filetypes - en to nds translation catalogue (67 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
nds: Linksklick-Akschoon (bloots för Konqueror as Dateipleger)

en: Show file in embedded viewer
nds: Datei mit inbett Kieker wiesen

en: Show file in separate viewer
nds: Datei mit anner Kieker wiesen

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
nds: Hier kannst Du instellen, wat de Dateipleger Konqueror deit, wenn Du op en Datei klickst, de dissen Koppel tohöört. Konqueror kann de Datei mit en inbett Kieker wiesen oder dor en anner Programm för opropen. Dat kannst Du för de enkelten Dateitypen op't Paneel "Inbedden" vun de Dateitypen-Instellen fastleggen. Dolphin wiest Dateien jümmers mit en besünner Kieker.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
nds: Disse Knoop wiest dat Lüttbild, dat den utsöchten Dateityp tohöört. Klick dor op, wenn Du en anner Lüttbild utsöken wullt.

en: This is the icon associated with the selected file type. Choosing a different icon requires shared-mime-info to be at least version 0.40.
nds: Dit is dat Lüttbild, dat den utsöchten Dateityp tohöört. Wenn Du en anner Lüttbild utsöken wullt, bruukst Du dat Paket "shared-mime-info" in tominnst de Verschoon 0.40.

en: Filename Patterns
nds: Dateimuster

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
nds: Binnen dissen Kasten steiht en List vun Mustern, de angeven, welk Dateien vun den utsöchten Typ sünd. Dat Muster "*.txt" t.B. is vun den Typ "text/plain", also höört all Dateien, vun de de Naam op ".txt" endt, den Typ "text/plain" to.

en: Add...
nds: Tofögen...

en: Add a new pattern for the selected file type.
nds: En nieg Muster för den utsöchten Typ tofögen.

en: Remove
nds: Wegmaken

en: Remove the selected filename pattern.
nds: Dat utsöchte Dateimuster wegmaken.

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
nds: Du kannst en korte Beschrieven för Dateien vun den utsöchten Typ ingeven (t.B. "HTML-Siet"). Disse Beschrieven warrt vun Programmen as Konqueror bruukt, üm Inholt vun Ornern to wiesen.

en: Left Click Action in Konqueror
nds: Linksklick-Akschoon för Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
nds: Fragen, wat Du ansteed op Fastplatt sekern wullt (bloots för Konqueror as Nettkieker)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
nds: Hier kannst Du instellen, wat de Dateipleger Konqueror deit, wenn Du op en Datei vun dissen Typ klickst. Konqueror kann de Datei mit en inbett Kieker wiesen oder dor en anner Programm för opropen. Is "Instellen för Koppel bruken" anmaakt, bruukt de Dateipleger de Instellen för den Koppel, den de Typ tohöört, a.B. "image", wenn de aktuelle Dateityp "image/png" is. Dolphin wiest Dateien jümmers mit en besünner Kieker.

en: &General
nds: All&gemeen

en: &Embedding
nds: &Inbetten

en: Add New Extension
nds: Nieg Verwiedern tofögen

en: Extension:
nds: Verwiedern:

en: File type %1
nds: Dateityp %1

en: Use settings for '%1' group
nds: Instellen för "%1"-Koppel övernehmen

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
nds: <p><h1>Datei-Tohören</h1> Mit dit Moduul kannst Du de Dateitypen fastleggen, na de en Programm tohöört. Dateitypen warrt ok MIME-Typen nöömt (MIME is'n Afkörten för "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> En Datei-Tohören besteiht ut: <ul><li>Regeln för't Faststellen vun den MIME-Typ vun en Datei. Dat Datei-Muster »*.png« a.B. bedüüdt "All Dateien, de ehr Naams op ».png« ophoolt", un höört den MIME-Typ "image/png" to.</li> <li>En kort Beschrieven vun den MIME-Typ, a.B. de Beschrieven vun den MIME-Typ "image/png", is eenfach "PNG-Bild".</li> <li>En Lüttbild, dat a.B. in Konqueror för de Dateien vun dissen Typ wiest warrt, so sik de Typ vun de Datei eenfach faststellen laat (tominnst bi de faken bruukt Typen).</li> <li>En List vun Programmen, de mit Dateien vun den MIME-Typ wat anfangen köönt. Wenn mehr as een Programm angeven is, warrt de List na Prioriteet ornt.</li></ul> Villicht büst du baff, dat en Reeg MIME-Typen keen Datei-Muster tohöört. In disse Fäll kann Konqueror dor den MIME-Typ mit faststellen, dat he direktemang den Inholt ünnersöcht.</p>

en: Find file type or filename pattern
nds: Dateityp oder -muster söken

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
nds: Wenn Du en Deel vun en Dateimuster ingiffst, wiest de List bloots Dateitypen mit en passen Muster. Du kannst ok en Deel vun en Dateityp sien Beteken ingeven, as se op de List steiht.

en: Known Types
nds: Begäng Typen

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
nds: Disse hierarchisch List wiest de Dateitypen, de op dien Systeem begäng sünd. Klick op't "+"-Teken, wenn Du en Indraag opklappen wullt, oder op't "-"-Teken,wenn Du em wedder tomaken wullt. Mit de Kuntrullen rechterhand kannst Du de Informatschonen för den utsöchten Dateityp (t.B. "text/html" för HTML-Dateien) ankieken oder bewerken.

en: Click here to add a new file type.
nds: Klick hier, wenn Du en niegen Dateityp tofögen wullt.

en: &Remove
nds: &Wegmaken

en: Select a file type by name or by extension
nds: Dateityp na Naam oder Verwiedern utsöken

en: &Revert
nds: &Torüchdreihen

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
nds: Dissen Dateityp op sien orginale Towiesen as "Systeemwiet" torüchsetten

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
nds: Klick hier, wenn Du dissen Dateityp wedder op sien orginale Instellen as "systeemwiet" torüchsetten wullt. Beacht, systeemwiet Dateitypen laat sik nich wegdoon. Man Du kannst de Muster-List leddig maken, denn warrt se wohrschienlich nich bruukt (warrt de Dateityp över den Inholt fastslaan, mag dat aver liekers so kamen).

en: Delete this file type definition completely
nds: Dissen Dateityp heel wegdoon

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
nds: Klick hier, wenn Du dissen Dateityp heel wegdoon wullt. Dat geiht bloots mit vun Brukers opstellt Dateitypen. Systeemwiet Dateitypen laat sik nich wegdoon. Man Du kannst de Muster-List leddig maken, denn warrt se wohrschienlich nich bruukt (warrt de Dateityp över den Inholt fastslaan, mag dat aver liekers so kamen).

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
nds: KDE Dateityp-Editor - vereenfacht Verschoon för't Bewerken vun'n enkelten Dateityp

en: (c) 2000, KDE developers
nds: © 2000, Schrieverslüüd vun KDE

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
nds: Maakt den Dialoog temporeer för dat Finster, dat vun "winid" angeven warrt

en: File type to edit (e.g. text/html)
nds: Dateityp, de bewarkt warrn schall (t.B. text/html)

en: %1 File
nds: %1 Datei

en: Edit File Type %1
nds: Dateityp %1 bewerken

en: Create New File Type %1
nds: Niegen Dateityp %1 opstellen

en: Application Preference Order
nds: Reeg vun Programmen för't Utföhren

en: Services Preference Order
nds: Reeg vun Deensten för't Utföhren

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
nds: De List wiest de Programmen, de den utsöchten Dateityp tohöört. De Programmen warrt in Konqueror sien Rechtsklickmenü wiest, wenn du "Opmaken mit..." anklickst. Wenn den Dateityp mehr as een Programm tohöört, is de List na Prioriteet ornt; de böverste Indrag is denn dat Hööftprogramm för den Typ.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
nds: De List wiest de Deensten, de den utsöchten Dateityp tohöört. De Deensten warrt in Konqueror sien Rechtsklickmenü wiest, wenn du "Vöransicht in..." anklickst. Wenn den Dateityp mehr as een Deenst tohöört, is de List na Prioriteet ornt; de böverste Indrag is denn dat Hööftprogramm för den Typ.

en: Move &Up
nds: Na &baven

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
nds: Ornt dat Programm en högere Prioriteet to
    un beweegt dat in de List na baven. Beacht bitte:
    Dat bedröppt dat utsöchte Programm bloots,
    wenn den Dateityp mehr as een Programm tohöört.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
nds: Ornt dat Programm en högere Prioriteet to
    un beweegt dat in de List na baven.

en: Move &Down
nds: Na ne&rrn

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
nds: Ornt dat Programm en sietere Prioriteet to
    un beweegt dat in de List daal. Beacht bitte:
    Dat bedröppt dat utsöchte Programm bloots,
    wenn den Dateityp mehr as een Programm tohört.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
nds: Ornt dat Programm en sietere Prioriteet to
    un beweegt dat in de List daal.

en: Add a new application for this file type.
nds: Den Dateityp en nieg Programm tofögen

en: Edit...
nds: Bewerken...

en: Edit command line of the selected application.
nds: Den Befehl för dat utsöchte Programm bewerken.

en: Remove the selected application from the list.
nds: Dat utsöchte Programm ut de List wegmaken.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
nds: Keen

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
nds: Keen

en: You are not authorized to remove this service.
nds: Du hest nich noog Verlöven, den Deenst wegtodoon.

en: Add Service
nds: Deenst tofögen

en: Select service:
nds: Deenst utsöken:

en: Create New File Type
nds: Niegen Dateityp opstellen

en: Group:
nds: Koppel:

en: Select the category under which the new file type should be added.
nds: Söök de Kategorie ut, de de niege Dateityp tohören schall.

en: Type name:
nds: Typnaam:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
nds: Giff hier den Naam vun den Dateityp in. Wenn Du a.B. "image" as Kategorie utsöcht hest, un Du giffst hier "egen" in, warrt de Dateityp "image/egen" opstellt.
