plasmapkg - en to nds translation catalogue (51 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
nds: Plasmapaketen installeren, oplisten un wegmaken

en: Addon Name
nds: Verwiedern-Naam

en: Service Type
nds: Deenst-Typ

en: Path
nds: Padd

en: Package types that are installable with this tool:
nds: Pakettypen, de sik mit dit Warktüüch installeren laat:

en: Built in:
nds: Inbuut:

en: DataEngine
nds: Datenkarn

en: Layout Template
nds: Anornen-Vörlaag

en: Plasmoid
nds: Plasma-Lüttprogramm

en: Runner
nds: Dreger

en: Theme
nds: Muster

en: Wallpaper Images
nds: Achtergrundbiller

en: Wallpaper Plugin
nds: Achtergrundbild-Moduul

en: KWin Effect
nds: KWin-Effekt

en: KWin Window Switcher
nds: KWin-Finsterwesseln

en: KWin Script
nds: KWin-Skript

en: Provided by plugins:
nds: Vun Modulen praatstellt:

en: Provided by .desktop files:
nds: Vun ".desktop"-Dateien praatstellt:

en: Plasma Package Manager
nds: Pleger för Plasma-Paketen

en: (C) 2008, Aaron Seigo
nds: © 2008: Aaron Seigo

en: Original author
nds: Orginaalautor

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
nds: De SHA1-Pröövsumm för dat Paket ünner den Padd <path> lett sik nich opstellen.

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
nds: Bi't Installeren un Wegmaken gellt dat för Paketen, de för all Brukers installeert sünd

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
nds: De Typ vun't Paket, a.B. Muster, Achtergrundbild, Plasma-Lüttprogramm, Datenkarn, Dreger, Anornen-Vörlaag usw.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
nds: Dat Paket ünner den Padd <path> installeren

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
nds: Dat Paket ünner den Padd <path> opfrischen

en: List installed packages
nds: Installeert Paketen oplisten

en: lists all known Package types that can be installed
nds: Wiest all begäng Pakettypen, de sik installeren laat.

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
nds: Dat Paket mit den Naam <name> wegmaken

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
nds: Afsoluut Padd na de Paketwörtel. Wenn nich angeven, warrt de Standard-Datenornern för dissen KDE-Törn dörkeken.

en: Failed to generate a Package hash for %1
nds: Pröövsumm för Paket "%1" lett sik nich opstellen.

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
nds: SHA1-Pröövsumm för dat Paket ünner %1: %2

[ctx: package type]
en: wallpaper
nds: Achtergrundbild

[ctx: package type]
en: plasmoid
nds: Plasma-Lüttprogramm

[ctx: package type]
en: theme
nds: Muster

[ctx: package type]
en: dataengine
nds: Datenkarn

[ctx: package type]
en: runner
nds: Dreger

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
nds: Achtergrundbild-Moduul

[ctx: package type]
en: layout-template
nds: Anornen-Vörlaag

[ctx: package type]
en: kwineffect
nds: KWin-Effekt

[ctx: package type]
en: windowswitcher
nds: Finsterwesseln

[ctx: package type]
en: kwinscript
nds: KWin-Skript

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
nds: Keen passen Installeerprogramm för Pakettyp "%1" funnen

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
nds: Dat Installeerprogramm för den Pakettyp "%1" lett sik nich laden. De torüchgeven Fehler weer: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
nds: De Optschonen "packageroot" un "global" passt nich tosamen. Bruuk dor bitte bloots een vun.

en: Successfully removed %1
nds: %1 mit Spood wegmaakt

en: Removal of %1 failed.
nds: Wegmaken vun "%1" is fehlslaan.

en: Plugin %1 is not installed now.
nds: Dat Moduul „%1“ is opstunns nich installeert.

en: Successfully installed %1
nds: %1 mit Spood installeert

en: Installation of %1 failed.
nds: Installeren vun "%1" is fehlslaan.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
nds: Du muttst wat installeren, wegmaken, opfrischen oder oplisten.
