libplasma - en to nds translation catalogue (155 entries)

en: animation() takes one argument
nds: animation() bruukt een Argument

en: %1 is not a known animation type
nds: „%1“ is keen begäng Animeren-Typ

en: Script initialization failed
nds: Torechtmaken vun't Skript is fehlslaan

en: Unable to load the widget
nds: Dat Lüttprogramm lett sik nich laden

en: Panel
nds: Paneel

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Unknown Widget
nds: Nich begäng Lüttprogramm

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

en: Configure...
nds: Instellen...

en: &Yes
nds: &Jo

en: &No
nds: &Nee

en: &Cancel
nds: &Afbreken

en: Activate %1 Widget
nds: Lüttprogramm "%1" anmaken

en: Widget Settings
nds: Lüttprogramm-Instellen

en: Remove this Widget
nds: Dit Lüttprogramm wegmaken

en: Run the Associated Application
nds: Dat tohören Programm utföhren

en: Settings
nds: Instellen

en: %1 Settings
nds: %1-Instellen

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
nds: %1 instellen

en: Accessibility
nds: Toganghülp

en: Application Launchers
nds: Programmopropers

en: Astronomy
nds: Astronomie

en: Date and Time
nds: Datum un Tiet

en: Development Tools
nds: Utwickel-Warktüüch

en: Education
nds: Lehren

en: Environment and Weather
nds: Ümwelt un Weder

en: Examples
nds: Bispelen

en: File System
nds: Dateisysteem

en: Fun and Games
nds: Högen un Spelen

en: Graphics
nds: Grafik

en: Language
nds: Spraak

en: Mapping
nds: Koorten

en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

en: Online Services
nds: Tokoppel-Deensten

en: Productivity
nds: Produzeren

en: System Information
nds: Systeem-Informatschonen

en: Utilities
nds: Warktüüch

en: Windows and Tasks
nds: Finstern un Programmen

en: Keyboard Shortcut
nds: Tastkombinatschoon

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
nds: %1 op %2

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
nds: "%1" wegmaken

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
nds: %1 instellen

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
nds: De %1-Skriptkarn för dat Lüttprogramm "%2" lett sik nich opstellen.

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
nds: Dat Paket "%1" för dat Lüttprogramm "%2" lett sik nich opmaken.

en: This object could not be created.
nds: Dit Objekt lett sik nich opstellen.

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
nds: Dit Objekt lett sik nich opstellen. De Grund is:<p><b>%1</b></p>

en: Remove this Panel
nds: Dit Paneel wegmaken

en: Remove this Activity
nds: Disse Aktiviteet wegmaken

en: Activity Settings
nds: Aktiviteet instellen

en: Add Widgets...
nds: Lüttprogrammen tofögen...

en: Next Widget
nds: Nakamen Lüttprogrammen

en: Previous Widget
nds: Verleden Lüttprogramm

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
nds: %1-Instellen

en: Fetching file type...
nds: Dateityp warrt haalt...

en: Widgets
nds: Lüttprogrammen

en: Icon
nds: Lüttbild

en: Wallpaper
nds: Achtergrundbild

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
nds: "%1" wegmaken

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
nds: Wullt Du "%1" redig wegmaken?

en: Could not find requested component: %1
nds: Söcht Komponent lett sik nich finnen: %1

en: This plugin needs to be configured
nds: Du muttst dit Moduul inrichten

en: Unknown ContainmentActions
nds: Nich begäng Gelaatsakschonen

en: Lock Widgets
nds: Lüttprogrammen afsluten

en: Unlock Widgets
nds: Lüttprogrammen opsluten

en: Shortcut Settings
nds: Tastkombinatschoon instellen

en: Unnamed
nds: Ahn Naam

en: Show this group.
nds: Dissen Koppel wiesen

en: Hide this group.
nds: Dissen Koppel versteken

en: Expand this widget
nds: Dit Lüttprogramm utfoolden

en: Collapse this widget
nds: Dit Lüttprogramm tosamenfoolden

en: Reattach
nds: Wedder tokoppeln

en: Close
nds: Tomaken

en: This system does not support OpenGL widgets.
nds: Dit Systeem ünnerstütt keen OpenGL-Lüttprogrammen.

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
nds: Dien Reekner ünnerstütt keen OpenGL-Lüttprogrammen.

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
nds: Leeg

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
nds: Dat geev en Fehler bi't Utföhren vun't tohören Programm vun dit Lüttprogramm.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
nds: Leeg Passteken

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
nds: Passen Passwoort deit noot.

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
nds: Togriep torüchwiest.

en: Unknown error.
nds: Nich begäng Fehler.

en: Images
nds: Biller

en: Themed Images
nds: Musterbiller

en: Configuration Definitions
nds: Instellen-Daten

en: User Interface
nds: Böversiet

en: Data Files
nds: Datendateien

en: Executable Scripts
nds: Utföhrbor Skripten

en: Translations
nds: Översetten

en: Main Config UI File
nds: Hööftinstellen-Böversietdatei

en: Configuration XML file
nds: XML-Instellendatei

en: Main Script File
nds: Hööft-Skriptdatei

en: Default configuration
nds: Standardinstellen

en: Animation scripts
nds: Animeren-Skripten

en: Service Descriptions
nds: Deenstbeschrieven

en: Images for dialogs
nds: Biller för Dialogen

en: Generic dialog background
nds: Normaal Dialoogachtergrund

en: Theme for the logout dialog
nds: Muster för den Afmelldialoog

en: Wallpaper packages
nds: Achtergrundbiller-Paketen

en: Images for widgets
nds: Biller för Lüttprogrammen

en: Background image for widgets
nds: Achtergrundbild för Stüerelementen

en: Analog clock face
nds: Analoogklock-Utsehn

en: Background image for panels
nds: Achtergrundbild för Paneels

en: Background for graphing widgets
nds: Achtergrund för graafsch Stüerelementen

en: Background image for tooltips
nds: Achtergrundbild för Kortinfos

en: Opaque images for dialogs
nds: Decken Biller för Dialogen

en: Opaque generic dialog background
nds: Decken allmeen Dialoogachtergrund

en: Opaque theme for the logout dialog
nds: Decken Muster för den Afmelldialoog

en: Opaque images for widgets
nds: Decken Biller för Stüerelementen

en: Opaque background image for panels
nds: Decken Achtergrundbild för Paneels

en: Opaque background image for tooltips
nds: Decken Achtergrundbild för Kortinfos

en: Low color images for dialogs
nds: Sietklöör-Biller för Dialogen

en: Low color generic dialog background
nds: Allmeen Sietklöör-Achtergrund för Dialogen

en: Low color theme for the logout dialog
nds: Sietklöör-Muster för den Afmelldialoog

en: Low color background image for widgets
nds: Sietklöör-Achtergrundbild för Stüerelementen

en: Low color analog clock face
nds: Sietklöör-Utsehn för de Analoogklock

en: Low color background image for panels
nds: Sietklöör-Achtergrundbild för Paneels

en: Low color background for graphing widgets
nds: Sietklöör-Achtergrund för graafsch Stüerelementen

en: Low color background image for tooltips
nds: Sietklöör-Achtergrundbild för Kortinfos

en: KColorScheme configuration file
nds: KColorScheme-Instellendatei

en: Screenshot
nds: Schirmfoto

en: Recommended wallpaper file
nds: Anraadt Achtergrundbild-Datei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
nds: Giff nerrn en Passwoort in, un dat sülve op de Reedschap, de Du tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
nds: Dissen Bruker den Togriep op all Deensten verlöven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
nds: Dissen Bruker wohren

en: Incoming connection request
nds: Ankamen Verbinnenanfraag

en: Connect with remote widget
nds: Na feern Lüttprogramm tokoppeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
nds: Na't Apenmaken vun en Lüttprogramm in't Nettwark kannst Du dor vun en anner Reekner ut op togriepen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
nds: Dit Lüttprogramm in't Nettwark apenmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
nds: Jan un Allemann den Togriep op dit Lüttprogramm verlöven

en: Job no longer valid, operation is not enabled.
nds: Opgaav gellt nich mehr, de Akschoon is nich anmaakt.

en: Job no longer valid, invalid parameters.
nds: Opgaav gellt nich mehr, leeg Parameters.

en: Timeout.
nds: Tiet aflopen.

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
nds: Leeg oder keen Deenst, keen Akschonen lett sik utföhren.

en: The "%1" widget is not installed.
nds: Dat Lüttprogramm "%1" is nich installeert.

en: Server sent an invalid plasmoid package.
nds: De Server hett Di en leeg Plasmalüttprogramm-Paket tostüert.

en: You are about to open a remote widget on your system.<br>
nds: Du wullt en feern Lüttprogramm op Dien Reekner opmaken.<br>

en: <tr><td align="right"><b>Name:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
nds: <tr><td align="right"><b>Naam:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Description:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
nds: <tr><td align="right"><b>Beschrieven:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Author:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>
nds: <tr><td align="right"><b>Autor:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>

en: <br><br>Are you sure you want to open this widget on your system?
nds: <br><br>Wullt Du dit Lüttprogramm redig op Dien Reekner opmaken?

en: Remote Widget
nds: Feern Lüttprogramm

en: Open Widget
nds: Lüttprogram opmaken

en: Reject Widget
nds: Lüttprogramm afwiesen

en: User rejected
nds: Vun Bruker afwiest

en: Timeout
nds: Tiet aflopen

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
nds: Dien Systeem deit keen feern Lüttprogrammen ünnerstütten. Togriep is fehlslaan.

en: Allow everybody access to %1.
nds: Jan un Allemann den Togriep op "%1" verlöven

en: Deny everybody access to %1
nds: Jan un Allemann den Togriep op "%1" verbeden

en: Allow %1 access to all services.
nds: "%1" den Togriep op all Deensten verlöven

en: Deny %1 access to all services.
nds: "%1" den Togriep op all Deensten verbeden

en: Allow access to %1, by %2.
nds: "%2" den Togriep op "%1" verlöven

en: Deny access to %1, by %2.
nds: "%2" den Togriep op "%1" verbeden

en: Allow access to %1, by %2?
nds: "%2" den Togriep op "%1" verlöven?

en: You have requested access to the %1 hosted at %2.
nds: Du hest na Togriep op "%1", wat op "%2" löppt, fraagt.

en: search term
nds: Söökutdruck

en: Unknown Wallpaper
nds: Nich begäng Achtergrundbild
