kmouth - en to nds translation catalogue (191 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
nds: Eerst Instellen - KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
nds: Vörleser-Instellen

en: Initial Phrase Book
nds: Eerst Utdruckbook

en: Word Completion
nds: Woortkompletteren

en: &Open as History...
nds: As Vörgeschicht &opmaken...

en: Opens an existing file as history
nds: En vörhannen Datei as Vörgeschicht opmaken

en: Save &History As...
nds: &Vörgeschicht sekern as...

en: Saves the actual history as...
nds: Sekert de aktuelle Vörgeschicht as...

en: &Print History...
nds: Vörgeschicht &drucken...

en: Prints out the actual history
nds: Druckt de aktuelle Vörgeschicht ut

en: Quits the application
nds: Beendt dat Programm

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nds: Knippt den markeerten Afsnitt un föögt em na de Twischenaflaag in

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
nds: Knippt den markeerten Afsnitt un föögt em na de Twischenaflaag in. Wenn binnen dat Ingaavfeld Text markeert is, warrt he na de Twischenaflaag inföögt. Wenn nich, denn warrt dor de utsöchten Sätz ut de Vörgeschicht för nahmen (wenn vörhannen).

en: Copies the selected section to the clipboard
nds: Kopeert den markeerten Afsnitt na de Twischenaflaag

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
nds: Kopeert den markeerten Afsnitt na de Twischenaflaag. Wenn binnen dat Ingaavfeld Text markeert is, warrt he na de Twischenaflaag kopeert. Wenn nich, denn warrt dor de utsöchten Sätz ut de Vörgeschicht för nahmen (wenn vörhannen).

en: Pastes the clipboard contents to current position
nds: Föögt den Twischenaflaag-Inholt bi de aktuelle Positschoon in

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
nds: Föögt den Twischenaflaag-Inholt bi de aktuelle Blinkerpositschoon na't Ingaavfeld in.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
nds: &Vörlesen

en: Speaks the currently active sentence(s)
nds: Leest de aktuell aktiven Sätz vör

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
nds: Leest de aktuell aktiven Sätz vör. Wenn binnen dat Ingaavfeld Text markeert is, warrt he vörleest. Wenn nich, denn warrt dor de utsöchten Sätz ut de Vörgeschicht för nahmen (wenn vörhannen).

en: &Edit...
nds: &Bewerken...

en: Show P&hrasebook Bar
nds: &Utdruckbook-Balken wiesen

en: Enables/disables the phrasebook bar
nds: Maakt den Utdruckbook-Balken an/ut

en: Enables/disables the statusbar
nds: Maakt den Statusbalken an/ut

en: &Configure KMouth...
nds: KMouth &instellen...

en: Opens the configuration dialog
nds: Maakt den Instellendialoog op

en: &Speak
nds: &Vörlesen

en: Speaks the currently selected phrases in the history
nds: Leest de opstunns utsöchten Utdrück in de Vörgeschicht vör

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Deletes the currently selected phrases from the history
nds: Deit de opstunns utsöchten Utdrück ut de Vörgeschicht weg

en: Cu&t
nds: &Knippen

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
nds: Knippt de opstunns utsöchten Utdrück ut de Vörgeschicht un föögt se na de Twischenaflaag in

en: &Copy
nds: &Koperen

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
nds: Kopeert de opstunns utsöchten Utdrück ut de Vörgeschicht na de Twischenaflaag

en: Select &All Entries
nds: &All Indrääg utsöken

en: Selects all phrases in the history
nds: Söcht all Utdrück vun de Vörgeschicht ut

en: D&eselect All Entries
nds: Indragköör &torüchnehmen

en: Deselects all phrases in the history
nds: Nimmt de Köör vun all Utdrück in de Vörgeschicht torüch

[ctx: The job is done]
en: Ready.
nds: Fardig.

en: Opening file...
nds: Datei warrt opmaakt...

en: Saving history with a new filename...
nds: Vörgeschicht warrt mit en nieg Dateinaam sekert...

en: Printing...
nds: An't Drucken...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
nds: An't Beennen...

en: Toggling menubar...
nds: Menübalken warrt an-/utmaakt...

en: Toggling toolbar...
nds: Warktüüchbalken warrt an-/utmaakt...

en: Toggling phrasebook bar...
nds: Utdruckbook-Balken warrt an/utmaakt...

en: Toggle the statusbar...
nds: Statusbalken an/ut...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
nds: &Utdruckböker

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
nds: En Textingaav-Böversiet för Blicksnuten

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
nds: © 2002/2003, Gunnar Schmi Dt

en: History file to open
nds: Vörgeschicht-Datei, de opmaakt warrn schall

en: Tips, extended phrase books
nds: Tipps, verwiedert Utdruckböker

en: Configuration
nds: Instellen

en: &Preferences
nds: &Instellen

en: &Text-to-Speech
nds: &Spraakutgaav

en: General Options
nds: Allgemeen Optschonen

en: Jovie Speech Service
nds: Jovie-Vörleesdeenst

en: KDE Text-to-Speech Daemon Configuration
nds: KDE-Vörleesdämoon inrichten

en: Please decide which phrase books you need:
nds: Bitte Dien Utdruckböker utsöken:

en: *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Plain Text Files (*.txt)
    *|All Files
nds: *.phrasebook|Utdruckböker (*.phrasebook)
    *.txt|Textdateien (*.txt)
    *|All Dateien

en: *.txt|Plain Text Files (*.txt)
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *|All Files
nds: *.txt|Textdateien (*.txt)
    *.phrasebook|Utdruckböker (*.phrasebook)
    *|All Dateien

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
nds: De Datei "%1" gifft dat al. Wullt Du ehr överschrieven?

en: File Exists
nds: Gifft Datei al

en: &Overwrite
nds: Ö&verschrieven

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
nds: De utsöchte Dateinaam <i>%1</i> hett nich de Verwiedern <i>.phrasebook</i>. Wullt Du <i>.phrasebook</i> na den Dateinaam anhangen?

en: File Extension
nds: Dateiverwiedern

en: Add
nds: Tofögen

en: Do Not Add
nds: Nich tofögen

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
nds: De utsöchte Dateinaam <i>%1</i> hett de Verwiedern <i>.phrasebook</i>. Wullt Du in't Utdruckbook-Formaat sekern?

en: As Phrasebook
nds: As Utdruckbook

en: As Plain Text
nds: As eenfach Text

en: Phrase
nds: Utdruck

en: Shortcut
nds: Tastkombinatschoon

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
nds: Utdruckbook

en: &New Phrase
nds: &Nieg Utdruck

en: Adds a new phrase
nds: Föögt en nieg Utdruck to

en: New Phrase &Book
nds: Nieg &Utdruckbook

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
nds: Föögt en nieg Utdruckbook to, na dat sik anner Böker un Utdrück tofögen laat

en: Saves the phrase book onto the hard disk
nds: Sekert dat Utdruckbook na de Fastplaat

en: &Import...
nds: &Importeren...

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
nds: Importeert en Datei un föögt ehr Inholt na't Utdruckbook to

en: I&mport Standard Phrase Book
nds: Standard-Utdruckbook &importeren

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
nds: Imprteert en Standard-Utdruckbook un föögt sien Inholt na't Utdruckbook to

en: &Export...
nds: &Exporteren...

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
nds: Exporteert de opstunns markeerten Utdrück oder Utdruckböker na en Datei

en: Closes the window
nds: Maakt dat Finster to

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
nds: Knippt de opstunns utsöchten Indrääg ut dat Utdruckbook un föögt se na de Twischenaflaag in

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
nds: Kopeert den opstunns utsöchten Indrag ut dat Utdruckbook na de Twischenaflaag

en: Deletes the selected entries from the phrase book
nds: Deit den opstunns utsöchten Indrääg ut dat Utdruckbook weg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
nds: Text vun den &Utdruck:

en: Name of the &phrase book:
nds: Naam vun't &Utdruckbook:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
nds: <qt>Dat gifft nich sekerte Ännern.<br />Wullt Du se övernehmen oder wegdoon, ehr dat Utdruckbook tomaakt warrt?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
nds: Utdruckbook-Finster warrt tomaakt

en: (New Phrase Book)
nds: (Nieg Utdruckbook)

en: (New Phrase)
nds: (Nieg Utdruck)

en: Import Phrasebook
nds: Utdruckbook importeren

en: There was an error loading file
    %1
nds: Fehler bi't Laden vun Datei
    %1

en: Export Phrase Book
nds: Utdruckbook exporteren

en: There was an error saving file
    %1
nds: Fehler bi't Sekern vun Datei
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
nds: &Opstunns utsöcht Utdruck oder Utdruckbook

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
nds: Mit dissen Knoop lett sik de Tastkombinatschoon för den utsöchten Utdruck fastleggen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
nds: Hier kannst Du den Naam för en Ünner-Utdruckbook oder den Inholt vun en Utdruck fastleggen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
nds: Wenn dit anmaakt is, lett sik de markeert Utdruck nich mit en Tastkombinatschoon faatkregen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
nds: &Keen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
nds: Wenn dit anmaakt is, lett sik de markeert Utdruck mit en Tastkombinatschoon faatkregen. De Tastkombinatschoon lett sik mit den Knoop blang disse Optschoon ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
nds: &Egen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
nds: Tastkombinatschoon för den Utdruck:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
nds: Disse List bargt dat aktuelle Utdruckbook in en Boomansicht. Hier kannst Du egen Utdrück un Ünner-Utdruckböker utsöken un ännern

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
nds: Disse List bargt de Vörgeschicht vun vörleeste Sätz. Hier laat sik Sätz utsöken un nochmaal vörlesen.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
nds: Hier kannst Du en Utdruck ingeven. Wenn Du em hören wullt, klick op den Knoop "Vörlesen".

en: Save As
nds: Sekern as

en: *|All Files
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Plain Text Files (*.txt)
nds: *|All Dateien
    *.phrasebook|Utdruckböker (*.phrasebook)
    *.txt|Eenfach Textdateien (*.txt)

en: Open File as History
nds: Datei as Vörgeschicht opmaken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
nds: Leggt fast, wat markeert Utdrück ut dat Utdruckbook fuurts vörleest oder na't Ingaavfeld inföögt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
nds: Utdruckbook-Indrag &markeren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
nds: Fuurts vörlesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
nds: Na't Ingaavfeld infögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
nds: Leggt fast, wat dat Utdruckbook bi't Tomaken vun dat Bewerkenfinster automaatsch sekert warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
nds: Bewerkenfinster för't &Utdruckbook tomaken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
nds: Utdruckbook sekern

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
nds: Ännern wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
nds: Nafragen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
nds: Vörleser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: C&ommand for speaking texts:
nds: &Befehl för't Vörlesen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
nds: Hier lett sik de Befehl för't Textvörlesen un sien Parameters fastleggen. KMouth bruukt de nakamen Platzhollers:
    %t -- de Text, de vörleest warrn schall
    %f -- de Naam vun de Datei, de den Text bargt
    %l -- de Spraak-Kode
    %% -- en Perzent-Teken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
nds: &Tekensett:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
nds: Leggt den Tekensett för't Övergeven vun den Text fast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
nds: Daten na &Standardingaav sennen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Text na de Standardingaav vun de Blicksnuut sendt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useKttsd)
en: &Use Jovie speech service if possible
nds: Vörleesdeenst "Jovie" &bruken, wenn mööglich

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useKttsd)
en: This check box specifies KMouth tries to use the Jovie speech service prior to calling the speech synthesizer directly. The Jovie speech service is a KDE daemon which gives KDE applications a standardized interface for speech synthesis and is currently developed in SVN.
nds: Wenn dit anmaakt is, versöcht KMouth toeerst, dat de Jovie-Vörleesdeenst bruukt warrt, ehr de Blicksnuut direktemang opropen warrt. De Jovie-Vörleesdeenst is en KDE-Dämoon, de för KDE-Programmen en standardiseert Koppelsteed för de Spraakutgaav praatstellt, he warrt opstunns noch in SVN opstellt.

[ctx: Local characterset]
en: Local
nds: Lokaal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Klookschriever de Wöör pröven, ehr se na't Wöörbook inföögt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
nds: Mit OpenOffice.org-Wöörbook ver&glieken:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
nds: Hier kannst Du den Tekensett för't Laden vun Textdateien utsöken. Dit warrt nich för XML- oder Wöörbook-Dateien bruukt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
nds: Hier kannst Du de Datei angeven, de för't Opstellen vun dat niege Wöörbook bruukt warrn schall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
nds: &Dateinaam:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
nds: Hier kannst Du den Orner vun OpenOffice.org utsöken, de bi de Schriefwies-Prööv vun de Wöör för dat niege Wöörbook bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
nds: Mit disse Optschoon lett sik de Spraak för dat niege Wöörbook towiesen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
nds: &Spraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
nds: Nieg Wöörbook &opstellen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt en nieg Wöörbook ut en Wöörbook-Datei oder dör't Tellen vun Enkelwöör binnen en Text opstellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
nds: Wöörböker &tosamenföhren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt dör Tosamenföhren vun vörhannen Wöörböker en nieg Wöörbook opstellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
nds: Ut &Datei

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt en nieg Wöörbook ut en Datei opstellt. Du kannst en XML-Datei, en Standard-Textdatei oder en Datei utsöken, de en Woortkompletteren-Wöörbook bargt. Wenn Du en Standardtext oder en XML-Datei utsöchst, deckt en Woortteller de faken bruukten Wöör op.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
nds: Ut de &KDE-Dokmentatschoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt dör Inlesen vun de KDE-Dokmentatschoon en nieg Wöörbook opstellt. Faken bruukt Wöör warrt mit en Woortteller opdeckt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
nds: Ut &Orner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt dör Laden vun all Wöör ut en Orner un em sien Ünnerornern en nieg Wöörbook opstellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
nds: &Leddig Woortlist opstellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt en leddig Wöörbook ahn Indrääg opstellt. Wiel KMouth nieg ingeven Wöör automaatsch na't Wöörbook toföögt, warrt Dien Woortschatt na un na övernahmen.

en: Source of New Dictionary (1)
nds: Born för nieg Wöörbook (1)

en: Source of New Dictionary (2)
nds: Born för nieg Wöörbook (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
nds: &Orner:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
nds: Hier kannst Du den Orner angeven, den Du för't Opstellen vun't niege Wöörbook inlesen wullt.

en: Merge result
nds: Tosamenföhren-Resultaat

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
nds: Leddig List

en: KDE Documentation
nds: KDE-Dokmentatschoon

[ctx: Default dictionary]
en: Default
nds: Standard

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Wöör ut de KDE-Dokmentatschoon vun den Klookschriever pröövt, ehr se na't niege Wöörbook inföögt warrt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
nds: Hier kannst Du de installeerte Spraak utsöken, de för't Opstellen vun't niege Wöörbook bruukt warrt. KMouth warrt bloots Dokmentatschoon-Dateien in disse Spraak inlesen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
nds: &Utsöcht Wöörbook

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
nds: Mit disse Optschoon lett sik de Spraak för dat niege Wöörbook towiesen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
nds: Hier kannst Du den Naam vun't angeven Wöörbook fastleggen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
nds: &Naam:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
nds: Mit dissen Knoop kannst Du en nieg Wöörbook na de List vun verföögbor Wöörböker tofögen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
nds: &Wöörbook tofögen...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
nds: Mit dissen Knoop kannst Du dat utsöchte Wöörbook wegdoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
nds: Wöörbook &wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
nds: Mit dissen Knoop warrt dat utsöchte Wöörbook na baven verschaven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
nds: Na &baven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
nds: Mit dissen Knoop warrt dat utsöchte Wöörbook na nerrn verschaven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
nds: Na &nerrn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
nds: Mit dissen Knoop warrt dat utsöchte Wöörbook na en Datei exporteert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
nds: Wöörbook &exporteren...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
nds: Disse List bargt all verföögbor Wöörböker för dat Kompletteren vun Wöör. KMouth wiest binnen dat Hööftfinster en Utsöökfeld blang dat Ingaavfeld, wenn de List mehr as een Wöörbook bargt. Dat lett sik för't Utsöken vun dat Wöörbook för de Woort-Kompletteren bruken.

en: Dictionary
nds: Wöörbook

en: Language
nds: Spraak

en: without name
nds: ahn Naam

en: Export Dictionary
nds: Wöörbook exporteren

en: Creating Word List
nds: Wöörlist warrt opstellt

en: Parsing the KDE documentation...
nds: KDE-Dokmentatschoon warrt inleest...

en: Merging dictionaries...
nds: Wöörböker warrt tosamenföhrt...

en: Parsing file...
nds: Datei warrt inleest...

en: Parsing directory...
nds: Orner warrt inleest...

en: Performing spell check...
nds: Klookschriever warrt utföhrt...
