kfilereplace - en to ja translation catalogue (208 entries)

note: i18n(" captured text \"%1\" replaced with \"%2\" at line: %3, column: %4 ", capturedText, data, x, y);
en:  Line:%3,Col:%4 - "%1" -> "%2"
ja:  行:%3, 列:%4 - “%1” -> “%2”

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Insert Searching/Replacing Strings
ja: 検索/置換文字列を挿入

note: i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Choose String Adding Mode
ja: 文字列追加モードを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: Search and replace mode
ja: 検索置換モード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: Search only mode
ja: 検索のみモード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Search for:
ja: 検索文字列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Replace with:
ja: 置換文字列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListView) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Search For
ja: 検索文字列

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListView) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Replace With
ja: 置換文字列

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton)
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Could not load the KFileReplace part.
ja: KFileReplace コンポーネントをロードできませんでした。

en: Could not find the KFileReplace part.
ja: KFileReplace コンポーネントが見つかりません。

en: 1 byte | %1 bytes
ja[0]: 1 バイト
ja[1]: %1 バイト

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b> and load the string list. This file seems not to be a valid old kfr file or it is broken.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ を開いて文字列リストを読み込むことができません。旧 kfr ファイルではないようです。あるいはファイルが壊れているのかもしれません。</qt>

en: Cannot read data.
ja: データを読むことができません。

en: Out of memory.
ja: メモリが足りません。

en: Ready.
ja: 準備完了。

en: Search completed.
ja: 検索完了。

en: <qt>You have selected <b>%1</b> as the encoding of the files.<br />Selecting the correct encoding is very important as if you have files that have some other encoding than the selected one, after a replace you may damage those files.<br /><br />In case you do not know the encoding of your files, select <i>utf8</i> and <b>enable</b> the creation of backup files. This setting will autodetect <i>utf8</i> and <i>utf16</i> files, but the changed files will be converted to <i>utf8</i>.</qt>
ja: <qt>ファイルのエンコーディングとして <b>%1</b> を選択しました。<br/>正しいエンコーディングを選択することは非常に重要です。もしファイルのエンコーディングが選択したものと違った場合、ファイルを置き換えた後、ファイルが壊れてしまう可能性があります。<br/><br/>ファイルのエンコーディングが分からない場合、utf8 を選択して、バックアップファイルの作成を有効にしてください。この設定は、utf8 と utf16 のファイルを自動認識しますが、更新されたファイルは utf8 に変換されます。</qt>

en: File Encoding Warning
ja: ファイルのエンコーディングの警告

en: Replacing files (simulation)...
ja: ファイルを置換中 (シミュレーション)...

en: Replaced strings (simulation)
ja: 置換した文字列 (シミュレーション)

en: Replacing files...
ja: ファイルを置換中...

en: Replaced strings
ja: 置換した文字列

en: Stopping...
ja: 停止中...

en: There are no results to save: the result list is empty.
ja: 保存する結果はありません。結果リストは空です。

en: Files
ja: ファイル

en: Save Report
ja: リポートを保存

en: <qt>A folder or a file named <b>%1</b> already exists.</qt>
ja: <qt>‘%1’ という名前のフォルダまたはファイルが既に存在します。</qt>

en: <qt>Cannot create the <b>%1</b> folder.</qt>
ja: <qt>フォルダ ‘%1’ を作成できません。</qt>

en: KFileReplace strings
ja: KFileReplace 文字列

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Load Strings From File
ja: ファイルから文字列を読み込む

en: Cannot open folders.
ja: フォルダを開けません。

en: Batch search and replace tool.
ja: 一括検索置換ツール

en: Part of the KDEWebDev module.
ja: KDEWebDev モジュールの一つ。

en: Original author of the KFileReplace tool
ja: KFileReplace ツールの原作者

en: Current maintainer, code cleaner and rewriter
ja: 現在のメンテナ、コードのクリーンアップ、書き直し

en: Co-maintainer, KPart creator
ja: 共同メンテナ、KPart 作者

en: Original german translator
ja: ドイツ語元訳者

en: Sorry, currently the KFileReplace part works only for local files.
ja: KFileReplace は今のところローカルファイルしか処理できません。

en: Non Local File
ja: ローカルファイルではありません

en: Customize Search/Replace Session...
ja: 検索/置換セッションをカスタマイズ(&C)...

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: S&imulate
ja: シミュレート(&I)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: Sto&p
ja: 停止(&P)

en: Cre&ate Report File...
ja: リポートファイルを作成(&A)...

en: &Add String...
ja: 文字列を追加(&A)...

en: &Delete String
ja: 文字列を削除(&D)

en: &Empty Strings List
ja: 文字列リストを空にする(&E)

en: Edit Selected String...
ja: 選択した文字列を編集(&T)...

en: &Save Strings List to File...
ja: 文字列リストをファイルに保存(&S)...

en: &Load Strings List From File...
ja: ファイルから文字列リストを読み込む(&L)...

en: &Load Recent Strings Files
ja: 最近の文字列ファイルを読み込む(&R)

en: &Invert Current String (search <--> replace)
ja: 現在の文字列を反転 (検索 <--> 置換) (&I)

en: &Invert All Strings (search <--> replace)
ja: すべての文字列を反転 (検索 <--> 置換) (&N)

en: &Include Sub-Folders
ja: サブフォルダを含める(&I)

en: Create &Backup Files
ja: バックアップファイルを作成する(&B)

en: Case &Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(&S)

en: Enable Commands &in Replace String: [$command:option$]
ja: 置換文字列のコマンドを有効にする(&E): [$command option$]

en: Enable &Regular Expressions
ja: 正規表現を有効にする(&R)

en: Configure &KFileReplace...
ja: KFileReplace を設定(&K)...

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Edit in Quanta
ja: Quanta で編集(&E)

en: Open Parent &Folder
ja: 親フォルダを開く(&F)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: E&xpand Tree
ja: ツリーを展開(&X)

en: &Reduce Tree
ja: ツリーをたたむ(&R)

en: &About KFileReplace
ja: KFileReplace について(&A)

en: KFileReplace &Handbook
ja: KFileReplace ハンドブック(&H)

en: &Report Bug
ja: バグを報告(&R)

en: <qt>Cannot open file <b>%1</b> for reading.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ を読み込みのために開けません。</qt>

en: <qt>Cannot open file <b>%1</b> for writing.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ を書き込みのために開けません。</qt>

en: <qt>Do you want to replace the string <b>%1</b> with the string <b>%2</b>?</qt>
ja: <qt>文字列 “%1” を文字列 “%2” で置換しますか？</qt>

en: Confirm Replace
ja: 置換の確認

en: Replace
ja: 置換

en: Do Not Replace
ja: 置換しない

en:  Line:%2, Col:%3 - "%1"
ja:  行:%2, 列:%3 - “%1”

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b> and load the string list.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ を開いて文字列リストを読み込むことができません。</qt>

en: <qt>File <b>%1</b> seems not to be written in new kfr format. Remember that the old kfr format will be soon abandoned. You can convert your old rules files by simply saving them with kfilereplace.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ は新 kfr フォーマットで書かれていないようです。旧 kfr フォーマットのサポートは近くなくなります。新フォーマットに変換するには、KFileReplace で保存してください。</qt>

en: Warning
ja: 警告

en: <qt>The format of kfr files has been changed; attempting to load <b>%1</b>. Please see the KFilereplace manual for details. Do you want to load a search-and-replace list of strings?</qt>
ja: <qt>kfr ファイルのフォーマットが変更されました。‘%1’ を読み込むところです。詳細は KFileReplace のマニュアルをご覧ください。検索置換文字列のリストを読み込みますか？</qt>

en: Load
ja: 読み込む

en: Do Not Load
ja: 読み込まない

en: There are no strings to search and replace.
ja: 検索・置換する文字列がありません。

en: <qt>The main folder of the project <b>%1</b> does not exist.</qt>
ja: <qt>プロジェクト “%1” のメインフォルダが存在しません。</qt>

en: <qt>Access denied in the main folder of the project:<br /><b>%1</b></qt>
ja: <qt>プロジェクト “%1” のメインフォルダへのアクセスを拒否されました。</qt>

note: i18n: ectx: Menu (kfilerepace)
en: Search/&Replace
ja: 検索/置換(&R)

note: i18n: ectx: Menu (strings)
en: &Strings
ja: 文字列(&T)

note: i18n: ectx: Menu (results)
en: &Results
ja: 結果(&E)

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
ja: オプション(&O)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KFileReplace Main Toolbar
ja: KFileReplace メインツールバー

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: <qt>Cannot invert string <b>%1</b>, because the search string would be empty.</qt>
ja: <qt>文字列 “%1” を反転できません。反転すると検索文字列が空になります。</qt>

en: Do you really want to delete %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか？

en: No strings to save as the list is empty.
ja: 保存する文字列がありません。リストは空です。

en: KFileReplace Strings
ja: KFileReplace 文字列

en: Save Strings to File
ja: 文字列をファイルに保存

en: File %1 cannot be saved.
ja: ファイル ‘%1’ を保存できません。

en: Open &With...
ja: アプリケーションで開く(&W)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Name
ja: 名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Folder
ja: フォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Old Size
ja: 前のサイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: New Size
ja: 新しいサイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Replaced Strings
ja: 置換された文字列

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Owner User
ja: 所有ユーザ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Owner Group
ja: 所有グループ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Size
ja: サイズ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Found Strings
ja: 見つかった文字列

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Green means ready
ja: 緑は準備完了

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed)
en: Ready
ja: 準備完了

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Yellow means wait while sorting list
ja: 黄色はソート中

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed)
en: Please wait while sorting list
ja: リストをソート中お待ちください

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Red means scanning files
ja: 赤はファイルをスキャン中

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Scanned files:
ja: 検索したファイル数:

en: Project Directory
ja: プロジェクトディレクトリ

en: You must fill the combo boxes (location and filter) before continuing.
ja: 先へ進む前にコンボボックス (場所とフィルタ) に入力してください。

en: Some edit boxes are empty in the <b>Owner</b> page.
ja: 「所有者」ページのいくつかの編集ボックスが空です。

en: The minimum size is greater than the maximum size.
ja: 最小サイズが最大サイズより大きくなっています。

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Search & Replace in Files
ja: ファイル中の検索と置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: Search Now
ja: 検索開始(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: Search Later
ja: 後で検索(&L)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: &General
ja: 全般(&G)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Startup Folder Options
ja: 開始フォルダのオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Filter:
ja: フィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Location:
ja: 場所:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox)
en: Insert a search path here. You can use the search path button.
ja: ここに検索パスを入力します。検索パスボタンを使用できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Include subfolders
ja: サブフォルダを含める(&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Search/Replace Strings
ja: 文字列の検索/置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Replace:
ja: 置換:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: General Options
ja: 全般オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable &regular expressions
ja: 正規表現を有効にする(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do &backup copy instead of overwrite
ja: 上書きせずにバックアップを作成する(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable co&mmands in the replace string
ja: 置換文字列のコマンドを有効にする(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Backup copy suffix:
ja: バックアップのサフィックス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Encoding of the files:
ja: ファイルのエンコーディング:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: &Advanced
ja: 詳細(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Ownership Filtering
ja: 所有者によるフィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: User:
ja: ユーザ(&U):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: ID (Number)
ja: ID (数値)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Equals To
ja: が右に等しい

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Is Not
ja: が右と違う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Group:
ja: グループ(&P):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Access Date Filtering
ja: アクセス日によるフィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Dates valid for:
ja: アクセス日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Accessed after:
ja: この日以降(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Accessed before:
ja: この日以前(&B):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Last Writing Access
ja: 最終書き込みアクセス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Last Reading Access
ja: 最終読み出しアクセス

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Size Filtering
ja: サイズによるフィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Minimum si&ze:
ja: 最小サイズ(&Z):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Maximum size:
ja: 最大サイズ(&M):

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: General
ja: 全般(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable commands in replace strings
ja: 置換文字列のコマンドを有効にする(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Notif&y on errors
ja: エラーを通知する(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Recursive (search/replace in all sub folders)
ja: 再帰的に検索/置換する (サブフォルダを含める) (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable regular e&xpressions
ja: 正規表現を有効にする(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do &backup copy
ja: バックアップを作成する(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Ignore hidden files and folders
ja: 隠しファイル/フォルダを無視する(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Follow s&ymbolic links
ja: シンボリックリンクをたどる(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: When searching, stop on first string found (faster but no details)
ja: 検索時に最初の一致で停止する (速いけど詳細なし) (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do not show file if no strings are found or replaced
ja: 文字列が見つからないか置換されなかった場合、ファイルを表示しない(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Show confirmation dialog
ja: 確認ダイアログを表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Confirm before replace each string
ja: それぞれの文字列を置換する前に確認を取る(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Default Values
ja: 標準設定(&D)

en: Batch search and replace tool
ja: 一括検索置換ツール

en: Shell author, KPart creator, co-maintainer
ja: Shell 作者、KPart 作者、共同メンテナ

en: Starting folder
ja: 開始フォルダ

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b>.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ を開けません。</qt>

en: Replace with
ja: 置換文字列

en: Total number occurrences
ja: 総出現回数

en: KFileReplace Report
ja: KFileReplace リポート

en: Searching/Replacing Strings Table
ja: 文字列検索/置換の結果表

en: Search for
ja: 検索文字列

en: Results Table
ja: 結果表

en: Created by
ja: 作成者

en: date
ja: 日付

en: Total occurrences
ja: 総出現数

en: Shows the statistics of your operations. Note that the columns content changes depending on what kind of operation you are performing.
ja: 検索/置換結果の統計を表示します。カラムの項目は実行する操作によって異なります。

en: Shows a list of strings to search for (and if you specified it, a list of strings to replace with). Use the "add strings" dialog to edit your string list or double click on a string.
ja: 検索する文字列と (置換を指定した場合は) 置換する文字列の一覧を表示します。文字列を編集するには、「文字列を追加」ボタン/メニューを使うか、文字列の上でダブルクリックしてください。

en: Base folder for operations of search/replace. Insert path string here by hand or use the search button.
ja: 検索/置換を行うベースフォルダを指定します。パスを入力するか、フォルダを開くボタンを使用してください。

en: Shell-like wildcards. Example: "*.html;*.txt;*.xml".
ja: シェルで使うようなワイルドカードを用いて指定します。例: *.html;*.txt;*.xml

en: Select  "writing" if you want to use the date of the last modification, or  "reading" to use the date of the last access.
ja: 最後に変更された日付を使用する場合は「最終書き込みアクセス」を、最後にアクセスされた日付を使用する場合は「最終読み出しアクセス」を選択します。

en: Minimum value for access date.
ja: アクセス日の最小値を指定します。

en: Maximum value for access date.
ja: アクセス日の最大値を指定します。

en: Insert here the string to search for.
ja: ここに検索する文字列を入力します。

en: Insert here the string to replace with.
ja: ここに検索文字列を置換する文字列を入力します。

en: Enable this option if your search is case sensitive.
ja: 英字の大文字と小文字を区別して検索する場合、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option to search in sub folders too.
ja: サブフォルダも検索するには、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option when you are searching for a string and you are only interested to know if the string is present or not in the current file.
ja: 検索時に文字列がファイルに存在するかどうかだけを調べる場合、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option to ignore hidden files or folders.
ja: 隠しファイル/フォルダを無視するには、このオプションを有効にしてください。

en: If this option is enabled, KFR will show even the names of the files in which no string has been found or replaced.
ja: これを有効にすると、KFR は文字列が発見・置換されなかったファイルも表示します。

en: Enable "commands". For example: if search string is "user" and replace string is the command "[$user:uid$]", KFR will substitute "user" with the uid of the user.
ja: 置換文字列のコマンドを有効にします。例えば検索文字列が “user” で置換文字列が “[$user:uid$]” というコマンドであれば、“user” をそのユーザの UID に置き換えます。

en: Enable this option if you want leave original files untouched.
ja: オリジナルのファイルを変更せずに残しておく場合、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option if you want to be asked for single string replacement confirmation.
ja: 文字列を置換する前に一つずつ確認する場合、このオプションを有効にしてください。

en: Select search-only mode.
ja: 検索のみモードを選択します。

en: Select search-and-replace mode.
ja: 検索置換モードを選択します。

en: Insert here a string you want search for.
ja: ここに検索する文字列を入力します。

en: Insert here the string that KFR will use to replace the search string.
ja: ここに検索文字列を置換する文字列を入力します。
