定を選んでください。

en: Create New Account
ja: 新規アカウント作成

en: &Wizard
ja: ウィザード(&W)

en: &Manual Setup
ja: 手動設定(&M)

en: No account selected.
ja: 接続先が選択されていません。

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
ja: 本当に接続先 “%1” を
    削除しますか？

en: Confirm
ja: 確認

en: Delete
ja: 削除

en: New Account
ja: 新規接続先

en: Edit Account:
ja: 接続先編集:

en: Dial
ja: ダイヤル

en: Dial Setup
ja: ダイヤル設定

en: IP Setup
ja: IP 設定

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gateway Setup
ja: ゲートウェイ設定

en: DNS Servers
ja: DNS サーバ

en: Login Script
ja: ログインスクリプト

en: Edit Login Script
ja: ログインスクリプトの編集

en: Execute
ja: 実行

en: Execute Programs
ja: プログラムを実行

en: Accounting
ja: 通信料/量

en: You must enter a unique
    account name
ja: アカウント名は一意の
    名前でなければなりません

en: Login script has unbalanced loop Start/End
ja: ログインスクリプトは初めと終りのバランスが取れていません

en: Byte
ja: バイト

en: Reset Accounting
ja: 通信料/量をリセット

en: What to Reset
ja: リセットするもの

en: Reset the accumulated p&hone costs
ja: 電話代をリセット(&H)

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
ja: これをチェックすると電話代を0に
    戻します。普通は月に一回行うのが
    いいでしょう。

en: Reset &volume accounting
ja: 通信量をリセット(&V)

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
ja: これをチェックすると通信量を 0 に
    戻します。普通は月に一回行うのが
    いいでしょう。

en: &Enable accounting
ja: 通信料を測定する(&E)

en: Check for rule updates
ja: ルールの更新をチェック

en: Selected:
ja: 選択した回線:

en: Volume accounting:
ja: 通信量の測定:

en: No Accounting
ja: 測定しない

en: Bytes In
ja: 受信バイト

en: Bytes Out
ja: 送信バイト

en: Bytes In & Out
ja: 送受信バイト

en: Available Rules
ja: 利用可能なルール

en: (none)
ja: (なし)

en: Connecting to:
ja: 接続先:

en: Unable to create modem lock file.
ja: モデムのロックファイルを作成できませんでした。

en: Looking for modem...
ja: モデムを探しています...

en: &Log
ja: ログ(&L)

en: Connecting to: %1
ja: 接続中: %1

en: Running pre-startup command...
ja: プレスタートアップコマンドを実行中...

en: Modem device is locked.
ja: モデムのデバイスはロックされています。

en: Initializing modem...
ja: モデムを初期化しています...

en: Setting
ja: 設定

en: Setting speaker volume...
ja: スピーカーの音量をセットしています...

en: Turning off dial tone waiting...
ja: ダイヤルトーン待ちをオフにします...

en: Waiting for callback...
ja: コールバックを待っています...

en: Dialing %1
ja: %1 ダイヤル中

en: Line busy. Hanging up...
ja: 話し中です。中止します...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
ja: 話し中です。待機: %1 秒

en: No Dial Tone
ja: ダイヤルトーンがありません

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
ja: 話し中です。待機: %1 秒

en: No Carrier
ja: キャリア喪失

en: Digital Line Protection Detected.
ja: デジタル・ライン・プロテクションを検知しました。

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
ja: デジタル・ライン・プロテクション (DLP) エラーの応答を検知しました。
    電話線を切ってください。
    
    デジタル電話線にこのモデムを接続しないでください。接続すると、モデムが破損されて修復不能になる可能性があります。

en: Scanning %1
ja: %1 をスキャン中

en: Saving %1
ja: %1 を保存中

en: Sending %1
ja: %1 を送信中

en: Expecting %1
ja: %1 の応答を待っています

en: Pause %1 seconds
ja: 停止 %1 秒

en: Timeout %1 seconds
ja: タイムアウト %1 秒

en: Hangup
ja: 中止

en: Answer
ja: 応答

en: Password %1
ja: パスワード %1

en: Prompting %1
ja: プロンプト表示中 %1

en: PW Prompt %1
ja: パスワードプロンプト %1

en: Loop Start %1
ja: 繰り返しスタート %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
ja: エラー: あまりにも入れ子にしすぎです。無視します。

en: Loops nested too deeply.
ja: ループが深すぎます。

en: Loop End %1
ja: 入れ子終了 %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
ja: 最初の行: %1 に適合せずに繰り返しが終りました

en: Starting pppd...
ja: pppd を起動しています...

en: Found: %1
ja: 発見: %1

en: Looping: %1
ja: 繰り返し: %1

en: One moment please...
ja: 少々お待ちください...

en: Script timed out.
ja: スクリプトの時間切れです。

en: Scanning: %1
ja: スキャン中: %1

en: Expecting: %1
ja: 期待文字列: %1

en: Logging on to network...
ja: ネットワークに接続しています...

en: Running startup command...
ja: 起動コマンドを実行中...

en: Done
ja: 終了

en: None
ja: なし

en: Hardware [CRTSCTS]
ja: ハードウェア [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
ja: pppd のコマンドとコマンドラインオプションの文字数が 2024 文字を超えています。何か間違っていませんか？

en: Connected at:
ja: 接続速度:

en: Time connected:
ja: 接続時間:

en: Session bill:
ja: この接続での料金:

en: Total bill:
ja: 今までの料金の合計:

en: &Disconnect
ja: 切断(&D)

en: De&tails
ja: 詳細(&T)

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
ja: 接続: %1
    接続開始: %2
    接続時間: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
ja: 
    セッション料金: %1
    合計料金: %2

en: Login Script Debug Window
ja: ログインスクリプトデバッグウィンドウ

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Details
ja: 詳細

en: Disconnect
ja: 切断

en: Connection &name:
ja: 接続名(&N):

en: Type in a unique name for this connection
ja: まだ使っていない名前を入力してください

en: P&hone number:
ja: 電話番号(&H):

en: &Add...
ja: 追加(&A)...

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
ja: <p>ダイヤルする電話番号を指定してください。「追加」を押すと複数の番号を登録できます。矢印ボタンを使って順番を並べ替えることができます。<p>その番号がビジーか落ちた場合、<tt>kppp</tt> は次の番号を試していきます。

en: A&uthentication:
ja: 認証方式(&U):

en: Script-based
ja: スクリプトベース

en: Terminal-based
ja: ターミナルベース

en: Store &password
ja: パスワードを保存する(&P)

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
ja: <html><p>これを有効にすると、あなたの契約している ISP のパスワードを <tt>kppp</tt> の設定ファイルに保存します。したがって、毎回パスワードを入力する必要はありません。</p><p>【警告】  パスワードはあなた専用の設定ファイルに平文で保存されます。決して他人に読まれないように気を付けてください。</p></html>

en: &Callback type:
ja: コールバックの種類(&C):

en: Administrator-defined
ja: 管理者定義

en: User-defined
ja: ユーザ定義

en: Callback type
ja: コールバックの種類

en: Call&back number:
ja: コールバックの電話番号(&B):

en: Callback phone number
ja: コールバック電話番号

en: Customize &pppd Arguments...
ja: pppd の引数をカスタマイズ(&P)...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
ja: ここで接続の特定の段階で実行するコマンドを選択できます。
    コマンドはあなたの実ユーザ ID で実行されます。
    そのため、ここでは root 権限が必要なコマンドは実行できません。
    (あなたが root なら別ですが)
    
    プログラムへの完全なパスを指定してください。
    そうしなければ kppp はコマンドを見つけることができません。

en: &Before connect:
ja: 接続前(&B):

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
ja: 接続が確立する「前に」プログラムを実行できるようにします。これはダイヤルが開始されると直ちに実行されます。これは例えば HylaFAX がモデムをブロックするような場合に役に立つかもしれません。

en: &Upon connect:
ja: 接続時(&U):

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
ja: 接続が確立した「後に」実行するコマンドです。プログラムが実行されるのは、インターネット接続の準備が完全に整った後です。メールやニュースを取って来るのにとても有用です。

en: Before &disconnect:
ja: 切断前(&D):

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
ja: 接続が切断される「前に」実行するコマンドです。このコマンドが終了するまで接続は保たれます。

en: U&pon disconnect:
ja: 切断時(&P):

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
ja: 接続が切断された「後に」実行するコマンドです。

en: C&onfiguration
ja: 設定(&O)

en: Dynamic IP address
ja: ダイナミック IP アドレス

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
ja: コンピュータがインターネットに接続するときに毎回 IP アドレスを取得する場合、これを選んでください。
    
    ほとんどの ISP ではこの形態を取っていますので、これを選んでおきましょう。

en: Static IP address
ja: スタティック IP アドレス

en: &IP address:
ja: IP アドレス(&I):

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
ja: コンピュータに固定 IP アドレスがある場合、ここに記入する必要があります。

en: &Subnet mask:
ja: サブネットマスク(&S):

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
ja: <p>コンピュータにスタティック IP アドレスがある場合、ここにネットマスクを記入する必要があります。ほとんどの場合、このネットマスクは <b>255.255.255.0</b> ですが、異なる場合もあります。
    
    不確かな場合は、ISP に問い合わせてみてください。

en: &Auto-configure hostname from this IP
ja: IP アドレスから自動的にホストネームを修正する(&A)

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
ja: <p>接続するたびに PPP サーバから得た IP アドレスに合致するようにホストネームを修正します。ホストネームに依存したプロトコルを使う必要がある場合は有用ですが、<a href="kppp-7.html#autohostname">さまざまな問題</a> の原因となります。<p>本当に必要な場合以外はチェックしないでください。

en: Warning
ja: 警告

en: Domain &name:
ja: ドメイン名(&N):

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
ja: ここにドメイン名を記入すると、接続中はあなたのコンピュータにそのドメインが使われます。接続が失われると、もともと使われていたドメイン名に戻されます。この欄に何も記入しなければ、ドメイン名に変更はありません。

en: C&onfiguration:
ja: 設定(&O):

en: Automatic
ja: 自動

en: Manual
ja: 手動

en: DNS &IP address:
ja: DNS IP アドレス(&I):

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
ja: <p>接続時に使用する DNS サーバをここで指定することができます。接続が失われれば、この DNS のエントリは削除されます。
    
    DNS サーバを追加するには、DNS サーバの IP アドレスを入力し「追加」をクリックしてください。

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
ja: このボタンをクリックすると上の欄に記入した DNS サーバが追加されます。そうすると、下のリストにエントリが加えられます。

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
ja: このボタンをクリックすると下のリストで選んだ DNS サーバのエントリが削除されます。

en: DNS address &list:
ja: DNS アドレスリスト(&L):

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
ja: <p>接続時に使用する DNS サーバの一覧が表示されます。「追加」ボタンや「削除」ボタンで修正できます。

en: &Disable existing DNS servers during connection
ja: 接続時は現在使用中の DNS サーバを無効にする(&D)

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
ja: <p>このオプションを選択すると、ダイヤルアップ接続が確立されている間、<tt>/etc/resolv.conf</tt> に指定されたすべての DNS サーバが一時的に無効になります。接続が終了すれば、それらの DNS サーバは再び有効になります。
    
    概して、このオプションを使用する必要はありません。しかし環境によっては有用かもしれません。

en: Default gateway
ja: デフォルトゲートウェイ

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
ja: これによって PPP はコンピュータ (あなたのモデムでつなげたコンピュータ) がゲートウェイであると見なします。あなたのコンピュータはローカルネットに向けられた以外のすべてのパケットをこのコンピュータに送り、このコンピュータはパケットの行き先を決めます。これはほとんどの ISP でデフォルトとなっており、これは有効にしておく必要があるでしょう。

en: Static gateway
ja: スタティックゲートウェイ

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
ja: <p>どのコンピュータをゲートウェイとして用いるかを指定できます (上の「デフォルトゲートウェイ」参照)

en: Gateway &IP address:
ja: ゲートウェイ IP アドレス(&I):

en: &Assign the default route to this gateway
ja: デフォルトルートにこのゲートウェイを割り当てる(&A)

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
ja: このオプションを有効にすると、ローカルネットに行く以外のすべてのパケットは PPP 接続を通して行き先を割り振られます。通常はチェックしてください。

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: Add Phone Number
ja: 電話番号を追加

en: Enter a phone number:
ja: 電話番号:

en: pppd version:
ja: pppd のバージョン:

en: pppd &timeout:
ja: pppd のタイムアウト(&T):

en:  sec
ja:  秒

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
ja: <tt>kppp</tt> はここで指定した秒数だけ PPP 接続が確立するかどうか待ちます。この時間以内に接続が確立しなければ <tt>kppp</tt> はあきらめて <tt>pppd</tt> を終了させます。

en: Doc&k into panel on connect
ja: 接続時にパネルに格納する(&K)

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
ja: <p>接続が確立するとウィンドウは最小化し、KDE パネルの中のアイコンがこのウィンドウを表します。
    
    このアイコンをクリックするとウィンドウは元あった場所に同じサイズで復元されます。

en: A&utomatic redial on disconnect
ja: 切断されたときは自動的にリダイヤルする(&U)

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
ja: <p>接続が確立された後、何らかの形で接続が失われると、<tt>kppp</tt> は同じ接続先にダイヤルし直します。
    
    詳しくは <a href="#redial">ここ</a> を参照してください。

en: Automatic redial on NO &CARRIER
ja: 切断されたときは自動的にリダイヤルする(&C)

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
ja: <p>NO CARRIER をモデム側から通知してきた場合、ユーザが「キャンセル」ボタンをクリックするのを待たずに再度リダイヤルします。

en: &Show clock on caption
ja: 接続してからの時間をタイトルに表示する(&S)

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
ja: このオプションを選んでおくと、接続してからの時間がウィンドウのタイトルとして表示されます。とても便利なのでクリックしておきましょう。

en: Disco&nnect on X server shutdown
ja: X が終了したときは切断する(&N)

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
ja: <p>このオプションを選んでおくと、X が終了したときにすべての接続を切断します。よく分からない場合は有効にしておきましょう。
    
    詳しくは <a href="#disxserver">ここ</a> を参照してください。

en: &Quit on disconnect
ja: 切断時に終了する(&Q)

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
ja: このオプションを選んでおくと、接続が切断されたときに <tt>kppp</tt> も終了します。

en: Minimi&ze window on connect
ja: 接続時にウィンドウを最小化する(&Z)

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
ja: 接続が確立されたときに <tt>kppp</tt> のウィンドウを最小化します。

en: Modem &name:
ja: モデム名(&N):

en: Type in a unique name for this modem
ja: このモデムに一意の名前を付けてください

en: Modem de&vice:
ja: モデムデバイス(&V):

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
ja: モデムのつながれているシリアルポートです。Linux/x86 ではだいたい /dev/ttyS0 (DOS でいうところの COM1) か /dev/ttyS1 (同じく COM2) でしょう。
    
    AT コマンドエミュレーション (Linux ではほとんどのカードがこれを用います) で用いる内部 ISDN カードの場合は、/dev/ttyIx デバイスのいずれかを選ぶ必要があります。

en: &Flow control:
ja: フロー制御(&F):

en: Software [XON/XOFF]
ja: ソフトウェア [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
ja: <p>シリアルポートとモデムがどのように通信するか指定します。分からない場合は変更しないでください。
    
    <b>デフォルト</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
ja: 改行コード(&L):

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
ja: <p>AT コマンドがどのようにモデムに送られるかを指定します。ほとんどのモデムはデフォルトの <tt>CR/LF</tt> でうまく動作します。もしこれでうまくモデムを初期化できないようであれば、ここで別の設定を試してみてください。
    
    <b>デフォルト</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
ja: 接続速度(&N):

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
ja: モデムとシリアルポートが相互に通信する速度を指定してください。まずデフォルトの 38400 ビット毎秒で試しましょう。それでうまくいっているようなら 115200 ビット毎秒以下で (シリアルポートがより速い速度をサポートしているのならそれ以上でも構いませんが) この数字を増やすことができます。

en: &Use lock file
ja: ロックファイルを用いる(&U)

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
ja: <p>接続時に他のプログラムがモデムにアクセスしないようモデムが使用中であることを知らせるためにファイルを作ります。Linux では例えば <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt> のようになります。このロック機構を使うかどうかをここで選べます。<b>デフォルト</b>: オン

en: Modem &timeout:
ja: モデムのタイムアウト(&T):

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
ja: <tt>CONNECT</tt> という文字列がモデムから返ってくるまで、<tt>kppp</tt> がどれだけ待つかをここで指定できます。推奨値は 30 秒です。

en: &Wait for dial tone before dialing
ja: ダイヤル前にトーンを待つ(&W)

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
ja: <p>通常モデムは番号をダイヤルできる状態であることを示す電話回線からのダイヤルトーンを待ちます。ただしあなたのモデムがこのトーンを扱えなかったり、あるいはお使いの回線システムがそのような音を発信していない場合は、このオプションは外してください。
    <b>デフォルト</b>: オン

en: B&usy wait:
ja: 話し中で待つ時間(&U):

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
ja: すべての電話番号が話し中だった場合に、リダイヤルするまでの時間を指定します。同じ電話番号がしょっちゅう話し中だとパニックしてしまうモデムもなかにはあるのでこれは必要です。デフォルトは 0 秒です。必要でない限り変更しない方がいいでしょう。

en: Modem &volume:
ja: モデムの音量(&V):

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
ja: ほとんどのモデムはダイヤル中にものすごいノイズを発するスピーカーを内蔵しています。ここで音量を完全にオフにするか小さくできます。お使いのモデムでうまく機能しないようであれば、モデムの音量関連のコマンドを修正する必要があります。

en: Modem asserts CD line
ja: モデムは CD ラインを使う

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
ja: <tt>kppp</tt> がどのようにモデムからの反応を検出するかを制御します。このままで問題がなければ、この設定を変更しないでください。
    
    <b>デフォルト</b>: オフ

en: Mod&em Commands...
ja: モデムコマンド(&E)...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
ja: あなたのモデムの AT コマンドを変更できます

en: &Query Modem...
ja: モデムの調査(&Q)...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
ja: ほとんどのモデムは ATI コマンドセットでそのベンダーやバージョンを調べられます。このボタンを押してこれらの情報を調べてみてください。モデムをセットアップする際に有効となるでしょう。

en: &Terminal...
ja: ターミナル(&T)...

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
ja: 内蔵のターミナルプログラムを開きます。モデムの AT コマンドを操作するときに使うことができます。

en: &Enable throughput graph
ja: スループットグラフを有効にする(&E)

en: Graph Colors
ja: グラフの色

en: Bac&kground:
ja: 背景色(&K):

en: &Text:
ja: テキスト(&T):

en: I&nput bytes:
ja: 受信バイトの色(&N):

en: O&utput bytes:
ja: 送信バイトの色(&U):

en: C&onnect to:
ja: 接続先(&O):

en: Use &modem:
ja: モデムを使う(&M):

en: &Login ID:
ja: ログイン ID(&L):

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
ja: <html><p>ISP から取得したユーザ名を記入してください。これは PAP や CHAP で特に重要です。ターミナルベースやスクリプトベースの認証を用いる場合は省略できます。</p><p>【重要】 大文字と小文字が区別されるので “myusername” と “MyUserName” は同じではありません。</p></html>

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
ja: <html><p>ISP から取得したパスワードを記入してください。これは PAP や CHAP で特に重要です。ターミナルベースやスクリプトベースの認証を用いる場合は省略できます。</p><p>【重要】 大文字と小文字が区別されるので “mypassword” と “MyPassword” は同じではありません。</p></html>

en: Show lo&g window
ja: ログウィンドウを表示する(&G)

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
ja: <p>ログウィンドウを表示するかどうかを制御します。ログウィンドウには <tt>kppp</tt> とモデムとのやりとりが表示されます。問題を解決する場合に役立つでしょう。
    
    いつも問題なく <tt>kppp</tt> で接続できるようでしたらチェックを外してください。

en: Co&nfigure...
ja: 設定(&N)...

en: &Connect
ja: 接続(&C)

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
ja: 指定されたモデムが見つかりません:
    %1
    デフォルトを使用します

en: No such Account:
    %1
ja: 以下のアカウントは存在しません:
    %1

en: KPPP Configuration
ja: KPPP の設定

en: &Accounts
ja: アカウント(&A)

en: Account Setup
ja: 接続先のセットアップ

en: &Modems
ja: モデム(&M)

en: Modems Setup
ja: モデムの設定

en: &Graph
ja: グラフ(&G)

en: Throughput Graph
ja: スループットグラフ

en: M&isc
ja: その他(&I)

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
ja: PPP のインターフェースを待つ間にタイムアウトで無効になりました。

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
ja: <p><tt>pppd</tt> デーモンが突然終了してしまいました。</p>

en: <p>Exit status: %1
ja: <p>終了ステータス: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
ja: </p><p><tt>man pppd</tt> でエラーコードの説明を見るか、<a href="%1">%1</a> の kppp FAQ を参照してください。</p>

en: Error
ja: エラー

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
ja: kppp のヘルパープロセスが終了しました。
    これ以上の続行は無意味なので、kppp も今すぐ終了します。

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
ja: PPP デーモンを見つけられません。
    pppd がインストールされていて、パスを正しく入力したか確認してください。

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
ja: kppp は %1 を実行できません。
    kppp に suid パーミッションがあって、pppd が実行可能か確認してください。

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
ja: kppp は %1 を
    見つけられません。
    モデムデバイスを正しく設定していることを確認し、設定ダイアログのモデムタブでモデムデバイスの場所を修正してください。

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
ja: 認証方式として PAP か CHAP が選ばれています。この場合、ユーザ名とパスワードが必要です。

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
ja: PAP/CHAP 認証ファイル ‘%1’ を
    作成できません

en: You must specify a telephone number.
ja: 電話番号を指定する必要があります。

en: Disconnecting...
ja: 切断中...

en: Executing command before disconnection.
ja: 切断前にコマンドを実行しています。

en: Announcing disconnection.
ja: 切断時に通知する。

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
ja: kppp を終了すると PPP 接続も切断されます。

en: Quit kPPP?
ja: kppp を終了しますか？

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
ja: アカウントのルールセット “%1” を読み込めません。

en: Recent Changes in KPPP
ja: kppp の最近の変更点

en: Do not show this hint again
ja: 次回からこのヒントを表示しない

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
ja: これは「クイックヘルプ」の例です。
    このウィンドウはマウスボタンをクリック
    するかキーを押すまで消えません。

en: Login Terminal Window
ja: ログインターミナルウィンドウ

en: A dialer and front-end to pppd
ja: ダイアラーと pppd のフロントエンド。

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
ja: (c) 1999-2002, KPPP 開発チーム

en: Current maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Connect using 'account_name'
ja: アカウント名を使って接続

en: Connect using 'modem_name'
ja: モデム名を使って接続

en: Terminate an existing connection
ja: 現在の接続を切る

en: Quit after end of connection
ja: 切断時に終了

en: Check syntax of rule_file
ja: ルールファイルの文法チェック

en: Enable test-mode
ja: テストモードを有効に

en: Use the specified device
ja: 指定されたデバイスを使用する

en: kppp can not create or read from
    %1.
ja: kppp は %1 を
    作成または読み込むことができません。

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
ja: kppp は %1 ファイルを検出しました。
    
    他の kppp のインスタンスがプロセス ID %2 で
    実行中のようです。
    
    他の kppp が実行されていないことを確認してから
    pid ファイルを削除の後、kppp を再実行して
    ください。
    あるいは、他に kppp が実行されていないことが確かな場合、「続行」ボタンをクリックしてください。

en: Exit
ja: 終了

en: Kppp Mini-Terminal
ja: Kppp ミニターミナル

en: &Reset Modem
ja: モデムをリセット(&R)

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
ja: MiniTerm - KPPP のためのターミナルエミュレーション
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    このプログラムは GNU GPL (GNU General Public License)
    のもとに公開されました。

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Modem
ja: モデム(&M)

en: Close MiniTerm
ja: MiniTerm を閉じる

en: Reset Modem
ja: モデムをリセット

en: Help
ja: ヘルプ

en: Initializing Modem
ja: モデムを初期化中

en: Modem Ready
ja: モデム準備完了

en: Hanging up...
ja: 中止...

en: Resetting Modem
ja: モデムをリセット中

en: Unable to open modem.
ja: モデムをオープンできません。

en: Unable to detect state of CD line.
ja: CD ラインの状態を検出できません。

en: The modem is not ready.
ja: モデムは使用できません。

en: The modem is busy.
ja: モデムは使用中です。

en: Modem Ready.
ja: モデム準備完了。

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
ja: tty 設定を修復できません: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
ja: モデムからの返答がありません。

en: Unknown speed
ja: 未知のスピードです

en: Edit Modem Commands
ja: モデムコマンドの編集

en: Pre-init delay (sec/100):
ja: 初期化前の遅延 (秒/100):

en: Initialization string %1:
ja: 初期化文字列 %1:

en: Post-init delay (sec/100):
ja: 初期化後の遅延 (秒/100):

en: Dialing speed (sec/100):
ja: ダイヤルスピード (秒/100):

en: Init &response:
ja: 初期化成功時の応答(&R):

en: No di&al tone detection:
ja: ダイヤルトーン検出なし(&A):

en: Dial &string:
ja: ダイヤル文字列(&S):

en: Co&nnect response:
ja: 接続時の応答(&N):

en: Busy response:
ja: 回線使用中時の応答:

en: No carr&ier response:
ja: キャリア喪失時の応答(&I):

en: No dial tone response:
ja: ダイヤルトーンなし時の応答:

en: &Hangup string:
ja: 中止命令(&H):

en: Hangup response:
ja: 中止成功時の応答:

en: Answ&er string:
ja: 呼出応答命令(&E):

en: Ring response:
ja: ダイヤル中の応答:

en: Ans&wer response:
ja: 呼出応答成功時の応答(&W):

en: DLP response:
ja: ダイヤル中の応答:

en: Escape strin&g:
ja: エスケープ命令(&G):

en: Escape response:
ja: エスケープ成功時の応答:

en: Guard time (sec/50):
ja: ガード時間 (秒/50):

en: Volume off/low/high:
ja: 音量 オフ/小/大:

en: Select Modem Type
ja: モデムのタイプを選択

en: <Generic>
ja: <一般>

en: Hayes(tm) compatible modem
ja: Hayes(TM) 互換のモデム

en: ATI Query
ja: ATI 調査

en: Modem query timed out.
ja: モデム調査の時間切れ。

en: Modem Query Results
ja: モデム調査の結果

en: Maximum number of modems reached.
ja: モデムの最大数に達しました。

en: No modem selected.
ja: モデムが選択されていません。

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
ja: 本当にモデム “%1” を
    削除しますか？

en: New Modem
ja: 新規モデム

en: Edit Modem:
ja: モデムの編集:

en: &Device
ja: デバイス(&D)

en: Serial Device
ja: シリアルデバイス

en: Modem Settings
ja: モデムの設定

en: You must enter a unique
    modem name
ja: モデム名は一意の名前
    でなければなりません

en: Customize pppd Arguments
ja: pppd のオプションを編集

en: Arg&ument:
ja: オプション(&U):

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
ja: このアプリケーションの設定ファイルを読み書きモードでも読み取り専用モードでも開けませんでした。
    
    そのファイルの所有者を変えるためにスーパーユーザが次のコマンドをあなたのホームディレクトリで実行しなければならないかもしれません。
    
    chown {ユーザ名} .kde/share/config/kppprc

en: %1_copy
ja: %1 コピー

en: Cannot open any of the following logfiles:
ja: 以下のログファイルのいずれも開けません:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
ja: 相手のサーバが PPP 接続の確立の準備をする前に pppd を立ち上げました。確認のためターミナルベースのログインを使用してください。

en: You have not started the PPP software on the peer system.
ja: 接続先のシステムで PPP ソフトウェアを起動していません。

en: Check that you supplied the correct username and password.
ja: ユーザ名とパスワードが正しいか確認してください。

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
ja: pppd に lock を引数として渡すべきではありません。/etc/ppp/options と ~/.ppprc を確認してください。

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
ja: リモートシステムはこちらの要求に答えないようです。
    プロバイダに問い合わせてください。

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
ja: pppd に無効なオプションを渡しました。man pppd で有効な引数の一覧を見ることができます。

en: Unable to provide help.
ja: ヘルプはありません。

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
ja: KPPP は PPP のログを取れませんでした。
    おそらく pppd が debug オプションなしで起動されています。
    PPP の問題を特定するには、このオプションを使用する必要があります。
    このオプションを有効にして pppd を再起動しますか？

en: Restart pppd
ja: pppd を再起動

en: Do Not Restart
ja: 再起動しない

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
ja: 「デバッグ」オプションが追加されました。再接続する必要があります。もしそれに再び失敗したら、PPP ログを取得しそれを手掛かりに接続の問題を追跡することができます。

en: PPP Log
ja: PPP ログ

en: Write to File
ja: ファイルに出力

en: kppp's diagnosis (just guessing):
ja: kppp の診断 (推測にすぎません):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
ja: PPP のログは
    “%1” として保存されました。
    
    バグレポートを送ったり、インターネットにうまく
    接続できない問題などがある場合、このファイルを
    メールに添付して送ってください。メンテナは、
    バグを発見し修復するでしょう。

en: kppp Statistics
ja: kppp 通信量の統計

en: Statistics
ja: 通信統計

en: Local Addr:
ja: ローカルアドレス:

en: Remote Addr:
ja: リモートアドレス:

en: bytes in
ja: 受信バイト

en: bytes out
ja: 送信バイト

en: packets in
ja: 受信パケット

en: packets out
ja: 送信パケット

en: vjcomp in
ja: 受信 VJ ヘッダ圧縮

en: vjcomp out
ja: 送信 VJ ヘッダ圧縮

en: vjunc in
ja: 受信 VJ ヘッダ非圧縮

en: vjunc out
ja: 送信 VJ ヘッダ非圧縮

en: vjerr
ja: VJ エラー

en: non-vj
ja: VJ でない通信

en: %1 (max. %2) kb/sec
ja: %1 (最大 %2) kb/秒

en: unavailable
ja: 利用できません

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
ja: あなたのインターネットサービスプロバイダ (ISP)
    への接続を行うために必要な二三の質問をします。
    
    あなたの ISP から登録フォームをもらっているか、
    調べてください。また問題があれば、まずオンライン
    ヘルプを調べてください。必要な情報が欠けている
    場合は ISP に連絡してください。

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
ja: このアカウントを使用する場所を下のリストから
    選択してください。お住まいの国または場所が
    リストになければ、「キャンセル」をクリックし、
    通常のダイアログベースの設定を使ってこのアカウント
    を作成する必要があります。
    
    「キャンセル」をクリックすると、ダイアログ
    ベースの設定が起動されます。

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
ja: 下のリストからお使いのインターネットサービス
    プロバイダ (ISP) を選択してください。お使いの
    ISP がリストにない場合は、「キャンセル」を
    クリックし、通常のダイアログベースの設定を使って
    このアカウントを作成しなければなりません。
    
    選択したら「次へ」をクリックしてください。

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
ja: ISP にログオンするには、kppp はあなたが ISP から入手
    したユーザ名とパスワードを必要とします。
    下のフィールドに入力してください。
    
    大文字と小文字は区別されます。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
ja: 前置きダイヤルが必要な時 (例えばテレホンスイッチ
    の使用) にここで設定します。前置きダイヤル
    は電話番号の前にダイヤルされます。
    
    テレホンスイッチの場合はここに “0” か “0,” 
    を書く必要があるでしょう。

en: Dial prefix:
ja: 前置きダイヤル:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
ja: 終了!
    
    新規アカウントが作成されました。「終了」を
    押して設定ダイアログに戻ってください。新規
    アカウントを確認する場合は設定ダイアログ
    の「編集」を使用してください。

en: kppp: no rulefile specified
ja: kppp: ルールファイルが指定されていません

en: kppp: rulefile "%s" not found
ja: kppp: ルールファイル “%s” が見つかりません

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
ja: kppp: ルールファイルには拡張子 “.rst” が必要です

en: kppp: error parsing the ruleset
ja: kppp: ルールセット解析中にエラー

en: kppp: parse error in line %d
ja: kppp: %d 行目で解析エラー

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
ja: kppp: ルールファイルがデフォルトルールを含んでいません

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
ja: kppp: ルールファイルが “name=...” 行を含んでいません

en: kppp: rulefile is ok
ja: kppp: ルールファイルは正常です

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
ja: あなたには kppp でダイヤルする権限がありません。
    管理者に問い合わせてください。

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
ja: PPP デーモンが見つかりません。
    pppd がインストールされているか確認してください。

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
ja: あなたには pppd を起動する権限がありません。
    
    システム管理者に連絡して pppd へのアクセス許可を得てください。

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
ja: あなたには %1 を実行するために必要な権限がありません。
    kppp の所有者が root で SUID ビットがセットされているか確認してください。

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
ja: %1 が存在しないか読めません。
    
    このファイル (空でもよい) を作成し、それに適切な読み込み/書き込み許可を設定するようにシステム管理者に依頼してください。
