knetattach - en to nds translation catalogue (26 entries)

en: Enter a name for this <i>WebFolder</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
nds: Giff en Naam för dissen <i>Nett-Orner</i> in, de Serveradress, de Port un den Ornerpadd, un klick op <b>Sekern & Tokoppeln</b>.

en: Enter a name for this <i>Secure shell connection</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
nds: Giff en Naam för disse <i>SSH-Verbinnen</i> in, de Serveradress, de Port un den Ornerpadd, un klick op <b>Sekern & Tokoppeln</b>.

en: Enter a name for this <i>File Transfer Protocol connection</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
nds: Giff en Naam för disse <i>FTP-Verbinnen</i> in, de Serveradress un den Ornerpadd, un klick op <b>Sekern & Tokoppeln</b>.

en: Enter a name for this <i>Microsoft Windows network drive</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
nds: Giff en Naam för dit <i>Windows-Nettloopwark</i> in, de Serveradress un den Ornerpadd, un klick op <b>Sekern & Tokopppeln</b>.

en: Unable to connect to server.  Please check your settings and try again.
nds: Tokoppeln na den Server nich mööglich. Överprööv bitte Diene Instellen un versöök dat nochmaal.

en: Save && C&onnect
nds: Sekern un T&okoppeln

en: C&onnect
nds: T&okoppeln

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNetAttach)
en: Network Folder Wizard
nds: Hölper för Nettwarkornern

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderType)
en: Add Network Folder
nds: Nettwarkorner tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select the type of network folder you wish to connect to and press the Next button.
nds: Söök den Typ vun den Nettwarkorner ut, na den Du tokoppeln wullt, un klick op den Nakamen-Knoop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _recent)
en: &Recent connection:
nds: &Leste Verbinnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _webfolder)
en: &WebFolder (webdav)
nds: &Nett-Orner (webdav)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _fish)
en: &Secure shell (ssh)
nds: &Sekere Konsool (ssh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _smb)
en: &Microsoft® Windows® network drive
nds: &Microsoft® Windows® Nettloopwark

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderParameters)
en: Network Folder Information
nds: Nettwarkorner-Informatschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _informationText)
en: Enter a name for this <i>%1</i> as well as the server address, port and folder path to use and press the Next button.
nds: Giff en Naam för disse(n) <i>%1</i> in, de Serveradress, de Port un den Ornerpadd, un klick op den Nakamen-Knoop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Name:
nds: &Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _userText)
en: &User:
nds: Br&uker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _protocol)
en: &Protocol:
nds: &Protokoll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Folder:
nds: &Orner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _encodingText)
en: Encoding:
nds: Koderen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _createIcon)
en: Cr&eate an icon for this remote folder
nds: &Lüttbild för dissen Nettwarkorner opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useEncryption)
en: &Use encryption
nds: &Verslöteln bruken

en: KDE Network Wizard
nds: Nettwark-Hölper vun KDE

en: (c) 2004 George Staikos
nds: © 2004: George Staikos

en: Primary author and maintainer
nds: Hööftautor un Pleger
