kppp - en to nb translation catalogue (408 entries)

en: &Edit...
nb: R&ediger …

en: Allows you to modify the selected account
nb: Gjør at du kan endre den valgte kontoen

en: &New...
nb: &Ny …

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
nb: Opprett ny oppringt forbindelse
    til Internett

en: Co&py
nb: Ko&pier

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
nb: Lag en kopi av valgt konto. Alle
    innstillinger for den valgte kontoen blir kopiert
    til en ny konto som du kan redigere til å passe dine
    behov

en: De&lete
nb: S&lett

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
nb: <p>Slett den valgte kontoen
    
    <font color="red"><b>Brukes med forsiktighet!</b></font>

en: Phone costs:
nb: Telefonkostnader:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
nb: <p>Dette viser sammenlagte telefonkostnader
    for den valgte kontoen.
    
    <b>Viktig</b>: Hvis du har mer en én konto 
    - merk deg at dette er <b>IKKE</b> summen 
    av telefonkostnadene for alle kontoene dine!

en: Volume:
nb: Volum:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
nb: <p>Dette viser antall byte overført
    for den valgte kontoen (ikke for alle kontoene dine).
    Du kan velge hva som skal vises i konteringsdialogen.
    
    <a href="#volaccounting">Mer om volumkontering</a>

en: &Reset...
nb: &Nullstill …

en: &View Logs
nb: &Se på logger

en: Maximum number of accounts reached.
nb: Maksimum antall kontoer nådd.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
nb: Vil du bruke veiviseren for å opprette en ny konto, eller det vanlige dialog-baserte oppsettet?
    Veiviseren er enklere og nok i de fleste tilfeller. Hvis du trenger helt spesielle innstillinger kan det hende at du må prøve det vanlige dialogbaserte oppsettet.

en: Create New Account
nb: Lag ny konto

en: &Wizard
nb: &Veiviser

en: &Manual Setup
nb: &Oppsett for oppringing

en: No account selected.
nb: Ingen konto valgt.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
nb: Er du sikker på at du vil slette
    kontoen «%1»?

en: Confirm
nb: Bekreft

en: Delete
nb: Slett

en: New Account
nb: Ny konto

en: Edit Account:
nb: Rediger konto:

en: Dial
nb: Slå nummer

en: Dial Setup
nb: Oppsett for oppringing

en: IP Setup
nb: IP-oppsett

en: Gateway Setup
nb: Gateway-oppsett

en: DNS Servers
nb: DNS-tjenere

en: Login Script
nb: Innloggingskript

en: Edit Login Script
nb: Rediger innloggingskript

en: Execute
nb: Kjør

en: Execute Programs
nb: Utfør programmer

en: Accounting
nb: Kontering

en: You must enter a unique
    account name
nb: Du må oppgi et entydig
    kontonavn

en: Login script has unbalanced loop Start/End
nb: Innloggingskriptet har ubalansert loopstart/-slutt

en: KiB
nb: KB

en: MiB
nb: MB

en: GiB
nb: GB

en: Reset Accounting
nb: Nullstill kontering

en: What to Reset
nb: Hva skal nullstilles

en: Reset the accumulated p&hone costs
nb: &Nullstill akkumulerte telefonkostnader

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
nb: Merk denne for å nullstille telefonkostnadene.
    Som regel vil du gjøre dette en gang i
    måneden.

en: Reset &volume accounting
nb: Nullstill &volumkontering

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
nb: Klikk her for å nullstille volum-konteringen.
    Som regel vil du gjøre dette en gang i
    måneden.

en: &Enable accounting
nb: &Slå på kontering

en: Check for rule updates
nb: Se etter oppdaterte regler

en: Selected:
nb: Valgt:

en: Volume accounting:
nb: Volumkontering:

en: No Accounting
nb: Ingen kontering

en: Bytes In
nb: Byte inn

en: Bytes Out
nb: Byte ut

en: Bytes In & Out
nb: byte inn og ut

en: Available Rules
nb: Tilgjengelige regler

en: (none)
nb: (ingen)

en: Connecting to:
nb: Oppkobling til:

en: Unable to create modem lock file.
nb: Kan ikke lage låsefil for modem.

en: Looking for modem...
nb: Ser etter modem …

en: &Log
nb: &Logg

en: Connecting to: %1
nb: Oppkobling til: %1

en: Running pre-startup command...
nb: Kjører før-oppstartskommando …

en: Modem device is locked.
nb: Modemenheten er låst.

en: Initializing modem...
nb: Initialiserer modem …

en: Setting
nb: Innstilling

en: Setting speaker volume...
nb: Setter høyttalervolum …

en: Turning off dial tone waiting...
nb: Skrur av venting på summetone …

en: Waiting for callback...
nb: Venter på tilbakeringing …

en: Dialing %1
nb: Ringer %1

en: Line busy. Hanging up...
nb: Linje opptatt. Legger på …

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
nb: Linje opptatt. Venter: %1 sekunder

en: No Dial Tone
nb: Ingen ringetone

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
nb: Ingen bærebølge. Venter: %1 sekunder

en: No Carrier
nb: Ingen bærebølge

en: Digital Line Protection Detected.
nb: Oppdaget digital linjebeskyttelse.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
nb: En DLP-feilmelding (digital linjebeskyttelse) er oppdaget.
    Vennligst koble fra telefonlinja.
    
    IKKE koble dette modemet til en digital telefonlinje da modemet kan få varige skader

en: Scanning %1
nb: Skanner %1

en: Saving %1
nb: Lagrer %1

en: Sending %1
nb: Sender %1

en: Expecting %1
nb: Venter på %1

en: Pause %1 seconds
nb: Pause i %1 sekunder

en: Timeout %1 seconds
nb: Tidsgrense på %1 sekunder

en: Hangup
nb: Legger på

en: Answer
nb: Svar

en: Password %1
nb: Passord %1

en: Prompting %1
nb: Spør %1

en: PW Prompt %1
nb: PW-prompt %1

en: Loop Start %1
nb: Løkkestart %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
nb: FEIL: Nestet for dypt, ignorert.

en: Loops nested too deeply.
nb: Løkker nestet for dypt.

en: Loop End %1
nb: Løkkeslutt %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
nb: LoopEnd uten tilhørende Start. Linje: %1

en: Starting pppd...
nb: Starter pppd …

en: Scan Var: %1
nb: Skann var: %1

en: Found: %1
nb: Funnet: %1

en: Looping: %1
nb: Går i løkke: %1

en: One moment please...
nb: Et øyeblikk …

en: Script timed out.
nb: Skriptet gikk ut på tid.

en: Scanning: %1
nb: Skanner: %1

en: Expecting: %1
nb: Venter på: %1

en: Logging on to network...
nb: Logger på nettverk …

en: Running startup command...
nb: Kjører oppstartskommando …

en: Done
nb: Ferdig

en: None
nb: Ingen

en: Hardware [CRTSCTS]
nb: Maskinvare [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
nb: pppd kommando + kommandolinje argumenter var mer enn 2024 tegn.

en: Connected at:
nb: Tilkoplet:

en: Time connected:
nb: Tilkoplingstid:

en: Session bill:
nb: Regning for økten:

en: Total bill:
nb: Totalregning:

en: &Disconnect
nb: &Koble fra

en: De&tails
nb: De&taljer

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
nb: Tilkobling: %1
    Koblet til: %2
    Tid tilkoblet: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
nb: 
    Øktregning: %1
    Regning totalt: %2

en: Login Script Debug Window
nb: Feilsøkingsvindu for innloggingsskript

en: &Close
nb: Lu&kk

en: Details
nb: Detaljer

en: Disconnect
nb: Koble fra

en: Connection &name:
nb: Oppkoblings&navn:

en: Type in a unique name for this connection
nb: Skriv inn et entydig navn for denne forbindelsen

en: P&hone number:
nb: &Telefonnummer:

en: &Add...
nb: &Legg til …

en: &Remove
nb: &Fjern

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
nb: <p>Oppgi nummeret som skal ringes. Du
    kan oppgi flere nummer her, bare trykk på
     «Legg til». Du kan endre rekkefølgen som
    numrene prøves ved å bruke pil-knappene.
    
    Når et nummer er opptatt eller mislykkes, vil <i>kppp</i>
    prøve neste nummer osv

en: A&uthentication:
nb: A&utentisering:

en: Script-based
nb: Basert på skript

en: Terminal-based
nb: Terminalbasert

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
nb: <p>Oppgi metoden som skal brukes for å identifisere deg
    for PPP-tjeneren. De fleste universiteter bruker
    fortsatt <b>Terminal</b>- eller <b>Skript</b>-basert
    innloggingskontroll, mens de fleste ISPer bruker <b>PAP</b>
    og/eller <b>CHAP</b>. Hvis du ikke er sikker, ta kontakt med
    din ISP.
    
    Hvis du kan velge mellom PAP og CHAP,
    så velg CHAP, ettersom det er mye sikrere. Hvis du ikke
    vet om PAP eller CHAP er riktig, velg PAP/CHAP.

en: Store &password
nb: Lagre &passord

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
nb: <p>Hvis denne er slått på, vil ditt ISP-passord
    bli lagret i <i>kppps</i> oppsettsfil.
    Dermed slipper du å skrive det inn hver gang.
    
    <b><font color="red">Advarsel:</font> passordet ditt blir lagret som
    ren tekst i oppsettsfila, som bare du kan lese.
    Sørg for at ingen andre får tilgang til denne fila!

en: &Callback type:
nb: &Tilbakeringingstype:

en: Administrator-defined
nb: Definert av administrator

en: User-defined
nb: Definert av bruker

en: Callback type
nb: Tilbakeringingstype

en: Call&back number:
nb: Nummer for til&bakeringing:

en: Callback phone number
nb: Telefonnummer det skal ringes tilbake til

en: Customize &pppd Arguments...
nb: Tilpass &pppd-argumenter …

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
nb: Her kan du velge kommandoer du vil utføre på forskjellige
    stadier av oppkoblingen. Kommandoene kjøres under din
    ekte bruker-id, så du kan ikke kjøre ting som krever root-
    privilegier (med mindre du er root, da).
    
    Sørg for å oppgi hele stien til programmet, hvis ikke er det ikke
    sikkert at kppp finner det.

en: &Before connect:
nb: &Før oppkobling:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
nb: Kjør et program <b>før</b> en forbindelse
    er opprettet. Programmet vil bli kjørt rett før
    oppringingen startes.
    
    Kan være nyttig for å f eks be HylaFAX om å slutte å
    blokkere modemet.

en: &Upon connect:
nb: &Ved oppkobling:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
nb: Kjør et program <b>etter</b> at en forbindelse
    er opprettet. Programmet ditt vil bli kjørt når alle forberedelser
    for en Internett-forbindelse er fullført.
    
    Veldig nyttig for å hente e-post og njusartikler

en: Before &disconnect:
nb: Før &frakobling:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
nb: Kjør et program <b>før</b> en forbindelse
    lukkes. Forbindelsen vil være åpen inntil programmet avslutter.

en: U&pon disconnect:
nb: Ved &frakobling:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
nb: Kjør et program <b>etter</b> at en forbindelse
    har blitt lukket.

en: C&onfiguration
nb: &Oppsett

en: Dynamic IP address
nb: Dynamisk IP-adresse

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
nb: Bruk dette valget hvis din datamaskin får en
    Internett-adresse (IP) hver gang en forbindelse er opprettet.
    
    Dette valget skal være slått på ettersom omtrent alle
    Internett-leverandører bruker denne metoden.

en: Static IP address
nb: Statisk IP-adresse

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
nb: Bruk dette valget hvis datamaskinen din har en
    fast Internett-adresse (IP). De fleste datamaskiner
    har ikke det, så du skal trolig velge dynamisk
    IP-adressering med mindre du vet hva du gjør.

en: &IP address:
nb: &IP-adresse:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
nb: Hvis datamaskinen din har fast Internett-adresse
    skal du oppgi din IP-adresse her.

en: &Subnet mask:
nb: &Delnettmaske:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
nb: <p>Hvis datamaskinen din har statisk Internettadresse
    må du oppgi en nettverksmaske her. I bortimot alle
    tilfeller skal nettmasken være <b>255.255.255.0</b>,
    men det kan være forskjellig hos deg.
    
    Hvis du ikke er sikker, kontakt din Internett-leverandør

en: &Auto-configure hostname from this IP
nb: &Auto-sett opp vertsnavn fra denne IP

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
nb: <p>Når du kobler deg opp, vil dette endre
    vertsnavnet på maskinen din til å passe med IP-adressen
    du fikk fra PPP-tjeneren. Dette kan være nyttig
    hvis du må bruke en protokoll som er avhengig av
    denne informasjonen, men det kan også forårsake en rekke
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problemer</a>.
    
    Ikke skru dette på med mindre du virkelig trenger det.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
nb: Bruk av dette valget kan føre til rare problemer med X-tjeneren og programmer mens kppp er oppkoblet. Ikke bruk den hvis du ikke vet hva du gjør!
    For mer informasjon, ta en titt på håndboka (eller hjelp) i seksjonen «Ofte Besvarte Spørsmål».

en: Warning
nb: Advarsel

en: Domain &name:
nb: Domene&navn:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
nb: Hvis du skriver inn et domenenavn her, vil dette domenenavnet
    bli brukt for din datamaskin når du er tilkoblet. Når
    forbindelsen er lukket, vil det originale domenenavnet
    for din datamaskin bli gjenopprettet.
    
    Hvis du lar dette feltet stå blankt, så blir det ikke
    gjort endringer i domenenavnet.

en: C&onfiguration:
nb: O&ppsett:

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Manual
nb: Manuell

en: DNS &IP address:
nb: &IP adresse til DNS:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
nb: <p>Oppgi en ny DNS-tjener som skal
    brukes når du er tilkoblet. Når forbindelsen er
    lukket, vil denne DNS-oppføringa bli fjernet igjen.
    
    For å legge til en DNS-tjener, skriv inn IP-adressen til
    DNS-tjeneren her og klikk på <b>Legg til</b>

en: &Add
nb: &Legg til

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
nb: Trykk på denne knappen for å legge til DNS-tjeneren
    oppgitt i feltet over. Oppføringa
    vil da bli lagt til lista under

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
nb: Trykk på denne knappen for å fjerne den valgte
    DNS-tjener-oppføringa fra lista under

en: DNS address &list:
nb: Adresse&liste DNS:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
nb: <p>Denne viser alle definerte DNS-tjenere som skal
    brukes mens du er tilknyttet. Bruk <b>Legg til</b>- og
    <b>Slett</b>-knappene for å redigere lista

en: &Disable existing DNS servers during connection
nb: koble &ut eksisterende DNS-tjenere under oppkobling

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
nb: <p>Når valget er slått på, vil alle DNS-tjenerne
    i <tt>/etc/resolv.conf</tt> bli midlertidig slått av mens
    oppringtforbindelsen er etablert. Etter forbindelsen er
    lukket, vil tjenerne bli slått på igjen
    
    Normalt er det ingen grunn til å bruke dette valget, men
    det kan være nyttig i visse tilfeller.

en: Default gateway
nb: Standard portner

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
nb: Dette gjør gjør at datamaskinen som er PPP-peer (datamaskinen
    du er forbundet med modem til) fungerer som en standardruter.
    Din datamaskin vil sende alle pakker som ikke går til ditt
    lokale nett til denne maskinen, som vil rute disse pakkene videre.
    
    Dette er standard for de fleste ISPer, så du skal trolig
    la dette valget stå på.

en: Static gateway
nb: Statisk portner

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
nb: <p>Oppgi hvilken datamaskin du vil bruke
    som portner (se <i>Standard portner</i> over)

en: Gateway &IP address:
nb: &IP-adresse til portner:

en: &Assign the default route to this gateway
nb: &Tilordne standard rute til denne portneren

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
nb: Hvis du skrur på dette valget, vil alle pakker som
    ikke går til det lokale nett bli rutet gjennom
    PPP-forbindelsen.
    
    Vanligvis skal dette valget være slått på

en: &Insert
nb: &Sett inn

en: Add Phone Number
nb: Legg til et telefonnummer

en: Enter a phone number:
nb: Oppgi et telefonnummer:

en: pppd version:
nb: pppd-versjon:

en: pppd &timeout:
nb: &Tidsavbrudd for pppd:

en:  sec
nb:  s

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
nb: <i>kppp</i> vil vente dette antall sekunder
    for å se om en PPP-forbindelse er etablert.
    Hvis ingen forbindelse er oppnådd i dette tidsrommet, vil
    <i>kppp</i> gi opp og stoppe pppd.

en: Doc&k into panel on connect
nb: Do&kk i panel ved oppkobling

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
nb: <p>Etter at en forbindelse er etablert, blir
    vinduet bli minimert og et lite ikon
    i KDE-panelet representerer dette vinduet.
    
    Klikking på dette ikonet vil gjenopprette
    vinduet til opprinnelig sted og størrelse.

en: A&utomatic redial on disconnect
nb: A&utomatisk oppringing ved frakobling

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
nb: <p>Når en forbindelse er etablert og
    den på en eller annen måte blir brutt, vil <i>kppp</i>
    prøve å gjenopprette forbindelsen til samme konto.
    
    Se <a href="#redial">her</a> for mer informasjon om dette emnet.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
nb: Automatisk oppringing ved NO &CARRIER

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
nb: <p> Hvis modemet svarer NO CARRIER under
    oppringing, vil programmet gjøre et nytt forsøk
    på å ringe opp i stedet for å vente på at brukeren
    skal trykke <AVBRYT>-knappen.

en: &Show clock on caption
nb: Vi&s klokke i tittel

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
nb: Når dette er valgt vil vindustittelen vise
    tiden siden en forbindelsen ble etablert.
    Veldig nyttig; du bør skru den på

en: Disco&nnect on X server shutdown
nb: Koble fra &når X avsluttes

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
nb: <p>Hvis du skrur på dette valget, vil alle
    åpne forbindelser bli lukket når X-tjeneren blir
    avsluttet. Dette valget skal være slått på med mindre
    du vet hva du gjør.
    
    Se <a href="#disxserver">here</a> for mer informasjon om dette.

en: &Quit on disconnect
nb: &Avslutt ved frakobling

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
nb: Når dette valget er slått på vil <i>kppp</i>
    lukkes når du frakobler

en: Minimi&ze window on connect
nb: Minime&r vindu ved oppkobling

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
nb: Ikoniserer <i>kppp</i>s vindu når en
    forbindelse er opprettet

en: Modem &name:
nb: Modem&navn:

en: Type in a unique name for this modem
nb: Skriv inn et entydig navn for dette modemet

en: Modem de&vice:
nb: Mo&demenhet:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
nb: Her oppgir du hvilken serieport ditt modem er koblet til
    Under Linux/x86 er det typisk /dev/ttyS0
    (COM1 under DOS) eller /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    Hvis du har et internt ISDN-kort med AT-kommandoemulering
    (de fleste kort under Linux støtter det), skal du velge en /dev/ttyIx-enhet.

en: &Flow control:
nb: &Flytkontroll:

en: Software [XON/XOFF]
nb: Programvare [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
nb: <p>Oppgir hvordan serieporten og modemet
    komuniserer. Du skal ikke endre dette
    hvis du ikke vet hva du gjør.
    
    <b>Standard</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
nb: &Linjeslutt:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
nb: <p>Forteller hvordan AT-kommandoer skal sendes til ditt
    modem. De fleste modemer vil fungere fint med
    standard <i>CR/LF</i>. Hvis ditt modem ikke reagerer
    på init-strengen, skal du prøve et annet valg her
    
    <b>Standard</b>:CR/LF

en: Co&nnection speed:
nb: Oppkobli&ngshastighet:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
nb: Bestemmer hastigheten modemet og serieporten
    snakker sammen med. Du kan starte med
    minst 115200 bits/s (eller mer om serieporten støtter høyere hastigheter).
    Forsøk med lavere hastighet om det skulle være 
    problemer med denne hastigheten.

en: &Use lock file
nb: Br&uk låsfil

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
nb: <p>For å unngå at andre programmer prøver å bruke
    modemet mens forbindelsen er opprettet, vil
    en fil bli opprettet for å indikere at
    modemet er i bruk. På Linux vil fila for eksempel
    være <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Her kan du velge katalog hvor denne fila blir opprettet.
    
    <b>Standard</b>: På

en: Modem &timeout:
nb: &Tidsavbrudd for modem:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
nb: Dette angir hvor lenge <i>kppp</i> venter på
    <i>CONNECT</i>-svar fra modemet ditt.
    Anbefalt verdi er 30 sekunder.

en: &Wait for dial tone before dialing
nb: &Vent på summetone før oppringing

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
nb: Vanligvis venter modemet på en summetone
    fra telefonlinja, hvilket antyder at den
    kan slå et nummer. Ta bort krysset hvis modemet
    ikke kjenner igjen lyden, eller du er koblet til
    et telefonsystem som ikke gir summetone.
    
    <b>Standard:</b>: på

en: B&usy wait:
nb: Ventetid etter o&pptatt:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
nb: Bestemmer antall sekunder som skal ventes før
    programmet skal prøve å ringe på nytt hvis
    alle numrene var opptatt. Dette er
    nødvendig fordi noen modemer henger hvis det
    samme nummeret er opptatt for ofte.
    
    Standard er 0 sekunder. Du skal ikke endre
    dette hvis ikke du må.

en: Modem &volume:
nb: Modem&volum:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
nb: De fleste modemer har høyttaler som lager
    en del bråk under oppringing. Her kan du
    enten slå den helt av eller velge et lavere
    volum.
    
    Hvis dette ikke fungerer for ditt modem,
    må du endre modemvolumkommandoen.

en: Modem asserts CD line
nb: Modem setter CD-linje

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
nb: Dette bestemmer hvordan <i>kppp</i> oppdager at modemet
    ikke svarer. Dette skal ikke endres hvis du ikke har problemer
    med denne innstillinga.
    
    <b>Standard</b>: av

en: Mod&em Commands...
nb: Mod&emkommandoer …

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
nb: Her kan du endre AT-kommandoen for
    modemet ditt.

en: &Query Modem...
nb: &Spør modem …

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
nb: De fleste modemer støtter ATI-kommandosettet
    som viser leverandør og revisjon av modemet.
    
    Trykk denne knappen for å spørre modemet
    ditt etter denne informasjonen. Det kan være
    et nyttig hjelpemiddel til å sette opp modemet ditt

en: &Terminal...
nb: &Terminal …

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
nb: Åpner det innebygde terminalprogrammet.
    Du kan bruker dette hvis du vil fikle med
    modemets AT-kommandoer

en: &Enable throughput graph
nb: &Slå på overføringsgraf

en: Graph Colors
nb: Graf-farger

en: Bac&kground:
nb: Ba&kgrunn:

en: &Text:
nb: &Tekst:

en: I&nput bytes:
nb: Farge på i&nnbyter:

en: O&utput bytes:
nb: Farge på &utbyter:

en: C&onnect to:
nb: &Oppkobling til:

en: Use &modem:
nb: Bruk &modem:

en: &Login ID:
nb: Inn&loggings-ID:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
nb: <p>Skriv inn brukernavnet du fikk fra din ISP. Dette er
    spesielt viktig for PAP og CHAP. Du kan droppe det
    hvis du bruker terminal- eller skriptbasert autentisering.
    
    <b>Viktig</b>: bokstavstørrelse er viktig her:
    <i>mittbrukernavn</i> er ikke det samme som <i>MittBrukerNavn</i>.

en: &Password:
nb: &Passord:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
nb: <p>Skriv inn passordet du fikk fra din ISP. Dette er
    spesielt viktig for PAP og CHAP. Du kan droppe det
    hvis du bruker terminal- eller skriptbasert autentisering.
    
    <b>Viktig</b>: bokstavstørrelse er viktig her:
    <i>mittpassord</i> er ikke det samme som <i>MittPassord</i>.

en: Show lo&g window
nb: Vis lo&ggvindu

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
nb: <p>Dette bestemmer om et loggvindu skal vises.
    Et loggvindu viser kommunikasjonen mellom
    <i>kppp</i> og modemet. Dette vil hjelpe deg
    med å løse eventuelle problemer.
    
    Skru det av hvis du ikke har problemer
    med å koble til med <i>kppp</i>

en: Co&nfigure...
nb: &Oppsett …

en: &Connect
nb: &Koble opp

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
nb: Modemet finnes ikke:
    %1
    Går tilbake til standard

en: No such Account:
    %1
nb: Ingen slik konto:
    %1

en: KPPP Configuration
nb: KPPP-oppsett

en: &Accounts
nb: &Kontoer

en: Account Setup
nb: Oppsett av konto

en: &Modems
nb: &Modemer

en: Modems Setup
nb: Innstillinger for modemer

en: &Graph
nb: &Graf

en: Throughput Graph
nb: Graf over overføringshastighet

en: M&isc
nb: Forskjell&ig

en: Miscellaneous Settings
nb: Diverse innstillinger

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
nb: Tiden gikk ut mens vi ventet på at PPP-grensesnittet skulle komme opp.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
nb: <p>pppd-nissen døde uventet.</p>

en: <p>Exit status: %1
nb: <p>Avsluttingsstatus: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
nb: </p> <p>Forklaring på feilkodene kan finnes i «man pppd»,eller ta en titt på kppp FAQen på<a href="%1">%1</a></p>

en: Error
nb: Feil

en: &Details
nb: &Detaljer

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
nb: kppps hjelpeprosess døde nettopp.
    Ettersom videre kjøring ville være meningsløs, vil kppp avslutte nå.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
nb: Kan ikke finne PPP-nissen.
    Se etter at pppd er installert og at du har oppgitt riktig sti.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
nb: kppp kan ikke utføre:
    %1
    Se etter at du har gitt kppp setuid tillatelse og at pppd er kjørbar.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
nb: kppp kan ikke finne:
    %1
    Se etter at du har satt opp modemenheten din riktig, og/eller juster plassering av modemenheten på modem-siden i oppsettsdialogen.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
nb: Du har valgt autentiseringsmetoden PAP eller CHAP. Dette krever at du oppgir et brukernavn og et passord.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
nb: Kan ikke lage PAP/CHAP-autentiseringsfil
    «%1»

en: You must specify a telephone number.
nb: Du må oppgi et telefonnummer.

en: Disconnecting...
nb: Kobler fra …

en: Executing command before disconnection.
nb: Utfører kommando før frakobling.

en: Announcing disconnection.
nb: Annonserer frakobling.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
nb: Går du ut av kppp vil dette lukke din PPP-økt.

en: Quit kPPP?
nb: Avslutte kppp?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
nb: Kan ikke laste konteringsregelsettet «%1».

en: Recent Changes in KPPP
nb: Nylige endringer i kppp

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
nb: Fra og med versjon 1.4.8 har kppp en ny egenskap
    som kalles «Hurtighjelp». Det likner svært på
    verktøytips, men du kan starte det hvor du vil.
    
    For å starte det, trykk på et element som f.eks.
    knapper eller etiketter med høyre musknapp. Hvis
    det du klikker på støtter Hurtighjelp, vil du
    få se en sprettoppmeny som leder til Hurtighjelp.
    
    Høyreklikk ett eller annet sted i denne teksten for å prøve.

en: Do not show this hint again
nb: Vis ikke dette hintet igjen

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
nb: Dette er et eksempel på <b>Hurtighjelp</b>.
    Dette vinduet vil stå åpent inntil du
    klikker en musknapp eller trykker en tast.

en: Login Terminal Window
nb: Innloggingsterminalvindu

en: A dialer and front-end to pppd
nb: En oppringer og grensesnitt for pppd

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
nb: © 1999–2002 KPPP-utviklerne

en: Current maintainer
nb: Nåværende vedlikeholder

en: Original author
nb: Opprinnelig forfatter

en: Connect using 'account_name'
nb: Forbind ved hjelp av 'konto_navn'

en: Connect using 'modem_name'
nb: Forbind ved hjelp av 'modem_navn'

en: Terminate an existing connection
nb: Avslutt en eksisterende forbindelse

en: Quit after end of connection
nb: Avslutt ved frakobling

en: Check syntax of rule_file
nb: Sjekk syntaksen til regel_fila

en: Enable test-mode
nb: Slå på test-modus

en: Use the specified device
nb: Bruk den oppgitte enheten

en: kppp can not create or read from
    %1.
nb: kppp kan ikke opprette eller lese
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
nb: kppp har påvist en %1 fil.
    En annen kopi av kppp ser ut til å kjøre under prosess-ID %2. 
    Tast avslutt. Vær sikker på at du ikke kjører en annen kppp. Slett pid-fila, og start kppp igjen.
    Alternativt, forviss deg om at du ikke kjører en annen  kppp, trykk fortsett for å begyne.

en: Exit
nb: Avslutt

en: Kppp Mini-Terminal
nb: Kppp mini-terminal

en: &Reset Modem
nb: &Resett modem

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
nb: MiniTerm – en terminalemulator for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Dette programmet er gitt ut under GNU GPL
    (GNU General Public License)

en: &File
nb: &Fil

en: Close MiniTerm
nb: Avslutt MiniTerm

en: Reset Modem
nb: Tilbakestill modem

en: Help
nb: Hjelp

en: Initializing Modem
nb: Initialiserer modem

en: Modem Ready
nb: Modem klart

en: Hanging up...
nb: Legger på …

en: Resetting Modem
nb: Tilbakestiller modem

en: Unable to open modem.
nb: Kan ikke åpne modemet.

en: Unable to detect state of CD line.
nb: Kan ikke finne status for CD-linje.

en: The modem is not ready.
nb: Modemet er ikke klart.

en: The modem is busy.
nb: Modemet er opptatt.

en: Modem Ready.
nb: Modem klart.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
nb: Kan ikke tilbakestille tty-innstillinger: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
nb: Modemet svarer ikke.

en: Unknown speed
nb: Ukjent hastighet

en: Edit Modem Commands
nb: Rediger modemkommandoer

en: Pre-init delay (sec/100):
nb: Forsinkelse før initialisering (s/100):

en: Initialization string %1:
nb: Initialiseringsstreng %1:

en: Post-init delay (sec/100):
nb: Forsinkelse etter initialisering (s/100):

en: Dialing speed (sec/100):
nb: Nummerhastighet (s/100):

en: Init &response:
nb: Oppstarts&respons:

en: No di&al tone detection:
nb: Intet su&mmetonesøk:

en: Dial &string:
nb: Oppringings&streng:

en: Co&nnect response:
nb: O&ppkoblingssvar:

en: Busy response:
nb: Opptattsvar:

en: No carr&ier response:
nb: Svar ved &ingen bærebølge:

en: No dial tone response:
nb: Svar ved ingen summetone:

en: &Hangup string:
nb: &Legge på-streng:

en: Hangup response:
nb: Legge på-svar:

en: Answ&er string:
nb: &Svarstreng:

en: Ring response:
nb: Svar ved ringing:

en: Ans&wer response:
nb: S&varreaksjon:

en: DLP response:
nb: DLP-reaksjon:

en: Escape strin&g:
nb: Fluktstre&ng:

en: Escape response:
nb: Escape-svar:

en: Guard time (sec/50):
nb: Vakt tid (s/50):

en: Volume off/low/high:
nb: Volum av/lavt/høyt:

en: Select Modem Type
nb: Velg modemtype

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
nb: For å sette opp modemet ditt, velg først en leverandør i lista til venstre, og velg så modell fra høyre liste. Hvis du ikke vet hvilket modem du har, kan du prøve en av de «Generelle» modemene.

en: <Generic>
nb: <Generell>

en: Hayes(tm) compatible modem
nb: Hayes(tm)-kompatible modem

en: ATI Query
nb: ATI spørring

en: Modem query timed out.
nb: Modem-spørring gikk ut på tid.

en: Modem Query Results
nb: Resultat av modemspørring

en: Maximum number of modems reached.
nb: Maksimum antall modemer nådd.

en: No modem selected.
nb: Ikke valgt noe modem.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
nb: Er du sikker på at du vil slette
    modemet «%1»?

en: New Modem
nb: Nytt modem

en: Edit Modem:
nb: Rediger modem:

en: &Device
nb: &Enhet

en: Serial Device
nb: Seriell enhet

en: Modem Settings
nb: Mdeminnstillinger

en: You must enter a unique
    modem name
nb: Du må oppgi et entydig
    modemnavn

en: Customize pppd Arguments
nb: Tilpass pppd-argumenter

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
nb: Oppsettsfila for dette programmet kunne ikke åpnes, verken i lese- og skrivemodus eller i bare lesemodus.
    
    Det kan hende superbrukeren blir nødt til å endre eierskapet ved hjelp av følgende kommando i hjemmeområdet ditt:
    chown {DittBrukernavn} .kde/share/config/kppprc

en: Cannot open any of the following logfiles:
nb: Kan ikke åpne noen av følgende loggfiler:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
nb: Du har startet opp pppd før fjerntjeneren var klar til å etablere en PPP-forbindelse.
    Bruk den terminalbaserte innloggingen for å kontrollere

en: You have not started the PPP software on the peer system.
nb: Du har ikke startet PPP-programvaren på motpart-systemet.

en: Check that you supplied the correct username and password.
nb: Sjekk at du har oppgitt korrekt brukernavn og passord.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
nb: Du bør ikke oppgi 'lock' som et argument til pppd. Sjekk /etc/ppp/options og ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
nb: Det virker som fjernsystemet ikke svarer på
    oppsettsforespørsler. Kontakt din tilbyder.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
nb: Du har oppgitt et ugyldig valg til pppd. Se «man pppd» for en fullstendig liste over gyldige argumenter.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
nb: Merk at fjernsystemet har sendt følgende melding:
    «%1»
    Det kan gi deg et hint om hvorfor forbindelsen mislyktes.

en: Unable to provide help.
nb: Kan ikke skaffe hjelp.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
nb: KPPP kunne ikke lage en PPP-logg. Det er trolig at pppd ble startet uten «debug»-valget. 
    Uten dette valget er det vanskelig å finne eventuelle problemer med PPP. Derfor bør du som regel skru på debug-valget.
    Skal jeg skru det på nå og starte pppd på nytt?

en: Restart pppd
nb: Start pppd på nytt

en: Do Not Restart
nb: Ikke start på nytt

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
nb: «debug»-valget har blitt lagt til. Du bør nå prøve å koble opp på nytt. PPP-loggen kan hjelpe deg til å spore opp oppkoblingsproblemene hvis oppkoblingen mislykkes igjen.

en: PPP Log
nb: PPP-logg

en: Write to File
nb: Skriv til fil

en: kppp's diagnosis (just guessing):
nb: kppps diagnose (bare gjetter):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
nb: PPP-loggen har blitt skrevet
    til «%1».
    
    Hvis du ønsker å sende en feilrapport eller har
    problemer med å komme på nettet, vennligst
    legg ved denne fila. Det vil hjelpe vedlikeholderen
    til å finne feilen og forbedre KPPP

en: kppp Statistics
nb: kppp-statistikk

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Local Addr:
nb: Lokal adr:

en: Remote Addr:
nb: Fjern adr:

en: bytes in
nb: byte inn

en: bytes out
nb: byte ut

en: packets in
nb: pakker inn

en: packets out
nb: pakker ut

en: vjcomp in
nb: vjcomp inn

en: vjcomp out
nb: vjcomp ut

en: vjunc in
nb: vjunc inn

en: vjunc out
nb: vjunc ut

en: non-vj
nb: ikke-vj

en: %1 (max. %2) kb/sec
nb: %1 (maks %2) kB/s

en: unavailable
nb: ikke tilgjengelig

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
nb: Du vil bli stilt et par spørsmål som må besvares for
    å kunne opprette en Internett-forbindelse med
    Internett-leverandøren (ISP) din.
    
    Pass på at du har registreringsopplysningene
    fra ISPen tilgjengelig. Hvis du har problemer, prøv
    hjelp-funksjonen først. Hvis du mangler informasjon,
    kontakt ISPen din.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
nb: I lista nedenfor må du velge det stedet du vil
    bruke kontoen fra. Hvis landet ditt eller stedet
    ditt ikke finnes må du opprette en konto på den
    vanlige, dialogbaserte måten.
    
    Hvis du trykker «Avbryt» vil dialogbasert
    oppsett bli startet.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
nb: Velg en Internett-leverandør (ISP) fra
    lista nedenfor. Hvis ISP'en ikke finnes i lista
    må du klikke «Avbryt» og opprette kontoen på
    den vanlige dialog-baserte måten.
    Klikk «Neste» når du er ferdig med valget.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
nb: For å logge på hos din ISP trenger kppp et brukernavn
    og passordet du fikk fra ISPen. Skriv inn denne
    informasjonen i feltene under.
    
    Bokstavstørrelse er viktig her.

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Password:
nb: Passord:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
nb: Hvis du har et spesielt prefiks (f.eks. hvis du
    bruker en hustelefon) kan du oppgi det her.
    Dette prefikset blir slått rett før telefonnummeret.
    
    Hvis du har en hustelefon må du trolig skrive
    «0» eller «0,» her.

en: Dial prefix:
nb: Prefiks:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
nb: Ferdig!
    
    En ny konto er opprettet. Trykk «Ferdig» for
    å gå tilbake til oppsett-dialogen. Hvis du vil
    sjekke innstillingene til den nyopprettede
    kontoen, kan du bruker «Rediger» i oppsett-dialogen.

en: kppp: no rulefile specified
nb: kppp: ingen regelfil oppgitt

en: kppp: rulefile "%s" not found
nb: kppp: fant ikke regelfil «%s»

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
nb: kppp: regelfiler må ha etternavn «.rst»

en: kppp: error parsing the ruleset
nb: kppp: feil ved analysering av regelsett

en: kppp: parse error in line %d
nb: kppp: tolkefeil i linje %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
nb: kppp: regelfil inneholder ikke en standard regel

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
nb: kppp: regelfil inneholder ikke en «navn=…» linje

en: kppp: rulefile is ok
nb: kppp: regelfil er ok

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
nb: Du har ikke tillatelse til å ringe ut med kppp.
    Kontakt din systemadministrator.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
nb: Kan ikke finne PPP-demonen.
    Se etter at pppd er installert.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
nb: Du har ikke tillatelse til å starte pppd.
    Kontakt din systemadministrator og spør om adgang til pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
nb: Du har ikke tilgang til å kjøre:
    %1
    Forviss deg om at kppp eies av root og har SUID-bit'en satt.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
nb: %1 mangler eller kan ikke leses.
    Be din systemadministrator å lage denne fila (kan være tom) med riktig lese- og skrivetillatelse.
