kcm_phonon - en to mr translation catalogue (63 entries)

en: Playback (%1)
mr: प्लेबॅक (%1)

en: Recording (%1)
mr: रेकॉर्ड करत आहे (%1)

en: Independent Devices
mr: स्वतंत्र साधने

en: KDE Audio Hardware Setup
mr: केडीई आवाज हार्डवेअर व्यवस्था

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
mr: हार्डवेअर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
mr: रूपरेषा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
mr: आवाजाचे कार्ड

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
mr: साधन संयोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
mr: जोडणारा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
mr: आवाजाचे साधन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
mr: स्पीकरची जागा व चाचणी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
mr: इनपुट पातळी

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
mr: बॅकएन्ड बदल लागु होण्याकरिता तुम्हाला बाहेर पडुन परत प्रवेश करावा लागेल.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
mr: प्रणालीवरील आढळलेले फोनॉन बॅकएन्डची यादी. येथिल क्रमवारी फोनॉन द्वारे वापरलेली जाणारी क्रमवारी निश्चित केली जाते.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
mr: प्राधान्यता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
mr: विलंब करा

en: Audio Playback
mr: आवाज प्लेबॅक

en: Audio Recording
mr: आवाज रेकॉर्डिंग

en: Video Recording
mr: व्हिडीओ रेकॉर्डिंग

en: Invalid
mr: अवैध

en: Test the selected device
mr: निवडलेल्या साधनाची चाचणी घ्या.

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
mr: साधनाची मूलभूत क्रमवारी निश्चित करतो जे स्वतंत्र विभाग द्वारे खोडून पुन्हा लिहीले जाऊ शकतात.

en: Default Audio Playback Device Preference
mr: मूलभूत आवाजाच्या साधनाची प्राधान्यता

en: Default Audio Recording Device Preference
mr: मूलभूत आवाज रेकॉर्ड करणाऱ्या साधनाची प्राधान्यता

en: Default Video Recording Device Preference
mr: मूलभूत व्हिडीओ रेकॉर्ड करणाऱ्या साधनाची प्राधान्यता

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
mr: '%1' विभागाकरिता आवाज प्लेबॅक साधन प्राधान्यता

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
mr: '%1' विभागाकरिता आवाज  रेकॉर्डिंग साधन प्राधान्यता

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
mr: '%1' विभागाकरिता व्हिडीओ रेकॉर्डिंग साधन प्राधान्यता

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
mr: खालील इतर आवाज प्लेबॅक विभागाकरिता दर्शविलेले वर्तमान साधन प्राधान्यता यादी लागू करा :

en: Default/Unspecified Category
mr: मूलभूत/अनिश्चित विभाग

en: Failed to set the selected audio output device
mr: निवडलेले आवाज आउटपुट देणारे साधन स्थापीत करण्यास अपयश

en: Your backend may not support audio recording
mr: आवाज रेकॉर्डिंग करण्याकरिता तुमचे बॅकएन्ड कदाचित पाठिंबा देणार नाही.

en: Your backend may not support video recording
mr: व्हिडीओ रेकॉर्डिंग करण्याकरिता तुमचे बॅकएन्ड कदाचित पाठिंबा देणार नाही.

en: Testing %1
mr: %1 ची चाचणी घेत आहे

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
mr: फोनॉन अनुप्रयोग प्रत्येक विभागाकरिता कोणते साधन वापरेल त्याची निवड तुम्ही करू शकता.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
mr: प्रगत साधन दर्शवा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
mr: अधिक विभागांकरिता वर्तमान दर्शविलेली साधन यादी वापरा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
mr: या करिता साधन यादी लागू करा...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
mr: निवडलेल्या विभागाकरिता योग्य साधने तुमच्या प्रणालीवर आढळली. अनुप्रयोगांनी वापरण्याकरिता तुमची इच्छा असलेल्या साधनाची निवड करा.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
mr: हा क्रम साधनांची प्राधान्यता ठरवितो. जर काही कारणांमुळे पहिले साधन वापरता आले नाही तर फोनॉन पुढच्या साधनाचा प्रयत्न करेल.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
mr: चाचणी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
mr: निवडलेले साधन प्राधान्यकृत करा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
mr: निवडलेले साधन करिता प्राधान्यता निवडली नाही

en: Phonon Configuration Module
mr: फोनॉन संयोजना विभाग

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
mr: Copyright 2006 मात्थिआस क्रेट्झ

en: Matthias Kretz
mr: मात्थिआस क्रेट्झ

en: Colin Guthrie
mr: कोलिन गुथ्री

en: Device Preference
mr: साधन प्राधान्यता

en: Backend
mr: बॅकएन्ड

en: Audio Hardware Setup
mr: आवाज हार्डवेअर व्यवस्था

en: Front Left
mr: पुढील डावा

en: Front Left of Center
mr: मध्यावरील पुढील डावा

en: Front Center
mr: पुढील मध्य

en: Mono
mr: एकसुरी

en: Front Right of Center
mr: मध्यावरील पुढील उजवा

en: Front Right
mr: पुढील उजवा

en: Side Left
mr: बाजुचा डावा

en: Side Right
mr: बाजुचा उजवा

en: Rear Left
mr: मागील डावा

en: Rear Center
mr: मागील मध्य

en: Rear Right
mr: मागील उजवा

en: Subwoofer
mr: सबवूफर

en: Unknown Channel
mr: अपरिचीत चैनल
