kscd - en to nds translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
nds: Schiev na't Afspelen rutfohren

en: loop track
nds: Stück wedderhalen

en: loop disc
nds: Schiev wedderhalen

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
nds: Tofällig

en: WELCOME!
nds: Willkamen!

en: eject CD
nds: CD rutfohren

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
nds: KsCD-Stücklist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
nds: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Johr</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
nds: Stück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
nds: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
nds: Längde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
nds: Text-Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
nds: Textklöör:

en: KDE CD player
nds: CD-Afspeler för KDE

en: Configure Shortcuts...
nds: Tastkombinatschonen instellen...

en: Configure...
nds: Instellen...

en: Download Info
nds: Informatschonen daalladen

en: Upload Info
nds: Informatschonen hoochladen

en: Play/Pause
nds: Afspelen/Paus

en: Stop
nds: Ophollen

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
nds: Nakamen

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
nds: Verleden

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
nds: Rutfohren

en: Volume Up
nds: Luutstärk rop

en: Volume Down
nds: Luutstärk daal

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
nds: Tofällig

en: Repeat Track
nds: Stück wedderhalen

en: Repeat Album
nds: Album wedderhalen

en: Show Tracklist
nds: Stücklist wiesen

en: Mute/Unmute
nds: Utgaav an/ut

en: Minimize
nds: Minimeren

en: No disc
nds: Keen Schiev

en: Invalid disc
nds: Leeg Schiev

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
nds: Allmeen

en: Settings
nds: Instellen

en: Appearance
nds: Utsehn

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
nds: Pleger opstunns, Opfrischen för Solid/Phonon, QDBus-Tokoppeln

en: Previous maintainer
nds: Verleden Pleger

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
nds: Opfrischen vun de "Workman"-Bibliotheek, CD-Text, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
nds: "Workman"-Bibliotheek, verleden Pleger

en: Patches galore
nds: Bannig veel Kodeplasters

en: Workman library
nds: "Workman"-Bibliotheek

en: UI Work
nds: Arbeit an de Böversiet

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
nds: Besünner Dank an freedb.org för de fre'e CDDB-lieke CD-Datenbank

en: Start playing
nds: Afspelen starten

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
nds: Weddergaav starten, wenn en CD inleggt warrt.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
nds: Wenn disse Optschoon anmaakt is, warrt CDs na't Inleggen automaatsch afspeelt.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
nds: CD na't Afspelen rutfohren.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
nds: Wenn disse Optschoon anmaakt is, warrt de CD automaatsch an't Enn rutfohrt.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
nds: De Textklöör för't Paneel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
nds: De Klöör vun den Text in't Paneel wesseln

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
nds: De Schriftoort för't Paneel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
nds: De Schriftoort för't Paneel wesseln

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
nds: De Böversiet för't Programm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
nds: De Böversiet för't Programm wesseln

en: Unknown album
nds: Nich begäng Album

en: Unknown artist
nds: Nich begäng Künstler

en: Unknown title
nds: Nich begäng Titel

en: No Disc
nds: Keen Schiev
