kio_man - en to nb translation catalogue (27 entries)

en: No man page matching to %1 found.<br /><br />Check that you have not mistyped the name of the page that you want.<br />Check that you have typed the name using the correct upper and lower case characters.<br />If everything looks correct, then you may need to improve the search path for man pages; either using the environment variable MANPATH or using a matching file in the /etc directory.
nb: Fant ingen man-side som stemmer med %1. <br /> <br /> Se etter at du ikke har skrevet feil i navnet på siden du vil ha.<br />Pass på at store og små bokstaver må stå riktig! <br /> Hvis alt ser riktig ut, så trenger du kanskje å sette opp en bedre søkesti for man-sider, enten med miljøvariabelen MANPATH eller en passende fil i /etc-mappa.

en: Open of %1 failed.
nb: Klarte ikke å åpne %1.

en: Man output
nb: Man-utdata

en: <h1>KDE Man Viewer Error</h1>
nb: <h1>KDE Feil i man-viser</h1>

en: There is more than one matching man page.
nb: Det er mer enn en manualside som passer.

en: Note: if you read a man page in your language, be aware it can contain some mistakes or be obsolete. In case of doubt, you should have a look at the English version.
nb: Merk: om du leser en man-side på norsk, så kan den være feil eller utdatert. Er du i tvil bør du ta en titt på den engelske versjonen.

en: Header files
nb: Hodefiler

en: Header files (POSIX)
nb: Hodefiler (POSIX)

en: User Commands
nb: Brukerkommandoer

en: User Commands (POSIX)
nb: Brukerkommandoer (POSIX)

en: System Calls
nb: Systemkall

en: Subroutines
nb: Subrutiner

en: Perl Modules
nb: Perl-moduler

en: Network Functions
nb: Nettverksfunksjoner

en: Devices
nb: Enheter

en: File Formats
nb: Filformater

en: Games
nb: Spill

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: System Administration
nb: Systemadministrasjon

en: Kernel
nb: Kjerne

en: Local Documentation
nb: Lokal dokumentasjon

en: New
nb: Ny

en: UNIX Manual Index
nb: Manualindeks for UNIX

en: Section %1
nb: Del %1

en: Index for Section %1: %2
nb: Indeks for del %1: %2

en: Generating Index
nb: Lager indeks

en: Could not find the sgml2roff program on your system. Please install it, if necessary, and extend the search path by adjusting the environment variable PATH before starting KDE.
nb: Klarte ikke finne programmet sgml2roff på systemet ditt. Installer det hvis det trengs, og utvid søkeveien ved å justere miljøvariabelen PATH før du starter KDE.
