kcm_platform - en to nds translation catalogue (44 entries)

en: Platform
nds: Ünnerbuu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
nds: Instellenmoduul för besünner Ünnerbuu-Instellen

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
nds: Windows-Schriefdischkieker

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
nds: Normaal Windows-Explorer-Stil

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
nds: Dat is Windows sien Standard-Schriefdischkieker. Bruuk em, wenn Du Dien Systeem op den Standard-Schriefdisch torüchsetten wullt.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
nds: Normaal Schriefdischkonsool

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
nds: Dat Systeem sien Standard-Schriefdischkonsool

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
nds: KDE sien Schriefdischkieker as op Linux bruken

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
nds: Bruuk dit, wenn Du den Plasma-Schriefdischkieker op Dien Windows-Systeem bruken wullt.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
nds: Plasma-Schriefdischkonsool

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
nds: KDE4-Schriefdischkonsool Plasma

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
nds: Egen Schriefdischkieker

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
nds: Söök dit ut un klick op den <i>Inrichten...</i>-Knoop, wenn Du Dien egen Schriefdischkieker instellen wullt. För normaal Brukers nich anraadt.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
nds: Egen Schriefdischkonsool

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
nds: Disse Konsool is för den Bruker sien egen Konsool reserveert. Klick op "Inrichten", wenn Du Dien vörtrocken Konsool inrichten wullt.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
nds: Hier klicken, wenn Du Dien egen Schriefdischkieker inrichten wullt

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
nds: Klickst Du hier, dukt en Instellendialoog op, mit den sik Dien egen Schriefdischkieker instellen lett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
nds: Inrichten...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
nds: Systeem-Inbinnen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
nds: Dit maakt dat automaatsche Wedderherstellen vun Windows sien Startmenü-Indrääg för KDE-Programmen an

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
nds: Gifft an, wat Windows sien Startmenüindrääg wedderherstellt warrt oder nich. Standardwies warrt de Indrääg wedderherstellt, man Du kannst dat ok utmaken, wenn Du dor Problemen mit hest.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
nds: Startmenü-Indrääg automaatsch nieg opstellen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
nds: Windows sien normaal Dateidialogen ansteed de vun KDE bruken

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
nds: Maak dat an, wenn Du dat wullt, KDE-Programmen bruukt bi't Opmaken un Sekern de normalen Windows-Dateidialogen ansteed de vun KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
nds: Dat Systeem sien normaal Dateidialogen bruken

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
nds: De Systeeminstellen na Windows sien Kuntrullpaneel installeren

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
nds: Installeert de KDE-Systeeminstellen as en Element binnen dat Windows-Kuntrullpaneel<br><b>Wohrschoen: Disse Optschoon passt Dien Windows-Registry to.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
nds: As Element vun't Kuntrullpaneel installeren

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
nds: Oxygen-Blinkers as Windows-Blinkerschemas installeren.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
nds: Dit installeert Oxygen-Blinkers op Dien Systeem un koppelt se as Blinkermustern tosamen.<br><b>Wohrschoen: Disse Optschoon passt Dien Windows-Registry to.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
nds: Oxygen-Blinkerschemas installeren

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
nds: Installeert KDE-Achtergrundbiller binnen Dien "Egen Biller"-Orner

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
nds: Disse Akschoon installeert KDE-Achtergrundbiller binnen Dien <i>Egen Biller</i>-Orner. Du kannst se denn as Windows-Achtergrundbiller bruken. Is dat Krüüzfeld "halvig" ankrüüzt, gifft dat opfrischt Achtergrund-Biller.<br> De Proportschoon vun de Achtergrundbiller warrt na Dien aktuelle Schirmoplösen fastleggt.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
nds: Oxygen-Achtergrundbiller installeren

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
nds: Disse Optschoon föhrt de wichtigsten KDE-Perzessen bi't Anmellen ut

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
nds: Maakst Du dit an, warrt de nödigen KDE-Perzessen bi't Anmellen opropen. Normalerwies warrt disse Perzessen opropen, wenn Du dat eerste KDE-Programm binnen Dien Törn utföhrst, man denn töövt dat Programm eerst op disse Perzessen.<br>Wullt Du dat eerste Programm gauer starten, maak disse Optschoon man an.<br><b>Wohrschoen: Disse Optschoon ännert Dien Windows-Registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
nds: KDE bi't Anmellen starten

en: KDE System Settings
nds: KDE-Systeeminstellen

en: All KDE settings in one place
nds: All KDE-Instellen an een Steed

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
nds: Disse Konsool is för den Bruker sien egen Konsool reserveert. Klick op "Inrichten", wenn Du Dien vörtrocken Konsool inrichten wullt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
nds: Bruker-Konsool inrichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
nds: Befehl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
nds: Beschrieven:
