kopete - en to nds translation catalogue (3645 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
nds: Ik lehr gau

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
nds: Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
nds: Beschrieven

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
nds: <h2>Willkamen bi Kopete</h2><p>Na welk Kortnarichtendeenst wullt Du Di tokoppeln?</p>

en: Step Two: Account Information
nds: Schritt Twee: Konto-Informatschonen

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
nds: <h2>Graleren!</h2><p>Du hest dat Konto fardig inricht. Du kannst mehr Kontos över <i>Instellen -> Instellen</i> tofögen. Klick bitte op den "Fardig"-Knoop.</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
nds: Dat "%1"-Protokollmoduul lett sik nich laden.

en: Error While Adding Account
nds: Fehler bi't Tofögen vun en Konto

en: This protocol does not currently support adding accounts.
nds: Dit Protokoll ünnerstütt opstunns dat Tofögen vun Kontos nich.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
nds: Schritt Een: Kortnarichten-Deenst utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
nds: <h2>Willkamen bi den Hölper för niege Kontos</h2>
    <p>Söök bitte den Kortnarichtendeenst op de List nerrn ut.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
nds: Afslaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
nds: <h2>Graleren</h2>
    <p>Dien Konto is nu fardig inricht. Klick bitte op den "Fardig"-Knoop.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
nds: För dit Konto en egen Klöör bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Account are often differentiated by the protocol icon. But if you have severals accounts of the same protocol, you may apply a color filter to that icon to differentiate accounts from the same protocols.
nds: Kontos laat sik faken dör dat Protokoll-Lüttbild uteneen hollen. Man wenn Du mehr Kontos mit dat sülve Protokoll hest, kannst Du de Kontolüttbiller mit en Klöör infarven, so dat Du se uteneen hollen kannst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
nds: &Egen Klöör bruken
    för Konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
nds: Egen Klöör för Konto utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
nds: Direktemang na't Klicken op "Fardig" tokoppeln

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: If this is checked, the account will be connected right after you clicked on <i>Finished</i>.
nds: Wenn dit anmaakt is, koppelt Kopete dat Konto direktemang na't Klicken op <i>Fardig</i> to.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
nds: &Nu tokoppeln

en: Copy Link Address
nds: Linkadress koperen

en: Save Conversation
nds: Klöönsnack sekern

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
nds: <qt><b>%1</b> lett sik nich schrieven.</qt>

en: Error While Saving
nds: Fehler bi't Sekern

en: User Has Left
nds: Bruker hett den Klöönruum verlaten

en: Chat style could not be found, or is invalid.
nds: De Klöön-Stil lett sik nich finnen, oder he is leeg.

en: Save File as
nds: Datei sekern as

en: Wav file (*.wav)
nds: WAV-Datei (*.wav)

en: Chat Text Edit Part
nds: Klööntext-Bewerkkomponent

en: A simple rich text editor part
nds: En eenfach Formaattext-Editorkomponent

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
nds: <qt>Du hest binnen de lest Sekunn en Naricht vun <b>%1</b> kregen. Wullt Du dissen Klöönruum redig leddig maken?</qt>

en: Unread Message
nds: Nich leest Naricht

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
nds: Klöönruum leddig maken

en: <qt>You are about to leave the groupchat session <b>%1</b>.<br />You will not receive future messages from this conversation.</qt>
nds: <qt>Du wullt den Koppel-Klööntörn <b>%1</b> verlaten.<br />Du kriggst denn keen Narichten mehr ut dissen Klöönsnack.</qt>

en: Closing Group Chat
nds: Koppel-Klöönruum tomaken

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
nds: Klöönruum tomaken

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
nds: <qt>Du hest binnen de lest Sekunn en Naricht vun <b>%1</b> kregen. Wullt Du dissen Klöönruum redig tomaken?</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
nds: Du stüerst jüst en Naricht loos. Wenn Du den Klöönruum nu tomaakst, warrt dat afbraken. Wullt Du em redig tomaken?

en: Message in Transit
nds: Naricht ünnerwegens

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
nds[0]: Een anner Persoon binnen den Klöönruum
nds[1]: %1 anner Personen binnen den Klöönruum

en: %1 is typing a message
nds: %1 schrifft jüst en Naricht

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
nds: %1 schrievt jüst en Naricht

en: %1 is now known as %2
nds: %1 heet nu "%2".

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 deleted status message
nds: %1 hett Statusmellen wegdaan

[ctx: %1 is a contact's name]
en: %1 changed status message: %2
nds: %1 hett Statusmellen ännert: %2

en: %1 has joined the chat.
nds: "%1" is in den Klöönruum kamen.

en: %1 status message is %2
nds: Statusmellen vun %1 is %2

en: %1 has left the chat.
nds: "%1" hett den Klöönruum verlaten.

en: %1 has left the chat (%2).
nds: "%1" hett den Klöönruum (%2) verlaten.

en: You are now marked as %1.
nds: Du büst nu as %1 markt.

en: %2 is now %1.
nds: "%2" is nu %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
nds: Deelnehmers

[ctx: @action:button]
en: Send
nds: Loosstüern

[ctx: @info:status]
en: Ready.
nds: Praat.

en: &Send Message
nds: Naricht loo&sstüern

en: Send File...
nds: Datei loosstüern...

en: Close All Chats
nds: All Klöönrüüm tomaken

en: &Activate Next Active Tab
nds: Na n&akamen anmaakt Paneel wesseln

en: &Activate Next Tab
nds: Na n&akamen Koort wesseln

en: &Activate Previous Tab
nds: Na &verleden Koort wesseln

en: Nic&k Completion
nds: Ökelnaam-&Kompletteren

en: &Detach Chat
nds: Klöönruum a&flösen

en: Close &All But This Tab
nds: &All Paneels utbenahmen dit tomaken

en: &Move Tab to Window
nds: Na &Finster verschuven

en: &Tab Placement
nds: Koor&tbalken

en: Previous History
nds: Verleden Vörgeschicht

en: Next History
nds: Nakamen Vörgeschicht

en: Automatic Spell Checking
nds: Schriefwies automaatsch pröven

en: Show Participants
nds: Deelnehmers wiesen

en: Co&ntacts
nds: Ko&ntakten

en: Toolbar Animation
nds: Warktüüchbalken animeren

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
nds: Dat aktuelle Paneel tomaken

en: More...
nds: Mehr...

en: Top
nds: Baven

en: Bottom
nds: Nerrn

en: Left
nds: Links

en: Right
nds: Rechts

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
nds: &Klönen

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
nds: &Formateren

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
nds: &Paneels

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
nds: Klöön-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
nds: Formaat-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the font and colors settings have changed.
nds: Utlööst, wenn sik de Schriftoort- un Klöörinstellen ännert hebbt

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the message overrides settings have changed.
nds: Utlööst, wenn sik de Naricht-Överschriev-Instellen ännert hebbt

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the chat window style has changed.
nds: Utlööst, wenn sik de Stil vun't Klöönfinster ännert hett

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when ChatWindowStyle variant has changed.
nds: Utlööst, wenn sik de Stilvariant vun't Klöönfinster ännert hett

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Name of a Adium/Kopete chat window style.
nds: Naam vun en Adium/Kopete-Klöönfinsterstil

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Relative path to a CSS variant for the current style.
nds: Relatiev Padd na en CSS-Variant vun den aktuellen Stil

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Group consecutive messages from the same user as one block.
nds: Vun een Bruker naenanner kamen Narichten as en Block tosamenstellen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Use a compact variant of the chat style for chatrooms.
nds: En drang Variant vun den Klöönstil binnen Klöönrüüm bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Text color used when highlighting.
nds: Textklöör för't Rutheven

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Background color used when highlighting.
nds: Achtergrundklöör för't Rutheven

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Disable custom formatting set by users.
nds: Bruker-Textformateren utmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
nds: De Klöön-Textklöör

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
nds: De Klöön-Achtergrundklöör

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
nds: De Klöön-Linkklöör

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
nds: De Klöön-Schriftoort

en: Download
nds: Daalladen

en: Cancel
nds: Afbreken

en: Play
nds: spelig

en: Save as
nds: Sekern as

en: << Prev
nds: << Verl

en: (0) Next >>
nds: (0) Nak >>

en: &Set Font...
nds: &Schriftoort fastleggen...

en: Set Text &Color...
nds: Te&xtklöör fastleggen...

en: Set &Background Color...
nds: &Achtergrundklöör fastleggen...

en: Spacer for Animation
nds: Platzmaker för Animeren

en: (%1) Next >>
nds: (%1) Nak >>

en: Cl&ose Chat
nds: Klöönruum t&omaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
nds: Loosstüern

en: Reply
nds: Antwoort

en: Add Smiley
nds: Snut tofögen

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
nds: F&ormaat

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
nds: U&trichten

en: Input auto-resize
nds: Ingaavgrött automaatsch topassen

en: Enable &Rich Text
nds: &Formaattext bruken

en: Reset Font And Color
nds: Schriftoort un -klöör torüchsetten

en: Modify Account
nds: Konto bewerken

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
nds: Wullt Du dat Konto "%1" redig wegmaken?

en: Remove Account
nds: Konto wegmaken

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
nds: Wullt Du de Identiteet "%1" redig wegmaken?

en: Remove Identity
nds: Identiteet wegmaken

en: Before removing the identity %1, the following accounts must be assigned to another identity:
nds: Ehr Du de Identiteet "%1" wegmaken kannst, muttst Du disse Kontos na en anner Identiteet towiesen.

en: Select an identity for the account:
nds: En Identiteet för dat Konto utsöken:

en: New Identity
nds: Nieg Identiteet

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
nds: Kopie vun %1

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
nds: Kopie %1 vun %2

en: &Add Account...
nds: Konto &tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
nds: Konto ä&nnern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
nds: Konto &wegmaken

en: &Switch Identity...
nds: Identiteet &wesseln...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
nds: &Klöör fastleggen...

en: Add &Identity...
nds: &Identiteet tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
nds: Identiteet &koperen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
nds: Identiteet ä&nnern...

en: R&emove Identity
nds: Identiteet &wegmaken

en: Set &Default
nds: As Stan&dard bruken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
nds: Kontos plegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
nds: Dit Element wiest Dien Identiteten un Kontos as Boom. För elk inricht Identieet warrt de tohören Kontos wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
nds: Konto-ID

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
nds: <span style=" font-style:italic;">Anmaken, wenn Du dit na de globale Verbinnen insluten wullt.</span>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Use drag & drop to increase or decrease the priority of accounts, accounts at the top of the list have highest priority.
    
    The priority is used to determine which contact to use when you click on a metacontact: Kopete will use the contact of the account with the greatest priority (if all contacts have the same online status).
nds: Du kannst de Prioriteet vun Kontos mit Trecken un Afleggen topassen: Kontos baven op de List hebbt de hööchste Prioriteet.
    
    De Prioriteet leggt den Kontakt fast, de för bi en Klick op en Metakontakt bruukt warrt. Kopete bruukt den Kontakt vun dat Konto mit de hööchste Prioriteet (wenn all Kontakten den sülven Tokoppel-Status hebbt).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
nds: <span style=" font-style:italic;">Kontos baven op de List hebbt de hööchtse Prioriteet</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
nds: Kontos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
nds: En nieg Konto tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add Account
    KAction replaces
    these labels!
nds: Konto tofögen
    KAction wesselt
    disse Feller ut!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
nds: Utsöcht Konto wegmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
nds: Utsöcht Konto ännern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
nds: Hier kannst Du de Kontakt-Egenschappen topassen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
nds: Dat utsöchte Konto en anner Identiteet towiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Each account is associated with exactly one identity. You can use this button to change the association and switch an account to a different identity
nds: Elk Konto höört nau een Identiteet to. Mit dissen Knoop kannst Du de Towiesen ännern un en Konto na en anner Identiteet towiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
nds: &Identiteet wesseln...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
nds: För dit Konto en egen Klöör fastleggen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
nds: Identiteten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
nds: En nieg Identiteet tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
nds: Identiteet &tofögen...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
nds: En nieg Identiteet na en vörhannen Identiteet opstellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
nds: Utsöcht Identiteet wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
nds: &Wegmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
nds: Utsöcht Identiteet ännern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
nds: Hier kannst Du de Kontakt-Egenschappen ännern.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
nds: Standardwies de utsöchte Identiteet bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
nds: As &Standard bruken

en: Contact List
nds: Kontaktenlist

en: Colors && Fonts
nds: Klören && Schriftoorden

en: Advanced
nds: Verwiedert

en: Layout
nds: Böversiet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
nds: Kontaktenlist - verwiedert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
nds: Animeren för Kontaktenlist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
nds: Wesseln Kontaktenlist-Indrääg &animeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
nds: Kontakten bi't Opduken / Weggahn week in- un ut&blennen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
nds: Kontakten bi't Opduken / Weggahn un ut&foolden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
nds: Kontaktenlist automaatsch versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
nds: Kontaktenlist a&utomaatsch versteken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Since vertical scrollbars occupy space, we introduced this auto-hide feature. The vertical scrollbar will not be available until you move your mouse over the contact list.<br>
    (<b>Disabled</b> if "<b>Hide vertical scrollbar</b>" option is selected above.)
nds: Wiel pielrechte Rullbalkens Platz bruukt, hebbt wi disse Funkschoon inföhrt. De pielrechte Rullbalken dukt eerst op, wenn Du de Muus över de Kontaktenlist beweegst.<br>
    (<b>Nich verföögbor</b>, wenn baven de Optschoon <b>Pielrecht Rullbalken versteken</b> anmaakt is.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
nds: Pielrecht Rullbalken automaat&sch versteken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en: The timeout value for both contact list and scrollbar auto-hiding.
nds: De Töövtiet för't automaatsche Versteken vun de Kontaktenlist un den Rullbalken

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
nds:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
nds: na dat de Muuswieser dat Finster verlaten hett

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
nds: Kontaktenlist &automaatsch op de Tall vun Kontakten op den Schirm topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Anchor resizing at &top
nds: Anker för Gröttännern &baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Anchor resizing at &bottom
nds: Anker för Gröttännern &nerrn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
nds: &Egen Schriftoorden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
nds: Grundschriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
nds: Lütte Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
nds: Klören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_greyIdleMetaContacts)
en: Tint &idle contacts:
nds: Kontakten &infarven, de nix doot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
nds: &Koppelnaams:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
nds: Kontaktenlist-Utsehn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
nds: Koppeln sorteren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
nds: Vun Hand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
nds: Kontakten sorteren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
nds: Kontaktfoto bruken, wenn &verföögbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
nds: Ränners

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
nds: Rund Hörns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
nds: Meta-Kontakten na &Koppel anornen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showOfflineGrouped)
en: Show offline contacts in a &separate group
nds: Nich tokoppelt Kontakten as e&gen Koppel wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
nds: &Telglienen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
nds: Kontakten &inrücken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
nds: Den pielrechten Rullbalken <b>jümmers</b> versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
nds: Pielrecht Rullbalken &versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
nds: Identiteten ansteed Kontos op Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
nds: &Kortinfo-Inholt ännern...

en: Show Icon
nds: Lüttbild wiesen

en: Unsaved data?
nds: Nich sekert Daten?

en: Reserved Layout Name
nds: Reserveert Böversiet-Naam

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be overwritten. Please select a different name.
nds: De Böversiet "%1" höört de Standard-Böversieden to un lett sik nich överschrieven. Söök bitte en anner Naam ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
nds: Böversiet-Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
nds: Vöransicht

en: Optimal width
nds: Best Breed

en: Small
nds: Lütt

en: Bold
nds: Fett

en: Italic
nds: Kursiev

en: Center
nds: Merrn

en: Alignment
nds: Utrichten

en: Width
nds: Breed

en: Tooltip Editor
nds: Kortinfo-Editor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
nds: Mit dissen Knoop kannst Du de Indrääg op de List nieg anornen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
nds: Mit dissen Knoop kannst Du Kortinfo-Indrääg tofögen oder wegmaken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Using the arrow buttons, put on the right the items you want to see in the contact tooltips. You can then sort them.
nds: Mit de Pielknööp kannst Du de Indrääg, de Du binnen de Kontakt-Kortinformatschoon hebben wullt, na rechts verschuven un sorteren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <b>Here you can customize the contact tooltips</b>
nds: <b>Hier kannst Du de Kontakt-Kortinformatschoon topassen.</b>

en: Reset sliders & options to default values
nds: Schuvers un Optschonen op ehr Standardweerten torüchsetten

en: Execute
nds: Utföhren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
nds: Reedschap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
nds: Reedschap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
nds: Ingaav:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
nds: De Reedschap utsöken, vun de de Videoingaav kamen schall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mInputKComboBox)
en: Select from multiple inputs provided by some devices
nds: Een vun mehr Ingaven utsöken, de vun en poor Reedschappen praatstellt warrt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
nds: Den Videostandard utsöken, den Du bruken wullt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
nds: Schuvers

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
nds: &Optschonen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
nds: Akschonen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
nds: &Allmeen

en: &Events
nds: B&egeefnissen

en: A&way Settings
nds: &Wegwesen-Instellen

en: Cha&t
nds: &Klönen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
nds: Automaatsch Weg-Status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
nds: Status "Weg" a&utomaatsch setten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
nds: Na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
nds: Minuten ahn Aktiviteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
nds: Bi Aktiviteet wedder verföögbor warrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayAskAvailable)
en: Confirm before becoming available
nds: Beglöven, ehr Du verföögbor warrst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
nds: Automaatsche Wegwesen-Naricht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
nds: De ver&leden Wegwesen-Naricht wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
nds: &Disse Wegwesen-Naricht wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
nds: Naricht:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
nds: Klönen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
nds: &Begeefnissen binnen Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
nds: Narichten rutheven, de Dien Öke&lnaam bargt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spellCheck)
en: E&nable automatic spell checking by default
nds: Klookschriever standardwies &jümmers bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_richTextByDefault)
en: E&nable rich text by default
nds: &Formaattext standardwies anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
nds: &Jümmers Paneels bruken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
nds: &Böversiet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
nds: Regel för Klöönfinster-&Platzeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
nds: Elk Klöönruum hett sien egen Finster.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
nds: Elk Naricht in en nieg Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
nds: Narichten vun dat sülve Konto in een Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
nds: All Narichten in een Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
nds: Narichten vun Kontakten ut den sülven Koppel in een Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
nds: Narichten vun den sülven Meta-Kontakt in een Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
nds: Naricht-Datum wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
nds: Kontaktennaams &afsnieden, de mehr Bookstaven hebbt as:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Limit the maximum number of lines visible in a chat window to improve speed for complex layouts.
nds: Hier kannst Du de Tall vun sichtbor Regen binnen dat Klöönfinster ingrenzen, wat de Gauheit bi vigeliensche Dorstellen verbetert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
nds: &Hööchst Regentall binnen Klöönfinstern:

en: Animation is not possible as your Qt version does not support the mng video format.
nds: Animeren is nich mööglich, Dien Qt-Verschoon ünnerstütt dat MNG-Videoformaat nich.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
nds: Begeefnissen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
nds: Bescheden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
nds: Bi ankamen Narichten dat Systeemafsnitt-Lüttbild animeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
nds: Dat Systeemafsnitt-Lüttbild jümmers animeren, wenn en Naricht ankummt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
nds: S&ysteemafsnitt-Lüttbild animeren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
nds: Linksklick op blinken Systeemafsnitt-Lüttbild maakt Naricht op, Kontaktenlist warrt nich wedderherstellt/minimeert

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: A left mouse click on the flashing system tray icon opens the incoming message instead of restoring/minimizing the contact list (e.g. to check who is sending messages). A middle click always opens this message.
nds: En Linksklick op dat blinken Systeemafsnitt-Lüttbild maakt de ankamen Naricht op, de Kontaktenlist warrt nich wedderherstellt oder minimeert (so kannst Du a.B. nakieken, wokeen de Naricht loosstüert hett). En Middelklick maakt jümmers de Naricht op.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
nds: &Linksklick maakt Naricht op

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
nds: Bi ankamen Narichten binnen aktiv Klöönruum de Kontaktlist oder dat Systeemafsnitt-Lüttbild animeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
nds: Bi ankamen Narichten binnen aktiv Klöönruum animeren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: Use a single notification for messages from the same sender
nds: Een Bescheed för Narichten vun den sülven Senner bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: When a message arrives from a user who already has a message for which a notification is still active, then that notification is updated to indicate a new message has arrived, instead of creating a new notification.
nds: Kummt en Naricht vun en Bruker an, för den noch en Bescheed för en anner Naricht wiest warrt, denn warrt de Bescheed opfrischt un wiest, dat en nieg Naricht ankamen is, ansteed dat en nieg Bescheed opstellt warrt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: The "Ignore" button of the new message popup closes the chat window for the sender
nds: De Knoop „Övergahn“ vun den Opdukbescheed maakt dat Klöönfinster för den Senner to

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: If there is already a chat window opened for the sender of the message displayed in the new message popup the "Ignore" button will close this chat window.
nds: Wenn dat al en apen Klöönfinster för den Senner vun de Naricht gifft, op de de Opdukbescheed henwiest, maakt de Knoop „Övergahn“ dit Finster to.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
nds: "Över&gahn"-Knoop binnen Opdukbescheed maakt Klöönruum to

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Notify only highlighted messages in group chats
nds: Bescheden bloots för rutheevt Narichten binnen Koppel-Klöönrüüm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: In very active group chats, important messages can be singled out by preventing notifications for non-highlighted messages.
nds: In Koppel-Klöönrüüm, binnen de dat bannig to Kehr geiht,  laat sik wichtige Narichten beter utschutern, wenn för nich rutheevt Narichten keen Bescheed geven warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyHighlightedMessagesInGroupChats)
en: Exclude non-&highlighted messages in group chats
nds: Nich &rutheevt Narichten in Koppel-Klöönrüüm utsluten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Use the same notifications for events in the active chat window and other chat windows on the current desktop (usually less intrusive)
nds: De sülven Bescheden för Begeefnissen binnen dat aktuelle un anner Klöönfinsters op den aktuellen Schriefdisch bruken (normalerwies minn opdringen)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: If activated, events for chat windows that are on the current desktop will be handled like events in the active chat window: The system tray icon and the sender icon in the contact list are not animated and the "Incoming Message for Active Chat" event is used for the notification. Chat windows on other desktops will trigger notifications.
    If not activated, all chat windows except the active one will notify you that an event has occurred using animations (if activated) and the "Incoming Message" event.
nds: Wenn anmaakt, warrt Begeefnissen för all Klöönfinstern op den aktuellen Schriefdisch jüst so hanteert as Begeefnissen binnen dat aktuelle Finster. Systeemafsnitt-Lüttbild un Senner-Lüttbild op de Kontaktenlist warrt nich animeert, un dat Begeefnis „Ankamen Naricht binnen aktiev Klöönruum“ warrt bruukt. Klöönfinstern op anner Schriefdischen lööst Bescheden ut.
    Wenn nich anmaakt, geevt all Klöönfinstern, utbenahmen dat aktive, över Begeefnissen mit Animeren (wenn anmaakt) un dat Begeefnis „Ankamen Naricht“ Bescheed.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueOnlyMessagesOnAnotherDesktop)
en: Treat all chats on the current des&ktop like active chats
nds: All Klöönrüüm op den aktuellen Schrief&disch beert sik as anmaakt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable events if your account status is "Away"
nds: Bescheden tolaten, ok wenn de Konto-Status op "Weg" steiht

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: Enable notification events even if your account status is "Away" or less available, e.g. "Not Available" or "Do not Disturb". Note: This does not affect the flashing of the system tray icon.
nds: Bescheden ok denn tolaten, wenn de Konto-Status "Weg" oder weniger verföögbor is, t.B. "Nich verföögbor" oder "Nich stören". Beacht bitte: Disse Optschoon gellt nich för dat Blinken vun dat Systeemafsnitt-Lüttbild.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
nds: Bescheden wielt We&gwesen tolaten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
nds: Bi't Opmaken vun en Naricht na den Schriefdisch wesseln, op den dat Klöönfinster för den Senner liggt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: If there is already a chat window open for the sender of the message, opening his/her message will cause a switch to the desktop which contains this chat window.
nds: Wenn dor al en Klöönfinster för den Senner vun de Naricht apen is, wesselt Kopete na den Schriefdisch mit dit Finster, wenn Du de Naricht vun den Senner opmaakst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
nds: Bi't Opmaken vun en Naricht na Schrie&fdisch mit Klöönfinster wesseln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
nds: Dat Klöönfinster / de Koort bi ankamen Narichten na vörn stellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: If there is already a chat window opened for the sender of an incoming message this window will be put on the current desktop and in front of all other windows.
nds: Wenn dor al en Finster för den Senner vun en ankamen Naricht apen is, warrt dit Finster na den aktuellen Schriefdisch verschaven un vöran all anner Finstern stellt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
nds: &Finster bi ankamen Narichten na vörn stellen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
nds: Allmeen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
nds: Systeemafsnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
nds: Dat Lüttbild binnen den Systeemafsnitt wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
nds: Standardwies warrt dat Systeemafsnitt-Lüttbild animeert, wenn niege Narichten ankaamt. En Links- oder Middelklick op dat Lüttbild oder en Klick op den "Ankieken"-Knoop binnen den Opdukbescheed wiest de Naricht in en nieg Klöönfinster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
nds: S&ysteemafsnitt-Lüttbild wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
nds: Bi't Starten warrt dat Hööftfinster na den Systeemafsnitt minimeert

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
nds: Mit versteken Hööftfinster starten, bloots dat Systeemafsnitt-Lüttbild is sichtbor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
nds: Mit versteken &Hööftfinster starten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
nds: Narichten-Hanteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
nds: Ankamen Narichten fuurts opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
nds: Wenn dat noch keen Klöönfinster gifft, warrt bi't Ankamen vun en nieg Naricht en nieg Finster opmaakt. Wenn dat al en Finster för den Senner vun de Naricht gifft, warrt de Naricht dor fuurts binnen wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
nds: Narichten f&uurts opmaken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
nds: En Narichtenreeg för't Wohren vun ankamen Narichten bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Store new incoming messages in a message queue. New messages are messages that cannot be displayed in an already open chat window. Only queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations.
nds: Nieg ankamen Narichten in en Narichtenreeg wohren. Nieg Narichten sünd de, de sik nich binnen en al apen Klöönfinster wiesen laat. Bloots inreegte Narichten lööst Bescheden över Klöönfinster un animeert Systeemafsnitt-Lüttbild ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
nds: Narichten&reeg bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
nds: Ok nich leeste Narichten de Narichtenreeg tofögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Unread messages are messages that will be displayed in an already opened but inactive chat window. Only incoming queued messages trigger notification via chat window and system tray icon animations. With this option disabled only new incoming messages are queued, i.e. messages that cannot be displayed in an already open chat window.
nds: Nich leest Narichten sünd de, de in en al apen, man nich anmaakt Klöönfinster wiest warrt. Bloots inreegte oder stapelte ankamen Narichten lööst Bescheden över Klöönfinster oder animeert Systeemafsnitt-Lüttbild ut. Is dit utmaakt, warrt bloots nieg ankamen Narichten inreegt; dat sünd Narichten, de sik nich binnen en al apen Klöönfinster wiesen laat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
nds: &Nich leeste Narichten inregen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
nds: Anfangstatus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
nds: Den Anfangstatus fastleggen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
nds: Bi't Starten vun Kopete wesselt all Kontos jümmers, wenn Dien ok Reekner tokoppelt is, automaatsch na den Status, den Du hier utöchst. Du kannst dor enkelte Kontos över ehr Egenschappen vun utnehmen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
nds: Afkoppelt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
nds: Tokoppelt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
nds: Weg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
nds: Bunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
nds: Nich sichtbor

en: &Style
nds: &Stil

en: &Emoticons
nds: Sn&uten

en: (No Variant)
nds: (Keen Ünneroort)

en: Choose Chat Window Style to Install
nds: Klöönfinster-Stil utsöken, den Du installeren wullt

en: The specified archive cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
nds: Dat angeven Archiev lett sik nich opmaken.
    Prööv bitte, wat dat as Zip- oder Tar-Archiev gellt.

en: Cannot Open Archive
nds: Archiv lett sik nich opmaken

en: Could not find a suitable place to install the chat window style.
nds: Keen passen Steed för't Installeren vun den Klöönfinster-Stil funnen.

en: Cannot Find Styles Directory
nds: Stil-Orner lett sik nich finnen

en: The specified archive does not contain a valid chat window style.
nds: Dat angeven Archiv bargt keen gellen Klöönfinster-Stil.

en: Invalid Style
nds: Leeg Stil

en: The chat window style was successfully installed.
nds: De Klöönfinster-Stil wöör installeert.

en: Install Successful
nds: Installeren funkscheneer

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
nds: Dat geev en Fehler bi't Installeren vun den Klöönfinster-Stil.

en: Unknown Error
nds: Nich begäng Fehler

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
nds: De Klöönfinster-Stil <resource>%1</resource> wöör mit Spood wegdaan.

[ctx: @info]
en: An error occurred while trying to delete the <resource>%1</resource> Chat Window Style. Your account might not have permission to remove it.
nds: Dat geev en Fehler bi't Wegdoon vun den Klöömfinster-Stil <resource>%1</resource>. Villicht hett Dien Konto dor nich de Verlöven för.

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
nds: Klöönfinster-Stil <resource>%1</resource> installeren

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> cannot be opened.
    Make sure that the archive is a valid ZIP or TAR archive.
nds: Dat angeven Archiev <filename>%1</filename> lett sik nich opmaken.
    Prööv bitte, wat dat as Zip- oder Tar-Archiv gellt.

[ctx: @info]
en: Could not find a suitable place to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
nds: Keen passen Steed för't Installeren vun den Klöönfinster-Stil <resource>%1</resource> funnen.

[ctx: @info]
en: The specified archive <filename>%1</filename> does not contain a valid Chat Window Style.
nds: Dat angeven Archiev <filename>%1</filename> bargt keen gellen Klöönfinster-Stil.

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
nds: Dat geev en nich begäng Fehler bi't Installeren vun den Klöönfinster-Stil <resource>%1</resource>.

en: One Chat Window Style package has been installed. | %1 Chat Window Style packages have been installed.
nds[0]: Een Klöönfinsterstil-Paket wöör installeert.
nds[1]: %1 Klöönfinsterstil-Paketen wöörn installeert.

[ctx: This is the myself preview contact id]
en: myself@preview
nds: ik@vöransicht

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
nds: Ik

en: Jack
nds: Klaas

[ctx: This is the other preview contact id]
en: jack@preview
nds: klaas@vöransicht

[ctx: This is the other preview contact nickname]
en: Jack
nds: Klaas

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
nds: Törn-Vöransicht

en: Hello, this is an incoming message :-)
nds: Moin, dit is en ankamen Naricht :-)

en: Hello, this is an incoming consecutive message.
nds: Moin, dit is noch en ankamen Naricht.

en: Ok, this is an outgoing message
nds: OK, dit is en rutgahn Naricht.

en: Ok, an outgoing consecutive message.
nds: OK, noch en rutgahn Naricht.

en: Message that is being sent.
nds: Naricht, de loosstüert warrt

en: Delivered message.
nds: Utlevert Naricht

en: Message that cannot be delivered.
nds: Naricht, de sik nich utlevern lett

en: Here is an incoming colored message.
nds: Dit is en ankamen Naricht mit Klören.

en: This is an internal message
nds: Dit is en Binnen-Naricht.

en: performed an action
nds: hett wat daan

en: This is a highlighted message
nds: Dit is en rutheevt Naricht.

en: Hello, this is an incoming file transfer request
nds: Moin, dit is Verlööfnisanfraag för en ankamen Datei

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
nds: Moin, dit is en utmaakt Anfraag för en ankamen Datei

en: Bye
nds: Adjüüs

en: Configure Emoticon Themes
nds: Snutensetten inrichten

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
nds: Schriftoorden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
nds: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Normaal Schriftoort binnen Klöönfinster</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
nds: Normaal Schri&ftoort:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use normal screen font
nds: Normaal Schirmschriftoort bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
nds: Systeemschriftoort bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
nds: Egen Schriftoort bruken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatTextColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatTextColor)
en: The color of normal text
nds: De Klöör vun normaal Text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
nds: &Rutheevt Vörgrund:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
nds: Textklöör för rutheevt Narichten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
nds: Klöör för den Achtergrund vun't Klöönfinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
nds: &Achtergrundklöör:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
nds: Achtergrundklöör för rutheevt Narichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
nds: Rutheevt A&chtergrund:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
nds: Klöör för Links binnen Klöönrüüm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
nds: &Linkklöör:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
nds: Formateren övergahn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride)
en: Disregard the colors (background and foreground), and font (size and typeface) of incoming messages
nds: Klöör (Achter- un Vörgrund) un Schrift (Grött un Schriftoort) vun ankamen Narichten övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_chatFmtOverride)
en: Ignore peer's formatting
nds: Den Partner sien Formateren övergahn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: If this is checked, the text representation of emoticons in messages will be replaced by an image
nds: Wenn anmaakt, warrt för Text-Snuten lütte Biller insett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useEmoticons)
en: U&se the following emoticon theme:
nds: Dissen Snutensett &bruken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
nds: Snuten &plegen...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
nds: Klöönfinster-Utsehn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
nds: Dorstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupConsecutiveMessages)
en: Group consecuti&ve messages
nds: &Naenanner kamen Narichten tosamenstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
nds: D&rang Stil binnen Klöönruum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
nds: Stilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
nds: Stil-Ünneroort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
nds: Niege Klöönfinster-Stilen över Internet halen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
nds: &Niege halen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
nds: &Installeren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: For each tab
nds: För elk Paneel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowContactName)
en: Show contact name
nds: Kontaktnaam wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HoverClose)
en: Show close button
nds: Tomaakknoop wiesen

en: General Plugins
nds: Allmeen Modulen

en: &Manager
nds: &Pleger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
nds: Tokoppelstatus-Menü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
nds: Dat Tokoppelstatusmenü för't Protokoll:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
nds: As globaal Statusmenü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: Only Statuses With Matching Category
nds: Bloots Statussen mit passen Kategorie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: All Statuses With Parent Category
nds: All Statussen mit överornt Kategorie

en: Free For Chat
nds: Free to klönen

en: Extended Away
nds: Länger weg

en: Idle
nds: Keen Aktiviteet

en: Do Not Change
nds: Nich ännern

en: New Status
nds: Nieg Status

en: New Group
nds: Nieg Koppel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
nds: Koppel tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
nds: Kategorie:

en: Title
nds: Titel

en: Placeholder
nds: Steedholler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
nds: Wiesnaam

en: Status Title
nds: Status Titel

en: Status Message
nds: Statusmellen

en: Contact Icons
nds: Kontakt-Lüttbiller:

en: The layout '%1' is one of the default layouts and cannot be deleted.
nds: De Böversiet "%1" höört de Standard-Böversieden to un lett sik nich wegdoon.

en: Cannot Delete Default Layouts
nds: Standard-Böversieden laat sik nich wegdoon

en: <qt>This contact is already on your contact list. It is a child contact of <b>%1</b></qt>
nds: <qt>Dissen Kontakt gifft dat al binnen de Kontaktenlist. Dat is en Ünnerkontakt vun <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to merge meta contacts?
    <b>%1</b>
nds: <qt>Wullt Du redig Meta-Kontakten tosamenföhren?
    <b>%1</b>

en: Meta Contact Merge
nds: Metakontakt-Tosamenföhren

en: Select Address Book
nds: Adressbook utsöken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
nds: Kontakt utsöken

en: No writeable address book resource found.
nds: Keen schriefbore Adressbook-Ressource funnen.

en: Add or enable one using the KDE System Settings.
nds: Bitte een över de KDE-Systeeminstellen tofögen oder anmaken.

en:  (already in address book)
nds:  (al binnen Adressbook)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: This wizard helps you export instant messaging contacts to the KDE address book.
nds: Mit dissen Hölper kannst Du Kortnarichten-Kontakten kommood na't KDE-Adressbook exporteren.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
nds: Adressbook ut&söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Selected contacts will be added to the KDE address book.
nds: Utsöchte Kontakten warrt na't KDE-Adressbook toföögt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
nds: &All utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
nds: Köör &torüchnehmen

en: <Not Set>
nds: <Nich fastleggt>

en: Export to Address Book
nds: Na Adressbook exporteren

en: Export
nds: Exporteren

en: Set address book fields using the selected data from Kopete
nds: Utsöchte Kopete-Daten na Adressbookfeller infögen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
nds: Mit Adressbook tosamenföhren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
nds: Vörnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
nds: Telefoon (Tohuus):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
nds: Telefoon (Arbeit):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
nds: Mobiltelefoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
nds: Familiennaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
nds: Nettpost:

en: Create New Group...
nds: Nieg Koppel opstellen...

en: &Move To
nds: &Verschuven na

en: &Copy To
nds: &Koperen na

en: Merge Meta Contacts
nds: Meta-Kontakten tosamenföhren

en: Send Email...
nds: Nettbreef loosstüern...

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
nds: Ümnömen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
nds: Kontakt &tofögen

en: Select Account
nds: Konto utsöken

en: Add to Your Contact List
nds: Na Dien Kontaktenlist tofögen

en: &Properties
nds: &Egenschappen

en: Please enter the name for the new group:
nds: Bitte den Naam för den niegen Koppel ingeven:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
nds: <qt>Wullt Du den Kontakt <b>%1</b> redig vun Dien Kontaktenlist wegmaken?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the group <b>%1</b> and all contacts that are contained within it?</qt>
nds: <qt>Wullt Du den Koppel <b>%1</b> un all sien Kontakten redig wegmaken?</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
nds: Wullt Du disse Kontakten redig vun Dien Kontaktenlist wegmaken?

en: Are you sure you want to remove these groups and contacts from your contact list?
nds: Wullt Du disse Kontakten un Koppeln redig vun Dien Kontaktenlist wegmaken?

en: Account %1 is offline. Do you really want to move this metacontact?
nds: Konto %1 is nich tokoppelt. Wullt Du dissen Meta-Kontakt redig verschuven?

en: Move contact
nds: Kontakt verschuven

en: There is no email address set for this contact in the KDE address book.
nds: För dissen Kontakt gifft dat binnen dat KDE-Adressbook keen Nettpostadress.

en: No Email Address in Address Book
nds: Keen Nettpostadress in Adressbook

en: This contact was not found in the KDE address book. Check that a contact is selected in the properties dialog.
nds: Disse Kontakt lett sik in't KDE-Adressbook nich finnen. Prööv bitte, wat binnen de Egenschappen en Kontakt utsöcht is.

en: Not Found in Address Book
nds: Nich in't Adressbook funnen

en: Rename Contact
nds: Kontakt ümnömen

en: Remove Contact
nds: Kontakt wegmaken

en: Send Single Message...
nds: Enkel Naricht loosstüern...

en: &Add Subcontact
nds: Ünnerkontakt &tofögen

en: Rename Group
nds: Koppel ümnömen

en: Remove Group
nds: Koppel wegmaken

en: Send Message to Group
nds: Naricht en Koppel tostüern

en: &Add Contact to Group
nds: Kontakt na Koppel &tofögen

en: Rename
nds: Ümnömen

en: Make Meta Contact
nds: Meta-Kontakt opstellen

en: Add Contact
nds: Kontakt tofögen

[ctx: Translators: format: '<displayName> (<id>)']
en: %2 <%1>
nds: %2 (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
nds: &Naam:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
nds: Lüttbiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
nds: &Egen Lüttbiller bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
nds: A&pen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
nds: &Tomaakt:

en: Properties of Group %1
nds: Egenschappen vun Koppel "%1"

en: Custom &Notifications
nds: Egen &Bescheden

en: Properties of Meta Contact %1
nds: Egenschappen vun Meta-Kontakt "%1"

en: Sync KABC...
nds: Synkroniseren mit KABC...

en: (custom name)
nds: (Topasst Naam)

en: (nick name)
nds: (Ökelnaam)

en: (formatted name)
nds: (Formateert Naam)

en: (contact id)
nds: (Kontakt-ID)

en: No Contacts with Photo Support
nds: Keen Kontakten mit Foto-Ünnerstütten

en: No contacts were imported from the address book.
nds: Keen Adressen ut Adressbook importeert.

en: No Change
nds: Keen Ännern

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
nds: Adressbook-Toornen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: Export contact's details to the KDE Address Book
nds: De Daten vun den Kontakt na't KDE-Adressbook exporteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
nds: Daten e&xporteren...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: Import contacts from the KDE Address Book
nds: Kontakten ut dat KDE-Adressbook importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
nds: Kontakten &importeren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
nds: Born för den Wiesnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameKABC)
en: Use address book &name (needs address book link)
nds: Adressbook-&Naam bruken (Adressbook-Toornen nödig)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
nds: Vun Kontakt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAccountPhoto)
en: Contact with which to synchronize the displayname.
nds: Kontakt, vun den de Wiesnaam haalt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
nds: E&gen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
nds: Foto-Born

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
nds: Adressbook-&Foto bruken (Adressbook-Toornen nödig)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
nds: Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
nds: Egen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
nds: Utsöken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSyncPhoto)
en: S&ync photo to address book
nds: Foto mit Adressbook s&ynkroniseren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
nds: &Verwiedert

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
nds: Maak dit an, wenn Du egen Lüttbiller för dissen bruken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
nds: Egen Status-&Lüttbiller bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
nds: &Tokoppelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
nds: &Afkoppelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
nds: &Weg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
nds: &Nich begäng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
nds: &Koppel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
nds: Adressbookindrag:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
nds: Konto-Identiteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
nds: De Identiteet utsöken, de de Kontos bruken schöölt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
nds: <img name=foobar> Dat Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
nds: Identiteet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
nds: Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
nds: Nettpost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
nds: Telefoon (Tohuus):

en: Identity Information
nds: Identiteet-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
nds: Keen Foto

en: General Information
nds: Allmeen Informatschonen

en: Detailed Information
nds: Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
nds: Allmeen Informatschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
nds: Foto utsöken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
nds: Foto wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
nds: Wiesen as:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
nds: Ökelnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
nds: Naam vun de Identiteet

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
nds: Nieg Konto tofögen

en: View
nds: Ankieken

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
nds: Fixsöök-Balken

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
nds: Anner &Akschonen

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
nds: &Koppeln

en: Global status message
nds: Globaal Statusmellen

en: Service messages
nds: Deenstmellen

en: &Export Contacts...
nds: Kontakten &exporteren...

en: &Away
nds: &Weg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
nds: &Bunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
nds: N&ich sichtbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
nds: T&okoppelt

en: &Set Status
nds: Status &fastleggen

en: Configure &Global Shortcuts...
nds: &Globaal Tastkombinatschonen instellen...

en: Show &All
nds: &All wiesen

en: Show Offline &Users
nds: Afkoppelte Br&ukers wiesen

en: Show Empty &Groups
nds: Leddi&ge Koppeln wiesen

en: Read Message
nds: Naricht lesen

en: Read the next pending message
nds: Nakamen töven Naricht lesen

en: Show/Hide Contact List
nds: Kontaktenlist wiesen/versteken

en: Show or hide the contact list
nds: De Kontaktenlist wiesen oder versteken

en: Set Away/Back
nds: Status op Weg/Torüch setten

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
nds: <qt>Wenn Du dat Kopete-Hööftfinster tomaakst, löppt dat liekers in den Systeemafsnitt wieder. Mit "Beennen" ut dat Menü "Datei" kannst Du Kopete redig utmaken.</qt>

en: Docking in System Tray
nds: In Systeemafsnitt lopen

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
nds: <br /><b>Statussmellen:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
nds: Kopete, dat Kortnarichten-Programm vun KDE

en: Developer and maintainer
nds: Schriever un Pleger

en: Developer and Project founder
nds: Schriever, hett dat Projekt opstellt

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
nds: Schriever, Pleger vun dat Yahoo-Moduul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
nds: Schriever

en: Developer, Connection status plugin author
nds: Schriever, Autor vun dat Moduul för den Tokoppelstatus

en: Developer, Video device support
nds: Schriever, Ünnerstütten för Video-Reedschappen

en: Developer, MSN
nds: Schriever, MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
nds: Schriever, Pleger vun dat Gadu-Moduul

en: Lead Developer, AIM and ICQ plugin maintainer
nds: Leden Schriever, Pleger vun dat AIM- un ICQ-Moduul

en: IRC plugin maintainer
nds: Pleger vun dat IRC-Moduul

en: Lead Developer, Telepathy and Messenger plugin maintainer
nds: Leden Schriever, Pleger vun't Telepathy- un vun't Kortnarichten-Moduul

en: Lead Developer, MSN plugin maintainer
nds: Leden Schriever, Pleger vun dat MSN-Moduul

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
nds: Künstler / Schriever, Pleger för de graafschen Objekten

en: Developer, UI maintainer
nds: Schriever, Böversiet-Pleger

en: Developer, WLM plugin maintainer
nds: Schriever, Pleger vun dat WLM-Moduul

en: Developer, Jabber plugin maintainer
nds: Schriever, Pleger vun dat Jabber-Moduul

en: Lead Developer, GroupWise maintainer
nds: Leden Schriever, Pleger vun dat GroupWise-Moduul

en: Developer, AIM and ICQ
nds: Schriever, AIM un ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
nds: Schriever, Pleger vun dat Bonjour-Moduul

en: Konki style author
nds: Autor vun den Konki-Stil

en: Hacker style author
nds: Autor vun den Hacker-Stil

en: Kopete's icon author
nds: Autor vun Kopete sien Lüttbiller

en: Sounds
nds: Kläng

en: Kopete Docugoddess, Bug and Patch Testing.
nds: Kopete-Gottsche för Dokmentatschoon, Fehlersöök un Utproberen vun Kodeplasters

en: Iris Jabber Backend Library
nds: Jabber-Hölperbibliotheek Iris

en: OscarSocket author
nds: Autor vun den OscarSocket

en: Kmerlin MSN code
nds: MSN-Kode vun Kmerlin

en: Former developer
nds: Verleden Schriever

en: Former developer, project co-founder
nds: Verleden Schriever, hett dat Projekt mit opstellt

en: Misc bugfixes and enhancements
nds: Verscheden Fehlerrichten un Verbetern

en: Former developer, original Gadu plugin author
nds: Verleden Schriever, Autor vun't eerste Gadu-Moduul

en: Former developer, Jabber plugin author
nds: Verleden Schriever, Autor vun dat Jabber-Moduul

en: Former developer, Oscar plugin
nds: Verleden Schriever, Oscar-Moduul

en: Former developer and WinPopup maintainer
nds: Verleden Schriever un Pleger vun dat WinPopup-Moduul

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
nds: Keen Modulen laden. Disse Optschoon övergeiht all anner Optschonen.

en: Disable auto-connection
nds: Automaatsch Tokoppeln utmaken

en: Auto-connect the specified accounts. Use a comma-separated list
    to auto-connect multiple accounts.
nds: De angeven Kontos automaatsch Tokoppeln. Mehr Indrääg bitte mit
    Kommas trennen.

en: Do not load the specified plugin. Use a comma-separated list
    to disable multiple plugins.
nds: Dat angeven Moduul nich laden. Mehr Indrääg bitte mit
    Kommas trennen.

en: Load only the specified plugins. Use a comma-separated list
    to load multiple plugins. This option has no effect when
    --noplugins is set and overrides all other plugin related
    command line options.
nds: Bloots de angeven Modulen laden. Mehr Indrääg bitte mit
    Kommas trennen. Disse Optschoon deit nix, wenn "--noplugins"
    angeven is, man övergeiht all anner Befehlsreeg-Optschonen
    för Modulen.

en: URLs to pass to kopete / emoticon themes to install
nds: URLs, de na Kopete övergeven warrt / Snutensetten, de installeert
    warrn schöölt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
nds: &Leddig maken

en: Edit Message
nds: Naricht bewerken

en: Edit Message...
nds: Naricht bewerken...

en: Edit Statuses...
nds: Statussen bewerken...

en: Configure Statuses
nds: Statussen instellen

note: i18n: Target Size (KB) (=> KB = kilobyte)
en: Target KB
nds: Teel (kB)

note: i18n: General Purpose In/Out
en: GPIO
nds: Allgemeen In-/Utgaav

en: Flicker Reduction
nds: Flimmern minnern

en: Framerate
nds: Bild-Wedderhalen

note: i18n: USB Isochronous Interface
en: USB Alternate
nds: Anner USB

note: i18n: Selection of combinations of light sources
en: Lights
nds: Lichter

en: Reset Camera
nds: Kamera torüchsetten

note: i18n: Chroma Auto Gain Control
en: chroma agc
nds: Autom. Klöörverstarkenkuntrull

note: i18n: Combfilter
en: combfilter
nds: Kammfilter

note: i18n: Automute
en: automute
nds: autom. Still

note: i18n: Luminance Decimation Filter
en: luma decimation filter
nds: Luma-Minnernfilter

note: i18n: Analog/Digital Conversion Crush (!!! aGc is a typo !!! => aDc)
en: agc crush
nds: ADÜ-Stuken

note: i18n: Video Cassette Recorder Hack (improves sync on poor VCR tapes)
en: vcr hack
nds: Sünkroniseerverbetern för leeg Videokassetten

note: i18n: Whitecrush Upper (whitecrush => adaptive auto gain control to prevent "blooming" of the video signal due to very high Luminance levels; upper threshold)
en: whitecrush upper
nds: Wittstuken-Böversüll

note: i18n: Whitecrush Lower (whitecrush => adaptive auto gain control to prevent "blooming" of the video signal due to very high Luminance levels; lower threshold)
en: whitecrush lower
nds: Wittstuken-Nedderrsüll

note: i18n: U-V Gain Ratio (NOT Ultra Violet !)
en: uv ratio
nds: U-V-Relatschoon

note: i18n: Full Luminance Range
en: full luma range
nds: Heel Luma-Rebeet

note: i18n: Luminance Coring Level (=> Improves SNR (Signat-to-Noise-Ratio) by HF filtering)
en: coring
nds: topassen

en: Invert
nds: Ümdreihen

note: i18n: Y Offset Odd Field
en: y offset odd field
nds: Y-Verschuven för nich even Halfbild

note: i18n: Y Offset Even Field
en: y offset even field
nds: Y-Verschuven för even Halfbild

note: i18n: Green Balance
en: green balance
nds: Gröönbalangs

note: i18n: Digital/Analog Converter Magnitude
en: DAC magnitude
nds: DA-Wanneln-Magnituud

note: i18n: Band Filter
en: band filter
nds: Bandfilter

note: i18n: RGB Gamma
en: rgb gamma
nds: RGB-Gamma

note: i18n: Reset Level
en: reset level
nds: Torüchsetten-Stoop

note: i18n: Pixel Bias Voltage
en: pixel bias voltage
nds: Pixel-Vörspannen

note: i18n: Noise Suppression (Smoothing)
en: Noise suppression (smoothing)
nds: Ruusminnern (Weekheit)

en: Minimum Clock Divider
nds: Lüttst Takt-Deler

en: Webcam Effects
nds: Nettkamera-Effekten

en: Infrared
nds: Infraroot

note: i18n: Black/White
en: B/W
nds: s/w

en: Auto Luminance Control
nds: Autom. Lüchtdichtde-Kuntrull

en: Horizontal Edge Enhancement
nds: Kimmrecht Kantenverbetern

en: Vertical Edge Enhancement
nds: Pielrecht Kantenverbetern

en: Lens Shading Compensation
nds: Linsen-Indüüstern topassen

en: Maximum Exposure Time
nds: Hööchst Belichtentiet

en: Red Saturation
nds: Root-Sattheit

en: Blue Saturation
nds: Blaag-Sattheit

en: Luminance Bandpass
nds: Lüchtdichtde-Bandpass

en: Luminance Bandpass Weight
nds: Lüchtdichtde-Bandpassbreed

note: i18n: High Frequency Luminance Coring
en: HF Luminance Coring
nds: HF-Lüchtdichtde-Topassen

en: Force Color ON
nds: Klöör verdwingen

note: i18n: Chrominance Gain
en: Chrominance Gain Control
nds: Klööroort-Verstärkenkuntrull

note: i18n: Video Tape Recorder Time Constant
en: VTR Time Constant
nds: Tietkonstant för Video-Opnehmer

en: Luminance Delay Compensation
nds: Lüchtdichtde-Topassen

en: Vertical Noise Reduction
nds: Pielrecht Ruusminnern

en: Save User Settings
nds: Brukerinstellen sekern

en: Restore User Settings
nds: Brukerinstellen wedderherstellen

en: Restore Factory Settings
nds: Warkinstellen

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
nds: Klöörbedrief

note: i18n: Auto Contour
en: Auto contour
nds: Autom. Ümreet

en: Contour
nds: Ümreet

note: i18n: Backlight Compensation
en: Backlight compensation
nds: Achtergrundlicht-Topassen

note: i18n: Flicker Suppression
en: Flickerless
nds: Flimmerfree

note: i18n: Noise Reduction
en: Noise reduction
nds: Ruusminnern

en: Compression Target
nds: Komprimeerteel

en: Color Filter
nds: Klöörfilter

note: i18n: Transaction Time (msec)
en: Transaction time (msec)
nds: Vörgangduer (ms)

note: i18n: "Buffers per Transaction"
en: Buffers per transaction
nds: Puffers per Vörgang

note: i18n: off / disable flicker compensation
en: NoFliker
nds: Ahn Flimmern

en: Automatic
nds: Automaatsch

en: Quality
nds: Gööd

en: Off
nds: Ut

en: Both
nds: Beed

en: On
nds: An

en: Brightness
nds: Helligkeit

en: Hue
nds: Klöörtoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
nds: Klöör

en: Contrast
nds: Kontrast

en: Whiteness
nds: Blankheit

en: Automatic Brightness/Contrast Correction
nds: Automaatsch Helligkeit-/Kontrast-Topassen

en: Automatic Color Correction
nds: Automaatsch Klöörrichten

en: Vertical Flip
nds: Pielrecht ümdreihen

en: Horizontal Flip
nds: Kimmrecht ümdreihen

en: Saturation
nds: Sattheit

en: Volume
nds: Luutstärk

en: Balance
nds: Balangs

en: Bass
nds: Deepden

en: Treble
nds: Hööchden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
nds: Still

en: Loudness
nds: Luutheit

en: Black Level
nds: Swattweert

en: Automatic White Balance
nds: Automaatsch Wittbalangs

en: Do White Balance
nds: Wittafgliek utföhren

en: Red Balance
nds: Rootbalangs

en: Blue Balance
nds: Blaagbalangs

en: Exposure
nds: Belichten

en: Automatic Gain
nds: Automaatsch Verstärken

en: Gain
nds: Verstärken

en: Horizontal Center
nds: Kimmrecht in de Merrn

en: Vertical Center
nds: Pielrecht in de Merrn

en: Power Line Frequency
nds: Nettfrequenz

en: Automatic Hue
nds: Automaatsch Klöörtoon

en: White Balance Temperature
nds: Wittbalangs-Temperatuur

en: Sharpness
nds: Scharpde

en: Backlight Compensation
nds: Achtergrundlicht-Topassen

en: Chroma AGC
nds: Autom. Klöörverstarkenkuntrull

en: Color Killer
nds: Klöör afwörgen

en: Color Effects
nds: Klööreffekten

en: Rotate
nds: Dreihen

en: Background color
nds: Achtergrundklöör

en: Chroma Gain
nds: Klöörverstarken

en: Illuminator 1
nds: Belüchten 1

en: Illuminator 2
nds: Belüchten 2

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
nds: En Nettwarkverbinnen wöör afkoppelt. Dat Programm is nu in Afkoppelbedrief. Wullt Du de Nettwark-Akschonen wiedermaken, wenn dat Nettwark wedder verföögbor is?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
nds: Dit Programm is opstunns in Afkoppelbedrief. Wullt Du Di tokoppeln?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
nds: Dit Programm is opstunns in Afkoppelbedrief. Wullt Du Di tokoppeln, so dat sik de Akschoon utföhren lett?

en: Leave Offline Mode?
nds: Afkoppelbedrief bennen?

en: Connect
nds: Tokoppeln

en: Stay Offline
nds: Afkoppelt blieven

en: Could not find contactlist.xml in Kopete application data.
nds: Binnen Kopete sien Programmdaten lett sik "contactlist.xml" nich finnen.

en: Could not open contact list file.
nds: Kontaktenlist-Datei lett sik nich opmaken.

en: Could not write contact list to a file.
nds: De Kontaktenlist-Datei lett sik nich as Datei sekern.

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
nds: <qt>Kopete ünnerstütt "%1" nich.</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
nds: Synkroniseren mit KDE-Adressbook fehlslaan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
nds: Nich bruken

en: <qt>An address was added to this contact by another application.<br />Would you like to use it in Kopete?<br /><b>Protocol:</b> %1<br /><b>Address:</b> %2</qt>
nds: <qt>En anner Programm hett en Adress na dissen Knotakt toföögt.<br />Wullt Du ehr in Kopete bruken?<br /><b>Protokoll:</b> %1<br /><b>Adress:</b> %2</qt>

en: Import Address From Address Book
nds: Adress ut Adressbook importeren

en: Use
nds: Bruken

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
nds: <qt>Een oder mehr vun Dien %1-Kontos sünd afkoppelt. För't Tofögen mööt de mehrsten Systemen tokoppelt wesen. Koppel disse Kontos bitte to un versöök dat denn nochmaal.</qt>

en: Not Connected
nds: Nich tokoppelt

en: Choose Account
nds: Konto utsöken

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
nds: <qt>Du hest noch keen Konto för <b>%1</b> inricht. Stell bitte een op, koppel dat to un versöök dat nochmaal.</qt>

en: No Account Found
nds: Keen Konto funnen

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
nds: <qt>De Kontakt lett sik nich tofögen.</qt>

en: Could Not Add Contact
nds: Kontakt lett sik nich tofögen

en: You have been disconnected
nds: Dien Verbinnen wöör afkoppelt

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
nds: Du hest Di vun en anner Client oder Reekner ut över dat Konto "%1" tokoppelt.

en: Most proprietary Instant Messaging services do not allow you to connect from more than one location. Check that nobody is using your account without your permission. If you need a service that supports connection from various locations at the same time, use the Jabber protocol.
nds: De mehrsten warflichen Kortnaricht-Deensten verlöövt dat Tokoppeln vun mehr as een Steed nich. Prööv, wat nüms Dien Konto ahn Dien Verlööf bruukt. Wenn Du en Deenst bruukst, bi den Du Di ok vun mehr Steden tokoppeln kannst, bruuk dat Jabber-Protokoll.

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
nds: Du muttst Di nich sülven na de Kontaktenlist tofögen. "%1" warrt nich na dat Konto "%2" toföögt.

en: Error Creating Contact
nds: Fehler bi't Opstellen vun Kontakt

en: Properties
nds: Egenschappen

en: Edit Account
nds: Konto bewerken

en: You have been added
nds: Du büst toföögt worrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
nds: Tofögen...

en: Authorize
nds: Verlöven

en: Block
nds: Blockeren

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
nds: De Kontakt <b>%1</b> hett Di na sien Kontaktenlist toföögt

note: i18n: ectx: label
en: Emitted when the contact list appearance has changed.
nds: Utlööst, wenn sik dat Utsehn vun de Kontaktenlist ännert hett

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Enable emoticon support in Kopete.
nds: Ünnerstütten för Snuten binnen Kopete anmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether using the system font for the chat window.
nds: Leggt fast, wat de Systeemschriftoort för't Klöönfinster bruukt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Color used to identify idle contacts.
nds: Klöör för Kontakten, de nix doot

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Whether to use a different color for idle contacts.
nds: Leggt fast, wat för Kontakten, de nix doot, en anner Klöör bruukt warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Contact properties that contact tooltip will show.
nds: Kontakt-Egenschappen, de binnen de Kontakt-Kortinformatschoon wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list group sorting
nds: Koppelsorteren för Kontaktenlist

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Contact list icon display mode. Either the protocol icon or the contact photo.
nds: Lüttbild-Bedrief för de Kontaktenlist: Protokoll-Lüttbild oder Kontakt-Foto

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable borders on the contact's photo.
nds: Ränners üm Kontakt-Fotos to anmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Round contact photo corners.
nds: Runde Hörns bi Kontakt-Fotos

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show contact list as a tree view.
nds: Kontaktenlist as Boomansicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Indent contacts if you do not show tree lines.
nds: Kontakten inrücken, wenn Du keen Boomtelgen wiest

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
nds: Pielrecht Rullbalken versteken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Group contacts by group.
nds: Kontakten na Koppel anornen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
nds: Egen Schriftoorden för Kontaktenlist bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
nds: Hööftfinstergrött automaatsch topassen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Corner at which to anchor main window when auto-resizing.
nds: De faste Hörn bi't automaatsche Topassen vun de Grött vun't Hööftfinster

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
nds: Normaal Schriftoort för Kontaktenlist

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Small font for contact list (for status message)
nds: Lütt Schriftoort för Kontaktenlist (för de Statusmellen)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
nds: Klöör för Koppelnaam

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Animate contact list on contact list changes.
nds: Kontaktenlist animeren, wenn sik en Indrag ännert

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fade-in/Fade-out on contact status changes.
nds: Kontakten bi Statusännern week in- un utblennen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Fold-in/Fold-out on contact status changes.
nds: Kontakten bi Statusännern in- un utfoolden

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide contact list after a while.
nds: Kontaktenlist na en Tiet automaatsch versteken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide vertical scrollbar in contact list after a while.
nds: Pielrecht Rullbalken binnen Kontaktenlist na en Tiet automaatsch versteken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
nds: Töövtiet för't automaatsche Versteken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
nds: Nich tokoppelt Kontakten binnen de Kontaktenlist wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
nds: Leddig Koppeln binnen de Kontaktenlist wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
nds: Identiteten ansteed Kontos op Statusbalken wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in a separate group.
nds: Nich tokoppelt Brukers as egen Koppel wiesen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Start Kopete docked.
nds: Kopete andockt starten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
nds: Kopete binnen den Systeemafsnitt wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
nds: Narichtenreeg bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
nds: Nich leeste Narichten inregen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use mouse navigation only in contact list.
nds: Muusstüern bloots binnen Kontaktenlist bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
nds: Na't Afkoppeln wedder tokoppeln

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
nds: Narichtenansicht bi nieg Narichten na vörn stellen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
nds: Begeefnissen binnen Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue only highlighted messages in group chats
nds: Bloots rutheevt Narichten binnen Koppel-Klöönrüüm inregen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue Only Messages On Another Desktop
nds: Bloots Narichten op anner Schriefdischen inregen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Single notification for messages from the same sender.
nds: Een Bescheed för Narichten vun den sülven Senner bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Balloon Notification Ignore Closes Chat View
nds: "Övergahn" binnen Snackblasen maakt Klöönansicht to

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
nds: Systeemafsnitt-Blinken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Left Click Opens Message.
nds: Linksklick op Systeemafsnitt-Blinkbescheed maakt Naricht op

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
nds: Animeren bi ankamen Narichten binnen aktiev Klöönruum

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Set Current Desktop To Chat View
nds: Systeemafsnitt-Blinken geiht mit den Schriefdisch na de Klöönansicht

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable events while away.
nds: Bescheden wielt Wegwesen tolaten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
nds: Regel för Klöönfinster-Platzeren

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
nds: Standardwies jümmers Klookschriever bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable rich text by default.
nds: Standardwies Formaattext bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
nds: Binnen Klöönfinster "Loosstüer"-Knoop wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
nds: Naricht-Datum wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name.
nds: Kontaknaam afsnieden

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Truncate contact name max length.
nds: Hööchst Längde för afsneden Kontaktnaams

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Maximum number of messages to show in a chat window.
nds: Hööchsttall vun Narichten, de binnen en Klöönfinster wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Hightlight messages containing your nickname.
nds: Narichten rutheven, de Dien Ökelnaam bargt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Selected view plugin for Chat Window.
nds: Utsöcht Ansichtmoduul för Klöönfinster

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
nds: Status "Weg" automaatsch setten

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Auto away timeout.
nds: Tietgrenz för't automaatsche Wegwesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Go available after detecting an activity.
nds: Na't Opdecken vun Aktiviteet wedder verföögbor warrn

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Confirm Before Coming Back from Auto Away
nds: Wedder-verföögbor-warrn na automaatsch Wegwesen beglöven

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use the latest away message.
nds: Verleden Wegwesen-Naricht as automaatsche Wegwesen-Naricht bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: When setting the auto away message, use a custom away message.
nds: Egen Wegwesen-Naricht as automaatsche Wegwesen-Naricht bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away title.
nds: Egen Titel för automaatsch Wegwesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: The custom auto away message.
nds: Automaatsche Wegwesen-Naricht

en: I am gone right now, but I will be back later
nds: Ik bün jüst weg, man kaam glieks torüch

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Enable smooth scrolling in contact list.
nds: Binnen Kontaktenlist week rullen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
nds: Jümmers Paneels bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show contact name for each tab.
nds: Kontaktnaam för elkeen wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Show close button for each tab.
nds: Tomaken-Knoop för elkeen Paneel wiesen.

en: Outgoing Message Sent
nds: Rutgahn Naricht loosstüert

en: A contact sent you a buzz/nudge.
nds: En Kontakt hett Di en Anstoot tostüert.

en: User <i>%1</i> is typing a message
nds: Bruker <i>%1</i> gifft jüst en Naricht in.

[ctx: @action]
en: Chat
nds: Klönen

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
nds: <qt>Dat geev en Fehler bi't Opstellen vun en nieg Klöönfinster. Dat Finster wöör nich opstellt.</qt>

en: Error While Creating Chat Window
nds: Fehler bi't Opstellen vun en Klöönfinster

en: Enter Arguments
nds: Argumenten ingeven

en: Enter the arguments to %1:
nds: Giff bitte de Argumenten för "%1" in:

en: Alias "%1" expands to itself.
nds: Dat Alias "%1" steiht för sik sülven.

en: "%2" requires at least %1 argument. | "%2" requires at least %1 arguments.
nds[0]: "%2" bruukt tominnst %1 Argument.
nds[1]: "%2" bruukt tominnst %1 Argumenten.

en: "%2" has a maximum of %1 argument. | "%2" has a maximum of %1 arguments.
nds[0]: "%2" mutt nich mehr as %1 Argument hebben.
nds[1]: "%2" mutt nich mehr as %1 Argumenten hebben.

en: You are not authorized to perform the command "%1".
nds: Du dörvst den Befehl "%1" nich utföhren.

en: Command Error
nds: Fehler

en: USAGE: /help [<command>] - Used to list available commands, or show help for a specified command.
nds: Bruuk: /help [<command>] - List de verföögboren Befehlen op, oder wiest de Hülp för den angeven Befehl.

en: USAGE: /url - Opens last URL for current chat in default browser.
nds: Bruuk: /url - Maakt de verleden URL för den aktuellen Klöönruum mit den Standardkieker op.

en: USAGE: /close - Closes the current view.
nds: Bruuk: /close - Maakt de aktuelle Ansicht to.

en: USAGE: /part - Closes the current view.
nds: Bruuk: /part - Maakt de aktuelle Ansicht to.

en: USAGE: /clear - Clears the active view's chat buffer.
nds: Bruuk: /clear - Maakt den Klöönpuffer vun de aktuelle Ansicht leddig.

en: USAGE: /away [<reason>] - Marks you as away/back for the current account only.
nds: Bruuk: /away [<Grund>] - Markeert Di in dat aktuelle Konto as "Weg" oder "Torüch".

en: USAGE: /awayall [<reason>] - Marks you as away/back for all accounts.
nds: Bruuk: /awayall [<Grund>] - Markeert Di in all Kontos as "Weg" oder "Torüch".

en: USAGE: /say <text> - Say text in this chat. This is the same as just typing a message, but is very useful for scripts.
nds: Bruuk: /say <Text> - Gifft <Text> na dissen Klöönruum ut. Dat is dat Sülvige, as de Naricht to tippen, man goot binnen Skripten.

en: USAGE: /exec [-o] <command> - Executes the specified command and displays the output in the chat buffer. If -o is specified, the output is sent to all members of the chat.
nds: Bruuk: /exec [-o] <Befehl> - Föhrt den angeven Befehl ut un wiest de Utgaav binnen den Klöönpuffer. Is "-o" angeven, warrt de Utgaav all Klöön-Deelnehmers tostüert.

en: Available Commands:
nds: Verföögbor Befehlen:

en: 
    Type /help <command> for more information.
nds: 
    Giff /help <Befehl> in, wenn Du mehr weten wullt

en: There is no help available for '%1'.
nds: För "%1" gifft dat keen Hülp.

en: ERROR: Shell access has been restricted on your system. The /exec command will not function.
nds: Fehler: Op Dien Systeem is dat Togriepen op de Konsool nich verlöövt. De Befehl "/exec" warrt nich funkscheneren.

en: ERROR: Failed to start process from /exec command.
nds: Fehler: De mit den „/exec“-Befehl opropen Perzess lett sik nich starten

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
nds: Befehlen

en: &Add to Your Contact List
nds: Na Dien Kontaktenlist &tofögen

en: Visible when offline
nds: Sichtbor, wenn afkoppelt

en: Move Contact
nds: Kontakt verschuven

en: Select the meta contact to which you want to move this contact:
nds: Söök den Meta-Kontakt ut, na den Du dissen Kontakt verschuven wullt:

en: Create a new metacontact for this contact
nds: Nieg Meta-Kontakt för dissen Kontakt opstellen

en: If you select this option, a new metacontact will be created in the top-level group with the name of this contact and the contact will be moved to it.
nds: Wenn Du disse Optschoon utsöchst, warrt en nieg Meta-Kontakt op de böverste Evene mit den Kontakt sien Naam opstellt, achteran warrt he dorhen verschaven.

en: This user is not reachable at the moment. Please try a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
nds: Disse Bruker lett sik opstunns nich faatkriegen. Versöök dat mit en Protokoll, över dat Du ok afkoppelt Lüüd Narichten tostüern kannst, oder tööv dor op, wat he sik wedder tokoppelt.

en: User is Not Reachable
nds: Bruker lett sik nich faatkriegen

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
nds: Wullt Du den Kontakt "%1" redig ut Dien Kontaktenlist wegmaken?

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
nds: <br /><b>Heel Naam:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
nds: <br /><b>Nix daan:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
nds: <br /><b>Tohuussiet:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
nds: <br /><b>Status&nbsp;Titel:</b>&nbsp;%1

en: Full Name
nds: Heel Naam

en: Idle Time
nds: Tiet vun't Nixdoon

en: Online Since
nds: Tokoppelt siet

en: Last Seen
nds: Tolest sehn

en: First Name
nds: Vörnaam

en: Last Name
nds: Familiennaam

en: Private Phone
nds: Telefoon (Tohuus)

en: Private Mobile Phone
nds: Mobiltelefoon (Privaat)

en: Work Phone
nds: Telefoon (Arbeit)

en: Work Mobile Phone
nds: Mobiltelefoon (Arbeit)

en: Email Address
nds: Nettpostadress

en: Nick Name
nds: Ökelnaam

en: Custom Name
nds: Topasst Naam

en: Shown even if offline
nds: Warrt ok wiest, wenn afkoppelt

en: Top Level
nds: Böverst Evene

en: Not in your contact list
nds: Nich binnen Dien Kontaktenlist

en: Offline Users
nds: Afkoppelte Brukers

[ctx: Identity tooltip information: <nobr>ICON <b>NAME</b></nobr><br /><br />]
en: <nobr><img src="kopete-identity-icon:%1"> <b>%2</b></nobr><br /><br />
nds: <nobr><img src="kopete-account-icon:%1"> <b>%2</b></nobr><br /><br />

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
nds: Standard-Identiteet

en: This user is not reachable at the moment. Please make sure you are connected and using a protocol that supports offline sending, or wait until this user comes online.
nds: Disse Bruker lett sik opstunns nich faatkriegen. Beseker bitte, du büst tokoppelt bruukst en Protokoll, över dat Du ok afkoppelt Lüüd Narichten tostüern kannst. Du kannst ok dor op töven, dat de Bruker sik wedder tokoppelt.

en: Status not available
nds: Status nich verföögbor

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
nds: <qt><i>%1</i> is nu %2.</qt>

en: Unable to find the file %1.
nds: Datei "%1" lett sik nich finnen.

en: <qt>Unable to download the requested file;<br />please check that address %1 is correct.</qt>
nds: <qt>De angeven Datei lett sik nich daalladen.<br />Prööv bitte, wat de Adress "%1" richtig is.</qt>

en: Connecting
nds: Bi to tokoppeln

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Password Required
nds: Passwoort deit noot

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
nds: <qt>Kopete kann Dien Passwoort nich binnen de Knipp wohren, wat seker weer.<br />Wullt Du dat Passwoort binnen de Instellendatei wohren, wat <b>nich seker</b> is?</qt>

en: Unable to Store Secure Password
nds: Passwoort lett sik nich seker wohren

en: Store &Unsafe
nds: &Riskant wohren

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
nds: <qt><b>Dat Passwoort weer leeg.</b>Giff Dien Passwoort för dat %1-Konto <b>%2</b> bitte nochmaal in.</qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
nds: <qt>Giff bitte Dien Passwoort för dat %1-Konto <b>%2</b> in.</qt>

en: Account Offline
nds: Konto afkoppelt

en: Sorry, I am busy right now
nds: Deit mi leed, ik heff to doon

en: Going Online - Kopete
nds: An't Tokoppeln - Kopete

en: Do You Want to Change Status to Available?
nds: Status na Verföögbor wesseln?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Status)
en: Protocol's status menu type.
nds: Dat Protokoll sien Statusmenü-Typ

en: Copying
nds: Bi to koperen

en: Source
nds: Born

en: Destination
nds: Teel

en: File transfer %1 completed.
nds: Dateiöverdregen "%1" afslaten.

en: File transfer %1 failed.
nds: Dateiöverdregen "%1" fehlslaan.

en: You cancelled file transfer %1
nds: Du hest de Datreiöverdregen "%1" afbraken

en: File transfer %1 cancelled.
nds: Dateiöverdregen "%1" afbraken.

en: Kopete File Transfer
nds: Kopete-Dateiöverdregen

en: Sorry, sending files which are not stored locally is not yet supported by this protocol.
    Please copy this file to your computer and try again.
nds: Deit mi leed, man dit Protokoll ünnerstütt dat Loosstüern vun Dateien noch nich, wenn se nich lokaal sekert sünd.
    Kopeer disse Datei na Dien Reekner un versöök dat nochmaal.

en: File Transfer
nds: Dateiöverdregen

en: You must provide a valid local filename
nds: Du muttst en gellen Naam för de lokale Datei angeven

en: You do not have permission to write to selected file
nds: Du hest dor keen Verlööf för, dat Du disse Datei schriffst

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
nds: Dat gifft de Datei "%1" al.
    Wullt Du ehr överschrieven?

en: Overwrite File
nds: Datei överschrieven

en: The directory %1 does not exist
nds: Dat gifft den Orner "%1" nich

en: You do not have permission to write to selected directory
nds: Du hest dor keen Verlööf för, dat Du binnen dissen Orner schriffst

en: You must provide a valid local directory
nds: Du muttst en lokaal Orner angeven, de gellt

en: You have been disconnected.
nds: Du büst afkoppelt worrn.

en: Connection Lost.
nds: Verbinnen afreten

en: Kopete lost the channel used to talk to the instant messaging system.
    This can be because either your internet access went down, the service is experiencing problems, or the service disconnected you because you tried to connect with the same account from another location. Try connecting again later.
nds: Kopete sien Verbinnen na dat Kortnarichten-Systeem is afreten.
    Dat mag angahn, dat Dien Internetverbinnen afreten is, de Deenst Problemen hett oder dat de Deenst Di afkoppelt hett, wiel Du en Tokoppeln vun en anner Oort över dat sülve Konto versöcht hest. Versöök dat later nochmaal.

en: Cannot connect with the instant messaging server or peers.
nds: Tokoppeln na Kortnarichten-Server oder Partner nich mööglich.

en: Cannot connect.
nds: Tokoppeln nich mööglich.

en: This means Kopete cannot reach the instant messaging server or peers.
    This can be because either your internet access is down or the server is experiencing problems. Try connecting again later.
nds: Dit bedüüdt, dat Kopete den Kortnarichten-Server oder de Partners nich faatkriggt.
    Villicht is Dien Verbinnen na't Internet afreten, oder de Server hett Problemen. Versöök dat man later nochmaal.

en: More Information...
nds: Mehr Informatschonen...

en: + %1 more message | + %1 more messages
nds[0]: + noch %1 Naricht
nds[1]: + noch %1 Narichten

[ctx: @title %1 is contact's name]
en: Incoming file transfer request from <i>%1</i>
nds: Verlööfnisanfraag för en ankamen Datei vun <i>%1</i>

[ctx: @info]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename>
nds: En Bruker will Di de Datei <filename>%1</filename> tostüern.

[ctx: @info %2 is message]
en: A user is trying to send you a file <filename>%1</filename> with the message:<nl/>"%2"
nds: En Bruker will Di de Datei <filename>%1</filename> mit disse Naricht tostüern:<nl/>"%2"

en: Incoming message from <i>%1</i>
nds: Ankamen Naricht vun <i>%1</i>

en: A highlighted message arrived from <i>%1</i>
nds: Vun <i>%1</i> is en rutheevt Naricht ankamen.

[ctx: @action]
en: View
nds: Ankieken

[ctx: @action]
en: Close
nds: Tomaken

en: Choose the corresponding entry for '%1'
nds: Söök den tohören Indrag för "%1" ut

en: Choose the corresponding entry in the address book
nds: Söök den tohören Indrag in't Adressbook ut

en: Address Book Association
nds: Adressbook-Toornen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtAddressee)
en: The KDE Address Book entry associated with this Kopete Contact
nds: De Indrag vun dat KDE-Adressbook, de dissen Kopete-Kontakt tohöört

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
nds: Leddig maken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
nds: En Adressbookindrag utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
nds: Ä&nnern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
nds: Nettpost

en: New Address Book Entry
nds: Nieg Adressbook-Indrag

en: Name the new entry:
nds: Naam för niegen Indrag:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
nds: En nieg Indrag in't Adressbook opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
nds: &Nieg Indrag opstellen...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Select the contact you want to communicate with via Instant Messaging
nds: Söök den Kontakt ut, mit den Du mit Kortnarichten klönen wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
nds: &Söken:

en: Select Avatar
nds: Bild utsöken

en: No Avatar
nds: Keen Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
nds: Bild tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
nds: Bild wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
nds: Mit Nettkamera

en: Take a photo
nds: En Foto maken

en: Someone Has Added You
nds: Een hett Di toföögt

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
nds: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" />De Kontakt <b>%2</b> hett Di na ehr/sien Kontaktenlist toföögt (Konto "%3").</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: The contact XXX has added you to his/her contactlist
nds: De Kontakt XXX hett Di na sien Kontaktenlist toföögt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
nds: Mehr Informatschonen över dissen Kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
nds: Dissen Kontakt verlöven, den Status to sehn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
nds: Dissen Kontakt na de Kontaktenlist tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: The display name of the contact.  Leave it empty to use the contact's nickname.
nds: De Wiesnaam vun den Kontakt. Laat dit Feld leddig, wenn Du den Ökelnaam bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_displayNameEdit)
en: Enter the contact's display name. This is how the contact will appear in the contact list.
    Leave it empty if you want to see the contact's nickname as their display name.
nds: Giff hier den Wiesnaam för den Kontakt in. Disse Naam warrt binnen de Kontaktenlist bruukt.
    Laat dat Feld leddig, wenn Du den Ökelnaam as Wiesnaam bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
nds: Wiesnaam:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it in the top level group.
nds: Giff den Koppel in, na den Du den Kontakt tofögen wullt. Laat dat Feld leddig, wenn Du em na den Hööftkoppel tofögen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
nds: In den Koppel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_groupList)
en: Enter the group where the contact should be added. Leave it empty to add it to the top level group.
nds: Giff den Koppel in, na den Du den Kontakt tofögen wullt. Laat dat Feld leddig, wenn Du em na den Hööftkoppel tofögen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
nds: Adressbook-Link:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
nds: Giff bitte en Wegwesen-Naricht in, oder söök en vörinstellte ut.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
nds: Informatschonen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
nds: Maak dit an un giff nerrn Dien Passwoort in, wenn Kopete dat binnen Dien elektroonsche Knipp wohren schall. Kopete mutt Di denn nich jümmers fragen, wenn dat bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
nds: Passwoort wohren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
nds: Passwoort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
nds: Giff hier Dien Passwoort in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here. If you would rather not save your password, uncheck the Remember password checkbox above; you will then be prompted for your password whenever it is needed.
nds: Giff bitte hier Dien Passwoort in. Wenn Kopete Dien Passwoort lever nich wohren schall, maak de Optschoon "Passwoort wohren" baven ut - Kopete fraagt Di denn jümmers na dat Passwoort, wenn dat bruukt warrt.

en: Start &Chat...
nds: &Klönen starten...

en: &Send Single Message...
nds: Enkel Naricht loo&sstüern

en: User &Info
nds: Bruker&info

en: Send &File...
nds: &Datei loosstüern...

en: View &History...
nds: &Vörgeschicht wiesen...

en: &Create Group...
nds: Koppel &opstellen

en: Cha&nge Meta Contact...
nds: Metakontakt ä&nnern...

en: &Delete Contact
nds: Kontakt &wegdoon

en: Change A&lias...
nds: A&lias ännern...

en: &Block Contact
nds: Kontakt &blockeren

en: Un&block Contact
nds: Kontakt &tolaten

en: Contacts
nds: Kontakten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
nds: Ünnerorer för elk Kontakt bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
nds: Jümmers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
nds: Nienich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
nds: Bloots de utsöchten Kontakten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
nds: De utsöchten Kontakten nich

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
nds: Nieg Alias tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
nds: Befehl:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, command)
en: This is the command that you want to run when you execute this alias.
nds: Dit is de Befehl, den Du mit dissen Alias utföhren wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, command)
en: <qt>This is the command that you want to run when you execute this alias.
    
    You can use the variables <b>%1, %2 ... %9</b> in your command, and they will be replaced with the arguments of the alias. The variable <b>%s</b> will be replaced with all arguments. <b>%n</b> expands to your nickname.
    
    Do not include the '/' in the command (if you do it will be stripped off anyway).</qt>
nds: <qt>Dit is de Befehl, den Du mit dissen Alias utföhren wullt.
    
    Du kannst de Variabeln <b>%1, %2, ..., %9</b> binnen den Befehl bruken, för se warrt de Alias-Argumenten insett. De Variable <b>%s</b> warrt mit de hele List vun Argumenten utwesselt. För <b>%n</b> warrt Dien Ökelnaam insett.
    
    Den Dwarsstreek "/" bruukst Du den Befehl nich vöranstellen, he warrt so un so wegmaakt, wenn Du dat deist.</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/').
nds: Dit is de Alias, den Du toföögst (dat, wat Du achter dat Befehlteken "/" ingiffst).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, alias)
en: This is the alias you are adding (what you will type after the command identifier, '/'). Do not include the '/' (it will be stripped off if you do anyway).
nds: Dit is de Alias, den Du toföögst (dat, wat Du achter dat Befehlteken "/" ingiffst). Giff den Dwarsstreek nich mit in, he warrt so un so wegmaakt, wenn Du dat deist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
nds: &Sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
nds: &Afbreken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListView, protocolList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, protocolList)
en: If you want this alias to only be active for certain protocols, select those protocols here.
nds: Wenn disse Alias bloots för fastleggte Protokollen verföögbor wesen schall, kannst Du se hier utsöken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
nds: Protokollen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
nds: För Protokollen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (K3ListView, aliasList)
en: This is the list of custom aliases and the commands that you have already added
nds: Dit is de List vun Dien Aliasen un ehr Befehlen

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
nds: Befehl

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
nds: Nieg Alias &tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
nds: Utsöchte &wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
nds: Alias bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
nds: &Tofögen

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. An alias name cannot contain the characters "_" or "=".</qt>
nds: <qt>Alias <b>%1</b> lett sik nich tofögen. De Alias-Naam mutt de Tekens "=" un "_" nich bargen.</qt>

en: Invalid Alias Name
nds: Leeg Alias-Naam

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled either by another alias or Kopete itself.</qt>
nds: <qt>Alias <b>%1</b> lett sik nich tofögen. En anner Alias oder Kopete sülven hanteert dissen Befehl al.</qt>

en: Could Not Add Alias
nds: Alias lett sik nich tofögen

en: <qt>Could not add alias <b>%1</b>. This command is already being handled by either another alias or Kopete itself.</qt>
nds: <qt>Alias <b>%1</b> lett sik nich tofögen. En anner Alias oder Kopete sülven hanteert dissen Befehl al.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
nds: Wegdoon

en: Are you sure you want to delete the selected aliases?
nds: Wullt Du de utsöchten Aliasen redig wegdoon?

en: Delete Aliases
nds: Aliasen wegdoon

[ctx: list_of_words_to_replace]
en: ur,your,r,are,u,you,theres,there is,arent,are not,dont,do not
nds: dats,dat is,övert,över dat,mitt,mit dat,int,in't,nat,na't,opt,op dat,övern,över den,inn,in den,nan,na den

en: Replacement
nds: Utwesseln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Sentence Options
nds: Satz-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DotEndSentence)
en: Add a dot at the end of each sent line
nds: En Punkt na't Enn vun elk loosstüert Reeg tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
nds: Elk loosstüert Reeg mit en Grootbookstaven anfangen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Replacements List
nds: Utwessel-List

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
nds: &Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
nds: Te&xt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
nds: &Utwesseln:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
nds: Utwessel-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
nds: Binnen ankamen Narichten automaatsch utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
nds: Binnen rutgahn Narichten automaatsch utwesseln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
nds: Kontakt-Notizen

en: Notes about %1:
nds: Notizen to "%1":

en: &Notes
nds: &Notizen

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: ToolBar (cryptographyToolBar)
en: Cryptography Toolbar
nds: Verslötel-Warktüüchbalken

en: Cryptography
nds: Verslöteln

[ctx: @action toggle action]
en: Encrypt Messages
nds: Narichten verslöteln

[ctx: @action toggle action]
en: Sign Messages
nds: Narichten ünnerschrieven

[ctx: @action toggle action]
en: Export Contacts' Keys to Address Book
nds: De Kontakten ehr Slötels na't Adressbook exporteren

[ctx: @info]
en: You have not selected a private key for yourself, so signing is not possible. Please select a private key in the Cryptography preferences dialog.
nds: Du hest för Di keen Privaatslötel utsöcht, Ünnerschrieven is nich mööglich. Söök bitte binnen den Instellendialoog en Privaatslötel för Di sülven för't Verslöteln ut.

en: No Private Key
nds: Keen Privaatslötel

[ctx: @info]
en: This protocol may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
nds: Dit Protokoll funkscheneert nich jümmers mit verslötelt Narichten. Verslötelt Narichten sünd recht wat lang, un de Server oder Partner wiest ehr dor wegen villicht torüch. Wenn Du nich de Riskanz op Di nehmen wullt, dat Du utmeldt oder vermahnt warrst oder Dien Konto för en Tiet utmaakt warrt, maak dat Verslöteln man ut.

en: Cryptography Unsupported Protocol
nds: Protokoll ünnerstütt Verslöteln nich

[ctx: @info]
en: You need to select a public key for %2 to send encrypted messages to that contact. | You need to select a public key for the following meta-contacts to send encrypted messages to them:
    %2
nds[0]: Du muttst för %2 en apen Slötel utsöken, wenn Du em/ehr verslötelt Narichten tostüern wullt.
nds[1]: Du muttst för disse Metakontakten en apen Slötel utsöken, wenn Du se verslötelt Narichten tostüern wullt:
    %2

en: Missing public key | Missing public keys
nds[0]: Apen Slötel fehlt
nds[1]: Apen Slötels fehlt

[ctx: @action]
en: &Select Public Key...
nds: &Apen Slötel utsöken...

[ctx: @action]
en: &Export Public Keys To Address Book...
nds: Apen Slötels na Adressbook e&xporteren...

[ctx: @info]
en: This protocol %1 may not work with messages that are encrypted. This is because encrypted messages are very long, and the server or peer may reject them due to their length. To avoid being signed off or your account being warned or temporarily suspended, turn off encryption.
nds: Dat Protokoll %1 funkscheneert nich jümmers mit verslötelt Narichten. Verslötelt Narichten sünd recht wat lang, un de Server oder Partner wiest ehr dor wegen villicht torüch. Wenn Du de Riskanz, dat Du utmeldt oder vermahnt warrst oder Dien Konto för en Tiet utmaakt warrt, nich op Di nehmen wullt, maak dat Verslöteln man ut.

en: Cryptography Unsupported Protocol %1
nds: Protokoll %1 ünnerstütt Verslöteln nich

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found an encryption key for %1 (%2) in your KDE address book. Do you want to use key %3 as this contact's public key?
nds: Dat Verslötelmoduul hett en Verslötel-Slötel för "%1" (%2) binnen Dien KDE-Adressbook funnen. Wullt Du den Slötel "%3" as den apen Slötel vun dissen Kontakt bruken?

en: Public Key Found
nds: Apen Slötel funnen

en: Public Keys Found
nds: Apen Slötels funnen

[ctx: @info]
en: Cryptography plugin has found multiple encryption keys for %1 (%2) in your KDE address book. To use one of these keys, select it and choose OK.
nds: Dat Verslötelmoduul hett en Reeg Verslötel-Slötels för "%1" (%2) binnen Dien KDE-Adressbook funnen. Wenn Du dor een vun bruken wullt, söök em ut un klick op "OK".

en: Private Key:
nds: Privaatslötel:

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
nds: Hier kannst Du den Slötel utsöken, mit den Du Narichten ünnerschrieven un verslöteln wullt

en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
nds: Hier kannst Du den Slötel utsöken, mit den Du Narichten ünnerschrieven un verslöteln wullt

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
nds: De Privaatslötel för't Ünnerschrieven un Opslöteln

[ctx: @info:whatsthis]
en: View and change the private key used for signing and encrypting messages using the Cryptography plugin
nds: Hier kannst Du den Privaatslötel, mit den dat Verslötelmoduul Narichten ünnerschrifft un verslötelt, ankieken un wesseln.

[ctx: @info]
en: <para>Before you can sign messages or receive encrypted ones, you must select a private key for yourself.</para><para>Before you can send encrypted messages to someone, you must select their public key by right-clicking on their name in your contact list and choosing "Select Public Key".</para>
nds: <para>Ehr Du Narichten ünnerschrieven oder verslötelt Narichten kriegen kannst, muttst Du Di en Privaatslötel utsöken.</para><para>Ehr Du anner Lüüd verslötelt Narichten tostüern kannst, muttst Du de Adressaten ehr apen Slötels utsöken. Klick binnen Dien Kontaktenlist mit den rechten Muusknoop op en Adressaat un bruuk "Apen Slötel utsöken".</para>

en: Sign messages in clearsign mode
nds: Narichten bi't Ünnerschrieven nich komprimeren

en: Select Contact's Public Key
nds: Apen Slötel för Kontakt utsöken

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use encrypt messages to the recipient
nds: Hier kannst Du den Slötel utsöken, mit den Du Narichten för den Adressaat verslöteln wullt

en: Select public key
nds: Apen Slötel utsöken

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
nds: Apen Slötel för "%1" utsöken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: User's private key fingerprint.
nds: De Fingerafdruck vun den Bruker sien Privaatslötel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cryptography Plugin)
en: Sign messages in clearsign mode.
nds: Narichten bi't Ünnerschrieven nich komprimeren.

en: Export Public Keys
nds: Apen Slötels exporteren

[ctx: @action:button]
en: Export
nds: Exporteren

[ctx: @info:tooltip]
en: Export checked keys to address book
nds: Utsöcht Slötels na Adressbook exporteren

[ctx: @item:inlistbox]
en: &lt;No metacontacts with keys to export&gt;
nds: &lt;Keen Metakontakten mit Slötels, de sik exporteren laat&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cryptography plugin will export keys for the chosen metacontacts. If no address book entry has been linked to each metacontact, one will be created.
nds: Dat Verslötelmoduul exporteert nu de Slötels för de utsöchten Metakontakten. Is een Metakontakt keen Adressbook-Indrag towiest, warrt een opstellt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Export
nds: Slötels utsöken, de Du exporteren wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Check the box next to the name and key of each user that you want to export to the address book.
nds: Krüüz de Brukers an, de Du na't Adressbook exporteren wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KListWidget, keyList)
en: Select Keys to Use
nds: Slötels utsöken, de Du bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KListWidget, keyList)
en: Select the key you want to use for to encrypt to the metacontact
nds: Söök den Slötel ut, den Du för't Verslöteln för den Metakontakt bruken wullt

en: -New filter-
nds: -Nieg Filter-

en: Rename Filter
nds: Filter ümnömen

en: Please enter the new name for the filter:
nds: Giff bitte den niegen Naam för den Filter in:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
nds: Verföögbor Filtern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
nds: Ümnömen...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
nds: Markmalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
nds: Wenn de Naricht dit bargt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
nds: Reguleer Utdruck

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
nds: Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
nds: Op Groot-/Lüttschrieven oppassen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
nds: Akschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setImportance)
en: Set the message importance to:
nds: Wichtigkeit fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
nds: Siet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
nds: Rutheevt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
nds: Achtergrundklöör fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
nds: Vörgrundklöör fastleggen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
nds: Finster na vörn stellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
nds: Bescheden instellen...

en: Keep
nds: Wohren

en: Would you like to remove the old history files?
nds: Wullt Du de olen Vörgeschicht-Dateien wegmaken?

en: History Converter
nds: Vörgeschicht ümwanneln

en: History converter
nds: Vörgeschicht ümwanneln

en: Parsing the old history in %1
nds: Ole Vörgeschicht in "%1" warrt inleest

en: Parsing the old history in %1:
    %2
nds: Ole Vörgeschicht in "%1" warr inleest:
    %2

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
nds: Verleden Narichten binnen nieg Klöönsnacks wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
nds: Tall vun wiest Narichten

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
nds: Tall vun Narichten per Siet

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
nds: Narichtenklöör

note: i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (BrowserStyle), group (History2 Plugin)
en: Style to use in history-browser.
nds: Stil för den Vörgeschicht-Kieker

en: History for %1
nds: Vörgeschicht för "%1"

en: Loading...
nds: An't Laden...

en: Searching...
nds: An't Söken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
nds: &Söken

en: History for All Contacts
nds: Vörgeschicht för all Kontakten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
nds: Praat

en: Latest History
nds: Niegst Vörgeschicht

en: View &History
nds: Vörgeschicht an&kieken

en: Quote Last Message
nds: Verleden Naricht ziteren

en: Import History
nds: Vörgeschicht importeren

en: Import Listed Logs
nds: Oplist Logböker importeren

en: Get History From &Pidgin...
nds: Vörgeschicht vun &Pidgin halen...

en: Select log directory by hand
nds: Logbook-Orner vun Hand utsöken

en: Parsed History
nds: Inleest Vörgeschicht

en: Saving logs to disk ...
nds: Logböker warrt na de Fastplaat schreven...

en: Abort Saving
nds: Sekern afbreken

en: Saving
nds: Sekern

en: Are You Sure?
nds: Büst Du seker?

en: You already imported logs from pidgin. If you do it twice, each message is imported twice.
    Are you sure you want to continue?
nds: Du hest al Logböker vun Pidgin importeert. Deist Du dat dubbelt, warrt elkeen Mellen tweemaalk importeert!
    Büst Du seker, du wullt wiedermaken?

en: Select Log Directory
nds: Logbook-Orner utsöken

en: Parsing history from pidgin ...
nds: Vörgeschicht vun Pidgin warrt inleest...

en: Abort parsing
nds: Inlesen afbreken

en: Parsing history
nds: Vörgeschicht warrt inleest

en: WARNING: There is no equivalent for protocol %1 in kopete.
nds: Wohrschoen: För't Protokoll "%1" gifft dat binnen Kopete nix, wat liek is.

en: WARNING: Cannot find matching account for %1 (%2).
nds: Wohrschoen: Passen Konto för %1 (%2) lett sik nich finnen!

en: WARNING: Cannot find %1 (%2) in your contact list. Found logs will not be imported.
nds: Wohrschoen: %1 (%2) lett sik nich binnen Dien Kontaktenlist finnen. Funnen Logböker warrt nich importeert!

en: WARNING: Cannot open file %1. Skipping.
nds: Wohrschoen: Datei "%1" lett sik nich opmaken. Warrt utlaten.

en: WARNING: Cannot parse date "%1". You may want to edit the file containing this date manually. (Example recognized date strings: "%2".)
nds: Wohrschoen: Datum "%1" lett sik nich inlesen, man Du kunnst de Datei vun Hand bewerken. (Bispill för en Datum-Tekenkeed, de sik inlesen lett: "%2".)

en: INFORMATION: Guessed %1 to be one of your nicks.
nds: Informatschoon: Raadt, dat "%1" een vun Dien Ökelnaams is.

en: INFORMATION: Guessed %1 to be one of your buddys nicks.
nds: Informatschoon: Raadt, dat "%1" een vun Dien Mackers ehr Ökelnaams is.

en: Cannot map Nickname to Account
nds: Na den Ökelnaam höört keen Konto to.

en: Did you ever use "%1" as nickname in your history?
nds: Hest Du "%1" as Ökelnaam in de Vörgeschicht al maal bruukt?

en: WARNING: XML parser error in %1 at line %2, character %3: %4
nds: Wohrschoen: XML-Inleesfehler binnen %1. Op Reeg %2 bi Bookstaav %3: %4

en: History
nds: Vörgeschicht

en: Old history files from Kopete 0.6.x or older has been detected.
    Do you want to import and convert them to the new history format?
nds: Ole Vörgeschicht-Dateien vun Kopete 0.6.x oder öller funnen.
    Wullt Du ehr importeren un na't niege Formaat wanneln?

en: History Plugin
nds: Vörgeschicht-Moduul

en: Import && Convert
nds: Importeren && Ümwanneln

en: Do Not Import
nds: Nich importeren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
nds: Klöön-Vörgeschicht

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
nds: Tall vun Narichten, de bi't Vörgeschicht-Dörkieken binnen Klöönfinstern wiest warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
nds: Tall vun Narichten per Siet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
nds: Klöör för Narichten ut de Vörgeschicht binnen dat Klöönfinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
nds: Narichtenklöör:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_Auto_chatwindow)
en: This is the number of messages that will be added automatically in the chat window when opening a new chat.
nds: Dit is de Tall vun Narichten, de bi't Opmaken vun en Klöönfinster automaatsch inföögt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
nds: Tall vun wiest Narichten:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
nds: De Tall vun Narichten, de bi't Dörkieken vun de Vörgeschicht binnen en Klöönfinster wiest warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: When a new chat is opened, automatically add the last few messages between you and that contact.
nds: Automaatsch de lesten poor Narichten twischen Di un den Kontakt wiesen, wenn en nieg Klöönfinster opmaakt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
nds: Klöön-Vörgeschicht binnen niege Klöönsnacks wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
nds: Kontakt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
nds: Vörgeschicht importeren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
nds: Narichtenfilter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
nds: All Narichten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
nds: Bloots ankamen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
nds: Bloots rutgahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
nds: Datum

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
nds: Kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
nds: Söken:

en: Get History From &Kopete...
nds: Vörgeschicht vun &Kopete halen...

en: Parsing history from kopete ...
nds: Vörgeschicht vun Kopete warrt inleest...

en: History2
nds: Vörgeschicht 2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, import2)
en: Import history from other kopete history plugin, pidgin,..
nds: Vörgeschicht ut anner Kopete-Vörgeschichtmoduul, Pidgin, ... importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, import2)
en: Import history
nds: Vörgeschicht importeren

note: i18n: ectx: label, entry (HorizontalDPI), group (Latex Plugin)
en: Horizontal Rendering Resolution (DPI).
nds: Kimmrecht Dorstell-Oplösen (dpi)

note: i18n: ectx: label, entry (VerticalDPI), group (Latex Plugin)
en: Vertical Rendering Resolution (DPI).
nds: Pielrecht Dorstell-Oplösen (dpi)

note: i18n: ectx: label, entry (LatexIncludeFile), group (Latex Plugin)
en: Latex Include File.
nds: Inslaten LaTeX-Datei

en: Preview Latex Images
nds: Vöransicht för LaTeX-Biller

en: The message you are typing does not contain any LaTeX.  A LaTeX formula must be enclosed within two pairs of dollar signs: $$formula$$
nds: Dien Naricht bargt keen LaTeX. En LaTeX-Formel mutt twischen twee Dollarteken-Poren stahn: $$Formel$$

en: No LaTeX Formula
nds: Keen LaTeX-Formel

en: <b>Preview of the LaTeX message :</b> <br />%1
nds: <b>Vöransicht vun de LaTeX-Naricht:</b> <br />%1

en: Cannot find the Magick 'convert' program.
    convert is required to render the LaTeX formulae.
    Please get the software from www.imagemagick.org or from your distribution's package manager.
nds: Dat Programm "convert" vun ImageMagick lett sik nich finnen.
    Dat is för't Wiesen vun LaTeX-Formeln nödig.
    Du kannst de Software vun www.imagemagick.org daalladen oder mit den Paketenpleger vun Dien Distributschoon installeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The KopeteTeX plugin allows Kopete to render LaTeX formulas in the chat window. The sender must enclose the formula between two pairs of $ signs. ie: $$formula$$
    This plugin requires that the ImageMagick convert program be installed in order to work.
nds: Mit dat KopeTeX-Moduul kannst Du LaTeX-Formeln binnen Klöönfinstern wiesen. De Senner mutt de Formeln twischen dubbelte Dollar-Tekens insluten, a.B. so: $$Formel$$.
    Dat Moduul bruukt dat Programm „convert“, dat „ImageMagick“ tohöört.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: LaTeX include file:
nds: Inslaten LaTeX-Datei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Rendering resolution (DPI):
nds: Dorstell-Oplösen (dpi):

en: Unknown artist
nds: Nich begäng Künstler

en: Unknown album
nds: Nich begäng Album

en: Unknown track
nds: Nich begäng Stück

note: i18n: ectx: label, entry (Header), group (Now Listening Plugin)
en: Header of the message advertised.
nds: Koppreeg för rutheevt Naricht:

en: Now listening to:
nds: Ik höör jüst:

note: i18n: ectx: label, entry (PerTrack), group (Now Listening Plugin)
en: Core of the message advertised.
nds: Hööftdeel för rutheevt Naricht

en: %track( by %artist)( on %album)
nds: %track( vun %artist)( op %album)

note: i18n: ectx: label, entry (Conjunction), group (Now Listening Plugin)
en: Conjunction when multiple track are playing.
nds: Tosamentrecken bi mehr as een Stück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
nds: , un

note: i18n: ectx: label, entry (ExplicitAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show explicitly the current music listened via a menu or /media command.
nds: De opstunns afspeelte Musik över Menü oder den Befehl "/media" wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (ChatAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in chat window.
nds: De opstunns afspeelte Musik binnen dat Klöönfinster wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (StatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened in place of your status message.
nds: De opstunns afspeelte Musik ansteed Dien Statusmellen wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (AppendStatusAdvertising), group (Now Listening Plugin)
en: Show the current music listened appended to your status message.
nds: De opstunns afspeelte Musik achter Dien Statusmellen wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
nds: Angeven Afspeler bruken

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Selected Media Player for source of listening advertising.
nds: De as Born för de "Ik-höör-jüst"-Mellen utsöchte Medienafspeler

en: Send Media Info
nds: Medieninfos loosstüern

en: None of the supported media players (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine, Quod Libet, or Qmmp) are playing anything.
nds: Keen vun de ünnerstütt Afspelers (Amarok, KsCD, JuK, Kaffeine oder Quod Libet, oder Qmmp) speelt jüst jichtenswat.

en: Nothing to Send
nds: Nix, wat sik loosstüern lett

en: USAGE: /media - Displays information on current song
nds: Bruuk: /media - Wiest Informatschonen över dat aktuelle Stück

[ctx: Message from Kopete user to another user; used when sending media information even though there are no songs playing or no media players running]
en: Now Listening for Kopete - it would tell you what I am listening to, if I was listening to something on a supported media player.
nds: Ik höör jüst: nix. - Dit Kopete-Moduul wöör Di vertellen, wat ik jüst an't Hören bün, wenn ik wat mit en ünnerstütt Afspeler höör.

en: Unknown player
nds: Nich begäng Afspeler

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
nds: Jüst an't Hören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
nds: <b>Dien Musikmöög delen</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
nds: Me&llen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useThisMessageLabel)
en: Use this message when advertising:
nds: Disse Mellen för't Künnigmaken bruken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, helperLabel)
en: %track, %artist, %album, %player will be substituted if known.
    Expressions in brackets depend on a substitution being made.
nds: För "%track", "%artist", "%album" un "%player" warrt de
    tohören Informatschonen insett, wenn mööglich. Utdrück in
    Klemmen hangt dorvun af, wat dat Insetten mööglich weer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
nds: Starten mit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
nds: Ik höör jüst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
nds: För elk Stück:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
nds: %track( vun %artist)( op %album)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conjunctionLabel)
en: Conjunction (if >1 track):
nds: Tosamentrecken (bi mehr as een Stück):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
nds: &Künnigmaak-Bedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExplicitAdvertising)
en: Explicit &via "Tools->Send Media Info",
    or by typing "/media" in the chat
    window edit area.
nds: Vun &Hand, över „Warktüüch -> Medieninfo
    loosstüern“, oder mit den Befehl „/media“ in't
    Ingaavrebeet vun't Klöönfinster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
nds: Binnen &Klöönfinster wiesen (automaatsch)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_StatusAdvertising)
en: Show &the music you are listening to 
    in place of your status message.
nds: Ansteed vun de &Statusmellen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
nds: &Na de Statusmellen anhangen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
nds: Medien&afspeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
nds: An&geven Afspeler bruken

en: Waiting for %1...
nds: An't Töven op "%1"...

en: Checking if answers match...
nds: Bi to kieken, wat de Antwoorden tosamenpasst...

en: Incoming authentication request from %1
nds: Ankamen Identiteetprööv-Anfraag vun %1

en: Close
nds: Tomaken

[ctx: @title]
en: Select authentication method
nds: Identiteetprööv-Metood utsöken

en: Question and Answer
nds: Fragen un antern

en: Shared Secret
nds: Deelt Slötel

en: Manual fingerprint verification
nds: Fingerafdruck vun Hand pröven

[ctx: @title]
en: Question and Answer
nds: Fragen un antern

[ctx: @info]
en: Enter a question that only %1 is able to answer:
nds: Bitte en Fraag ingeven, för de bloots "%1" de Antwoort weten deit:

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
nds: Bitte Dien Antwoort ingeven:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
nds: Identiteetprööv bi "%1"

[ctx: @info]
en: %1 would like to verify your authentication. Please answer the following question in the field below:
nds: "%1" will geern Dien Identiteet pröven. Bitte anter op disse Fraag in't Feld nerrn:

[ctx: @title]
en: Shared Secret
nds: Deelt Slötel

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
nds: Bitte en Slötel-Passwoort ingeven, dat bloots Du un "%1" weten doot:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
nds: Identiteetprööv bi "%1"

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
nds: Bitte dat Slötel-Passwoort ingeven, dat bloots Du un "%1" weten doot:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
nds: Prööv vun Hand

[ctx: @info]
en: Contact %1 via another secure channel and verify that the following fingerprint is correct:
nds: Snack "%1" bitte över en anner seker Weg an un prööv, wat disse Fingerafdruck richtig is:

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
nds: Ik heff nich

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
nds: Ik heff

[ctx: @info:label I have...]
en: verified that this is in fact the correct fingerprint for %1
nds: pröövt, dat dit redig de richtige Fingerafdruck för "%1" is.

en: Authentication successful
nds: Identiteet mit Spood pröövt

en: The authentication with %1 was completed successfully. The conversation is now secure.
nds: De Identiteetprööv bi %1 harr Spood. De Klöönsnack is nu seker.

en: <b>%1</b> has successfully authenticated you. You may want to authenticate this contact as well by asking your own question.
nds: <b>%1</b> hett Dien Identiteet mit Spood pröövt. Du kannst nu ok dissen Kontakt sien Identiteet pröven un Dien Fraag stellen.

en: Authentication failed
nds: Identiteetprööv fehlslaan

en: The authentication with %1 failed. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method. Note that the conversation is now insecure.
nds: De Identiteetprööv bi "%1" is fehlslaan. Wenn Du besekern wullt, Du hest dat nich mit Dörstekeree to doon, prööv man den Fingerafdruck vun Hand. Beacht bitte, de Klöönsnack is nich seker.

en: Authentication aborted
nds: Identiteetprööv afbraken

en: %1 has aborted the authentication process. To make sure you are not talking to an imposter, try again using the manual fingerprint verification method.
nds: %1 hett de Identiteetprööv afbraken. Wenn Du besekern wullt, Du hest dat nich mit Dörstekeree to doon, versöök dat man maal mit de Fingerafdruckprööv vun Hand.

en: Ask %1 a question, the answer to which is known only to you and them. If the answer does not match, you may be talking to an imposter.
nds: Fraag "%1" wat, wat bloots ji twee weten doot. Passt de Antwoort nich, hest Du dat villicht mit Dörstekeree to doon.

en: Pick a secret known only to you and %1. If the secret does not match, you may be talking to an imposter. Do not send the secret through the chat window, or this authentication method could be compromised with ease.
nds: Söök en Slötel-Passwoort ut, dat bloots Du un "%1" weten doot. Passt de Slötel nich, hest Du dat villicht mit Dörstekeree to doon. Stüer den Slötel nich dör't Klöönfinster loos, sünst lett sik disse Identiteetprööv-Metood licht utspioneren.

en: Verify %1's fingerprint manually. For example via a phone call or signed (and verified) email.
nds: Prööv "%1" sien Fingerafdruck vun Hand, a.B. mit en ünnerschreven un pröövt Nettbreef, oder Du kunnst ehr oder em anropen.

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
nds: Identiteet vun Kontakt warrt pröövt...

note: i18n: ectx: label, entry (rbAlways), group (Policy)
en: Always encrypt outgoing messages
nds: Rutgahn Narichten jümmers verslöteln

note: i18n: ectx: label, entry (rbOpportunistic), group (Policy)
en: Automatically encrypt messages if the other side supports OTR
nds: Narichten automaatsch verslöteln, wenn de anner Siet OTR ünnerstütten deit

note: i18n: ectx: label, entry (rbManual), group (Policy) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: Encrypt messages if the other side requests an OTR connection
nds: Narichten verslöteln, wenn de anner Siet en OTR-Verbinnen anfraagt

note: i18n: ectx: label, entry (rbNever), group (Policy)
en: Never encrypt outgoing messages
nds: Rutgahn Narichten nienich verslöteln

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
nds: OTR-Verslöteln instellen

en: OTR Encryption
nds: OTR-Verslöteln

en: Start OTR Session
nds: OTR-Törn anfangen

en: End OTR Session
nds: OTR-Törn utmaken

en: Authenticate Contact
nds: Kontaktidentiteet pröven

en: Refresh OTR Session
nds: OTR-Törn opfrischen

en: <b>Received a new fingerprint from <a>%1</a>. You should authenticate this contact.</b>
nds: <b>Nieg Fingerafdruck vun <a>%1</a> ankamen. Prööv bitte dissen Kontakt sien Identiteet.</b>

en: <b>Private OTR session started.</b>
nds: <b>Privaat OTR-Törn anfungen</b>

en: <b>Unverified OTR session started.</b>
nds: <b>Nich beglöövt OTR-Törn anfungen</b>

en: <b>OTR Session ended. Note that the conversation is now insecure.</b>
nds: <b>OTR-Törn wöör utmaakt. Beacht bitte, de Klöönsnack is nich mehr seker.</b>

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
nds: <b>OTR-Verbinnen mit Spood opfrischt.</b>

en: Error occurred encrypting message.
nds: Bi't Verslöteln vun de Naricht geev dat en Fehler.

en: You sent encrypted data to %1, who wasn't expecting it.
nds: Du hest %1 verslötelt Daten tostüert, de hett dat nich verwacht hett.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
nds: Du hest en nich leesbor verslötelt Naricht loosstüert.

en: You transmitted a malformed data message.
nds: Du hest en leegformt Datennaricht loosstüert.

en: [resent]
nds: [nieg loosstüert]

en: Authentication with <b>%1</b> successful. The conversation is now secure.
nds: Identiteetprööv bi <b>%1</b> harr Spood. De Klöönsnack is nu seker.

en: Authentication with <b>%1</b> failed. The conversation is now insecure.
nds: Identiteetprööv bi <b>%1</b> is fehlslaan. De Klöönsnack is nich seker.

en: You attempted to send an unencrypted message to %1.
nds: Du wullst %1 en nich verslötelt Naricht tostüern.

en: An error occurred when encrypting your message. The message was not sent.
nds: Bi't Verslöteln vun Dien Naricht geev dat en Fehler. Se wöör nich loosstüert.

en: %1 has already closed his/her private connection to you. Your message was not sent. Either end your private conversation, or restart it.
nds: %1 hett ehr/sien Privaatverbinnen to Di al tomaakt. Dien Naricht wöör nich loosstüert. Beenn den OTR-Törn oder start em nieg.

en: OTR error
nds: OTR-Fehler

en: We are receiving our own OTR messages. You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
nds: Du kriggst Dien egen OTR-Narichten tostüert. Du snackst villicht mit Di sülven, oder een spegelt Di Dien Narichten torüch.

en: <b>The last message to %1 was resent.</b>
nds: <b>De verleden Naricht to %1 wöör nieg loosstüert.</b>

en: <b>The encrypted message received from %1 is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
nds: <b>De verslötelte Naricht, de Du vun %1 kregen hest, is nich leesbor. Ji snackt opstunns nich privaat mitenanner.</b>

en: We received an unreadable encrypted message from %1.
nds: Du hest en nich leesbor verslötelt Naricht vun %1 kregen.

en: We received a malformed data message from %1.
nds: Du hest en leegformt Datennaricht vun %1 kregen.

en: <b>The following message received from %1 was <i>not</i> encrypted: [</b>%2<b>]</b>
nds: <b>De nakamen Naricht, de Du vun %1 kregen hest, weer <i>nich</i> verslötelt: [</b>%2<b>]</b>

en: %1 has sent an encrypted message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
nds: %1 hett Di en verslötelt Naricht tostüert, de för en anner Törn dacht weer. Büst Du mehr as eenmaal anmeldt, hett villicht en anner Törn de Naricht kregen.

en: <b>%1</b> has ended the OTR session. You should do the same.
nds: <b>%1</b> hett den OTR-Törn utmaakt. Do man dat sülvige.

en: An error occurred while encrypting the message.
nds: Bi't Verslöteln vun de Naricht geev dat en Fehler.

en: Terminating OTR session.
nds: OTR-Törn warrt utmaakt.

en: <b>Authentication aborted. Note that the conversation is now insecure.</b>
nds: <b>Identiteetprööv afbraken. Beacht bitte, de Klöönsnack is nich seker.</b>

en: <b>Authenticating contact...</b>
nds: <b>Identiteet vun Kontakt warrt pröövt...</b>

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
nds: Keen Fingerafdruck vörhannen

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
nds: Nich bruukt

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
nds: Privaat

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
nds: Nich beglöövt

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
nds: Afslaten

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
nds: Nich privaat

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
nds: Jo

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
nds: Nee

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
nds: &OTR-Regel

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
nds: &Standard

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
nds: &Jümmers

[ctx: @item:inmenu Use the opportunistic encryption mode]
en: &Opportunistic
nds: Na &Mööglichkeit

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
nds: Vun &Hand

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
nds: &Nienich

[ctx: @info:status]
en: Your policy settings do not allow encrypted sessions to this contact.
nds: Dien Regeln verlöövt keen verslötelt Narichten na dissen Kontakt

[ctx: @info:status]
en: Attempting to refresh the OTR session with <b>%1</b>...
nds: OTR-Törn warrt bi <b>%1</b> opfrischt...

[ctx: @info:status]
en: Attempting to start a private OTR session with <b>%1</b>...
nds: Privaat OTR-Törn mit <b>%1</b> warrt anfungen...

en: Selected account already has a key. Do you want to create a new one?
nds: Dat utsöchte Konto hett al en Slötel. Wullt Du en nieg opstellen?

en: Overwrite key?
nds: Slötel överschrieven?

en: Please contact %1 via another secure way and verify that the following fingerprint is correct:
nds: Snack "%1" bitte över en anner seker Weg an un prööv, wat disse Fingerafdruck richtig is:

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
nds: Wullt Du dissen Fingerafdruck redig troen?

en: Verify fingerprint
nds: Fingerafdruck beglöven

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
nds: OTR-Moduul instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
nds: Privaat Slötels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
nds: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
nds: &Opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
nds: Fingerafdruck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
nds: Keen Fingerafdruck

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
nds: Standard-OTR-Regel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
nds: Narichten jümmers verslöteln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
nds: &Jümmers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
nds: Vun &Hand

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: Encrypt messages automatically if the other side supports OTR
nds: Narichten automaatsch verslöteln, wenn de anner Siet OTR ünnerstütten deit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbOpportunistic)
en: &Opportunistic
nds: Na &Mööglichkeit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
nds: Narichten nienich verslöteln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
nds: &Nienich

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
nds: &Begäng Fingerafdrück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
nds: Kontakt-ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
nds: Pröövt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
nds: Fingerafdruck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
nds: Protokoll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
nds: Fingerafdruck &beglöven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
nds: Fingerafdruck &wegdoon

en: Please wait
nds: Tööv bitte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
nds: Tööv bitte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
nds: Tööv bitte, bides de Privaatslötel opstellt warrt

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
nds: Ankamen

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
nds: Rutgahn

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
nds: Beed Richten

en: HTML Message Body
nds: Narichten-Inholt as HTML

en: Plain Text Message Body
nds: Narichten-Inholt as Eenfachtext

en: Kopete Message XML
nds: Naricht-XML vun Kopete

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
nds: Ankamen

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
nds: Rutgahn

en: Path
nds: Padd

en: Direction
nds: Richt

en: Pipe Contents
nds: Inholden ümledden

en: The pipe %1 returned malformed XML to the Pipes plugin.The error is:
    
    %2
    
    Located at line %3 and column %4
nds: De Wiederledden "%1" hett dat Ümledden-Moduul leeg XML torüchgeven. De Fehler is:
    
    %2
    
    Bi Reeg %3 un Striep %4

en: Select Program or Script to Pipe Messages Through
nds: Programm oder Skript utsöken, dör dat Du de Narichten ledden wullt

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
nds: &Tofögen...

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
nds: &Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAddExistingMetaContact)
en: Add an existing metacontact:
nds: En vörhannen Meta-Kontakt tofögen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
nds: En anner Kontakt angeven:

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAll), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages.
nds: Elkeen dat Tostüern vun Narichten verlöven

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButWhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Allow nobody to send you messages, except the contacts on the whitelist.
nds: Keeneen dat Tostüern vun Narichten verlöven, utbenahmen de Kontakten op de Göödlist

note: i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowAllButBlackList), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (Sender_AllowNoneButContactList), group (Privacy Plugin)
en: Allow everyone to send you messages, except the contacts on the blacklist.
nds: Elkeen dat Tostüern vun Narichten verlöven, utbenahmen de Kontakten op de Leeglist

note: i18n: ectx: label, entry (WhiteList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the whitelist.
nds: Kontakten op de Göödlist

note: i18n: ectx: label, entry (BlackList), group (Privacy Plugin)
en: Contacts on the blacklist.
nds: Kontakten op de Leeglist

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAny), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain at least one of the following words.
nds: Narichten utschutern, de tominnst een vun disse Wöör bargt.

note: i18n: ectx: label, entry (DropIfAny), group (Privacy Plugin) i18n: ectx: label, entry (DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Words to look for.
nds: Wöör, de söcht warrt

note: i18n: ectx: label, entry (Content_DropIfAll), group (Privacy Plugin)
en: Drop messages that contain all of the following words.
nds: Narichten utschutern, de all vun disse Wöör bargt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Filter by Sender
nds: Na Senner filtern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyWhiteList)
en: Allow messages only from contacts on the whitelist
nds: Bloots Narichten vun Kontakten op de Göödlist tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
nds: Leeglist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
nds: All Narichten tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
nds: Bloots Narichten vun Kontakten op de Kontaktenlist tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
nds: All Narichten tolaten, utbenahmen de vun Kontakten op de Leeglist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
nds: Göödlist:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter by Content (separate multiple words by commas)
nds: Na Inholt filtern (mehr Wöör mit Kommas trennen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAll)
en: Drop messages that contain all of the following words:
nds: Narichten utschutern, de all vun disse Wöör bargt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDropAtLeastOne)
en: Drop messages that contain at least one of the following words:
nds: Narichten utschutern, de tominnst een vun disse Wöör bargt:

en: Add to WhiteList
nds: Na de Göödlist tofögen

en: Add to BlackList
nds: Na de Leeglist tofögen

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
nds: En Naricht vun "%1" wöör wegsmeten, disse Kontakt steiht nich op Dien Göödlist.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
nds: En Naricht vun "%1" wöör wegsmeten, disse Kontakt steiht op Dien Leeglist.

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
nds: En Naricht vun "%1" wöör wegsmeten, disse Kontakt steiht nich op Dien Kontaktenlist.

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
nds: En Naricht vun "%1" wöör wegsmeten, se barg en Leeglist-Woort.

en: A message from %1 was dropped, because it contained blacklisted words.
nds: En Naricht vun "%1" wöör wegsmeten, se barg Leeglist-Wöör.

en: Add Contact to Whitelist
nds: Kontakt de Göödlist tofögen

en: Add Contact to Blacklist
nds: Kontakt de Leeglist tofögen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
nds: Privaatrebeet

en: Statistics for %1
nds: Statistik för "%1"

en: Key:  <font color="%1">Online</font>  <font color="%2">Away</font>  <font color="%3">Offline</font>
nds: Verkloren:  <font color="%1">Tokoppelt</font>  <font color="%2">Weg</font>  <font color="%3">Afkoppelt</font>

en: <h1>Statistics for %1</h1>
nds: <h1>Statistik för %1</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
nds: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="Allmeen Tosamenfaten">Allmeen</a></b><br><span title="De Statistik ehr Dag oder Maand utsöken"><b>Daag: </b><a href="dayofweek:1">Maandag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Dingsdag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Middeweken</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Dunnersdag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Freedag</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Sünnavend</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sünndag</a><br><b>Maanden: </b><a href="monthofyear:1">Januor</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">Februor</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">März</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">Mai</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">Juni</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">Juli</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">Oktober</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">Dezember</a>&nbsp;</span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
nds: <div class="statgroup" title="Kontakt-Statusgeschicht för vundaag"><h2>Vundaag</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>Vun</td><td>Na</td></tr>

en: <b title="The total time %1 was visible">Total visible time :</b> %2<br>
nds: <b title="De tosamenreekte Tiet, de &quot;%1&quot; sichtbor weer">Sichtborkeittiet tosamen:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was online">Total online time :</b> %2<br>
nds: <b title="De tosamenreekte Tiet, de &quot;%1&quot; tokoppelt weer">Tokoppeltiet tosamen:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was away">Total busy time :</b> %2<br>
nds: <b title="De tosamenreekte Tiet, de &quot;%1&quot; bunnen weer">Bunnen-Tiet tosamen:</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was offline">Total offline time :</b> %2
nds: <b title="De tosamenreekte Tiet, de &quot;%1&quot; afkoppelt weer">Afkoppelttiet tosamen:</b> %2

en: General information
nds: Allmeen Informatschonen

en: <b>Average message length:</b> %1 character<br> | <b>Average message length:</b> %1 characters<br>
nds[0]: <b>Dörsnittlich Narichtenlängde:</b> %1 Teken<br>
nds[1]: <b>Dörsnittlich Narichtenlängde:</b> %1 Tekens<br>

en: <b>Time between two messages:</b> %1 second | <b>Time between two messages:</b> %1 seconds
nds[0]: <b>Tiet twischen twee Narichten: </b> %1 Sekunn
nds[1]: <b>Tiet twischen twee Narichten: </b> %1 Sekunnen

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
nds: <b title="Dat leste Maal, dat Du mit &quot;%1&quot; klöönt hest">Lest Klöönsack:</b> %2<br>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
nds: <b title="Dat leste Maal, dat &quot;%1&quot; tokoppelt oder weg weer">Verleden Maal anwesig:</b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
nds: Aktuell Status

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
nds: Bruker is <b>%1</b> siet <b>%2</b>

[ctx: TRANSLATOR: please reverse 'left' and 'right' as appropriate for your language]
en: When was this contact visible?<br />All charts are in 24 blocks, one per hour, encompassing one day. %1 is on the left, and %2 is on the right.
nds: Wannehr weer disse Kontakt sichtbor?<br />All Diagrammen hebbt 24 Blöck, een per Stünn, maakt een Dag. "%1" is linkerhand, "%2" op de rechte Siet.

en: Between %1 and %2, %3 was visible for %4% of the hour.
nds: Twischen Klock %1 un %2 weer "%3" för %4% vun de Stünn sichtbor.

en: Online time
nds: Tokoppeltiet

en: Away time
nds: Wegwesen-Tiet

en: Offline time
nds: Afkoppeltiet

en: online
nds: tokoppelt

en: away
nds: weg

en: offline
nds: afkoppelt

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
nds: Twischen Klock %1 un %2 weer "%3" to %4% %5.

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
nds: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>Vun</td><td>Bet</td></tr>

en: View &Statistics
nds: &Statistik ankieken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
nds: &Kalenner-Ansicht

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
nds: &Klören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
nds: &Tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
nds: Na &baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
nds: Na ner&rn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
nds: Tofällig Reeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
nds: Globale Textklöör ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
nds: Klöör för elk Bookstaav ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
nds: Klöör för elk Woort ännern

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
nds: Effekten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_casewaves)
en: CasE wAVes
nds: WEssElN GrooTSChriEVEn

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Translator plugin)
en: Default native language
nds: Standard-Moderspraak

note: i18n: ectx: label, entry (Service), group (Translator plugin)
en: Translation service
nds: Översettendeenst

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate incoming messages
nds: Ankamen Narichten nich översetten

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original incoming message
nds: Ankamen Naricht as Orginaalnaricht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate incoming message directly
nds: Ankamen Narichten direktemang översetten

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate outgoing messages
nds: Rutgahn Narichten nich översetten

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingShowOriginal), group (Translator plugin)
en: Show the original outgoing message
nds: Rutgahn Naricht as Orginaalnaricht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingTranslate), group (Translator plugin)
en: Translate outgoing message directly
nds: Rutgahn Narichten direktemang översetten

note: i18n: ectx: label, entry (OutgoingAsk), group (Translator plugin)
en: Show dialog before sending message
nds: En Dialoog wiesen, ehr de Naricht loosstüert warrt

en: Translator Plugin
nds: Översett-Moduul

en: Translate
nds: Översetten

en: Detect language
nds: Spraak opdecken

en: Afrikaans
nds: Afrikaansch

en: Albanian
nds: Albaansch

en: Arabic
nds: Araabsch

en: Armenian
nds: Armeensch

en: Azerbaijani
nds: Aserbaidschaansch

en: Basque
nds: Basksch

en: Belarusian
nds: Wittruss'sch

en: Bulgarian
nds: Bulgaarsch

en: Catalan
nds: Katalaansch

en: Chinese (Simplified)
nds: Chineesch (vereenfacht)

en: Chinese (Traditional)
nds: Chineesch (traditschonell)

en: Croatian
nds: Kroaatsch

en: Czech
nds: Tschechsch

en: Danish
nds: Däänsch

en: Dutch
nds: Nedderlannsch

en: English
nds: Engelsch

en: Estonian
nds: Eestlannsch

en: Filipino
nds: Filippiensch

en: Finnish
nds: Finnsch

en: French
nds: Franzöösch

en: Galician
nds: Galizsch

en: Georgian
nds: Georgsch

en: German
nds: Hoochdüütsch

en: Greek
nds: Greeksch

en: Haitian Creole
nds: Haitiaansch Kreool

en: Hebrew
nds: Hebrääsch

en: Hungarian
nds: Ungaarsch

en: Icelandic
nds: Islannsch

en: Indonesian
nds: Indoneesch

en: Irish
nds: Irsch

en: Italian
nds: Italieensch

en: Japanese
nds: Japaansch

en: Korean
nds: Koreaansch

en: Latvian
nds: Lettsch

en: Lithuanian
nds: Litausch

en: Macedonian
nds: Makedoonsch

en: Malay
nds: Malaiisch

en: Maltese
nds: Malteesch

en: Norwegian
nds: Norweegsch

en: Persian
nds: Pers'sch

en: Polish
nds: Poolsch

en: Portuguese
nds: Portugeesch

en: Romanian
nds: Rumäänsch

en: Russian
nds: Russ'sch

en: Serbian
nds: Serbsch

en: Slovak
nds: Slowaaksch

en: Slovenian
nds: Sloweensch

en: Spanish
nds: Spaansch

en: Swedish
nds: Sweedsch

en: Thai
nds: Thailannsch

en: Turkish
nds: Törksch

en: Ukrainian
nds: Ukrainsch

en: Vietnamese
nds: Vietnameesch

en: Welsh
nds: Waliessch

en: Yiddish
nds: Jiddsch

en: Set &Language
nds: Spraak fast&leggen

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
nds: %2
    Automaatsch översett: 
    %1

en: %2 <br/>Auto Translated: <br/>%1
nds: %2 <br/>Automaatsch översett: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
nds: Översett-Deenst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
nds: Standard-Moderspraak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
nds: Ankamen Narichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
nds: Nich översetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
nds: Orginaalnaricht wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
nds: Direktemang översetten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
nds: Rutgahn Narichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
nds: Ehr't Loosstüern Dialoog wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
nds: Bövergrenz för Vöransicht-Tall

note: i18n: ectx: label, entry (Scaling), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the image be scaled
nds: Gifft an, wat du de Bildgrött topassen wullt

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewRestriction), group (URLPicPreview Plugin)
en: Should the number of previews be restricted?
nds: Leggt fast, wat de Tall vun Vöransichten ingrenzt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewScaleWidth), group (URLPicPreview Plugin)
en: Scale images to the width
nds: Biller op Breed topassen

en: Preview of:
nds: Vöransicht vun:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
nds: Bildvöransicht instellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: If checked, only the selected number of pictures are downloaded and displayed as previews.
    Otherwise, an unlimited number of previews are generated.
nds: Wenn anmaakt, warrt bloots de utsöchte Tall vun Biller daallaadt un as Vöransichten wiest.
    Anners gifft dat keen Grenz för de Tall vun opstellt Vöransichten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictPreviews)
en: &Restrict number of previews:
nds: &Grenz för Vöransicht-Tall:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewAmount)
en: The maximum number of pictures to download and preview.
nds: De Hööchsttall vun Biller, de daallaadt un as Vöransichten wiest warrt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
nds: Grött topassen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: If checked, preview images get scaled down to the width specified.
    Otherwise, the images are not scaled at all and appear in their original size.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Vöransichten op de angeven Breed daalreekt.
    Anners warrt de Biller nich daalreekt un mit ehr Orginaalgrött wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
nds: Topassen &op:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en: The width to which images should be scaled down. Smaller images will appear in their original size.
nds: De Breed, na de Biller daalreekt warrt. Lütter Biller warrt mit ehr Orginaalgrött wiest.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
nds:  Pixel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
nds: Link-Vöransicht

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Creates a preview picture of the link.
nds: Stellt en Vöransicht för den Link op.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableLinkPreview)
en: Enable lin&k preview
nds: Lin&k-Vöransicht bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Abort creating previe&w after
nds: Opstellen vun Vöransicht &afbreken na

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en: After the specified number of seconds the creation of the preview is aborted automatically.
    Use 0 seconds to never abort the creation.
nds: Na de angeven Tiet warrt dat Opstellen vun Vöransichten automaatsch afbraken.
    Mit "0" brickt dat Opstellen nienich af.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
nds:  Sekunnen

note: i18n: ectx: label, entry (UploadFrequency), group (Web Presence Plugin)
en: Delay in seconds before updating the file
nds: Töövtiet in Sekunnen, ehr de Datei opfrischt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (uploadURL), group (Web Presence Plugin)
en: The URL where the file should be uploaded to
nds: De URL, na de Du de Datei hoochladen wullt

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
nds: HTML-Formateren

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
nds: XHTML-Formateren

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
nds: XML-Formateren

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheet), group (Web Presence Plugin)
en: XML transformation with a XSLT sheet
nds: XML mit en XSLT-Stilvörlaag ümwanneln

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
nds: XSLT-Stilvörlaag

note: i18n: ectx: label, entry (useImagesHTML), group (Web Presence Plugin)
en: Replace protocol text with images in (X)HTML
nds: För Protokollnaams Biller in (X)HTML insetten

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
nds: Een vun Dien KN-Naams as Wiesnaam bruken

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
nds: En anner Naam as Wiesnaam bruken

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
nds: Vörtrocken Wiesnaam

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
nds: KN-Adressen insluten

en: An error occurred when uploading your presence page.
    Check the path and write permissions of the destination.
nds: Bi't Hoochladen vun Dien Anwesigkeit-Siet geev dat en Fehler.
    Prööv bitte den Padd un Dien Schriefverlöven för dat Teel.

en: Not yet known
nds: Noch nich begäng

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
nds: Hoochladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
nds: Hoochl&aden na:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
nds: Formateren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional using the ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
nds: HTML 4.01 Transitional, kodeert mit ISO-8859-1 (ok "Latin 1").

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML 4.01 Transitional formatting using ISO-8859-1 (aka. Latin 1) character set encoding.
    
    This version should be easily opened by most web browsers.
nds: HTML 4.01 Transitional, mit dat Tekensett ISO-8859-1 (ok "Latin 1" nöömt) kodeert.
    
    Disse Verschoon schullen de mehrsten Nettkiekers ahn Problemen wiesen könen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
nds: HTML (&eenfach Utsehn)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: The resulting page will be formatted using the XHTML 1.0 Strict W3C Recommendation. The character set encoding is UTF-8.
    
    Note that some web browsers do not support XHTML. You should also make sure your web server serves it out with the correct mime type, such as application/xhtml+xml.
nds: De Siet warrt mit de Anraden vun dat W3C "XHTML 1.0 Strict" formateert, de Koderen is UTF-8.
    
    Beacht bitte, dat en poor Nettkiekers XHTML nich ünnerstütt. Kiek bitte ok na, wat Dien Nettserver den richtigen MIME-Typ ("application/xhtml+xml") angifft.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
nds: XHTML (eenfach Utsehn)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using UTF-8 character set.
nds: De Utgaav as XML mit UTF-8 sekern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kcfg_formatXML)
en: Save the output in XML format using the UTF-8 encoding.
nds: De Utgaav in't XML-Formaat sekeren, kodeert mit UTF-8

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatStylesheet)
en: XML transformation &using this XSLT sheet:
nds: XML mit disse XSLT-&Stilvörlaag ümwanneln:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
nds: Sett för Protokollnaams as "MSN" oder "IRC" Biller in.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Replaces the protocol names, such as MSN and IRC, with images.
    
    Note that you have to manually copy the PNG files into place.
    
    The following files are used by default:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png
nds: Sett för Protokollnaams as "MSN" oder "IRC" Biller in.
    
    Beacht bitte: Du muttst de PNG-Dateien per Hand na de richtige Steed koperen.
    
    Standardwies warrt disse Dateien bruukt:
    
    images/msn_protocol.png
    images/icq_protocol.png
    images/jabber_protocol.png
    images/yahoo_protocol.png
    images/aim_protocol.png
    images/irc_protocol.png
    images/sms_protocol.png
    images/gadu_protocol.png
    images/winpopup_protocol.png

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useImagesHTML)
en: Repla&ce protocol text with images in (X)HTML
nds: För Protokollnaams &Biller in (X)HTML insetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
nds: Een vun &Dien KN-Naams bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
nds: &KN-Adressen insluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
nds: En anner &Naam bruken:

en: Unable to publish Bonjour service. Currently the Bonjour plugin only works with Avahi.
nds: Bonjour-Deenst lett sik nich apenmaken. Opstunns funkscheneert dat Bonjour-Moduul bloots mit Avahi.

en: Unable to connect to the local mDNS server. Please ensure the Avahi daemon is running.
nds: De lokale mDNS-Server lett sik nich faatkriegen. Beseker bitte, de Avahi-Dämoon löppt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
nds: Konto instellen - Bonjour

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
nds: Eenf&ache Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
nds: Konto-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
nds: Nettpostadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_emailAddress)
en: kde@example.com
nds: kde@bispill.org

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: The Bonjour protocol needs you to at least specify a name. The name can be of form 'Full Name@Hostname'
nds: För dat Bonjour-Protokoll muttst Du tominnst en Naam angeven. De Naam kann de Form "Heel Naam@Reekner" hebben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">The Bonjour protocol does not allow you to add contacts. </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Contacts will appear as they come online.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">If you expect to see a contact, but they are not appearing</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) Please ensure that your local mDNS server (avahi-daemon) is running properly.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) Run "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> in konsole and ensure you see the contact there.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) Ensure that ports 5353/UDP and 5298/TCP are open in your firewall</p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Bi't Bonjour-Protokoll muttst Du keen Kontakten tofögen.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Kontakten dukt op, wenn se sik tokoppelt.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">Töövst Du op en Kontakt, man he dukt nich op,</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">1) beseker bitte, dat Dien lokaal mDNS-Server (Avahi-Dämoon) propper löppt</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">2) föhr "<span style=" font-style:italic;">avahi-browse _presence._tcp -t"</span> in Konsole ut un kiek, wat de Kontakt dor opdukt</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;">3) beseker, dat Dien Nettdiek de Porten 5353/UDP un 5298/TCP nich blockeren deit.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
nds: &Tokoppelt

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
nds: Weg

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
nds: &Weg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
nds: A&fkoppelt

en: &Search for Friends
nds: Na Frünnen &söken

en: Export Contacts to Server
nds: Kontakten na Server exporteren

en: Import Contacts from Server
nds: Kontakten vun den Server importeren

en: Delete Contacts from Server
nds: Kontakten vun den Server wegdoon

en: Export Contacts to File...
nds: Kontakten na Datei exporteren...

en: Import Contacts from File...
nds: Kontakten ut Datei importeren...

en: Only for Friends
nds: Bloots för Frünnen

en: Go O&nline
nds: &Tokoppeln

en: Set &Busy
nds: "&Bunnen"-Status setten

en: Set &Invisible
nds: "N&ich sichtbor"-Status setten

en: Go &Offline
nds: A&fkoppeln

en: Set &Description...
nds: &Beschrieven fastleggen...

en: Export Contacts on change
nds: Kontakten bi Ännern exporteren

en: connection using SSL was not possible, retrying without.
nds: Tokoppeln över SSL nich mööglich, warrt ahn SSL nochmaal versöcht.

en: unable to connect to the Gadu-Gadu server("%1").
nds: Tokoppeln na den Gadu-Gadu-Server ("%1") nich mööglich.

en: Connection Error
nds: Verbinnenfehler

en: Imported contacts list is empty.
nds: Importeert Kontaktenlist is leddig.

en: Contacts imported.
nds: Kontakten importeert.

en: Contacts exported.
nds: Kontakten exporteert.

en: Contacts deleted from the server.
nds: Kontakten op Server wegdaan.

en: Save Contacts List for Account %1 As
nds: Kontaktenlist för Konto %1 sekern as

en: Unable to create temporary file.
nds: Temporeerdatei lett sik nich opstellen.

en: Save Contacts List Failed
nds: Kontaktenlist lett sik nich sekern

en: Load Contacts List for Account %1 As
nds: Kontaktenlist för Konto %1 laden as

en: Contacts List Load Has Failed
nds: Laden vun Kontaktenlist fehlslaan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
nds: Wegwesen-Dialoog

en: Unable to retrieve token.
nds: Beglövenbild lett sik nich halen.

en: Registration FAILED
nds: Inmellen fehlslaan

en: Unknown connection error while retrieving token.
nds: Nich begäng Verbinnenfehler bi't Halen vun't Beglövenbild.

en: Token retrieving status: %1
nds: Status bi't Halen vun dat Beglövenbild: %1

en: Gadu-Gadu token retrieve problem
nds: Problem bi't Halen vun't Gadu-Gadu-Beglövenbild

en: Unknown connection error while registering.
nds: Nich begäng Verbinnenfehler bi't Inmellen.

en: Registration status: %1
nds: Inmell-Status: %1

en: Gadu-Gadu Registration Error
nds: Inmell-Fehler - Gadu-Gadu

en: Registration Finished
nds: Inmellen afslaten

en: Registration has been completed successfully.
nds: Dat Inmellen wöör mit Spood afslaten.

en: Registration Error
nds: Inmell-Fehler

en: Incorrect data sent to server.
nds: Leeg Daten den Server tostüert.

en: Password reminding finished prematurely due to a connection error.
nds: Passwoort-Anstoot vörtiets beendt, wiel dat en Verbinnenfehler geev.

en: Success
nds: Spood

en: Unsuccessful. Please retry.
nds: Hett nich funkscheneert. Versöök dat bitte nochmaal

en: Remind Password
nds: Passwoortanstoot

en: Remind password finished:
nds: Passwoortanstoot beendt:

en: Password changing finished prematurely due to a connection error.
nds: Ännern vun't Passwoort vörtiets beendt, wiel dat en Verbinnenfehler geev.

en: State Error
nds: Status-Fehler

en: Password changing finished prematurely due to a session related problem (try again later).
nds: Ännern vun't Passwoort vörtiets beendt, wiel dat en Problem mit den Törn geev (Versöök dat later nochmaal).

en: Changed Password
nds: Passwoort ännert

en: Your password has been changed.
nds: Dien Passwoort wöör ännert.

en: Show Profile
nds: Profil wiesen

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list.</qt>
nds: <qt>Du muttst Di tokoppeln, wenn Du en Kontakt vun Dien Kontaktenlist wegmaken wullt.</qt>

en: Gadu-Gadu Plugin
nds: Gadu-Gadu-Moduul

en: &Resume
nds: Wiede&rmaken

en: Over&write
nds: Ö&verschrieven

en: The file %1 already exists, do you want to resume or overwrite it?
nds: Dat gifft de Datei "%1" al. Wullt Du ehr överschrieven oder wiedermaken?

en: File Exists: %1
nds: Gifft Datei al: %1

en: Connection to peer was refused; it possibly does not listen for incoming connections.
nds: Tokoppeln na anner Reekner wöör torüchwiest; villicht luurt he nich op ankamen Verbinnen.

en: File transfer transaction was not agreed by peer.
nds: Dateiöverdregen vun anner Reekner torüchwiest.

en: File-transfer handshake failure.
nds: Tokoppeln för Dateiöverdregen fehlslaan.

en: File transfer had problems with the file.
nds: Bi de Dateiöverdregen geev dat Problemen mit de Datei.

en: There was network error during file transfer.
nds: Dat geev en Nettwarkfehler bi't Överdregen vun de Datei.

en: Unknown File-Transfer error.
nds: Nich begäng Fehler bi Dateiöverdregen.

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
nds: <p align="center">Warrt vun den Server haalt</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
nds: <b>Inmellen fehlslaan</b>

en: <b>Enter UIN please.</b>
nds: <b>Bitte de Brukernummer ingeven</b>

en: <b>UIN should be a positive number.</b>
nds: <b>De Brukernummer mutt grötter as Null wesen.</b>

en: <b>Enter password please.</b>
nds: <b>Bitte Passwoort ingeven.</b>

en: <b>Starting DCC listening socket failed; dcc is not working now.</b>
nds: <b>DCC-Ingangsocket lett sik nich starten, DCC löppt also nich.</b>

en: Edit Contact's Properties
nds: Kontakt-Egenschappen bewerken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
nds: Blockeert

en: A&way
nds: &Weg

en: B&usy
nds: B&unnen

en: I&nvisible
nds: &Nich sichtbor

en: Search &More...
nds: &Wiedersöken...

en: Gadu-Gadu Public Directory
nds: Apen Gadu-Gadu-Verteken

en: &New Search
nds: &Niege Söök

en: S&earch
nds: Sök&en

en: &Add User...
nds: Bruker &tofögen...

en: &Close
nds: &Tomaken

en: Register New Account
nds: Nieg Konto inmellen

en: &Register
nds: &Inmellen

en: Retrieving token
nds: Beglövenbild warrt haalt

en: Please enter a valid E-Mail Address.
nds: Giff bitte en gellen Nettpostadress in.

en: Please enter the same password twice.
nds: Giff dat Passwoort bitte tweemaal in.

en: Password entries do not match.
nds: Passwöör sünd nich liek.

en: Please enter the verification sequence.
nds: Giff bitte de Beglöven-Tekenkeed in.

en: Account created; your new UIN is %1.
nds: Konto opstellt, Dien nieg Brukernummer ("UIN") is %1.

en: Registration failed: %1
nds: Inmellen fehlslaan: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
nds: Inmellen harr keen Spood, versöök dat bitte nochmaal.

en: You are not connected to the server.
nds: Du büst den Server nich tokoppelt.

en: You have to be connected to the server to change your status.
nds: Du muttst na den Server tokoppelt wesen, wenn Du Dien Status ännern wullt.

en: idle
nds: keen Aktiviteet

en: resolving host
nds: Reeknernaam warrt oplööst

en: connecting
nds: An't Tokoppeln

en: reading data
nds: Daten warrt leest

en: error
nds: Fehler

en: connecting to hub
nds: An't Tokoppeln na Knütt

en: connecting to server
nds: An't Tokoppeln na Server

en: retrieving key
nds: Slötel warrt haalt

en: waiting for reply
nds: An't Töven op Antwoort

en: connected
nds: Tokoppelt

en: sending query
nds: Anfraag warrt sent

en: reading header
nds: Kopp warrt leest

en: parsing data
nds: Daten warrt inleest

en: done
nds: afslaten

en: TLS connection negotiation
nds: TLS-Verbinnen warrt uthannelt

en: unknown
nds: nich begäng

en: Resolving error.
nds: Oplöös-Fehler

en: Connecting error.
nds: Tokoppel-Fehler

en: Reading error.
nds: Lees-Fehler

en: Writing error.
nds: Schriev-Fehler

en: Unknown error number %1.
nds: Nich begäng Fehlernummer: %1

en: Unable to resolve server address. DNS failure.
nds: Servernaam lett sik nich oplösen. DNS-Fehler.

en: Unable to connect to server.
nds: Tokoppeln na Server nich mööglich.

en: Server sent incorrect data. Protocol error.
nds: De Server hett Di lege Daten tostüert. Protokoll-Fehler.

en: Problem reading data from server.
nds: Problem bi't Lesen vun de Daten vun den Server.

en: Problem sending data to server.
nds: Problem bi't Loosstüern vun Daten na den Server.

en: Incorrect password.
nds: Leeg Passwoort.

en: Unable to connect over an encrypted channel.
    Try to turn off encryption support in the Gadu account settings, then reconnect.
nds: Tokoppeln över verslötelt Verbinnen nich mööglich.
    Bitte de Verslöteln binnen de Gadu-Gadu-Kontoinstellen utmaken un nochmaal tokoppeln.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.
nds: De Brukernummer vun dat Gadu-Gadu-Konto, dat Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine, addEdit_)
en: The user ID of the Gadu-Gadu account you would like to add.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).  This field is mandatory.
nds: De Brukernummer vun dat Gadu-Gadu-Konto, dat Du tofögen wullt. De Nummer mutt keen Dezimaalsteden oder Twischenrüüm bargen. Du muttst hier wat ingeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Gadu-Gadu &UIN:
nds: Gadu-Gadu-Br&ukernummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
nds: <i>Bispill: 1234567</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename of the contact you wish to add.
nds: De Vörnaam vun den Kontakt, den Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fornameEdit_)
en: The forename (first name) of the contact you wish to add.  Optionally this may include a middle name.
nds: De Vörnaam vun den Kontakt, den Du tofögen wullt. Du kannst hier ok mehr Vörnaams ingeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Forename:
nds: &Vörnaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname of the contact you wish to add.
nds: De Familiennaam vun den Kontakt, den Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, snameEdit_)
en: The surname (last name) of the contact you wish to add.
nds: De Familiennaam vun den Kontakt, den Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
nds: &Familiennaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickEdit_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickEdit_)
en: A nickname for the contact you wish to add.
nds: En Ökelnaam för den Kontakt, den Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
nds: Ö&kelnaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
nds: De Nettpostadress vun den Kontakt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
nds: N&ettpostadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
nds: &Telefoonnummer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, notAFriend_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Check if you want to exclude this contact from the "Just for friends" status mode.
nds: Maak dit an, wenn Du in den "Bloots för Frünnen"-Bedrief för dissen Kontakt as afkoppelt utsehn wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, notAFriend_)
en: Offline to contact when you set "&Just for friends"
nds: För Kontakt as a&fkoppelt utsehn, wenn "Bloots för Frünnen" anmaakt is

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
nds: Koppel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, statusGroup_)
en: Choose a status; by default Online status is selected. 
    So all you need to do is just to type in your description. 
    Choosing Offline status will disconnect you, with given description.
nds: Status utsöken. Standardwies is de Status "Tokoppelt" utsöcht,
    so dat Du bloots Dien Beschrieven ingeven muttst.
    Söchst Du "Afkoppelt" ut, warrst Du mit de angeven Beschrieven as Mellen afkoppelt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
nds: Status op "Tokoppelt" setten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
nds: Sett Dien Status op "Tokoppelt", wat bedüüdt, dat Du jüst mit elk Bruker klönen kannst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
nds: Status op "Bunnen" setten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy, indicating that you should not be bothered with trivial chat, and may not be able to reply immediately.
nds: Sett Dien Status op "Bunnen", wat bedüüdt, dat Du jüst nich eenfach bloots Klönen wullt un villicht nich fuurts anterst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users.
nds: Status op „Nich sichtbor“ setten, so dat anner Brukers Di nich sehn köönt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: Set status to invisible, which will hide your presence from other users (who will see you as offline).  However you may still chat, and see the online presence of others.
nds: Sett Dien Status op „Nich sichtbor“, wat Dien Anwesigkeit vör anner Brukers verstickt (de seht Di as afkoppelt). Man Du kannst liekers Klönen un de Anwesigkeit vun anner Lüüd sehn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, offlineButton_) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: Choose this status to disconnect with the description entered below.
nds: Dissen Status utsöken, wenn Du Di mit de Mellen nerrn afkoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status.
nds: Beschrieven vun Dien Status

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, textEdit_)
en: Description of your status (up to 70 characters).
nds: Beschrieven vun Dien Status (bet 70 Tekens)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
nds: &Mellen:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAccountEditUI)
en: Account Preferences - Gadu-Gadu
nds: Konto instellen - Gadu-Gadu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.
nds: De Brukernummer vun Dien Gadu-Gadu-Konto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, loginEdit_)
en: The user ID of your Gadu-Gadu account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
nds: De Brukernummer vun Dien Gadu-Gadu-Konto. De Nummer mutt keen Dezimaalsteden oder Twischenrüüm bargen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_)
en: Check to disable automatic connection. When checked, you may connect to this account manually via the icon in the bottom of the main Kopete window.
nds: Maak dit an, wenn Du dat automaatsche Tokoppeln utmaken wullt. Du kannst denn dit Konto per Hand över dat Lüttbild nerrn in't Kopete-Hööftfinster tokoppeln.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
nds: N&ich automaatsch tokoppeln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
nds: Inmellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Gadu-Gadu network, you will need a Gadu-Gadu account.<br><br>
    If you do not currently have an account, please click the button to create one.
nds: Du bruukst en Gadu-Gadu-Konto, wenn Du Di na dat Gadu-Gadu-Nettwark tokoppeln wullt.<br><br>
    Klick op den Knoop, wenn Du noch keen Konto hest, man een opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
nds: För dit Nettwark en nieg Konto inmellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
nds: Nieg Konto &inmellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
nds: &Konto-Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
nds: Verbinnen instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: Cache connection information for each server connected to in case the main load-balancing server fails.
nds: Verbinneninformatschonen för elk Server twischenspiekern för den Fall; dat de Hööft-Lieklastserver utfallt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: This option is used whenever the primary Gadu-Gadu load-balancing server fails.  If this is checked, Kopete will try to connect to the actual servers directly using cached information about them.  This prevents connection errors when the main load-balancing server does not answer. In practice it only helps very rarely.
nds: Disse Optschoon is dacht för den Fall, dat de Gadu-Gadu-Hööftlieklastserver utfallt. Wenn dit anmaakt is, versöcht Kopete dat Tokoppeln mit de twischenspiekerten Informatschonen vun de Servers, wat Verbinnen-Fehlers verhöden schull, man in de Realiteet hölp dat bloots in rore Fäll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
nds: Serverinformatschonen &twischenspiekeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dccCheck_)
en: &Use direct connections (DCC)
nds: &Direktverbinnen (DCC) bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: Keep your local and server side contact list in sync. Any change in local list will result in exporting your list to server.
nds: Dien lokaal Kontaktenlist mit de op den Server synkroon hollen. Ännern an de lokale List warrt na den Server exporteert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportCheck_)
en: &Export contact list on change
nds: Kontaktenlist bi Ännern na Server &exporteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: On each connection Kopete will import your list
nds: Bi elkeen Tokoppeln importeert Kopete Dien List

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importCheck_)
en: I&mport contact list on startup
nds: Kontaktenlist bi't Starten i&mporteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreCheck_)
en: &Ignore people not on your contact list
nds: Lüüd ö&vergahn, de nich op de Kontaktenlist staht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.
nds: Leggt fast, wat de Verbinnen na den Server mit SSL verslöteln warrn schall

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, useTls_)
en: Whether or not you want to enable SSL encrypted communication with the server.  Note that this is not end-to-end encryption, but rather encrypted communication with the server.
nds: Leggt fast, wat de Verbinnen na den Server mit SSL verslöteln warrn schall. Beacht bitte, dat dit keen Enn-to-Enn-Verslöteln is, bloots de Verbinnen na den Server warrt verslötelt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
nds: &Protokollverslöteln (SSL) bruken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
nds: Wenn mööglich

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
nds: Nödig

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
nds: &Brukerinformatschonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
nds: Brukerinformatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, connectLabel)
en: <p align="center">You must be connected to change your Personal Information.</p>
nds: <p align="center">Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du Dien persöönliche Informatschonen ännern wullt.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4)
en: Maiden name:
nds: Deernsnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_3)
en: City of origin:
nds: Geboortsoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_4_2)
en: The values below will be used in the search, but will not appear in the results.
nds: De Weerten nerrn warrt bi't Söken bruukt, man nich binnen de Resultaten opduken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Forename:
nds: Vörnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
nds: Familiennaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
nds: Dien Ökelnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
nds: Geslecht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
nds: Geboortsjohr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
nds: Oort:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
nds: Se

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
nds: He

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
nds: &Dateiöverdregen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dcc)
en: Global DCC Options
nds: Globaal DCC-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">These options affect <b>all</b> Gadu-Gadu accounts.</font></p></qt>
nds: <qt><p align="center"><font color="#ff0000">Disse Optschonen gellt för <b>all</b> Gadu-Gadu-Kontos.</font></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
nds: &Vörinstellen övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
nds: Lokaal &IP-Adress /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
nds: Po&rt:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
nds: Konto bi Gadu-Gadu inmellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
nds: De Prööv för dat Passwoort, dat Du bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
nds: De Prööv för dat Passwoort, dat Du för dit Konto bruken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
nds: Passwoort &wedderhalen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
nds: Dat Passwoort, dat Du bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
nds: Dat Passwoort, dat Du för dit Konto bruken wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
nds: Dien Nettpostadress

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
nds: De Nettpostadress, de Du för't Inmellen vun dit Konto bruken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
nds: &Nettpostadress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
nds: Hier den Text ut dat Bild nerrn ingeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.  This is used to prevent abusive automated registration scripts.
nds: Hier bitte den Text ut dat Bild nerrn ingeven. Disse Metood schuult gegen automaatsche Inmellskripten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
nds: &Beglöven-Tekenkeed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
nds: &Passwoort:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, pixmapToken)
en: Gadu-Gadu registration token.
nds: Gadu-Gadu-Beglövenbild

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, pixmapToken)
en: This field contains an image showing a number that you need to type into the <b>Verification Sequence</b> field above.
nds: Dit Feld bargt dat Bild vun en Tekenkeed, de Du baven na't Feld <b>Beglöven-Tekenkeed</b> ingeven muttst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInstructions)
en: <i>Type the letters and numbers shown in the image above into the <b>Verification Sequence</b> field.  This is used to prevent automated registration abuse.</i>
nds: <i>Giff bitte de Bookstaven un Tallen ut dat Bild baven na't Feld <b>Beglöven-Tekenkeed</b> in. Disse Metood schuult gegen automaatsche Inmellprogrammen.</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByData)
en: Search by specified data:
nds: Na angeven Daten söken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
nds: Ökelnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2a)
en: Age from:
nds: Öller vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
nds: bet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioByUin)
en: Request information about user:
nds: Informatschonen över Bruker affragen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
nds: Brukernummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Lookup only those that are currently online
nds: Bloots opstunns tokoppelte Lüüd affragen

en: &Set Auto-Reply...
nds: Automaatsche Antwoort fa&stleggen...

en: &Join Channel...
nds: Na Klöönruum &ringahn...

en: &Manage Privacy...
nds: &Privaatrebeet plegen...

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
nds: SSL-Ünnerstütten lett sik för Konto %1 nich torechtmaken. Wohrschienlich is dat QCA-TLS-Moduul nich op Dien Reekner installeert.

en: GroupWise SSL Error
nds: SSL-Fehler bi GroupWise

[ctx: Message Sending Failed using the named local account]
en: Kopete was not able to send the last message sent on account '%1'.
    If possible, please send the console output from Kopete to <wstephenson@novell.com> for analysis.
nds: Kopete kann de verleden Naricht, loosstüert för't Konto "%1", nich loosstüern.
    Stüer bitte de Kopete-Konsoolutgaav för't Bekieken <wstephenson@novell.com> to, wenn mööglich.

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
nds: Naricht för Konto "%1" lett sik nich loosstüern

en: Kopete: Conflicting Changes Made Offline
nds: Kopete: Sik wedderspreken Ännern wielt Afkoppeltiet

en: A change happened to your GroupWise contact list while you were offline which was impossible to reconcile.
nds: Bides Du afkoppelt weerst, hett sik Dien GroupWise-Kontaktenlist ännert, wat sik nich afglieken lett.

[ctx: Error shown when connecting failed]
en: Kopete was not able to connect to the GroupWise Messenger server for account '%1'.
    Please check your server and port settings and try again.
nds: Kopete kunn dat Konto "%1" nich na den GroupWise-Server tokoppeln.
    Prööv bitte Dien Instellen för Server un Port un versöök dat nochmaal.

en: Unable to Connect '%1'
nds: "%1" lett sik nich tokoppeln

en: The host name does not match the one in the certificate.
nds: De Reeknernaam passt nich to den binnen dat Zertifikaat.

en: The certificate is invalid.
nds: Dat Zertifikaat is leeg.

en: No certificate was presented.
nds: Keen Zertifikaat wöör wiest.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
nds: De Zertifikaatautoriteet hett dat Zertifikaat torüchwiest.

en: The certificate is not trusted.
nds: Dit Zertifikaat warrt nich troot.

en: The signature is invalid.
nds: De Ünnerschrift is leeg.

en: The Certificate Authority is invalid.
nds: De Zertifikaatautoriteet is leeg.

en: Invalid certificate purpose.
nds: Leeg Zertifikaatteel.

en: The certificate is self-signed.
nds: Dat Zertifikaat is sülvensünnerschreven.

en: The certificate has been revoked.
nds: Dat Zertifikaat wöör torüchropen

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
nds: De Zertifikaatkeed is länger as tolaten.

en: The certificate has expired.
nds: Dat Zertifikaat is aflopen.

en: The Certificate Authority has expired.
nds: De Zertifikaatautoriteet is aflopen.

en: Validity is unknown.
nds: Nich begäng, wat dat gellt.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
nds: <qt><p>De Identiteet un dat Zertifikaat vun den Server "%1" lett sik för Konto "%2" nich pröven:</p> <p>%3</p><p>%4</p><p>Wullt Du wiedermaken?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
nds: <qt><p>Dat Zertifikaat vun den Server %1 lett sik för Konto "%2" nich pröven: %3</p> <p>Wullt Du wiedermaken?</p></qt>

en: GroupWise Connection Certificate Problem
nds: Problem mit GroupWise-Verbinnenzertifikaat

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
nds: Automaatsche Antwoort vun %1:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
nds: Rundroop-Naricht vnu %1:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
nds: Systeem-Rundroop vun %1:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
nds: De Kontakt "%1" lett sik nich na de Kontaktenlist tofögen. De Fehlermellen is: %2

en: Error Adding Contact
nds: Fehler bi't Tofögen vun den Kontakt

en: Kopete: Signed in as %1 Elsewhere
nds: Kopete: Annerwarts as "%1" anmeldt

[ctx: The parameter is the user's own account id for this protocol]
en: You have been disconnected from GroupWise Messenger because you signed in as %1 elsewhere
nds: Du büst vun den GroupWise-Kortnarichtenserver afkoppelt worrn, wiel Du Di vun en anner Oort as "%1" anmeldt hest.

en: %1 has been invited to join this conversation.
nds: "%1" wöör na dissen Klöönsnack inlaadt.

en: Enter Auto-Reply Message
nds: Automaatsche Antwoortnaricht ingeven

en: Please enter an Auto-Reply message that will be shown to users who message you while Away or Busy
nds: Giff bitte de Antwoort in, de den Senner automaatsch tostüert warrt, wenn Du ünner Status „Weg“ oder „Bunnen“ en Naricht kriggst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
nds: &Kontonaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
nds: De Kontonaam vun dat Konto, dat Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
nds: Kontakt-Typ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton)
en: Hey look!  Only one option.  Could you please make this a dropdown and add Null?
nds: Kiek maal dor! Bloots een Optschoon! - Kannst Du dat bitte noch en beten oppluustern?

en: Unblock User
nds: Bruker wedder tolaten

en: Block User
nds: Bruker blockeren

en: %1|Blocked
nds: %1|Blockeert

en: &Invite
nds: &Inladen

en: Security Status
nds: Sekerheit-Status

en: Conversation is secure
nds: Klöönsnack is seker

en: Archiving Status
nds: Archiveer-Status

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
nds: Dat geev en Fehler bi't Opmaken vun en Klöönruum: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
nds: Dien Naricht lett sik nich loosstüern. Du kannst keen Narichten loosstüern, wenn Dien Status „Afkoppelt utsehn“ is.

en: &Other...
nds: &Anner...

en: Enter Invitation Message
nds: Inlaad-Naricht ingeven

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
nds: Giff den Grund för de Inladen in, oder laat dat leddig, wenn Du keen Grund angeven wullt:

en: Search for Contact to Invite
nds: Na Kontakt söken, den Du inladen wullt

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
nds: (schall antern)

en: All the other participants have left, and other invitations are still pending. Your messages will not be delivered until someone else joins the chat.
nds: All anner Deelnehmers sünd rutgahn, un Brukers schöölt noch op Inladen antern. Dien Narichten warrt nich utlevert, ehr nich an annner Bruker na den Klöönruum rinkummt.

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
nds: "%1" hett de Inladen na dissen Klöönruum afwiest.

en: Conversation is being administratively logged
nds: De Systeempleger teekt dissen Klöönsnack op.

en: Conversation is not being administratively logged
nds: De Systeempleger teekt dissen Klöönsnack nich op.

en: This conversation is secured with SSL security.
nds: Disse Klöönsnack is mit SSL sekert.

en: This conversation is being logged administratively.
nds: Disse Klöönsnack warrt vun den Systeempleger opteekt.

en: A&vailable
nds: &Verföögbor

en: Appear Offline
nds: Afkoppelt utsehn

en: A&ppear Offline
nds: Afko&ppelt utsehn

en: Invalid Status
nds: Leeg Status

en: Auto Reply Message
nds: Automaatsche Antwoort

en: Common Name
nds: Normaal Naam

en: Access denied
nds: Togriepen afwiest.

en: Not supported
nds: Nich ünnerstütt

en: Password expired
nds: Passwoort aflopen

en: Invalid password
nds: Leeg Passwoort

en: User not found
nds: Bruker nich funnen

en: Attribute not found
nds: Attribut nich funnen

en: User not enabled
nds: Bruker nich anmaakt

en: Directory failure
nds: Verteken-Fehler

en: Host not found
nds: Reekner nich funnen

en: Locked by admin
nds: Vun Systeempleger afslaten

en: Duplicate participant
nds: Dubbelt Mitmaker

en: Server busy
nds: Server hett to doon

en: Object not found
nds: Objekt nich funnen

en: Directory update
nds: Verteken opfrischen

en: Duplicate folder
nds: Dubbelt Orner

en: Contact list entry already exists
nds: Gifft Kontaktenlistindrag al

en: User not allowed
nds: Bruker nich tolaten

en: Too many contacts
nds: To vele Kontakten

en: Conference not found
nds: Mööt nich funnen

en: Too many folders
nds: To vele Ornern

en: Server protocol error
nds: Serverprotokollfehler

en: Conversation invitation error
nds: Klöönsnack-Inladen-Fehler

en: User is blocked
nds: Bruker is blockeert

en: Master archive is missing
nds: Hööftarchiv fehlt

en: Expired password in use
nds: Aflopen Passwoort in Bruuk

en: Credentials missing
nds: Rechtenbeglöven fehlt

en: Eval connection limit
nds: Testverbinnen-Grenz

en: Unsupported client version
nds: Nich ünnerstütt Client-Verschoon

en: A duplicate chat was found
nds: Dubbelt Klöönsnack funnen

en: Chat not found
nds: Klöönsnack nich funnen

en: Invalid chat name
nds: Leeg Klöönsnack-Naam

en: The chat is active
nds: De Klöönsnack is aktiev

en: Chat is busy; try again
nds: De Klöönruum hett to doon, versöök dat nochmaal

en: Tried request too soon after another; try again
nds: Anfraag to fröh na en anner, versöök dat nochmaal

en: Server's chat subsystem is not active
nds: Den Server sien Klöönsnacksysteem löppt nich

en: The chat update request is invalid
nds: De Klöönsnack-Opfrischanfraag is leeg.

en: Write failed due to directory mismatch
nds: Schrieven fehlslaan, Verteken passt nich

en: Recipient's client version is too old
nds: Den Adressaat sien Client is to oolt

en: Chat has been removed from server
nds: De Klöönsnack wöör vun den Server wegmaakt

en: Unrecognized error code: %1
nds: Nich begäng Fehlerkode: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
nds: Konto instellen - Groupwise

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
nds: De Kontonaam vun Dien Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
nds: Br&uker-ID:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you may connect to this account manually using the icon in the bottom of the main Kopete window
nds: Maak dit an, wenn Du dat automaatsche Tokoppeln utmaken wullt. Du kannst denn dit Konto per Hand över dat Lüttbild nerrn in't Kopete-Hööftfinster tokoppeln.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Server, na den Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example im.yourcorp.com).
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Server, na den Du Di tokoppeln wullt (t.B. kn.dienfirma.net)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
nds: De Port vun den Server, na de Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
nds: De Port vun den Server, na de Du Di tokoppeln wullt. Normaal is dat Port 5222.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
nds: Verwiedert &Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
nds: In&laden jümmers annehmen

en: You need to be connected to be able to add contacts.
nds: Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du Kontakten tofögen wullt.

en: Connect to GroupWise Messenger and try again.
nds: Koppeln Di na den GroupWise-Server to un versöök dat nochmaal.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
nds: &Eenfach

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
nds: Tofögen mit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userName)
en: A full or partial name. Asterisks are ignored
nds: En hele oder Deel-Naam. Steerns warrt övergahn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userName)
en: Type some or all of the contact's name.  Matches will be shown below
nds: En Deel oder den helen Naam vun den Kontakt ingeven. Passen Indrääg warrt nerrn wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
nds: Bruker &ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
nds: Brukernaa&m:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
nds: En gellen Bruker-ID

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_userId)
en: Use this field to add a contact if you already know the user's exact User ID
nds: Mit dit Feld kannst Du en Kontakt tofögen, wenn Du al em sien naue Bruker-ID kennst.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseChatProps)
en: GroupWise Chat Properties
nds: Egenschappen vun den GroupWise-Klöönruum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
nds: Wiesnaam

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, creator)
en: The user who created the chatroom
nds: De Bruker, de den Klöönruum opstellt hett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
nds: Anfraag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
nds: Thema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, disclaimer)
en: A disclaimer for users entering the chatroom
nds: En Bemarken för Brukers, de na den Klöönruum rinkaamt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
nds: Eegner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, topic)
en: The current topic of the discussion
nds: Dat aktuelle Thema vun den Klöönsnack

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
nds: Nich begäng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
nds: Hööchste Brukertall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
nds: Opstellt op den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
nds: Bemarken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, description)
en: General description of the chatroom
nds: Allmeen Beschrieven vun den Klöönruum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, maxUsers)
en: Maximum number of simultaneous users allowed in the chatroom
nds: Hööchsttall vun Brukers, de op eenmaal binnen den Ruum tolaten sünd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
nds: Opstellt vun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
nds: Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, createdOn)
en: Date and time the chatroom was created
nds: Datum un Tiet, wannehr de Klöönruum opstellt wöör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, archive)
en: Indicates if the chatroom is being archived on the server
nds: Gifft an, wat de Klöönruum op den Server archiveert warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
nds: Archiveert

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, owner)
en: The user who owns this chatroom
nds: De Bruker, den de Klöönruum tohöört

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
nds: Standard-Togriep

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRead)
en: General permission to read messages in the chatroom
nds: Allmeen Verlööf för't Lesen vun Narichten binnen den Klöönruum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
nds: Naricht lesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: General permission to write messages in the chatroom
nds: Allmeen Verlööf för't Schrieven vun Narichten binnen den Klöönruum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
nds: Naricht schrieven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkModify)
en: General permission to modify the chatroom's access control list
nds: Allmeen Verlööf för't Ännern vun de Togriep-Kuntrulllist för den Klöönruum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
nds: Änner-Togriep

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
nds: Togriep-Kuntrulllist

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
nds: Togriep-Verlöven för angeven Brukers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
nds: En nieg TKL-Indrag tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, editAcl)
en: Edit an existing ACL entry
nds: En vörhannen TKL-Indrag bewerken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
nds: En TKL-Indrag wegdoon

en: Chatroom properties
nds: Klöönruum-Egenschappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
nds: &Opfrischen

en: Search Chatrooms
nds: Klöönrüüm söken

en: Updating chatroom list...
nds: Klöönruumlist warrt opfrischt...

en: Contact Properties
nds: Kontakt-Egenschappen

en: Telephone Number
nds: Telefoonnummer

en: Department
nds: Afdelen

en: Location
nds: Oort

en: Mailstop
nds: Intern Postkode

en: Personal Title
nds: Persöönlich Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userId)
en: USER_ID
nds: Bruker_ID

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lastName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, displayName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, firstName)
en: Change the display name used for this contact
nds: Den Wiesnaam för dissen Kontakt ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, status)
en: USER_STATUS
nds: Bruker_Status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
nds: &Wiesnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
nds: Anner Egenschappen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
nds: Nieg Striep

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseContactSearchWidget)
en: Search GroupWise Messenger
nds: GroupWise-Messenger söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
nds: &Vörnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
nds: Br&uker-ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
nds: &Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
nds: Af&delen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
nds: bargt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
nds: fangt an mit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
nds: is liek to

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
nds: &Familiennaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
nds: &Leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
nds: &Resultaten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
nds: Enke&lheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
nds: Keen passen Brukers funnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
nds: &Wegwesen-Naricht:

en: The changes you just made will take effect next time you log in with GroupWise.
nds: Dien jüst maakte Ännern warrt anwendt, wenn Du Di dat nakamen Maal bi GroupWise anmeldst.

en: GroupWise Settings Changed While Signed In
nds: GroupWise-Konto wielt GroupWise-Törn ännert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Users who can see my online status and send me messages:
nds: Brukers, de Dien Tokoppelstatus ankieken un Di Narichten tostüern köönt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
nds: To&laten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
nds: &Blockeren >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
nds: << T&olaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
nds: &Tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
nds: Bloc&keert

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
nds: Privaatrebeet för "%1" plegen

en: Privacy settings have been administratively locked
nds: De Systeempleger hett de Privaatrebeet-Instellen fastsett.

en: <Everyone Else>
nds: <All anner>

en: Search for Contact to Block
nds: Na Kontakt söken, den Du blockeren wullt

en: You can only change privacy settings while you are logged in to the GroupWise Messenger server.
nds: Du kannst de Privaatrebeet-Instellen bloots ännern, wenn Du na den GroupWise-Kortnarichtenserver tokoppelt büst

en: '%1' Not Logged In
nds: "%1" is nich anmeldt

en: Invitation to Conversation
nds: Inladen op en Klöönsnack

en: User ID
nds: Bruker-ID

en: Searching
nds: Söken

en: 1 matching user found | %1 matching users found
nds[0]: Een passen Bruker funnen
nds[1]: %1 passen Brukers funnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
nds: <p align="right">Vun:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
nds: <p align="right">Loosstüert:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
nds: Inlaad-Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
nds: Kontaktnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
nds: Inlaad-Naricht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
nds: Wullt Du mitklönen?

en: Temporary Network - %1
nds: Temporeer Nettwark - %1

en: Network imported from previous version of Kopete, or an IRC URI
nds: Ut en verleden Kopete-Verschoon importeert Nettwark, oder en IRC-URI

en: Join Channel...
nds: Na Klöönruum ringahn...

en: Search Channels...
nds: Klöönrüüm söken...

en: <qt>The network associated with this account has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
nds: <qt>För't Nettwark, dat dit Konto tohöört, gifft dat keen gellen Reekners. Beseker bitte, dat dit Konto en gellen Nettwark hett.</qt>

en: Network is Empty
nds: Nettwark is leddig

en: <qt>The network associated with this account, <b>%1</b>, has no valid hosts. Please ensure that the account has a valid network.</qt>
nds: <qt>För dat na dit Konto tohören Nettwark <b>%1</b> sünd keen gellen Reekners fastleggt. Prööv bitte, wat dat Nettwark för dat Konto gellt.</qt>

en: <qt>Kopete could not connect to any of the servers in the network associated with this account (<b>%1</b>). Please try again later.</qt>
nds: <qt>Kopete kunn sik na keen vun de Reekners vun dat Nettwark (<b>%1</b>) tokoppeln, dat na dit Konto tohöört. Versöök dat bitte later nochmaal.<b></b></qt>

en: Network is Unavailable
nds: Nettwark nich verföögbor

en: Join Channel
nds: Na Klöönruum ringahn

en: Please enter the name of the channel you want to join:
nds: Bitte den Klöönruum ingeven, na den Du ringahn wullt:

en: Password Incorect
nds: Leeg Passwoort

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
nds[0]: 1 Operater is tokoppelt
nds[1]: %1 Operatern sünd tokoppelt.

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
nds[0]: Dat gifft 1 nich begäng Verbinnen.
nds[1]: Dat gifft %1 nich begäng Verbinnen.

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
nds[0]: 1 Klöönruum wöör opstellt
nds[1]: %1 Klöönrüüm wöörn opstellt

en: Server was too busy to execute %1.
nds: De Server hett to veel to doon, he kann "%1" nich utföhren.

en: You have been marked as being away.
nds: Du büst nu as weg markt.

en: %1 is a registered nick.
nds: "%1" is en inmeldt Ökelnaam.

en: %1 is an IRC operator.
nds: "%1" is en IRC-Operater

en: You cannot send messages to channel %1.
nds: Du kannst den Klöönruum "%1" keen Narichten tostüern.

en: Nickname %1 is already in use.
nds: De Ökelnaam "%1" is al in Bruuk.

en: You are not on channel %1.
nds: Du höörst den Klöönruum "%1" nich to.

en: Cannot join %1, channel is full.
nds: Du kannst nich na "%1" ringahn, de Klöönruum is vull.

en: Cannot join %1, channel is invite only.
nds: Du kannst nich na "%1" ringahn, dor bruukst Du en Inladen för.

en: Cannot join %1, you are banned from that channel.
nds: Du kannst nich na "%1" ringahn, Du büst dor utslaten vun.

en: Cannot join %1, wrong channel key was given.
nds: Du kannst nich na "%1" ringahn, de angeven Ruumslötel is leeg.

en: There is one operator online. | There are %1 operators online.
nds[0]: Een Operater is tokoppelt.
nds[1]: %1 Operatern sünd tokoppelt.

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
nds[0]: Dat gifft een nich begäng Verbinnen.
nds[1]: Dat gifft %1 nich begäng Verbinnen.

en: One channel has been formed. | %1 channels have been formed.
nds[0]: Een Klöönruum wöör opstellt.
nds[1]: %1 Klöönrüüm wöörn opstellt.

en: Acknowledge size is greater than the expected file size
nds: Vermeldt Grött is grötter as verwacht Dateigrött

en:  members
nds:  Liddmaten

en: Channel
nds: Klöönruum

en: Users
nds: Brukers

en: Topic
nds: Thema

en: Search for:
nds: Söken na:

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.
nds: Du kannst mit den hier ingeven Text op den IRC-Server na Klöönrüüm söken.

en: Channels returned must have at least this many members.
nds: Resultaat-Klöönrüüm mööt tominnst so vele Mitklöners hebben.

en: You may search for channels on the IRC server, using a text string entered here.  For instance, you may type 'linux' to find channels that have something to do with Linux.
nds: Du kannst mit den hier ingeven Text op den IRC-Server na Klöönrüüm söken. Du kannst a.B. "linux" ingeven, wenn Du Klöönrüüm finnen wullt, de mit Linux wat to kriegen hebbt.

en: You may search for channels on the IRC server for a text string entered here.
nds: Du kannst de Klöönrüüm op den IRC-Server na den hier ingeven Text dörsöken.

en: Perform a channel search.
nds: Klöönrüüm dörsöken

en: Perform a channel search.  Please be patient, as this can be slow, depending on the total number of channels on the server.
nds: Na Klöönrüüm söken. Du muttst villicht en beten Töven, de Söökgauheit hangt vun de Tall vun Klöönruum op den Server af.

en: Double click on a channel to select it.
nds: Dubbelklick op en Klöönruum, wenn Du em utsöken wullt.

en: You must be connected to the IRC server to perform a channel listing.
nds: Du muttst den IRC-Server tokoppelt wesen, wenn Du de Klöönrüüm oplisten wullt.

en: You have been disconnected from the IRC server.
nds: Een hett Di vun den IRC-Server afkoppelt.

en: Disconnected
nds: Afkoppelt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.
nds: De Naam vun den IRC-Kontakt oder Klöönruum, den Du tofögen wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, addID)
en: The name of the IRC contact or channel you would like to add.  You can type a person's nickname, or a channel name, preceded by a pound sign ('#').
nds: De Naam vun den IRC-Kontakt oder Klöönruum, den Du tofögen wullt. Du kannst eenfach den Ökelnaam vun en Persoon ingeven, oder den Naam vun en Klöönruum, wenn Du dor en Gadderteken ("#") vörstellst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: N&ickname/channel to add:
nds: Ö&kelnaam/Klöönruum tofögen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i>(for example: joe_bob or #somechannel)</i>
nds: <i>Bispill: klaas_achterndiek oder #enKlöönruum</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
nds: Klöönrüüm &söken

en: <qt>You need to specify a channel to join, or a query to open.</qt>
nds: <qt>Du muttst en Klöönruum angeven, na den Du ringahn wullt, oder en Anfraag för't Opmaken.</qt>

en: You Must Specify a Channel
nds: Du muttst en Klöönruum angeven

en: The nickname %1 is already in use
nds: De Ökelnaam "%1" is al in Bruuk

en: IRC Plugin
nds: IRC-Moduul

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
nds: De Ökelnaam "%1" is al in Bruuk. Giff bitte en anner Ökelnaam in:

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
nds: "%1" is as Klöönruumnaam leeg. De Naam mutt mit "#", "!", "+" oder "&" anfangen.

en: Channel List for %1
nds: Klöönrüüm för %1

en: The IRC server is currently too busy to respond to this request.
nds: De IRC-Server hett opstunns to veel to doon un kann op disse Anfraag nich antern.

en: Server is Busy
nds: Server hett to doon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_nickNamesLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nickNames)
en: This is the name that everyone will see every time you say something
nds: Dit is de Naam, den elkeen süht, wenn Du wat seggst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
nds: Ö&kelnaams:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
nds: &Reaalnaam:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, userName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.  Leave blank to use your system account name.
nds: De Brukernaam, den Du för't Klönen bruken wullt, wenn Dien Systeem "identd" nich ünnerstütt. Laat dat Feld leddig, wenn Du Dien Systeemkonto-Naam bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
nds: &Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, realName)
en: The username you would prefer to use on IRC, if your system does not have identd support.
nds: De Brukernaam, den Du för't Klönen bruken wullt, wenn Dien Systeem "identd" nich ünnerstütt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nickNames)
en: The alias you would like to use on IRC.  Once you are online, you can change it with the /nick command.
nds: De Alias, den Du för IRC bruken wullt. Wenn Du tokoppelt büst, kannst Du em mit den Befehl "/nick" ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
nds: Nettwark:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
nds: &Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p><b>Note:</b> most IRC servers do not require a password to connect, only a nickname.</p>
nds: <p><b>Beacht bitte:</b> För de mehrsten IRC-Servers is keen Passwoort nödig, för't Tokoppeln deit bloots en Ökelnaam noot.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
nds: &Verbinnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
nds: Standard-&Tekensett:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoConnect)
en: If you enable this option, this account will not be connected when you press the "Connect All" button, nor at startup even if you have enabled automatic connection at startup.
nds: Wenn Du dit anmaakst, koppelt Kopete dit Konto nich to, wenn Du op "All Tokoppeln" klickst, un ok nich bi't Starten, ok wenn Du dat automaatsche Tokoppeln anmaakt hest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preferSSL)
en: &Prefer SSL-based connections
nds: SS&L-Verbinnen vörtrecken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
nds: Bi't Tokoppeln disse Befehlen utföhren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, commandList) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, commandList)
en: Any commands added here will be run as soon as you are connected to the IRC server.
nds: Disse Befehlen warrt direktemang utföhrt, wenn Du Di na en IRC-Server tokoppelt hest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
nds: &Befehl tofögen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
nds: Verwie&dert Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Custom CTCP Replies
nds: Egen CTCP-Antwoorden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, ctcpList)
en: You can use this dialog to add custom replies for when people send you CTCP requests. You can also use this dialog to override the built-in replies for VERSION, USERINFO, and CLIENTINFO.
nds: Mit dissen Dialoog kannst Du egen Antwoorden för CTCP-Anfragen vun anner Brukers fastleggen. Du kannst hier ok de inbuten Antwoorden op de Anfragen "VERSION", "USERINFO" un "CLIENTINFO" ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
nds: &Antwoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
nds: Antwoort &tofögen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
nds: Standard-Narichten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, quitMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, quitMessage)
en: The message you want people to see when you disconnect from IRC without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
nds: De Naricht, de de Lüüd sehn schöölt, wenn Du Di ahn Angaav vun en Grund afkoppelst. Laat dit Feld leddig, wenn Du de Standardnaricht vun Kopete bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, partMessage) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, partMessage)
en: The message you want people to see when you part a channel without giving a reason. Leave this field blank to use the Kopete default message.
nds: De Naricht, de de Lüüd sehn schöölt, wenn Du ahn Angaav vun en Grund ut en Klöönruum rutgeihst. Laat dit Feld leddig, wenn Du de Standardnaricht vun Kopete bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
nds: Naricht bi't &Verlaten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Part message:
nds: Naricht bi't &Rutgahn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
nds: Finstern

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox7)
en: Message Destinations
nds: Naricht-Telen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowAnonWindows)
en: Auto-show anonymous windows
nds: Automaatsch anonüme Finstern wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoShowServerWindow)
en: Auto-show the server window
nds: Automaatsch dat Serverfinster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
nds: Servernarichten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
nds: Servermellen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
nds: Aktiv Finster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
nds: Serverfinster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
nds: Anonüm Finster

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
nds: Övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
nds: Fehlermellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
nds: Informatschoonantwoorden:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
nds: <qt>Du muttst en Ökelnaam ingeven.</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
nds: Nettwark instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
nds: &Reekner instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
nds: &Nieg...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
nds: De IRC-Servers för dit Nettwark

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network. Use the up and down buttons to alter the order in which connections are attempted.
nds: De IRC-Servers för dit Nettwark. Mit de "Hooch"- un "Daal"-Knööp kannst Du de Reeg fastleggen, in de dat Tokoppeln versöcht warrt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
nds: Dissen Server na nerrn verschuven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Decrease connection-attempt priority for this server
nds: Tokoppelversöök-Prioriteet för dissen Server minneseren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
nds: Na nerrn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
nds: Dissen Server na baven verschuven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Increase connection-attempt priority for this server
nds: Tokoppelversöök-Prioriteet för dissen Server grötter maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
nds: Na baven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
nds: Maak dit an, wenn Du SSL för disse Verbinnen bruken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
nds: SS&L bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
nds: &Reekner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
nds: &Beschrieven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
nds: N&ieg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
nds: Ü&mnömen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
nds: &Wegmaken

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
nds: <qt>Wullt Du dat Nettwark <b>%1</b> redig wegdoon?<br>Du muttst all Kontos, de dat bruukt, bewerken.</qt>

en: Deleting Network
nds: Nettwark wegdoon

en: &Delete Network
nds: Nettwark &wegdoon

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
nds: <qt>Wullt Du den Reekner <b>%1</b> redig wegdoon?</qt>

en: Deleting Host
nds: Reekner wegdoon

en: &Delete Host
nds: Reekner &wegdoon

en: New Host
nds: Nieg Reekner

en: Enter the hostname of the new server:
nds: Bitte den Reeknernaam vun den niegen Server ingeven:

en: A host already exists with that name
nds: Dat gifft al en Reekner mit dissen Naam.

en: Rename Network
nds: Nettwark ümnömen

en: Enter the new name for this network:
nds: Giff bitte den niegen Naam för dit Nettwark in:

en: A network already exists with that name
nds: Dat gifft al en Nettwark mit dissen Naam.

en: Could not bind the Jabber file transfer manager to a local port. Please check if the file transfer port is already in use, or choose another port in the account settings.
nds: De Jabber-Dateiöverdregenpleger lett sik nich na en lokaal Port anbinnen. Prööv bitte, wat de Port för Dateiöverdregen al in Bruuk is, oder söök in de Kontoinstellen en anner Port ut.

en: Failed to start Jabber File Transfer Manager
nds: Jabber-Dateiöverdregenpleger lett sik nich starten

en: Join Groupchat...
nds: Na Koppelklöönruum ringahn...

en: Services...
nds: Deensten...

en: XML Console
nds: XML-Konsool

en: Edit User Info...
nds: Brukerinfo bewerken...

en: Set Mood
nds: Luun fastleggen

en: Jabber Error
nds: Jabber-Fehler

en: Please connect first.
nds: Koppel Di bitte toeerst to.

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because TLS support for QCA is not available.
nds: SSL-Ünnerstütten lett sik för Konto %1 nich torechtmaken. De TLS-Ünnerstütten för QCA is wull nich verföögbor.

en: Jabber SSL Error
nds: Jabber SSL-Fehler

en: Jabber Connection Certificate Problem
nds: Problem mit Jabber-Verbinnenzertifikaat

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
nds: En verslötelt Verbinnen na den Jabber-Server lett sik nich opstellen.

en: Jabber Connection Error
nds: Jabber-Verbinnenfehler

en: Malformed packet received.
nds: Leegformt Paket kregen.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
nds: Dat geev en nich richtbor Fehler in't Protokoll.

en: Generic stream error.
nds: Allmeen Datenstroom-Fehler

en: There was a conflict in the information received.
nds: Dat geev en Konflikt binnen de kregen Informatschonen.

en: The stream timed out.
nds: Tiet för Stroom is aflopen.

en: Internal server error.
nds: Intern Serverfehler.

en: Stream packet received from an invalid address.
nds: Stroompaket vun en leeg Adress kregen.

en: Malformed stream packet received.
nds: Leegformt Stroompaket kregen.

en: Policy violation in the protocol stream.
nds: Regel in Stroomprotokoll övertreedt.

en: Resource constraint.
nds: Ressource ingrenzt.

en: System shutdown.
nds: Systeem warrt utmaakt.

en: Unknown reason.
nds: Nich begäng Grund.

en: There was an error in the protocol stream: %1
nds: Dat geev en Fehler binnen dat Stroomprotokoll: %1

en: Host not found.
nds: Reekner nich funnen.

en: Address is already in use.
nds: Adress is al in Bruuk.

en: Connection refused.
nds: Tokoppeln afwiest.

en: Connection attempt already in progress.
nds: Al an't Tokoppeln.

en: Network failure.
nds: Nettwark-Fehler.

en: Socket timed out.
nds: Tiet för Socket aflopen.

en: Remote closed connection.
nds: De feern Reekner hett de Verbinnen tomaakt.

en: Unexpected error condition (%1).
nds: Nich verwacht Fehlerbedingen (%1)

en: There was a connection error: %1
nds: Dat geev en Verbinnenfehler: %1

en: Unknown host.
nds: Reekner nich begäng.

en: Could not connect to a required remote resource.
nds: Tokoppeln na en nödige ferne Ressource nich mööglich..

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
nds: As dat lett wöör de Verbinnen na en anner Reekner ümleddt, dit Programm kann disse Situatschoon nich verarbeiden.

en: Unsupported protocol version.
nds: Nich ünnerstütt Protokoll-Verschoon.

en: Unknown error.
nds: Nich begäng Fehler.

en: There was a negotiation error: %1
nds: Dat geev en Fehler bi't Uthanneln: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
nds: De Server hett dat Uthanneln vun en TLS-Verbinnen afwiest.

en: Failed to establish a secure connection.
nds: Sekere Verbinnen lett sik nich opstellen.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
nds: Binnen de Transportlaag-Sekerheit (TLS) geev dat en Fehler: %1

en: Login failed with unknown reason.
nds: Anmellen ut en nich begäng Grund fehlslaan.

en: No appropriate authentication mechanism available.
nds: Keen passen Identiteetprööv-Metood verföögbor.

en: Bad SASL authentication protocol.
nds: Leeg SASL-Identiteetprööv-Protokoll.

en: Server failed mutual authentication.
nds: Beedsieden Identiteetprööv för Server fehlslaan.

en: Encryption is required but not present.
nds: Verslöteln deit noot, man is nich verföögbor.

en: Invalid user ID.
nds: Leeg Bruker-ID.

en: Invalid mechanism.
nds: Leeg Metood.

en: Invalid realm.
nds: Leeg Rebeet.

en: Mechanism too weak.
nds: Metood to swach.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
nds: Identiteetprööv-Daten verkehrt. Prööv bitte Dien Bruker-ID un Passwoort.

en: Temporary failure, please try again later.
nds: Temporeer Fehler, versöök dat bitte later nochmaal.

en: There was an error authenticating with the server: %1
nds: Dat geev en Fehler bi de Identiteetprööv för den Server: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
nds: Problem in Transportlaag-Sekerheit (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
nds: Problem in Eenfach Identiteetprööv- un Sekerheitlaag ("SASL").

en: There was an error in the security layer: %1
nds: Dat geev en Fehler in de Sekerheitlaag: %1

en: No permission to bind the resource.
nds: Keen Verlööf för't Anbinnen vun de Ressource.

en: The resource is already in use.
nds: De Ressource is al in Bruuk.

en: Could not bind a resource: %1
nds: Ressource lett sik nich anbinnen: %1

en: Kopete: Connection problem with Jabber server %1
nds: Kopete: Verbinnenproblem mit Jabber-Server %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
nds: De Jabber-Bruker "%1" hett sien Ankiekverlööf för "%2" wegmaakt. Över dit Konto lett sik sien Tokoppel-Status nich mehr bekieken. Wullt Du den Kontakt wegdoon?

en: Notification
nds: Bescheed

en: Waiting for authorization
nds: An't Töven op Verlööf

en: A password is required to join the room %1.
nds: För't Ringahn na den Ruum "%1" is en Passwoort nödig.

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
nds: Fehler bi't Ringahn na %1: De Ökelnaam "%2" is al in Bruuk

en: Provide your nickname
nds: Dien Ökelnaam angeven

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
nds: Du kannst na "%1" nich ringahn, Du büst dor utslaten vun.

en: Jabber Group Chat
nds: Jabber-Koppelköönruum

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
nds: Du kannst nich na den Ruum "%1" ringahn, dor is al de Hööchsttall vun Brukers binnen.

en: No reason given by the server
nds: Server hett keen Grund angeven

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
nds: Dat geev en Fehler bi't Afarbeiden vun Dien Anfraag för Koppelklöönruum "%1". (Grund: %2, Kode: %3)

en: Do you want to also unregister "%1" from the Jabber server ?
    If you unregister, your whole contact list may be removed from the server, and you will never be able to connect to this account with any client
nds: Wullt Du "%1" ok vun den Jabber-Server utmellen?
    Wenn Du dat utmeldst, warrt Dien hele Kontaktenlist op den Server wegmaakt, un Du kannst Di nienich mehr mit wat för en Client ok jümmers wedder na dit Konto tokoppeln.

en: Unregister
nds: Utmellen

en: Remove and Unregister
nds: Wegmaken un utmellen

en: Remove only from Kopete
nds: Bloots ut Kopete wegmaken

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
nds: Bi't Wegmaken vun't Konto geev dat en Fehler:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
nds: Jabber-Konto utmellen

en: You cannot see each others' status.
nds: Ji köönt den Status vun den Annern nich sehn.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
nds: Du kannst dissen Kontakt sien Status ankieken, man he Dien nich.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
nds: Disse Kontakt kann Dien Status ankieken, man Du sien nich.

en: You can see each others' status.
nds: Ji köönt den Status vun den Annern sehn.

en: User Mood
nds: Brukerluun

en: Groupchat
nds: Koppelklöönruum

en: Rich text messages
nds: Formaattext-Narichten

en: Data Forms
nds: Datenformateren

en: Message Events
nds: Narichtbegeefnissen

en: Message Delivery Receipts
nds: Narichten-Utleverbeglöven

en: File transfers
nds: Dateiöverdregen

en: Service Discovery
nds: Deenstopdecken

en: Supported Features
nds: Ünnerstütt Markmalen

en: Timestamp
nds: Tietmark

en: Message
nds: Mellen

en: Failed to download Jabber contact photo.
nds: Daalladen vun den Jabber-Kontakt sien Foto is fehlslaan!

en: Edit Bookmarks...
nds: Leestekens bewerken…

en: Groupchat Bookmark
nds: Koppelklöön-Leesteken

en: Show audio calls
nds: Klanganrööp wiesen

en: Start audio call
nds: Klanganroop maken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
nds: Verlööf

en: (Re)send Authorization To
nds: Verlööf (nochmaal) loosstüern

en: (Re)request Authorization From
nds: Verlööf (nochmaal) anfragen

en: Remove Authorization From
nds: Verlööf aftrecken

en: Call contact
nds: Kontakt anropen

en: Set Availability
nds: Verföögborkeit fastleggen

en: Free to Chat
nds: Free to klönen

en: Do Not Disturb
nds: Nich stören

en: Select Resource
nds: Ressource utsöken

en: Automatic (best/default resource)
nds: Automaatsch (best/Standard-Ressource)

en: Test action
nds: Test-Akschoon

en: Jingle Audio call
nds: Jingle-Klanganroop

en: Jingle Video call
nds: Jingle-Videoanroop

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
nds: De Orginaalnaricht is: <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press OK.<br />If you want to decline, press Cancel.</qt>
nds: <qt><i>%1</i> laadt Di op de Mööt <b>%2</b> in.<br />%3<br />Wenn Du annehmen un dor ringahn wullt, <b>giff Dien Ökelnaam in</b> un klick op "OK".<br />Wenn Du dat afwiesen wullt, klick op "Afbreken".</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
nds: Op en Mööt inlaadt - Jabber-Moduul

en: Message has been displayed
nds: Naricht wöör wiest

en: Message has been delivered
nds: Naricht wöör utlevert

en: Message stored on the server, contact offline
nds: Naricht op Server lagert, Kontakt afkoppelt

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
nds: "%1" is ut den Klöönruum rutgahn.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
nds: Dien Naricht lett sik nich utlevern: "%1", Grund: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
nds: Wullt Du ok den Bruker %1 sien Verlööf för't Ankieken vun Dien Status wegmaken?

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
nds: Du hest för den Kontakt "%1" en Ressource vörinstellt, man Du hest liekers noch apen Klöönfinstern för dissen Kontakt. De vörinstellte Ressource warrt bloots op nieg opmaakte Klöönfinstern anwendt.

en: Jabber Resource Selector
nds: Jabber-Ressource utsöken

en: You have been invited to %1
nds: Du warrst na %1 inlaadt

en: Change nickname
nds: Ökelnaam wesseln

en: Change nickname - Jabber Plugin
nds: Ökelnaam wesseln - Jabber-Moduul

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
nds: Giff bitte den niegen Ökelnaam för den Ruum <i>%1</i> in.

en: Free for Chat
nds: Free to klönen

en: Do not Disturb
nds: Bitte nich stören

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
nds: Inmellen

en: Authorization Status
nds: Verlööfstatus

en: Available Resources
nds: Verföögbore Ressourcen

en: vCard Cache Timestamp
nds: Tietmark vCard-Twischenspieker

en: Jabber ID
nds: Jabber-ID

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
nds: Geboortsdag

en: Timezone
nds: Tietrebeet

en: Homepage
nds: Tohuussiet

en: Company name
nds: Firma

en: Company Departement
nds: Afdelen

en: Company Position
nds: Positschoon

en: Company Role
nds: Funkschoon

en: Work Street
nds: Straat (Arbeit)

en: Work Extra Address
nds: Anner Adress (Arbeit)

en: Work PO Box
nds: Postfach (Arbeit)

en: Work City
nds: Oort (Arbeit)

en: Work Postal Code
nds: Postleddtall (Arbeit)

en: Work Country
nds: Land (Arbeit)

en: Work Email Address
nds: Nettpostadress (Arbeit)

en: Home Street
nds: Straat (Tohuus)

en: Home Extra Address
nds: Anner Adress (Tohuus)

en: Home PO Box
nds: Postfach (Tohuus)

en: Home City
nds: Oort (Tohuus)

en: Home Postal Code
nds: Postleddtall (Tohuus)

en: Home Country
nds: Land (Tohuus)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
nds: Över

en: Choose an account to handle the URL %1
nds: En Konto för de Adress "%1" utsöken

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
nds: Wullt Du "%1" na Dien Kontaktenlist tofögen?

en: Do Not Add
nds: Nich tofögen

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
nds: Wullt Du "%1" vun Dien Kontaktenlist wegmaken?

en: Do Not Remove
nds: Nich wegmaken

en: Please enter your nickname for the room %1
nds: Bitte Dien Ökelnaam för den Ruum "%1" ingeven

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
nds: Hööftfinster

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
nds: Warktüüchbalken

en: Audio
nds: Kläng

en: Choose the contents you want to accept:
nds: Den Inholt utsöken, den Du annehmen wullt:

en: New Jingle session from %1
nds: Nieg Jingle-Törn vun %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
nds: Dialoog

en: Cannot start process %1. Check your installation of Kopete.
nds: De Perzess "%1" lett sik nich starten. Prööv bitte Dien Kopete-Installatschoon.

en: Answer for incoming call
nds: Op ankamen Anroop antern

en: Accepted
nds: Annahmen

en: Calling...
nds: An't Anropen....

en: Rejected
nds: Afwiest

en: Call in progress
nds: Anroop in de Maak

en: Other side hung up
nds: Anner Siet hett ophungen

en: Waiting...
nds: An't Töven...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LibjingleCallDialog)
en: Libjingle Voice Call
nds: Libjingle-Stimmanroop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calling with:
nds: Anroop bi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
nds: Anroop-Status:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
nds: Annehmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
nds: Afwiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hangupButton)
en: Hang up
nds: Ophangen

en: None
nds: Keen

en: Afraid
nds: bang

en: Amazed
nds: verbaast

en: Angry
nds: füünsch

en: Annoyed
nds: gnatterig

en: Anxious
nds: bangbüxig

en: Aroused
nds: oprüttelt

en: Ashamed
nds: sliepsteerts

en: Bored
nds: langwielt

en: Brave
nds: stiefnacksch

en: Calm
nds: still

en: Cold
nds: koolt

en: Confused
nds: verbiestert

en: Contented
nds: tofreden

en: Cranky
nds: wrantig

en: Curious
nds: neeschierig

en: Depressed
nds: bedröövt

en: Disappointed
nds: daalslaan

en: Disgusted
nds: begruelt

en: Distracted
nds: tweedenkern

en: Embarrassed
nds: benaut

en: Excited
nds: opreegt

en: Flirtatious
nds: kokettsch

en: Frustrated
nds: duttig

en: Grumpy
nds: gnegelig

en: Guilty
nds: schüllig

en: Happy
nds: blied

en: Hot
nds: brassig

en: Humbled
nds: demödig

en: Humiliated
nds: daalsett

en: Hungry
nds: smachtig

en: Hurt
nds: drapen

en: Impressed
nds: beindruckt

en: In awe
nds: beswöögt

en: In love
nds: hett leev

en: Indignant
nds: grantig

en: Interested
nds: mit Vermaak

en: Intoxicated
nds: berusselt

en: Invincible
nds: överböstig

en: Jealous
nds: afgünstig

en: Lonely
nds: eensam

en: Mean
nds: veniensch

en: Moody
nds: muulsch

en: Nervous
nds: nervöös

en: Neutral
nds: normaal

en: Offended
nds: mucksch

en: Playful
nds: spelig

en: Proud
nds: stolt

en: Relieved
nds: verlichtert

en: Remorseful
nds: duersam

en: Restless
nds: fickerig

en: Sad
nds: trorig

en: Sarcastic
nds: höhnsch

en: Serious
nds: eernsthaftig

en: Shocked
nds: opverschraken

en: Shy
nds: schüchtern

en: Sick
nds: leeg

en: Sleepy
nds: dösig

en: Stressed
nds: birsig

en: Surprised
nds: baff

en: Thirsty
nds: dörstig

en: Worried
nds: in Sorg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
nds: Kontakten tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
nds: De Jabber-ID för dat Konto, dat Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
nds: De Jabber-ID för dat Konto, dat Du tofögen wullt. Beacht bitte, dat se den Bruker- un den Domäännaam bargen mutt (as en Nettpostadress), wiel dat en Barg Jabber-Servers gifft.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
nds: &Jabber-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
nds: <i>Bispill: antje@jabber.org</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
nds: Opfrischen

en: Execute command
nds: Befehl utföhren

en: Command executing
nds: Befehlen utföhren

en: Finish
nds: Afsluten

en: Next
nds: Nakamen

en: Previous
nds: Verleden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
nds: Aktuell Passwoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
nds: Nieg Passwoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
nds: Giff bitte toeerst Dien aktuell Passwoort in,
    un denn tweemaal Dien nieg Passwoort.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
nds: Bi Server &anfragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
nds: Klöönruum-Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
nds: Klöönruum-Beschrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
nds: Ruum:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
nds: Bi Jabber-Deenst inmellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
nds: Inmell-Formulor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
nds: Tööv bitte, Serveranfraag löppt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
nds: &Utföhren

en: Group Chat Name
nds: Koppel-Klöönruumnaam

en: Enter a name for the group chat:
nds: Bitte den Naam för den Koppelklöönruum ingeven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autoJoinButton)
en: Toggle Auto Join
nds: Automaatsch na Klöönrüüm ringahn an- oder utmaken

en: Change Jabber Password
nds: Jabber-Passwoort ännern

en: You entered your current password incorrectly.
nds: Du hest Dien aktuell Passwoort verkehrt ingeven.

en: Password Incorrect
nds: Verkehrt Passwoort

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
nds: Dien niege Passwöör sünd nich liek, giff se bitte nochmaal in.

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
nds: För de Sekerheit muttst Du keen leddig Passwoort bruken.

en: Your account needs to be connected before the password can be changed. Do you want to try to connect now?
nds: Dien Konto mutt tokoppelt wesen, wenn Du dat Passwoort ännern wullt. Wullt Du dat nu tokoppeln?

en: Jabber Password Change
nds: Jabber-Passwoort ännern

en: Your password has been changed successfully. Please note that the change may not be instantaneous. If you have problems logging in with your new password, please contact the administrator.
nds: Dien Passwoort wöör ännert. Beacht bitte, dat de Ännern villicht nich fuurts anwendt warrt. Wenn Du Problemen bi't Anmellen mit dat niege Passwoort hest, snack den Systeempleger dor op an.

en: Your password could not be changed. Either your server does not support this feature or the administrator does not allow you to change your password.
nds: Dien Passwoort lett sik nich ännern. De Server ünnerstütt disse Funkschoon villicht nich, oder de Systeempleger verlöövt Di dat Ännern vun Dien Passwoort nich.

en: Join Jabber Groupchat
nds: Na Jabber-Koppelklöönruum ringahn

en: Join
nds: Ringahn

en: Unable to retrieve the list of chat rooms.
nds: Klöönruumlist lett sik nich halen.

en: List Chatrooms
nds: Klöönrüüm oplisten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
nds: Server utsöken - Jabber

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
nds: Konto instellen - Jabber

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
nds: &Eenfache Instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
nds: De Jabber-ID för dat Konto, dat Du bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
nds: De Jabber-ID för dat Konto, dat Du bruken wullt. Beacht bitte, dat se den Bruker- un den Domäännaam bargen mutt (as en Nettpostadress), wiel dat en Barg Jabber-Servers gifft.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
nds: De Jabber-ID för dat Konto, dat Du bruken wullt. Beacht bitte, dat se den Bruker- un den Domäännaam bargen mutt (t.B. antje@jabber.org), wiel dat en Barg Jabber-Servers gifft.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbAutoConnect)
en: Check to disable automatic connection.  If checked, you can connect manually to this account, using the icon at the bottom of the main Kopete window
nds: Maak dit an, wenn Du dat automaatsche Tokoppeln utmaken wullt. Du kannst dit Konto denn per Hand över dat Lüttbild nerrn in't Kopete-Hööftfinster tokoppeln.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
nds: Du bruukst en Jabber-Konto, wenn Du Di na't Jabber-Nettwark tokoppeln wullt. Klick op den Knoop, wenn Du noch keen Jabber-Konto hest, man een opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
nds: Passwoort ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
nds: &Passwoort ännern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlChangePwSuccess)
en: If you have an existing Jabber account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
nds: Wenn Du al en Jabber-Konto hest un sien Passwoort ännern wullt, kannst Du dat mit dissen Knoop doon.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
nds: Verbi&nnen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbUseSSL) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbUseSSL)
en: Check this box to enable legacy SSL encrypted communication with the server. This is needed only for old servers.
nds: Maak dit an, wenn Du de Verbinnen na den Server mit oolt SSL verslöteln wullt. Dat deit bloots bi ool Servers noot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSSL)
en: Use legacy SSL encr&yption
nds: Ool &Verslöteln (SSL) bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAllowPlainTextPassword)
en: Allow plain-te&xt password authentication
nds: Eenfachte&xt-Identiteetprööv tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
nds: Standard-Serverinformatschoon ö&vergahn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Server, na den Du Di tokoppeln wullt (t.B. jabber.org)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
nds: Oort instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.
nds: De Ressourcenaam, den Du in't Jabber-Nettwark bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mResource) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: The resource name you would like to use on the Jabber network.  Jabber allows you to sign on with the same account from multiple locations with different resource names, so you may wish to enter 'Home' or 'Work' here, for example.
nds: De Ressourcenaam, den Du in't Jabber-Nettwark bruken wullt. Bi Jabber kannst Du Di mit dat sülve Konto vun mehr Öörd ut anmellen. Du kannst na de Öörd so nöömte <i>Ressourcen</i> toornen, so dat Du hier t.B. "Tohuus" oder "Arbeit" angeven kannst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
nds: R&essource:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
nds: P&rioriteet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPriority) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPriority)
en: <qt>Each resource can have different <b>priority </b> levels. The messages will be sent to the resource which has the highest priority level.
    
    If two resources have the same priority, the messages will be sent to the one most recently connected.</qt>
nds: <qt>Ressourcen köönt verscheden <b>Prioriteten</b> hebben. Narichten warrt de Ressource mit de hööchste Prioriteet tostüert.
    
    Hebbt twee Ressourcen de sülve Prioriteet, warrt de Narichten de Ressource tostüert, de tolest tokoppelt wöör.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAdjustPriority)
en: When absent, adjust priority to:
nds: Wegwesen-Prioriteet fastleggen op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeMessages)
en: Merge all messages from all resources to one window/tab
nds: All Narichten ut all Ressourcen binnen een Finster/Paneel tosamenföhren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
nds: &Dateiöverdregen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
nds: Dateiöverdregen instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
nds: Pro&xy-JID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
nds: Apen &IP-Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <i><ul><li>The information in the "public IP address" and "port" fields applies to all Jabber accounts.</li>
    <li>You can leave the "public IP address" empty if your computer is directly connected to the internet.</li>
    <li>A hostname is also valid.</li>
    <li>Changes to these fields will only take effect the next time you start Kopete.</li>
    <li>The "Proxy JID" can be configured per account.</li></ul></i>
nds: <i><ul><li>De Weerten binnen "Apen IP-Adress" un "Port" gellt för all Jabber-Kontos.</li>
    <li>Wenn Dien Reekner direktemang dat Internet tokoppelt is, kannst Du dat Feld "Apen IP-Adress" leddig laten.</li>
    <li>Ok en Reeknernaam gellt.</li>
    <li>Ännern warrt eerst bi den nakamen Start vun Kopete bruukt.</li>
    <li>Du kannst de "Proxy-JID" för elk Konto enkel fastleggen.</li></ul></i>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
nds: Nettwark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
nds: Extern IP-Adress automaatsch opdecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
nds: Eerst Port, de Du bruken wullt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firstPortEdit)
en: Set the first incoming port to use for Jingle sessions.
    One media type uses 2 ports and each new Jingle session will use the next 2 available ports.
nds: Legg den eersten Port fast, den Du för Jingle-Törns bruken wullt.
    Een Medientyp bruukt twee Ports, un elk nieg Jingle-Törn bruukt de nakamen twee verföögbor Ports.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
nds: Medien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
nds: Mikrofoon, dat Du bruken wullt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
nds: Klangutgaav:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_17)
en: Libjingle settings
nds: Libjingle-Instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, Libjingle)
en: This enable libjingle voice call
nds: Dit maakt Libjingle-Stimmanrööp an

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Libjingle)
en: Enable libjingle support
nds: Libjingle-Ünnerstütten anmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
nds: &Privaatrebeet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
nds: Allmeen Privaatrebeet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: By default, Kopete gives the other users some info about your system and the client. Checking this box will hide that information.
nds: Standardwies gifft Kopete anner Brukers en poor Informatschonen över Dien Systeem un dat Client-Programm. Maak dit an, wenn Du dat nich wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
nds: Systeem- un Clientinformatschonen &versteken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Check this box if you always want to send notifications to your contacts.
nds: Maak dit an, wenn Du Dien Kontakten jümmers Bescheden tostüern wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
nds: Jümmers &Bescheden loosstüern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Delivered notification</b> to your contacts : when a message is delivered to Kopete, Kopete can notify your contact that it has received the message.</qt>
nds: <qt>Maak dit an, wenn Du Dien Kontakten <b>Utlevert-Bescheden</b> tostüern wullt: Warrt en Naricht utlevert, kann Kopete Dien Kontakt dor över Bescheed geven, dat se ankamen is.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDeliveredEvent)
en: Alwa&ys send delivered notifications
nds: Jümmers "&Utlevert"-Bescheed loosstüern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Displayed notification</b> to your contacts : when a message is displayed in Kopete, Kopete can notify your contact that it has displayed the message.</qt>
nds: <qt>Maak dit an, wenn Du Dien Kontakten <b>Wiest-Bescheden</b> tostüern wullt: Wenn en Naricht wiest warrt, kann Kopete Dien Kontakt dor över Bescheed geven, dat se wiest wöör.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendDisplayedEvent)
en: Al&ways send displayed notifications
nds: Jümmers "&Wiest"-Bescheed loosstüern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: <qt>Check this box to send the <b>Typing notification</b> to your contacts : when you are composing a message, you might want your contact to know that you are typing so that he/she knows you are answering.</qt>
nds: <qt>Maak dit an, wenn Du Dien Kontakten <b>Tipp-Bescheden</b> tostüern wullt: Wenn Du en Naricht ingiffst, kriggt Dien Kontakt dor Bescheed över, dat Du bi büst to tippen. So weet he, dat Du em anterst.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
nds: Jümmers "Bi to &tippen"-Bescheed loosstüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendGoneEvent)
en: Always send &gone notifications (closing the window)
nds: Jümmers "&Rutgungen"-Bescheed loosstüern (Tomaken vun't Finster)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
nds: Privaatrebeet-Listen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, oldEncrypted)
en: When recipient does not support OpenPGP XEP-0027 wrap PGP block to message body
nds: Wenn de Adresaat OpenPGP XEP-0027 nich ünnerstütten deit, den Narichten-Hööftdeel för den PGP-Block bruken

en: Unable to retrieve registration form.
    Reason: "%1"
nds: Inmell-Formulor lett sik nich halen.
    Grund: "%1"

en: Registration sent successfully.
nds: Inmellen mit Spood loosstüert.

en: Jabber Registration
nds: Jabber-Inmellen

en: The server rejected the registration form.
    Reason: "%1"
nds: De Server hett dat Inmell-Formulor torüchwiest.
    Grund: "%1"

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
nds: Konto inmellen - Jabber

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
nds: &Utsöken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
nds: Vörtrocken Jabber-&ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
nds: Pass&woort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
nds: Passwoort &wedderhalen:

en: Services
nds: Deensten

en: Register...
nds: Inmellen...

en: Search...
nds: Söken...

en: Execute...
nds: Opropen...

en: Jabber vCard
nds: Jabber-vCard

en: &Save User Info
nds: Brukerinfo &sekern

en: Fetch vCard
nds: vCard halen

en: Saving vCard to server...
nds: vCard warrt op den Server sekert...

en: vCard successfully saved.
nds: vCard mit Spood sekert.

en: Error: Unable to save vCard.
nds: Fehler: vCard lett sik nich sekern.

en: Fetching contact vCard...
nds: Kontakt-vCard warrt haalt...

en: vCard successfully retrieved.
nds: vCard mit Spood haalt.

en: No vCard available.
nds: Keen vCard verföögbor

en: Error: vCard could not be fetched correctly.
    Check connectivity with the Jabber server.
nds: Fehler: De vCard lett sik nich halen.
    Prööv bitte de Verbinnen na den Jabber-Server.

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
nds: <qt>Dat geev en Fehler bi't Wesseln vun dat Foto.<br />Prööv bitte, wat Du en gellen Bilddatei utsöcht hest.</qt>

en: Register
nds: Inmellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
nds: Söken

en: Please wait while retrieving search form...
nds: Tööv bitte, dat Söökformulor warrt haalt...

en: Unable to retrieve search form.
nds: Söökformulor lett sik nich halen.

en: The Jabber server rejected the search.
nds: De Jabber-Server hett de Söök torüchwiest.

en: Jabber Search
nds: Jabber-Söök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: JID
nds: Jabber-ID

en: Nickname
nds: Ökelnaam

[ctx: First name]
en: First
nds: Vörnaam

[ctx: Last name]
en: Last
nds: Achternaam

en: e-mail
nds: Nettpost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
nds: Söken na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
nds: Knütt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
nds: &Serveranfraag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
nds: Knütt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
nds: Heel Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
nds: Jabber-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
nds: Tohuussiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
nds: Geboortsdag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
nds: Tietrebeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
nds: Foto ut&söken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
nds: Fo&to wegdoon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
nds: Adress (&Tohuus)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
nds: Straat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
nds: Postfach:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
nds: Postleddtall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
nds: Land:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
nds: Adress (&Arbeit)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
nds: &Warfliche Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
nds: Firma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
nds: Afdelen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
nds: Positschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
nds: Positschoon:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
nds: Telefoo&nnummern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
nds: Tohuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
nds: Arbeit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
nds: Mobiltelefoon:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
nds: Ö&ver

en: Loading instructions from gateway...
nds: Anwiesen warrt vun den Döörreekner haalt...

en: Connect to the Jabber network and try again.
nds: Koppel Di na't Jabber-Nettwark to un versöök dat nochmaal.

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
nds: Dat geev en Fehler bi't Halen vun Anwiesen vun den Döörreekner.

en: Choose Jabber Server
nds: Jabber-Server utsöken

en: Retrieving server list...
nds: Serverlist warrt haalt...

en: Could not retrieve server list.
nds: Serverlist lett sik nich halen.

en: Could not parse the server list.
nds: Serverlist lett sik nich inlesen.

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
nds: Dien jüst maakte Ännern warrt bi de nakamen Anmellen anwendt.

en: Jabber Changes During Online Jabber Session
nds: Jabber-Konto wielt Jabber-Törn ännert

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
nds: Dien utsöchte Jabber-ID is leeg, se mutt de Form "bruker@server.com" hebben, as en Nettpostadress.

en: Invalid Jabber ID
nds: Leeg Jabber-ID

en: Register New Jabber Account
nds: Nieg Jabber-Konto inmellen

en: Please enter a server name.
nds: Bitte en Servernaam ingeven

en: Please enter a valid Jabber ID or click Choose.
nds: Giff bitte en gellen Jabber-ID in oder klick op UItsöken.

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
nds: Wenn Du Di nich seker büst, dat dat anners is, versöök dat mit en Jabber-ID vun disse Form: "brukernaam@server.com", in Dien Fall a.B. "brukernaam@%1".

en: Connecting to server...
nds: An't Tokoppeln na den Server...

en: Protocol error.
nds: Protokollfehler.

en: Connected successfully, registering new account...
nds: Tokoppelt, nieg Konto warrt inmeldt...

en: Registration successful.
nds: Inmelldt.

en: Registration failed.
nds: Inmellen fehlslaan.

en: Unable to create an account on the server. The Jabber ID is probably already in use.
nds: Konto lett sik op den Server nich opstellen. Wohrschienlich is de Jabber-ID al in Bruuk.

en: Jabber Account Registration
nds: Jabber-Konto inmellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
nds: Standardlist (all Törns):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
nds: Aktievlist (aktuell Törn):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
nds: Listen-Editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
nds: Nieg List...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
nds: List wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
nds: Disse List automaatsch bi't Tokoppeln anmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
nds: Regeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
nds: Bruken

en: %1: Privacy Lists
nds: %1: Privaatrebeet-Listen

en: <None>
nds: <Keen>

en: There was an error changing the list.
nds: Dat geev en Fehler bi't Wesseln vun de List.

en: Error
nds: Fehler

en: There was an error processing your request.
nds: Dat geev en Fehler bi't Afarbeiden vun Dien Anfraag.

en: New List
nds: Nieg List

en: Enter the name of the new list:
nds: Bitte den Naam för de niege List ingeven:

en: A list with this name already exists.
nds: Dat gifft al en List mit dissen Naam.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
nds: Privaatrebeet-Regel bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Then:
nds: Denn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
nds: Mellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
nds: Anfragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceOut)
en: Outgoing presence
nds: Rutgahn Anwesigkeit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceIn)
en: Incoming presence
nds: Ankamen Anwesigkeit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
nds: Afwiesen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
nds: Tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If:
nds: Wenn:

en: Edit Privacy List Rule
nds: Privaatrebeetlist-Regel bewerken

en: From
nds: Vun

en: To
nds: Na

en: &Change Status Message
nds: Statusmellen ä&nnern

en: Meanwhile Plugin: Message from server
nds: Meanwhile-Moduul: Servernaricht

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen Wiesnaam ingeven.</qt>

en: Meanwhile Plugin
nds: Meanwhile-Moduul

en: <qt>You must deselect password remembering or enter a valid password.</qt>
nds: <qt>Bitte "Passwoort wohren" utmaken oder en gellen Passwoort ingeven.</qt>

en: <qt>You must enter the server's hostname/ip address.</qt>
nds: <qt>Du muttst den Reeknernaam vun den Server oder sien IP-Adress ingeven.</qt>

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
nds: <qt>0 is keen gellen Port.</qt>

en: Could not connect to server
nds: Tokoppeln nich mööglich.

en: Could not connect to redirected server
nds: Tokoppeln na Ümledden-Server nich mööglich.

en: Meanwhile Plugin: Conference invitation
nds: Meanwhile-Moduul: Mööt-Inladen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileAddUI)
en: Add Sametime Contact
nds: Sametime-Kontakt tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
nds: De Bruker-ID vun den Kontakt, den Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
nds: Bruker-ID söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
nds: &Söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
nds: <i>Bispill: antje_achterndiek</i>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MeanwhileEditAccount)
en: Edit Meanwhile Account
nds: Meanwhile-Konto bewerken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: Your Sametime user ID
nds: Dien Sametime-Bruker-ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Meanwhile &username:
nds: Menawhile-Br&ukernaam:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
nds: Verbinnen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServerName)
en: The IP address or hostname of the Sametime server you wish to connect to.
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Sametime-Server, na den Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.
nds: De Port vun den Sametime-Server, na de Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mServerPort)
en: The port on the Sametime server that you would like to connect to.  Usually this is 1533.
nds: De Port vun den Sametime-Server, na de Du Di tokoppeln wullt. Normaal is dat Port 1533.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
nds: Client-Kennen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
nds: Topasst Client-Kennen bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
nds: Client-Kennen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
nds: Client-Verschoon (böver.nedder):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnServerDefaults) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore the server and port values to their defaults.
nds: Weerten för Server un Port op Vörinstellen torüchsetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
nds: &Vörinstellen wedderherstellen

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
nds: Besöök de Kopete-Nettsiet op <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>

en: Join Chat...
nds: Na Klöönruum ringahn...

en: In&visible
nds: &Nich sichtbor

en: Editing your user info is not possible because you are not connected.
nds: Du kannst Dien Brukerinformatschonen nich bewerken, wiel Du nich tokoppelt büst.

en: Unable to edit user info
nds: Brukerinfo lett sik nich bewerken

en: Joining an AIM chat room is not possible because you are not connected.
nds: Du kannst nich na en AIM-Klöönruum ringahn, wiel Du nich tokoppelt büst.

en: Unable to Join AIM Chat Room
nds: Ringahn na AIM-Klöönruum nich mööglich

en: &Warn User
nds: Bruker &vermahnen

en: Always &Visible To
nds: &Jümmers sichtbor för

en: Always &Invisible To
nds: N&ienich sichtbor för

en: <qt>Would you like to warn %1 anonymously or with your name?<br>(Warning a user on AIM will result in a "Warning Level" increasing for the user you warn. Once this level has reached a certain point, they will not be able to sign on. Please do not abuse this function, it is meant for legitimate practices.)</qt>
nds: <qt>Wullt Du "%1" anonüm oder mit Naam vermahnen?<br>(Dat Vermahnen vun en Bruker op AIM sett em sien "Vermahn-Stoop" hooch. Wenn disse Stoop bi en wiss Punkt anlangt is, kann he sik nich mehr anmellen. Bruuk disse Funkschoon bitte achtsom, dat geiht üm eernsthaftige Saken.)</qt>

en: Warn User %1?
nds: Bruker "%1" vermahnen?

en: Warn Anonymously
nds: Anonüm vermahnen

en: Warn
nds: Vermahnen

en: Join AIM Chat Room
nds: Na AIM-Klöönruum ringahn

en: Unable to connect to the chat room %1 because the account for %2 is not connected.
nds: Ringahn na den Klöönruum %1 is nich mööglich, wiel dat Konto för %2 nich tokoppelt is.

en: User Profile
nds: Brukerprofil

en: Connecting...
nds: An't Tokoppeln...

en: Waiting for Authorization
nds: Töövt op Verlööf

en: &Do Not Disturb
nds: Nich &stören

en: O&ccupied
nds: &Bunnen

en: Occupied
nds: Bunnen

en: Not Available
nds: Nich verföögbor

en: Not A&vailable
nds: Nich &verföögbor

en: &Free for Chat
nds: &Free to klönen

en: Mobile
nds: Mobiltelefoon

en: User Information on %1
nds: Brukerinformatschonen för "%1"

en: &Save Profile
nds: Profil &sekern

en: Requesting User Profile, please wait...
nds: Brukerprofil warrt haalt, tööv bitte...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
nds: <html><body><I>Keen Brukerinformatschonen verföögbor</I></body></html>

en: You need to be connected to be able to add contacts.
    Connect to the AIM network and try again.
nds: Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du Kontakten tofögen wullt.
    Koppel Di dat AIM-Nettwark to un versöök dat denn nochmaal.

en: ICQ Plugin
nds: ICQ-Moduul

en: You must enter a valid ICQ number.
nds: Du muttst en gellen ICQ-Nummer ingeven.

en: You must enter a valid AOL screen name.
nds: Du muttst en gellen AOL-Wiesnaam ingeven.

en: No Screen Name
nds: Keen Wiesnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
nds: AOL-Wiesnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
nds: ICQ-Nummer:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
nds: Konto instellen - AIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the AOL Instant Messaging network, you will need to use a screen name from AIM, AOL, or .Mac.<br><br>If you do not currently have an AIM screen name, please click the button to create one.
nds: Wenn Du Di na dat Kortnarichten-Nettwark vun AOL tokoppeln wullt, bruukst Du en Wiesnaam vun AIM, AOL oder .Mac.<br><br>Wenn Du noch keen AIM-Wiesnaam hest, klick bitte op den Knoop, wenn Du een opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.
nds: De Wiesnaam vun Dien AIM-Konto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The screen name of your AIM account.  This should be in the form of an alphanumeric string (spaces allowed, not case sensitive).
nds: De Wiesnaam vun Dien AIM-Konto. Dit schull en Tekenkeed ut Bookstaven un Tallen wesen (Freetekens sünd tolaten, keen Verscheel twischen Groot- un Lüttschrieven).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: AIM &screen name:
nds: AIM-Wie&snaam:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
nds: Ko&nto instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den AIM-Server, na den Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the AIM server you wish to connect to.  Normally you will want the default (login.oscar.aol.com).
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den AIM-Server, na den Du Di tokoppeln wullt. Normaal kannst Du hier de Vörinstellen (login.oscar.aol.com) övernehmen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.
nds: De Port vun den AIM-Server, na de Du Di tokoppeln wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the AIM server that you would like to connect to.  Normally this is 5190.
nds: De Port vun den AIM-Server, na de Du Di tokoppeln wullt. Normaal is dat 5190.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
nds: Optschonen för Direktverbinnen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use for direct connections.
nds: De Porten för Direktverbinnen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort)
en: The ports to use when listening for direct connections. These must not be blocked by a firewall or router.
nds: De Porten, an de Kopete op Direktverbinnen luustert. Se mööt nich vun en Nettdiek oder Nettweger blockeert wesen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
nds: Po&rtrebeet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range.
nds: De Anfang vun't Portrebeet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxFirstPort)
en: The start of the port range. Normally this is 5190.
nds: De Anfang vun't Portrebeet. Normalerwies is dat 5190.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range.
nds: Dat Enn vun't Portrebeet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxLastPort)
en: The end of the port range. Normally this is 5199.
nds: Dat Enn vun't Portrebeet. Normalerwies is dat 5199.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use AOL proxy server instead of direct connections. If you are behind a router that you do not control, you will probably want this.
nds: En AOL-Proxyserver bruken, keen Direktverbinnen. Sittst Du achter en Nettweger, den Du nich instellen kannst, is dat en goot Idee.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: Use the AOL proxy server for things that would normally need a direct connection, like file transfers. You will want this if there is a firewall or router that blocks connections to your computer and you cannot get unblocked. If a direct connection fails, a proxy connection will be tried regardless of this setting.
nds: Den AOL-Proxyserver för Saken bruken, för de anners en Direktverbinnen noot deit, as Dateiöverdregen. Dat is denn goot, wenn Du achter en Nettdiek oder Nettweger sittst, de dat Tokoppeln na Dien Reekner verhöödt, un Du dat nich topassen kannst. Sleit en Direktverbinnen fehl, warrt so un so en Proxyverbinnen versöcht, liek wat hier instellt is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
nds: Ansteed en Proxy &bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: Timeout for direct connections.
nds: Tietgrenz för Direktverbinnen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblTimeout) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxTimeout)
en: The number of seconds to wait for a connection to succeed before trying a different method.
nds: De Sekunnen, wo lang Kopete op de Verbinnen töövt, ehr dat en anner Metood versöcht.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimeout)
en: T&imeout (secs):
nds: T&ietgrenz (Sekunnen):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default to the following &encoding for messages:
nds: Standard&koderen för Narichten:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
nds: Sichtborkeit instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowPerimtList)
en: Allow only from visible list
nds: Bloots vun "Sichtbor"-List tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowMyContacts)
en: Allow only contact list's users
nds: Bloots Brukers vun Kontaktenlist tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
nds: All Brukers tolaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
nds: All Brukers blockeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAIM)
en: Block AIM users
nds: AIM-Brukers blockeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockDenyList)
en: Block only from invisible list
nds: Bloots vun "Nich sichtbor"-List blockeren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
nds: Sichtbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
nds: Jümmers sichtbor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
nds: Kontakt, den Du tofögen wullt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
nds: Nienich sichtbor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
nds: Wiesnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
nds: Wohrschostoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIdleTime)
en: Idle minutes:
nds: Minuten ahn Aktiviteet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
nds: Tokoppelt siet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
nds: Wegwesen-Naricht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
nds: Profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Please enter the name of the chat room you wish to join.
nds: Giff bitte den Naam vun den Klöönruum in, na den Du ringahn wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
nds: &Ruumnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
nds: &Uttuschen:

en: &Ignore
nds: Ö&vergahn

en: Select Encoding...
nds: Koderen instellen...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
nds: Xtraz-Status fastleggen

en: Set Status...
nds: Status fastleggen...

en: User %1 is reading your status message
nds: De Bruker "%1" leest Dien Status

en: Request Authorization
nds: Verlööf anfragen

en: Reason for requesting authorization:
nds: Grund för Verlööfanfraag:

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
nds: Ik wull Di geern üm Verlööf dorüm beden, dat ik Di na mien Kontaktenlist tofögen dörv.

en: User %1 has granted your authorization request.
    Reason: %2
nds: Bruker %1 hett Dien Anfraag verlöövt.
    Grund: %2

en: User %1 has rejected the authorization request.
    Reason: %2
nds: Bruker %1 hett Dien Anfraag afwiest.
    Grund: %2

en: RTF-Messages
nds: Formateert Textnarichten

en: <qt>You must be logged on to ICQ before you can send a message to a user.</qt>
nds: <qt>Du muttst na ICQ tokoppelt wesen, ehr Du en Bruker Narichten tostüern kannst.</qt>

en: Not Signed On
nds: Nich anmeldt

en: &Request Authorization
nds: Verlööf anf&ragen

en: &Grant Authorization
nds: Verlööf &geven

en: You must be online to add a contact.
nds: Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du en Kontakt tofögen wullt.

en: '%1'
nds: "%1"

en: '%1' (%2)
nds: "%1" (%2)

en: Do you want to add %1 to your contact list?
nds: Wullt Du %1 na Dien Kontaktenlist tofögen?

en: IP Address
nds: IP-Adress

en: Ascension Island
nds: Eiland Ascension

en: British Virgin Islands
nds: Britsche Jumferneilannen

en: Canary Islands
nds: Kanaarsche Eilannen

en: Cocos-Keeling Islands
nds: Kokos-Keeling-Eilannen

en: Cocos (Keeling) Islands
nds: Kokos-Keeling-Eilannen

en: Diego Garcia
nds: Eiland Diego Garcia

en: French Antilles
nds: Franzöösche Antillen

en: Antilles
nds: Antillen

en: French Guiana
nds: Franzöösch Guayana

en: Mayotte Island
nds: Mayotte-Eiland

en: Reunion Island
nds: Reunion

en: Rota Island
nds: Eiland Rota

en: Saipan Island
nds: Saipan

en: Tinian Island
nds: Eiland Tinian

en: Scotland
nds: Schottland

en: Yugoslavia - Serbia
nds: Jugoslawien - Serbien

en: Yugoslavia - Montenegro
nds: Jugoslawien - Montenegro

en: Yugoslavia
nds: Jugoslawien

en: Congo, Democratic Republic of (Zaire)
nds: Kongo, Demokraatsche Republiek (Zaire)

note: i18n("Arabic")
en: Bhojpuri
nds: Bhodschpursch

note: i18n("Bulgarian") i18n("Burmese")
en: Cantonese
nds: Kantoneesch

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
nds: Pers'sch

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
nds: Pandschaabsch

en: Taiwanese
nds: Taiwaneesch

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
nds: Wittruss'sch

en: euc-JP Japanese
nds: EUC-JP Japaansch

en: euc-KR Korean
nds: EUC-KR Koreaansch

en: GB-2312 Chinese
nds: GB-2312 Chineesch

en: GBK Chinese
nds: GBK Chineesch

en: GB18030 Chinese
nds: GB18030 Chineesch

en: JIS Japanese
nds: JIS Japaansch

en: Shift-JIS Japanese
nds: Shift-JIS Japaansch

en: KOI8-R Russian
nds: KOI8-R Russ'sch

en: KOI8-U Ukrainian
nds: KOI8-U Ukrainsch

en: ISO-8859-1 Western
nds: ISO-8859-1 Westeuropääsch

en: ISO-8859-2 Central European
nds: ISO-8859-2 Zentraaleuropääsch

en: ISO-8859-3 Central European
nds: ISO-8859-3 Zentraaleuropääsch

en: ISO-8859-4 Baltic
nds: ISO-8859-4 Baltsch

en: ISO-8859-5 Cyrillic
nds: ISO-8859-5 Kyrillsch

en: ISO-8859-6 Arabic
nds: ISO-8859-6 Araabsch

en: ISO-8859-7 Greek
nds: ISO-8859-7 Greeksch

en: ISO-8859-8 Hebrew, visually ordered
nds: ISO-8859-8 Hebrääsch, sichtbor ornt

en: ISO-8859-8-I Hebrew, logically ordered
nds: ISO-8859-8-I Hebrääsch, logisch ornt

en: ISO-8859-9 Turkish
nds: ISO-8859-9 Törksch

en: ISO-8859-15 Western
nds: ISO-8859-15 Westeuropääsch

en: Windows-1250 Central European
nds: Windows-1250 Zentraaleuropääsch

en: Windows-1251 Cyrillic
nds: Windows-1251 Kyrillsch

en: Windows-1252 Western
nds: Windows-1252 Westeuropääsch

en: Windows-1253 Greek
nds: Windows-1253 Greeksch

en: Windows-1254 Turkish
nds: Windows-1254 Törksch

en: Windows-1255 Hebrew
nds: Windows-1255 Hebrääsch

en: Windows-1256 Arabic
nds: Windows-1256 Araabsch

en: Windows-1257 Baltic
nds: Windows-1257 Baltsch

en: Windows-1258 Viet Nam
nds: Windows-1258 Vietnameesch

en: IBM 850
nds: IBM CP850

en: IBM 866
nds: IBM CP866

en: TIS-620 Thai
nds: TIS-620 Thailannsch

en: Single
nds: Alleen

en: Long term relationship
nds: Langtietsverbinnen

en: Engaged
nds: Verspraken

en: Married
nds: Verheiraadt

en: Divorced
nds: Scheden

en: Separated
nds: Trennt

en: Widowed
nds: Weetfru/-mann

en: Art
nds: Kunst

en: Cars
nds: Autos

en: Celebrity Fans
nds: Berapen Lüüd ehr Verehrers

en: Collections
nds: Sammeln

en: Computers
nds: Reekners

en: Culture
nds: Kultuur

en: Fitness
nds: Fittheit

en: Games
nds: Spelen

en: Hobbies
nds: Freetiet

en: ICQ - Help
nds: ICQ-Hülp

en: Lifestyle
nds: Levensoort

en: Movies and TV
nds: Filmen un Feernsehn

en: Music
nds: Musike

en: Outdoors
nds: Buten

en: Parenting
nds: Kinnerpleeg

en: Pets and Animals
nds: Huus- un anner Deerten

en: Religion
nds: Glöven

en: Science
nds: Wetenschap

en: Skills
nds: Könen

en: Sports
nds: Sport

en: Web Design
nds: Nettsieden opstellen

en: Ecology
nds: Ökologie

en: News and Media
nds: Narichten un Medien

en: Government
nds: Regeren

en: Business
nds: Warf

en: Mystics
nds: Mystsche Saken

en: Travel
nds: Reisen

en: Astronomy
nds: Astronomie

en: Space
nds: Weltruum

en: Clothing
nds: Kledaasch

en: Parties
nds: Högen

en: Women
nds: Fruunslüüd

en: Social science
nds: Meenschapwetenschap

en: 60's
nds: 60er

en: 70's
nds: 70er

en: 80's
nds: 80er

en: 50's
nds: 50er

en: Finance and Corporate
nds: Finanzen un Firmen

en: Entertainment
nds: Kortwiel

en: Consumer Electronics
nds: Afspeelreedschappen

en: Retail Stores
nds: Enkelhannel

en: Health and Beauty
nds: Sund- un Schöönheit

en: Household Products
nds: Huusholtprodukten

en: Mail Order Catalog
nds: Bestellkatalogen

en: Business Services
nds: Warfliche Deensten

en: Audio and Visual
nds: Klang un Bild

en: Sporting and Athletic
nds: Sportlich un athleetsch

en: Publishing
nds: Apenmaken

en: Home Automation
nds: Huusautomatiseren

en: Academic
nds: Akadeemsch

en: Administrative
nds: Leden

en: Art/Entertainment
nds: Kunst/Kortwiel

en: College Student
nds: Student

en: Community & Social
nds: Meen- & Sellschap

en: Education
nds: Lehren

en: Engineering
nds: Technik

en: Financial Services
nds: Gelddeensten

en: High School Student
nds: Latienschöler

en: Home
nds: Tohuus

en: ICQ - Providing Help
nds: ICQ-Hülp

en: Law
nds: Gesett

en: Managerial
nds: bedriefleden

en: Manufacturing
nds: Maken

en: Medical/Health
nds: Medizin/Sundheit

en: Military
nds: Militeersch

en: Non-Government Organization
nds: Nichregeren-Organisatschoon

en: Other Services
nds: Anner Deensten

en: Professional
nds: perfeschonell

en: Retail
nds: Enkelhannel

en: Retired
nds: Op't Ollendeel

en: Science & Research
nds: Wetenschap & Forschen

en: Technical
nds: technisch

en: University Student
nds: Universiteetstudent

en: Web Building
nds: Nettsieden maken

en: Alumni Org.
nds: Öllermanns-Loog

en: Charity Org.
nds: Mildgevern Org.

en: Club/Social Org.
nds: Vereen/Soziaalorg.

en: Community Org.
nds: Meenschap-Org.

en: Cultural Org.
nds: Kultuur-Org.

en: Fan Clubs
nds: Verehrervereen

en: Fraternity/Sorority
nds: Broder-/Süsterschap

en: Hobbyists Org.
nds: Freetietvereen

en: International Org.
nds: Internatschonaal Org.

en: Nature and Environment Org.
nds: Ümweltvereen

en: Other
nds: Anner

en: Professional Org.
nds: Perfeschonell Org.

en: Scientific/Technical Org.
nds: Wetenschaplich/technisch Org.

en: Self Improvement Group
nds: Sülvsthülpkoppel

en: Spiritual/Religious Org.
nds: Spiritschell/religiöös Org.

en: Sports Org.
nds: Sportorg.

en: Support Org.
nds: Ünnerstütterorg.

en: Trade and Business Org.
nds: Hannel- un Warvenorg.

en: Union
nds: Gewarkschap

en: Voluntary Org.
nds: Freewilligenorg.

en: Elementary School
nds: Grundschool

en: High School
nds: Latienschool

en: College
nds: Hoochschool

en: University
nds: Universiteet

en: Past Work Place
nds: Verleden Arbeitsteed

en: Past Organization
nds: Verleden Organisatschoon

en: &Fetch Again
nds: Nochmaal &halen

en: '%2' Message for %1
nds: %2-Naricht för "%1"

en: Fetching '%2' Message for %1...
nds: %2-Naricht för "%1" warrt haalt...

[ctx: @item icq xtraz status]
en: angry
nds: füünsch

[ctx: @item icq xtraz status]
en: bath
nds: Baadstuuv

[ctx: @item icq xtraz status]
en: tired
nds: mööd

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
nds: Höög

[ctx: @item icq xtraz status]
en: beer
nds: Beer

[ctx: @item icq xtraz status]
en: thinking
nds: nadenken

[ctx: @item icq xtraz status]
en: eating
nds: eten

[ctx: @item icq xtraz status]
en: watching tv
nds: feernkieken

[ctx: @item icq xtraz status]
en: meeting
nds: Mööt

[ctx: @item icq xtraz status]
en: coffee
nds: Koffie

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
nds: Musike

[ctx: @item icq xtraz status]
en: business
nds: Warf

[ctx: @item icq xtraz status, taking pictures with camera]
en: shooting
nds: fotograferen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: having fun
nds: sik högen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: phone
nds: Telefoon

[ctx: @item icq xtraz status]
en: gaming
nds: spelen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: studying
nds: lehren

[ctx: @item icq xtraz status]
en: shopping
nds: inköpen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sick
nds: göveln

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
nds: slapen

[ctx: @item icq xtraz status, water sport]
en: surfing
nds: surfen

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
nds: nettkieken

[ctx: @item icq xtraz status]
en: working
nds: arbeiden

[ctx: @item icq xtraz status]
en: typing
nds: schrieven

[ctx: @item icq xtraz status]
en: picnic
nds: Picknick

[ctx: @item icq xtraz status]
en: cooking
nds: koken

[ctx: @item icq xtraz status]
en: smoking
nds: smöken

[ctx: @item icq xtraz status]
en: i am high
nds: bün bi to flegen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: wc
nds: Schiethuus

[ctx: @item icq xtraz status]
en: to be or not to be
nds: wesen oder nich wesen

[ctx: @item icq xtraz status]
en: love
nds: Leev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Alternatively, you can search the ICQ Whitepages :
nds: Du kannst ok binnen de ICQ-Whitepages söken:

en: Authorization Reply
nds: Verlööf-Antwoort

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
nds: <b>%1</b> fraagt na Verlööf, Di na sien/ehr Kontaktenlist totofögen.

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
nds: Verlööf-Antwoort na <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQAuthReplyUI)
en: ICQ Authorization Reply
nds: ICQ-Verlööf-Antwoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
nds: "%1" will Di geern na sien/ehr Kontaktenlist tofögen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
nds: Anfraag-Grund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
nds: Jichtenseen Grund...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
nds: Verlööf &geven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
nds: Verlööf &afwiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
nds: Grund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
    Password have to be between 6-8 characters long.
nds: Giff bitte toeerst Dien aktuell Passwoort in,
    un denn tweemaal Dien nieg Passwoort.
    Passwöör mööt 6-8 Tekens hebben.

en: Change ICQ Password
nds: ICQ-Passwoort wesseln

en: ICQ Password Change
nds: ICQ-Passwoort wesseln

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
nds: Dien nieg Passwoort mutt 6-8 Tekens lang wesen.

en: Your password could not be changed.
nds: Dien Passwoort lett sik nich ännern.

en: Your password has been changed successfully.
nds: Dien Passwoort wöör ännert.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ICQEditAccountUI)
en: Account Preferences - ICQ
nds: Konto instellen - ICQ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
nds: &Eenfache Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
nds: Konto instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.
nds: De Brukernummer vun Dien ICQ-Konto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblAccountId) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtAccountId)
en: The user ID of your ICQ account.  This should be in the form of a number (no decimals, no spaces).
nds: De Brukernummer vun Dien ICQ-Konto. Dit schull en Tall wesen (keen Dezimaalsteden, keen Twischenrüüm).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountId)
en: IC&Q UIN:
nds: IC&Q-Brukernummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the ICQ network, you will need an ICQ account.<br><br>
    If you do not currently have an ICQ account, please click the button to create one.
nds: Du bruukst en ICQ-Konto, wenn Du Di na dat ICQ-Nettwark tokoppeln wullt.<br><br>
    Klick op den Knoop, wenn Du noch keen ICQ-Konto hest, man een opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
nds: Passwoort ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: If you have an existing ICQ account and would like to change its password, you can use this button to enter a new password.
nds: Wenn Du al en ICQ-Konto hest un sien Passwoort ännern wullt, kannst Du dat mit dissen Knoop doon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
nds: Dat Passwoort ännern...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
nds: Ko&nto instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
nds: Privaatrebeet-Optschonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.
nds: Wenn dit anmaakt is, köönt anner Brukers Di nich ahn Dien Verlööf na ehr Kontaktenlist tofögen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: Enable the authorization requirement, which will not allow users to add you to their contact list without authorization from you.  Check this box, and you will have to confirm any users who add you to their list before they may see your online status.
nds: Wenn dit anmaakt is, köönt anner Brukers Di nich ahn Dien Verlööf na ehr Kontaktenlist tofögen. Du muttst dat denn jümmers beglöven, wenn en Bruker Di na sien Kontaktenlist tofögen un Dien Tokoppel-Status ankieken will.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRequireAuth)
en: &Require authorization before someone can add you to their contact list
nds: &Verlööf nödig, wenn Een Di na sien Kontaktenlist tofögen will

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Check this to hide your IP address from people when they view your user info
nds: Maak dit an, wenn Du nich wullt, dat anner Lüüd Dien IP-Adress binnen Dien Bruker-Informatschonen sehn köönt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Checking this box prevent people from seeing your IP address if they view your ICQ user details such as name, address, or age.
nds: Wenn dit anmaakt is, köönt anner Lüüd Dien IP-Adress nich sehn, wenn se sik Dien Bruker-Informatschonen (a.B. Naam, Adress oder Öller) ankiekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
nds: &IP-Adress versteken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable Web Aware functionality.
nds: Maak dit an, wenn Du de verwiederten Internet-Funkschonen anmaken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Check this box to enable ICQ's Web Aware functionality, which allows people to see your online status from ICQ's web page, and send you a message without necessarily having ICQ themselves.
nds: Maak dit an, wenn Du de verwiederten Internet-Funkschonen anmaken wullt. Anner Lüüd, de sülvst keen ICQ-Client hebbt, köönt denn över de ICQ-Nettsiet Dien Tokoppelstatus ankieken un Di Narichten tostüern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWebAware)
en: Make my status available via &ICQ's unified messaging center
nds: Status över dat "Un&ified Messaging Center" vun ICQ verföögbor maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtServerEncrypted)
en: Use SSL encryption
nds: SSL-Verslöteln bruken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den ICQ-Server, na den Du Di tokoppeln wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the ICQ server you wish to connect to.  Normally you will want the default (slogin.icq.com or login.icq.com).
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den ICQ-Server, na den Du Di tokoppeln wullt. Normaal kannst Du hier de Vörinstellen (slogin.icq.com oder login.icq.com) övernehmen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.
nds: De Port vun den ICQ-Server, na de Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtServerPort)
en: The port on the ICQ server that you would like to connect to.  Normally this is 443 or 5190.
nds: De Port vun den ICQ-Server, na de Du Di tokoppeln wullt. Normalerwies is dat 443 oder 5190.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Override system proxy settings
nds: Systeem-Proxyinstellen övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, edtProxyServerSocks5)
en: Proxy server is SOCKS5
nds: Proxyserver bruukt SOCKS5

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server.
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Proxy-Server, över den Du Di na en ICQ-Server tokoppeln wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtProxyServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the proxy server you wish to use for connecting to an ICQ server. The proxy server must support a CONNECT command and allow connections to the ICQ server port (normally 443 or 5190).
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Proxy-Server, över den Du Di na en ICQ-Server tokoppeln wullt. De Proxyserver mutt en CONNECT-Befehl ünnerstütten un Verbinnen na de ICQ-Serverport (normalerwies 443 oder 5190) tolaten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to.
nds: De Port, achter de de Proxyserver luustert

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128 or 8080.
nds: De Port, achter de de Proxyserver luustert. Normalerwies is dat 3128 oder 8080.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, edtProxyServerPort)
en: The port that the proxy server listens to. Normally this will be 3128, 8080, or 443 (https).
nds: De Port, achter de de Proxyserver luustert. Normalerwies is dat 3128, 8080 oder 443 (HTTPS).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Peer Connection Options
nds: Optschonen för Partnerverbinnen

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
nds: Sichtbor

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
nds: Nich sichtbor

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
nds: Övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
nds: Övergahn:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen ICQ-Nr. ingeven.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
nds: Persöönliche Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uinLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &UIN #:
nds: Br&ukernummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
nds: Ö&kelnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
nds: &Vörnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
nds: &Familiennaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
nds: Gesle&cht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
nds: Familienstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
nds: &Tietrebeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
nds: Dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
nds: Maand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
nds: Johr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
nds: Öll&er:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
nds: Snackt disse Spraken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
nds: Vörst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
nds: Tweet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
nds: Drütt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
nds: Oort- && Kontakt Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
nds: &Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
nds: &Oort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
nds: &Bundsland:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
nds: &PLT:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
nds: &Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
nds: &Telefoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
nds: &Mobiltelefoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
nds: Tohuus&siet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
nds: Herkomst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
nds: Bundsland:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
nds: Intressen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
nds: Organisatschoon-Typ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Past Affiliation
nds: Na't Tosamenföhren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
nds: Nettpostadressen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendInfoCheck)
en: Send updates and ICQ promotional info to my primary email
nds: Opfrischen un ICQ-Warven mien eerst Nettpostadress tostüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Non-published email will be used for password retrieval purposes.
nds: De nich apenmaakte Nettpostadress warrt för't Halen vun't Passwoort bruukt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabWhitepages)
en: ICQ Whitepages Search
nds: ICQ-Whitepages-Söök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
nds: &Nettpost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
nds: Gesle&cht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
nds: &Spraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
nds: &Land:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, onlyOnline)
en: Only search for online contacts
nds: Bloots na tokoppelt Kontakten söken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
nds: Brukernummer-Söök

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, searchResults)
en: This is where the results from your search are displayed. If you double-click a result, the search window will close and pass the UIN of the contact you wish to add back to the Add Contact Wizard. You can only add one contact at a time.
nds: Hier warrt de Resultaten vun Dien Söök wiest. Wenn Du op en Indrag dubbelklickst, warrt dat Söökfinster tomaakt un de Brukernummer vun den Kontakt, den Du tofögen wullt, na den Hölper för niege Kontakten övergeven. Du kannst bloots een Kontakt to Tiet tofögen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, searchButton)
en: Search the ICQ Whitepages with your search criteria
nds: Mit Dien Söökmarkmalen binnen de ICQ-Whitepages söken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clears both search fields and results
nds: Maakt de Söökfeller un ok dat Resultatenfeld leddig

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stops the search
nds: Söök anhollen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
nds: Anhollen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
nds: Informatschonen över den utsöchten Kontakt wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
nds: Bruker-Informatschonen

en: ICQ User Search
nds: ICQ-Brukersöök

en: Add the selected user to your contact list
nds: Den utsöchten Bruker na Dien Kontaktenlist tofögen

en: Requires Authorization
nds: Verlööf nödig

en: You must be online to search the ICQ Whitepages.
nds: Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du de ICQ-Whitepages bruken wullt.

en: You must enter a valid UIN.
nds: Du muttst en gellen Brukernummer ingeven.

en: You must enter search criteria.
nds: Du muttst en Söökmarkmaal angeven.

en: You must be online to display user info.
nds: Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du Brukerinformatschonen ankieken wullt.

en: Yes
nds: Jo

en: No
nds: Nee

en: ICQ User Information
nds: ICQ-Brukerinformatschonen

en: General ICQ Information
nds: Allmeen ICQ-Informatschonen

en: Home Info
nds: Tohuus-Infos

en: Home Information
nds: Tohuus-Informatschonen

en: Work Info
nds: Arbeit-Infos

en: Work Information
nds: Arbeit-Informatschonen

en: Other Info
nds: Anner Informatschonen

en: Other ICQ Information
nds: Anner ICQ-Informatschonen

en: Interest Info
nds: Vermaak-Infos

en: Interest Information
nds: Vermaak-Informatschonen

en: Org & Aff Info
nds: Org.- & Tosf.-Infos

en: Organization & Affiliation Information
nds: Organisatschoon- un Tosamenföhr-Informatschonen

en: Type
nds: Typ

en: Publish Email/Email
nds: Nettpost/Nettpost apenmaken

[ctx: Primary email address]
en: Primary
nds: Eerst

[ctx: Other email address]
en: More
nds: Anner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
nds: Arbeitoort-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
nds: Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
nds: PLT:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
nds: Warfliche Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
nds: Perfeschoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
nds: Telefoon:

en: Xtraz Status Editor
nds: Xtraz-Statuseditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
nds: Lüttbild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
nds: Na Menü tofögen

en: file is empty:
nds: Datei is leddig:

en: Bad Request
nds: Leeg Anfraag

en: Request Timed Out
nds: Anfraagtiet aflopen

en: Acceptance Period Timed Out
nds: Annehmtiet aflopen

en: Unknown Error:
nds: Nich begäng Fehler:

en: missing IP or port
nds: IP-Adress oder Port fehlt

en: Timeout
nds: Tiet aflopen

en: Adding contacts
nds: Kontakten warrt toföögt

en: Adding contacts to ICQ server list.
nds: Kontakten warrt na List op ICQ-Server toföögt

en: Adding contacts to AIM server list.
nds: Kontakten warrt na List op AIM-Server toföögt

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
nds: %1 vun %2 toföögt.

[ctx: @action:button post-filter]
en: .
nds: ...

en: Chat Room Invitation
nds: Klöönruum-Inladen

en: ICQ Web Express
nds: ICQ-Nettexpress

en: ICQ Email Express
nds: ICQ-Nettpostexpress

[ctx: account has been disconnected]
en: Kopete: %1 disconnected
nds: Kopete: %1 wöör afkoppelt

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
nds: Dat geev en Fehler in't Protokoll. He weer nich so swoor, dat Du afkoppelt warrst.

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
nds: Dat geev en Fehler in't Protokoll. Du warrst automaatsch wedder tokoppelt.

en: Kopete: OSCAR Protocol error
nds: Kopete: OSCAR-Protokollfehler

[ctx: ICQ user id]
en: UIN
nds: Brukernummer

[ctx: AIM user id]
en: screen name
nds: Wiesnaam

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
nds: Du hest Di mehrmaals mit de(n) sülve(n) %1 anmeldt; Konto %2 is nu afkoppelt.

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
nds: Anmellen is fehlslaan, wiel Dien %1 oder dat Passwoort leeg is. Prööv bitte Dien Instellen för Konto %2.

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
nds: De %1-Deenst is opstunns nich verföögbor. Versöök dat bitte later nochmaal.

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
nds: Anmellen bi %1 mit Konto %2 is fehlslaan, wiel dat Passwoort leeg weer.

en: Could not sign on to %1 with nonexistent account %2.
nds: Anmellen bi %1 is fehlslaan, dat Konto "%2" gifft dat nich.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 expired.
nds: Anmellen bi %1 is fehlslaan, dat Konto %2 is aflopen.

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
nds: Anmellen bi %1 is fehlslaan, Dien Konto "%2" is opstunns utmaakt.

en: Could not sign on to %1 as there are too many clients from the same computer.
nds: Anmellen bi %1 is fehlslaan, to vele Clients loopt op den sülven Reekner.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for sending messages too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
nds: Konto %1 warrt op Server %2 blockeert, wiel de Narichten to gau rinkemen. Tööv 10 Minuten un versöök dat denn nochmaal. Wenn Du dat nu wiederversöchst, muttst Du bloots länger töven.

en: Account %1 was blocked on the %2 server for reconnecting too quickly. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
nds: Konto %1 warrt op Server %2 blockeert, wiel Di Di to gau wedder tokoppelt hest. Tööv 10 Minuten un versöök dat denn nochmaal. Wenn Du dat nu wiederversöchst, muttst Du bloots länger töven.

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
nds: Anmellen bi %1 mit Dien Konto "%2" is fehlslaan.

en: The %1 server thinks the client you are using is too old. Please report this as a bug at http://bugs.kde.org
nds: De Server "%1" estemeert Dien Client as to oolt. Mell dit bitte as Fehler op http://bugs.kde.org

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
nds: Dat Konto "%1" wöör op den Server %2 utmaakt, Du büst to jungsch (weniger as 13 Johr).

en: Buddy icons
nds: Macker-Lüttbiller

en: Group chat
nds: Koppel-Klöönruum

en: Voice chat
nds: Stimm-Klöönruum

en: Send buddy list
nds: Mackerlist loosstüern

en: The user %1 requires authorization before being added to a contact list. Do you want to send an authorization request?
    
    Reason for requesting authorization:
nds: De Bruker "%1" will na sien Verlööf fraagt warrn, ehr Een em na sien Kontaktenlist toföögt. Wullt Du en Verlööfanfraag loosstüern?
    
    Grund för de Beed üm Verlööf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Use this &encoding when chatting with this contact:
nds: Disse &Koderen bi't Klönen mit dissen Kontakt bruken:

en: Select Encoding
nds: Koderen instellen

en: Default
nds: Standard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
nds: De nakamen Kontakten staht nich op Dien Kontaktenlist. Wullt Du se tofögen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
nds: &Nich nochmaal fragen

en: Add Contacts to Server List
nds: Kontakten na Serverlist tofögen

en: Do &Not Add
nds: &Nich tofögen

en: Client Features
nds: Client-Markmalen

en: Buddy Icon MD5 Hash
nds: MD5-Hash för Macker-Lüttbild

en: Contact Encoding
nds: Koderen för Kontakt

en: Member Since
nds: Liddmaat siet

en: Protocol Version
nds: Protokollverschoon

en: Show my own video...
nds: Mien egen Video wiesen...

en: View Contact's Webcam
nds: Nettkamerabild vun Kontakt ankieken

en: Send Webcam
nds: Nettkamerabild loosstüern

en: Country
nds: Land

en: State
nds: Bundsland

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
nds: Adress (Tohuus)

en: Zipcode
nds: Postleddtall

en: Age
nds: Öller

en: There was an error while connecting to the QQ server.
    Error message:
nds: Bi't Tokoppeln na den QQ-Server geev dat en Fehler.
    Fehlermellen:

en: Unable to lookup %1
nds: "%1" lett sik nich oplösen.

en: Unhandled QQ error code %1 
    Please file a bug report with a detailed description and, if possible, the last console debug output.
nds: Nich behannelt QQ-Fehler, Kode: %1
    Bitte stüer en Fehlerbericht mit en ümfaten Beschrieven un - wenn mööglich - de leste Fehlersöökutgaav vun de Konsool loos.

en: QQ vCard
nds: QQ-vCard

en: WARNING: This vCard may be out-of-date.
nds: Wohrschoen: Disse vCard kunn överhaalt wesen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
nds: &Kontaktnaam:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
nds: Konto instellen - QQ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.
nds: De Bruker-ID vun den QQ-Kontakt, de Du Bruken wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_login)
en: The user ID of the QQ contact you would like to use.  This should be in the form of a valid E-mail address.
nds: De Bruker-ID vun den QQ-Kontakt, de Du bruken wullt. Se schull de Form vun en gellen Nettpostadress hebben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: &QQ ID:
nds: &QQ-ID:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
nds: Wenn Du dit anmaakst, koppelt Kopete dit Konto nich to, wenn Du op "All Tokoppeln" klickst, un ok nich bi't Starten, ok wenn Du dat automaatsche Tokoppeln anmaakt hest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
nds: Mien vCard wiesen un opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the QQ network, you will need a QQ ID.
    
    If you do not currently have an ID, please create one.
nds: Du bruukst en QQ-ID, wenn Du Di na't QQ-Nettwark tokoppeln wullt.
    
    Wenn Du noch keen ID hest, stell bitte een op.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_serverPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_serverName) i18n: ectx: property (toolTip), widget
en: Only modify these values if you want to use a special IM proxy server, like SIMP
nds: Änner disse Weerten bloots, wenn Du en besünner KN-Proxyserver bruken wullt, as t.B. "SIMP"

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
nds: Globaal QQ-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Note:</b> These settings are applicable to all QQ accounts
nds: <qt><b>Beacht bitte:</b> Disse Instellen gellt för all QQ-Kontos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: This option will notify you when a contact starts typing their message, before the message is sent or finished.
nds: Mit disse Optschoon kriggst Du Bescheed, wenn en Kontakt anfangt un schrifft en Naricht, ehr se fardig is oder loosstüert warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
nds: Au&tomaatsch en Klöönfinster opmaken, wenn Een en Klöönsnack start

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the display pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
nds: <qt><p>Gifft an, wannehr Kopete de Wiesbiller för Kontakten daallaadt.</p>
    <dl><dt>Bloots per Hand</dt><dd>Dat Bild warrt nich automaatsch daallaadt; bloots wenn Du dat per Hand deist.</dd>
    <dt>Bi't Opmaken</dt><dd>Dat Bild warrt daallaadt, wenn en Socket för't Klönen opmaakt warrt, d.h., wenn Du en Klöönfinster opmaakst.</dd>
    <dt>Automaatsch</dt><dd>Dat Daalladen vun dat Bild warrt jümmers versöcht, wenn de Bruker een hett. <b>Beacht bitte:</b> Dor warrt en Socket för opmaakt, so dat de Bruker dat in de Künn kriggt, dat Du sien Bild daallaadst.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Download the QQ picture:
nds: Dat QQ-Bild daalladen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: <qt><p>Indicate when Kopete will download the pictures of contacts</p>
    <dl><dt>Only manually</dt><dd>The picture is not downloaded automatically. It is only downloaded when the user requests it</dd>
    <dt>When a chat is open</dt><dd>The picture is downloaded when a conversation socket is opened, i.e. when you open a chat window</dd>
    <dt>Automatically</dt><dd>Always try to download the picture if the contact has one.  <b>Note:</b> this will open a socket, and let the user know you are downloading their picture.</dd></dl>
nds: <qt><p>Gifft an, wannehr Kopete de Biller vun Kontakten daallaadt.</p>
    <dl><dt>Bloots per Hand</dt><dd>Dat Bild warrt nich automaatsch daallaadt; bloots wenn Du dat per Hand deist.</dd>
    <dt>Bi't Opmaken</dt><dd>Dat Bild warrt daallaadt, wenn en Socket för't Klönen opmaakt warrt, d.h., wenn Du en Klöönfinster opmaakst.</dd>
    <dt>Automaatsch</dt><dd>Dat Daalladen vun dat Bild warrt jümmers versöcht, wenn de Bruker een hett. <b>Beacht bitte:</b> Dor warrt en Socket för opmaakt, so dat de Bruker dat in de Künn kriggt, dat Du sien Bild daallaadst.</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
nds: Bloots per Hand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
nds: Wenn en Klöönruum opmaakt is (Standard)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
nds: Automaatsch (bitte de Hülp lesen)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: QQ Messenger allows users to download and use custom emoticons. If this option is enabled, Kopete will download and display such emoticons.
nds: Mit "QQ-Messenger" köönt Brukers egen Snuten daalladen un bruken. Wenn dit anmaakt is, laadt Kopete disse Snuten daal un wiest se.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCustomEmoticons)
en: &Download and show custom emoticons
nds: Egen Snuten &daalladen un wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: Export all the emoticon themes as custom emoticons (only works for emoticons in the PNG format).
nds: All Snutensetten as egen Snuten exporteren. Funkscheneert bloots mit Snuten in't PNG-Formaat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportEmoticons)
en: E&xport the current emoticon theme to users
nds: Dat aktuelle Snutensett för Brukers e&xporteren

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen Nettpostadress ingeven.</qt>

en: QQ Plugin
nds: QQ-Moduul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
nds: Wiesbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblQQId)
en: QQ ID:
nds: QQ-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
nds: Öller:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: N/A
nds: k.A.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
nds: Signatuur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
nds: PLT:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
nds: Telefoonnummern

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
nds: Rött

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
nds: Oss

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
nds: Kanink

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
nds: Draken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
nds: Snaak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
nds: Peerd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
nds: Ramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
nds: Aap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
nds: Hahn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
nds: Hund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
nds: Swien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Graduate:
nds: Akad. Graad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
nds: Steernteken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
nds: Ramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
nds: Bull

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
nds: Tweeschen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
nds: Dwarslöper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
nds: Lööv

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
nds: Jomfru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
nds: Waag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
nds: Skorpschoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
nds: Schütt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Capricorn
nds: Steenbuck

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
nds: Watermann

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
nds: Fisch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
nds: Horoskoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
nds: Inföhren:

en: Webcam for %1
nds: Nettkamera för %1

en: No webcam image received
nds: Keen Nettkamerabild kregen

en: This version of Skype is too old, consider upgrading
nds: Disse Verschoon vun Skype is to oolt, denk maal över en Opgraderen na.

en: Skype protocol
nds: Skype-Protokoll

en: Does not have multi-user chat capability
nds: Ünnerstütt keen Mehrbruker-Klöön

en: Chat denied
nds: Klöön afwiest

en: Unknown error
nds: Nich begäng Fehler

en: Misc error
nds: Anner Fehler

en: User or phone number does not exist
nds: Bruker oder Telefoonnummer gifft dat nich

en: User is offline
nds: Bruker is afkoppelt

en: No proxy found
nds: Keen Proxy funnen

en: Session terminated
nds: Törn beendt.

en: No common codec found
nds: Keen normaal Kodek funnen

en: Sound I/O error
nds: Klang-In-/Utgaav-Fehler

en: Problem with remote sound device
nds: Problem mit feern Klangreedschap

en: Call blocked by recipient
nds: Adressaat hett den Anroop blockeert

en: Recipient not a friend
nds: Adressaat is keen Macker

en: User not authorized by recipient
nds: Bruker vun Adressaat nich tolaten

en: Sound recording error
nds: Klangopnahmfehler

en: This version of Skype does not support adding users to chat.
nds: Disse Verschoon vun Skype ünnerstütt dat Tofögen vun Brukers na den Klöönsnack nich

en: Skype Protocol
nds: Skype-Protokoll

en: Could not ping Skype
nds: Skype lett sik nich anpingen

en: Skype did not accept this application
nds: Skype hett dit Programm nich tolaten

en: Skype API syntax error
nds: Skype-API-Syntaxfehler

en: Skype API not ready yet, wait a bit longer
nds: Skype-API noch nich praat, bitte tööv noch en beten

en: Cannot register Skype communication for Kopete on D-Bus
nds: Dat Snacken över Skype lett sik nich för Kopete bi den D-Bus inmellen.

en: Could not launch Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
nds: Skype lett sik nich opropen
    Du muttst dat orginale, dünaamsch linkte Skype in de Verschoon 2.0 vun http://www.skype.com installeren.

en: Could not find Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
nds: Skype lett sik nich finnen
    Du muttst dat orginale, dünaamsch linkte Skype in de Verschoon 2.0 vun http://www.skype.com installeren.

en: Could not ping Skype.
    Maybe Skype not running.
    Error while sending a message to Skype (%1).
nds: Skype lett sik nich anpingeln.
    Skype löppt villicht nich.
    Fehler bi't Tostüern vun en Naricht na Skype (%1).

en: Error while sending a message to Skype (%1).
nds: Fehler bi't Loosstüern vun Naricht na Skype (%1).

en: Could not ping Skype.
    You are logged out from Skype, please log in.
nds: Skype lett sik nich anpingen.
    Du büst vun Skype afmeldt, bitte anmellen.

en: Please login to Skype first
nds: Mell Di bitte toeerst bi Skype an

en: Skype Me
nds: Mi mit Skype anropen

en: Make Test Call
nds: Testanroop maken

en: Cannot open info about user %1
nds: Informatschonen över Bruker "%1" laat sik nich opmaken.

en: Unknown action from SkypeActionHandler
nds: Nich begäng Akschoon vun "SkypeActionHandler"

en: Add contact from SkypeActionHandler is not supported yet
nds: »Kontakten tofögen« vun "SkypeActionHandler" warrt noch nich ünnerstütt

en: Send voicemail from SkypeActionHandler is not supported yet
nds: »Stimmnaricht loosstüern« vun "SkypeActionHandler" warrt noch nich ünnerstütt

en: You must connect to Skype first.
nds: Du muttst Di toeerst na Skype tokoppeln.

en: Wrong Information
nds: Leeg Informatschoon

en: You must write the contact's name.
nds: Du muttst den Kontaktnaam schrieven.

en: Contact echo123 is not needed. You can make test call in Skype protocol actions.
nds: De Kontakt "echo123" warrt nich bruukt. Du kannst in de Skype-Protokollakschonen en Testanroop utföhren.

en: This contact already exists in this account.
nds: Dit Konto bargt den Kontakt al.

en: You cannot add yourself as a contact.
nds: Du kannst Di nich sülvst as Kontakt tofögen.

en: Call with %1
nds: Anroop bi %1

en: Canceled
nds: Torüchtrocken

en: Other person is busy
nds: De anner Persoon hett to doon

en: Refused
nds: Torüchwiest

en: Call Back
nds: Torüchroop

en: Missed
nds: Utslippt

en: Resume
nds: Wiedermaken

en: On hold (local)
nds: In Töövreeg (lokaal)

en: On hold (remote)
nds: In Töövreeg (feern)

en: On hold
nds: In Töövreeg

en: Hold
nds: Hollen

en: In progress
nds: In de Maak

en: Ringing
nds: Bi to pingeln

en: Failed
nds: Fehlslaan

[ctx: Early media means the media played before the call is established. For example it can be a calling tone or a waiting message such as all operators are busy.]
en: Early media (waiting for operator...)
nds: Töövklang (an't Töven op Verbinnen...)

en: Failed (%1)
nds: Fehlslaan (%1)

en: %1 active
    %2 total
nds: %1 aktiev
    %2 tohoop

en: Skypeout inactive
nds: Skypeout nich aktiev

en: Call
nds: Anroop

en: Conference Call
nds: Koppelsnack

en: Block contact
nds: Kontakt blockeren

en: Details for User %1
nds: Enkelheiten för Bruker %1

en: You can have only one skype account
nds: Du kannst bloots een Skype-Konto hebben

en: Configure Skype client
nds: Skype-Client instellen

en: Please enter your skype user name
nds: Bitte Dien Skype-Brukernaam ingeven

en: You must enter your skype user name
nds: Du muttst Dien Skype-Brukernaam ingeven.

en: Cannot create/open file %1 for configuring the Skype client.
nds: De Datei "%1" lett sik nich för't Instellen vun den Skype Client opstellen oder opmaken.

en: Process has completed.
    Skype is now configured for Kopete.
    You must restart the Skype client for changes to take effect.
nds: Allens is OK, afslaten.
    Skype is nu för Kopete instellt.
    Du muttst Skype nieg starten, ehrdem warrt de Instellen nich bruukt.

en: Not in Skype list
nds: Nich in Skype-List

en: Not authorized
nds: Keen Verlööf

en: SkypeOut contact
nds: Skypeout-Kontakt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeAddContactBase)
en: Add Skype Contact
nds: Skype-Kontakt tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype name:
nds: Skype-Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Sorry, but the search function is not yet implemented.
nds: De Söökfunkschoon is leider noch nich inbuut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
nds: Sö&ken:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeCallDialogBase)
en: Skype Call
nds: Skype-Anroop

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name(s) of Participant(s)
nds: Deelnehmernaam(s)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name of the other participant in the call (or a list of names if it is a conference call.)
nds: Den anner Deelnehmer sien Naam (oder en Naamlist bi en Koppelsnack)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total time elapsed.
nds: Heel aflopenTiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
nds: Tiet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits left
nds: Nablieven Skypeout-Goothebben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TimeLabel)
en: Total length of the call/<br />(i.e. both time speaking and time on hold.)
nds: De Anroopduer/<br /> (d.h., de Snack- un de Töövtiet tohoop.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits:
nds: "SkypeOut"-Goothebben:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
nds: Anroop annehmen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
nds: Ankamen Anroop annehmen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
nds: Anroop beennen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
nds: Anroop afbreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HangButton)
en: H&ang up
nds: Oph&angen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
nds: Anroop hollen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Interrupt the call for a moment and resume (or hang up) later.
nds: Anroop kort ünnerbreken un later wiedermaken (oder ophangen).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HoldButton)
en: H&old
nds: H&ollen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person.
nds: Klöönsnack mit de Persoon opmaken.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person with whom you are talking.
nds: Klöönsnack mit de Persoon opmaken, mit de Du snackst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, VideoButton)
en: Start/Stop Video
nds: Video starten/anhollen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeDetailsBase)
en: User's Details
nds: Bruker-Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype ID:
nds: Skype-ID:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
nds: Verlööf

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
nds: Keen Verlööf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
nds: Hett Verlööf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
nds: Wiesnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Sex:
nds: Geslecht:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: Check this if you do not want to connect with other protocols
nds: Maak dit an, wenn Du nich na anner Protokollen tokoppeln wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: E&xclude from connection
nds: Vun Verbinnen &utsluten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Important Note
nds: Wichtig Henwies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: The Skype plugin serves as a bridge to an externally running copy of Skype. This has some consequences on how it functions: you need an instance of Skype to be running, and only one Skype account can be used.<br /><br />Note that you need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 or 2.1 from <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a><br /><br />This plugin will only work if the language in the Skype client set to English. Kopete shows notifications (incoming call, message, ...), so you can turn off the notifications in Skype.
nds: Dat Skype-Moduul is en Brüchprogramm na en extern lopen Skype. Dorüm mutt Skype ok al lopen, un Een kann bloots een Skype-Konto bruken.<br /><br />Beacht, Du muttst dat orginale, dünaamsch linkte Skype in de Verschoon 2.0 oder 2.1 vun <a href="http://www.skype.com">http://www.skype.com</a> installeren.<br /><br />Dit Moduul funkscheneert bloots, wenn de Skype-Client op de engelsche Spraak instellt is. Kopete wiest Bescheden (Anroop, Naricht, ...), Du kannst also Skype sien Bescheden utmaken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureSkypeClient)
en: Disable Skype notifications and set up English language in Skype client
nds: Skype-Bescheden utmaken un Skype-Client op Engelsch instellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, launchTab)
en: Lau&nch
nds: &Opropen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: You can set whether and when should kopete launch Skype.
nds: Du kannst fastleggen, wat un wennehr Kopete Skype opropen schall.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: Launch Skype
nds: Skype starten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeededRadio)
en: When &not running
nds: Wenn &ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeverRadio)
en: N&ever
nds: &Nienich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Command to launch Skype:
nds: Befehl för't Opropen vun Skype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, CommandEdit)
en: skype
nds: Skype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Launch timeout:
nds: Start-Aflooptiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Wait before trying to connect to Skype:
nds: Ehr't Tokoppeln na Skype töven:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, WaitSpin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, WaitSpin)
en: trying
nds: Bi to versöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: If you get error that Skype was not found, but in fact it is running, check the instructions at <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a>.<br /><br />Note that only the dynamic linked Skype binary is supported.
nds: Wenn Du en Fehler kriggst, dat sik Skype nich finnen lett, man dat liekers löppt, kiek Di de Anwiesen op <a href="https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux">https://developer.skype.com/Docs/ApiDoc/Skype_API_on_Linux</a> an.<br /><br />Beacht: Bloots dat dünaamsch linkte Skype warrt ünnerstütt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Each application that wants to use Skype must provide its name to it, and the user is asked whether to allow said application to access Skype.<br>By default, kopete provides kopete as its name, but if you suspect another application is accessing Skype with this name, you can change the name Kopete uses here, and then within Skype disallow applications that refer to themselves as kopete.
nds: Elkeen Programm, dat Skype bruken will, mutt dor en Naam för angeven. De Bruker warrt denn fraagt, wat he den Togriep verlöven will.<br>Standardwies gifft Kopete "kopete" as Naam an, man wenn Du Di vermoden büst, en anner Programm griept op Skype mit dissen Naam to, kannst Du hier en anner Naam för Kopete fastleggen un Programmen afwiesen, de sik as "kopete" bi Skype anmellen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AuthorCheck)
en: &Non-standard authorization
nds: &Nich-normaal Identiteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: What bus do you want to use
nds: Welk Bus wullt Du bruken?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Which D-Bus do you want to use to connect to Skype?<br>Session: Your own, other people cannot use it (use --use-session-dbus to start Skype on that bus.)<br>System: Shared by all people on the same computer. This one is used by default by Skype.<br>You have to specify the same D-Bus used by Skype.
nds: Welk D-Bus wullt Du för't tokoppeln na Skype bruken?<br>Törn: Dien egen, anner Lüüd köönt em nich faatkriegen (Skype mit "--use-session-dbus" starten).<br>Systeem: All Lüüd op den Reekner deelt sik dissen Bus. Skype bruukt em as Standardbus.<br>Du muttst den sülven D-Bus bruken as Skype.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Sessi&on
nds: &Törn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
nds: S&ysteem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Note that Kopete will freeze while Skype asks you if it can allow Kopete to access it. This is normal, and if you allow it forever (check that "Remember" checkbox in Skype's dialog), it will not happen again.<br /><br />The 'System Bus' option is not yet supported by Skype
nds: Beacht bitte, Kopete freert in, bides Skype Di fraagt, wat Du Kopete den Togriep verlöven wullt. Dat is normaal, un wenn Du Kopete duerhaftig tolettst ("Wohren"-Krüüzfeld binnen Skype sien Dialoog), kummt dat ok nich nochmaal vör.<br /><br />De Optschoon "Systeembus" warrt vun Skype noch nich ünnerstütt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
nds: &Aktiviteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming messages
nds: All ankamen Narichten wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: This will show all incoming Skype messages. If this is off, they are showed only if the message belongs to chat that is started by kopete.
nds: Wiest all bi Skype ankamen Narichten. Is dat utmaakt, warrt se bloots wiest, wenn de Naricht den Klöönsnack tohöört, de binnen Kopete löppt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming &messages
nds: All ankamen &Narichten wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: This will mark incoming messages as read, so if you have Skype set up not to automatically pop-up chats, it will not flash the exclamation icon.
nds: Markeert ankamen Narichten as leest. Hest Du Skype so instellt, dat Klöönsnacks nich automaatsch opmaakt warrt, denn blinkt dat Utroopteken nich.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: Mar&k as read
nds: As leest &markeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: If this is checked, Kopete will ask Skype on login if it has any messages that have not been shown, and if so, will show them. This is useful if you start Kopete later than Skype, and Skype is configured not to show incoming messages.
nds: Is dit anmaakt, fraagt Kopete Skype bi't Anmellen, wat dat nich wiest Narichten gifft, un wiest de. Dat is goot, wenn Du Kopete eerst na Skype starten deist un Du Skype so instellt hest, dat ankamen Narichten nich wiest warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: Scan f&or unread
nds: Na &Nich-leeste kieken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: Show call control window for all calls
nds: Anroopkuntrullfinster för all Anrööp wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: This will show a call control window for every call (both incoming and outgoing). If it is off, you can call from Kopete, but you have to control that call from Skype.
nds: Dit wiest för elkeen Anroop en Anroop-Kuntrullfinster (bi ankamen un ok bi rutgahn Anrööp). Is dat ut, kannst Du vun Kopete ut anropen, man muttst den Anroop mit Skype stüern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: S&how call control (this will also hide Skype client call dialog)
nds: Anroopkuntrull &wiesen (deit ok den Anropdialoog vun den Skype-Client versteken)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Auto close the call control window
nds: Anroopkuntrullfinster automaatsch tomaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: This will close the call control window automatically when the call finishes
nds: Dit maakt dat Anroop-Kuntrullfinster automaatsch to, wenn de Anroop afslaten is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Autoc&lose
nds: &Automaatsch tomaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
nds: Tietgrenz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: If this is enabled, Kopete keeps track of whether or not Skype is running.
nds: Is dat anmaakt, kiekt Kopete dor op, wat Skype löppt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: This keeps track of whether Skype is running. Turning this off only makes sense it you are trying to get non-flooded debug output.
nds: Kiekt dor op, wat Skype noch löppt. Utmaken hett bloots denn Sinn, wenn Du en nich so vullproppt Fehlersöökutgaav hebben wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: Pi&ng Skype
nds: Skype &anpingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, LeaveCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat on window exit
nds: Bi't Tomaken vun't Finster nich ut Klöönruum rutgahn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat when the chat window is closed. Makes a difference only with multi-user chats: if it is checked, you will continue receiving messages from that chat even after closing the window.
nds: Nich ut den Klöönruum rutgahn, wenn dat tohören Finster tomaakt warrt. Maakt bloots bi Mehrbruker-Klöönrüüm en Verscheel: is dat anmaakt, kriggst Du wieder Narichten ut den Klöönruum, ok wenn dat Finster al to is.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
nds: &Anrööp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
nds: Vör Anroop &utföhren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait before making/accepting the call for the command to finish.
nds: Is dit anmaakt, warrt eerst de Befehl heel utföhrt, ehr de Anroop maakt/annahmen warrt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: This will wait for the command to finish before accepting/making the call.<br>
    Note that kopete will freeze whilst waiting.
nds: Töövt, dat de Befehl heel utföhrt warrt, ehr de Anroop maakt/annahmen warrt.<br>
    Beacht bitte, dat Kopete för disse Töövtiet infreert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: Wait for fi&nish
nds: Op't &Enn töven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EndCallCommandCheck)
en: Execute after call
nds: Na Anroop utföhren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Usually this makes no difference, but if there are some other calls on hold, it is executed only for the most recently ended one.
nds: Maakt normalerwies keen Verscheel, man wenn dor noch anner Anrööp töövt, warrt dat bloots bi den lesten utföhrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Onl&y for last call
nds: &Bloots för lest Anroop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncomingCommandCheck)
en: Execute on inco&ming call
nds: Bi anka&men Anroop utföhren

en: Could not load service %1.
nds: Deenst "%1" lett sik nich laden.

en: Error Loading Service
nds: Fehler bi't Laden vun en Deenst

en: <qt>GSMLib is a library (and utilities) for sending SMS via a GSM device. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
nds: <qt>GSMLib ümfaat en Bibliotheek un Warktüüch för't Loosstüern vun SMS-Narichten över en GSM-Reedschap. Du kannst dat ünner <a href="%1">%1</a> finnen.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
nds: GSMLib instellen

en: Could Not Send Message
nds: Naricht lett sik nich loosstüern

en: No provider configured
nds: Keen Anbeder inricht

en: <qt>SMSClient is a program for sending SMS with the modem. The program can be found on <a href="%1">%1</a></qt>
nds: <qt>SMSClient is en Programm för't Loosstüern vun SMS-Narichten över en Modem. Du kannst dat ünner <a href="%1">%1</a> finnen.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient Settings
nds: SMSClient instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &program:
nds: SMSClient-&Programm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
nds: An&beder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSClient &config path:
nds: SMS-Client-&Instellenorner:

en: No provider configured.
nds: Keen Anbeder inricht.

en: No prefix set for SMSSend, please change it in the configuration dialog.
nds: Keen Prefix för SMSSend fastleggt, bitte änner dat binnen den Instellendialoog.

en: No Prefix
nds: Keen Prefix

en: %1 Settings
nds: %1-Instellen

en: <qt>SMSSend is a program for sending SMS through gateways on the web. It can be found on <a href="%1">%2</a></qt>
nds: <qt>SMSSend is en Programm för't Loosstüern vun SMS-Narichten över Internet-Döörreekners. Du kannst dat ünner <a href="%1">%2</a> finnen.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
nds: SMSSend-Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend prefi&x:
nds: SMSSend-Prefi&x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Provider Options
nds: Anbeder-Instellen

en: Could not determine which argument should contain the message.
nds: Dat Argument lett sik fastslaan, dat de Naricht bargen schall.

en: Could not determine which argument should contain the number.
nds: Dat Argument lett sik fastslaan, dat de Nummer bargen schall.

en: This message is longer than the maximum length (%1). Should it be divided to %2 messages?
nds: Disse Naricht is länger as de Hööchstlaängde (%1). Schall se in %2 Narichten opdeelt warrn?

en: Message Too Long
nds: Naricht to lang

en: Divide
nds: Delen

en: Do Not Divide
nds: Nich delen

en: Message too long.
nds: Naricht to lang.

en: Something went wrong while sending the message.
nds: Dat geev en Fehler bi't Loosstüern vun de Naricht.

en: &Contact Settings
nds: &Kontakt instellen

en: User Preferences
nds: Bruker-Instellen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
nds: Konto instellen - SMS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: A unique name for this SMS account.
nds: Een eensoortet Naam för dit SMS-Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
nds: &SMS-Deenst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.
nds: De SMS-Deenst, den Du bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox)
en: The delivery service that you would like to use.  Note that you will need to have this software installed prior to using this account.
nds: De SMS-Deenst, den Du bruken wullt. Beacht bitte, dat Du de tohören Software installeert hebben muttst, ehr Du dit Konto bruken kannst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
nds: &Beschrieven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service.
nds: Beschrieven vun den SMS-Deenst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton)
en: Description of the SMS delivery service, including download locations.
nds: Beschrieven vun den SMS-Deenst, inslaten sünd Daallaad-Adressen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: To use SMS, you will need an account with a delivery service.
nds: Wenn Du SMS bruken wullt, muttst en Konto bi en SMS-Deenst hebben.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
nds: Narichten-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: If the message is too &long:
nds: Wenn de Naricht to &lang is:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.
nds: De Akschoon för den Fall fastleggen, dat Du en Naricht ingiffst, de för en enkelte SMS-Naricht to lang is.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), item, widget (QComboBox)
en: What should happen if you type a message that is too long to fit in a single SMS message.  You can either choose to break it up into smaller messages automatically, cancel the message from being sent entirely, or have Kopete prompt you each time you enter a message that is too long.
nds: De Akschoon för den Fall fastleggen, Du giffst en Naricht in, de för en enkelte SMS-Naricht to lang is. Du kannst ehr automaatsch in mehr Narichten tobreken laten, ehr eenfach nich loosstüern, oder Kopete Di jümmers fragen laten, wenn Du en to lange Naricht ingiffst.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Prompt (recommended)
nds: Nafragen (anraadt)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Break Into Multiple
nds: Tobreken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
nds: Nich loosstüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Enable phone number internationalization
nds: &Internatschonale Telefoonnummern wiesen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.
nds: Maak dit an, wenn Du internatschonale Telefoonnummern bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox)
en: Check if you would like to enable phone number internationalization.  Without this option, you will only be able to use SMS for accounts within your country.
nds: Maak dit an, wenn Du internatschonale Telefoonnummern bruken wullt. Is disse Optschoon nich anmaakt, kannst Du SMS-Narichten bloots binnen Dien Land loosstüern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Substitute leading &zero with code:
nds: Föhren N&ull utwesseln mit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KRestrictedLine) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KRestrictedLine)
en: Whatever you want to substitute for a leading zero.
nds: Leggt fast, wat Du för en Null an de eerste Steed insetten wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KRestrictedLine)
en: +
nds: +49

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.
nds: De Telefoonnummer vun den Kontakt, den Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit)
en: The telephone number of the contact you would like to add.  This should be a number with SMS service available.
nds: De Telefoonnummer vun den Kontakt, den Du toflögen wullt. Dit schull en Nummer wesen, över den he SMS-Narichten kriegen kann.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
nds: Kontaktnaa&m:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
nds: Een

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.
nds: De Telefoonnummer vun den Kontakt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit)
en: The telephone number of the contact.  This should be a number with SMS service available.
nds: De Telefoonnummer vun den Kontakt. Dit schull en Nummer wesen, över den he SMS-Narichten kriegen kann.

en: The working directory %1 does not exist.
    If you have not yet configured anything for Samba please see
    Install Into Samba (Configure... -> Account -> Edit) information
    on how to do this.
    Should the directory be created? (May require the root password)
nds: Den Arbeitorner"%1" gifft dat nich.
    Wenn Du noch nix för Samba inricht hest, kiek bitte ünner
    "Na Samba installeren" (Instellen... -> Konto -> Ännern)
    na Informatschonen, woans dat geiht.
    Wullt Du den Orner opstellen? (Bruukt villicht Systeemplegerverlöven.)

en: Create Directory
nds: Orner opstellen

en: Do Not Create
nds: Nich opstellen

en: Permissions of the working directory %1 are incorrect.
    You will not receive messages if choose No.
    You can also correct it manually (chmod 0777 %1), restart Kopete.
    Fix this (may require the root password)?
nds: De Verlöven för den Arbeitorner "%1" sünd leeg.
    Wenn Du op "Nich richten" klickst, kannst Du keen Narichten
    kriegen, man Du kannst dat ok vun Hand richten ("chmod 0777 %1")
    un Kopete nieg starten.
    Wullt Du dat richten (bruukt villicht Systeemplegerverlöven)?

en: Fix
nds: Richten

en: Do Not Fix
nds: Nich richten

en: Connection to localhost failed.
    Is your samba server running?
nds: Tokoppeln na "localhost" fehlslaan.
    Löppt Dien Samba-Server?

en: A message file could not be removed; maybe the permissions are incorrect.
    Fix this (may require the root password)?
nds: En Narichtdatei lett sik nich wegmaken, villicht sünd de Verlöven leeg.
    Wullt Du dat richten (bruukt villicht Systeemplegerverlöven)?

en: Still cannot remove it; please fix it manually.
nds: Lett sik jümmers noch nich wegmaken, richt dat bitte vun Hand.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPAddContactBase)
en: Add WinPopup Contact
nds: WinPopup-Kontakt tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostName)
en: The hostname to which you want to send WinPopup messages.
nds: De Naam vun den Reekner, den Du WinPopup-Narichten tostüern wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
nds: &Reeknernaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages.
nds: De Arbeitkoppel oder Domään vun den Reekner, den Du Winpopup-Narichten tostüern wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
nds: &Arbeitkoppel/Domään:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mHostGroup) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mHostGroup)
en: The workgroup or domain containing the computer to which you want to send WinPopup messages
nds: De Arbeitkoppel oder Domään vun den Reekner, den Du Winpopup-Narichten tostüern wullt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WPEditAccountBase)
en: Account Preferences - WinPopup
nds: Konto instellen - WinPopup

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
nds: Eenfa&che Instellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The hostname under which you want to send WinPopup messages.
nds: De Reeknernaam, den Du för't Loosstüern vun WinPopup-Narichten bruken wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mHostName)
en: The host name under which you want to send WinPopup messages. Note that you do not have to specify the true hostname in order to send messages, but you do if you want to receive them.
nds: De Reeknernaam, den Du för't Loosstüern vun WinPopup-Narichten bruken wullt. För't Loosstüern mutt dat nich nödigwies de rejell Reeknernaam wesen, man wenn Du ok WinPopup-Narichten kriegen wullt, is dat liekers nödig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
nds: Ree&knernaam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, doInstallSamba) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: Install support into Samba to enable this service.
nds: Samba-Ünnerstütten för dissen Deenst installeren, so dat Du em ok bruken kannst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, doInstallSamba)
en: I&nstall Into Samba
nds: Na Samba i&nstalleren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: To receive WinPopup messages sent from other machines, the hostname above must be set to this machine's hostname.
nds: De Reeknernaam baven mutt de Naam vun dissen Reekner wesen, wenn Du Narichten kriegen könen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: The samba server must be configured and running.
nds: De Samba-Server mutt instellt wesen un ok lopen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "Install into Samba" is a simple method to create the directory for the temporary message files and configure your samba server.<br>
    However, the recommended way is to ask your administrator to create this directory ('mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup') and for you to add
    'message command = _PATH_TO_/winpopup-send %s %m %t &' (substitute _PATH_TO_ by the real path) to the [global] section in your smb.conf.
nds: "Na Samba installeren" is en eenfach Metood för't Instellen vun den Samba-Server un dat Opstellen vun den Orner för de temporeren Narichtendateien.<br>
    Man de anraadte Metood is, Du beedst Dien Systeempleger, dat he den Orner opstellt ("mkdir -p -m 0777 /var/lib/winpopup") un den Afsnitt "[global]" vun de Datei "smb.conf" disse Reeg toföögt:
    "message command = _PADD_NA_/winpopup-send %s %m %t &". He mutt för "_PADD_NA_" noch den rejellen Padd insetten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
nds: Protokoll instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
nds: Sekunn(en)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Host check frequency:
nds: Reeknerprööv-Wedderhaaltiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to 'smbclient' executable:
nds: Padd na dat Programm "smbclient":

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: <i>These options apply to all WinPopup accounts.</i>
nds: <i>Disse Optschonen gellt för all Winpopup-Kontos.</i>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
nds: De Reeknernaam vun den Kontakt sien Reekner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
nds: &Reeknernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
nds: Reeknernaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
nds: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
nds: Nakieken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
nds: De Arbeitkoppel oder Domään, de oder den de Kontakt sien Reekner tohöört

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
nds: Dat Bedriefsysteem op dissen Kontakt sien Reekner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
nds: Bedriefs&ysteem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
nds: De Software, de op dissen Kontakt sien Reekner löppt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
nds: Ser&versoftware:

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen Reeknernaam ingeven.</qt>

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
nds: <qt>"localhost" is as Kontakt nich tolaten.</qt>

en: <qt>You must enter a valid smbclient path.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen Padd na "smbclient" ingeven.</qt>

en: The Samba configuration file has been modified.
nds: De Samba-Instellendatei wöör ännert.

en: Configuration Successful
nds: Spood bi't Inrichten

en: Updating the Samba configuration file failed.
nds: Dat Opfrischen vun de Samba-Instellen is fehlslaan.

en: Configuration Failed
nds: Inrichten fehlslaan

en: User Info for %1
nds: Brukerinformatschonen för %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
nds: Konto instellen - WLM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
nds: WLM-Pass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Microsoft network, you will need a Microsoft Passport.<br><br>If you do not currently have a Passport, please click the button to create one.
nds: Du bruukst en Microsoft-Pass, wenn Du Di na dat Microsoft-Nettwark tokoppeln wullt.<br><br>Klick op den Knoop, wenn Du noch keen Pass hest, man een opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
nds: Blockeert Kontakten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
nds: Tolaten Kontakten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Dwars schreven</span> Kontakten staht nich op Dien Kontaktenlist.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_warning)
en: WARNING: You need to be connected to modify this page
nds: Wohrschoen: Du muttst tokoppelt wesen, wenn Du hier wat ännern wullt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
nds: Verbinnen-Instellen (för Brukers mit mehr Könen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
nds: Proxy  bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
nds: Reekner/

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPort)
en: port:
nds: Port:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
nds: Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
nds: Allmeen Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotSendEmoticons)
en: Do not send custom emoticons to other contacts
nds: Anner Kontakten keen egen Snuten tostüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_doNotRequestEmoticons)
en: Do not show custom emoticons from other contacts
nds: Egen Snuten vun anner Kontakten nich wiesen

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen WLM-Pass ingeven.</qt>

en: MSN Plugin
nds: MSN-Moduul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
nds: &WLM-Pass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
nds: <i>Bispill: klaas@achterndiek.net</i>

en: WLM Plugin
nds: WLM-Moduul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
nds: Persöönliche Naricht:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
nds: Telefoonnummern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
nds: Mobil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
nds: Wiesen, wat Du op de Kontaktenlist vun dissen Bruker steihst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: If this box is checked, you are on this user's contact list.
    If not, the user has not added you to their list, or has removed you.
nds: Wenn dit markeert is, büst Du op de Kontaktenlist vun den Bruker.
    Wenn nich, hett de Bruker Di nich na sien List toföögt oder he hett Di wegmaakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: I am on &the contact list of this contact
nds: &Du büst op de Kontaktenlist vun dissen Kontakt

en: Open Inbo&x...
nds: Post&ingang opmaken...

en: &Change Display Name...
nds: Wiesnaam ä&nnern...

note: i18n("&Start Chat..."), this); QObject::connect(m_startChatAction, SIGNAL(triggered(bool)), this, SLOT(slotStartChat()));
en: Open MS&N service status site...
nds: Na den MS&N-Deenst sien Statussiet gahn...

en: Buddies
nds: Mackers

en: Change Display Name - MSN Plugin
nds: Wiesnaam ännern - MSN-Moduul

en: Enter the new display name by which you want to be visible to your friends on MSN:
nds: Giff bitte den niegen Wiesnaam in, mit den Du för Dien Frünnen op MSN sichtbor wesen wullt:

en: <qt>The display name you entered is too long. Please use a shorter name.
    Your display name has <b>not</b> been changed.</qt>
nds: <qt>Dien ingeven Wiesnaam is to lang. Bruuk bitte en körteren Naam.
    Dien Wiesnaam wöör <b>nich</b> ännert.</qt>

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
nds[0]: Du hest een nich leest Naricht binnen Dien Hotmail-Postingang.
nds[1]: Du hest %1 nich leeste Narichten binnen Dien Yahoo-Postingang.

[ctx: @action]
en: Open Inbox
nds: Postingang opmaken

en: New message from %1 in your Hotmail inbox.<p>Subject: %2
nds: Du hest en Naricht vun "%1" binnen Dien Hotmail-Postingang.
    <p>Bedraap: %2

en: Send Nudge
nds: Anstoot loosstüern

en: Send &Voice
nds: &Stimmnaricht loosstüern

en: Sound card not detected
nds: Keen Klangkoort funnen

en: Stop &recording
nds: &Opnehmen anhollen

en: The other contact needs to be online to receive voice clips.
nds: De Adressaat mutt tokoppelt wesen, wenn Du em Stimmnarichten tostüern wullt.

en: You cannot send voice clips in invisible status
nds: Du kannst keen Stimmnarichten loosstüern, wenn Du nich sichtbor büst.

en: The maximum recording time is 15 seconds
nds: De längste Opnehmtiet is 15 Sekunnen.

en: The voice clip must be longer
nds: De Stimmnaricht mutt länger wesen.

en: has sent a nudge
nds: hett en Anstoot loosstüert

en: has sent you a nudge
nds: hett Di en Anstoot tostüert

en: Send Ink
nds: Dint loosstüern

en: Select the pen's color
nds: Stiftklöör utsöken

en: Block Contact
nds: Kontakt blockeren

en: Update Photo
nds: Foto opfrischen

en: &Block custom emoticons
nds: Egen Snuten &blockeren

en: <qt>You need to go online to remove a contact from your contact list. This contact will appear again when you reconnect.</qt>
nds: <qt>Du muttst Di tokoppeln, wenn Du en Kontakt vun Dien Kontaktenlist wegmaken wullt. Disse Kontakt dukt wedder op, wenn Du Di wedder tokoppelst.</qt>

en: This contact does not have you in his/her list
nds: De Kontakt hett Di nich binnen sien List

en: This contact is blocked
nds: De Kontakt is blockeert

en: This contact does not have you in his/her list and is blocked
nds: Disse Kontakt hett Di nich binnen sien List un is blockeert

en: Be Right Back
nds: Glieks torüch

en: Be &Right Back
nds: &Glieks torüch

en: On the Phone
nds: An't Telefoon

en: On The &Phone
nds: An't &Telefoon

en: Out to Lunch
nds: Bün wat Eten

en: Out To &Lunch
nds: Bün wat &Eten

en: &Idle
nds: Keen &Aktiviteet

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
nds: Höört jüst

en: File transfer cancelled.
nds: Dateiöverdregen afbraken.

en: An error occurred while saving the address book entry.
nds: Dat geev en Fehler bi't Sekern vun den Adressbook-Indrag.

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
nds: De Yahoo-Adressbookindrag lett sik nich sekern:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
nds: De Yahoo-Adressbookindrag lett sik nich opstellen:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
nds: De Yahoo-Adressbookindrag lett sik nich wegdoon:
    %1 - %2

en: The picture was not successfully uploaded
nds: Dat Bild wöör nich hoochlaadt.

en: Could not open file for writing.
nds: Datei lett sik nich schrieven.

en: An error occurred while downloading the file.
nds: Bi't Daalladen vun de Datei geev dat en Fehler.

en: Unable to connect to file transfer server
nds: Tokoppeln na Dateiöverdreeg-Server nich mööglich.

en: An error occurred while sending the file.
nds: Bi't Loosstüern vun de Datei geev dat en Fehler.

en: An error occurred while sending the message
nds: Bi't Loosstüern vun de Naricht geev dat en Fehler

en: The message is empty.
nds: De Naricht is leddig.

en: Error opening file: %1
nds: Fehler bi't Opmaken vun Datei: %1

en: An unknown error has occurred.
nds: Dat geev en nich begäng Fehler.

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
nds: Tokoppeln na Nettkamera vun "%1" nich mööglich.
    
    Mell Di bitte nochmaal nieg an un versöök dat nochmaal.

en: An error occurred closing the webcam session.
nds: Dat geev en Fehler bi't Tomaken vun den Nettkamera-Törn.

en: You tried to close a connection that did not exist.
nds: Du wullt en Verbinnen tomaken, de dat nich gifft.

en: Could not retrieve server side address book for user info.
nds: Server-Adressbook för Brukerinfo lett sik nich halen.

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
nds: Bi't Daalladen vun dat Macker-Lüttbild (%1) geev dat en Fehler.

en: Could not join chat
nds: Ringahn na Klöönruum nich mööglich

en: The room is full. Please choose another one.
nds: De Ruum is vull. Söök Di bitte en annern ut.

en: Invalid user.
nds: Leeg Bruker.

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
nds: Bi't Ringahn na den Klöönruum geev dat en nich begäng Fehler.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
nds: Yahoo-Kontakt tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
nds: De Kontonaam vun dat Yahoo-Konto, dat Du tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
nds: De Kontonaam vun dat Yahoo-Konto, dat Du tofögen wullt. Dit schull en Tekenkeed ut Bookstaven un Tallen wesen (keen Twischenrüüm).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
nds: &Yahoo-Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
nds: <i>Bispill: antje1234</i>

en: Choose a chat room...
nds: Klöönruum utsöken...

en: Yahoo Chat rooms
nds: Yahoo-Klöönrüüm

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
nds: Brukers: %1  Nettkameras: %2  Stimmen: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
nds: Klöönrüüm utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
nds: Klöönrüüm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
nds: Kategorien:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
nds: Konto instellen - Yahoo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
nds: De Kontonaam vun Dien Yahoo-Konto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
nds: De Kontonaam vun Dien Yahoo-Konto. Dit schull en Tekenkeed ut Bookstaven un Tallen wesen (keen Twischenrüüm).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
nds: Du bruukst en Yahoo-Konto, wenn Du Di na dat Yahoo-Nettwark tokoppeln wullt.<br><br>
    Klick op den Knoop, wenn Du noch keen Yahoo-Konto hest, man een opstellen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
nds: &Nieg Konto inmellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
nds: &Konto instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
nds: Standard-Serverinformatschoon ö&vergahn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Yahoo-Server, na den Du Di tokoppeln wullt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, editServerAddress)
en: The IP address or hostmask of the Yahoo server you wish to connect to.  Normally you will want the default (scs.msg.yahoo.com).
nds: De IP-Adress oder Reeknernaam vun den Yahoo-Server, na den Du Di tokoppeln wullt. Normaal kannst Du hier de Vörinstellen (scs.msg.yahoo.com) övernehmen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
nds: De Port vun den Yahoo-Server, na de Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.  Normally this is 5050, but Yahoo also allows port 80 in case you are behind a firewall.
nds: De Port vun den Yahoo-Server, na de Du Di tokoppeln wullt. Normaal is dat 5050, man du kannst ok Port 80 bruken, för den Fall, dat Du achter en Nettdiek sittst.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbxServerPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect  to.
nds: De Port vun den Yahoo-Server, na de Du Di tokoppeln wullt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
nds: Macker-Lüttbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
nds: Macker-&Lüttbild anner Brukers tostüern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
nds: Bild utsöken...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
nds: Kontakt-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
nds: Nettpost &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
nds: Nettpost &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
nds: Anner Saken:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
nds: Oort-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
nds: Johrdag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel)
en: Yahoo ID:
nds: Yahoo-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
nds: Tweet Naam:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
nds: Frünnen op en Mööt inladen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
nds: Mööt-Liddmaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
nds: Tofögen >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
nds: << Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
nds: Klöön-Inlaadlist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
nds: Frünnen-List

en: Invite
nds: Inladen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
nds: Notiz 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
nds: Notiz 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
nds: Notiz 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
nds: Notiz 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
nds: Kontakt-Kommentar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
nds: Di wiesen as

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
nds: A&fkoppelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
nds: &Jümmers afkoppelt

en: Yahoo User Information
nds: Yahoo-Brukerinformatschonen

en: Save and Close
nds: Sekern un Tomaken

en: Merge with existing entry
nds: Mit vörhannen Indrag tosamenföhren

en: General Yahoo Information
nds: Allmeen Yahoo-Informatschonen

en: Other Yahoo Information
nds: Anner Yahoo-Informatschonen

en: Replace existing entry
nds: Vörhannen Indrag utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
nds: Dien Konto mutt överpröövt warrn, dat geev to vele fehlslaan Anmellversöök.<br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
nds: Giff bitte de Tekens op dat Bild in:

en: %1 has stopped broadcasting
nds: „%1“ hett dat Sennen ophollen

en: %1 has cancelled viewing permission
nds: "%1" hett den Ankiekverlööf torüchnahmen

en: %1 has declined permission to view webcam
nds: "%1" hett dat Ankieken vun dat Nettkamerabild afwiest.

en: %1 does not have his/her webcam online
nds: "%1" hett sien/ehr Nettkamera nich tokoppelt

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
nds: "%1" sien Nettkamerabild lett sik ut en nich begäng Grund nich ankieken

en: 1 viewer | %1 viewers
nds[0]: 1 Kieker
nds[1]: %1 Kiekers

en: Open &Address book...
nds: &Adressbook opmaken...

en: &Edit my contact details...
nds: Kontaktegenschappen &bewerken...

en: &Join chat room...
nds: Na Klöönruum &ringahn...

en: Could not log into the Yahoo service: your account has been locked.
    Visit %1 to reactivate it.
nds: Anmellen bi Yahoo-Deenst nich mööglich: Dien Konto wöör afslaten.
    Kiek ünner %1, wenn Du dat wedder opsluten wullt.

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
nds: Anmellen bi Yahoo-Deenst nich mööglich: Angeven Brukernaam is leeg.

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
nds: Du büst vun den Yahoo-Deenst afmeldt worrn, villicht wiel Du Di mehrmaals anmeldt hest.

[ctx: @info]
en: Could not log into the Yahoo service. Error code: <message><numid>%1</numid></message>.
nds: Anmellen bi Yahoo-Deenst nich mööglich. Fehlerkode: <message><numid>%1</numid></message>.

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
nds: %1 wöör afkoppelt.
    Fehlermellen:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
nds: Dat geev en Fehler bi't Tokoppeln vun %1 na den Yahoo-Server.
    Fehlermellen:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
nds: %1
    
    Grund: %2

en: Yahoo Plugin
nds: Yahoo-Moduul

en: User %1 has granted your authorization request.
nds: Bruker "%1" hett Dien Anfraag verlöövt.

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
nds: Bruker "%1" hett Dien Verlööf-Anfraag afwiest.
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
nds: Anstoot!

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
nds: "%1" laadt Di op en Mööt mit %2 in.
    
    Ehr/Sien Naricht: %3
    
    Annehmen?

[ctx: @action]
en: Accept
nds: Annehmen

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
nds: "%1" wull bi de Mööt nich mitmaken: "%2"

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
nds[0]: Du hest een nich leest Naricht binnen Dien Yahoo-Postingang.
nds[1]: Du hest %1 nich leeste Narichten binnen Dien Yahoo-Postingang.

en: %1 has a message from %2 in your Yahoo inbox. <br><br>Subject: %3
nds: %1 hett en Naricht vun %2 binnen Dien Yahoo-Postingang. <br><br>Bedraap: %3

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
nds: "%1" laadt Di in, sien/ehr Nettkamerabild antokieken. Annehmen?

en: Webcam for %1 is not available.
nds: Nettkamera för "%1" is nich verföögbor.

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
nds: <qt>Dat utsöchte Macker-Lüttbild lett sik nich opmaken.<br />Söök bitte en anner Macker-Lüttbild ut.</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
nds: Dat geev en Fehler bi't Wesseln vun dat Wiesbild.

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
nds: "%1" will sik Dien Nettkamerabild ankieken. Verlöven?

en: You are now in %1 (%2)
nds: Du büst nu binnen %1 (%2)

en: Yahoo Chat:
nds: Yahoo-Klöönruum:

en: Yahoo Chat: %1
nds: Yahoo-Klöönruum: %1

en: Buzz Contact
nds: Kontakt anstöten

en: Show User Info
nds: Brukerinfo wiesen

en: Request Webcam
nds: Nettkamerabild anfragen

en: Invite to view your Webcam
nds: Inladen, Dien Nettkamerabild antokieken

en: Yahoo Display Picture
nds: Yahoo-Wiesbild

en: &Invite others
nds: &Inladen

en: %1|Stealthed
nds: %1|Versteken

en: View &Webcam
nds: &Nettkamerabild ankieken

en: &Buzz Contact
nds: &Kontakt anstöten

en: &Stealth Setting
nds: &Versteken

en: &Invite to Conference
nds: Op en &Mööt inladen

en: &View Yahoo Profile
nds: &Yahoo-Profil wiesen

en: Stealth Setting
nds: Versteken

en: Buzz
nds: Anstoot

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
nds: <qt>Du muttst en gellen Passwoort ingeven.</qt>

en: Be right back
nds: Glieks torüch

en: Not at home
nds: Nich tohuus

en: Not at my desk
nds: Nich an'n Schriefdisch

en: Not in the office
nds: Nich in't Kontoor

en: On the phone
nds: An't Telefoon

en: On vacation
nds: Op Oorlööf

en: Out to lunch
nds: Bün wat eten

en: Stepped out
nds: Na'n Pott

en: I'm On SMS
nds: Mi kriggst op SMS tofaat

en: Custom
nds: Egen

en: Buddy Icon Checksum
nds: Mackerlüttbild-Pröövsumm

en: Buddy Icon Expires
nds: Mackerlüttbild löppt af

en: Buddy Icon Remote URL
nds: Mackerlüttbild-Adress

en: YAB Id
nds: YAB-ID

en: Pager number
nds: Pager-Nummer

en: Fax number
nds: Faxnummer

en: Additional number
nds: Anner Nummer

en: Alternative email 1
nds: Anner Nettpostadress 1

en: Private Address
nds: Adress (Privaat)

en: Private City
nds: Oort (Privaat)

en: Private State
nds: Bundsland (Privaat)

en: Private ZIP
nds: PLT (Privaat)

en: Private Country
nds: Land (Privaat)

en: Private URL
nds: URL (Privaat)

en: Corporation
nds: Sellschap

en: Work Address
nds: Adress (Arbeit)

en: Work State
nds: Bundsland (Arbeit)

en: Work ZIP
nds: PLT (Arbeit)

en: Work URL
nds: URL (Arbeit)

en: Anniversary
nds: Johrdag

en: Notes
nds: Notizen

en: Additional 1
nds: Anner 1

en: Additional 2
nds: Anner 2

en: Additional 3
nds: Anner 3

en: Additional 4
nds: Anner 4

en: Account Verification - Yahoo
nds: Kontobeglöven - Yahoo
