khelpcenter - en to nds translation catalogue (123 entries)

en: KDE Help Center
nds: KDE-Hülpzenter

en: The KDE Help Center
nds: Dat KDE-Hülpzenter

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
nds: © 1999-2011: De Schrieverslüüd vun't KDE-Hülpzenter

en: Original Author
nds: Orginaalautor

en: Info page support
nds: Ünnerstütten för Info-Sieden

en: URL to display
nds: Adress (URL) för't Wiesen

en: Top-Level Documentation
nds: Allgemeen Dokmentatschoon

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
nds: Op Engelsch

en: Font Configuration
nds: Schriftoort instellen

en: Sizes
nds: Grötten

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
nds: &Lüttst Schriftgrött:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
nds: &Middelgroot Schrift:

en: Fonts
nds: Schriftoorden

en: S&tandard font:
nds: S&tandardschriftoort:

en: F&ixed font:
nds: Fast&brede Schriftoort:

en: S&erif font:
nds: Schriftoort S&erif:

en: S&ans serif font:
nds: Schriftoort S&ans-serif:

en: &Italic font:
nds: Schriftoort Kurs&iev:

en: &Fantasy font:
nds: Schriftoort S&muck:

en: Encoding
nds: Koderen

en: &Default encoding:
nds: Stan&dardkoderen:

en: Use Language Encoding
nds: Spraakkoderen bruken

en: &Font size adjustment:
nds: Schri&ftgrött topassen:

en: By Topic
nds: Na Thema

en: Alphabetically
nds: Alfabeetsch

en: Rebuilding glossary cache...
nds: Begrepenspieker warrt nieg opbuut...

en: Rebuilding cache... done.
nds: Twischenspieker nieg opbuen..fardig.

en: Error
nds: Fehler

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
nds: Begreeplist-Indrag kann nich wiest warrn: "glossary.html.in" lett sik nich opmaken!

en: See also:
nds: Kiek ok bi:

en: KDE Glossary
nds: KDE-Begrepen

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
nds: De Vulltext-Söök bruukt de "ht://dig"-Söökmaschien för HTML.

en: Information about where to get the ht://dig package.
nds: Informatschoon, woneem Een dat Paket "ht://dig" kriegen kann.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
nds: Du kannst "ht://dig" op de "ht://dig"-Tohuussiet kriegen

en: Program Locations
nds: Programm-Öörd

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
nds: Giff de Adress (URL) vun dat CGI-Programm "htsearch" in

en: Indexer:
nds: Index-Programm:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
nds: Giff hier den Padd na Dien Index-Programm in.

en: htdig database:
nds: htdig-Datenbank:

en: Enter the path to the htdig database folder.
nds: Giff den Padd na de Orner vun de htdig-Datenbank in

en: By Category
nds: Na Kategorie

en: Change Index Folder
nds: Indexorner wesseln

en: Index folder:
nds: Indexorner:

en: Build Search Indices
nds: Söökindexen opstellen

en: Index creation log:
nds: Logbook för Index-Opstellen:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
nds: Tomaken

en: Index creation finished.
nds: Index-Opstellen beendt

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
nds: Anhollen

en: Details &lt;&lt;
nds: Enkelheiten &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
nds: Enkelheiten &gt;&gt;

en: Build Search Index
nds: Söökindex opstellen

en: Build Index
nds: Index opstellen

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
nds: Wenn Du binnen en Dokment söken wullt, mutt
    dat dor en Söökindex för geven. De Statusstriep in de List nerrn wiest, wat dat al en Index
    för en Dokment gifft.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
nds: Wenn Du en Index opstellen wullt, krüüz dat Dokment an un
    klick op den "Index opstellen"-Knoop.

en: Search Scope
nds: Söökrebeet

en: Change...
nds: Ännern...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
nds: <qt>Den Orner <b>%1</b> gifft dat nich, de Index lett sik nich opstellen.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
nds: Praat

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
nds: Fehlt

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
nds: Dokment "%1" (%2):

en: No document type.
nds: Keen Dokmenttyp.

en: No search handler available for document type '%1'.
nds: För den Dokmenttyp "%1" gifft dat keen Söökmoduul.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
nds: För den Dokmenttyp "%1" is keen Indexbefehl angeven.

en: Failed to build index.
nds: Index-Opstellen fehlslaan

en: Error executing indexing build command:
    %1
nds: Fehler bi't Uföhren vun den Indexbefehl:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
nds: Befehl "%1" lett sik nich starten.

en: KHelpCenter Index Builder
nds: KHelpCenter-Indexmaker

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
nds: © 2003, de Schrieverslüüd vun KHelpCenter

en: Document to be indexed
nds: Index opstellen för Dokment

en: Index directory
nds: Indexorner

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
nds: Padd na den Indexorner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
nds: De Padd na den Orner, binnen den de Sökindexen liggt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
nds: Opstunns sichtbor Sietpaneeldialoog

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nds: &Gah

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Search Error Log
nds: Logbook för Söökfehlers

en: Preparing Index
nds: Index warrt torechtmaakt

en: Ready
nds: Fardig

en: Previous Page
nds: Verleden Siet

en: Moves to the previous page of the document
nds: Geiht na de verleden Siet vun't Dokment

en: Next Page
nds: Nakamen Siet

en: Moves to the next page of the document
nds: Geiht na de nakamen Siet vun't Dokment

en: Table of &Contents
nds: &Inholtverteken

en: Table of contents
nds: Inholtverteken

en: Go back to the table of contents
nds: Torüch na't Inholtverteken

en: &Last Search Result
nds: Ver&leden Söökresultaat

en: Configure Fonts...
nds: Schriftoorden instellen...

en: Increase Font Sizes
nds: Schrift grötter maken

en: Decrease Font Sizes
nds: Schrift lütter maken

en: &Search
nds: &Söken

en: &Contents
nds: &Inholtverteken

en: Search Options
nds: Söökoptschonen

en: G&lossary
nds: Beg&reeplist

en: Start Page
nds: Startsiet

en: Unable to run search program.
nds: Söökprogramm lett sik nich starten.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
nds: Dat gifft noch keen Söökindex. Wullt Du em nu opstellen?

en: Create
nds: Opstellen

en: Do Not Create
nds: Nich opstellen

en: Error: No document type specified.
nds: Fehler: Keen Dokmenttyp angeven

en: Error: No search handler for document type '%1'.
nds: Fehler: Keen Söökmoduul för Dokmenttyp "%1"

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
nds: Söökmoduul lett sik nich ut Datei "%1" torechtmaken

en: No valid search handler found.
nds: Gellen Söökmoduul lett sik nich finnen

en: Search Results for '%1':
nds: Söökresultaten för "%1":

en: Search Results
nds: Söökresultaten

en: Error executing search command '%1'.
nds: Fehler bi't Utföhren vun den Söökbefehl "%1"

en: Error: %1
nds: Fehler: %1

en: '%1' not found, check your installation
nds: "%1" lett sik nich finnen, prööv bitte Dien Installatschoon

en: '%1' not found, install the package containing it
nds: "%1" lett sik nich finnen, bitte installeer dat Paket, wat dat bargt

en: No search command or URL specified.
nds: Keen Söökbefehl oder Adress angeven

en: and
nds: un

en: or
nds: oder

en: &Method:
nds: &Metood:

en: Max. &results:
nds: Maximaaltall &Resultaten:

en: &Scope selection:
nds: &Rebeet utsöken:

en: Scope
nds: Rebeet

en: Build Search &Index...
nds: Söök&index opstellen...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
nds: Egen

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
nds: Standard

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
nds: Keen

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
nds: nich begäng

en: Copy Link Address
nds: Linkadress koperen
