kscd - en to nb translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
nb: Løs ut når CD-en er ferdigspilt

en: loop track
nb: spill spor i sløyfe

en: loop disc
nb: spill plate i sløyfe

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
nb: tilfeldig

en: WELCOME!
nb: Velkommen!

en: eject CD
nb: løs ut CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
nb: KsCD – sporliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">År</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
nb: Spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
nb: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
nb: Lengde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
nb: Skrift for tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
nb: Tekstfarge:

en: KDE CD player
nb: KDE CD-spiller

en: Configure Shortcuts...
nb: Sett opp snarveier …

en: Configure...
nb: Sett opp …

en: Download Info
nb: Last ned informasjon

en: Upload Info
nb: Last opp informasjon

en: Play/Pause
nb: Spill/Pause

en: Stop
nb: Stopp

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
nb: Neste

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
nb: Forrige

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
nb: Løs ut

en: Volume Up
nb: Høyere lyd

en: Volume Down
nb: Lavere lyd

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
nb: Tilfeldig

en: Repeat Track
nb: Gjenta spor

en: Repeat Album
nb: Gjenta album

en: Show Tracklist
nb: Vis sporliste

en: Mute/Unmute
nb: Demp av/på

en: Minimize
nb: Minimer

en: No disc
nb: Ingen disk

en: Invalid disc
nb: Ugyldig disk

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
nb: Generelt

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Appearance
nb: Utseende

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
nb: © 2001, Dirk Försterling
    © 2003, Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
nb: Nåværende vedlikeholder, Solid/Phonon-oppgradering, QDBus-tilkobling

en: Previous maintainer
nb: Forrige vedlikeholder

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
nb: Workman biblioteksoppdatering, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
nb: Workman-biblioteker, gjeldende vedlikeholder

en: Patches galore
nb: Lapper i massevis

en: Workman library
nb: Workman-biblioteket

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
nb: Spesiell takk til freedb.org for en fri CDDB-aktig CD database

en: Start playing
nb: Spill

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
nb: Spill automatisk når en CD blir satt inn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
nb: Valget bestemmer om CD-en vil starte automatisk når den legges inn i CD-ROM-en.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
nb: Løs ut når CD-en er ferdigspilt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
nb: Valget bestemmer om CD-en skal løses ut når den er ferdig.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
nb: Tekstfargen som vil bli brukt i panelet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
nb: Endre fargen på teksten i panelet

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
nb: Skrifta som skal brukes i panelet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
nb: Endre skrifta på teksten i panelet

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
nb: Temaet som skal brukes for programmet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
nb: Endre temaet for programmet

en: Unknown album
nb: Ukjent album

en: Unknown artist
nb: Ukjent artist

en: Unknown title
nb: Ukjent tittel

en: No Disc
nb: Ingen disk
