plasmapkg - en to mr translation catalogue (51 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
mr: प्रतिष्ठापना, यादी, प्लाज्मा पॅकेजेस काढून टाकणे

en: Addon Name
mr: अधिक नाव

en: Service Type
mr: सेवा प्रकार

en: Path
mr: मार्ग

en: Package types that are installable with this tool:
mr: या साधनाने प्रतिष्ठापीत करता येण्याजोगे पॅकेज प्रकार :

en: Built in:
mr: अंतर्भूत :

en: DataEngine
mr: डेटाइंजिन

en: Layout Template
mr: मांडणी नमूना

en: Plasmoid
mr: प्लाज्मोइड

en: Runner
mr: रनर

en: Theme
mr: शैली

en: Wallpaper Images
mr: वॉलपेपर प्रतिमा

en: Wallpaper Plugin
mr: वॉलपेपर प्लगइन

en: KWin Effect
mr: के-विन परिणाम

en: KWin Window Switcher
mr: के-विन चौकट बदल

en: KWin Script
mr: के-विन स्क्रिप्ट

en: Provided by plugins:
mr: प्लगइनने पुरविलेले :

en: Provided by .desktop files:
mr: .desktop फाईल्सने पुरविलेले :

en: Plasma Package Manager
mr: प्लाज्मा पॅकेज व्यवस्थापक

en: (C) 2008, Aaron Seigo
mr: (c) 2008, एरॉन सीगो

en: Aaron Seigo
mr: एरॉन सीगो

en: Original author
mr: मूळ लेखक

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
mr: <path> येथे या पॅकेज साठी SHA1 hash तयार करा

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
mr: प्रतिष्ठापन करण्याकरिता किंवा काढून टाकण्याकरिता. हे सर्व वापरकर्त्यानी प्रतिष्ठापीत केलेल्या पॅकेजेस वर काम करते.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
mr: पॅकेजचा प्रकार. उदा. शैली, वॉलपेपर, प्लाज्मोइड, डेटाइंजिन, रनर, मांडणी-नमूना ई.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
mr: <path> येथे पॅकेज प्रतिष्ठापीत करा

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
mr: <path> येथे पॅकेज अद्ययावत करा

en: List installed packages
mr: प्रतिष्ठापन झालेल्या पॅकेजेसची यादी

en: lists all known Package types that can be installed
mr: प्रतिष्ठापन होऊ शकणाऱ्या सर्व पॅकेज प्रकारांची यादी करा

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
mr: <name> या नावाचे पॅकेज काढून टाका

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
mr: पॅकेज रूट करिता परम मार्ग. जर हा पुरविला नाही, तर या केडीई सत्राच्या प्रमाणित डेटा संचयीका शोधल्या जातील.

en: Failed to generate a Package hash for %1
mr: %1 करिता पॅकेज hash तयार करण्यास अपयश

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
mr: %1 येथील पॅकेजचे SHA1 hash : '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
mr: वॉलपेपर

[ctx: package type]
en: plasmoid
mr: प्लाज्मोइड

[ctx: package type]
en: theme
mr: शैली

[ctx: package type]
en: dataengine
mr: डेटाइंजिन

[ctx: package type]
en: runner
mr: रनर

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
mr: वॉलपेपर प्लगइन

[ctx: package type]
en: layout-template
mr: मांडणी-नमूना

[ctx: package type]
en: kwineffect
mr: के-विन परिणाम

[ctx: package type]
en: windowswitcher
mr: चौकट बदल

[ctx: package type]
en: kwinscript
mr: के-विन स्क्रिप्ट

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
mr: %1 या पॅकेज प्रकारासाठी योग्य प्रतिष्ठापना कार्यक्रम सापडला नाही

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
mr: %1 या पॅकेज प्रकारासाठी प्रतिष्ठापना कार्यक्रम लोड होऊ शकला नाही. ही त्रुटी होती : %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
mr: पॅकेजरूट व जागतिक पर्याय यांचा मतभेद आहे. कृपया फक्त एक निवडा.

en: Successfully removed %1
mr: %1 हे यशस्वीरित्या काढून टाकले

en: Removal of %1 failed.
mr: %1 हे काढून टाकण्यात अपयश.

en: Successfully installed %1
mr: %1 हे यशस्वीरित्या प्रतिष्ठापीत केले

en: Installation of %1 failed.
mr: %1 ची प्रतिष्ठापना करण्यास अपयश.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
mr: प्रतिष्ठापन, काढून टाका, अद्ययावत करा किंवा यादी यापैकी एकाची गरज आहे.
