kcmlocale - en to nb translation catalogue (158 entries)

en: Country Selector
nb: Landvelger

en: without name
nb: uten navn

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
nb: Ikke oppgitt (Generisk engelsk)

en: Localization options for KDE applications
nb: Lokaliseringsvalg for KDE-programmer

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
nb: I lista over språk som skal brukes til oversettelse har du med et språk med kode «%1», men lokaliseringsfilene for språket ble ikke funnet. Språket er fjernet fra oppsettet. Hvis du vil legge det til igjen, så installer lokaliseringsfilene for språket og legg det til på nytt.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
nb: Endret språkoppsett gjelder bare for nystartede programmer.
    For å endre språket til alle programmer, må du først logge ut.

en: Applying Language Settings
nb: Anvender språkinnstillinger

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
nb: <h1>Land/region og språk</h1> 
    <p>Her kan du sette opp lokale instillinger slik som språk, tallformater, dato og tidsformater osv. Velger du et land vil det bli lastet inn et sett standardformater som du deretter kan endre til dine personlige preferanser. Selv om du senere endrer land vil de personlige preferansene b.i stående. Tilbakestillingsknappene gjør det lett å se hvor du har personlige innstillinger og sette dem tilbake til standardverdien for landet.</p>

en: Reset item to its default value
nb: Tilbakestill til standardverdi

[ctx: No separator symbol]
en: None
nb: Ingen

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
nb: Ett mellomrom

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
nb: Land

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
nb: Språk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
nb: Tall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
nb: Valuta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
nb: Kalender

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
nb: Dato && tid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
nb: Annet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
nb: Tall:

en: This is how positive numbers will be displayed.
nb: Slik blir positive tall vist.

en: This is how negative numbers will be displayed.
nb: Slik blir negative tall vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
nb: Penger:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
nb: Slik blir positive pengeverdier vist.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
nb: Slik blir negative pengeverdier vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
nb: Dato:

en: This is how long dates will be displayed.
nb: Slik blir datoer vist med langt format.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
nb: Kort datoformat:

en: This is how short dates will be displayed.
nb: Slik blir datoer vist med kort format.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
nb: Tid:

en: This is how time will be displayed.
nb: Slik blir klokkeslett vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
nb: Land:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
nb: <p>Dette er landet der du bor. KDE bruker innstillingene for dette landet eller regionen.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
nb: Systemland (%1)

en: No Country (Default Settings)
nb: Ikke noe land (standardinnstillinger)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
nb: Landsdel:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
nb: <p>Dette er den landsdelen der du bor, f.eks. fylke eller provins. KDE Workspace bruker denne innstillingen for lokal informasjon, som fridager.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
nb: Tilgjengelige språk:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
nb: <p>Dette er lista over språkoversettelser som er installert i KDE Workspace og ikke i bruk nå. For å ta i bruk et språk flytter du det til lista «Foretrukne språk», i foretrukket rekkefølge. Hvis det ikke er vist noe passende språk i lista kan du måtte installere flere språkpakker med din vanlige installasjonsmetode.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
nb: Foretrukne språk:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
nb: <p>Dette er lista over språkoversettelser som er installert i KDE Workspace og i bruk nå, listet i foretrukket rekkefølge. Hvis det ikke finnes en oversettelse for det første språket i lista, så brukes det neste språket. Hvis ingen andre oversettelser er tilgjengelige, så brukes US engelsk.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
nb: %1 (Standard)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
nb: Installer flere språk

en: <p>Click here to install more languages</p>
nb: <p>Trykk her for å installere flere språk</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
nb: Siffergruppering:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere siffergrupperingen som brukes for å vise tall </p><p>Merk at siffergrupperingen som brukes til å vise pengeverdier må settes særskilt (se «Valuta»-sida).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
nb: Gruppeseparator:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere tallgruppe-separatoren som brukes for å vise tall </p><p>Merk at tallgruppe-separatoren som brukes til å vise pengeverdier må settes særskilt (se «Valuta»-sida).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
nb: Desimaltegn:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere desimalseparatoren som brukes for å vise tall (dvs. et punktum eller et komma i de fleste land).</p><p>Merk at desimalseparatoren som brukes til å vise pengeverdier må settes særskilt (se «Valuta»-sida).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
nb: Synlige desimaler:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du oppgi hvor mange desimaler som skal vises i tallverdier, dvs. antall sifre <em>etter</em> desimaltegnet.</p><p>Merk at antall desimaler som skal brukes for å vise pengeverdier må defineres særskilt (Se sida «Valuta»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
nb: Positivt tegn:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere tekst som brukes som prefiks for positive tall. De fleste lokaler har dette tomt. </p><p>Merk at prefikset som brukes til å vise positive pengeverdier må settes særskilt (se «Valuta»-sida).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
nb: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
nb: Negativt tegn:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du oppgi teksten som skal brukes som prefiks for negative tall. Denne bør ikke være blank, slik at du kan se forskjell på positive og negative tall. Vanligvis er den satt til minus (-).</p> <p>Merk at prefikset for negative pengeverdier må settes særskilt (se «Valuta»-sida.)</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
nb: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
nb: Siffersett:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere siffersettet som brukes for å vise tall. Hvis annet enn arabiske tall velges, så blir de bare vist hvis de brukes i programmets språk eller tekststykket der tallet vises.</p>  <p>Merk at siffersettet som brukes til å vise pengeverdier må settes særskilt (se «Valuta»-sida).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
nb: Valuta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
nb: <p>Her kan du velge valutaen som blir brukt når pengeverdier vises, f.eks. US Dollar eller Pound Sterling.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
nb: Valutasymbol:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
nb: <p>Her kan du velge symbolet som blir brukt når pengeverdier vises, f.eks. $. US$ eller USD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere siffergrupperingen som brukes for å vise pengeverdier. </p><p>Merk at siffergrupperingen som brukes for å vise andre tall må settes særskilt (se 'Tall'-sida).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere gruppeseparatoren som brukes for å vise pengeverdier. </p><p>Merk at tusenseparatoren som brukes for å vise andre tall må settes særskilt (se 'Tall'-sida).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere desimaltegnet som brukes for å vise pengeverdier. </p><p>Merk at desimaltegnet som brukes for å vise andre tall må settes særskilt (se 'Tall'-sida).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du oppgi hvor mange desimaler som skal vises i pengeverdier, dvs. antall sifre <em>etter</em> desimaltegnet.</p><p>Merk at antall desimaler som skal brukes for å vise andre tall må defineres særskilt (Se sida «Tall»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
nb: Positivt format:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere formatet for positive pengeverdier. </p><p>Merk at fortegnet som brukes for å vise andre tall må settes særskilt (se «Tall»-sida).</p>

en: Sign position:
nb: Tegnposisjon:

en: Parentheses Around
nb: Parentes rundt

en: Before Quantity Money
nb: Før valutaverdien

en: After Quantity Money
nb: Etter valutaverdien

en: Before Money
nb: Før valuta

en: After Money
nb: Etter valuta

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
nb: Her kan du velge hvordan det positive tegnet vil bli plassert. Dette påvirker bare pengeverdier.

en: Prefix currency symbol
nb: Valutasymbol først

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
nb: Hvis dette valget er satt vil pengesymbolet være prefiks (dvs være til venstre for verdien) for alle positive pengeverdier. Hvis ikke vil den være postfiks (dvs til høyre).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
nb: Negativt format:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere formatet for negative pengeverdier. </p><p>Merk at fortegnet som brukes for å vise andre tall må settes særskilt (se «Tall»-sida).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
nb: Her kan du velge hvordan det negative tegnet vil bli plassert. Dette påvirker bare pengeverdier.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
nb: Hvis dette valget er satt vil pengesymbolet være prefiks (dvs være til venstre for verdien) for alle negative pengeverdier. Hvis ikke vil den være postfiks (dvs til høyre).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nb: <p>Her kan du definere siffersettet som brukes for å vise pengeverdier. Hvis annet enn arabiske tall velges, så blir de bare vist hvis de brukes i programmets språk eller tekststykket der tallet vises.</p><p>Merk at siffersettet som brukes for å vise andre tall må settes særskilts (se «Tall»-sida).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
nb: Kalendersystem:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
nb: <p>Her kan du velge kalendersystem som skal brukes til å vise datoer.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
nb: Bruk vanlig tidsregning

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
nb: <p> Dette valget bestemmer om vanlig tidsregning (fvt/evt) skal brukes i stedet for kristen tidsregning (f.Kr/e-.Kr).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
nb: Vindu for korte år:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
nb: til

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
nb: <p>Dette viser hvordan et tosifret årstall skal tolkes, for eksempel et område fra 1950 til 2049 blir 10 tolket som 2010. Dette området brukes bare når kortårsformat (ÅÅ) skal leses.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
nb: Ukenummersystem:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
nb: <p>Dette valget bestemmer hvordan ukenummer beregnes. Det er fire muligheter:</p> <ul> <li><b>ISO uke</b> Bruk ISO standard ukenummer. Mandag er alltid første dag i ISO-uka. Dette er det vanligste systemet.</li> <li><b>Hel første uke</b> Første uke i året begynner med første forekomst av <i>første dag i uka</i> og varer i 7 dager. Dager i året før uke 1 betraktes som en del av siste uke i forrige år. Dette er det vanligste systemet i USA.</li> <li><b>Del første uke</b> Den første uka begynner den første dagen i året. Den andre uka begynner med første forekomst av <i>første dag i uka</i> og varer i 7 dager. Den første uka kan ha mindre enn 7 dager.</li> <li><b>Enkel uke</b> Den første uka begynner den første dagen i året og varer i 7 dager, og alle senere uker starter på samme ukedag som den første dagen i året.</li> </ul>

en: ISO Week
nb: ISO uke

en: Full First Week
nb: Hel første uke

en: Partial First Week
nb: Delvis første uke

en: Simple Week
nb: Enkel uke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
nb: Første ukedag:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
nb: <p> Dette valget bestemmer hvilken dag som skal betraktes som den første ukedagen. Denne verdien kan påvirke ukenummersystemet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
nb: Første hverdag i uka:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
nb: <p> Dette valget bestemmer hvilken dag som skal betraktes som den første hverdagen i uka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
nb: Siste hverdag i uka:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
nb: <p> Dette valget bestemmer hvilken dag som skal betraktes som den siste hverdagen i uka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
nb: Religiøs helligdag i uka:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
nb: <p> Dette valget bestemmer hvilken dag som skal betraktes som religiøs helligdag i uka.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
nb: Ingen / Ingen bestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
nb: Tidsformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
nb: <p>Teksten i denne tekstboksen bestemmer hvordan klokkeslett vises. Sekvensen under vil bli erstattet:</p><table><tr><td><b>TT</b></td><td> Timen som et desimaltall (00-23).</td></tr><tr><td><b>tT</b></td><td> Timen som desimaltall ( 0-23).</td></tr><tr><td><b>PT</b></td><td> Timen som desimaltall (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td> Timen som desimaltall (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td> Minuttet som desimaltall (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td> Sekundet som desimaltall (00-59).</td></tr><tr><td><b>FMEM</b></td><td>Enten «FM» eller «eM» avhengig av hva klokken er. Midt på dagen blir behandlet som «EM» og midnatt som «FM».</td></tr></table>

en: HH
nb: TT

en: hH
nb: tT

en: PH
nb: PT

en: pH
nb: pT

en: AMPM
nb: FMEM

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
nb: TT.MM.SS
    pT.MM.SS FMEM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
nb: AM-symbol:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
nb: <p>Her kan du oppgi en tekst som skal vises for AM.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
nb: PM-symbol:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
nb: <p>Her kan du oppgi en tekst som skal vises for PM.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
nb: Langt datoformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
nb: <p>Teksten i denne tekstboksen vil bli brukt til å formatere lange datoer. Strengene neden for blir erstattet:</p><table><tr><td><b>ÅÅÅÅ</b></td><td>Året med århundre som desimaltall.</td></tr><tr><td><b>ÅÅ</b></td><td>Året uten århundre som desimaltall (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Måneden som desimaltall (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Måneden som desimaltall (1-12).</td></tr><tr><td><b>KORTMÅNED</b></td><td>De første tre bokstavene til navnet på måneden.</td></tr><tr><td><b>MÅNED</b></td><td>Månedens fulle navn.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dagen i måneden som desimaltall (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dagen i måneden som desimaltall (1-31).</td></tr><tr><td><b>KORTUKEDAG</b></td><td>De første tre bokstavene i navnet på ukedagen.</td></tr><tr><td><b>UKEDAG</b></td><td>Det fulle navnet på ukedagen.</td></tr> <tr> <td><b>ERAÅR</b></td> <td>Era-året i lokalt format (f.eks. 2000 e.Kr).</td> </tr> <tr> <td><b>KORTERANAVN</b></td> <td>Det korte era-navnet</td> </tr> <tr> <td><b>ÅRIERA</b></td> <td>Året i eraen som desimaltall.</td> </tr> <tr> <td><b>DAGIÅRET</b></td> <td>Dagens tall i året som desimaltall.</td></tr> <tr> <td><b>ISOUKE</b></td> <td>ISO-uken som desimalt tall.</td> </tr> <tr> <td><b>DAGIISOUKE</b></td> <td>Dagen i ISO-uka som desimalt tall.</td> </tr></table>

en: YYYY
nb: ÅÅÅÅ

en: YY
nb: ÅÅ

en: SHORTMONTH
nb: KORTMÅNED

en: MONTH
nb: MÅNED

en: SHORTWEEKDAY
nb: KORTUKEDAG

en: WEEKDAY
nb: UKEDAG

en: ERAYEAR
nb: ERAÅR

en: YEARINERA
nb: ÅRIERA

en: SHORTERANAME
nb: KORTERANAVN

en: DAYOFYEAR
nb: DAGIÅRET

en: ISOWEEK
nb: ISOUKE

en: DAYOFISOWEEK
nb: DAGIISOUKE

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
nb: UKEDAG dD MÅNED ÅÅÅÅ
    dD. MÅNED ÅÅÅÅ
    KORTDAG dD. MÅNED ÅÅÅÅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
nb: Kort datoformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
nb: <p>Teksten i denne tekstboksen vil bli brukt til å formatere korte datoer. Strengene neden for blir erstattet:</p><table><tr><td><b>ÅÅÅÅ</b></td><td>Året med århundre som desimaltall.</td></tr><tr><td><b>ÅÅ</b></td><td>Året uten århundre som desimaltall (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Måneden som desimaltall (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Måneden som desimaltall (1-12).</td></tr><tr><td><b>KORTMÅNED</b></td><td>De første tre bokstavene til navnet på måneden.</td></tr><tr><td><b>MÅNED</b></td><td>Månedens fulle navn.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dagen i måneden som desimaltall (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dagen i måneden som desimaltall (1-31).</td></tr><tr><td><b>KORTUKEDAG</b></td><td>De første tre bokstavene i navnet på ukedagen.</td></tr><tr><td><b>UKEDAG</b></td><td>Det fulle navnet på ukedagen.</td></tr> <tr> <td><b>ERAÅR</b></td> <td>Era-året i lokalt format (f.eks. 2000 e.Kr).</td> </tr> <tr> <td><b>KORTERANAVN</b></td> <td>Det korte era-navnet</td> </tr> <tr> <td><b>ÅRIERA</b></td> <td>Året i eraen som desimaltall.</td> </tr> <tr> <td><b>DAGIÅRET</b></td> <td>Dagens tall i året som desimaltall.</td></tr> <tr> <td><b>ISOUKE</b></td> <td>ISO-uken som desimalt tall.</td> </tr> <tr> <td><b>DAGIISOUKE</b></td> <td>Dagen i ISO-uka som desimalt tall.</td> </tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
nb: DD.MM.ÅÅÅÅ
    dD.mM.ÅÅÅÅ
    ÅÅÅÅ-MM-DD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
nb: Genitivsform av månedsnavn:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
nb: <p> Dette valget bestemmer om genitivsform av månedsnavn skal brukes i  datoer.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
nb: <p>Her kan du definere siffersettet som brukes for å vise datoer og klokkeslett. Hvis annet enn arabiske tall velges, så blir de bare vist hvis de brukes i programmets språk eller tekststykket der dato/klokkeslett vises </p><p>Merk at siffersettet som brukes til å vise tall- og pengeverdier må settes separat (se «Tall» og «Valuta»-sidene).</p>

en: Page size:
nb: Sidestørrelse:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
nb: <p>Her kan du definere standard sidestørrelse som skal brukes i nye dokumenter.</p> <p>Merk at denne innstillingen ikke har noen virkning på skriveres papirstørrelse.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
nb: C5 konvolutt

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
nb: US Common 10 konvolutt

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
nb: DLE konvolutt

[ctx: Page size]
en: Custom
nb: Tilpasset

en: Measurement system:
nb: Målesystem:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
nb: <p>Her kan du definere hva slags målesystem som skal brukes.</p>

en: Metric System
nb: Metrisk system

en: Imperial System
nb: Imperial system

en: Byte size units:
nb: Enhet for størrelse i byte:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
nb: <p>Dette endrer enhetene som de fleste KDE-programmene bruker til å vise antall regnet i byte. Tradisjonelt betydde «kilobyte» enheter på 1024, i stedet for det metriske 1000, for de fleste (men ikke alle) bytestørrelser. <ul> <li>For mindre forvirring kan du bruke de nylig standardiserte IEC-enhetene som alltid er i multipler av 1024.</li><li>Du kan også velge metrisk, som alltid er i multipler av 1000.</li> <li>Om du velger JEDEC tilbakestilles til de eldre enhetene som ble brukt i KDE 3.5 og noen andre operativsystemer.</li> </ul> </p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
nb: IEC-enheter (KiB, MiB, osv.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
nb: JEDEC-enheter (KB, MB, osv.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
nb: Metriske enheter (kB, MB, osv.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
nb: Eksempel: 2000 byte er lik %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
nb: Sidestørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
nb: Målesystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
nb: Enhet for størrelse i byte
