timezones4 - en to nds translation catalogue (692 entries)

en: Africa/Abidjan
nds: Afrika/Abidschan

en: Africa/Accra
nds: Afrika/Akkra

en: Africa/Addis_Ababa
nds: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
nds: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
nds: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
nds: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
nds: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nds: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nds: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nds: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nds: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nds: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nds: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nds: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
nds: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nds: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nds: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nds: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nds: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
nds: Afrika/Dschibuti

en: Africa/Douala
nds: Afrika/Duala

en: Africa/El_Aaiun
nds: Afrika/El_Ajuun

en: Africa/Freetown
nds: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nds: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nds: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nds: Afrika/Johannsborg

en: Africa/Juba
nds: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
nds: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nds: Afrika/Khartum

en: Africa/Kigali
nds: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nds: Afrika/Kinschasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
nds: Dem. Rep. Kongo, Westen

en: Africa/Lagos
nds: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nds: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nds: Afrika/Lomee

en: Africa/Luanda
nds: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nds: Afrika/Lubumbaschi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
nds: Dem. Rep. Kongo, Oosten

en: Africa/Lusaka
nds: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nds: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nds: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nds: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nds: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nds: Afrika/Mogadischu

en: Africa/Monrovia
nds: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nds: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nds: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nds: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nds: Afrika/Nuakschott

en: Africa/Ouagadougou
nds: Afrika/Wagadugu

en: Africa/Porto-Novo
nds: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
nds: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
nds: Afrika/Sao_Tomee

en: Africa/Timbuktu
nds: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
nds: Afrika/Tripolis

en: Africa/Tunis
nds: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nds: Afrika/Windhuuk

en: America/Adak
nds: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
nds: Alēutsche Eilannen

en: America/Anchorage
nds: Amerika/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
nds: Alaska-Tiet

en: America/Anguilla
nds: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nds: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nds: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
nds: Amerika/Argentinien/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
nds: Amerika/Argentinien/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
nds: Amerika/Argentinien/Comodoro_Rivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
nds: Amerika/Argentinien/Cordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
nds: Mehrst Steden (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
nds: Mehrst Steden (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
nds: Amerika/Argentinien/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
nds: Amerika/Argentinien/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
nds: Amerika/Argentinien/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
nds: Amerika/Argentinien/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
nds: Amerika/Argentinien/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
nds: Amerika/Argentinien/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
nds: Amerika/Argentinien/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
nds: Amerika/Argentinien/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
nds: Amerika/Argentinien/Uschuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
nds: Füerland (Tierra del Fuego, TF)

en: America/Aruba
nds: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nds: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
nds: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
nds: Oosten Standardtiet - Atikokan, Ontario, Southampton-Eiland, Nunavut

en: America/Atka
nds: Amerika/Atka

en: America/Bahia
nds: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
nds: Amerika/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
nds: Mexikaansch Zentraaltiet - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
nds: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nds: Amerika/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
nds: Amapa, Oost-Para

en: America/Belize
nds: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
nds: Amerika/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
nds: Atlantik-Standardtiet - Quebec - Sieter Noordküst

en: America/Boa_Vista
nds: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
nds: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nds: Amerika/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
nds: Bargtiet - Sööd-Idaho un Oost-Oregon

en: America/Buenos_Aires
nds: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
nds: Amerika/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
nds: Bargtiet - Alberta, Oost-Britisch-Columbia un West-Sasketchewan

en: America/Cambridge_Bay
nds: Amerika/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
nds: Bargtiet - West-Nunavut

en: America/Campo_Grande
nds: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
nds: Amerika/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
nds: Zentraaltiet - Quintana Roo

en: America/Caracas
nds: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
nds: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nds: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nds: Amerika/Kaiman-Eilannen

en: America/Chicago
nds: Amerika/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
nds: Zentraaltiet

en: America/Chihuahua
nds: Amerika/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
nds: Bargtiet - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
nds: Mexikaansch Bargtiet - Chihuahua af vun de US-Grenz

en: America/Coral_Harbour
nds: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
nds: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
nds: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
nds: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
nds: Barg-Standardtiet - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
nds: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nds: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
nds: Amerika/Danmarkshaven

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
nds: Oostküst, Noorden Scoresbysund

en: America/Dawson
nds: Amerika/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
nds: Pazifik-Tiet - Noord-Yukon

en: America/Dawson_Creek
nds: Amerika/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
nds: Barg-Standardtiet - Dawson Creek un Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
nds: Amerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
nds: Bargtiet

en: America/Detroit
nds: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
nds: Oosten Tiet - Michigan - mehrst Steden

en: America/Dominica
nds: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
nds: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nds: Amerika/Eirunepee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
nds: West-Amazonas

en: America/El_Salvador
nds: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
nds: Amerika/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
nds: Pazifik-Tiet

en: America/Fort_Wayne
nds: Amerika/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
nds: Oosten Tiet - Indiana - mehrst Steden

en: America/Fortaleza
nds: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
nds: Noordoost-Brasilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
nds: Amerika/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
nds: Atlantik-Tiet - Nova Scotia (mehrst Steden), PEI

en: America/Glace_Bay
nds: Amerika/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
nds: Atlantik-Tiet - Nova Scotia - Steden, de bi de Sümmertiet vun 1966-1971 nich mitmaakt hebbt

en: America/Godthab
nds: Amerika/Goothaap

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
nds: Mehrst Steden

en: America/Goose_Bay
nds: Amerika/Göösbucht

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
nds: Atlantik-Tiet - Labrador - mehrst Steden

en: America/Grand_Turk
nds: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
nds: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nds: Amerika/Guadeluup

en: America/Guatemala
nds: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nds: Amerika/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
nds: Fastland

en: America/Guyana
nds: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nds: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nds: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
nds: Amerika/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
nds: Barg-Standardtiet - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
nds: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
nds: Amerika/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
nds: Oosten Tiet - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
nds: Zentraaltiet - Indiana - Starke County

en: America/Indiana/Marengo
nds: Amerika/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
nds: Oosten Tiet - Indiana - Crawford County

en: America/Indiana/Petersburg
nds: Amerika/Indiana/Petersborg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
nds: Zentraaltiet - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
nds: Oosten Tiet - Indiana - Pike County

en: America/Indiana/Tell_City
nds: Amerika/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
nds: Zentraaltiet - Indiana - Perry County

en: America/Indiana/Vevay
nds: Amerika/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
nds: Oosten Tiet - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
nds: Amerika/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
nds: Oosten Tiet - Indiana - Counties Daviess, Dubois, Knox un Martin

en: America/Indiana/Winamac
nds: Amerika/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
nds: Oosten Tiet - Indiana - Pulaski County

en: America/Indianapolis
nds: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
nds: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
nds: Bargtiet - West-Noordwest-Rebeden

en: America/Iqaluit
nds: Amerika/Ikaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
nds: Oosten Tiet - Oost-Nunavut - mehrst Steden

en: America/Jamaica
nds: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
nds: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nds: Amerika/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
nds: Alaska-Tiet - Alaska sien Steert

en: America/Kentucky/Louisville
nds: Amerika/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
nds: Oosten Tiet - Kentucky - Louisville-Rebeet

en: America/Kentucky/Monticello
nds: Amerika/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
nds: Oosten-Tiet - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
nds: Amerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
nds: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
nds: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
nds: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nds: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
nds: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
nds: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
nds: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nds: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nds: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
nds: Oost-Amazonas

en: America/Marigot
nds: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
nds: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
nds: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
nds: US-Zentraaltiet - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas bi de US-Grenz

en: America/Mazatlan
nds: Amerika/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
nds: Bargtiet - Sööd-Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
nds: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nds: Amerika/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
nds: Zentraaltiet - Michigan - Counties Dickinson, Gogebic, Iron un Menominee

en: America/Merida
nds: Amerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
nds: Zentraaltiet - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
nds: Amerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
nds: Metlakatla Tiet - Annette-Eiland

en: America/Mexico_City
nds: Amerika/Mexico_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
nds: Zentraaltiet - mehrst Steden

en: America/Miquelon
nds: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
nds: Amerika/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
nds: Atlantik-Tiet - Nieg Brunswiek

en: America/Monterrey
nds: Amerika/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
nds: Zentraaltiet - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
nds: Mexikaansch Zentraaltiet - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas af vun de US-Grenz

en: America/Montevideo
nds: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nds: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
nds: Oosten Tiet - Quebec - mehrst Steden

en: America/Montserrat
nds: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nds: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nds: Amerika/New_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
nds: Oosten Tiet

en: America/Nipigon
nds: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
nds: Oosten Tiet - Ontaria un Quebec - Steden, de nich bi de Sümmertiet 1967-1973 mitmaakt hebbt

en: America/Nome
nds: Amerika/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
nds: Alaska-Tiet - West-Alaska

en: America/Noronha
nds: Amerika/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
nds: Atlantik-Eilannen

en: America/North_Dakota/Beulah
nds: Amerika/North_Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
nds: Zentraaltiet - North Dakota - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
nds: Amerika/North_Dakota/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
nds: Zentraaltiet - North Dakota - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
nds: Amerika/North_Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
nds: Zentraaltiet - North Dakota - Morton County (utbenahmen Mandan-Rebeet)

en: America/Ojinaga
nds: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
nds: US-Bargtiet - Chihuahua bi de US-Grenz

en: America/Ontario
nds: Amerika/Ontario

en: America/Panama
nds: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nds: Amerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
nds: Oosten Tiet - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
nds: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nds: Amerika/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
nds: Barg-Standardtiet - Arizona

en: America/Port-au-Prince
nds: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nds: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
nds: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
nds: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
nds: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
nds: Amerika/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
nds: Zentraaltiet - Rainy River un Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
nds: Amerika/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
nds: Zentraaltiet - Merrn Nunavut

en: America/Recife
nds: Amerika/Recife

en: America/Regina
nds: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
nds: Standard-Zentraaltiet - Sasketchewan - mehrst Steden

en: America/Resolute
nds: Amerika/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
nds: Oosten Tiet - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
nds: Standard-Zentraaltiet - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
nds: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
nds: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
nds: Amerika/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
nds: Mexikaansch Pazifik-Tiet - Nedderkalifornien af vun de US-Grenz

en: America/Santarem
nds: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
nds: West-Para

en: America/Santiago
nds: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nds: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
nds: Amerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
nds: Sööd- un Söödoost-Brasilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
nds: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
nds: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nds: Amerika/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
nds: Bargtiet - Navajo

en: America/Sitka
nds: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
nds: Alaska-Tiet - Alaska sien södööstlichen Steert

en: America/St_Barthelemy
nds: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
nds: Amerika/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
nds: Niegfundlandtiet, mit Söödoost-Labrador

en: America/St_Kitts
nds: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
nds: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
nds: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
nds: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
nds: Amerika/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
nds: Standard-Zentraaltiet - Sasketchewan - Middelwesten

en: America/Tegucigalpa
nds: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nds: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nds: Amerika/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
nds: Oosten Tiet - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
nds: Amerika/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
nds: US-Pazifik-Tiet - Nedderkalifornien bi de US-Grenz

en: America/Toronto
nds: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
nds: Oosten Tiet - Ontario - mehrst Steden

en: America/Tortola
nds: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nds: Amerika/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
nds: Pazifik-Tiet - West-Britsch-Kolumbien

en: America/Virgin
nds: Amerika/Jumferneilannen

en: America/Whitehorse
nds: Amerika/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
nds: Pazifik-Tiet - Sööd-Yukon

en: America/Winnipeg
nds: Amerika/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
nds: Zentraaltiet - Manitoba un West-Ontario

en: America/Yakutat
nds: Amerika/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
nds: Alaska-Tiet - Steertnack

en: America/Yellowknife
nds: Amerika/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
nds: Bargtiet - Zentraal Noordwest-Rebeden

en: Antarctica/Casey
nds: Antarktis/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
nds: Casey-Statschoon, Bailey-Warder

en: Antarctica/Davis
nds: Antarktis/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
nds: Davis-Statschoon, Vestfold-Bargen

en: Antarctica/DumontDUrville
nds: Antarktis/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
nds: Dumont-d'Urville-Statschoon, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
nds: Antarktis/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
nds: Macquarie-Eiland-Statschoon, Macquarie-Eiland

en: Antarctica/Mawson
nds: Antarktis/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
nds: Mawson-Statschoon, Holme-Bucht

en: Antarctica/McMurdo
nds: Antarktis/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
nds: McMurdo-Statschoon, Ross-Eiland

en: Antarctica/Palmer
nds: Antarktis/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
nds: Palmer-Statschoon, Anvers-Eiland

en: Antarctica/Rothera
nds: Antarktis/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
nds: Rothera-Statschoon, Adelaide-Eiland

en: Antarctica/South_Pole
nds: Antarktis/Söödpool

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
nds: Amundsen-Scott-Statschoon, Söödpool

en: Antarctica/Syowa
nds: Antarktis/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
nds: Schowa-Statschoon, Oost-Ongul-Eiland

en: Antarctica/Vostok
nds: Antarktis/Wostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
nds: Wostok-Statschoon, magneetsch Söödpool

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
nds: Wostok-Statschoon, Wostok-See

en: Arctic/Longyearbyen
nds: Arktis/Langjohrbüll

en: Asia/Aden
nds: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
nds: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
nds: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
nds: Asien/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
nds: Moskau+10 - Beringsee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
nds: Moskau+08 - Beringsee

en: Asia/Aqtau
nds: Asien/Aktau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
nds: Atyrau (Gurjew), Mangghystau

en: Asia/Aqtobe
nds: Asien/Aktobe

en: Asia/Ashgabat
nds: Asien/Aschgabat

en: Asia/Ashkhabad
nds: Asien/Aschgabad

en: Asia/Baghdad
nds: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
nds: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
nds: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
nds: Asien/Bangkok

en: Asia/Beijing
nds: Asien/Peking

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
nds: Oost-China - Peking, Guangdong, Schanghai usw.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
nds: Chineesch Standardtiet

en: Asia/Beirut
nds: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
nds: Asien/Bischkek

en: Asia/Brunei
nds: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
nds: Asien/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
nds: Asien/Tschoibalsan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
nds: Dornod, Süchbator

en: Asia/Chongqing
nds: Asien/Tschungking

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
nds: Zentraalchina - Sezuan, Yünnan, Guangchi, Schangchi, Guisou usw.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
nds: Chineesch Bargen

en: Asia/Chungking
nds: Asien/Tschungking

en: Asia/Colombo
nds: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
nds: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
nds: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
nds: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
nds: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
nds: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
nds: Asien/Duschanbe

en: Asia/Gaza
nds: Asien/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
nds: Gazastriep

en: Asia/Harbin
nds: Asien/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
nds: Heilongjiang (utbenahmen Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
nds: Noordchina

en: Asia/Hebron
nds: Asien/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
nds: Westbank

en: Asia/Ho_Chi_Minh
nds: Asien/Ho-Tschi-Minh

en: Asia/Hong_Kong
nds: Asien/Hongkong

en: Asia/Hovd
nds: Asien/Chowd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
nds: Bajan-Ölgii, Gobi-Altai, Chowd, Uws, Zawchan

en: Asia/Irkutsk
nds: Asien/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
nds: Moskau+05 - Baikalsee

en: Asia/Jakarta
nds: Asien/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
nds: Java un Sumatra

en: Asia/Jayapura
nds: Asien/Jajapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
nds: West-Papua un de Molukken

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
nds: West-Niegguinea (Irian Jaya) & de Molukken (Malukus)

en: Asia/Jerusalem
nds: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
nds: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
nds: Asien/Kamtschatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
nds: Moskau+09 - Kamtschatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
nds: Moskau+08 - Kamtschatka

en: Asia/Karachi
nds: Asien/Karatschi

en: Asia/Kashgar
nds: Asien/Kaschgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
nds: West-Tibet & Sinkiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
nds: West-China Sinkiang

en: Asia/Kathmandu
nds: Asien/Katmandu

en: Asia/Katmandu
nds: Asien/Katmandu

en: Asia/Kolkata
nds: Asien/Kalkutta

en: Asia/Krasnoyarsk
nds: Asien/Krasnojarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
nds: Moskau+04 - Stroom Jenissei

en: Asia/Kuala_Lumpur
nds: Asien/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
nds: Fastland-Malaysia

en: Asia/Kuching
nds: Asien/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
nds: Sabah un Sarawak

en: Asia/Kuwait
nds: Asien/Kuweit

en: Asia/Macao
nds: Asien/Makao

en: Asia/Macau
nds: Asien/Makao

en: Asia/Magadan
nds: Asien/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
nds: Moskau+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
nds: Asien/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
nds: Oost- un Sööd-Borneo, Celebes, Bali, Nusa-Tenggar, West-Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
nds: Oost- un Sööd-Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa-Tenggar, West-Timor

en: Asia/Manila
nds: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
nds: Asien/Maskat

en: Asia/Nicosia
nds: Asien/Nikosia

en: Asia/Novokuznetsk
nds: Asien/Nowokusnezk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
nds: Moskau+03 - Nowokusnezk

en: Asia/Novosibirsk
nds: Asien/Nowosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
nds: Moskau+03 - Nowosibirsk

en: Asia/Omsk
nds: Asien/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
nds: Moskau+03 - West-Sibirien

en: Asia/Oral
nds: Asien/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
nds: West-Kasachstan

en: Asia/Phnom_Penh
nds: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
nds: Asien/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
nds: West- un zentraal Borneo

en: Asia/Pyongyang
nds: Asien/Pjöngjang

en: Asia/Qatar
nds: Asien/Katar

en: Asia/Qyzylorda
nds: Asien/Kysylorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
nds: Kysylorda

en: Asia/Rangoon
nds: Asien/Rangun

en: Asia/Riyadh
nds: Asien/Riad

en: Asia/Saigon
nds: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
nds: Asien/Sachalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
nds: Moskau+07 - Sachalin-Eiland

en: Asia/Samarkand
nds: Asien/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
nds: West-Usbekistan

en: Asia/Seoul
nds: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
nds: Asien/Schanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
nds: Oostchina

en: Asia/Singapore
nds: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
nds: Asien/Taipeh

en: Asia/Tashkent
nds: Asien/Taschkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
nds: Oost-Usbekistan

en: Asia/Tbilisi
nds: Asien/Tiflis

en: Asia/Tehran
nds: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
nds: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
nds: Asien/Thimphu

en: Asia/Thimphu
nds: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
nds: Asien/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
nds: Asien/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
nds: Asien/Ulanbator

en: Asia/Ulan_Bator
nds: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
nds: Asien/Urumtschi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
nds: Meist heel Tibet un Sinkiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
nds: China Singkiang-Tibet

en: Asia/Vientiane
nds: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
nds: Asien/Wladiwostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
nds: Moskau+07 - Stroom Amur

en: Asia/Yakutsk
nds: Asien/Jakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
nds: Moskau+06 - Stroom Lena

en: Asia/Yekaterinburg
nds: Asien/Jekaterinborg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
nds: Moskau+02 - Ural

en: Asia/Yerevan
nds: Asien/Jerewan

en: Atlantic/Azores
nds: Atlantik/Azoren

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
nds: Azoren

en: Atlantic/Bermuda
nds: Atlantik/Bermudas

en: Atlantic/Canary
nds: Atlantik/Kanaren

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
nds: Kanaarsche Eilannen

en: Atlantic/Cape_Verde
nds: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
nds: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Faroe
nds: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Jan_Mayen
nds: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
nds: Atlantik/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
nds: Madeira-Eilannen

en: Atlantic/Reykjavik
nds: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nds: Atlantik/Sööd-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
nds: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
nds: Atlantik/Stanley

en: Australia/ACT
nds: Australien/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
nds: Nieg-Söödwales - mehrst Steden

en: Australia/Adelaide
nds: Australien/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
nds: Sööd-Australien

en: Australia/Brisbane
nds: Australien/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
nds: Queensland - mehrst Steden

en: Australia/Broken_Hill
nds: Australien/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
nds: Nieg-Söödwales - Yancowinna

en: Australia/Canberra
nds: Australien/Canberra

en: Australia/Currie
nds: Australien/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
nds: Tasmanien - King-Eiland

en: Australia/Darwin
nds: Australien/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
nds: Noorden Rebeet

en: Australia/Eucla
nds: Australien/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
nds: Westen Australien - Eucla-Rebeet

en: Australia/Hobart
nds: Australien/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
nds: Tasmanien - mehrst Steden

en: Australia/LHI
nds: Australien/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
nds: Lord-Howe-Eiland

en: Australia/Lindeman
nds: Australien/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
nds: Queensland - Pingstsünndag-Eilannen

en: Australia/Lord_Howe
nds: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nds: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
nds: Australien/NSW

en: Australia/North
nds: Australien/Noorden

en: Australia/Perth
nds: Australien/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
nds: Westen Australien - mehrst Steden

en: Australia/Queensland
nds: Australien/Queensland

en: Australia/South
nds: Australien/Söden

en: Australia/Sydney
nds: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
nds: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
nds: Australien/Victoria

en: Australia/West
nds: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
nds: Australien/Yancowinna

en: Brazil/Acre
nds: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
nds: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
nds: Brasilien/Oost

en: Brazil/West
nds: Brasilien/West

en: Canada/Atlantic
nds: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
nds: Kanada/Merrn

en: Canada/East-Saskatchewan
nds: Kanada/Oost-Sasketchewan

en: Canada/Eastern
nds: Kanada/Oosten

en: Canada/Mountain
nds: Kanada/Bargen

en: Canada/Newfoundland
nds: Kanada/Niegfundland

en: Canada/Pacific
nds: Kanada/Pazifik

en: Canada/Saskatchewan
nds: Kanada/Sasketchewan

en: Canada/Yukon
nds: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
nds: Chile/Kontinent

en: Chile/EasterIsland
nds: Chile/Ooster-Eiland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
nds: Ooster-Eiland un Sala y Gómez

en: Cuba
nds: Kuba

en: Egypt
nds: Ägypten

en: Eire
nds: Irland

en: Europe/Amsterdam
nds: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nds: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nds: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
nds: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nds: Europa/Belgraad

en: Europe/Berlin
nds: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
nds: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nds: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
nds: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
nds: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
nds: Europa/Kischinau

en: Europe/Copenhagen
nds: Europa/Köpenhaven

en: Europe/Dublin
nds: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nds: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
nds: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
nds: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
nds: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
nds: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
nds: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
nds: Europa/Kaliningraad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
nds: Moskau-01 - Königsbarg

en: Europe/Kiev
nds: Europa/Kiew

en: Europe/Lisbon
nds: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nds: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nds: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
nds: Europa/Luxemborg

en: Europe/Madrid
nds: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nds: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
nds: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
nds: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nds: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nds: Europa/Moskau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
nds: Moskau+00 - West-Russland

en: Europe/Oslo
nds: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nds: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
nds: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
nds: Europa/Prag

en: Europe/Riga
nds: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nds: Europa/Rom

en: Europe/Samara
nds: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
nds: Moskau+01 - Samara, Udmurtien

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
nds: Moskau+00 - Samara, Udmurtien

en: Europe/San_Marino
nds: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
nds: Europa/Sarajewo

en: Europe/Simferopol
nds: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
nds: Zentraal-Krim

en: Europe/Skopje
nds: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nds: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nds: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
nds: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nds: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
nds: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
nds: Europa/Uschgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
nds: Ruthenien

en: Europe/Vaduz
nds: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nds: Europa/Vatikaan

en: Europe/Vienna
nds: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
nds: Europa/Wilna

en: Europe/Volgograd
nds: Europa/Wolgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
nds: Moskau+00 - Kaspisch Meer

en: Europe/Warsaw
nds: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nds: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nds: Europa/Saporoschje

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
nds: Saporischja, Oost-Lugansk

en: Europe/Zurich
nds: Europa/Züürch

en: GB-Eire
nds: GB-Irland

en: Iceland
nds: Island

en: Indian/Antananarivo
nds: Indsch_Ozeaan/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nds: Indsch_Ozeaan/Chagos

en: Indian/Christmas
nds: Indsch_Ozeaan/Wiehnachtseiland

en: Indian/Cocos
nds: Indsch_Ozeaan/Kokoseiland

en: Indian/Comoro
nds: Indsch_Ozeaan/Komoren

en: Indian/Kerguelen
nds: Indsch_Ozeaan/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nds: Indsch_Ozeaan/Mahee

en: Indian/Maldives
nds: Indsch_Ozeaan/Malediven

en: Indian/Mauritius
nds: Indsch_Ozeaan/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nds: Indsch_Ozeaan/Mayotte

en: Indian/Reunion
nds: Indsch_Ozeaan/Reunion

en: Jamaica
nds: Jamaika

en: Libya
nds: Libyen

en: Mexico/General
nds: Mexico/Allmeen

en: NZ
nds: Niegseeland

en: NZ-CHAT
nds: Niegseeland-CHAT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
nds: Chatham-Eilannen

en: PRC
nds: China

en: Pacific/Apia
nds: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
nds: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
nds: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Chuuk
nds: Pazifik/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
nds: Chuuk (Truk) un Jap

en: Pacific/Easter
nds: Pazifik/Oostereiland

en: Pacific/Efate
nds: Pazifik/Efatee

en: Pacific/Enderbury
nds: Pazifik/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
nds: Phönix-Eilannen

en: Pacific/Fakaofo
nds: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
nds: Pazifik/Fidschi

en: Pacific/Funafuti
nds: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
nds: Pazifik/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
nds: Galapagos-Eilannen

en: Pacific/Gambier
nds: Pazifik/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
nds: Gambier-Eilannen

en: Pacific/Guadalcanal
nds: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
nds: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
nds: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
nds: Pazifik/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
nds: Johnston-Atoll

en: Pacific/Kiritimati
nds: Pazifik/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
nds: Lien-Eilannen

en: Pacific/Kosrae
nds: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
nds: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
nds: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
nds: Pazifik/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
nds: Marquesas-Eilannen

en: Pacific/Midway
nds: Pazifik/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
nds: Midway-Atoll

en: Pacific/Nauru
nds: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
nds: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
nds: Pazifik/Norfolkeiland

en: Pacific/Noumea
nds: Pazifik/Numeea

en: Pacific/Pago_Pago
nds: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
nds: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
nds: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
nds: Pazifik/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
nds: Pazifik/Pohnapei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
nds: Pohnpei (Ponape)

en: Pacific/Port_Moresby
nds: Pazifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
nds: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
nds: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
nds: Pazifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
nds: Pazifik/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
nds: Sellschap-Eilannen

en: Pacific/Tarawa
nds: Pazifik/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
nds: Gilbert-Eilannen

en: Pacific/Tongatapu
nds: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
nds: Pazifik/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
nds: Truk (Chuuk) un Jap

en: Pacific/Wake
nds: Pazifik/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
nds: Wake-Atoll

en: Pacific/Wallis
nds: Pazifik/Wallis

en: Pacific/Yap
nds: Pazifik/Yap-Eilannen

en: Poland
nds: Polen

en: ROC
nds: Taiwan

en: ROK
nds: Söödkorea

en: Singapore
nds: Singapur

en: Turkey
nds: Törkei

en: US/Alaska
nds: USA/Alaska

en: US/Aleutian
nds: USA/Alēuten

en: US/Arizona
nds: USA/Arizona

en: US/Central
nds: USA/Merrn

en: US/East-Indiana
nds: USA/Oost-Indiana

en: US/Eastern
nds: USA/Oosten

en: US/Hawaii
nds: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
nds: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
nds: USA/Michigan

en: US/Mountain
nds: USA/Bargen

en: US/Pacific
nds: USA/Pazifk

en: US/Samoa
nds: USA/Samoa
