khelpcenter - en to mr translation catalogue (128 entries)

en: KDE Help Center
mr: केडीई मदत केंद्र

en: The KDE Help Center
mr: केडीई मदत केंद्र

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
mr: (c) 1999-2011, The KHelpCenter विकासकर्ते

en: Cornelius Schumacher
mr: कॉर्नेलियस शूमेकर

en: Frerich Raabe
mr: फ्रेरिश राबे

en: Matthias Elter
mr: मात्थिआस एल्टर

en: Original Author
mr: मूळ लेखक

en: Wojciech Smigaj
mr: वोज्सीएक स्मिगाज

en: Info page support
mr: माहिती पान समर्थन

en: URL to display
mr: दर्शविण्याकरिताचे URL

en: Top-Level Documentation
mr: उच्च-स्तरीय दस्तऐवजीकरण

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
mr: इंग्रजी

en: Font Configuration
mr: फॉन्ट संयोजना

en: Sizes
mr: आकार

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
mr: किमान फॉन्ट आकार (&I):

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
mr: मध्यम फॉन्ट आकार (&e):

en: Fonts
mr: फॉन्ट

en: S&tandard font:
mr: प्रमाणित फॉन्ट (&T):

en: F&ixed font:
mr: ठराविक रूंदीचे फॉन्ट (&i):

en: S&erif font:
mr: सेरीफ फॉन्ट (&e):

en: S&ans serif font:
mr: सॅन्स् सेरीफ फॉन्ट (&a):

en: &Italic font:
mr: तिरपे फॉन्ट (&I):

en: &Fantasy font:
mr: फॅन्टसी फॉन्ट (&F):

en: Encoding
mr: एन्कोडिंग

en: &Default encoding:
mr: मूलभूत एन्कोडिंग (&D):

en: Use Language Encoding
mr: भाषा एन्कोडिंगचा वापर करा

en: &Font size adjustment:
mr: फॉन्ट आकार आयोजन (&F):

en: By Topic
mr: शिर्षक नुरूप

en: Alphabetically
mr: वर्णानुक्रमनुरूप

en: Rebuilding glossary cache...
mr: शब्दकोष कॅशे पुन्हा बांधत आहे...

en: Rebuilding cache... done.
mr: कॅशे पुन्हबांधणी करणे... पूर्ण झाले.

en: Error
mr: त्रुटी

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
mr: शब्दकोष नोंदणी दर्शविण्यास अपयशी: फाईल 'glossary.html.in' उघडण्यास अपयशी!

en: See also:
mr: हे सुद्धा पहा:

en: KDE Glossary
mr: केडीई शब्दकोष

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
mr: पूर्णतया शब्ध गुणविशेष ht://dig HTML शोध इंजीनचा वापर करते.

en: Information about where to get the ht://dig package.
mr: ht://dig संकुल कुठून प्राप्त करायचे त्याविषयी माहिती.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
mr: तुम्ही ht://dig at the ht://dig मुख्य पान प्राप्त करू शकता

en: Program Locations
mr: कार्यक्रम स्थान

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
mr: htsearch CGI कार्यक्रमाचे URL दाखल करा.

en: Indexer:
mr: अनुक्रमीत करणारा :

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
mr: htdig अनुक्रमीत करणाऱ्या कार्यक्रमाचा मार्ग येथे दाखल करा.

en: htdig database:
mr: htdig माहितीकोष:

en: Enter the path to the htdig database folder.
mr: htdig माहितीकोष संचयीका करिता मार्ग दाखल करा.

en: By Category
mr: विभागा प्रमाणे

en: Change Index Folder
mr: अनुक्रमणिका संचयीका बदला

en: Index folder:
mr: अनुक्रमणिका संचयीका:

en: Build Search Indices
mr: शोध अनुक्रमणिका तयार करा

en: Index creation log:
mr: अनुक्रमणिका निर्माण लॉग:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
mr: बंद करा

en: Index creation finished.
mr: अनुक्रमणिका निर्माण पूर्ण झाले.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
mr: थांबा

en: Details &lt;&lt;
mr: तपशील &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
mr: तपशील &gt;&gt;

en: Build Search Index
mr: शोध अनुक्रमणिका तयार करा

en: Build Index
mr: अनुक्रमणिका तयार करा

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
mr: दस्तऐवज शोधण्याकरिता अनुक्रमणिका अस्तित्वात असणे गरजेचे आहे.
    दस्तऐवजाची अनुक्रमणिका  अस्तित्वात आहे की नाही ते 
    खालील यादीतील स्थिति स्थंभ दर्शवितो.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
mr: अनुक्रमणिका तयार करण्याकरिता,
     यादीतील चौकट निवडून "अनुक्रमणिका तयार करा" बटन दाबा.

en: Search Scope
mr: शोध क्षेत्र

en: Status
mr: स्थिती

en: Change...
mr: बदला...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
mr: <qt>संचयीका <b>%1</b> अस्तित्वात नाही; अनुक्रमणिका बनवू शकत नाही.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
mr: ठीक आहे

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
mr: आढळले नाही

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
mr: दस्तऐवज '%1' (%2):

en: No document type.
mr: दस्तऐवज प्रकार आढळले नाही.

en: No search handler available for document type '%1'.
mr: दस्तऐवज प्रकार '%1' करिता उपलब्ध शोध हॅन्डलर आढळले नाही.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
mr: दस्तऐवज प्रकार '%1' करिता निर्देशीत अनुक्रमणिकाींग आदेश आढळले नाही.

en: Failed to build index.
mr: अनुक्रमणिका तयार करण्यास अपयशी.

en: Error executing indexing build command:
    %1
mr: अनुक्रमणिकाींग तयार आदेश कार्यान्वित करतेवेळी त्रुटी आढळली:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
mr: आदेश प्रारंभ करण्यास अपयशी '%1'.

en: KHelpCenter Index Builder
mr: के-हेल्प-सेंटर अनुक्रमणिका तयार करणारा

en: Document to be indexed
mr: अनुक्रमीत करण्याचा दस्तऐवज

en: Index directory
mr: अनुक्रमणिका संचयीका

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
mr: अनुक्रमणिका संचयीका करिता मार्ग.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
mr: शोध अनुक्रमणिका समाविष्टीत असलेले संचयीका करिता मार्ग.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
mr: वर्तमानक्षणी दृश्यास्पद संचारण टॅब

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mr: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mr: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mr: जा (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mr: मुख्य साधनपट्टी

en: Search Error Log
mr: त्रुटी लॉग शोधा

en: Preparing Index
mr: अनुक्रमणिका बनवित आहे

en: Ready
mr: तयार

en: Previous Page
mr: पूर्वीचे पान

en: Moves to the previous page of the document
mr: दस्तऐवजातील पूर्वीच्या पानाकडे जातो

en: Next Page
mr: पुढील पान

en: Moves to the next page of the document
mr: दस्तऐवजातील पुढील पानाकडे जातो

en: Table of &Contents
mr: अनुक्रमणिका (&C)

en: Table of contents
mr: अनुक्रमणिका

en: Go back to the table of contents
mr: अनुक्रमणिकाकडे जा

en: &Last Search Result
mr: शेवटचे शोध परिणाम (&L)

en: Configure Fonts...
mr: फॉन्ट संयोजीत करा...

en: Increase Font Sizes
mr: फॉन्ट आकार वाढवा

en: Decrease Font Sizes
mr: फॉन्ट आकार कमी करा

en: &Search
mr: शोध (&S)

en: &Contents
mr: अनुक्रम (&C)

en: Search Options
mr: शोध पर्याय

en: G&lossary
mr: शब्दकोष (&l)

en: Start Page
mr: प्रारंभ पान

en: Unable to run search program.
mr: शोध कार्यक्रम चालविण्यास अपयशी.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
mr: शोध अनुक्रमणिका अस्तित्वात नाही. तुम्हाला अनुक्रमणिका आता बनवायचे?

en: Create
mr: बनवा

en: Do Not Create
mr: बनवू नका

en: Error: No document type specified.
mr: त्रुटी: दस्तऐवज प्रकार निर्देशीत केले नाही.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
mr: Error: दस्तऐवज प्रकार '%1' करिता शोध हॅन्डलर आढळले नाही.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
mr: फाईल '%1' पासून SearchHandler प्रारंभ करू शकत नाही.

en: No valid search handler found.
mr: वैध शोध हॅन्डलर आढळले नाही.

en: Search Results for '%1':
mr: '%1' करिता शोध परिणाम:

en: Search Results
mr: शोध परिणाम

en: Error executing search command '%1'.
mr: शोध आदेश '%1' कार्यान्वित करतेवेळी त्रुटी.

en: Error: %1
mr: त्रुटी: %1

en: '%1' not found, check your installation
mr: '%1' सापडले नाही, तुमचे प्रतिष्ठापन तपासा

en: '%1' not found, install the package containing it
mr: '%1' सापडले नाही, ते समाविष्ट असणारे पैकेज प्रतिष्ठापन करा

en: No search command or URL specified.
mr: आदेश किंवा URL निर्देशीत केले नाही.

en: and
mr: व

en: or
mr: किंवा

en: &Method:
mr: कार्यपद्धती (&M):

en: Max. &results:
mr: कमाल परिणाम (&r):

en: &Scope selection:
mr: स्कोप निवड (&S):

en: Scope
mr: क्षेत्र

en: Build Search &Index...
mr: शोध अनुक्रमणिका तयार करा (&I)...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
mr: ऐच्छिक

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
mr: मूलभूत

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
mr: सर्व

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
mr: काही नाही

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
mr: अपरिचीत

en: Copy Link Address
mr: लिंक पत्ता प्रतिकृत करा
