timezones4 - en to hi translation catalogue (662 entries)

en: Africa/Abidjan
hi: आफ्रीका/अबीदियन

en: Africa/Accra
hi: आफ्रीका/एक्रा

en: Africa/Addis_Ababa
hi: आफ्रीका/अदिस_अबाबा

en: Africa/Algiers
hi: आफ्रीका/अलगियर्स

en: Africa/Asmara
hi: आफ्रीका/असमेरा

en: Africa/Asmera
hi: आफ्रीका/असमेरा

en: Africa/Bamako
hi: आफ्रीका/बमाको

en: Africa/Bangui
hi: आफ्रीका/बानगुइ

en: Africa/Banjul
hi: आफ्रीका/बैनजुल

en: Africa/Bissau
hi: आफ्रीका/बिसाउ

en: Africa/Blantyre
hi: आफ्रीका/ब्लांटायर

en: Africa/Brazzaville
hi: आफ्रीका/ब्राज़ावेल

en: Africa/Bujumbura
hi: आफ्रीका/बुजुंबुरा

en: Africa/Cairo
hi: आफ्रीका/कायरो

en: Africa/Casablanca
hi: आफ्रीका/कैसबलंका

en: Africa/Ceuta
hi: आफ्रीका/सेउटा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
hi: सेउटा व मेलिल्ला

en: Africa/Conakry
hi: आफ्रीका/कोनाक्री

en: Africa/Dakar
hi: आफ्रीका/डकर

en: Africa/Dar_es_Salaam
hi: आफ्रीका/डर_एस_सलाम

en: Africa/Djibouti
hi: आफ्रीका/जिबोउटी

en: Africa/Douala
hi: आफ्रीका/डॉउला

en: Africa/El_Aaiun
hi: आफ्रीका/अल_आएउन

en: Africa/Freetown
hi: आफ्रीका/फ्रीटाउन

en: Africa/Gaborone
hi: आफ्रीका/गबोरोन

en: Africa/Harare
hi: आफ्रीका/हरारे

en: Africa/Johannesburg
hi: आफ्रीका/जॉनेसबर्ग

en: Africa/Juba
hi: आफ्रीका/ज्युबा

en: Africa/Kampala
hi: आफ्रीका/कमपाला

en: Africa/Khartoum
hi: आफ्रीका/खार्टोउम

en: Africa/Kigali
hi: आफ्रीका/किगाली

en: Africa/Kinshasa
hi: आफ्रीका/किंसहासा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
hi: पश्चिम कोंगोचे डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

en: Africa/Lagos
hi: आफ्रीका/लागोस

en: Africa/Libreville
hi: आफ्रीका/लिब्रेवेल

en: Africa/Lome
hi: आफ्रीका/लोम

en: Africa/Luanda
hi: अफ्रिका/लुआंडा

en: Africa/Lubumbashi
hi: आफ्रीका/लुबुंबाशी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
hi: पूर्व कोंगोचे डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

en: Africa/Lusaka
hi: आफ्रीका/लुसाका

en: Africa/Malabo
hi: आफ्रीका/मालाबो

en: Africa/Maputo
hi: आफ्रीका/मपुटो

en: Africa/Maseru
hi: आफ्रीका/मासेरु

en: Africa/Mbabane
hi: आफ्रीका/बाबने

en: Africa/Mogadishu
hi: आफ्रीका/मॉगाडिशु

en: Africa/Monrovia
hi: आफ्रीका/मॉनरोविया

en: Africa/Nairobi
hi: आफ्रीका/नारौबी

en: Africa/Ndjamena
hi: आफ्रीका/जमीना

en: Africa/Niamey
hi: आफ्रीका/नियमये

en: Africa/Nouakchott
hi: आफ्रीका/नाउआकोट

en: Africa/Ouagadougou
hi: आफ्रीका/ओयूगाडॉउगॉउ

en: Africa/Porto-Novo
hi: आफ्रीका/पॉर्टो_नोवो

en: Africa/Pretoria
hi: आफ्रीका/प्रेटोरिया

en: Africa/Sao_Tome
hi: आफ्रीका/साओ_टोम

en: Africa/Timbuktu
hi: आफ्रीका/टिम्बुक्टू

en: Africa/Tripoli
hi: आफ्रीका/ट्रिपोली

en: Africa/Tunis
hi: आफ्रीका/तुनिस

en: Africa/Windhoek
hi: आफ्रीका/विंडहोक

en: America/Adak
hi: अमेरिका/अडाक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
hi: अल्युशिआन द्वीप

en: America/Anchorage
hi: अमेरिका/एंकोरेज

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
hi: अलास्का वेळ

en: America/Anguilla
hi: अमेरिका/एंगुला

en: America/Antigua
hi: अमेरिका/एंटिगुआ

en: America/Araguaina
hi: अमेरिका/अरगुयेना

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
hi: टोकान्टिन्स

en: America/Argentina/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/बुएनॉस_एरिस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
hi: बुएनॉस एरिस (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/कैटामारका

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
hi: काटामार्का (CT), चुबुट (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/कोमोडरिवाडाविया

en: America/Argentina/Cordoba
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/कॉर्डोबा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
hi: बहुतेक स्थाने (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
hi: बहुतेक स्थाने (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/जुजुई

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
hi: जुजुई (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/ला_रियोहा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
hi: ला_रियोहा (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/मेंडोज़ा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
hi: मेंडोज़ा (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/रियो_गेल्लेगोस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
hi: सान्ता क्रुझ (SC)

en: America/Argentina/Salta
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/साल्टा

en: America/Argentina/San_Juan
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/सान_जुआँ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
hi: सान जुआँ (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/सान_लुइस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
hi: सान लुइस (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/टुकुमन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
hi: टुकुमन (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
hi: अमेरिका/अर्जेन्टीना/युशुइया

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
hi: टिएर्रा डेल फ्युगो (TF)

en: America/Aruba
hi: अमेरिका/अरुबा

en: America/Asuncion
hi: अमेरिका/असुनसन

en: America/Atikokan
hi: अमेरिका/आटिकोकान

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
hi: पूर्वीय प्रमाणित वेळ - आटिकोकान, ओन्टारिओ व साउथहेम्पटन I, नुनावुट

en: America/Atka
hi: अमेरिका/अट्का

en: America/Bahia
hi: अमेरिका/बाहिया

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
hi: बाहिया

en: America/Bahia_Banderas
hi: अमेरिका/बाहिया_बांदेरास

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
hi: मेक्सिकन केंद्रीय वेळ - बाहिया डे बांदेरास

en: America/Barbados
hi: अमेरिका/बारबेडोस

en: America/Belem
hi: अमेरिका/बेलेम

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
hi: अमापा, इ पारा

en: America/Belize
hi: अमेरिका/बेलाइज

en: America/Blanc-Sablon
hi: अमेरिका/ब्लांक-साब्लोन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
hi: अटलांटिक प्रमाणित वेळ - क्युबेक - लोअर नॉर्थ शोअर

en: America/Boa_Vista
hi: अमेरिका/बोआ_विस्टा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
hi: रोराइमा

en: America/Bogota
hi: अमेरिका/बोगोटा

en: America/Boise
hi: अमेरिका/बोइज

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
hi: माऊंटन वेळ - साउथ इडाहो व ईस्ट ओरेगोन

en: America/Buenos_Aires
hi: अमेरिका/बुएनॉस_एरिस

en: America/Calgary
hi: अमेरिका/केल्गारी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
hi: माऊंटन वेळ - अल्बर्टा, ईस्ट ब्रिटिश कोलंबिया व वेस्ट सास्काट्चेवान

en: America/Cambridge_Bay
hi: अमेरिका/कैमब्रिज_बे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
hi: माऊंटन वेळ - वेस्ट नुनावुट

en: America/Campo_Grande
hi: अमेरिका/केम्पो_ग्रान्दे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
hi: माटो ग्रोस्सो डो सुल

en: America/Cancun
hi: अमेरिका/कैनकुन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
hi: सेंट्रल वेळ - क्विन्टाना रू

en: America/Caracas
hi: अमेरिका/कराकस

en: America/Catamarca
hi: अमेरिका/कैटामारका

en: America/Cayenne
hi: अमेरिका/सायेने

en: America/Cayman
hi: अमेरिका/केमान

en: America/Chicago
hi: अमेरिका/शिकागो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
hi: सेंट्रल वेळ

en: America/Chihuahua
hi: अमेरिका/चिहुआहुआ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
hi: माऊंटन वेळ - चिहुआहुआ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
hi: मेक्सिकन माऊंटन वेळ - चिहुआहुआ US सीमारेषेपासून दूर

en: America/Coral_Harbour
hi: अमेरिका/कोरल_हार्बर

en: America/Cordoba
hi: अमेरिका/कॉर्डोबा

en: America/Costa_Rica
hi: अमेरिका/कोस्टा_रिका

en: America/Creston
hi: अमेरिका/क्रेस्टोन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
hi: माऊंटन प्रमाणित वेळ - क्रेस्टोन, ब्रिटिश कोलंबिया

en: America/Cuiaba
hi: अमेरिका/कुएबा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
hi: माटो ग्रोस्सो

en: America/Curacao
hi: अमेरिका/कुराकाओ

en: America/Danmarkshavn
hi: अमेरिका/डेनमार्कशावन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
hi: ईस्ट कोस्ट, स्कोर्सबाइसुंड च्या उत्तरेस

en: America/Dawson
hi: अमेरिका/डॉसन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
hi: प्रशांत वेळ - नॉर्थ युकोन

en: America/Dawson_Creek
hi: अमेरिका/डॉसन_क्रिक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
hi: माऊंटन प्रमाणित वेळ - डौसन क्रीक व फोर्ट सेंट जॉन, ब्रिटिश कोलंबिया

en: America/Denver
hi: अमेरिका/डेनवर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
hi: माऊंटन वेळ

en: America/Detroit
hi: अमेरिका/डैट्रिरॉइट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
hi: ईस्टर्न वेळ - मिशिगन - बहुतेक स्थाने

en: America/Dominica
hi: अमेरिका/डोमिनिका

en: America/Edmonton
hi: अमेरिका/इडमॉनटॉन

en: America/Eirunepe
hi: अमेरिका/एयरुनपे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
hi: वेस्ट अमेझोनाज

en: America/El_Salvador
hi: अमेरिका/एल_सलवाडोर

en: America/Ensenada
hi: अमेरिका/एन्सेनाडा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
hi: प्रशांत वेळ

en: America/Fort_Wayne
hi: अमेरिका/फॉर्ट-वेइन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - बहुतेक स्थाने

en: America/Fortaleza
hi: अमेरिका/फॉर्टलेज़ा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
hi: उत्तर पूर्व ब्राझील (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
hi: अमेरिका/फ्रेडेरिक्टोन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
hi: अटलांटिक वेळ - नोव्हा स्कोटिआ (बहुतेक स्थाने), PEI

en: America/Glace_Bay
hi: अमेरिका/ग्लेस_बे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
hi: अटलांटिक वेळ - नोव्हा स्कोटिआ - DST 1966-1971 मान्य न केलेली स्थाने

en: America/Godthab
hi: अमेरिका/गॉडथब

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
hi: बहुतेक स्थाने

en: America/Goose_Bay
hi: अमेरिका/गूज_बे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
hi: अटलांटिक वेळ - लेब्राडोर - बहुतेक स्थाने

en: America/Grand_Turk
hi: अमेरिका/ग्रैंड_तुर्क

en: America/Grenada
hi: अमेरिका/ग्रेनडा

en: America/Guadeloupe
hi: अमेरिका/गुआडेलोउप

en: America/Guatemala
hi: अमेरिका/गुआटेमाला

en: America/Guayaquil
hi: अमेरिका/गुआयाक़्युल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
hi: मुख्य भूमी

en: America/Guyana
hi: अमेरिका/गुयाना

en: America/Halifax
hi: अमेरिका/हैलीफ़ैक्स

en: America/Havana
hi: अमेरिका/हवाना

en: America/Hermosillo
hi: अमेरिका/हरमॉसिलो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
hi: माऊंटन प्रमाणित वेळ - सोनोरा

en: America/Indiana/Indianapolis
hi: अमेरिका/इंडियाना/इंडियानापॉलिस

en: America/Indiana/Knox
hi: अमेरिका/इंडियाना/नॉक्स

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - स्टार्क काऊंटी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
hi: सेंट्रल वेळ - इंडियाना - स्टार्क काऊंटी

en: America/Indiana/Marengo
hi: अमेरिका/इंडियाना/मारेंगो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - क्रोफोर्ड काऊंटी

en: America/Indiana/Petersburg
hi: अमेरिका/इंडियाना/पीटर्सबर्ग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
hi: सेंट्रल वेळ - इंडियाना - पाइक काऊंटी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - पाइक काऊंटी

en: America/Indiana/Tell_City
hi: अमेरिका/इंडियाना/टेल_सिटी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
hi: सेंट्रल वेळ - इंडियाना - पेरी काऊंटी

en: America/Indiana/Vevay
hi: अमेरिका/इंडियाना/वेवेय

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - स्वित्झरलँड काऊंटी

en: America/Indiana/Vincennes
hi: अमेरिका/इंडियाना/विन्सेन्नस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - डेव्हिएस्स, ड्युबोइस, नोक्स व मार्टिन काऊंटीज

en: America/Indiana/Winamac
hi: अमेरिका/इंडियाना/विनामाक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
hi: ईस्टर्न वेळ - इंडियाना - पुलास्की काऊंटी

en: America/Indianapolis
hi: अमेरिका/इंडियापॉलिस

en: America/Inuvik
hi: अमेरिका/इनुविक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
hi: माऊंटन वेळ - पश्चिम उत्तर-पश्चिम क्षेत्रे

en: America/Iqaluit
hi: अमेरिका/इक़्लुइट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
hi: ईस्टर्न वेळ - ईस्ट नुनावुट - बहुतेक स्थाने

en: America/Jamaica
hi: अमेरिका/जैमाएका

en: America/Jujuy
hi: अमेरिका/जुजुई

en: America/Juneau
hi: अमेरिका/जुनेआयू

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
hi: अलास्का वेळ - अलास्का पान्हान्डल

en: America/Kentucky/Louisville
hi: अमेरिका/केन्टुकी/लुइसवेल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
hi: पूर्व वेळ - केन्टुकी - लुइसवेल क्षेत्र

en: America/Kentucky/Monticello
hi: अमेरिका/कैंटकी/मॉंटिसेलो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
hi: ईस्टर्न वेळ - केंटुकी - वेइन काऊंटी

en: America/Knox_IN
hi: अमेरिका/नॉक्स_इन

en: America/Kralendijk
hi: अमेरिका/क्रेलेन्डीज्क

en: America/La_Paz
hi: अमेरिका/ला_पाज

en: America/Lima
hi: अमेरिका/लिमा

en: America/Los_Angeles
hi: अमेरिका/लॉस_एंजेलिस

en: America/Louisville
hi: अमेरिका/लुइसवेल

en: America/Lower_Princes
hi: अमेरिका/लोअर_प्रिंसेस

en: America/Maceio
hi: अमेरिका/मैसिओ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
hi: अलागोआस, सेर्गाइप

en: America/Managua
hi: अमेरिका/मानागुआ

en: America/Manaus
hi: अमेरिका/मनौअस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
hi: ईस्ट अमेझोनाज

en: America/Marigot
hi: अमेरिका/मेरिगोट

en: America/Martinique
hi: अमेरिका/मार्टिनिक

en: America/Matamoros
hi: अमेरिका/माटामोरोस

en: America/Mazatlan
hi: अमेरिका/मजाटलान

en: America/Mendoza
hi: अमेरिका/मेंडोज़ा

en: America/Menominee
hi: अमेरिका/मेनोमिनी

en: America/Merida
hi: अमेरिका/मरिदा

en: America/Metlakatla
hi: अमेरिका/मेटालाकाट्ला

en: America/Mexico_City
hi: अमेरिका/मैक्सिको_शहर

en: America/Miquelon
hi: अमेरिका/मिक्यूलॉन

en: America/Moncton
hi: अमेरिका/मोन्क्टोन

en: America/Monterrey
hi: अमेरिका/मॉन्टेरेय

en: America/Montevideo
hi: अमेरिका/मोंटेविडिओ

en: America/Montreal
hi: अमेरिका/मॉंटरियल

en: America/Montserrat
hi: अमेरिका/मॉन्टसेरट

en: America/Nassau
hi: अमेरिका/नासाउ

en: America/New_York
hi: अमेरिका/न्यूयॉर्क

en: America/Nipigon
hi: अमेरिका/निपिगन

en: America/Nome
hi: अमेरिका/नोम

en: America/Noronha
hi: अमेरिका/नॉरॉनहा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
hi: अटलांटिक द्वीप

en: America/North_Dakota/Beulah
hi: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/ब्युलाह

en: America/North_Dakota/Center
hi: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/सेंटर

en: America/North_Dakota/New_Salem
hi: अमेरिका/नॉर्थ_डकोटा/न्यु_सालेम

en: America/Ojinaga
hi: अमेरिका/ओजिनागा

en: America/Ontario
hi: अमेरिका/ओन्टारिओ

en: America/Panama
hi: अमेरिका/पनामा

en: America/Pangnirtung
hi: अमेरिका/पांगनिर्टंग

en: America/Paramaribo
hi: अमेरिका/पैरामारिबो

en: America/Phoenix
hi: अमेरिका/फीनिक्स

en: America/Port-au-Prince
hi: अमेरिका/पॉर्ट_ऑ_प्रिंस

en: America/Port_of_Spain
hi: अमेरिका/पॉर्ट_ऑफ_स्पेन

en: America/Porto_Acre
hi: अमेरिका/पॉर्टो_आक्रे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
hi: आक्रे

en: America/Porto_Velho
hi: अमेरिका/पॉर्टो_वेलहो

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
hi: रोन्डोनिया

en: America/Puerto_Rico
hi: अमेरिका/पुएर्टो_रिको

en: America/Rainy_River
hi: अमेरिका/रेनी_रिवर

en: America/Rankin_Inlet
hi: अमेरिका/रेंकिन_इंलेट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
hi: केंद्रीय वेळ - केंद्रीय नुनावुट

en: America/Recife
hi: अमेरिका/रेसाइफ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
hi: पर्नाम्बुको

en: America/Regina
hi: अमेरिका/रेगिना

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
hi: केंद्रीय प्रमाणित वेळ - सास्काट्चेवान - बहुतेक स्थाने

en: America/Resolute
hi: अमेरिका/रिझोल्युट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
hi: पूर्व वेळ - रेझोल्युट, नुनावुट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
hi: केंद्रीय प्रमाणित वेळ - रेझोल्युट, नुनावुट

en: America/Rio_Branco
hi: अमेरिका/रिओ_ब्रांको

en: America/Rosario
hi: अमेरिका/रॉसरियो

en: America/Santa_Isabel
hi: अमेरिका/सान्ता_इसाबेल

en: America/Santarem
hi: अमेरिका/सान्तारेम

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
hi: प. परा

en: America/Santiago
hi: अमेरिका/सेनिटिआगो

en: America/Santo_Domingo
hi: अमेरिका/सेंटो_डोमिनिका

en: America/Sao_Paulo
hi: अमेरिका/साओ_पालॉ

en: America/Saskatoon
hi: अमेरिका/सास्काटून

en: America/Scoresbysund
hi: अमेरिका/स्कोर्सबाइसुंड

en: America/Shiprock
hi: अमेरिका/शिपरॉक

en: America/Sitka
hi: अमेरिका/सिट्का

en: America/St_Barthelemy
hi: अमेरिका/सेंट_बार्थेलेमी

en: America/St_Johns
hi: अमेरिका/सेंट_जॉन्स

en: America/St_Kitts
hi: अमेरिका/सेंट_किटस

en: America/St_Lucia
hi: अमेरिका/सेंट_लुसिया

en: America/St_Thomas
hi: अमेरिका/सेंट_थॉमस

en: America/St_Vincent
hi: अमेरिका/सेंट_विंसेंट

en: America/Swift_Current
hi: अमेरिका/स्फिट_करेंट

en: America/Tegucigalpa
hi: अमेरिका/टेगुसिगलपा

en: America/Thule
hi: अमेरिका/थूले

en: America/Thunder_Bay
hi: अमेरिका/थंडर_बे

en: America/Tijuana
hi: अमेरिका/टिजुआना

en: America/Toronto
hi: अमेरिका/टोरंटो

en: America/Tortola
hi: अमेरिका/टॉरटोला

en: America/Vancouver
hi: अमेरिका/वनकाउवर

en: America/Virgin
hi: अमेरिका/व्हर्जिन

en: America/Whitehorse
hi: अमेरिका/वाइट_हॉर्स

en: America/Winnipeg
hi: अमेरिका/विनीपेग

en: America/Yakutat
hi: अमेरिका/यकुटट

en: America/Yellowknife
hi: अमेरिका/येलोनाइफ

en: Antarctica/Casey
hi: अंटार्क्टिका/कसेय

en: Antarctica/Davis
hi: अंटार्क्टिका/डेविस

en: Antarctica/DumontDUrville
hi: अंटार्क्टिका/डुमॉंटडुवेल

en: Antarctica/Macquarie
hi: अन्टार्क्टिका/मैक्क्वारी

en: Antarctica/Mawson
hi: अंटार्क्टिका/माकसन

en: Antarctica/McMurdo
hi: अंटार्क्टिका/मैकमुर्दो

en: Antarctica/Palmer
hi: अंटार्क्टिका/पलमेर

en: Antarctica/Rothera
hi: अंटार्क्टिका/राथेरा

en: Antarctica/South_Pole
hi: अंटार्क्टिका/साउथपोल

en: Antarctica/Syowa
hi: अंटार्क्टिका/स्योवा

en: Antarctica/Vostok
hi: अंटार्क्टिका/वॉस्टोक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
hi: वॉस्टोक स्टेशन, दक्षिण चुंबकीय पोल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
hi: वॉस्टोक स्टेशन, लेक वॉस्टोक

en: Arctic/Longyearbyen
hi: आर्टिक/लॉगयेआर्वियन

en: Asia/Aden
hi: आशिया/एडेन

en: Asia/Almaty
hi: आशिया/अलमाती

en: Asia/Amman
hi: आशिया/अमान

en: Asia/Anadyr
hi: आशिया/अनादीर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
hi: मोस्को+१० - बेअरिंग समुद्र

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
hi: मोस्को+०८ - बेअरिंग समुद्र

en: Asia/Aqtau
hi: आशिया/अक़्ताउ

en: Asia/Aqtobe
hi: आशिया/अक़्टोब

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
hi: आक्टोबे

en: Asia/Ashgabat
hi: आशिया/अशगाबाट

en: Asia/Ashkhabad
hi: आशिया/अश्खाबाद

en: Asia/Baghdad
hi: आशिया/बगदाद

en: Asia/Bahrain
hi: एश्या/बहरिन

en: Asia/Baku
hi: आशिया/बाकू

en: Asia/Bangkok
hi: आशिया/बैंककॉक

en: Asia/Beijing
hi: आशिया/बिजिंग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
hi: चीन प्रमाणित वेळ

en: Asia/Beirut
hi: आशिया/बेरुत

en: Asia/Bishkek
hi: आशिया/बिशकेक

en: Asia/Brunei
hi: आशिया/ब्रुनइ

en: Asia/Calcutta
hi: आशिया/कोलकाता

en: Asia/Choibalsan
hi: आशिया/चोइबालसन

en: Asia/Chongqing
hi: आशिया/चोंगकिंग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
hi: चीन माऊंटन

en: Asia/Chungking
hi: आशिया/चुंगकिंग

en: Asia/Colombo
hi: आशिया/कोलोंबो

en: Asia/Dacca
hi: आशिया/ढाका

en: Asia/Damascus
hi: आशिया/डमास्कस

en: Asia/Dhaka
hi: आशिया/ढाका

en: Asia/Dili
hi: आशिया/दिली

en: Asia/Dubai
hi: आशिया/दुबई

en: Asia/Dushanbe
hi: आशिया/डशंबे

en: Asia/Gaza
hi: आशिया/गाज़ा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
hi: गाझा पट्टी

en: Asia/Harbin
hi: आशिया/हरबिन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
hi: चीन उत्तर

en: Asia/Hebron
hi: आशिया/हेब्रोन

en: Asia/Ho_Chi_Minh
hi: आशिया/हो_चि_मिन्ह

en: Asia/Hong_Kong
hi: आशिया/हॉंग_कॉंग

en: Asia/Hovd
hi: आशिया/हावड

en: Asia/Irkutsk
hi: आशिया/इरकुटस्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
hi: मोस्को+०५ - लेक बैकाल

en: Asia/Jakarta
hi: आशिया/जकार्ता

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
hi: जावा व सुमात्रा

en: Asia/Jayapura
hi: आशिया/जयापुरा

en: Asia/Jerusalem
hi: आशिया/जेरुशलम

en: Asia/Kabul
hi: आशिया/काबुल

en: Asia/Kamchatka
hi: आशिया/कैमचटका

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
hi: मोस्को+०९ - कामचाटका

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
hi: मोस्को+०८ - कामचाटका

en: Asia/Karachi
hi: आशिया/कराची

en: Asia/Kashgar
hi: आशिया/काशगर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
hi: पश्चिम तिबेट व झिन्जिआन्ग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
hi: चीन पश्चिम झिन्जिआन्ग

en: Asia/Kathmandu
hi: आशिया/काठमांडू

en: Asia/Katmandu
hi: आशिया/काठमांडू

en: Asia/Kolkata
hi: आशिया/कोलकाता

en: Asia/Krasnoyarsk
hi: आशिया/क्रास्नोयार्सक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
hi: मोस्को+०४ - येनिसेइ नदी

en: Asia/Kuala_Lumpur
hi: आशिया/कौला_लामपुर

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
hi: पेनिन्सुलर मलेशिया

en: Asia/Kuching
hi: आशिया/कुचिंग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
hi: साबाह व सारावाक

en: Asia/Kuwait
hi: आशिया/कुबैत

en: Asia/Macao
hi: आशिया/मकाओ

en: Asia/Macau
hi: आशिया/मक्का

en: Asia/Magadan
hi: आशिया/मगदान

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
hi: मोस्को+०८ - मागादान

en: Asia/Makassar
hi: आशिया/मकासार

en: Asia/Manila
hi: आशिया/मनीला

en: Asia/Muscat
hi: आशिया/मसकट

en: Asia/Nicosia
hi: आशिया/निकोसिया

en: Asia/Novokuznetsk
hi: आशिया/नोव्होकुझ्नेट्स्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
hi: मोस्को+०३ - नोव्होकुझ्नेट्स्क

en: Asia/Novosibirsk
hi: आशिया/नोवोसिबिर्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
hi: मोस्को+०३ - नोव्होसिबिर्स्क

en: Asia/Omsk
hi: आशिया/ओमस्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
hi: मोस्को+०३ - पश्चिम सायबेरिया

en: Asia/Oral
hi: आशिया/ऑराल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
hi: पश्चिम कझाखस्तान

en: Asia/Phnom_Penh
hi: आशिया/फेनॉम_पेनह

en: Asia/Pontianak
hi: आशिया/पांटिआनाक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
hi: पश्चिम व मध्य बोर्निओ

en: Asia/Pyongyang
hi: आशिया/प्योंगयाग

en: Asia/Qatar
hi: आशिया/क़तर

en: Asia/Qyzylorda
hi: आशिया/क़्योज़ाइलोर्डा

en: Asia/Rangoon
hi: आशिया/रंगून

en: Asia/Riyadh
hi: आशिया/रियाद

en: Asia/Saigon
hi: आशिया/साइगॉन

en: Asia/Sakhalin
hi: आशिया/सकहालिन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
hi: मोस्को+०७ - साखालिन द्वीप

en: Asia/Samarkand
hi: आशिया/समरकंद

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
hi: पश्चिम उझबेकिस्तान

en: Asia/Seoul
hi: आशिया/सियोल

en: Asia/Shanghai
hi: आशिया/शांघाई

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
hi: चीन पूर्व

en: Asia/Singapore
hi: आशिया/सिंगापुर

en: Asia/Taipei
hi: आशिया/ताइवान

en: Asia/Tashkent
hi: आशिया/ताशकंद

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
hi: पूर्व उझबेकिस्तान

en: Asia/Tbilisi
hi: आशिया/बिलिसी

en: Asia/Tehran
hi: आशिया/तेहरान

en: Asia/Tel_Aviv
hi: आशिया/तेल_अव्हिव

en: Asia/Thimbu
hi: आशिया/थिम्बु

en: Asia/Thimphu
hi: आशिया/थिमफू

en: Asia/Tokyo
hi: आशिया/टोक्यो

en: Asia/Ujung_Pandang
hi: आशिया/उजंग_पंगडांग

en: Asia/Ulaanbaatar
hi: आशिया/उलानबाटर

en: Asia/Ulan_Bator
hi: आशिया/उलान_बाटोर

en: Asia/Urumqi
hi: आशिया/उरुंगी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
hi: झिन्जिआन्ग व तिबेट मधील बहुतांश

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
hi: चीन झिन्जिआन्ग-तिबेट

en: Asia/Vientiane
hi: आशिया/वियतनाम

en: Asia/Vladivostok
hi: आशिया/वलादिवोस्टोक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
hi: मोस्को+०७ - आमुर नदी

en: Asia/Yakutsk
hi: आशिया/याकुटस्क

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
hi: मोस्को+०६ - लेना नदी

en: Asia/Yekaterinburg
hi: आशिया/येकाटेरिंबर्ग

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
hi: मोस्को+०२ - उरल्स

en: Asia/Yerevan
hi: आशिया/येरेवन

en: Atlantic/Azores
hi: अटलांटिक/अज़ोरेस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
hi: आझोरेस

en: Atlantic/Bermuda
hi: अटलांटिक/बरमुडा

en: Atlantic/Canary
hi: अटलांटिक/केनेरी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
hi: केनेरी द्वीप

en: Atlantic/Cape_Verde
hi: अमेरिका/केप_वर्डे

en: Atlantic/Faeroe
hi: अटलांटिक/फाएरे

en: Atlantic/Faroe
hi: अटलांटिक/फारोए

en: Atlantic/Jan_Mayen
hi: अटलांटिक/जैन_मायेन

en: Atlantic/Madeira
hi: अटलांटिक/मडैरा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
hi: मडैरा द्वीप

en: Atlantic/Reykjavik
hi: अटलांटिक/रेकजाविक

en: Atlantic/South_Georgia
hi: अटलांटिक/साउथ_जोर्जिया

en: Atlantic/St_Helena
hi: अटलांटिक/सेंट_हेलेना

en: Atlantic/Stanley
hi: अटलांटिक/स्टांले

en: Australia/ACT
hi: ऑस्ट्रेलिया/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
hi: न्यु साउथ वेल्स - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/Adelaide
hi: ऑस्ट्रेलिया/एडलेड

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
hi: साउथ ऑस्ट्रेलिया

en: Australia/Brisbane
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रिसबन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
hi: क्वीन्सलैंड - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/Broken_Hill
hi: ऑस्ट्रेलिया/ब्रोकन_हिल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
hi: न्यु साऊथ वेल्स - यान्कोविन्ना

en: Australia/Canberra
hi: ऑस्ट्रेलिया/केनबेर्रा

en: Australia/Currie
hi: ऑस्ट्रेलिया/क्युरी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
hi: टास्मानिया - किंग द्वीप

en: Australia/Darwin
hi: ऑस्ट्रेलिया/डार्विन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
hi: उत्तर क्षेत्र

en: Australia/Eucla
hi: ऑस्ट्रेलिया/युक्ला

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
hi: वेस्टर्न ऑस्ट्रेलिया - युक्ला क्षेत्र

en: Australia/Hobart
hi: ऑस्ट्रेलिया/हॉबर्ट

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
hi: टास्मानिया - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/LHI
hi: ऑस्ट्रेलिया/LHI

en: Australia/Lindeman
hi: ऑस्ट्रेलिया/लिंडमन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
hi: क्वीन्सलैंड - होलिडे द्वीप

en: Australia/Lord_Howe
hi: ऑस्ट्रेलिया/लॉर्ड_हॉव

en: Australia/Melbourne
hi: ऑस्ट्रेलिया/मेलबर्न

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
hi: व्हिक्टोरिया

en: Australia/NSW
hi: ऑस्ट्रेलिया/NSW

en: Australia/North
hi: ऑस्ट्रेलिया/नॉर्थ

en: Australia/Perth
hi: ऑस्ट्रेलिया/पर्थ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
hi: वेस्टर्न ऑस्ट्रेलिया - बहुतेक ठिकाणे

en: Australia/Queensland
hi: ऑस्ट्रेलिया/क्वीन्सलैंड

en: Australia/South
hi: ऑस्ट्रेलिया/साउथ

en: Australia/Sydney
hi: ऑस्ट्रेलिया/सिडनी

en: Australia/Tasmania
hi: ऑस्ट्रेलिया/टास्मानिया

en: Australia/Victoria
hi: ऑस्ट्रेलिया/व्हिक्टोरिया

en: Australia/West
hi: ऑस्ट्रेलिया/वेस्ट

en: Australia/Yancowinna
hi: ऑस्ट्रेलिया/यान्कोविन्ना

en: Brazil/Acre
hi: ब्राझील/आक्रे

en: Brazil/DeNoronha
hi: ब्राझील/डेनॉरॉन्हा

en: Brazil/East
hi: ब्राझील/पूर्व

en: Brazil/West
hi: ब्राझील/पश्चिम

en: Canada/Atlantic
hi: कॅनडा/अटलांटिक

en: Canada/Central
hi: कॅनडा/मध्य

en: Canada/East-Saskatchewan
hi: कॅनडा/पूर्व-सास्काट्चेवान

en: Canada/Eastern
hi: कॅनडा/पूर्व

en: Canada/Mountain
hi: कॅनडा/माऊंटन

en: Canada/Newfoundland
hi: कॅनडा/न्यु फाउंडलँड

en: Canada/Pacific
hi: कॅनडा/प्रशांत

en: Canada/Saskatchewan
hi: कॅनडा/सास्काट्चेवान

en: Canada/Yukon
hi: कॅनडा/युकोन

en: Chile/Continental
hi: चिली/काँटिनेन्टल

en: Chile/EasterIsland
hi: चिली/इस्टर द्वीप

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
hi: इस्टर द्वीप व सला वाय गोमेझ

en: Cuba
hi: क्युबा

en: Egypt
hi: इजिप्त

en: Eire
hi: आइरे

en: Europe/Amsterdam
hi: यूरोप/एमस्टरडम

en: Europe/Andorra
hi: यूरोप/एंडोरा

en: Europe/Athens
hi: यूरोप/एथेंस

en: Europe/Belfast
hi: यूरोप/बेलफास्ट

en: Europe/Belgrade
hi: यूरोप/बेलग्रेड

en: Europe/Berlin
hi: यूरोप/बर्लिन

en: Europe/Bratislava
hi: यूरोप/ब्राटिस्लवा

en: Europe/Brussels
hi: यूरोप/ब्रुसल्स

en: Europe/Bucharest
hi: यूरोप/बुचारेस्ट

en: Europe/Budapest
hi: यूरोप/बुडापेस्ट

en: Europe/Chisinau
hi: यूरोप/चिसिंनाउ

en: Europe/Copenhagen
hi: यूरोप/कोपेनहागन

en: Europe/Dublin
hi: यूरोप/डबलिन

en: Europe/Gibraltar
hi: यूरोप/गिब्रालटर

en: Europe/Guernsey
hi: यूरोप/ग्यूर्नसी

en: Europe/Helsinki
hi: यूरोप/हेलसिंकी

en: Europe/Isle_of_Man
hi: यूरोप/आइल_औफ_मान

en: Europe/Istanbul
hi: यूरोप/इस्तन्बुल

en: Europe/Jersey
hi: यूरोप/जर्सी

en: Europe/Kaliningrad
hi: यूरोप/कैलिनिंग्राद

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
hi: मोस्को-०१ - कालिनिग्राड

en: Europe/Kiev
hi: यूरोप/केव

en: Europe/Lisbon
hi: यूरोप/लिस्बन

en: Europe/Ljubljana
hi: यूरोप/ज़ुबज़ाना

en: Europe/London
hi: यूरोप/लंडन

en: Europe/Luxembourg
hi: यूरोप/लक्सेमबर्ग

en: Europe/Madrid
hi: यूरोप/मैड्रिड

en: Europe/Malta
hi: यूरोप/मालटा

en: Europe/Mariehamn
hi: यूरोप/मरेयहेम

en: Europe/Minsk
hi: यूरोप/मिंस्क

en: Europe/Monaco
hi: यूरोप/मोनाको

en: Europe/Moscow
hi: यूरोप/मोस्को

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
hi: मोस्को+०० - पश्चिम रशिया

en: Europe/Oslo
hi: यूरोप/ओस्लो

en: Europe/Paris
hi: यूरोप/पेरिस

en: Europe/Podgorica
hi: यूरोप/पोड्गोरिका

en: Europe/Prague
hi: यूरोप/प्रग

en: Europe/Riga
hi: यूरोप/रिगा

en: Europe/Rome
hi: यूरोप/रोम

en: Europe/Samara
hi: यूरोप/समारा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
hi: मोस्को+०१ - समरा, उड्मुर्टिया

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
hi: मोस्को+०० - समरा, उड्मुर्टिया

en: Europe/San_Marino
hi: यूरोप/सेन_मेरिनो

en: Europe/Sarajevo
hi: यूरोप/साराजवो

en: Europe/Simferopol
hi: यूरोप/सिमफेरोपॉल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
hi: सेन्ट्रल क्रिमीआ

en: Europe/Skopje
hi: यूरोप/स्कोपज

en: Europe/Sofia
hi: यूरोप/सोफिया

en: Europe/Stockholm
hi: यूरोप/स्टॉकहॉम

en: Europe/Tallinn
hi: यूरोप/टलिन

en: Europe/Tirane
hi: यूरोप/तिराने

en: Europe/Tiraspol
hi: यूरोप/तिरास्पोल

en: Europe/Uzhgorod
hi: यूरोप/उज़गोरोड

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
hi: रुथेनिया

en: Europe/Vaduz
hi: यूरोप/वदुज़

en: Europe/Vatican
hi: यूरोप/वेटिकन

en: Europe/Vienna
hi: यूरोप/वियना

en: Europe/Vilnius
hi: यूरोप/विलनियस

en: Europe/Volgograd
hi: यूरोप/वोल्गोग्राड

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
hi: मोस्को+०० - कास्पिआन समुद्र

en: Europe/Warsaw
hi: यूरोप/वारसॉ

en: Europe/Zagreb
hi: यूरोप/जग्रेब

en: Europe/Zaporozhye
hi: यूरोप/ज़पोरोज़ाय

en: Europe/Zurich
hi: यूरोप/जुरिच

en: GB-Eire
hi: GB-आइर

en: Hongkong
hi: हाँगकाँग

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: Indian/Antananarivo
hi: इंडियन/एंटानानारिवो

en: Indian/Chagos
hi: इंडियन/चगोस

en: Indian/Christmas
hi: इंडियन/क्रिसमस

en: Indian/Cocos
hi: इंडियन/कोकोस

en: Indian/Comoro
hi: इंडियन/कोमोरो

en: Indian/Kerguelen
hi: इंडियन/केर्गुएलिन

en: Indian/Mahe
hi: इंडियन/माहे

en: Indian/Maldives
hi: इंडियन/मालद्वीप

en: Indian/Mauritius
hi: इंडियन/मौरिसस

en: Indian/Mayotte
hi: इंडियन/मयोट्टे

en: Indian/Reunion
hi: इंडियन/रियुनियन

en: Iran
hi: इराण

en: Israel
hi: इस्राएल

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जपान

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
hi: क्वाजलिन

en: Libya
hi: लिबिया

en: Mexico/BajaNorte
hi: मेक्सिको/बाजानोर्टे

en: Mexico/BajaSur
hi: मेक्सिको/बाजासुर

en: Mexico/General
hi: मेक्सिको/जनरल

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
hi: चाथाम द्वीप

en: Navajo
hi: नाव्हाजो

en: Pacific/Apia
hi: प्रशांत/एपिया

en: Pacific/Auckland
hi: प्रशांत/ऑकलैंड

en: Pacific/Chatham
hi: प्रशांत/चटहाम

en: Pacific/Chuuk
hi: प्रशांत/चूक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
hi: चूक (ट्रुक) व याप

en: Pacific/Easter
hi: प्रशांत/इस्टर

en: Pacific/Efate
hi: प्रशांत/इफेट

en: Pacific/Enderbury
hi: प्रशांत/एंडरबरी

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
hi: फिनिक्स द्वीप

en: Pacific/Fakaofo
hi: प्रशांत/फकाओफो

en: Pacific/Fiji
hi: प्रशांत/फिजी

en: Pacific/Funafuti
hi: प्रशांत/फुनाफुटी

en: Pacific/Galapagos
hi: प्रशांत/गलापगोस

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
hi: गलापगोस द्वीप

en: Pacific/Gambier
hi: प्रशांत/गाम्बियार

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
hi: गाम्बियार द्वीप

en: Pacific/Guadalcanal
hi: प्रशांत/गुआडालकनल

en: Pacific/Guam
hi: प्रशांत/गुआम

en: Pacific/Honolulu
hi: प्रशांत/होनोलूलू

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
hi: हवाई

en: Pacific/Johnston
hi: प्रशांत/जॉनस्टन

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
hi: जॉनस्टन अटोल

en: Pacific/Kiritimati
hi: प्रशांत/किरितिमाती

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
hi: लाइन द्वीप

en: Pacific/Kosrae
hi: प्रशांत/कोस्रे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
hi: कोस्रे

en: Pacific/Kwajalein
hi: प्रशांत/क्वाजलिन

en: Pacific/Majuro
hi: प्रशांत/मजुरा

en: Pacific/Marquesas
hi: प्रशांत/मारक्यूसास

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
hi: मारक्यूसास द्वीप

en: Pacific/Midway
hi: प्रशांत/मिडवे

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
hi: मिडवे द्वीप

en: Pacific/Nauru
hi: प्रशांत/नाउरू

en: Pacific/Niue
hi: प्रशांत/निउ

en: Pacific/Norfolk
hi: प्रशांत/नॉरफॉक

en: Pacific/Noumea
hi: प्रशांत/नाउमिया

en: Pacific/Pago_Pago
hi: प्रशांत/पागो_पादो

en: Pacific/Palau
hi: प्रशांत/पलाउ

en: Pacific/Pitcairn
hi: प्रशांत/पिटकैम

en: Pacific/Pohnpei
hi: प्रशांत/पोह्नपै

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pohnpei (Ponape)
hi: पोह्नपै (पोनेप)

en: Pacific/Ponape
hi: प्रशांत/पोनेप

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
hi: पोनेप (पोह्नपै)

en: Pacific/Port_Moresby
hi: प्रशांत/पॉर्ट_मोरेस्बी

en: Pacific/Rarotonga
hi: प्रशांत/रारोटोंगा

en: Pacific/Saipan
hi: प्रशांत/सैपान

en: Pacific/Samoa
hi: प्रशांत/सामोआ

en: Pacific/Tahiti
hi: प्रशांत/तहिती

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
hi: सोसायटी द्वीप

en: Pacific/Tarawa
hi: प्रशांत/टरावा

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
hi: गिल्बर्ट द्वीप

en: Pacific/Tongatapu
hi: प्रशांत/टॉन्गाटापु

en: Pacific/Truk
hi: प्रशांत/ट्रुक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
hi: ट्रुक (चूक) व याप

en: Pacific/Wake
hi: प्रशांत/वेक

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
hi: वेक द्वीप

en: Pacific/Wallis
hi: प्रशांत/वालिस

en: Pacific/Yap
hi: प्रशांत/याप

en: Poland
hi: पोलंड

en: Portugal
hi: पोर्तुगाल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Turkey
hi: टर्की

en: US/Alaska
hi: युएस/अलास्का

en: US/Aleutian
hi: युएस/अल्युशिआन

en: US/Arizona
hi: युएस/आरिझोना

en: US/Central
hi: युएस/सेन्ट्रल

en: US/East-Indiana
hi: युएस/ईस्ट-इन्डियाना

en: US/Eastern
hi: युएस/ईस्टर्न

en: US/Hawaii
hi: युएस/हवाई

en: US/Indiana-Starke
hi: युएस/इन्डियाना-स्टार्क

en: US/Michigan
hi: युएस/मिशिगन

en: US/Mountain
hi: युएस/माउन्टेन

en: US/Pacific
hi: युएस/प्रशांत

en: US/Samoa
hi: युएस/सामोआ
