palapeli - en to nds translation catalogue (171 entries)

en: Piece count
nds: Stückentall

en: Piece aspect ratio
nds: Stückproportschonen

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
nds: Vördefineert Instellen

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
nds: Cairo (fiefeckig) Gadder

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
nds: Sösseckig Gadder

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
nds: Rechteckig Gadder

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
nds: Rotrex (rutentrihexagonaal) Gadder

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
nds: Nich-regelmatig Gadder

en: Approx. piece count
nds: Negert Stückentall

en: Quick preset
nds: Fix-Instellen

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
nds: Normaal

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
nds: Bannig regelmatig

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
nds: Bannig verscheden

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
nds: Grote Tappens

en: Flipped edge percentage
nds: Andeel vun ümdreiht Kanten

en: Edge curviness
nds: Kantbagigkeit

en: Plug size
nds: Tappengrött

en: Diversity of curviness
nds: Bagigkeit

en: Diversity of plug position
nds: Tappenpositschonen

en: Diversity of plugs
nds: Tappens

en: Diversity of piece size
nds: Stückengrött

en: Dump grid image
nds: Gadderbild utgeven

en: General settings
nds: Allgemeen Instellen

en: Mouse interaction
nds: Muus-Bedenen

en: Center
nds: Merrn

en: None
nds: Keen

en: Top Left
nds: Baven links

en: Top Right
nds: Baven rechts

en: Bottom Left
nds: Nerrn links

en: Bottom Right
nds: Nerrn rechts

en: Remove this trigger
nds: Dissen Utlöser wegmaken

en: Input here...
nds: Hier ingeven...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
nds: Holl de Sünnertasten, de Du utsöcht hest, daal un Klick mit en Muusknoop hier oder bruuk en Muusrad

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
nds: Keen

en: Click to change how an action is triggered
nds: Klick hier, wenn Du den Utlöser vun en Akschoon ännern wullt

en: Mouse buttons
nds: Muusknööp

en: Mouse wheel
nds: Muusrad

en: Interaction with pieces
nds: Pusselstücken-Akschonen

en: Interaction with the puzzle table
nds: Pusselrebeet-Akschonen

en: Interaction with the viewport
nds: Kiekrebeet-Akschonen

[ctx: @title:window]
en: Create new puzzle
nds: Nieg Pussel opstellen

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
nds: Bilddatei:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
nds: Beschriev bitte nerrn Dien utsöcht Bild

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
nds: Bildnaam:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
nds: Optschonaal Kommentar:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
nds: Den Künstler sien Naam:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
nds: Bild utsöken

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
nds: Bitte dat Bornbild angeven, dat Du tosnieden wullt.

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
nds: Snitt utsöken

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
nds: En Sniedmetood utsöken

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
nds: Snitt instellen

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
nds: De Parameters för de utsöchte Sniedmetood instellen

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
nds: Pussel lett sik nich opstellen. Dat Sneedmoduul lett sik nich laden.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
nds: Pussel lett sik nich opstellen. De angeven Datei is keen Bild.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
nds: Pussel lett sik nich opstellen. Dat Snieden is fehlslaan, man de Oorsaken för dat Problem laat sik nich opdecken.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
nds: De Grött vun't Pussel-Rebeet dör Kantentrecken ännern

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
nds: Du hest dat Pussel fardigmaakt. Wullt Du dat nu nieg starten?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
nds: Disse Pussels warrt wegdaan. Dat lett sik nich torüchnehmen.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: *.puzzle|Palapeli puzzles (*.puzzle)
nds: *.puzzle|Palapeli-Pussels (*.puzzle)

en: Create a piece holder
nds: En Stückenholler opstellen

en: Enter a short name (optional):
nds: En kort Naam ingeven (köörwies):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
nds: Du muttst op en Stückenholler klicken un em utsöken, ehr Du em wegdoon kannst, man Du kannst ok eenfach op den Tomaakknoop klicken.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
nds: De utsöcht Stückenholler mutt leddig wesen, ehr Du em wegdoon kannst.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
nds: Binnen den utsöcht Stückenholler mööt en poor Stücken liggen, ehr Du „All utsöken“ bruken kannst.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
nds: Du muttst op en Stückenholler klicken un em utsöken, ehr Du all Stücken dor binnen utsöken kannst.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
nds: Wenn Du de Stücken nieg anornen wullt, mutt dat op den Pusseldisch utsöcht Stücken oder en utsöcht Holler mit utsöcht Stücken dor binnen geven.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
nds: Du muttst op en Stückenholler klicken un em utsöken, ehr Du Stücken dor rindoon oder ruthalen kannst.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
nds: Du wullt en groot Stück mit mehr as söss lütt Stücken dor binnen na en Holler rindoon. Wullt Du dat redig?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
nds: Du muttst een oder mehr Stücken utsöken, de Du ut den utsöcht Holler halen oder vun den Pusseldisch dor rindoon wullt.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
nds: Du muttst een oder mehr Stücken utsöken, de Du ut den verleden Holler halen un na den nieg utsöchten rindoon wullt.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
nds: Du bruukst tominnst twee Hollers, een utsöcht mit utsöcht Stücken dor binnen, ehr Du Stücken na en anner Holler röverdoon kannst.

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
nds: Du hest jüst en groot Pussel opstellt. Palapeli hölpt Di bi't Lösen op den ingrenzten Platz vun den Schriefdisch mit en Reeg Funkschonen. De Enkelheiten kannst Du binnen dat Palapeli-Handbook (in't Hülp-Menü) nakieken. Hier sünd bloots en poor gaue Tipps.
    
    Ehr Du anfangst, dat mag bi groot Pussels beter wesen, wenn Du keen afschraadt Kanten oder Schaddens bruukst (kiek binnen den Instellen-Dialoog), se maakt dat Laden langsamer un dat Rutheven sworer to sehn, wenn de Stücken bloots heel lütt wiest warrt.
    
    De eerste Funkschoon is en Pussel-Vöransicht (en Bild vun't hele Pussel) un en Knoop op den Warktüüchbalken, mit den se sik an- un utmaken lett. Wiest Du mit de Muus dor op, warrt Bilddelen grötter wiest, de Vöransicht sülven mag also recht lütt wesen.
    
    Dat gifft Ansichten vun den Pusseldisch vun wiet weg un ut de Neegde, twischen de Du gau mit en Muusklick wesseln kannst (standardwies mit en Middelklick). Bi de Ansicht ut de Neegde kannst Du de Rullbalkens bruken, un de Ansichten sülven laat sik grötter un lütter maken. De Ansichtgrött warrt ok wohrt.
    
    Op den Pusseldisch gifft dat en free'en Platz, den för dat fardigmaakt Pussel is.
    
    Denn gifft dat ok noch Stückenhollers, mit de Du Stücken sorteren un Koppeln ut Stücken opstellen kannst, so as „Kantstücken“, „Heven“ oder „Höört dat witte Huus linkerhand to“. Du kannst so veel Hollers hebben, as Du wullt, un ehr Naams geven. Du schullst al een mit den Naam „Hand“ hebben, mit den Du Stücken vun dor, woneem Du dat funnen hest, na't Löösrebeet bringen kannst.
    
    Stücken laat sik mit en besünner Muusklick na Hollers rindoon oder dor ruthalen (standardwies Ümschalt+Linksklick). Toeerst muttst Du den Holler aktiev maken - he hett denn en blaag Ümreet. Klick dor op, wenn he dat nich hett. Wullt Du Stücken dor rindoon, söök ehr op den Disch ut un föhr de Tast-Klickkombinatschoon ut - se warrt den na den Holler rinschaven. Du kannst de Tast-Klickkombinatschoon ok för enkelte Stücken maken.
    
    Wullt Du Stücken ut en Holler ruthalen, beseker dor sünd keen Stücken op den Pusseldisch utsöcht, söök en poor Stücken binnen den Holler ut (so as jümmers), un maak de Tast-Klickkombinatschoon op en leddig Steed, woneem de Stücken opduken schöölt. Schuuv nich mehr as en poor Stücken op eenmaal röver, anners köönt de niegen Stücken de op den Disch överdecken.
    
    As wi jüst dor bi sünd: Du kannst binnen Hollers meist allens doon, wat Du ok op den Pusseldisch doon kannst, so as en poor Stücken to en Deel vun de Lösen tosamensetten.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
nds: Groot Pussels lösen

en: Great! You have finished the puzzle.
nds: Dunnerdi! - Du hest dat Pussel fardigmaakt.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
nds: Pusselstücken dör Trecken verschuven

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
nds: Pusselstücken dör Anklicken utsöken

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
nds: Stücken na en Holler schuven oder dor ruthalen

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
nds: Kiekrebeet dör Trecken verschuven

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
nds: Na Ansicht ut de Neegde oder vun wiet weg wesseln

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
nds: Kiekrebeetgrött ännern

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
nds: Kiekrebeet kimmrecht verschuven

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
nds: Kiekrebeet pielrecht verschuven

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
nds: Mehr Stücken op eenmaal utsöken

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
nds: Pusselrebeet af- oder opsluten

[ctx: Window title]
en: Preview of completed puzzle
nds: Vöransicht vun't fardige Pussel

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
nds: Bild is nich verföögbor

en: %1 - Preview
nds: %1 - Vöransicht

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
nds: Een Klöör

[ctx: a keyboard modifier]
en: Shift
nds: Ümschalt

[ctx: a keyboard modifier]
en: Ctrl
nds: Strg

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
nds: Koppel-Wesseln

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
nds: Keen Knoop

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
nds: Knoop links

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
nds: Knoop rechts

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
nds: Middelknoop

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
nds: X-Knoop Nr. 1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
nds: X-Knoop Nr. 2

en: Horizontal-Scroll
nds: Kimmrecht Rull

en: Vertical-Scroll
nds: Pielrecht Rull

en: Your progress is saved automatically while you play.
nds: Dien Vörankamen warrt bi't Spelen automaatsch sekert.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
nds: Automaatsch sekern

en: Lock the puzzle table area
nds: Pussel-Rebeet afsluten

en: [No name]
nds: [Keen Naam]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
nds[0]: %2 (%1 Pusselstück)
nds[1]: %2 (%1 Pusselstücken)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
nds: vun %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort list...
nds: List sorteren...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By title
nds: Na Titel

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By piece count
nds: Na Stückentall

en: Loading puzzle...
nds: Pussel warrt laadt...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
nds: Fehler: Keen Pussel-Datei angeven.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
nds: Pussel „%1“ warrt na Dien Sammeln importeert.

en: KDE Jigsaw Puzzle Game
nds: En Pusselspeel för KDE

en: Copyright 2009, 2010, Stefan Majewsky
nds: Copyright 2009, 2010: Stefan Majewsky

en: The option to preview the completed puzzle
nds: De Vöransicht vun't fardige Pusselbild

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
nds: Padd na Pusseldatei (warrt opmaakt, wenn nich -i angeven is.)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given)
nds: De angeven Pussel-Datei na de lokaal Sammeln importeren (deit nix, wenn keen Pussel-Datei angeven wöör.)

en: If the -i/--import option is specified, the main window will not be shown after importing the given puzzle.
nds: Is de Optschoon -i oder --import angeven, warrt na't Importeren vun dat angeven Pussel keen Hööftfinster wiest.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
nds: Anback-Nauigkeit (as Perzentweert vun de Stückengrött).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
nds: De Dateinaam vun dat Achtergrundbild för de Ansicht, oder "__klöör__", wenn Du en Klöör bruken wullt. (Kiek Di den Slötel "ViewBackgroundColor" an).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
nds: De Achtergrundklöör för de Ansicht (wenn de Slötel "ViewBackground" op "__klöör__" sett is).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
nds: De Rutheevklöör för utsöcht Stücken binnen de Ansicht.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
nds: Woneem Platz op den Pusseldisch bi't Mischen vun de Stücken överlaten warrt

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
nds: Afstand vun Stücken binnen Pusselgadders, relatiev to de Grött vun't gröttste Stück (Afstandfaktor is 1,0 + 0,5 × Weert)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
nds: Gifft an, wat en Statusbalken op dat Pusselrebeet wiest warrt. (Dat is nich redig en Statusbalken, man de Steed un de Funkschonen sünd liek.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
nds: Gifft an, wat de Pusselstücken mit Schaddens dorstellt warrt. Maakst Du dit ut, kann dat de Dorstellenleisten verbetern.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
nds: Gifft an, wat de Pusselstücken mit afschraadt Kanten dorstellt warrt. Maakst Du dit ut, kann dat de Dorstellenleisten verbetern.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
nds: Gifft an, wat dat Vöransichtfinster bi den lesten Loop vun Palapeli anmaakt weer.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
nds: Lest Steed un Grött vun de Pusselvöransicht.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
nds: Pussel-Rebeet

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
nds: Achtergrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
nds: Klöör för't Rutheven vun utsöcht Stücken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
nds: Platz för de Lösen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
nds: För Pussels mit weniger as 20 Stücken warrt keen Platz praatstellt. Ännern warrt övernahmen, wenn en Pussel opstellt oder nochmaal anfungen warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
nds: Afstand vun Stücken binnen Pusselgadders (1,0-1,5)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
nds: Stücken-Utsehn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
nds: Afschraadt Kanten as 3D-Effekt wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
nds: Stücken mit Schaddens wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
nds: Disse Optschonen laat sik utmaken, dormit Palapeli gauer löppt. Ännern warrt eerst na en Niegstart övernahmen.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
nds: Stücken-Bedregen

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
nds: Anbacknauigkeit:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
nds: Bannig nau (sworer)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
nds: Nich nau (eenfacher)

en: Show statusbar of puzzle table
nds: Pusselrebeet-Statusbalken wiesen

en: Back to &collection
nds: Torüch na de &Sammeln

en: Go back to the collection to choose another puzzle
nds: Torüch na de Sammeln gahn un en anner Pussel utsöken

en: Create &new puzzle...
nds: En &nieg Pussel opstellen...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
nds: Ut en Bilddatei vun de Fastplaat en nieg Pussel opstellen

en: &Delete puzzle
nds: Pussel &wegdoon

en: Delete the selected puzzle from your collection
nds: Utsöcht Pussel ut de Sammeln wegdoon

en: &Import from file...
nds: Ut Datei &importeren...

en: Import a new puzzle from a file into your collection
nds: En nieg Pussel ut en Datei na Dien Sammeln importeren

en: &Export to file...
nds: As Datei &exporteren...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
nds: Utsöcht Pussel ut de Sammeln na en Datei exporteren

en: &Restart puzzle...
nds: Pussel &nieg starten...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
nds: Sekert Vörankamen wegdoon un Stücken nieg mischen

en: &Create piece holder...
nds: En Stückenholler &opstellen...

en: Create a temporary holder for sorting pieces
nds: En temporeer Holler för't Sorteren vun Stücken opstellen

en: &Delete piece holder
nds: Stückenholler &wegdoon

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
nds: En utsöcht temporeer Stückenholler wegdoon, wenn she leddig is

en: &Select all in holder
nds: All binnen Holler &utsöken

en: Select all pieces in a selected piece holder
nds: All Stücken binnen en utsöcht Stückenholler utsöken

en: &Rearrange pieces
nds: Stücken nieg &anornen

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
nds: All Stücken binnen en utsöcht Stückenholler oder utsöcht Stücken binnen en Finster nieg anornen

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
nds: &Vöransicht

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
nds: Vöransicht

en: Show or hide the image of the completed puzzle
nds: Dat Bild vun dat fardige Pussel wiesen oder versteken

en: Enable all messages
nds: All Mellen anmaken

en: No puzzle loaded
nds: Keen Pussel laadt

en: You finished the puzzle.
nds: Du hest dat Pussel fardigmaakt.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
nds: %1% fardigmaakt
