kreadconfig - en to nds translation catalogue (6 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
nds: Leest KConfig-Indrääg - för't Bruken in Konsoolskripten

en: Use <file> instead of global config
nds: Bruuk <Datei> un nich de globalen Instellen

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
nds: Koppel, binnen den Du kieken wullt. Bi inbett Koppeln mehrmaalig bruken.

en: Key to look for
nds: Slötel, de söcht warrt

en: Default value
nds: Standardweert

en: Type of variable
nds: Typ vun de Variable
