kmouth - en to nb translation catalogue (194 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
nb: Første oppsett – KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
nb: Innstillinger for tekst til tale

en: Initial Phrase Book
nb: Første parlør

en: Word Completion
nb: Fullføring av ord

en: &Open as History...
nb: Å&pne som historie …

en: Opens an existing file as history
nb: Åpner en eksisterende fil som historie

en: Save &History As...
nb: Lagre &historie som …

en: Saves the actual history as...
nb: Lagrer den nåværende historien som …

en: &Print History...
nb: &Skriv ut historie …

en: Prints out the actual history
nb: Skriver ut den nåværende historien

en: Quits the application
nb: Avslutter programmet

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nb: Klipper ut det som er valgt og legger det på utklippstavla

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
nb: Klipper ut det som er valgt og legger det på utklippstavla. Hvis noe tekst er markert i skrivefeltet, så legges det på utklippstavla, ellers blir valgte setninger i historien, om det er noen, lagt på utklippstavla.

en: Copies the selected section to the clipboard
nb: Kopierer det som er valgt til utklippstavla

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
nb: Kopierer det som er valgt til utklippstavla. Hvis noe tekst er markert i skrivefeltet, så kopieres det til utklippstavla, ellers blir valgte setninger i historien, om det er noen, kopiert til utklippstavla.

en: Pastes the clipboard contents to current position
nb: Limer inn innhold fra utklippstavla til gjeldende posisjon

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
nb: Limer inn innhold fra utklippstavla til skrivefeltet der markøren står.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
nb: &Snakk

en: Speaks the currently active sentence(s)
nb: Sier de(n) aktive setningen(e)

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
nb: Sier de(n) aktive setningen(e). Hvis det er tekst i skrivefeltet blir den lest høyt. Ellers blir valgte setninger i historien (om det er noen) lest høyt.

en: &Edit...
nb: R&ediger …

en: Show P&hrasebook Bar
nb: Vis verktøylinje for &parlør

en: Enables/disables the phrasebook bar
nb: Viser/skjuler verktøylinja for parløren

en: Enables/disables the statusbar
nb: Viser/skjuler statuslinja

en: &Configure KMouth...
nb: &Sett opp KMouth …

en: Opens the configuration dialog
nb: Åpner oppsettsdialogvinduet

en: &Speak
nb: &Snakk

en: Speaks the currently selected phrases in the history
nb: Leser høyt de frasene som er valgt i historien

en: &Delete
nb: &Slett

en: Deletes the currently selected phrases from the history
nb: Fjerner de valgte frasene fra historien

en: Cu&t
nb: Kli&pp

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
nb: Klipper de valgte frasene fra historien og legger dem på utklippstavla

en: &Copy
nb: Ko&pier

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
nb: Kopierer de valgte frasene fra historien til utklippstavla

en: Select &All Entries
nb: Velg &alle oppføringer

en: Selects all phrases in the history
nb: Velger alle fraser i historien

en: D&eselect All Entries
nb: Velg &bort alle oppføringer

en: Deselects all phrases in the history
nb: Tar vekk markering fra alle fraser i historien

[ctx: The job is done]
en: Ready.
nb: Klar.

en: Opening file...
nb: Åpner fil …

en: Saving history with a new filename...
nb: Lagrer historie med nytt filnavn …

en: Printing...
nb: Skriver ut …

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
nb: Avslutter …

en: Toggling menubar...
nb: Viser eller skjuler menylinja …

en: Toggling toolbar...
nb:  Slår verktøylinje av eller på …

en: Toggling phrasebook bar...
nb: Viser eller skjuler parlørlinja …

en: Toggle the statusbar...
nb: Slår statuslinje av eller på …

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
nb: &Parlører

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
nb: En skriv-og-snakk grenseflate for talesystemer

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
nb: © 2002/2003 Gunnar Schmi Dt

en: Original Author
nb: Opprinnelig forfatter

en: Current Maintainer
nb: Nåværende vedlikeholder

en: History file to open
nb: Historiefil som skal åpnes

en: Tips, extended phrase books
nb: Tips, utvidede parlører

en: Configuration
nb: Oppsett

en: &Preferences
nb: &Innstillinger

en: &Text-to-Speech
nb: &Tekst-til-tale

en: General Options
nb: Generelle valg

en: Jovie Speech Service
nb: Jovie taletjeneste

en: KDE Text-to-Speech Daemon Configuration
nb: Oppsett av tekst-til-tale-nissen i KDE

en: Please decide which phrase books you need:
nb: Bestem deg for hvilke parlører du trenger:

en: Book
nb: Bok

en: *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Plain Text Files (*.txt)
    *|All Files
nb: *.phrasebook|Parlører (*.phrasebook)
    *.txt|tekstfiler (*.txt)
    *|Alle filer

en: *.txt|Plain Text Files (*.txt)
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *|All Files
nb: *.txt|tekstfiler (*.txt)
    *.phrasebook|Parlører (*.phrasebook)
    *|Alle filer

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
nb: Fila %1 finnes fra før. Vil du skrive over den?

en: File Exists
nb: Fila finnes

en: &Overwrite
nb: &Skriv over

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
nb: Filnavnet du valgte <i>%1</i> har et etternavn som skiller seg fra <i>.phrasebook</i>. Vil du legge til <i>.phrasebook</i> i navnet?

en: File Extension
nb: Fil-etternavn

en: Add
nb: Legg til

en: Do Not Add
nb: Ikke legg til

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
nb: Filnavnet du valgte <i>%1</i> har <i>.phrasebook</i> som etternavn. Vil du lagre fila i phrasebook-format?

en: As Phrasebook
nb: Som parlør

en: As Plain Text
nb: Som ren tekst

en: Phrase
nb: Setning

en: Shortcut
nb: Snarvei

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
nb: Parlør

en: &New Phrase
nb: &Ny setning

en: Adds a new phrase
nb: Legger til ny setning

en: New Phrase &Book
nb: Ny &parlør

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
nb: Legger til en ny parlør der du kan plassere andre parlører og setninger

en: Saves the phrase book onto the hard disk
nb: Lagrer parløren på disken

en: &Import...
nb: &Importer …

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
nb: Importerer en fil og legger innholdet til parløren

en: I&mport Standard Phrase Book
nb: I&mporter standardparlør

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
nb: Importerer en standardparlør og legger innholdet dens til i parløren

en: &Export...
nb: &Eksporter …

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
nb: Eksporterer de(n) gjeldende setningen(e) eller parløren(e) til en fil

en: Closes the window
nb: Lukker vinduet

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
nb: Klipper de valgte elementene fra parløren og legger dem på utklipstavla

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
nb: Kopierer de utvalgte elementene fra parløren til utklippstavla

en: Deletes the selected entries from the phrase book
nb: Fjerner utvalgte elementer fra parløren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
nb: Tekst i &frasen:

en: Name of the &phrase book:
nb: &Parlørens navn:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
nb: <qt>Det finnes ulagrede endringer.<br />Vil du gjøre endringene varige når  «parlør»-vinduet lukkes, eller vil du avvise endringene?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
nb: Lukker parlørvinduet

en: (New Phrase Book)
nb: (Ny parlør)

en: (New Phrase)
nb: (Ny setning)

en: Import Phrasebook
nb: Importer parlør

en: There was an error loading file
    %1
nb: Det oppsto en feil ved lasting av fila
    %1

en: Export Phrase Book
nb: Eksporter parlør

en: There was an error saving file
    %1
nb: Det oppsto en feil ved lagring av fila
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
nb: &Valgt frase eller parlør

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
nb: Med denne knappen kan du velge hvilken snarvei som skal forbindes med den valgte setningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
nb: I dette feltet kan du angi navnet til en under-parlør eller innholdet i en frase.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
nb: Hvis du velger dette, vil ikke den valgte setning kunne nås via en hurtigtast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
nb: I&ngen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
nb: Hvis du velger dette, vil den valgte setningen kunne nås via hurtigtaster. Du kan endre denne hurtigtasten ved hjelp av knappen ved siden av dette alternativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
nb: E&gendefinert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
nb: Hurtigtast for frasen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
nb: Denne lista inneholder den gjeldende parløren i en trestruktur. Du kan velge og endre enkeltsetninger og underliggende parlører

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
nb: Denne lista inneholder historien over talte setninger. Du kan velge setninger og trykke på snakk-knappen for å si dem igjen.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
nb: I dette tekstfeltet kan du skrive inn en frase. Trykk på snakk-knappen for å si den frasen som er skrevet inn.

en: Save As
nb: Lagre som

en: *|All Files
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Plain Text Files (*.txt)
nb: *|Alle filer
    *.phrasebook|Parlører (*.phrasebook)
    *.txt|tekstfiler (*.txt)

en: Open File as History
nb: Åpne fil som historie

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
nb: Innstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
nb: Denne kombinasjonsboksen oppgir om valgte fraser i parløren blir sagt med en gang eller bare satt inn i tekstfeltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
nb: &Utvalg av fraser i parløren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
nb: Si det straks

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
nb: Sett inn i tekstfeltet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
nb: Denne kombinasjonsboksen angir om parløren skal lagres automatisk når redigeringsvinduet lukkes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
nb: Lukker redigeringsvindu for &parløren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
nb: Lagre parlør

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
nb: Forkast endringer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
nb: Spør om endringer skal lagres

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
nb: Tekst til tale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: C&ommand for speaking texts:
nb: K&ommando for å si tekster:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
nb: Dette feltet gir både kommandoen og dens parametre som brukes for å si tekster. KMouth vet om følgende plassholdere:
    %t -- teksten som skal leses høyt
    %f -- fila som inneholder teksten
    %l -- språkkoden
    %% -- et prosenttegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
nb: T&egnkoding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
nb: Denne kombinasjonsboksen angir hvilke tegnkodinger som brukes for å sende over tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
nb: Send data som standard &inndata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
nb: Denne avkryssingsboksen angir om tekst skal sendes som standard inn-strøm til talesystemet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useKttsd)
en: &Use Jovie speech service if possible
nb: Br&uk Jovie taletjeneste hvis mulig

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useKttsd)
en: This check box specifies KMouth tries to use the Jovie speech service prior to calling the speech synthesizer directly. The Jovie speech service is a KDE daemon which gives KDE applications a standardized interface for speech synthesis and is currently developed in SVN.
nb: Denne avkryssingsboksen bestemmer om KMouth skal prøve å bruke Jovie-taletjenesten før tale-synthesizeren blir kalt direkte. Jovie-taletjenesten er en KDE-nisse som gir KDE-programmer et standardisert grensesnitt mot tale-synthesizeren og utvikles for tiden i SVN.

[ctx: Local characterset]
en: Local
nb: Lokal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
nb: Hvis du krysser av i denne avkryssingsboksen, vil ordene bli stavekontrollert før de blir satt inn i den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
nb: &Sammenlikne med OpenOffice.org-ordboka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
nb: Med denne kombinasjonsboksen kan du velge tegnkodingen som skal brukes ved innhenting av tekstfiler. Denne kombinasjonsboksen brukes ikke til XML- eller ordbok-filer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
nb: I dette innskrivingsfeltet kan du angi hvilken fil du vil hente inn for opprettelse av den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
nb: &Filnavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
nb: I dette innskrivingsfeltet kan du velge OpenOffice.org-ordboka som skal brukes for stavekontroll av de nye ordene som skal legges inn i den nye ordlista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
nb: Med denne kombinasjonsboksen kan du velge hvilket språk som skal høre til den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
nb: &Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
nb: Opp&rett ny ordbok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
nb: Hvis du krysser av i denne avkryssingsboksen, vil en ny ordbok bli opprettet enten ved at en ordbok-fil blir hentet inn, eller ved at de enkelte ordene i teksten blir tatt med.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
nb: &Flett ordbøker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
nb: Hvis du velger denne boksen, vil en ny ordbok bli opprettet ved at eksisterende ordbøker blir flettet sammen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
nb: Fra &fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
nb: Hvis du velger denne boksen, vil en ny ordbok bli opprettet ved at en fil blir hentet inn. Du må enten angi en XML-fil, en standard tekstfil eller en fil som inneholder en ordfullføringsordbok. Hvis du velger en standard tekstfil eller en XML-fil, vil hyppigheten av de enkelte ordene enkelt og greit oppdaget ved at forekomstene blir telt opp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
nb: Fra &KDE-dokumentasjon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
nb: Hvis du velger denne boksen, vil en ny ordbok bli opprettet ved at KDE-dokumentasjonen blir lest. Hyppigheten til de enkelte ordene blir registrert på den enkle måten at alle forekomstene blir telt opp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
nb: Fra &mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
nb: Hvis du velger denne boksen, vil en ny ordbok bli opprettet ved at alle filer i en mappe og den undermapper blir hentet inn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
nb: Opprett en &tom ordliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
nb: Hvis du velger denne boksen, vil en tom ordbok bli opprettet. Siden KMouth automatisk legger ord som du skriver inn i ordbøkene, vil programmet lære seg ordforrådet ditt over tid.

en: Source of New Dictionary (1)
nb: Kilde for ny ordbok (1)

en: Source of New Dictionary (2)
nb: Kilde for ny ordbok (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
nb: &Mappe:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
nb: I dette inndatafeltet kan du angi hvilken mappe du vil hente inn for å opprette den nye ordboka.

en: Merge result
nb: Flett resultatet

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
nb: Tom liste

en: KDE Documentation
nb: KDE-dokumentasjon

[ctx: Default dictionary]
en: Default
nb: Standard

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
nb: Hvis du krysser av i denne avkryssingsboksen, vil ordene fra KDE-dokumentasjonen bli stavekontrollert før de blir satt inn i den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
nb: I denne kombinasjonsboksen kan du velge hvilket av de installerte språkene som skal brukes ved oppretting av den nye ordboka. KMouth vil bare lese dokumentasjonsfilene for dette språket.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
nb: &Valgt ordbok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
nb: Med denne kombinasjonsboksen kan du velge hvilket språk som skal høre til den valgte ordboka.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
nb: I dette tekstfeltet kan du angi navnet til den valgte ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
nb: &Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
nb: Med denne knappen kan du legge til en ny ordbok til lista over tilgjengelige ordbøker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
nb: Legg t&il ordbok …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
nb: Med denne knappen kan du slette den valgte ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
nb: Slett or&dbok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
nb: Med denne knappen kan du flytte den valgte ordboka oppover.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
nb: Flytt &opp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
nb: Med denne knappen kan du flytte den valgte ordboka nedover.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
nb: Flytt &ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
nb: Denne knappen kan brukes til å eksportere den valgte ordboka til en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
nb: &Eksporter ordbok …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
nb: Denne lista inneholder alle tilgjengelige ordbøker for ordfullføringen. KMouth vil vise en kombinasjonsboks ved siden av tekstfeltet i hovedvinduet hvis denne lista inneholder mer enn én ordbok. Du kan bruke denne kombinasjonsboksen for å velge ordboka som faktisk blir brukt for ordfullføringen.

en: Dictionary
nb: Ordbok

en: Language
nb: Språk

en: without name
nb: uten navn

en: Export Dictionary
nb: Eksporter ordbok

en: Creating Word List
nb: Oppretter en ordliste

en: Parsing the KDE documentation...
nb: Tolker KDE-dokumentasjon …

en: Merging dictionaries...
nb: Fletter ordbøker …

en: Parsing file...
nb: Tolker fil …

en: Parsing directory...
nb: Tolker mappe …

en: Performing spell check...
nb: Kontrollerer rettskrivning …
