kscd - en to lt translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
lt: Užbaigus grijimą &išstumti CD

en: loop track
lt: kartoti takelį

en: loop disc
lt: kartoti diską

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
lt: atsitiktinis

en: WELCOME!
lt: SVEIKI!

en: eject CD
lt: Išstumti CD

en: %1 %2 : %3 %4
lt: %1 %2: %3 %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
lt: KsCD –  takelių sąrašas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
lt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Albumas</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
lt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Metai</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
lt: Takelis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
lt: Pavadinimas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
lt: Ilgis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
lt: Teksto šriftas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
lt: Teksto spalva:

en: KDE CD player
lt: KDE CD grotuvas

en: Configure Shortcuts...
lt: Konfigūruoti klavišų kombinacijas...

en: Configure...
lt: Konfigūruoti...

en: Download Info
lt: Atsiuntimo informacija

en: Upload Info
lt: Išsiuntimo informacija

en: Play/Pause
lt: Groti/Pauzė

en: Stop
lt: Stabdyti

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
lt: Kitas

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
lt: Ankstesnis

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
lt: Išstumti

en: Volume Up
lt: Pagarsinti

en: Volume Down
lt: Patildyti

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
lt: Atsitiktinis

en: Repeat Track
lt: Kartoti takelį

en: Repeat Album
lt: Kartoti albumą

en: Show Tracklist
lt: Rodyti takelių sąrašą

en: Mute/Unmute
lt: Nutildyti/atstatyti garsą

en: Minimize
lt: Sumažinti

en: No disc
lt: Nėra disko

en: Invalid disc
lt: Blogas diskas

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
lt: Bendri

en: Settings
lt: Nustatymai

en: Appearance
lt: Išvaizda

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
lt: Dabartinis prižiūrėtojas, Solid/Phonon atnaujinimas, QDBus jungtis

en: Previous maintainer
lt: Ankstesnis prižiūrėtojas

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
lt: Workman bibliotekos atnaujinimas, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
lt: Workman biblioteka, ankstesnis prižiūrėtojas

en: Patches galore
lt: už gausius pataisymus

en: Workman library
lt: už Workman biblioteką

en: UI Work
lt: už UI darbą

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
lt: Speciali padėka freedb.org už pateiktą nemokamą į CDDB panašią CD duomenų bazę

en: Start playing
lt: Pradėti groti

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
lt: Įdėjus CD groti automatiškai.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
lt: Kai ši parinktis pažymėta, CD bus paleistas groti automatiškai tik jį įdėjus į CD-ROM įrenginį.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
lt: Už&baigus groti išstumti CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
lt: Kai ši parinktis pažymėta, CD bus automatiškai išstumtas kai tik baigs groti.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
lt: Spalva, kuri bus naudojama skydelyje.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
lt: Keisti skydelio teksto spalvą

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
lt: Šriftas, kuris bus naudojamas skydelyje.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
lt: Keisti skydelio teksto šriftą

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
lt: Programos apipavidalinimas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
lt: Keisti programos apipavidalinimą

en: Unknown album
lt: Nežinomas albumas

en: Unknown artist
lt: Nežinomas atlikėjas

en: Unknown title
lt: Nežinomas pavadinimas

en: No Disc
lt: Nėra disko
