nepomuk - en to nb translation catalogue (9 entries)

en: Parsing of file %1 failed (%2)
nb: Det lyktes ikke å tolke fila %1 (%2)

en: Invalid desktop query: '%1'
nb: Ugyldig skrivebordspørring: «%1»

en: Invalid SPARQL query: '%1'
nb: Ugyldig SPARQL-spørring: «%1»

[ctx: @info - notification message]
en: Nepomuk Semantic Desktop needs the Virtuoso RDF server to store its data. Installing the Virtuoso Soprano plugin is mandatory for using Nepomuk.
nb: Nepomuk Semantisk Skrivebord trenger Virtuoso RDF-tjeneren for å lagre sine data. Programtillegget Virtuoso Soprano er nødvendig for å bruke Nepomuk.

[ctx: @info - notification message]
en: Nepomuk Semantic Desktop needs the Virtuoso RDF server to store its data. Installing the Virtuoso server and ODBC driver is mandatory for using Nepomuk.
nb: Nepomuk Semantisk Skrivebord trenger Virtuoso RDF-tjeneren for å lagre sine data. Virtuoso-tjeneren og ODBC-driver er nødvendig for å bruke Nepomuk.

en: Nepomuk Storage
nb: Nepomuk lager

en: (c) 2008-2013, Sebastian Trüg
nb: © 1998–2013 Sebastian Trüg

en: Developer
nb: Utvikler

en: Maintainer
nb: Vedlikeholder
